Wulkaniczna wyspa Lanzarote należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich kryje w sobie wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. To tu na wakacjach można podziwiać niezwykłe, wulkaniczne krajobrazy, zobaczyć ślepe kraby albinosy, czy odwiedzić fantastyczny ogród kaktusów i zjeść… kaktusowego burgera!
Gorące oblicze wyspy Lanzarote
Lanzarote jest najbardziej wysuniętą na północ i wschód wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim, której powierzchnię 15 milionów lat temu uformował wulkan.
W przeciwieństwie do pozostałych wysp jest najmniej zielona. Nazywana jest „wyspą wulkanów” ze względu na ponad 300 wulkanicznych stożków, które znajdują się na jej terenie, przy czym niektóre z nich są nadal aktywne. Niezwykły, niemal księżycowy krajobraz wyspy to skutek licznych erupcji wulkanicznych, które miały tu miejsce ponad 300 lat temu. W 1730 r. rozpoczęła się ogromna erupcja trwająca 6 lat. W tym czasie z ok. 300 kraterów wypłynęło łącznie 48 mln3 lawy. Ukształtowały się wulkaniczne stożki, a wyspa została pokryta popiołem i zmieniła swój krajobraz. Ostatni wybuch miał tu miejsce w 1824 r. W 1993 r. wyspa Lanzarote uzyskała tytuł Rezerwatu Biosfery.
Lanzarote - wyspa wulkanów - foto: Pixabay
Nazwa wyspy pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska żeglarza Lanzarotto, który w 1339 r. dotarł jako pierwszy do jej brzegów.
Natura na Lanzarote w projektach Césara Manrique
Wyspa Lanzarote zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter i wspaniały klimat kanaryjskiemu architektowi i artyście Césarowi Manrique. Jego celem było uchronienie wyspy przed masową turystyką i wielkimi hotelami. To właśnie dzięki temu architektura wyspy jest bardzo spójna i doskonale wtapia się w cały krajobraz. Według koncepcji architekta, której celem było utrzymanie dawnego charakteru Lanzarote oraz ochrona przed zurbanizowaniem, w centrum wyspy wybudowano białe domki z zielonymi drzwiami i okiennicami, a z niebieskimi — w miejscowościach nadmorskich. Największe atrakcje wyspy również zostały zaadoptowane i wyeksponowane według wizji artysty. W latach 60. i 70. XX w. artysta stworzył wiele projektów łączących sztukę z naturą.
Przedwczesna śmierć artysty w wypadku samochodowym w 1992 r. uniemożliwiła dalszą realizację projektu, ale nadal wiele jego postulatów jest na wyspie stosowana. Zgodnie z nimi na Lanzarote nie umieszcza się tablic reklamowych, w hotelach obowiązują limity pięter i pokoi, a przewody elektryczne są prowadzone pod ziemią.
Atrakcje przyrodnicze wyspy Lanzarote
Podczas wakacji na Lanzarote nie można się nudzić, bo jest tu wiele atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Na wyspie zaspokoją swoją ciekawość poznawczą miłośnicy przyrody, a amatorzy przepięknych widoków zobaczą takie, które po prostu zapierają dech w piersiach.
Park Narodowy Timanfaya
Zmiany spowodowane erupcjami wulkanów najbardziej widoczne są w Parku Narodowym Timanfaya nazywanym też Górami Ognia, gdzie cały obszar wciąż jest aktywny i gorący. To największa atrakcja przyrodnicza i turystyczna Lanzarote. Księżycowy krajobraz terenów objętych Parkiem jest wynikiem erupcji wulkanów sprzed zaledwie 300 lat. W restauracji El Diablo działającej w Parku można zjeść prawdziwie diabelskie potrawy przygotowane na…wulkanie.
Więcej informacji na temat Parku znajdziesz na naszym blogu w artykule Park Narodowy Timanfaya – atrakcja Lanzarote.
Park Narodowy Timanfaya - foto: Pixabay
Zielone jezioro Charco de los Clicos
Na zachodnim wybrzeżu Lanzarote w miejscowości El Golfo, na terenie Parku Natury Wulkanów (Parque Natural de Los Volcanes) znajduje się Charco de los Clicos, czyli zielone jezioro, zwane też Charco Verde. W XVIII w., po wybuchu wulkanu El Golfo w wulkanicznym kraterze o jaskrawozielonej barwie powstała naturalna laguna zasilana wodą morską. Jezioro o głębokości ok. 10 m znajduje się obecnie 100 m od brzegu morza, a swoja intensywną zieleń zawdzięcza algom morskim zamieszkującym dno laguny. Niesamowite wrażenie wizualne potęgują kolory otoczenia jeziora — czarny piasek na plaży, niebieskie wody oceanu i pomarańczowe skały. Na plaży można znaleźć prawdziwe oliwiny, z których lokalni jubilerzy tworzą piękną biżuterię. Jezioro jest charakterystycznym i bardzo popularnym miejscem odwiedzanym na wyspie, ale niestety jego powierzchnia zmniejsza się z roku na rok i 25 lat temu była dwa razy większa.
