Wróć do listy artykułów

Wyspy Kanaryjskie – wakacje na północy Teneryfy

Warto wiedzieć | 28-04-2020, Aktualizacja: 21-02-2024
teneryfa wakacje, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, wyspy kanaryjskie teneryfa, teneryfa północna, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, teneryfa wakacje, teneryfa północna atrakcje, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa wakacje z niemiec, teneryfa dla aktywnych, teneryfa pogoda
Pokazy delfinów w Loro Park w Santa de la Cruz w północnej części Teneryfy — foto Pixabay

Teneryfa to największa z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Łańcuch górski dzieli ją na dwie zróżnicowane części o odmiennym krajobrazie i klimacie. Jej północna część jest obszarem chłodniejszym i bardziej wilgotnym, ale za to z bujną, tropikalną roślinnością i nadzwyczajnymi okazami drzew. Wielbiciele aktywnych wakacji za granicą i miłośnicy przyrody poczują się tu jak ryby w wodzie. 

 

 

 

 

Jaka jest północna Teneryfa ?

Północna Teneryfa to geologicznie najstarsza część wyspy, której powstanie określa się na 7-9 milionów lat. Wybrzeże tej części wyspy jest skaliste, a jej wnętrze wypełniają skały masywu Anaga.

 

Skały masywu Anaga

Skały masywu Anaga - foto: Pixabay

 

Teneryfa północna z małymi wioskami położonymi z dala od zgiełku turystycznych kurortów jest bardziej  „kanaryjska”. Wszystko, co tu się znajduje, nie jest przygotowane pod turystów, ale wynika z oryginalnej teneryfskiej atmosfery i codziennego życia tutejszych mieszkańców. Ten niecodzienny klimat północnej Teneryfy tworzą  winnice, plantacje bananów, niezwykła architektura, lokalna społeczność funkcjonująca bezstresowo i niemal wakacyjnie oraz wyjątkowa kuchnia. 

 

Klimat i pogoda północnej części Teneryfy

Mimo niewielkich rozmiarów wyspy, klimat jest na niej dość zróżnicowany. Przecinające Teneryfę pasma gór ze wznoszącym się w centralnej części wyspy wulkanem el Teide  (3718 m n.p.m.), zatrzymują napływające z północy wilgotne powietrze i dzielą Teneryfę na dwie strefy klimatyczne — północną i południową.

 

Na północy częściej są mgły i padają deszcze i temperatury są zwykle nieco niższe. Większa wilgotność powietrza i bardziej zachmurzone niebo nie przeszkadza jednak turystom, bo przez cały rok są tu doskonałe warunki do wakacyjnego wypoczynku i zwiedzania. Sprawia to geograficzna bliskość zachodniego wybrzeża Afryki gwarantująca przewidywalną i dobrą pogodę także jesienią, zimą i wczesną wiosną. 

 

Plaże północnej Teneryfy

Nie ma tu tak wielu plaż jak w południowej części wyspy, ale najpiękniejsze czarne plaże Teneryfy znajdują właśnie tutaj. Na północy znajduje się wiele dziewiczych plaż bez jakiejkolwiek infrastruktury turystycznej i udogodnień, ale za to kameralnych i ustronnych oraz z widokami zapierającymi dech w piersiach.

 

Plaża Garachico

Plaża Garachico - foto: Pixabay

 

Plaże północnej Teneryfy są pochodzenia wulkanicznego, dlatego mają czarny lub ciemno-szary odcień piasku. I wszystkie naturalne plaże na wyspie są właśnie takie, pokryte wulkaniczną, skruszoną skałą. Kilka z nich to piękne miejsca, zachęcające do plażowania i błogiego relaksu nad brzegiem oceanu.

 

Czarny piasek na plażach Teneryfy

Czarny piasek na plażach Teneryfy - foto: Pixabay

 

Wyjątkowa, czarna i jedna z najpiękniejszych Playa Jardin zlokalizowana jest w  Puerto de la Cruz. Ta trzyczęściowa plaża otoczona jest palmami, kwiatami i kaktusami, a przy ciągnącej się wzdłuż niej promenadzie znajdują się restauracje, kawiarnie i kluby nocne. Z falochronu można  jednocześnie podziwiać Atlantyk i wulkan Teide.

 

Playa Jardin

Playa Jardin - foto Pixabay

 

Plaża Las Teresitas znajdująca się w pobliżu stolicy wyspy, Santa Cruz, u podnóża gór Anaga jest najsłynniejszą i najładniejszą w tym regionie, ponieważ jej wybrzeże pokryte jest jasnym piaskiem. Nie jest to jednak plaża naturalna, a złoty, drobny piasek przywieziony tu został prosto z Sahary. Za sprawą falochronów woda jest tu nieco cieplejsza i przy braku fal bezpieczna, szczególnie dla dzieci.

