Wróć do listy artykułów

Park Narodowy Timanfaya – atrakcja Lanzarote

Warto wiedzieć | 30-11-2018, Aktualizacja: 24-11-2022
timanfaya lanzarote, atrakcje na lanzarote, atrakcje lanzarote, wakacje na lanzarote, wakacje lanzarote all inclusive, wczasy na lanzarote, wczasy lanzarote all inclusive, wakacje lanzarote, tanie wycieczki lanzarote, wycieczki na lanzarote, wycieczki lanzarote all inclusive
Największa atrakcja turystyczna na wyspie Lanzarote – Park Narodowy Timanfaya. Wystrzały pary wodnej z otworów w Ziemi to największe show w tym miejscu! - foto: Pixabay

Podczas wakacji na wyspie Lanzarote, warto odwiedzić jej największą atrakcję — Park Narodowy Timanfaya. To unikalne miejsce w świecie, gdzie można poczuć się jak na innej planecie. Tu także naocznie można przekonać się, jakie potężne siły kryją się pod powierzchnią Ziemi.

 

 

Czym wyróżnia się Park Narodowy Timanfaya?

Park Narodowy Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya), który znajduje się w południowo-zachodniej części Lanzarote to jedyny park geologiczny w Hiszpanii i zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych wyspy. Księżycowy, a nawet marsjański krajobraz Parku, który wydaje się górami, to w rzeczywistości kratery starych wulkanów, które nadały kształt wyspie setki lat temu.

 

Kratery starych wulkanów

Kratery starych wulkanów — foto: Pixabay

 

Park został ukształtowany podczas serii erupcji wulkanicznych, które miały miejsce niespełna 300 lat temu w latach 1730-1736, a ostatnia erupcja na wyspie wystąpiła jeszcze w 1824 r. W tym czasie codziennie przez 6 lat z ok. 300 znajdujących się tu kraterów wypłynęło około 48 mln m3 lawy, niszcząc wszystko, co było na jej drodze i zmuszając mieszkańców do opuszczenia wyspy. Kolejne erupcje spowodowały utworzenie na wyspie niesamowitego, prawdziwie kosmicznego krajobrazu, który można podziwiać do dzisiaj. Krajobraz ten z czarno-czerwonymi glebami jest unikalny na całym świecie i często porównywany jest z tym na Marsie.

 

Księżycowy krajobraz Parku Timanfaya

Księżycowy krajobraz Parku Timanfaya — foto: Pixabay

 

Cały obszar Parku Timanfaya zajmuje obecnie 51 km2, a ponieważ nadal jest gorący i aktywny nazywany jest Górami Ognia (Montañas del Fuego).  Temperatura kamieni znajdujących się kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi wynosi 100°C, natomiast na głębokości 10 metrów osiąga nawet do 600°C. 

 

Nie przypadkowo zatem symbolem Parku jest diabeł, który uosabia Timanfaya jako suche, dzikie i niegościnne miejsce z językami ognia. Ten jednoznaczny symbol zaprojektowany został przez Césara Manrique, bardzo znanego architekta i artystę realizującego wiele projektów zagospodarowania Lanzarote w harmonii z naturą.

 

Symbolem Parku jest diabeł

Symbolem Parku jest diabeł — foto: Pixabay

 

Park Narodowy Timanfaya został utworzony w 1974 r. W 1993 r. wyspa Lanzarote wraz z Timanfaya zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Pomimo wrażenia przyrodniczej pustki, w Parku żyje ponad 200 różnych gatunków roślin i zwierząt, które przystosowały się do suchego i jałowego terenu.

 

W Parku żyje ponad 200 różnych gatunków roślin i zwierząt

W Parku żyje ponad 200 różnych gatunków roślin i zwierząt — foto: Pixabay

 

Księżycowe krajobrazy Parku Timanfaya wykorzystano jako plany zdjęciowe wielu reklam i do plenerów przy produkcji filmów Planeta Małp, Starcie tytanów, Mój własny wróg i w serialu BBC — Dr Who

