Wróć do listy artykułów

Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Warto wiedzieć | 12-08-2020, Aktualizacja: 23-11-2023
fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Fuerteventura znana jest przede wszystkim z pięknych, piaszczystych plaż — foto: Fausto García-Menéndez z unsplash.com

Fuerteventura słynie z  rozległych plaż z białym i żółtym piaskiem, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive oraz białych wiatraków, będących charakterystycznym elementem jej krajobrazu. Wyspa oferuje też bogactwo przyrody,  jaskinie i zjawiskowe wydmy oraz miejsca widokowe z niesamowitymi krajobrazami.

 

 

Jaka jest wyspa Fuerteventura? 

Fuerteventura jest najstarszą wyspą archipelagu Kanarów, która pojawiła się na Oceanie Atlantyckim aż 21 milionów lat temu. Jak pozostałe Wyspy Kanaryjskie jest pochodzenia wulkanicznego. Fuerteventura ma powierzchnię 1659,74 km². To druga co do wielkości Wyspa Kanaryjska leżąca najbliżej północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Jej linia brzegowa, będąca najdłuższą ze wszystkich wysp archipelagu, ma aż 340 km długości.

 

 

Wybrzeże Fuerteventury zachwyca kilometrami zjawiskowych, naturalnych i szerokich plaż, pokrytych białym piaskiem nawiewanym znad pobliskiej afrykańskiej Sahary, od której dzieli wyspę zaledwie 115 km. To ze względu na te przepiękne plaże Fuerteventurę nazywa się „plażą Wysp Kanaryjskich”. O pustynnym krajobrazie wyspy mówi się, że jest ona odłączonym kawałkiem pustyni, wyrzuconym na Ocean Atlantycki.

 

Na Fuerteventurze dominuje krajobraz pustynny z masywem wulkanicznym i najwyższym szczytem Pico de la Zarza (807 m n.p.m.) położonym w południowo-zachodniej części wyspy.  Kolor gliniastej gleby jaka pokrywa wnętrze wyspy, nadaje jej niepowtarzalnego wyglądu i z tego powodu Fuerteventura nazywana jest też wyspą czerwoną.

 

Czerwone skały na Fuerteventurze

Czerwone skały na Fuerteventurze - foto: unsplash.com

 

Krajobraz pustynny z masywem wulkanicznym

Krajobraz pustynny z masywem wulkanicznym - foto: Pixabay

 

Nazwa wyspy wyjaśniana jest dwojako:

1) nadana przez hiszpańską ekspedycję Jeana de Béthencourt, która podbiła Fuerteventurę, a żeglarz określił ją z języka francuskiego jako „mocna pogoda” (fr. forte aventure).

2) określenie z języka hiszpańskiego silnych wiatrów wiejących na wyspie (hiszp. fuerte – mocny, viento – wiatr).Pierwsi mieszkańcy Fuerteventury to Guaczanowie, którzy przybyli na wyspę najprawdopodobniej z Afryki Północnej i zamieszkali w jaskiniach. Później jako jedna z Wysp Szczęśliwych, Fuerteventura cieszyła się zainteresowaniem starożytnych Rzymian. W 1492 r. podczas swojej  podróży na zachód na wyspie zatrzymał się Krzysztof Kolumb.Ze względu na klimat panujący na Fuerteventurze uprawiany jest tu aloes, który stał się nawet symbolem wyspy. W wielu miejscach na wyspie można kupić najprzeróżniejsze lokalne produkty wykonane na bazie tej rośliny. 

 

Plantacja aloesu

Plantacja aloesu - foto: Pixabay

 

Atrakcje Fuerteventury

Poza pięknym wybrzeżem i piaszczystymi plażami wyspa Fuerteventura zapewnia turystom wiele atrakcji. Które z nich są warte zobaczenia i czego na wyspie nie można przegapić?

 

Kurort Corralejo i Park Przyrodniczy Wydm Corralejo

Corralejo, niegdyś rybacka wioska obecnie jest tętniącym życiem portem i popularnym kurortem wypoczynkowym na Fuerteventurze, usytuowanym wzdłuż wschodniego wybrzeża. Najpopularniejszą atrakcją tego miejsca są wydmy, utworzone przez wiatr i piasek nawiewany znad Sahary, tworzące niesamowity krajobraz afrykańskiej pustyni. 10-kilometrowy obszar wydm zaczyna się tuż za kurortem Corralejo. Budzi tu zachwyt kontrast, jaki powstaje pomiędzy jasnym, białym piaskiem na tle pobliskich stożków wulkanicznych, a turkusową, nieskazitelnie czystą wodą Atlantyku. W 1982 r. cały obszar został objęty ochroną  i od tego czasu ten cud natury stanowi Park Krajobrazowy Parque Natural de Las Dunas Corralejo. Park z ogromnymi piaszczystymi wydmami i 8 km plaż oraz częścią pola zastygłej lawy i stożkiem wulkanicznym zajmuje ponad 2600 ha. To największy obszar wydm na całym archipelagu Wysp Kanaryjskich. 

