Wyspa Kos jest częścią archipelagu Dodekanez na Morzu Egejskim, długość linii brzegowej to 112 km. Wyspa położona jest zaledwie 4 km od Turcji. Wieczorami widać światła tureckiego wybrzeża, a do Bodrum kursuje prom wycieczkowy. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski, w którym lata są gorące i upalne, a zimy łagodne i wilgotne.
Miłośnicy aktywnych wakacji większość zabytków wyspy znajdą w jej stolicy. Oprócz starożytnych wykopalisk podziwiać tu można Drzewo Hipokratesa – platan, który jest jednym z najstarszych drzew w Europie. To pod nim według legendy nauczał ojciec medycyny Hipokrates. Ale to tylko legenda, bo Hipokrates urodził się na Kos w V w. p.n.e., a platan ma tylko niespełna 600 lat. Na pewno faktem jest natomiast to, że sławny, antyczny lekarz żył na wyspie i założył szkołę medyczną w Asklepiejon, które stało się ważnym centrum leczniczym.
Wyspa nazywana jest ogrodem egejskim, który pływa po morzu. A wszystko za sprawą ciągle kwitnących drzew i krzewów. Powierzchnia wyspy Kos to góry i niziny. Popularne są tu wycieczki rowerowe, a 60 tras rowerowych o łącznej długości ponad 2600 km, to świetna okazja do poznania wyspy.
Wysoko w górach znajduje się wiele tradycyjnych i uroczych wiosek. Jest też opuszczona wieś położona na zboczach wzgórza. Opustoszała po epidemii cholery, jaka panowała tu w 1830 r. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny bizantyjskiego zamku. Rozciąga się stamtąd zapierający dech w piersiach widok na wyspę i morze. W grotach skalnych znajdujących się niedaleko stolicy, wytryskują gorące źródła termalne o właściwościach leczniczych. Gorące wody wpływają wprost do morza, dlatego kąpiele morskie są tu w dużo cieplejszej wodzie.
Dawniej Kos była głównie wyspą rolniczą, bo klimat pozwalał na zbiory dwa razy w roku. Na wyspie uprawia się winorośl, oliwki, figi, migdały, owoce cytrusowe i warzywa tj. pomidory i sałatę. Kos słynie z doskonałej oliwy, dodawanej tu do wielu potraw. Lokalna kuchnia na wyspie jest znakomita! Szczególnie godne polecenia są potrawy ze specjalnego, zalepianego gliną pieca. W Antimachii w sierpniu odbywa się festiwal lokalnych miodów, a we wrześniu festiwal wina.
Turystyka rozwinęła się tu dopiero w połowie lat 80. Na wyspie można plażować na wielu urokliwych plażach. Ponad 20 piaszczystych plaż zajmuje aż 70% wybrzeża Kos ze 110 km. Większość z nich jest dobrze zagospodarowana, ale miłośnicy tych kameralnych też znajdą swoje ulubione. Turyści mają do wyboru wiele hoteli o dowolnym standardzie i jakości oraz takie z formułą all inclusive.
Najpopularniejsze, określane wspólna nazwą Paradise Beach są plaże południowego wybrzeża Kefalos, tworzące jeden długi i szeroki, piaszczysty ciąg. Na prawie 10-kilometrowym odcinku wybrzeża wokół przylądka Helona, znajduje się 7 przepięknych, dobrze zagospodarowanych plaż: Paradise, Camel, Banana, Sunny, Makros, Polemi i Magic. Wszystkie pokrywa biały piasek, obmywany błękitnymi wodami Morza Egejskiego, a dno morskie opada tu łagodnie do krystalicznie czystej wody. To idealne miejsce na wczasy all inclusive z rodziną. Najbardziej popularną jest plaża Paradise ze świetną infrastrukturą turystyczną i bardzo dobrze zorganizowanym centrum sportów wodnych.
Na południowym wybrzeżu Kos koło Kefalos, znajduje się plaża Agios Stefanos, która jest połączeniem piasku i żwiru z płytką wodą. Niepowtarzalnego uroku dodają tej plaży pozostałości po bazylice św. Szczepana, widoczne na skałach przy końcu plaży i leżąca nieopodal maleńka wysepka Kastri z opuszczonym zamkiem. Plaża była niegdyś połączona z Kastri kamiennym mostem.
W pobliżu miasta Kos można skorzystać z kąpieli w gorących źródłach termalnych, a plaża przy której znajdują się, to otoczona wysokimi klifami, mała i kameralna plaża Therma z czarnym piaskiem. Gorące źródła mieszają się tu z wodą morską w specjalnym basenie, a kąpiel w nich oprócz tego, że jest przyjemna, wpływa też na organizm leczniczo. Doskonale można tu połączyć wypoczynek na Kos z termoterapią.
Na północnym wybrzeżu wyspy, w okolicach Marmari, najpiękniejsze plaże to dwie sąsiadujące ze sobą: Tigaki i Marmari. Obie plaże są w pełni piaszczyste, bez kamieni i żwirku. Rozdziela je słone jezioro Alikies, po których przechadzają się różowe flamingi, a na jego brzegu, na słońcu wylegują się żółwie morskie. Pierwsza jest długa na 10 km i zapewnia ochłodę w cieniu drzew oliwkowych. Są tu doskonałe warunki na aktywne wczasy z nurkowaniem i windsurfingiem.
