Wróć do listy artykułów

Park Narodowy Timanfaya – atrakcja Lanzarote

Warto wiedzieć | 30-11-2018, Aktualizacja: 28-11-2023
timanfaya lanzarote, atrakcje na lanzarote, atrakcje lanzarote, wakacje na lanzarote, wakacje lanzarote all inclusive, wczasy na lanzarote, wczasy lanzarote all inclusive, wakacje lanzarote, tanie wycieczki lanzarote, wycieczki na lanzarote, wycieczki lanzarote all inclusive
Największa atrakcja turystyczna na wyspie Lanzarote – Park Narodowy Timanfaya. Wystrzały pary wodnej z otworów w Ziemi to największe show w tym miejscu! - foto: Pixabay

Podczas wakacji na wyspie Lanzarote, warto odwiedzić jej największą atrakcję — Park Narodowy Timanfaya. To unikalne miejsce w świecie, gdzie można poczuć się jak na innej planecie. Tu także naocznie można przekonać się, jakie potężne siły kryją się pod powierzchnią Ziemi.

 

 

Czym wyróżnia się Park Narodowy Timanfaya?

 

 

Park Narodowy Timanfaya (Parque Nacional de Timanfaya), który znajduje się w południowo-zachodniej części Lanzarote to jedyny park geologiczny w Hiszpanii i zarazem jedna z największych atrakcji turystycznych wyspy. Księżycowy, a nawet marsjański krajobraz Parku, który wydaje się górami, to w rzeczywistości kratery starych wulkanów, które nadały kształt wyspie setki lat temu.

 

Kratery starych wulkanów

Kratery starych wulkanów — foto: Pixabay

 

Park został ukształtowany podczas serii erupcji wulkanicznych, które miały miejsce niespełna 300 lat temu w latach 1730-1736, a ostatnia erupcja na wyspie wystąpiła jeszcze w 1824 r. W tym czasie codziennie przez 6 lat z ok. 300 znajdujących się tu kraterów wypłynęło około 48 mln m3 lawy, niszcząc wszystko, co było na jej drodze i zmuszając mieszkańców do opuszczenia wyspy. Kolejne erupcje spowodowały utworzenie na wyspie niesamowitego, prawdziwie kosmicznego krajobrazu, który można podziwiać do dzisiaj. Wulkaniczny krajobraz Lanzarote z czarno-czerwonymi glebami jest unikalny na całym świecie i często porównywany jest z tym na Marsie.

 

Księżycowy krajobraz Parku Timanfaya

Księżycowy krajobraz Parku Timanfaya — foto: Pixabay

 

Cały obszar Parku Timanfaya zajmuje obecnie 51 km2, a ponieważ nadal jest gorący i aktywny nazywany jest Górami Ognia (Montañas del Fuego).  Temperatura kamieni znajdujących się kilka centymetrów pod powierzchnią ziemi wynosi 100°C, natomiast na głębokości 10 metrów osiąga nawet do 600°C. 

 

Nie przypadkowo zatem symbolem Parku jest diabeł, który uosabia Timanfaya jako suche, dzikie i niegościnne miejsce z językami ognia. Ten jednoznaczny symbol zaprojektowany został przez Césara Manrique, bardzo znanego architekta i artystę realizującego wiele projektów zagospodarowania Lanzarote w harmonii z naturą.

 

Symbolem Parku jest diabeł

Symbolem Parku jest diabeł — foto: Pixabay

 

Park Narodowy Timanfaya został utworzony w 1974 r. W 1993 r. wyspa Lanzarote wraz z Timanfaya zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako Rezerwat Biosfery. Pomimo wrażenia przyrodniczej pustki, w Parku żyje ponad 200 różnych gatunków roślin i zwierząt, które przystosowały się do suchego i jałowego terenu.