 

Wydmy Corralejo

Wydmy Corralejo - foto: unsplash.com

 

Wyspa Lobos

Z portu w miejscowości Corralejo można wybrać się na krótki 15-minutowy rejs statkiem na oddaloną o około 2 km sąsiednią wysepkę Lobos. Nazwa wysepki pochodzi od fok mniszek żyjących tu do XIX w. Wysepka zachwyca urozmaiconą linią brzegową pokrytą niewielkimi plażami z czarnym lub białym piaskiem, piaszczystymi wzgórzami o pomarańczowym kolorze gleby, porośniętymi niską roślinnością i wznoszącymi się na tle surowego wulkanicznego krajobrazu zastygłych pól lawy. To jakby miniatura wyspy matki — Fuerteventury. Nad Lobos góruje 127-metrowy krater Montaña La Caldera.

Na wysepce żyje wiele gatunków ptaków i rośnie ponad 130 gatunków roślin, a w przybrzeżnych wodach można spotkać żółwie morskie. Walory przyrodnicze wyspy przyczyniły się do tego, że cały jej obszar wraz z otaczającymi wyspę wodami został objęty ochroną.

 

Widok na wyspę Lobos

Widok na wyspę Lobos - foto: Pixabay

 

Wiatraki i muzeum wiatraków w Tiscamanita

Bardzo charakterystycznym elementem, kojarzonym z Fuerteventurą, są białe wiatraki, czyli zabytkowe kamienne młyny z drewnianymi skrzydłami, które stały się wizytówką wyspy. Na szlaku wiatrakowym Ruta de molinos można podziwiać 38 tych malowniczych budowli.

Niestety, można oglądać je tylko z zewnątrz, a do zwiedzania w środku nie są udostępnione. Dla osób zainteresowanych historią i wyglądem tych budowli w środku oraz chcacych poznac tajniki działania takiego młyna, na wyspie w miejscowości Tiscamanita zorganizowano muzeum wiatraków El Centro de Interpretación de los Molinos.

 

Zabytkowe kamienne młyny

Zabytkowe kamienne młyny - foto: Pixabay

 

Cueva del Llano

Cueva del Llano to jaskinia powstała na skutek erupcji wulkanicznej, która została uformowana przez zastygłą lawę. Korytarz ma 648 m długości i ok. 12 m szerokości oraz od 3 do 5 m wysokości. Jaskinia była niegdyś zamieszkiwana przez Guanczów i odkryto w niej szczątki wymarłych zwierząt.

 

Góra Montaña de Tindaya

Góra Tindaya o wysokości 401 m n.p.m. znajduje się w północno-zachodniej części Fuerteventury. Łatwo ją dostrzec na tle płaskiego sąsiedniego terenu. Góra objęta jest ochroną jako geomorfologiczny pomnik przyrody. 

Pierwotni mieszkańcy wyspy – Guanczowie nazywali ją świętą górą Majos. Z tego okresu pochodzi ponad 200 naskalnych rytów, które odkryto na jej terenie. Ryty są widoczne przy szlaku prowadzącym na szczyt, ale wejście na górę możliwe jest jedynie po uzyskaniu pozwolenia od Cabildo de Fuerteventura.

 

Święta Góra Tindaya

Święta Góra Tindaya - foto: Pixabay

 

Parque Rural de Betancuria i  jaskinie Cuevas de Ajuy

Założony w 1987 r. obszar chroniony Parque Rural de Betancuria urzeka surowym krajobrazem w kolorze ochry i czerwieni. Park obejmuje masyw Betancuria, będący miejscem licznych wykopalisk. Przez park prowadzi wiele turystycznych szlaków pieszych. Można dotrzeć nimi do wąwozu Barranco de las Peñitas z białą kapliczką i kaktusami i do imponujących punktów widokowych. Przez masyw wiedzie kręta górska droga, która podróżnym dostarcza niezapomnianych widoków i możliwość podziwiania panoramy z punktów widokowych. 

 

Wąwóz Barranco de las Peñitas z białą kapliczką

Wąwóz Barranco de las Peñitas z białą kapliczką - foto: unsplash.com

 

Na terenie parku znajdują się monumentalne jaskinie Cuevas de Ajuy. To najstarsze formacje skalne na Wyspach Kanaryjskich, mające ok. 20 milionów lat. Jaskinie znajdują się w zatoce Caleta Negra, a droga do nich prowadzi wzdłuż klifu. Największa jaskinia wchodzi aż 600 m w skały, dlatego nie dziwi legenda, według której były one ponoć miejscem składowania pirackich łupów.

 

Mirador La Pared

To miejsce stworzone przez naturę — most skalny z punktem widokowym, z którego można  podziwiać fantastyczne zachody słońca.  Miejsce to niezmiennie cieszy się duzym powodzeniem wśród turystów, szczególnie tych przebywających na wyspie na romantycznych wakacjach we dwoje.

