Kreta
Kreta to największa wyspa grecka położona na Morzu Śródziemnym. Jej linia brzegowa ma długość ok. 1040 km, a największym miastem jest Heraklion. Na wyspie odkryto ślady przodków człowieka mające 5,7 mln lat, które okazały się być najstarsze. Poruszając się po wyspie nie sposób nie zauważyć na wielu domach wystających drutów. Według prawa greckiego takie budynki na Krecie są uznane za plac budowy, a nie za domy zamieszkałe przez ludzi.
Szerokie, jasne plaże przeplatające się ze skalistym wybrzeżem tworzą krajobraz wyspy. Roślinność jest nieco skąpa, natomiast rozwija się bujniej w wilgotniejszych regionach. Klimat na Krecie jest umiarkowany i subtropikalny. Opady roczne wynoszą 640 mm. Szczególnie w rejonach górskich są bardzo wysokie, które pokryte są często śniegiem. Okres wakacyjny na wyspie jest gorący i suchy, natomiast w zimie pogoda jest nieco chłodniejsza.
Kreta powstała z wypiętrzających się podwodnych łańcuchów górskich. 15 milionów lat temu Kreta była częścią Europy kontynentalnej. Zachodnie fragmenty wyspy są przedłużeniem Gór Dynarskich. Kreta jest w ciągłym ruchu, obecnie przesuwa się na południe z prędkością ok. centymetra na ćwierć wieku i o tyle Afryka oddala się od Europy. Wyspa jest umiejscowiona na tzw. płycie egejskiej, która od początku swojego powstania napiera na płytę afrykańską. Tarcia powodują częste trzęsienia ziemi. Ruch lądu odbywa się również w pionie, zachodnia część wyspy unosi się, podczas gdy wschodnia zanurza się w głąb. Różnice te są liczone już w metrach i starożytne porty na zachodzie dziś leżą na skałach (np. port w Falasarnie), a porty na wschodzie na dnie morskim (np. Olus).
Udany wypoczynek na Krecie gwarantują znajdujące się tu rajskie plaże, uznawane za najpiękniejsze plaże w Grecji. Wśród nich jest plaża Elafonisi uważana za europejską perełkę przyrodniczą, która została wpisana na listę Natura 2000. Plaża zlokalizowana jest na maleńkiej wysepce o tej samej nazwie, tuż przy południowo-zachodnim brzegu Krety. Pokrywa ją różowy piasek, zawdzięczający swój kolor rozdrobnionym muszelkom skorupiaków. Przepiękna laguna, z krystalicznie czystą wodą w odcieniach od błękitu do turkusu, tworzy z różowym piaskiem niesamowite kolorystyczne połączenie. Jest miejscem uwielbianym przez kitesurferów. Na ciekawe wczasy mogą tu również liczyć miłośnicy przyrody.
Ciągnąca się kilometrami plaża Balos z laguną, leżąca na północno-zachodnim cyplu wyspy nad zatoką Balos, nie ustępuje swym pięknem tej pierwszej. Nie trzeba wyjeżdżać na Karaiby, by poczuć się jak w raju – wystarczą wakacje na Krecie. Turkusowe wody Laguny Balos i biały drobny piasek, tworzą scenerię jak z bajki. Urzeka też jej położenie, bo dotrzeć na plażę najłatwiej od strony morza. W pobliżu plaży znajduje się bezludna, skalista wysepka ze średniowiecznym zamkiem.
Plaża Vai leży na północno-wschodnim cyplu Krety, w sąsiedztwie największego w Europie lasu palmowego, rosnącego na powierzchni 250 000 m2. To właśnie ten las 50 lat temu rozsławił plażę, gdy kręcono na niej film reklamowy batoników Bounty. Co prawda rosną tu palmy daktylowe, a nie kokosowe, ale ten szczegół nie był istotny, gdy tłumy turystów zaczęły odwiedzać to miejsce. Las palmowy rosnący kilka metrów od brzegu daje ochłodę w czasie plażowania, dlatego to idealne miejsce na wypoczynek dla rodzin.
Na południowym wybrzeżu Krety przy ujściu rzeki Megalopotamos, znajduje się Preveli, ocieniona palmami plaża jak z pocztówki. Fantastyczne jest już samo dojście na nią – schodami i bitą drogą wśród skał. Schodząc w dół ze stromych klifów, podziwiać można niesamowite widoki – plażę z palmami i okoliczne skałki obmywane turkusowymi wodami, wijącą się drogę i okoliczne wzgórza oraz ujście rzeczki ze słodką wodą.
