Archipelag maltański na Morzu Śródziemnym złożony jest z 3 zamieszkałych wysp: Malta, Gozo, Comino oraz kilkunastu mniejszych, niezamieszkałych. Malta to główna wyspa wielkości dużego miasta otoczonego morzem. Malta uzyskała niepodległość w 1964 r. i wstąpiła do Unii Europejskiej w 2004 r. Obywatelstwo można sobie tu kupić za 65 tys. €.
Klejnotem Malty jest jej historyczna stolica Valletta. Gozo to maltański kurort. Nie spotyka się tam numerów mieszkań i domów – mają one nazwy. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc wyspy było Lazurowe Okno, ale w 2017 r. runęło do morza. Na Comino nie ma w ogóle aut. Znana jest przede wszystkim z błękitnej laguny, czyli jednej z najbardziej turkusowych wód Europy.
Krystalicznie czyste wody, bajeczne rafy, jaskinie i wraki statków zachęcają do nurkowania podczas wakacji na Malcie. Urozmaicony brzeg, jego zatoczki i strome klify, a obok piękne plaże – urlop na Malcie w ofertach first minute możliwy jest do 40% taniej.
Wpływy angielskie to lewostronny ruch, picie herbaty z mlekiem, czerwone budki telefoniczne – pozostałości czasów, gdy Malta była kolonią brytyjską. Zauważa się też wpływy włoskie (szczególnie w kuchni maltańskiej) – obowiązuje sjesta i późna kolacja. Nawet życie rybaków nie jest tu nudne i szare. Tradycyjne luzzu, którym wyruszają na połów, jak w czasach Fenicjan, są bardzo kolorowe i z okiem na dziobie.
Na Malcie urodzili się Bryan Adam i Britney Spears – gwiazdy muzyki pop. Kręcono tu sceny wielu filmów np. Popeye, Gladiator, Piraci, Troja oraz serialu Gra o Tron. Ze względu na swoje położenie, wyspa znacznie przyczyniła się do wydarzeń historycznych Europy. W czasie II wojny Malta służyła jako lotnisko dla brytyjskiej armii. Tu Bush i Gorbaczow zdecydowali o końcu zimnej wojny.