Teneryfa to jedna z największych i najbardziej zaludnionych Wysp Kanaryjskich leżących na wodach Oceanu Atlantyckiego. Położona jest w centralnej części archipelagu.
Na jej powierzchni znajduje się kilka typów krajobrazów – północna część wyspy charakteryzuje się wulkanicznymi plażami z czarnym piaskiem i bujną, tropikalną roślinnością. Z kolei południowa część Teneryfy ma piaszczyste plaże oraz tętniące życiem kurorty turystyczne. Południowe wybrzeże jest najchętniej wybierane przez wczasowiczów na słoneczne wakacje all inclusive.
Teneryfa ma ok. 400 km wybrzeża z najbardziej urozmaiconymi plażami na Wyspach Kanaryjskich. Plaże często pokryte są czarnym lub bardzo ciemnym piaskiem pochodzenia wulkanicznego. Nie znaczy to wcale, że wszystkie są takie, bo nie brak tu również plaż ze złotym piaskiem.
O najpiękniejszych plażach Teneryfy przeczytasz na naszym blogu w artykule Najpiękniejsze plaże Teneryfy
W samym centrum wyspy znajduje się masyw wulkanu Pico de Teide, najwyższy szczyt w Hiszpanii wznoszący się na wysokość aż 3718 m n.p.m. To zdecydowanie największa atrakcja wyspy i świetny punkt wypadowy dla miłośników pieszych wędrówek oraz dla wczasowiczów preferujących aktywny wypoczynek.
Erupcje wulkanu Teide spowodowały powstanie Teneryfy ok. 150 000 lat temu. Teide jest wciąż czynny, choć od ponad 100 lat uśpiony, bo jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1909 r. Wejście na szczyt ułatwia kolejka Teleférico del Teide, która dowozi turystów na wysokość 3555 m n.p.m. Z tego miejsca wejście trzeba kontynuować już pieszo, jedną z 3 wyznaczonych tras. Wulkan znajduje się na terenie Parku Narodowego Teide. Park utworzono w 1954 r. i cały teren objęto szczególną ochroną, a w 2007 r. obszar ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.
W Parku Narodowym Teide utworzono Astronomiczne Obserwatorium na Teide – jeden z najważniejszych Instytutów Astrofizyki na świecie. Ta lokalizacja uznawana jest za jedną z najlepszych na Ziemi. W obserwatorium przede wszystkim bada się Słońce i jest to największe obserwatorium słoneczne na świecie. Pierwszy teleskop ustawiono tu w 1964 r., a te, które obecnie się tam znajdują, należą do różnych państw.
W zachodniej części wyspy są ogromne, bazaltowe klify, a te największe to Los Gigantes. Klify mają 10 km długości i w niektórych miejscach wznoszą się na wysokość nawet do 600 m. Dla Guanczów — rdzennych mieszkańców archipelagu, były to bramy piekieł. Wody oceanu przy klifach miejscami o głębokości dochodzącej do 30 m są doskonałym miejscem do nurkowania, bo również pod wodą nie brakuje wspaniałych miejsc utworzonych przez lawę.
Miłośnicy aktywnych wakacji i górskich wędrówek na pewno docenią trasy trekkingowe znajdujące się w północno-wschodniej części wyspy, w masywie górskim Anaga. To jeden z najstarszych obszarów na Teneryfie, ukształtowany ok. 7 mln lat temu. Niesamowite widoki i fantastyczna przyroda z wieloma gatunkami endemicznymi przyczyniły się do tego, że w 2015 r. Góry Anaga stały się częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO.
Erupcja wulkanu Pico Viejo wznoszącego się w okolicach miejscowości Icod de los Vinos spowodowała powstanie Jaskini Wiatru. Tunele jaskini mają ok. 18 km długości, co czyni ją piątą co do wielkości na świecie jaskinią utworzoną przez lawę. W labiryntach jaskiniowych tuneli tworzą się wiatry, które były powodem nadania jej tej właśnie nazwy. To jedyna taka jaskinia na świecie, bo groty utworzyły się w niej na trzech poziomach. Znana już była Guanczom 2 tys. lat temu, ale jej dokładna eksploracja rozpoczęła się dopiero w 1969 r.
Na Teneryfie znajduje się kilka parków wodnych. Na południu wyspy najpopularniejszym jest Siam Park, zlokalizowany w kurorcie Costa Adeje. To niesamowita atrakcja dla rodzin z dziećmi. Są tu m.in.: zjeżdżalnie o różnym stopniu trudności, basen ze sztucznymi, kilkumetrowymi falami (ponoć największymi na świecie), strefa relaksu i familijna oraz wodny plac zabaw, a wszystko otacza bujna zieleń. W parku organizowane są pokazy zwierząt morskich.
Na północy bardzo popularny i atrakcyjny jest Loro Park – ogród zoologiczno-botaniczny zlokalizowany w Puerto de la Cruz. Loro Park utworzono w 1970 r., a oficjalnie został otwarty dla zwiedzających w 1972 r. Początkowo atrakcją parku były papugi – zgromadzono tu 150 okazów, a Loro Park był pierwszym miejscem w Europie, gdzie organizowano ich pokazy. W 1987 r. otwarto delfinarium, wówczas największe w Europie. Obecnie w parku można oglądać wiele gatunków zwierząt i tropikalnych roślin oraz pokazy papug, delfinów, orek, fok i lwów morskich.
Turyści pasjonujący się historią koniecznie powinni odwiedzić Muzeum Historii i Antropologii Teneryfy, które zostało utworzone w 1993 r. w San Cristóbal de La Laguna. Zaprezentowano tu wszystko, co związane jest z historią wyspy, począwszy od XV w. Miasto będące dawną stolicą Teneryfy jest też warte zwiedzenia. W 1999 r. jego starówka w stylu kolonialnym została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Styl zabudowy San Cristóbal de La Laguna był pierwowzorem przy budowie miast na odkrywanym kontynencie amerykańskim.
Więcej o Teneryfie przeczytasz na naszym blogu w artykułach:
Wyspy Kanaryjskie — wakacje na południu Teneryfy
Wyspy Kanaryjskie — wakacje na północy Teneryfy