Wczasy na Krecie najlepiej rozpocząć od wycieczki do królewskiej rezydencji minojskiego Pałacu w Knossos – wizytówki i największego skarbu wyspy. Ta ogromna budowla miała ponad 1300 pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, a poza tym wyposażona była w system grzewczy, łazienki, wodociągi i kanalizację. Całość zajmowała powierzchnię 24 000 m². Pałac prawdopodobnie budowano ok. 300 lat. Rozmiary i rozwiązania inżynieryjne tu wprowadzone przyprawiają o zawrót głowy tym bardziej, gdy uświadomimy sobie, że powstał on w XV w. p.n.e. Z pałacem związane są znane mity greckie o królu Minosie, labiryncie Minotaura i Tezeuszu wędrującym z kłębkiem nici Ariadny w dłoniach. Zabytek częściowo został zrekonstruowany przez brytyjskiego archeologa Sir Arthura Evansa. Rekonstrukcje współczesnymi materiałami wzbudziły jednak wiele kontrowersji w środowisku archeologów.
Na pałacowym szlaku Krety są jeszcze mniejsze, ale równie ciekawe i przede wszystkim nierekonstruowane pałace minojskie w Fajstos, Malii i Zakros.
Ruiny starożytnych miast Krety to stanowiska archeologiczne w Gournii, Lissos i Tylissos oraz wykopaliska w Apterze z dorycką świątynią Demeter i Persefony, rzymskimi cysternami, łaźniami i amfiteatrem. Ruiny rzymskiego teatru i bazyliki Agios Titos są udostępnione w wykopaliskach na terenie Gortyny. Tu znaleziono najstarsze zapisy prawa greckiego utrwalone na tablicach gortyńskich z V w. p.n.e.
Ruchy tektoniczne Płyty Egejskiej, na której leży Kreta, spowodowały, że wyspa po stronie zachodniej unosi się, a po wschodniej coraz bardziej zanurza się w morzu. Starożytne porty zlokalizowane po przeciwnych stronach wyspy uległy zniszczeniu – port w Falasarnie podniósł się ponad 7 m, a w Olus zanurzył się pod wodą.
Jedną z największych atrakcji turystycznych na Krecie jest Spinalonga. Okryta niegdyś złą sławą wyspa trędowatych, dzisiaj przyciąga turystów pięknymi widokami, weneckimi domami i ruinami twierdzy.
Przyroda Krety jest zachwycająca. Przepiękne wybrzeża, klify, wąwozy, góry, to wszystko tworzy niesamowitą scenerię na fajne wakacje.
Największą atrakcją przyrodniczą Krety jest mający 17 km długości Wąwóz Samaria. To najdłuższy, suchy wąwóz Europy, znajdujący się w parku narodowym wapiennych Gór Białych. Jego ściany w niektórych miejscach wznoszą się na wysokość aż do 500 m. Jest przy tym bardzo wąski, bo w miejscu określanym jako Stalowe Wrota ma zaledwie 3 m szerokości. Mniej znane i mniejsze, ale równie niesamowite są wąwozy: 7,5-kilometrowy Agia Irini w Selino, o głębokości do 500 m i 1,5-kilometrowy Topolia, o 300-metrowych ścianach. Ściany wąwozu Aradena łączy most, z którego organizowane są skoki na bungee. 5-6-godzinne przejście tymi wąwozami, czy skoki, to na pewno aktywne wczasy wymagające dobrej kondycji.
Dla ochłody, dobrym rozwiązaniem będzie wycieczka do Jaskini Dikteon, położonej na największym płaskowyżu Krety, Lassithi. Według mitologii to w tym miejscu narodził się Zeus. Zlokalizowana na zboczu góry, na wysokości 1025 m n.p.m. jaskinia, ma głęboką na 70 m komorę główną, na dnie której znajduje się staw. Pomieszczenia jaskini są chłodne i prowadzi do nich stroma oraz dość śliska, kamienista ścieżka. Grota cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.
Jaskinie w Matali nie są pochodzenia naturalnego. Wykuli je w klifie na miejsce pochówku pierwsi chrześcijanie. W latach 60. i 70. ubiegłego wieku, jaskinie za swój dom obrali hippisi.
