Wróć do listy artykułów

Lanzarote – wyspa wulkanów

Warto wiedzieć | 26-11-2018, Aktualizacja: 28-11-2023
wyspy kanaryjskie lanzarote, lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzatore wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, lanzarote wyspa wulkanow, lanzarote kanary, lanzarote co warto zobaczyć, lanzarote timanfaya
Wulkaniczny krajobraz Lanzarote zachwyca turystów i zapewnia atrakcyjne, aktywne wakacje — foto: Pixabay

Wulkaniczna wyspa Lanzarote należąca do archipelagu Wysp Kanaryjskich kryje w sobie wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. To tu na wakacjach można podziwiać niezwykłe, wulkaniczne krajobrazy, zobaczyć ślepe kraby albinosy, czy odwiedzić fantastyczny ogród kaktusów i zjeść… kaktusowego burgera!

 

 

Gorące oblicze wyspy Lanzarote

Lanzarote jest najbardziej wysuniętą na północ i wschód wyspą w archipelagu Wysp Kanaryjskich na Oceanie Atlantyckim, której powierzchnię 15 milionów lat temu uformował wulkan.

 

 

W przeciwieństwie do pozostałych wysp jest najmniej zielona. Nazywana jest „wyspą wulkanów” ze względu na ponad 300 wulkanicznych stożków, które znajdują się na jej terenie, przy czym niektóre z nich są nadal aktywne. Niezwykły, niemal księżycowy krajobraz wyspy to skutek licznych erupcji wulkanicznych, które miały tu miejsce ponad 300 lat temu. W 1730 r. rozpoczęła się ogromna erupcja trwająca 6 lat. W tym czasie z ok. 300 kraterów wypłynęło łącznie 48 mln3 lawy. Ukształtowały się wulkaniczne stożki, a wyspa została pokryta popiołem i zmieniła swój krajobraz. Ostatni wybuch miał tu miejsce w 1824 r.  W 1993 r. wyspa Lanzarote uzyskała tytuł Rezerwatu Biosfery.

 

Lanzarote - wyspa wulkanów

Lanzarote - wyspa wulkanów - foto: Pixabay

Nazwa wyspy pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska żeglarza Lanzarotto, który w 1339 r. dotarł jako pierwszy do jej brzegów.

 

Natura na Lanzarote w projektach Césara Manrique 

Wyspa Lanzarote zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter i wspaniały klimat kanaryjskiemu architektowi i artyście Césarowi Manrique. Jego celem było uchronienie wyspy przed masową turystyką i wielkimi hotelami. To właśnie dzięki temu architektura wyspy jest bardzo spójna i doskonale wtapia się w cały krajobraz. Według koncepcji architekta, której celem było utrzymanie dawnego charakteru Lanzarote oraz ochrona przed zurbanizowaniem, w centrum wyspy wybudowano białe domki z zielonymi drzwiami i okiennicami, a z niebieskimi — w miejscowościach nadmorskich. Największe atrakcje wyspy również zostały zaadoptowane i wyeksponowane według wizji artysty. W latach 60. i 70. XX w. artysta stworzył wiele projektów łączących sztukę z naturą. 

 

Przedwczesna śmierć artysty w wypadku samochodowym w 1992 r. uniemożliwiła dalszą realizację projektu, ale nadal wiele jego postulatów jest na wyspie stosowana. Zgodnie z nimi na Lanzarote nie umieszcza się tablic reklamowych, w hotelach obowiązują limity pięter i pokoi, a przewody elektryczne są prowadzone pod ziemią

 

Atrakcje przyrodnicze wyspy Lanzarote

Podczas wakacji na Lanzarote nie można się nudzić, bo jest tu wiele atrakcji i miejsc wartych zobaczenia. Na wyspie zaspokoją swoją ciekawość poznawczą miłośnicy przyrody, a amatorzy przepięknych widoków zobaczą takie, które po prostu zapierają dech w piersiach.

