Wyspa Santorini, zwana przez mieszkańców Kalliste czyli najpiękniejsza, jest również wyspą piekielną. A to za sprawą swojej geologicznej przeszłość i legendy o Atlantydzie. To wyspa, na której podziwiać można najpiękniejsze wschody i zachody słońca podczas romantycznych wakacji we dwoje.
Santorini to mały, wulkaniczny archipelag na Morzu Egejskim, wchodzący w skład archipelagu Cyklad. Ma długość 18 km, szerokość 2-6 km i składa się z 5 wysp: Thery, Therasii i Aspronisi i 2 wysepek w kalderze: Palea Kameni i Nea Kameni, z kraterem wulkanu.
Niegdyś Thira, obecnie Santorini nie jest wyspą u podnóża wulkanu, ale na wulkanie, dającym o sobie znać średnio co 20 tysięcy lat. Powstała w wyniku zapadnięcia się krateru wulkanu, gdy 3600 lat temu jego potężny wybuch rozerwał Thirę na mniejsze wysepki. Wybuch utworzył największą na świecie kalderę, a pył wulkaniczny przykrył okoliczne wysepki 20-metrową warstwą i zniszczył prehistoryczną cywilizację.
Legenda głosi, że ten kataklizm spowodował zagładę mitycznej Atlantydy, której wyspa była częścią. Jej zwolennicy powołują się na wykopaliska koło Akrotiri, gdzie spod popiołu sukcesywnie odkopywane jest starożytne miasto z labiryntem uliczek i piętrowymi domami. Na wyspie Santorini prace wykopaliskowe rozpoczęto przypadkowo, kiedy w XIX w. wydobycie ziemi do wzmacniania konstrukcji Kanału Sueskiego odsłoniło te starożytne skarby.
Obecna nazwa wyspy pochodzi z czasów bizantyjskich od imienia jej patronki – św. Ireny. Przyroda i architektura Santorini są wyjątkowe za sprawą ogromnych klifów i zawieszonych na skałach miasteczek. Wyspa urzeka kolorami – białe kościoły z niebieskimi kopułami na tle ciemnych skał przeplatają się z czerwonymi, czarnymi i białymi plażami, stykającymi się z lazurowym morzem.
Kolory w architekturze lokalnych miasteczek, to według jednych sposób na odbijanie promieni słonecznych (biały) i odstraszanie insektów (niebieski). Według innej teorii historia tych kolorów wywodzi się z lat 30. XX w. Kolor niebieski był wyrazem patriotyzmu z barwami Grecji, a biały uzyskano po pobieleniu wszystkich budynków wapnem w czasie epidemii cholery. Później bielenie domów stało się tradycją.
Równie wzbudzające podziw są iposkafy, czyli domy wydrążone w skale wulkanicznej, które do dziś są zamieszkałe. Nie wydaje się to dziwne, bo prąd podłączono na wyspie dopiero w latach 60. Poza tym niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz, w iposkafach słupek rtęci jest zawsze na tej samej wysokości ok. 20-25°C.
Wyspę Santorini zniszczyło też potężne trzęsienie ziemi w 1956 roku, ale po odbudowie, miasteczka odzyskały dawną świetność. W jednej z odbudowanych świątyń (a jest ich ok. 70 w okolicy i wiele z nich to świątynie prywatne) znajduje się figura Matki Bożej, która została znaleziona w morzu przez rybaka.
Wypoczynek na Santorini to kolorystyczna uczta dla oczu. Piaszczyste, kamieniste i żwirowe plaże są tu w najprzeróżniejszych odcieniach bieli, czerwieni i czerni. Do tego wody Morza Egejskiego we wszystkich odcieniach szmaragdu i błękitu, aż do głębokiego granatu. W takim otoczeniu lato 2021 na pewno będzie udane, a wypoczynek atrakcyjny.
Według rankingów najpiękniejsza plaża na Santorini to leżąca na południowym wybrzeżu wyspy plaża Czerwona. Kolor piasku i otaczających plażę klifów jest efektem aktywności wulkanicznej. To jedno z tych miejsc, które zachwyca potęgą i niepowtarzalnością natury. Zejście na plażę jest dość strome i prowadzi ścieżką wśród skał. Przy zejściu otwiera się przepiękny widok na zatoczkę. U podnóża tych rdzawo-czerwonych klifów jest kamienisto-żwirowa plaża z ogromnymi głazami, które oderwały się od skał.
Te same cechy charakterystyczne, choć inny kolor skał, ma Biała plaża znajdująca się nieopodal czerwonej. Otoczona jasnymi klifami jest jednak trudno dostępna. Na Białą plażę najlepiej dostać się od strony morza, dlatego organizowane są na nią kursy łodziami.
