Wróć do listy artykułów

Wyspy Kanaryjskie — turystyczny raj w Europie

Warto wiedzieć | 16-08-2022, Aktualizacja: 21-09-2023
wyspy kanaryjskie nazwa, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, wyspy kanaryjskie wycieczki, wyspy kanaryjskie all inclusive, hiszpania wyspy kanaryjskie, wyspy kanaryjskie z niemiec, wyspy kanaryjskie archipelag, ocean atlantycki, atlantyk, gran canaria, teneryfa, fuerteventura, lanzarote, la gomera, kanary, na wakacje przez cały rok
Archipelag Wysp Kanaryjskich na Atlantyku to europejski turystyczny raj przez cały rok — foto: Pixabay

Wyspy Kanaryjskie to egzotyczne miejsce w Europie idealne na wakacje przez cały rok. Kanary znane są ze wspaniałych atrakcji przyrodniczych, niesamowitych widoków i fantastycznych różnokolorowych plaż. To także raj dla amatorów sportów wodnych i osób lubiących wypoczywać w sposób aktywny. Każda wyspa jest wyjątkowa i każda ma wiele do zaoferowania.

 

 

Gdzie leżą i jakie są Wyspy Kanaryjskie?

Wyspy Kanaryjskie to należący do Hiszpanii archipelag górzystych wysp pochodzenia wulkanicznego zaliczanych do Makaronezji. 

Położone są na Oceanie Atlantyckim, na północny zachód od wybrzeży Afryki. Cały archipelag tworzy 13 wysp o powierzchni całkowitej 7293 km², które zamieszkuje ponad 2 mln osób.

 

 

Najbardziej zaludnione i najchętniej odwiedzane przez turystów są 4 główne wyspy:

Teneryfa — bardzo zróżnicowana i największa z wysp, nad którą góruje wulkan Teide. Na tej wyspie można wyodrębnić 2 części — bardziej suchą i cieplejszą, południową oraz wilgotną i zieloną, ale za to chłodniejszą, północną z tropikalną roślinnością. 

Gran Canaria — ze względu na urozmaicony krajobraz nazywana „kontynentem w miniaturze” i zachwycająca potężnymi wydmami Maspalomas.

Fuerteventura — nazywana plażą Wysp Kanaryjskich, bo znajdują się na niej rozległe, piaszczyste plaże i ogromne wydmy. Tu panują idealne warunki dla surferów, kitesurferów i windsurferów.

Lanzarote — wulkaniczna wyspa z niesamowitymi księżycowymi krajobrazami i gorącym wnętrzem, które można zobaczyć i przetestować w Parku Narodowym Timanfaya.

 

Teneryfa, wulkan Teide

Teneryfa, wulkan Teide — foto: Pixabay

 

Gran Canaria, wydmy Maspalomas

Gran Canaria, wydmy Maspalomas — foto: Pixabay

 

Rozległe plaże Fuerteventury

Rozległe plaże Fuerteventury  — foto: Pixabay

 

Wulkaniczna Lanzarote

Wulkaniczna Lanzarote — foto: Pixabay

 

Mniej znane i popularne 3 kolejne zamieszkane wyspy to La Gomera, La Palma i El Hierro. Chętnie odwiedzają je turyści lubiący dziewicze krajobrazy i aktywny wypoczynek. Pozostałe wyspy to: Alegranza, Graciosa, Montańa Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste, które zamieszkane są jedynie w sezonie letnim i rzadko odwiedzane przez turystów.

 

La Gomera dla aktywnych

La Gomera dla aktywnych — foto: Pixabay

 

Zielona La Palma

Zielona La Palma — foto: Pixabay

 

Wyspy Kanaryjskie dawniej

W czasach starożytnych Wyspy Kanaryjskie nazywano Wyspami Szczęśliwymi, a na wypoczynek przybywali tu Grecy i Rzymianie. Przez wieki archipelag zamieszkiwali Guanczowie. Ponownie te malownicze wyspy na Atlantyku odkryli Europejczycy na początku XIV w. Rozpoczęły się ich podboje trwające prawie sto lat i systematyczna kolonizacja, a wyspy często zmieniały właścicieli. W 1477 wyspy zostały kupione przez hiszpańskich królów — Izabelę i Ferdynanda. Ostatnia wyspa, Teneryfa została podbita w 1496 r.