 

W Parku żyje ponad 200 różnych gatunków roślin i zwierząt

W Parku żyje ponad 200 różnych gatunków roślin i zwierząt — foto: Pixabay

 

Księżycowe krajobrazy Parku Timanfaya wykorzystano jako plany zdjęciowe wielu reklam i do plenerów przy produkcji filmów Planeta Małp, Starcie tytanów, Mój własny wróg i w serialu BBC — Dr Who

Zwiedzanie Parku Timanfaya

Podczas wakacji na Lanzarote nie można pominąć tego parku, bo wycieczka tam to prawdziwa wakacyjna uczta. Co roku Park Timanfaya odwiedza ponad półtora miliona turystów z całego świata. Przez Park przebiegają 3 trasy turystyczne — jedna 14-kilometrowa szlakiem wulkanów, do pokonania autobusem i dwie trasy piesze (9 km i 4 km). Na wyznaczonych trasach Park można zwiedzać w zorganizowanych grupach z przewodnikiem lub samodzielnie (piesza trasa 9-kilometrowa). Na trasie autobusowej „Ruta de los volcanes”, czyli szlaku wulkanów, wycieczka  trwa około 40 minut, ogranicza się liczbę turystów i nie można jej przejechać własnym samochodem. Ze względów bezpieczeństwa po Parku nie można spacerować samodzielnie poza szlakami.

 

Na trasie autobusowej „Ruta de los volcanes”

Na trasie autobusowej „Ruta de los volcanes” — foto: Pixabay

 

Wielu turystów korzysta też z 20-minutowej przejażdżki na  wielbłądzie. Zwierzęta te, choć pochodzą z północnej Afryki, przystosowały się do warunków życia na Wyspach Kanaryjskich. To jedyne zwierzęta, które zostały oswojone przez Kanaryjczyków w ciągu ostatnich kilku wieków.

 

Przejażdżki na wielbłądzie

Przejażdżki na wielbłądzie — foto: Pixabay

 

Przejażdżki na wielbłądzie

Przejażdżki na  wielbłądzie — foto: Pixabay

 

Przy wjeździe do Parku Timanfaya znajduje się Muzeum Wulkanów. To właściwie centrum wiedzy o wulkanach, gdzie między innymi można dowiedzieć się, jak doszło do największych erupcji na wyspie, poznać tajemnice wnętrza naszego globu i prawa rządzące wybuchami wulkanów. Wystawy wzbogacone są pokazami interaktywnymi i projekcjami filmów. Tu można również zakupić pamiątki z pobytu w Parku.

 

Gorące pokazy geotermalne na Islote de Hilario

Pomimo że wulkany Lanzarote są obecnie nieaktywne, tuż pod ziemią na wyspie nadal występuje aktywność geotermalna. Niesamowitą atrakcją dla turystów odwiedzających Park Timanfaya są pokazy geotermalne organizowane na żywo przez pracowników Parku, podczas których naocznie można przekonać się, jaka potęga natury drzemie pod wulkaniczną powierzchnią ziemi. 

 

Do niewielkich otworów w ziemi wrzucane są suche gałązki, które pod wpływem wysokiej temperatury natychmiast się zapalają. Jeszcze większe wrażenie robi gotująca się woda, która jako zimna jest wlewana do metalowej rury wkopanej w ziemię. Po zetknięciu się z rozgrzanymi skałami woda natychmiast przechodzi w stan wrzenia, a słup wytwarzającej się pary jak gejzer wystrzela w górę. Jak zapewniają organizatorzy pokazów parowych i wodnych gejzerów, ta demonstracja jest całkowicie bezpieczna.

 

Gejzer pary wodnej wystrzela w górę

Gejzer pary wodnej wystrzela w górę — foto: Pixabay

 

El Diablo, czyli restauracja na wulkanie 

El Diablo to wyjątkowa restauracja, która znajduje się na kraterze wulkanu. Jest to jednocześnie fantastyczny punkt widokowy, bo przez imponujące okna lokalu można podziwiać wulkaniczny krajobraz wyspy. Co przesądza o wyjątkowości restauracji El Diablo? Przede wszystkim niecodzienne sposoby przyrządzania potraw, ponieważ serwowane tu dania z grilla przygotowuje się z wykorzystaniem gorącej energii wulkanu. Przy wejściu do restauracji gości wita diabeł — symbol Parku Timanfaya. W oczekiwaniu na gorące jedzenie prosto z ognistego wnętrza ziemi goście mogą podziwiać wspaniałe widoki na okoliczne wulkany. Miejsca te zaprojektowane zostały przez wspomnianego już wcześniej Césara Manrique. 

 

Przygotowanie potraw z grilla na wulkanie — foto: unsplash.com

 

Przy wejściu do restauracji gości wita diabeł — symbol Parku Timanfaya

Przy wejściu do restauracji gości wita diabeł — symbol Parku Timanfaya — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.