Czarny, wulkaniczny kolor znajduje się na bardzo ładnej, szerokiej plaży Perissa. Mieści się ona na południowy wschód od Firy, we wsi Perissa u podnóża skalistej góry Messa Vouno. Plaża łagodnie schodzi do morza i jest bardzo dobrze przygotowana turystycznie. To idealne miejsce na wakacje dla rodzin.
Wzniesiona na północno-zachodnim krańcu wyspy, na krawędzi dawnego krateru wulkanu wioska Oia, jest uznawana za najpiękniejszą w całej Grecji. Na ten tytuł zasługuje szczególnie podczas pięknych i niezwykle kolorowych zachodów słońca, którym często towarzyszą romantyczne spotkania i oświadczyny. Oia to idealne miejsce na wakacje dla par. Zachód i widok na miasto najlepiej podziwiać z ruin dawnego zamku.
Oprócz fantastycznych zachodów, wioska znana jest z wąskich uliczek i białych budynków o niebieskich, kopulastych dachach, oblepiających wzgórze. Architektura Oia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Fira, stolica wyspy, wybudowana została na klifie na wysokości 260 m n.p.m. Roztaczają się z niej malownicze, zapierające dech w piersiach widoki, szczególnie na kalderę wulkanu. To widok często uwieczniany na pocztówkach. W mieście jest kolejka linowa, którą można przejechać do Starego Portu. Tę trasę można też przebyć pokonując 600 stopni schodów lub podróżując osiołkiem.
Ruiny starożytnego miasta Akrotiri, zniszczonego przez wybuch wulkanu w XVII w. p.n.e., to takie greckie Pompeje tylko o 1600 lat starsze. Wykopaliska prezentują minojskie miasto, które po tym jak uległo zagładzie, już nigdy nie zostało odbudowane. Ruiny są dobrze zachowane, dlatego na tej podstawie można określić wysoki poziom rozwoju miasta. Brak ludzkich szczątków i kosztowności, pozwala przypuszczać, że mieszkańcy nie zostali zaskoczeni erupcją i zdążyli się ewakuować. Znaleziska z Akrotiri można podziwiać w Muzeum Prehistorycznej Thery, które znajduje się w stolicy wyspy.
Santorini słynie z wiatraków, które są symbolem wyspy. Niestety większość z nich jest w ruinie. Zachował się jedynie wiatrak w Karterados. Wypoczynek na Santorini jest świetną propozycją na wakacje 2021.
Niegdyś wyspa była okrągła i nazywana Strongili. Obecny jej kształt jest wynikiem potężnego wybuchu wulkanu, który miał miejsce 3600 lat temu. Doszczętnie zniszczył on wyspę, rozrywając ją na kawałki. W efekcie erupcji większość wyspy zapadła się 300-400 metrów pod powierzchnię morza i utworzyła się wielka kaldera otoczona kilkoma pozostałymi fragmentami, tworzącymi małe wysepki. Ten proces wciąż trwa.
Nea Kameni jest taką małą wysepką, a właściwie najmłodszym i czynnym wulkanem we wschodniej części Morza Śródziemnego. Ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1950 r. Wypoczynek na Santorini to atrakcyjne wakacje, w czasie których można zaplanować wycieczkę na ten wulkan. Spacer po nim będzie wyjątkowym doświadczeniem, a widok z dymiącego krateru z wysokości 130 m niesamowitym przeżyciem.
Woda w gorących źródłach na Palea Kameni ma 33°C. To druga wulkaniczna wyspa w kalderze Santorini. Ma duże stężenie siarki, dlatego korzystnie wpływa na skórę. Niestety, dotrzeć do gorących źródeł, znajdujących się w niewielkiej zatoczce, można jedynie ze statku.
Kolory skał i piasku na plażach, to pochodna działalności wulkanu. Cudem natury są na wyspie ogromne czerwono-brunatne klify, otaczające czerwoną plażę. Klify znajdują się w pobliżu miejscowości Akrotiri ok. 12 km od stolicy. Urwisko jest zachwycające i jednocześnie zatrważające, ponieważ sprawia wrażenie, że skały w każdej chwili mogą runąć. Może warto zaplanować tu wakacje 2021, bo kto wie, czy nie jest to ostatni moment, aby zobaczyć je w obecnej formie.
W miasteczku Perissa na południu wyspy, oprócz czarnej plaży, atrakcją jest Mavro Vouno. To ogromna skała wyłaniająca się z błękitnej morskiej wody.
Wody kaldery wulkanu skrywają zachwycający podwodny świat. Wśród niesamowitych form zastygłej pod wodą lawy, można podziwiać bogactwo fauny i flory. Podwodny rejon wokół brzegu kaldery, to raj dla miłośników nurkowania, szczególnie okolice rafy Adiavati niedaleko Akrotiri.