 

Podboje Wysp Kanaryjskich

Podboje Wysp Kanaryjskich — foto: Pixabay

 

Od 1927 r. region Kanarów tworzą dwie hiszpańskie prowincje — Santa Cruz de Tenerife ze stolicą o tej samej nazwie na Teneryfie i Las Palmas ze stolicą i zarazem największym miastem Wysp Kanaryjskich znajdującym się na Gran Canarii.  

10 sierpnia 1982 r. na wyspach ustanowiono Kanaryjską Wspólnotę Autonomiczną, w które pomimo przynależności administracyjnej do Hiszpanii funkcjonuje lokalny parlament, rząd i wymiar sprawiedliwości. 

 

Pochodzenie nazwy

Na temat pochodzenia nazwy Wyspy Kanaryjskie jest wiele różnych teorii. Większość turystów uważa, że miano archipelagu pochodzi od żółtych ptaszków – kanarków, które można spotkać na wyspach. Niestety, nie są one odpowiedzialne za tę nazwę, a nawet było odwrotnie — to od wysp Hiszpanie nadali nazwę niewielkim, żółtym ptaszkom zauważonym tu po raz pierwszy i powszechnie występującym na wyspach.

 

Kanarki na Kanarach

Kanarki na Kanarach — foto: Pixabay

 

Jeżeli nie od ptaków, to skąd wywodzi się określenie Wyspy Kanaryjskie? 

 

Nazwa Wysp Kanaryjskich może pochodzić od... psów, a dokładnie od określenia z języka łacińskiego – Canis. Według jednej z teorii archipelag Wysp Kanaryjskich kiedyś nazywano Insulae Canariae, czyli Wyspy Psie. Inna teoria głosi, że może jednak chodzić o mniszki śródziemnomorskie — zagrożony gatunek fok, które były uznawane za psy morskie.

Według innej teorii w jaskiniach górskich na wyspach żyły Guayota – demoniczne i drapieżne psy z czerwonymi oczami, które siały postrach i atakowały inne zwierzęta oraz ludzi. W ich istnienie wierzyli Guanczowie, rdzenni mieszkańcy wysp, którzy czcili i mumifikowali psy. Jest jeszcze teoria, która mówi o tym, że Grecy, którzy pierwsi przybyli na wyspy nadali archipelagowi nazwę Wysp Szczęśliwych. Po opuszczeniu wysp opowiadali, że mieszkańcy Kanarów mają ludzkie tułowia i psie głowy.

 

Klimat i pogoda na Kanarach

Na Wyspy Kanaryjskie oddziałuje klimat oceaniczno-subtropikalny, charakteryzujący się umiarkowanymi temperaturami oraz niewielkimi i nieregularnymi opadami. To jeden z najbardziej słonecznych obszarów Europy. Średnie opady w ciągu roku wynoszą zaledwie 250 mm. Wyspy: Fuerteventura i Lanzarote są pod wpływem bardzo suchego klimatu i na wiosnę mogą występować tam burze piaskowe. Średnie temperatury na wyspach wahają się od 18°C w miesiącach zimowych do 24°C latem. Temperatura wody w oceanie wynosi od 18°C zimą do 22°C w miesiącach letnich. 

W miesiącach letnich w niektórych regionach Kanarów może występować bardzo wysoka temperatura, a urlop we wschodniej części archipelagu może utrudnić wiejący tu wiatr sirocco, który powoduje nawiewanie pyłu i pustynnego piasku.

 

Wyspy Kanaryjskie na wakacje

Archipelag Wysp Kanaryjskich na Atlantyku co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata. Przyciągają ich tu doskonałe warunki pogodowe, kolorowe plaże, fantastyczne  widoki, świetne hotele, idealne warunki do uprawiania sportów wodnych i liczne atrakcje. To po prostu turystyczny raj, idealny na wypoczynek o każdej porze roku i dla każdego, bez względu na wiek. 

To także raj dla amatorów sportów wodnych, ponieważ atlantyckie wiatry stwarzają świetne warunki do uprawiania surfingu, kitesurfingu i windsurfingu. 

Wyspy Kanaryjskie sprawdzą się również na wakacje all inclusive dla rodzin z dziećmi. Liczne atrakcje dostępne w kurortach, na plażach i przygotowane przez hotele nie pozwolą nikomu na nudę — bez względu na wiek.