 

Jasny piasek na plaży Teneryfy

Jasny piasek na plaży Las Teresitas - foto: Pixabay

 

Jasny piasek na plaży Las Teresitas

Jasny piasek na plaży Las Teresitas - foto: Pixabay

 

Plaża ukryta pomiędzy klifami w okolicy Puerto de la Cruz to Playa de Bollullo. Dojście na tę plażę to fantastyczny spacer między bananowcami. 

 

Plantacje bananów w drodze do Playa de Bollullo

Plantacje bananów w drodze do Playa de Bollullo - foto: Pixabay

 

Playa de Benijo w Parku Narodowym Anaga, dostarcza turystom widoków z niesamowitymi zachodami słońca. 

 

Playa de Benijo w Parku Narodowym Anaga

Playa de Benijo w Parku Narodowym Anaga - foto: Pixabay

 

Miasta na Teneryfie północnej 

Miasta na północy Teneryfy to historyczne i architektoniczne perełki. Turyści preferujący zwiedzanie koniecznie powinni odwiedzić Puerto de la Cruz, La Orotavę,  Bajamar, Garachico, La Lagunę, Icod de los Vinos i stolicę wyspy — Santa Cruz.

 

Santa Cruz to miasto portowe i stolica Teneryfy z futurystycznym gmachem opery Santiago Calatrava. To tu w 1494 r. Alonso Fernández de Lugo dotarł do wybrzeża Wysp Kanaryjskich. Wokół portu biegną szerokie aleje, zlokalizowane są place i egzotyczne ogrody. Warto tu zrelaksować się w parku z tysiącem różnych gatunków drzew z całego świata. W miejscowym centrum, co niedzielę odbywa się ogromny targ.

 

Santa Cruz

Santa Cruz - foto: Pixabay

 

Puerto de la Cruz jest głównym ośrodkiem turystycznym oraz najstarszym ośrodkiem wypoczynkowym na wyspie.  Czarne plaże, eleganckie nowoczesne hotele all inclusive z bujną egzotyczną roślinnością, nadmorskie deptaki z kafejkami i restauracjami przyciągają tu turystów z całego świata. Największą atrakcją tego miasta jest ogród zoologiczno-botaniczny „Loro Park”. Można tu także skorzystać z kompleksu basenów Lago Martianez.

 

Puerto de la Cruz

Puerto de la Cruz - foto: Pixabay

 

La Orotava zachwyca Casa de los Balcones, którą podziwiają tłumy turystów z całego świata. Te charakterystyczne dla Kanarów budowle z drewnianymi balkonami zlokalizowane są przy malowniczych, brukowanych uliczkach, ostro wspinających się w górę.

 

La Orotava

La Orotava - foto: Pixabay

 

Bajamar słynie z niesamowitego, naturalnego basenu, który jest wypełniony wodą z oceanu.

 

Garachico to spokojne, pełne uroku XV-wieczne miasteczko, założone przez włoskiego bankiera. Jego główną atrakcją są naturalne baseny El Caleton, wypełnione wodą z oceanu, które powstały gdy w 1706 r. część portowa miasta została pokryta lawą z wulkanu. 

Garachico

Garachico - foto: Pixabay

 

W miasteczku La Laguna wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO warto zobaczyć zabytkowe centrum i pospacerować urokliwymi, kanaryjskimi uliczkami, pełnymi zabytków, kościołów i historycznych budynków.

 

Icod de los Vinos to miasto szczycące się ponad 500-letnią historią, które zostało założone przez hiszpańskich konkwistadorów. Nazywane jest też Smoczym Miastem z powodu rosnącego tu tysiącletniego Smoczego Drzewa.

 

Teneryfa północna na wakacje dla aktywnych

Północna Teneryfa to raj dla turystów lubiących aktywny wypoczynek z pieszymi wędrówkami, podczas których można podziwiać przepiękne krajobrazy. Znajdują się tutaj najlepsze piesze szlaki na wyspie.

 

Punta Hidalgo to rybacka wioska, która  graniczy z masywem Anaga. Są tu najlepsze na wyspie warunki do surfowania. Brak tu co prawda piaszczystych plaż, ale miejsce idealnie nadaje się dla amatorów pieszych wędrówek, bo zaczynają się tu świetne szlaki trekkingowe. 

 

Przyrodniczy raj północnej Teneryfy

Wspaniała przyroda i niesamowicie soczysta zieleń północnej Teneryfy oszołomi niejednego i jest prawdziwym rajem dla miłosników wypoczynku na łonie natury.

 

Dracena Smocza 

 

Ogromna dracena - Smocze Drzewo

Ogromna dracena - Smocze Drzewo - foto: Pixabay

 

Północna część Teneryfy bardzo często kojarzy się z ogromną draceną określaną jako Smocze Drzewo, które jest symbolem nie tylko Teneryfy, ale i całego archipelagu Wysp Kanaryjskich.  W 1917 roku to 18-metrowe Smocze Drzewo, z pniem o obwodzie 20 m, ważącym ponad 100 ton i z ponad 300 gałęźmi zostało uznane za Narodowy Pomnik Przyrody. Guanczowie uważali smoczą dracenę za magiczną, a czerwoną żywicę, którą ściągali z drzewa, wykorzystywali do sporządzania mikstur leczniczych. Jego wiek szacuje się na 400-800 lat. Nie ma możliwości jednoznacznego ustalenia wieku Smoczego Drzewa, ponieważ ma ono niejednorodny pień i trudno policzyć w nim słoje. 