Zielone jezioro Charco de los Clicos - foto: unsplash.com
Jaskinie na Lanzarote
Każda z 16 jaskiń znajdujących się w północnej części wyspy Lanzarote została utworzona przez zastygającą lawę podczas erupcji wulkanu La Corona. Eksplozja nagromadzonych w lawie gazów spowodowała uformowanie się sieci tuneli, należących do jednych z największych na świecie.
Popularne jaskinie Jameos del Agua oraz Cueva de los Verdes są połączone jednym z najdłuższych tuneli na świecie. Ma on aż 7 km długości. W środku jaskini Jameos del Agua znajduje się jeziorko z przejrzystą, słoną wodą, które zamieszkuje unikatowy gatunek ślepych krabów albinosów (Munidopsis polymorpha). Ten maleńki krab, mający zaledwie 1 cm długości, jest symbolem jaskini.
Jameos del Agua - foto: unsplash.com
Jaskinia Cueva de los Verdes z krętymi korytarzami utworzonymi przez zastygłą lawę ma aż 17 km długości. Miejscami tunel ma aż 50 m wysokości i 15 m szerokości, ale są też takie miejsca, gdzie zmieści się tylko 1 osoba. W jej wnętrzu ok. 50 m pod ziemią znajduje się sala koncertowa z niesamowitą akustyką, która może pomieścić 600 widzów. Audytorium zaprojektował César Manrique. Jaskinia udostępniona została do zwiedzania w 1964 r.
Jaskinia Cueva de los Verdes - foto:unsplash.com
Los Hervideros — Wrzące Wybrzeże
Atrakcją wybrzeża zachodniego jest Los Hervideros, zwane też Wrzącym Wybrzeżem. Jest to 15-metrowe skaliste wybrzeże pełne jaskiń i tuneli, które stworzyła natura po wybuchu wulkanu Montana Rajada, jaki miał miejsce w pierwszej połowie XVIII w. Gorąca lawa po zetknięciu z wodą utworzyła tu przeróżne formacje skalne m.in. poszarpane klify, podziemne tunele, niesamowite jaskinie i groty, oraz szczeliny w skałach, przez które przelewają się oceaniczne fale. Aby podziwiać ten cud natury w pełnej krasie, najlepiej wybrać się na spacer brzegiem urwiska korzystając ze specjalnie przygotowanych skalnych ścieżek i schodów.
Los Hervideros, zwane też Wrzącym Wybrzeżem - foto: Pixabay
Masyw wulkaniczny Los Ajaches
W południowej części Lanzarote znajduje się najstarszy masyw wulkaniczny o nazwie Los Ajaches. To duży masyw wulkaniczny, który zajmuje całe południe wyspy. Jego wiek szacowany jest na ok. 11 mln lat. Masyw ten cały czas ulega intensywnej degradacji w wyniku erozji, która przez ostatnie dziesięć milionów lat wyrzeźbiła tu malownicze wąwozy. Cały obszar został uznany za pomnik natury i jest objęty ochroną.
Co jeszcze warto zobaczyć na Lanzarote?
Oprócz wulkanów na wyspie są piękne piaszczyste plaże, fantastyczne miejsca widokowe, tętniące życiem kurorty z fascynującą architekturą utrzymaną w tradycyjnym i prostym stylu oraz miejsca relaksu umiejętnie wkomponowane w naturalne otoczenie wyspy.
Punkt widokowy Mirador del Rion
Mirador del Rion to punkt widokowy znajdujący się na szczycie imponującego klifu na północnym wybrzeżu wyspy będący połączeniem cudownej natury z dziełem człowieka. Mirador del Río zaprojektował César Manrique. Prace nad nim rozpoczęły się w 1974 r., a budynek wkomponowany jest w istniejące tu naturalne formacje skalne i z zewnątrz jest niemal niewidoczny. Z bazaltowej budowli znajdującej się na wzgórzu Famara, na wysokości ponad 470 m nad ziemią, przez ogromne panoramiczne okna i z zewnętrznego balkonu można podziwiać niesamowite stożki wulkaniczne na pobliskiej wyspie La Graciosa i piękne krajobrazy wulkaniczne Lanzarote.
Widok z Mirador del Rion - foto: Pixabay
Ogród kaktusów — Jardín de Cactus
Jedną z najciekawszych atrakcji wyspy jest ogród kaktusów — Jardín de Cactus, znajdujący się w miejscowości Guatiza w północno-wschodniej części wyspy. Kaktusowy ogród przez 20 lat był tworzony pod okiem Cezara Manrique w starym kamieniołomie, na tarasach zbudowanych ze skał wulkanicznych o ciemnej barwie. Ostateczne otwarcie ogrodu o powierzchni ok. 5 tys. m2 miało miejsce w 1990 r.