 

Park Narodowy Timanfaya

Zmiany spowodowane erupcjami wulkanów najbardziej widoczne są w Parku Narodowym Timanfaya nazywanym też Górami Ognia, gdzie cały obszar wciąż jest aktywny i gorący. To największa atrakcja przyrodnicza i turystyczna Lanzarote. Księżycowy krajobraz terenów objętych Parkiem jest wynikiem erupcji wulkanów sprzed zaledwie 300 lat. W restauracji El Diablo działającej w Parku można zjeść prawdziwie diabelskie potrawy przygotowane na…wulkanie.  

Więcej informacji na temat Parku znajdziesz na naszym blogu w artykule Park Narodowy Timanfaya – atrakcja Lanzarote.

 

Park Narodowy Timanfaya

Park Narodowy Timanfaya - foto: Pixabay

 

Zielone jezioro Charco de los Clicos

Na zachodnim wybrzeżu Lanzarote  w miejscowości El Golfo, na terenie Parku Natury Wulkanów (Parque Natural de Los Volcanes) znajduje się Charco de los Clicos, czyli zielone jezioro, zwane też Charco Verde. W XVIII w., po wybuchu wulkanu El Golfo w wulkanicznym kraterze o jaskrawozielonej barwie powstała naturalna laguna zasilana wodą morską. Jezioro o głębokości ok. 10 m znajduje się obecnie 100 m od brzegu morza, a swoja intensywną zieleń zawdzięcza algom morskim zamieszkującym dno laguny. Niesamowite wrażenie wizualne potęgują kolory otoczenia jeziora — czarny piasek na plaży, niebieskie wody oceanu i pomarańczowe skały. Na plaży można znaleźć prawdziwe oliwiny, z których lokalni jubilerzy tworzą piękną biżuterię. Jezioro jest charakterystycznym i bardzo popularnym miejscem odwiedzanym na wyspie, ale niestety jego powierzchnia zmniejsza się z roku na rok i 25 lat temu była dwa razy większa. 

 

Zielone jezioro Charco de los Clicos

Zielone jezioro Charco de los Clicos - foto: unsplash.com

 

Jaskinie na Lanzarote

Każda z 16 jaskiń znajdujących się w północnej części wyspy Lanzarote została utworzona  przez zastygającą lawę podczas erupcji wulkanu La Corona. Eksplozja nagromadzonych w lawie gazów spowodowała uformowanie się sieci tuneli, należących do jednych z największych na świecie. 

Popularne jaskinie Jameos del Agua oraz Cueva de los Verdes są połączone jednym z najdłuższych tuneli na świecie. Ma on aż 7 km długości. W środku jaskini Jameos del Agua znajduje się jeziorko z przejrzystą, słoną wodą, które zamieszkuje unikatowy gatunek ślepych krabów albinosów (Munidopsis polymorpha). Ten maleńki krab, mający zaledwie 1 cm długości, jest symbolem jaskini. 

 

Jameos del Agua

Jameos del Agua - foto: unsplash.com

 

Jaskinia Cueva de los Verdes z krętymi korytarzami utworzonymi przez zastygłą lawę ma aż 17 km długości. Miejscami tunel ma aż 50 m wysokości i 15 m szerokości, ale są też takie miejsca, gdzie zmieści się tylko 1 osoba. W jej wnętrzu ok. 50 m pod ziemią znajduje się sala koncertowa z niesamowitą akustyką, która może pomieścić 600 widzów. Audytorium zaprojektował César Manrique. Jaskinia udostępniona została do zwiedzania w 1964 r.

 

Jaskinia Cueva de los Verdes

Jaskinia Cueva de los Verdes - foto:unsplash.com

 

Los Hervideros — Wrzące Wybrzeże

Atrakcją wybrzeża zachodniego jest Los Hervideros, zwane też Wrzącym Wybrzeżem. Jest to 15-metrowe skaliste wybrzeże pełne jaskiń i tuneli, które stworzyła natura po wybuchu wulkanu Montana Rajada, jaki miał miejsce w pierwszej połowie XVIII w. Gorąca lawa po zetknięciu z wodą utworzyła tu przeróżne formacje skalne m.in. poszarpane klify, podziemne tunele, niesamowite jaskinie i groty, oraz szczeliny w skałach, przez które przelewają się oceaniczne fale. Aby podziwiać ten cud natury w pełnej krasie, najlepiej wybrać się na spacer brzegiem urwiska korzystając ze specjalnie przygotowanych skalnych ścieżek i schodów.