 

Anaga Rular Park

Jednym z najstarszych regionów Teneryfy Północnej są poprzecinane licznymi wąwozami i dolinami góry Anaga. Te zachwycające góry porośnięte lasami laurowymi i wawrzynowymi, zostały uznane za rezerwat biosfery ze względu na porastające je liczne gatunki roślin i drzew, oraz niesamowite, zapierające dech w piersiach widoki. 

 

Anaga to także idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek w każdym poziomie zaawansowania i o każdej porze roku.

 

Szlak turystyczny w Górach Anaga

Szlak turystyczny w Górach Anaga - foto: Pixabay

 

Jaskinia Wiatru 

Atrakcją turystyczną w miejscowości Icod de los Vinos jest polawowa Jaskinia Wiatru, która powstała podczas erupcji wulkanu Pico Viejo. Ta prawie 18-kilometrowa jaskinia to najdłuższy tunel wulkaniczny w Europie i piąty co do wielkości na świecie. Jaskinia składa się z 3 poziomów grot, w których utworzyły się niesamowite czeluście i tarasy lawowe, a  jej korytarze łączą się z innymi jaskiniami. To jedyny znany na świecie typ jaskini polawowej, która składa się z tylu pięter. Nazwa jaskini odzwierciedla zjawisko tworzenia się w jej tunelach wiatrów.

 

Niesamowity świat roślin

Na Teneryfie, a szczególnie w jej północnej części występuje ok. 1400 gatunków roślin, z czego aż 140 z nich to gatunki endemiczne, które można spotkać tylko na Teneryfie. 

 

Są tu również niezwykłe lasy wawrzynowe, przez które prowadzą wąskie drogi z licznymi serpentynami, a sczepione ze sobą konary drzew tworzą nad nimi bajeczne, zielone tunele.

 

Park Krajobrazowy Anaga

Park Krajobrazowy Anag - foto: Pixabay

 

Co warto zobaczyć na Teneryfie północnej?

Większość atrakcji Teneryfy znajduje się właśnie na północy wyspy. Najbardziej popularnymi są:

 

Loro Park

Loro Park w Santa de la Cruz powstał w 1972 roku w celu ochrony rzadkich gatunków papug. Obecnie jego powierzchnia wynosi ok. 135 tys. m2. W parku znajduje się akwarium i pingwinanium. Odwiedzający mogą podziwiać delfiny, orki, foki i lwy morskie, a wszystkie te zwierzęta prezentowane są w czasie organizowanych w parku pokazów. „Loro Park” cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów, a szczególnie rodzin z dziećmi, przebywających tu na wakacjach w Hiszpanii z Niemiec. Atrakcji jest tu tak dużo, że na jego zwiedzanie najlepiej przeznaczyć cały dzień.

 

Pokazy delfinów w Loro Park

Pokazy delfinów w Loro Park - foto: Pixabay

 

Pokazy orek w Loro Park

Pokazy orek w Loro Park - foto: Pixabay

 

Motylarnia

W motylarni w Icod de los Vino można podziwiać ponad 800 egzotycznych motyli praktycznie z całego świata. Nie brakuje tu również wielu gatunków kwiatów zachwycających najprzeróżniejszymi kolorami i zapachami.

 

Motylarnia w Icod de los Vino

Motylarnia w Icod de los Vino - foto: Pixabay

 

Lago Martiánez

Lago Martiánez to duży, 3-hektarowy kompleks basenów otoczony kamieniami z wulkanu i bujnymi roślinami, znajdujący się na wybrzeżu Martianez  w Puerto de la Cruz. Baseny w kształcie lagun wypełnionych wodą z oceanu, zostały zaprojektowane przez Cesara Manrique — architekta pochodzącego z Lanzarote.

 

Kompleks basenów otoczony kamieniami z wulkanu

Kompleks basenów otoczony kamieniami z wulkanu - foto: Pixabay

 

Piramidy w Guimar

Północna Teneryfa skrywa również piramidy, które znajduja się w Guimar. Te 4-metrowe, schodkowe budowle zostały odkryte dopiero w 1991 r., a ich pochodzenie do dziś nie jest znane. Wcześniej uważano, ze to kupy kamieni usypywane przez miejscowych rolników. Piramidy zostały zbudowane z uwzględnieniem położenia słońca w przesileniu letnim i zimowym. Podczas przesilenia letniego można podziwiać tu podwójny zachód słońca. 

 

Piramida w Guimar

Piramida w Guimar - foto: Pixabay

 

Jeżeli Twoje wakacje na Teneryfie są realizowane w którymś z kurortów Teneryfy południowej, to warto również zaplanować sobie wycieczki do atrakcyjnych miejsc Teneryfy północnej, bo jest tu naprawdę ciekawie.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.