Przyrodniczą perełką Krety jest wysepka Elefonisi, która jako jedno z najcenniejszych miejsc w Europie, została wpisana na listę Natura 2000. Powodem tego są unikalne walory przyrodnicze wysepki, na której można obserwować żółwie i wiele rzadkich gatunków roślin.
Jedyne, naturalne, słodkowodne jezioro na Krecie, leży u podnóża Gór Białych. Pobliskie góry i przyroda otaczająca to 40-metrowej głębokości jezioro, przyciągają turystów liczących na ciekawy wypoczynek.
Georgioupolis
Niewielka miejscowość turystyczna na Krecie, położona jest w pobliżu gór Lefka Ori, wśród winnic, gajów oliwnych i cyprysów. Słynie przede wszystkim z bardzo pięknej, 9-kilometrowej piaszczystej plaży i starych, rozłożystych drzew eukaliptusowych.
Georgioupolis to miasteczko w gminie Apokoronas, na północno-wschodnim wybrzeżu Krety nad Morzem Kreteńskim. Położona jest 43 km na wschód od Chanii i 22 km na zachód od RetimnaMiejscowość ta została tak nazwana na cześć księcia Jerzego, który był komisarzem wyspy w ostatnich latach okupacji Imperium Osmańskiego. Występuje też pod nazwą Jeorjupoli.
Georgioupolis jest oazą zieleni, którą nawadnia rzeka Almiros. Jest tu spokojnie i nie ma takiego tłoku jak w innych, popularnych kurortach. To zatem doskonałe miejsce na wypoczynek all inclusive dla osób starszych, szukających spokoju i rodzin z dziećmi. Fantastyczną atrakcją jest możliwość nadmorskich przejażdżek konnych. Niewiele jest takich miejsc, gdzie wybrzeże można podziwiać z końskiego grzbietu, a jazda wierzchem wzdłuż linii brzegowej to jak obrazek z romantycznego filmu. Morze i nadmorskie krajobrazy można podziwiać również w czasie przejażdżki rowerem wodnym. Wypożyczalnia sprzętu wodnego działa przy plaży. Są tu doskonale warunki do uprawiania sportów wodnych. Niewielki port rzeczny w miasteczku oferuje wędkarzom łodzie oraz wyprawy na ryby. To kolejna nieczęsto spotykana atrakcja, tym razem dla amatorów wędkowania.
Spacery przytulnymi, wąskimi uliczkami pozwolą odczuć atmosferę greckiej prowincji. A po wędrówce warto skusić się na doskonałe dania kuchni kreteńskiej w jednej z wielu tutejszych tawern. Miejscowa promenada, która ma 4 km długości prowadzi do Jeziora Kournás. To jedyny zbiornik słodkiej wody na Krecie. Tu również można wypożyczyć łódkę lub rower wodny.
Wizytówką Georgioupolis jest biała kapliczka Agios Nikolaos (św. Mikołaja) poświęcona patronowi rybaków. Zbudowana została na końcu dość długiego kamiennego falochronu wchodzącego w głąb morza. Przejście do kaplicy wcale nie jest łatwe, a przy większej fali to już nie lada wyzwanie.
Rethymnon
Jedno z piękniejszych miast na wyspie. Jego niepowtarzalny klimat tworzą wąskie uliczki oraz domy ze wspaniałymi balkonami, kolorowymi drzwiami i okiennicami, ozdobione girlandami kwiatów.
Rethymnon to trzecie co do wielkości miasto na Krecie, położone między Chanią a Heraklionem, na północy wyspy nad Morzem Kreteńskim. W mieście znajduje się także polski akcent – cmentarz z grobami kilkunastu polskich żołnierzy, którzy przybyli na Kretę w 1897 roku w rosyjskim kontyngencie.
Miasto jest klimatyczne i różnorodne. W labiryncie uliczek zlokalizowano wiele małych sklepików z lokalnymi wyrobami i nastrojowe tawerny. Na większości z nich nie mieszczą się samochody. Spaceruje się więc między skuterami i rowerami, a krzesłami i stolikami, wystawionymi przez mieszkańców, którzy odpoczywają na świeżym powietrzu.
Całości dopełnia bardzo ładny, malutki port w stylu weneckim z latarnią morską. Wzdłuż portu, są liczne restauracje i kawiarnie, zapraszające do odpoczynku w czasie spaceru po Starym Mieście. To idealne miejsce na romantyczne wakacje połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc i plażowaniem.