 

Wulkan Calderon Hondo

To właśnie wybuch między innymi tego wulkanu przyczynił się do powstania Fuerteventury około 50 000 lat temu. Karter wulkanu Calderon Hondo ma blisko 70-metrowe, ziejące pustką spore zagłębienie. Wokół krateru wyznaczona jest ścieżka, którą można obejść go dookoła. Spacer krawędzią krateru nie wymaga szczególnej kondycji i przygotowań. Warto jednak wziąć ze sobą aparat, bo na specjalnie zbudowanym pomoście można zrobić świetne zdjęcia.

 

Atrakcje dla dzieci na Fuerteventurze

Na rodzinnych wakacjach all inclusive na Fuerteventurze, warto zafundować pociechom ciekawe atrakcje. Wśród tych na wyspie Fuerteventura są takie, gdzie najmłodsi bawią się doskonale. Kurorty i ośrodki wypoczynkowe na Fuerteventurze oferują parki wodne z różnymi zjeżdżalniami dla małych i dużych dzieci i tych największych… na wakacjach też często dzieci.

 

Oasis Park 

Oasis Park to jedna z najpopularniejszych atrakcji na wyspie. Ogród botaniczno-zoologiczny znajduje się  w południowej części Fuerteventury. To jedyny na wyspie ogród zoologiczny. Na jego terenie żyje ok. 2 tysiące zwierząt oraz 7 tysięcy roślin – drzew, krzewów i kwiatów. Ogród jest świetnym miejscem na wycieczkę z dziećmi, dla których największą atrakcją jest karmienie zwierzaków oraz przejażdżka na wielbłądzie. Miejscowa hodowla wielbłądów uznawana jest za największą w Europie, ponieważ jest ich tu ok. 450. W Parku Oasis można oglądać także: żyrafy, lemury, kangury, strusie i surykatki. W parku organizowane są pokazy papug, for, aligatorów, węży i słoni morskich.

 

Festiwal latawców

To bardzo ciekawa impreza, która co roku odbywa się w pierwszym tygodniu listopada w miejscowości Corralejo i trwa 3 dni. Miłośnicy tego dość nietypowego sportu spotykają się, aby puszczać swoje kolorowe latawce. Autorzy najciekawszych kształtów, zestawień kolorystycznych i konstrukcji zostają nagrodzeni. 

 

Festiwal latawców

Festiwal latawców - foto: Pixabay

 

Urokliwe miasteczka Fuerteventury 

Oprócz atrakcji przyrodniczych i turystycznych wyspa ma jeszcze wiele ciekawych i pełnych uroku miejscowości z bogatą historią i prawdziwie kanaryjskim klimatem. Tu skupimy się na dwóch, ale w czasie wakacji na Fuerteventurze warto poznać wszystkie w okolicy, bo w każdej jest to coś… 

 

Betancuria

 

Betancuria

Betancuria - foto: Pixabay

 

Betancuria to pełna kwiatów dawna stolica wyspy, która znajduje się na terenie Parque Rural de Betancuria, w najstarszym geologicznie regionie wyspy. Uznana została za najpiękniejsze miasteczko na Fuerteventurze. Jej stara część z malowniczymi, kamiennymi uliczkami pod koniec lat 70. XX w. została wpisana na Hiszpańską Listę Dziedzictwa Kulturalnego. Zachowało się tutaj wiele zabytków, a jednym z nich jest kościół Św. Marii (Iglesia de Santa Maria) z barokowym ołtarzem oraz malowidłem Sądu Ostatecznego. To pierwsza świątynia wzniesiona na wyspie przez Hiszpanów. Niedaleko świątyni znajduję się dworek Casa Santa Maria, gdzie można obejrzeć pozostałości ruin klasztoru franciszkanów z XV wieku.

 

Puerto del Rosario

 

Puerto del Rosario

Puerto del Rosario - foto: Pixabay

 

Puerto del Rosario to zjawiskowe miasteczko z białą zabudową i portem morskim, obecnie stolica Fuerteventury, położona na północnym wybrzeżu wyspy, którą zamieszkuje ponad 30 000 osób. Miasto ma bardzo ładną i zadbaną plażę miejską. Z portu można popłynąć do stolic trzech pozostałych największych wysp archipelagu kanaryjskiego — Teneryfy, Lanzarote i Gran Canarii.

Jedną z atrakcji stolicy jest urządzona w morskim klimacie kawiarnia Cafeteria el Naufragio. W kawiarni znajdują się elementy słynnego statku American Star, który zatonął u wybrzeży Fuerteventury. W różnych miejscach miasta znajduje się ponad 100 rzeźb, które powstały na Międzynarodowe Sympozjum Rzeźby. Nadmorska promenada z alejkami, ławeczkami i kafejkami – Avenida Maritima to ulubiony trakt spacerowy i miejsce spotkań turystów oraz mieszkańców miasta. W miasteczku znajduje się Casa Museo de Unamuno, które było dawniej domem filozofa i pisarza Miguela de Unamuno.  

W słynnym Ekomuzeum La Alcogida, w 7 odrestaurowanych domach można poznać wiele zawodów, które były dawniej wykonywane na wyspie  i obejrzeć wiele tradycyjnych przedmiotów, prezentujących przeszłość Fuerteventury.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.