Zwiedzanie Parku Timanfaya

Podczas wakacji na Lanzarote nie można pominąć tego parku, bo wycieczka tam to prawdziwa wakacyjna uczta. Co roku Park Timanfaya odwiedza ponad półtora miliona turystów z całego świata. Przez Park przebiegają 3 trasy turystyczne — jedna 14-kilometrowa szlakiem wulkanów, do pokonania autobusem i dwie trasy piesze (9 km i 4 km). Na wyznaczonych trasach Park można zwiedzać w zorganizowanych grupach z przewodnikiem lub samodzielnie (piesza trasa 9-kilometrowa). Na trasie autobusowej „Ruta de los volcanes”, czyli szlaku wulkanów, wycieczka  trwa około 40 minut, ogranicza się liczbę turystów i nie można jej przejechać własnym samochodem. Poza szlakami, ze względów bezpieczeństwa nie można też po Parku samodzielnie spacerować.

 

Na trasie autobusowej „Ruta de los volcanes”

Na trasie autobusowej „Ruta de los volcanes” — foto: Pixabay

 

Wielu turystów korzysta też z 20-minutowej przejażdżki na  wielbłądzie. Zwierzęta te, choć pochodzą z północnej Afryki, przystosowały się do warunków życia na Wyspach Kanaryjskich. To jedyne zwierzęta, które zostały oswojone przez Kanaryjczyków w ciągu ostatnich kilku wieków.

 

Przejażdżki na wielbłądzie

Przejażdżki na wielbłądzie — foto: Pixabay

 

Przejażdżki na wielbłądzie

Przejażdżki na  wielbłądzie — foto: Pixabay

 

Przy wjeździe do Parku Timanfaya znajduje się Muzeum Wulkanów. To właściwie centrum wiedzy o wulkanach, gdzie między innymi można dowiedzieć się, jak doszło do największych erupcji na wyspie, poznać tajemnice wnętrza naszego globu i prawa rządzące wybuchami wulkanów. Wystawy wzbogacone są pokazami interaktywnymi i projekcjami filmów. Tu można również zakupić pamiątki z pobytu w Parku.

 

Gorące pokazy geotermalne na Islote de Hilario

Pomimo że wulkany Lanzarote są obecnie nieaktywne, tuż pod ziemią na wyspie nadal występuje aktywność geotermalna. Niesamowitą atrakcją dla turystów odwiedzających Park Timanfaya są pokazy geotermalne organizowane na żywo przez pracowników Parku, podczas których naocznie można przekonać się, jaka potęga natury drzemie pod wulkaniczną powierzchnią ziemi. 

 

Do niewielkich otworów w ziemi wrzucane są suche gałązki, które pod wpływem wysokiej temperatury natychmiast się zapalają. Jeszcze większe wrażenie robi gotująca się woda, która jako zimna jest wlewana do metalowej rury wkopanej w ziemię. Po zetknięciu się z rozgrzanymi skałami woda natychmiast przechodzi w stan wrzenia, a słup wytwarzającej się pary jak gejzer wystrzela w górę. Jak zapewniają organizatorzy pokazów parowych i wodnych gejzerów, ta demonstracja jest całkowicie bezpieczna.

 

Gejzer pary wodnej wystrzela w górę

Gejzer pary wodnej wystrzela w górę — foto: Pixabay

 

El Diablo, czyli restauracja na wulkanie 

El Diablo to wyjątkowa restauracja, która znajduje się na kraterze wulkanu. Jest to jednocześnie fantastyczny punkt widokowy, bo przez imponujące okna lokalu można podziwiać wulkaniczny krajobraz wyspy. Co przesądza o wyjątkowości restauracji El Diablo? Przede wszystkim niecodzienne sposoby przyrządzania potraw, ponieważ serwowane tu dania z grilla przygotowuje się z wykorzystaniem gorącej energii wulkanu. Przy wejściu do restauracji gości wita diabeł — symbol Parku Timanfaya. W oczekiwaniu na gorące jedzenie prosto z ognistego wnętrza ziemi goście mogą podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne wulkany. Miejsca te zaprojektowane zostały przez wspomnianego już wcześniej Césara Manrique. 

 

Przygotowanie potraw z grilla na wulkanie — foto: unsplash.com

 

Przy wejściu do restauracji gości wita diabeł — symbol Parku Timanfaya

Przy wejściu do restauracji gości wita diabeł — symbol Parku Timanfaya — foto: Pixabay

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.