Pasjonaci historii znajdą też coś dla siebie. Rethymnon jak większość miejscowości na Krecie ma bogatą historię z czasów panowania Wenecjan i Turków. W czasach rzymskich miasto było ważnym ośrodkiem handlowym Krety i nazywało się wówczas Rithymna. W tych czasach wybijało własne monety.
Nad miastem, na wybrzeżu góruje ogromna Fortezza z XVI w. To imponujące ruiny weneckiej cytadeli, którą uważano za jedną z najpotężniejszych na Krecie. Jej zadaniem była ochrona mieszkających tu Wenecjan przed osmańskimi korsarzami. W efekcie forteca padła po pierwszym ataku Osmanów. Z Fortezzy jest wspaniały, zapierający dech w piersiach widok na miasto i otaczające je góry oraz zatokę. W 1645 r. miasto tak jak i cała wyspa Kreta zostało zajęte przez Imperium Osmańskie. Pod panowaniem tureckim większość kościołów została zburzona albo przekształcono je w meczety. W centrum Starego Miasta, blisko portu weneckiego jest najstarsza w mieście Fontanna Rimondi ozdobiona lwimi głowami. Została nazwana tak na cześć weneckiego gubernatora, który zajął się jej rekonstrukcją w XVII w.
W okolicach Rethymnonu jest też wiele ładnych plaż. Plaża w Rethymnonie ciągnie się aż 12 km i jest najdłuższą plażą na Krecie. Wielu mieszkańców wypoczywa tu w czasie poobiedniej sjesty. W okolicy znajduje się też duże skupisko wąwozów i jaskiń oraz piękna dolina z najwyższymi szczytami górskimi. Rethymnon słynie również z rozrywek, także i tych nocnych. Najlepsze kluby znajdują się poza Starym Miastem.
Chersonissos
Limin Chersonisu to miejscowość na północnym wybrzeżu Krety, ok. 25 km na wschód od Heraklionu. Wraz ze stolicą wyspy czyli Heraklionem i z sąsiednimi miastami: Gouves, Stalis i Malia, to największy region turystyczny na Krecie. W tym mieście można połączyć rozrywkowe i aktywne wakacje w tej części kraju.
Turystyka w Chersonissos ma ponad 40-letnią tradycję. Wybudowano tutaj wiele znanych hoteli w bezpośrednim położeniu przy plaży. Warunki jak najbardziej temu sprzyjają. Długie, piaszczyste plaże rozciągają się aż do Gouves Kato. Są i te małe zlokalizowane w piaszczystych zatoczkach. Na plażach jasny piasek przeplata się z nieco zabarwionym na czerwono.
Historia miasta sięga 3000 lat. Zostało założone w 220 p.n.e., a od V w p.n.e. miejscowość nazywano Chersonasos, co oznacza cypel. Niektóre źródła podają, że Chersonissos było portem wpływowego miasta Lyttos. Według innych było autonomicznym miastem z własnym systemem monetarnym i sądowym. W rejonie Chersonissos czczono boginię portów Britomartis.
Biegnąca przy samej linii morza promenada to fantastyczne miejsce na długie spacery. Przy promenadzie znajduje się rzymska fontanna w kształcie piramidy z mozaiką przedstawiającą rybaków łowiących węgorze. Z małego portu w Chersonissos można zobaczyć zatopione rzymskie molo. Jedną z atrakcji turystycznych miasta jest akwarium Aquaworld czyli polecane miejsce na wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Wspaniały relaks zapewnia Fish Spa, gdzie w specjalnym akwarium, w którym pływają maleńkie rybki, można wymoczyć stopy. Rybki delikatnie je masując poprawiają krążenie i podgryzają złuszczony naskórek.
Chersonissos znane jest między innymi z bogatego życia nocnego. Imprezy trwają do późnych godzin nocnych, a nawet do rana. Znajduje się tu wiele barów, kawiarni, tawern i dyskotek. Ale to nie jedyna cecha tej miejscowości. Jest doskonałym miejscem wypadowym do zwiedzania tej części wyspy, a okolica obfituje w wiele atrakcji, które warto zobaczyć. Warto odwiedzić też pobliskie malownicze wioski w typowo kreteńskim klimacie. W tych wioskach szlachta wenecka miała swoje lenna. Pobliski skansen Muzeum Lychnostatis zapoznaje turystów z tradycyjnym życiem kreteńskim. W ogrodzie przy skansenie rosną wszystkie rośliny znalezione na Krecie. Prezentowane są tam również prace kreteńskich artystów ludowych.
