Kreta - największa wyspa grecka położona na Morzu Śródziemnym. Jej linia brzegowa ma długość ok. 1040 km. Największym miastem na wyspie jest Heraklion. Na wyspie odkryto ślady przodków człowieka mające 5,7 mln lat, które okazały się być najstarsze.
Szerokie, jasne plaże przeplatające się ze skalistym wybrzeżem tworzą krajobraz wyspy. Roślinność jest nieco skąpa, natomiast rozwija się bujniej w wilgotniejszych regionach.
Klimat na wyspie jest umiarkowany i subtropikalny. Opady roczne wynoszą 640 mm. Szczególnie w rejonach górskich są bardzo wysokie, które pokryte są często śniegiem. Okres wakacyjny na wyspie jest gorący i suchy, natomiast w zimie pogoda jest nieco chłodniejsza.
Kreta powstała z wypiętrzających się podwodnych łańcuchów górskich. 15 milionów lat temu Kreta była częścią Europy kontynentalnej. Zachodnie fragmenty wyspy są przedłużeniem Gór Dynarskich. Kreta jest w ciągłym ruchu, obecnie przesuwa się na południe z prędkością ok. centymetra na ćwierć wieku i o tyle Afryka oddala się od Europy. Wyspa jest umiejscowiona na tzw. płycie egejskiej, która od początku swojego powstania napiera na płytę afrykańską. Tarcia powodują częste trzęsienia ziemi. Ruch lądu odbywa się również w pionie, zachodnia część wyspy unosi się, podczas gdy wschodnia zanurza się w głąb. Różnice te są liczone już w metrach i starożytne porty na zachodzie dziś leżą na skałach (np. port w Falasarnie), a porty na wschodzie na dnie morskim (np. Olus).