Wczasy na Kos to doskonały wybór nie tylko ze względu na piękne plaże, ale także z uwagi na rozległe wykopaliska archeologiczne, ciekawe zabytki i ducha Hipokratesa.
Na niewielkim placu w stolicy wyspy rośnie najsłynniejsze na wyspie drzewo, zwane platanem Hippokratessa. Rozłożysty platan, jak głosi legenda, to drzewo pod którym słynny medyk przekazywał wiedzę swoim uczniom. Platan, który obecnie rośnie w tym miejscu, ma jednak tylko 600 lat, czyli mistrz prowadził wykłady medyczne pod drzewem (przodkiem).
Sama stolica jest równie ciekawym miejscem na wakacje 2021.
Trzęsienie ziemi w 1933 r. wydobyło ukryte przez wiele wieków pod warstwą ziemi ruiny starożytnej Agory i obiekty portowe, będące częścią starożytnego miasta. Agorę tworzyło 16 budynków, a centralny rynek był jednym z największych w tamtych czasach. Jego dziedziniec miał wymiary 300 x 50 m. Obecnie wśród ruin można jeszcze obejrzeć sanktuarium Afrodyty i Herkulesa, część fortyfikacji miejskich oraz zachowane fragmenty domów.
Odeon to jeden ze starożytnych zabytków Kos. Amfiteatr powstał jako scena muzyczna w II w., a odkrył go w 1929 r. włoski archeolog L. Laurenzi. Amfiteatr był zadaszony i mógł pomieścić jednocześnie 750 osób. Znaleziono tu wiele posągów i pism. Szczególnie cennym jest marmurowy posąg Hipokratesa. Znaleziska można oglądać w Muzeum Archeologicznym w stolicy wyspy. Obecnie wciąż odbywają się tu różne imprezy kulturalne.
O antycznym dziedzictwie wyspy przypomina Asklepiejon umiejscowiony wśród drzew na szczycie wzgórza. To największy i najważniejszy zabytek – duma Kos. W starożytności sanktuarium Asklepiosa mieściło szkołę medyczną i miejsce wypoczynku dla kuracjuszy, przypominające obecne uzdrowiska. Później powstało tu również centrum medyczne ze szpitalem.
Najpiękniejsze zachody słońca można obserwować w wiosce Zia, położonej na zboczu góry Dikeos. To idealne miejsce na wakacje dla par.
Grecka wyspa Kos nie posiada zbyt wielu atrakcji przyrodniczych, ale te, z którymi tu można zaplanować wczasy all inclusive, są zdecydowanie wystarczające.
Flagową atrakcją Kos są naturalne wody termalne Embros Therma, znajdujące się niedaleko miasta Kos. Gorące wody mają działanie lecznicze, ponieważ ze źródełka wydobywa się woda o temperaturze około 40°C, bogata w związki siarki, magnez, wapń, potas i sód. Źródełko znajduje się przy samym brzegu, a jego ciepła woda miesza się z wodą morską w utworzonym basenie. Intensywny zapach siarki może być początkowo drażniący, ale ma ona zbawienny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Kąpiel w tej wodzie, to także dobra terapia dla osób cierpiących na reumatyzm i bóle mięśniowe. Poza tym, w basenie morskim można poczuć się jak w jacuzzi, bo spomiędzy kamieni na dnie wydobywają się cudownie relaksujące bąbelki. Wakacje 2021 w takim miejscu będą przyjemne i pożyteczne.
Nie lada atrakcją dla tych, którzy spędzają na Kos wakacje z rodziną, są pawie indyjskie. Choć pochodzą z Indii, to zadomowiły się w lesie piniowym Plaka Forest w zachodniej części wyspy, gdzie jest ich mnóstwo. Prawdopodobnie przywiózł je tu Aleksander Macedoński – oczywiście nie te, ale pierwsze okazy. Wycieczka do pawiego lasu będzie przyjemną odskocznią od plażowania, ponieważ temperatury nie są tu tak męczące, a unoszące się w powietrzu olejki eteryczne wydzielają cudowny zapach.
Amatorzy górskich wędrówek, liczący na aktywne wakacje, mogą wybrać się na Dikeos – najwyższy szczyt wyspy o wysokości 846 m n.p.m., leżący w jej centralnej części. Widoki na poszarpane skały i połyskuje w słońcu granatowo-srebrzyste morze są wspaniałe. Na szczyt prowadzi górska ścieżka, momentami dość trudna, kamienista i stroma.
Tradycja produkcji wina na Kos sięga starożytności. Przypisuje się ją Hipokratesowi, który wychwalał korzyści zdrowotne lokalnie produkowanego Melantanonu. Obecnie na wyspie jest kilka doskonałych winnic, które warto zwiedzić i przy okazji zapoznać się z winami produkowanymi z lokalnych odmian.