Golfiści mają do dyspozycji pole golfowe Crete Golf Club. Na 9-hektarowym, 18-dołkowym polu golfowym znajduje się dom klubowy, restauracja, profesjonalny sklep i strefa dla początkujących.
Piskopiano
Kręte uliczki, białe, niskie domki z pomalowanymi na niebiesko drzwiami i oknami oraz sklepiki z tradycyjnymi, kreteńskimi wyrobami... A wszystko to wśród obfitej zieleni i kwiatów. To cudowne miejsce sprawdzi się na romantyczne wakacje we dwoje.
Piskopiano to tradycyjna kreteńska wioska znajdująca się w gminie Limenas Hersonissos, położona wśród górzystych wzniesień, na zboczach góry Charakas, licząca zaledwie 450 mieszkańców. Wąskie, brukowane uliczki i stare, kamieniste domy nadają jej kameralny klimat. Wioska znajduje się pomiędzy dwiema innymi, równie klimatycznymi wioskami: Koutouloufari i Stare Hersonissos. Położone są jedna za drugą i trudno dostrzec, gdzie kończy się jedna, a zaczyna kolejna. Granicę pomiędzy Koutouloufari a Piskopiano wyznacza... stara kamienna studnia.
To istny raj dla osób, które mają dosyć tłumów, hałasu i turystycznej atmosfery charakterystycznej dla popularnych kurortów. Nie ma tu głośnych i długich imprez, a co za tym idzie – brak dyskotek, klubów i barów. Z kolei można posmakować lokalnych specjałów i napić się greckiego wina w tradycyjnych tawernach z widokiem na panoramę portu w Hersonisos.
Zaledwie 2 km od Piskopiano znajdują się piękne plaże Hersonissos, rozciągające się na długości kilku km od Anissaras aż do Stalis. Jedna z okolicznych plaż jest w pobliżu stanowiska archeologicznego w Malii.
W dokumentach historycznych o Piskopiano są zapiski datowane na 1379 r. Osada rozwinęła się w średniowieczu. W tym czasie pirackie ataki zmusiły mieszkańców wyspy do szukania bezpiecznego miejsca położonego daleko od morza. Turystyka zapoczątkowała w 1950 roku i spowodowała znaczne zmiany. Mieszkańcy porzucili swoje wiejskie zajęcia, aby zajmować się przede wszystkim przyjeżdżającymi turystami. Obecnie głównym zajęciem lokalsów jest także hodowla zwierząt i uprawa oliwek poza turystyką. W starym młynie oliwnym we wsi mieści się Muzeum Rolnictwa Piskopianos.
Z Piskopiano do Heraklionu jest ok. 26 km. W tym miejscu znajduje się miasto Knossos, a w nim największy i najokazalszy minojski Pałac na Krecie czyli jedna z najbardziej powiązanych budowli z mitologią grecką.
Stalis
Nowoczesny kurort na północnym wybrzeżu Krety, doskonały na wakacje dla rodzin z dziećmi. Ze względu na swoja lokalizację jest też świetną bazą wypadową do zwiedzania najbliższej okolicy.
Stalis to wioska leżąca między Malią a Hersonissos na północnym wybrzeżu Krety. Położona jest między Malią, a Hersonissos, ok. 34 km od stolicy Krety czyli Heraklionu. Nazwa Stalis (Stalida) pochodzi od greckiego stalizo, oznaczającego przystanek na odpoczynek. Takim właśnie przystankiem było Stalis dla pasterzy wędrujących między wioskami.
Intensywny rozwój turystyki w tym regionie w latach 80. spowodował, że 3 sąsiadujące ze sobą miejscowości (Hersonissos, Stalis i Malia) stanowią obecnie jakby jeden nadmorski kurort o długości ok. 10 km. Podróżując nadmorską drogą ze Stalis do Malii, trudno zauważyć granicę między nimi. Przed turystycznym boomem rozwojowym kurortu była tu tylko plaża, na której mieszkańcy pobliskiej wioski Mohos wypoczywali w czasie wakacji. To dlatego w wiosce nie ma centralnego placu, tak charakterystycznego dla innych miejscowościach na Krecie. Wzdłuż wybrzeża, po obu stronach drogi rozlokowały się hotele, a między nimi sklepy, kawiarnie, tawerny i bary.