Pozostaje tylko wybrać którąś z wysp i tu rodzi się prawdziwy problem, bo każda ma turystom coś wyjątkowego do zaoferowania:

 

⇒ Pełna atrakcji Teneryfa — zupełnie inna, zielona i niezmiernie ciekawa w części północnej niż w bardziej wakacyjnej części południowej. Nie sposób je poznać w czasie jednych wakacji, chyba że są one baaardzo długie. Przy krótszym wypoczynku to zdecydowanie wyspa na co najmniej dwukrotny pobyt.

Gran Canaria, gdzie jest wszystko, czego tylko można potrzebować, aby wakacje były udane i ciekawe.

⇒ Niesamowita, wulkaniczna Lanzarote, na której  można podziwiać księżycowe krajobrazy i poznawać tajniki kryjące się wewnątrz Ziemi.

Fuerteventura, na której warto zaplanować błogie leniuchowanie na rozległych, piaszczystych plażach i długie spacery brzegiem morza.

La Gomera — idealne miejsce na wakacje dla osób lubiących wypoczywać w sposób aktywny.

 

Najprostszym i najwłaściwszym rozwiązaniem jest… odwiedzić je wszystkie i zdecydować jedynie, od której wyspy zacząć.

 

Jak wypoczywać na Kanarach?

W czasie wakacji na Wyspach Kanaryjskich nie ma czasu na nudę. Dlaczego? Fantastyczne plaże w różnych kolorach, ogrom atrakcji oferowanych przez Matkę Naturę i przygotowanych specjalnie dla turystów oraz świetne warunki do uprawiania sportów wodnych i aktywnego wypoczynku na lądzie — to wszystko przesądza o wyjątkowości tych wysp na Atlantyku. W dodatku wakacje można tu spędzać o każdej porze roku!

 

Co robić podczas wakacji na Kanarach?

 

Przede wszystkim oddawać się błogiemu lenistwu i relaksować się na kanaryjskich plażach pokrytych piaskiem w różnych kolorach i o różnej ziarnistości, niewielkich, kameralnych i niemal dziewiczych, albo rozległych, idealnych na długie spacery, czy z doskonale przygotowaną infrastrukturą rekreacyjno-sportową. Do wyboru, do koloru — jest w czym wybierać, bo na Wyspach Kanaryjskich jest ponad 500 plaż.

 

Plaża na Gran Canarii

Plaża na Gran Canarii — foto: Pixabay

 

Czarna plaża na Teneryfie

Czarna plaża na Teneryfie — foto: Pixabay

 

Kto nie lubi wylegiwać się na plaży, ma tu świetne warunki do uprawiania sportów wodnych. Gdy powieje silniejszy wiatr znad Atlantyku, Kanary stają się rajem dla miłośników surfingu, kitesurfingu i windsurfingu. Można samemu posurfować lub popatrzeć na zmagania sportowców.

 

Zawody na Atlantyku

 Zawody na Atlantyku — foto: Pixabay

 

Jest też wiele możliwości aktywnego wypoczynku na lądzie. Piesze wycieczki w górach, czy wejście na wulkan Teide, to nie lada gratka dla amatorów trekkingu. Kto nie ma dobrej kondycji — część drogi może pokonać w wagoniku kolejki linowej. Na sam szczyt niestety kolejka nie dojeżdża i ostatni odcinek trzeba przejść pieszo.

 

Wycieczka na wulkan Teide

Wycieczka na wulkan Teide — foto: Pixabay

 

Wjazd kolejką pod wulkan Teide

Wjazd kolejką pod wulkan Teide — foto: Pixabay

 

Na Lanzarote można podziwiać wulkaniczne krajobrazy z okien wycieczkowego autobusu, albo wybrać się na taką wycieczkę na grzbiecie wielbłąda. W Parku Timanfaya koniecznie trzeba obejrzeć pokaz gorącego wnętrza wyspy i zjeść szaszłyk upieczony... na wulkanie.

 

Wycieczka na wulkanicznej Lanzarote

Wycieczka na wulkanicznej Lanzarote — foto: Pixabay

 

Wycieczka na wulkanicznej Lanzarote

Wycieczka na wulkanicznej Lanzarote — foto: Pixabay

 

Gorący gejzer na Lanzarote

Gorący gejzer na Lanzarote — foto: Pixabay

 

Relaksujący wypoczynek wśród tropikalnej zieleni miejscowych ogrodów botanicznych i w towarzystwie zwierząt z zooparku będzie atrakcyjnym punktem wakacji na Kanarach.