 

Los Hervideros, zwane też Wrzącym Wybrzeżem

Los Hervideros, zwane też Wrzącym Wybrzeżem - foto: Pixabay

 

Masyw wulkaniczny Los Ajaches 

W południowej części Lanzarote znajduje się najstarszy masyw wulkaniczny o nazwie Los Ajaches. To duży masyw wulkaniczny, który zajmuje całe południe wyspy. Jego wiek szacowany jest na ok. 11 mln lat. Masyw ten cały czas ulega intensywnej degradacji w wyniku erozji, która przez ostatnie dziesięć milionów lat wyrzeźbiła tu malownicze wąwozy. Cały obszar został uznany za pomnik natury i jest objęty ochroną.

 

Co jeszcze warto zobaczyć na Lanzarote?

Oprócz wulkanów na wyspie są piękne piaszczyste plaże, fantastyczne miejsca widokowe, tętniące życiem kurorty z fascynującą architekturą utrzymaną w tradycyjnym i prostym stylu oraz miejsca relaksu umiejętnie wkomponowane w naturalne otoczenie wyspy.

 

Punkt widokowy Mirador del Rion

Mirador del Rion to punkt widokowy znajdujący się na szczycie imponującego klifu na północnym wybrzeżu wyspy będący połączeniem cudownej natury z dziełem człowieka. Mirador del Río zaprojektował César Manrique. Prace nad nim rozpoczęły się w 1974 r., a budynek wkomponowany jest w istniejące tu naturalne formacje skalne i z zewnątrz jest niemal niewidoczny. Z bazaltowej budowli znajdującej się na wzgórzu Famara, na wysokości ponad 470 m nad ziemią, przez ogromne panoramiczne okna i z zewnętrznego balkonu można podziwiać niesamowite stożki wulkaniczne na pobliskiej wyspie La Graciosa i piękne krajobrazy wulkaniczne Lanzarote.

 

Widok z Mirador del Rion

Widok z Mirador del Rion - foto: Pixabay

 

Ogród kaktusów — Jardín de Cactus

Jedną z najciekawszych atrakcji wyspy jest ogród kaktusów — Jardín de Cactus, znajdujący się w miejscowości Guatiza w północno-wschodniej części wyspy. Kaktusowy ogród przez 20 lat był tworzony pod okiem Cezara Manrique w starym kamieniołomie, na tarasach zbudowanych ze skał wulkanicznych o ciemnej barwie. Ostateczne otwarcie ogrodu o powierzchni ok. 5 tys. m2 miało miejsce  w 1990 r.

W ogrodzie można podziwiać ponad 4 500 kaktusów w 450 odmianach pochodzących zarówno z Lanzarote, jak i innych miejsc na świecie, a ich kształty, formy i kolory mogą przyprawić o zawrót głowy. Niektóre z nich mają nawet 25 m wysokości. Oprócz niesamowitych i imponujących kaktusów a terenie ogrodu znajduje się wiatrak z XVIII w. W miejscowej restauracji  serwowane są tradycyjne kanaryjskie dania oraz…kaktusowy burger i czerwony likier z kaktusa. 

 

Ogród kaktusów — Jardín de Cactus

Ogród kaktusów — Jardín de Cactus - foto: Pibabay

 

Fundacja architekta wyspy — Fundación César Manrique

W północnej części Lanzarote, a dokładnie w miejscowości Haría znajduje się dom malarza, architekta i rzeźbiarza — Césara Manrique z jego dziełami i prywatną kolekcją sztuki współczesnej. To miejsce przekształciło się w Fundación César Manrique. Fundacja to swoisty pomnik twórczości artysty. Siedziba Fundacji zlokalizowana jest na pięciu „pęcherzach” wulkanicznych, które zostały przekształcone w pomieszczenia. Jeszcze za życia Manrique zdążył  zaprojektować wnętrze budynku, w którym jest wiele tuneli, przejść i dziur. Zachowane zostały także surowe, czarne ściany, niesamowicie współgrające z dominującą bielą oraz kolorowymi elementami, uzupełniającymi całość. To miejsce jest wspaniałym przykładem połączenia sztuki współczesnej z naturą przy zachowaniu szacunku dla przyrody. 