Piękna, piaszczysta plaża miejscami przechodząca w kamienistą, jest zadbana i dobrze zorganizowana. Ciągnie się od zachodniej części zatoki aż do Malii. Brzeg schodzi łagodnie do morza, dlatego nadaje się na wypoczynek i kąpiele dla wczasowiczów z małymi dziećmi. Za urlopem rodzinnym w Stalis przemawia też i to, że nie ma tu aż tak hucznych imprez, jak w sąsiednich kurortach Hersonissos i Malia. Osoby gustujące w nocnych rozrywkach mogą po prostu przespacerować się lub podjechać do tych miejscowości.
Kurort otaczają gaje winne, oliwne i cytrusowe. To doskonałe miejsce na długie spacery. Do wioski Mohos, położonej na pobliskiej górze prowadzi historyczna Bułgarska Ścieżka, zbudowana podczas I wojny światowej przez bułgarskich jeńców wojennych. Wycieczka do tej wioski drogą wijącą się po zboczu góry, umożliwia podziwianie wspaniałych widoków na morze, Stalis i Malię. W sezonie letnim na placu w Mohos, co tydzień odbywa się Noc Kreteńska z muzyką na żywo i tradycyjnymi tańcami.
Ierapetra
Ierapetra to czwarte co do wielkości miasto Krety, położone na wybrzeżu Morza Libijskiego. Jest najdalej wysuniętym na południe miastem Europy. Położenie geograficzne powoduje, że jest tu wyjątkowy klimat, sprzyjający wypoczynkowi.
Ierapetra (Jerapetra) to miasto na południowo-wschodnim wybrzeżu Krety, ok. 30 km na południe od Agios Nikolaos. To miejscowość, która jest dobrze skomunikowana z innymi ważnymi miejscowościami Krety. W pobliżu znajduje się Spinalonga – niegdyś wyspa trędowatych, na której pozostały ruiny twierdzy i szpitala.
Jest to jedno z najgorętszych miast Grecji. Średnia roczna temperatura wynosi tu prawie 20°C, a w sezonie letnim 29-32°C. Miejscowe tawerny przyciągają turystów specjałami kuchni greckiej, a bary przy plaży lokalnymi trunkami.
Na jednej z części obecnej Ierapetry znajdowało się kiedyś starożytne miasteczko, które nosiło nazwę Kryba na cześć jego założyciela, według legendy przybyłego z Rodos. Później nazwa ta była zmieniana na Kamiros, Pytyna i Hierapytyna co oznacza Święte wzgórze. Ierapetra była ważnym miejscem handlu z Afryką i Bliskim Wschodem i w IV wieku p.n.e. stała się jednym z najważniejszych miast Krety.
Centrum miasta ma bardzo współczesny charakter, a turystyczny klimat jest na wybrzeżu i w rejonie plaży. Chociaż ma bogatą historię, to jednak do dnia dzisiejszego nie zachowało się tu zbyt wiele zabytków. Wśród nich jest wenecki zamek Castel Gerapetra, który góruje nad portem i zachował się w bardzo dobrym stanie.
W miasteczku latem 1798 r., na jedną noc w drodze do Egiptu zatrzymał się Napoleon Bonaparte. Dom rodziny Perouliou, gdzie miało to miejsce jest dziś atrakcją turystyczną. Według krążących opowieści, po odjeździe gościa występującego incognito, gospodarze znaleźli kartkę z odręcznym tekstem: „Jeśli chcesz wiedzieć, kim był twój gość, to wiedz, że jestem Napoleon Bonaparte”. Zdarzenie nie zostało potwierdzone przez historyków, ale opowieść przyczyniła się do tego, że budynek nr 9 o nazwie Dom Napoleona, zachował styl z XVIII w.
Atrakcją jest tu również rejs z portu w Ierapetrze na wyspę Chrissi, który zwykle trwa cały dzień. To maleńka, niezamieszkała i piaszczysta wysepka mająca ok. 10 km długości i ok. 1 km szerokości, która w całości jest rezerwatem przyrody. Jedynymi budowlami na niej jest malutki kościółek Agios Nikolaos i latarnia morska. Niezapomniane będzie tu plażowanie na złotym piasku i kąpiel w krystalicznie czystej i ciepłej wodzie. A do tego wspaniały widok na pobliską Kretę.