 

Wyspy Kanaryjskie, Ogród botaniczny

Wyspy Kanaryjskie, Ogród botaniczny — foto: Pixabay

 

Teneryfa, Loro Park

Teneryfa, Loro Park — foto: Pixabay

Podobne wpisy

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

wyspy kanaryjskie la gomera, hiszpania la gomera,  la gomera wakacje,  la gomera wczasy,  la gomera wycieczki, wyspy kanaryjskie wakacje,  la gomera all inclusive,  la gomera last minute,  la gomera z niemiec,  la gomera atrakcje,  la gomera co zobaczyć,  la gomera aktywny wypoczynek
Warto wiedzieć
La Gomera na wakacje dla aktywnych

Na wyspie La Gomera miłośnicy aktywnych wakacji mają do dyspozycji ponad 30 punktów widokowych i 600 km pieszych szlaków.

teneryfa wakacje, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, wyspy kanaryjskie teneryfa, teneryfa północna, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, teneryfa wakacje, teneryfa północna atrakcje, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa wakacje z niemiec, teneryfa dla aktywnych, teneryfa pogoda
Warto wiedzieć
Wyspy Kanaryjskie — wakacje na południu Teneryfy

Słoneczna Południowa Teneryfa jest bardzo popularna wśród turystów, którzy chętnie wypoczywają tu z rodzinami na wakacjach all inclusive.

wakacje 2023 kanary, wczasy 2023 kanary, wyspy kanaryjskie wakacje 2023, wyspy kanaryjskie wczasy 2023, wyspy kanaryjskie wycieczki 2023, wakacje teneryfa, wakacje gran canaria, wakacje lanzarote, wakacje fuerteventura, teneryfa all inclusive, gran canaria all inclusive, lanzarote all inclusive, fuerteventura all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Wyspy Kanaryjskie — idealny kierunek na wakacje

Wyspy Kanaryjskie to doskonałe miejsce na wypoczynek all inclusive przez cały rok. Którą wyspę wybrać na wakacje?

wyspy kanaryjskie lanzarote, lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzatore wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, lanzarote wyspa wulkanow, lanzarote kanary, lanzarote co warto zobaczyć, lanzarote timanfaya
Warto wiedzieć
Lanzarote – wyspa wulkanów

Wulkaniczna wyspa Lanzarote kryje w sobie wiele atrakcyjnych miejsc, które warto zobaczyć na wakacjach all inclusive.

teneryfa wakacje, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, wyspy kanaryjskie teneryfa, teneryfa północna, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, teneryfa wakacje, teneryfa północna atrakcje, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa wakacje z niemiec, teneryfa dla aktywnych, teneryfa pogoda
Warto wiedzieć
Wyspy Kanaryjskie – wakacje na północy Teneryfy

Północna część Teneryfy to doskonałe miejsce na wakacje dla miłośników przyrody i osób lubiących aktywny wypoczynek.

wakacje 2023, wczasy 2023, wycieczki 2023, hiszpania 2023, wyspy kanaryjskie 2023, baleary 2023, hiszpania wakacje, majorka wakacje, ibiza wakacje, minorka wakacje, formentera wakacje, teneryfa wakacje, gran canaria wakacje, lanzarote wakacje, fuerteventura wakacje, hiszpania wyspy, hiszpańskie archipelagi
Wypoczynek z Amigos
Hiszpańskie wyspy na wakacje 2023

Wakacje all inclusive na popularnych, hiszpańskich wyspach archipelagu Balearów i Wyspach Kanaryjskich

wyspy kanaryjskie gran canaria, gran canaria wakacje, gran canaria wczasy, gran canaria wycieczki, gran canaria all inclusive, gran canaria last minute, gran canaria z niemiec, tanie wakacje gran canaria, gran canaria kanary
Warto wiedzieć
Gran Canaria – kontynent w miniaturze

Gran Canaria zachwyca plażami, bogactwem natury i licznymi atrakcjami. To idealne miejsce na wakacje all inclusive z rodziną!

wyspy kanaryjskie lanzarote, lanzarote wakacje 2023, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie wyspa lanzarote, wakacje 2023 na lanzarote, wczasy na lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje na wyspach Oceanu Indyjskiego

Wakacje 2024 na wyspach Oceanu Indyjskiego – Malediwy, Seszele, Mauritius, Sri Lanka, Madagaskar i Zanzibar

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Jesień 2023 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią 2023 w Meksyku, Dominikanie oraz na Kubie, Jamajce i Arubie

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.