 

Saliny Salinas de Janubio

Salinas de Janubio na Lanzarote znajduje się nieopodal Wrzącego Wybrzeża Los Hervideros. Sól morska pozyskiwana jest w tym miejscu od końca XIX w. Obszar 5 km² podzielony został na poletka zalewane wodą z oceanu, która szybko wysychając, pozostawiała w nich warstwę czystej soli. Niegdyś ta największa na Kanarach warzelnia zaopatrywała w sól wszystkie wyspy archipelagu. Obecnie produkuje się tu około 2000 ton soli rocznie. Jest to również atrakcja turystyczna, a sól pozyskiwana jest też na potrzeby zakupu dla zwiedzających.

 

Saliny Salinas de Janubio

Saliny Salinas de Janubio - foto: Pixabay

 

Podwodne muzeum — Museo Atlántico  

Ciekawą atrakcją wyspy Lanzarote jest pierwsza w Europie podwodna galeria sztuki, czyli podwodne Museo Atlántico w Playa Blanca, które zostało otwarte w 2017 r. Muzeum zaprojektował brytyjski artysta Jason deCaires Taylor, a tworzenie tego niesamowitego dzieła z ponad 300 figurami naturalnej wielkości, umieszczonymi 14 m pod wodą zajęło mu aż 3 lata. Rzeźby wykonane z cementu, od momentu otwarcia, w sposób naturalny i nieprzerwanie obrastają glonami oraz rafą koralową. Największą atrakcją jest samo zwiedzanie muzeum, ponieważ, oglądanie obrastających glonami rzeźb jest możliwe tylko po zanurkowaniu. Rzeźby nie są umieszczona na dużej głębokości, dlatego z taką formą zwiedzania poradzą sobie nawet osoby, które nie mają dużego doświadczenia w nurkowaniu. 

 

Muzeum Piratów — Museo de la Pirateria

Wyspa Lanzarote dawniej była narażona na nieustające ataki piratów. W zamku Castillo de Santa Bárbara najbardziej narażonym na te najazdy, w 2011 r. utworzono Museo de la Pirateria, czyli Muzeum Piratów, prezentujące sylwetki najsłynniejszych piratów i historię grabieży na Lanzarote w latach 1551-1618, kiedy to na wyspę bardzo często najeżdżali piraci, a miejscowa ludność w tym czasie ukrywała się w pobliskich jaskiniach.

 

Czy wiesz, że…

Haria, gdzie żył i tworzył César Manrique,  znana jest również jako miasto palm, bo jest to najbardziej zadrzewione palmami miejsce na wyspie. Tak znacząca ilość palm rosnących pomiędzy białymi domami wiąże się z miejscowym zwyczajem sadzenia przez ojca dwóch drzew po narodzinach syna i jednego, gdy urodzi się córka.

 

Rośliną powszechnie występującą na Lanzarote jest leczniczy aloes, którego są tu całe pola. Aloesowi poświęcone jest też miejscowe muzeum. Produkty lecznicze i kosmetyczne z dodatkiem tej cudownej rośliny o niesamowitych właściwościach dostępne są w wielu dedykowanych jej sklepach i na straganach.

 

Na Lanzarote warto skosztować lampkę białego, wulkanicznego wina Malvasia, które uzyskuje się z winorośli rosnących wśród wulkanów. Winorośl uprawia się na wulkanicznym piasku, a dla ochrony przed wiatrami otaczana jest kamiennym murem.

 

Winorośl uprawiana na wulkanicznym piasku

Winorośl uprawiana na wulkanicznym piasku - foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.