W ogrodzie można podziwiać ponad 4 500 kaktusów w 450 odmianach pochodzących zarówno z Lanzarote, jak i innych miejsc na świecie, a ich kształty, formy i kolory mogą przyprawić o zawrót głowy. Niektóre z nich mają nawet 25 m wysokości. Oprócz niesamowitych i imponujących kaktusów a terenie ogrodu znajduje się wiatrak z XVIII w. W miejscowej restauracji serwowane są tradycyjne kanaryjskie dania oraz…kaktusowy burger i czerwony likier z kaktusa.
Ogród kaktusów — Jardín de Cactus - foto: Pibabay
Fundacja architekta wyspy — Fundación César Manrique
W północnej części Lanzarote, a dokładnie w miejscowości Haría znajduje się dom malarza, architekta i rzeźbiarza — Césara Manrique z jego dziełami i prywatną kolekcją sztuki współczesnej. To miejsce przekształciło się w Fundación César Manrique. Fundacja to swoisty pomnik twórczości artysty. Siedziba Fundacji zlokalizowana jest na pięciu „pęcherzach” wulkanicznych, które zostały przekształcone w pomieszczenia. Jeszcze za życia Manrique zdążył zaprojektować wnętrze budynku, w którym jest wiele tuneli, przejść i dziur. Zachowane zostały także surowe, czarne ściany, niesamowicie współgrające z dominującą bielą oraz kolorowymi elementami, uzupełniającymi całość. To miejsce jest wspaniałym przykładem połączenia sztuki współczesnej z naturą przy zachowaniu szacunku dla przyrody.
Saliny Salinas de Janubio
Salinas de Janubio na Lanzarote znajduje się nieopodal Wrzącego Wybrzeża Los Hervideros. Sól morska pozyskiwana jest w tym miejscu od końca XIX w. Obszar 5 km² podzielony został na poletka zalewane wodą z oceanu, która szybko wysychając, pozostawiała w nich warstwę czystej soli. Niegdyś ta największa na Kanarach warzelnia zaopatrywała w sól wszystkie wyspy archipelagu. Obecnie produkuje się tu około 2000 ton soli rocznie. Jest to również atrakcja turystyczna, a sól pozyskiwana jest też na potrzeby zakupu dla zwiedzających.
Saliny Salinas de Janubio - foto: Pixabay
Podwodne muzeum — Museo Atlántico
Ciekawą atrakcją wyspy Lanzarote jest pierwsza w Europie podwodna galeria sztuki, czyli podwodne Museo Atlántico w Playa Blanca, które zostało otwarte w 2017 r. Muzeum zaprojektował brytyjski artysta Jason deCaires Taylor, a tworzenie tego niesamowitego dzieła z ponad 300 figurami naturalnej wielkości, umieszczonymi 14 m pod wodą zajęło mu aż 3 lata. Rzeźby wykonane z cementu, od momentu otwarcia, w sposób naturalny i nieprzerwanie obrastają glonami oraz rafą koralową. Największą atrakcją jest samo zwiedzanie muzeum, ponieważ, oglądanie obrastających glonami rzeźb jest możliwe tylko po zanurkowaniu. Rzeźby nie są umieszczona na dużej głębokości, dlatego z taką formą zwiedzania poradzą sobie nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w nurkowaniu.
Muzeum Piratów — Museo de la Pirateria
Wyspa Lanzarote dawniej była narażona na nieustające ataki piratów. W zamku Castillo de Santa Bárbara najbardziej narażonym na te najazdy, w 2011 r. utworzono Museo de la Pirateria, czyli Muzeum Piratów, prezentujące sylwetki najsłynniejszych piratów i historię grabieży na Lanzarote w latach 1551-1618, kiedy to na wyspę bardzo często najeżdżali piraci, a miejscowa ludność w tym czasie ukrywała się w pobliskich jaskiniach.
Czy wiesz, że…?
Haria, gdzie żył i tworzył César Manrique, znana jest również jako miasto palm, bo jest to najbardziej zadrzewione palmami miejsce na wyspie. Tak znacząca ilość palm rosnących pomiędzy białymi domami wiąże się z miejscowym zwyczajem sadzenia przez ojca dwóch drzew po narodzinach syna i jednego, gdy urodzi się córka.
Rośliną powszechnie występującą na Lanzarote jest leczniczy aloes, którego są tu całe pola. Aloesowi poświęcone jest też miejscowe muzeum. Produkty lecznicze i kosmetyczne z dodatkiem tej cudownej rośliny o niesamowitych właściwościach dostępne są w wielu dedykowanych jej sklepach i na straganach.
Na Lanzarote warto skosztować lampkę białego, wulkanicznego wina Malvasia, które uzyskuje się z winorośli rosnących wśród wulkanów. Winorośl uprawia się na wulkanicznym piasku, a dla ochrony przed wiatrami otaczana jest kamiennym murem.
Winorośl uprawiana na wulkanicznym piasku - foto: Pixabay