Wróć do listy artykułów

Gran Canaria – kontynent w miniaturze

Warto wiedzieć | 28-03-2019, Aktualizacja: 15-12-2021
gran canaria 2022, gran canaria wakacje, gran canaria wczasy, gran canaria wycieczki, gran canaria all inclusive, gran canaria last minute, gran canaria z niemiec, tanie wakacje gran canaria, gran canaria tanie wczasy
Rezerwat Przyrody Dunas de Maspalomas jest jedną z najpopularniejszych atrakcji wyspy Gran Canaria oraz idealnym miejscem dla uprawiających windsurfing w czasie aktywnych wakacji — foto: Pixabay

Ze względu na zróżnicowany krajobraz i niejednorodny klimat, Gran Canaria często nazywana jest „kontynentem w miniaturze”. Wyspa z górzystymi terenami porośniętymi sosnowym lasem na północy, na południu ma obszary półpustynne wysuszone gorącym słońcem. Gran Canaria zachwyca bogactwem natury i licznymi atrakcjami.

 

Jaka jest Gran Canaria?

Gran Canaria leży na Oceanie Atlantyckim, zaledwie 210 kilometrów od wybrzeży Afryki. Jak wszystkie wyspy w archipelagu Wysp Kanaryjskich, Gran Canaria ma pochodzenie wulkaniczne. Ta trzecia co do wielkości Wyspa Kanaryjska zachwyca różnorodnością, malowniczymi krajobrazami i niesamowitą przyrodą. 46% jej powierzchni zostało uznane za Rezerwat Biosfery UNESCO.

 

Gran Canaria słynie z pięknych, długich, piaszczystych plaż i wysokich wydm. Jest najbardziej kosmopolityczną ze wszystkich wysp Kanarów.

 

Jej centralna część to głównie tereny górzyste pochodzenia wulkanicznego z najwyższym szczytem — Pico de las Nieves wznoszącym się na wysokość 1949 m n.p.m.

 

Wyspa jest doskonałym miejscem na piesze wędrówki. Ponad 2 tys. km tras i ścieżek prowadzi do ciekawych miejsc oraz punktów, z których roztaczają się widoki zapierające dech w piersiach. Niektóre z tych szlaków to drogi królewskie, używane przez rdzennych mieszkańców wyspy jeszcze przed przybyciem Hiszpanów.

 

Gran Canaria – 5 atrakcji przyrodniczych

Wyspa słynie z malowniczych krajobrazów, niesamowitej fauny i wielu cudów natury, które zachwycą miłośników przyrody i amatorów aktywnego wypoczynku. Występuje tu wiele endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

 

Wydmy Dunas de Maspalomas 

Na południowym wybrzeżu wyspy znajdują się wydmy Dunas de Maspalomas, będące najpopularniejszą miejscową atrakcją przyrodniczą. Pustynny krajobraz tworzą tu ciągnące się przez ok. 6 km złote piaski, naniesione przez wiatry znad Afryki. W niektórych miejscach utworzyły się wydmowe wzniesienia, które mają nawet do 20 m wysokości. Cały teren rezerwatu zajmuje 418 ha i jest pod ochroną. 

 

Wydmy Dunas de Maspalomas

Wydmy Dunas de Maspalomas — foto: Pixabay

 

Parque rural del Nublo

Parque rural del Nublo to obszar naturalny zajmujący 26 000 ha w centralnej części Gran Canarii i został uznany przez UNESCO za Rezerwat Biosfery. Park jest świetnym miejscem na spacery i pikniki. Największą popularnością cieszy się skała Nublo, która uważana była  przez rdzennych mieszkańców za miejsce święte. Skała wznosi się na wysokość 1813 m n.p.m. i roztaczają się z niej piękne widoki. 

 

Parque rural del Nublo

Parque rural del Nublo — foto: Pixabay

 

Parque Natural Tamadaba

Aktywne wczasy na Gran Canarii warto spędzić na wielkim obszarze leśnym naturalnego parku Parque Natural Tamadaba, który zajmuje 7500 ha w północno-zachodniej części wyspy. Park Tamadaba jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO. Obszar parku porośnięty jest sosną kanaryjską, zachwyca schodzącymi do samego oceanu stromymi klifami oraz malowniczymi kanionami będącymi świetną lokalizacją na piesze wędrówki.  Wyznaczone w parku trasy trekingowe są łatwe i dobrze oznakowane, dlatego nawet początkujący amatorzy górskich wędrówek bez trudu je pokonają.

 

Parque Natural Tamadaba

Parque Natural Tamadaba — foto: Pixabay

 

Wąwóz Guayadeque

Wąwóz Guayadeque o długości 15 km, którym niegdyś płynęła rzeka, to wiecznie zielony obszar Gran Canarii, który znajduje się południowo-wschodniej części wyspy. Wąwóz jest przyrodniczym cudem Gran Canarii i objęty został ochroną. Najbardziej zieloną dolinę porastają kaktusy, aloesy, drzewa migdałowe i wiele gatunków endemicznych. Niegdyś wąwóz zamieszkiwali Guanczowie – pierwsi znani mieszkańcy Wysp Kanaryjskich. W słynnych domach-jaskiniach, czyli grotach wydrążonych w ciemnych wulkanicznych zboczach, utworzono obecnie indywidualne domy mieszkalne, ośrodki turystyczne i restauracje. Według mieszkańców tych niesamowitych skalnych domów latem jest w nich chłodno, a zimą ciepło.

 

Wąwóz Guayadeque

Wąwóz Guayadeque — foto: Pixabay

 

Krater wulkanu Caldera de Bandama

Ok. 10 km na południe od Las Palmas, znajduje się ogromny krater wulkaniczny Caldera de Bandama o średnicy 1000 m  głębokości 216 m i wysokości 574 m. Kalderę można podziwiać tylko z krawędzi na górze, gdyż ze względu na jego ochronę zejście w dół do krateru jest zabronione. Dopuszcza się takie wyprawy, ale tylko za zgodą konserwatora przyrody.

Obok krateru, na szczycie wzniesienia Pico de Bandama mierzącego 569 m n.p.m. znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się niesamowity widok na krater i okolicę oraz panoramę Las Palmas.

 

Krater wulkanu Caldera de Bandama

Krater wulkanu Caldera de Bandama — foto: Pixabay

 

Gran Canaria – atrakcje turystyczne

Gran Canaria oferuje atrakcyjne wakacje każdemu, bez względu na jego upodobania i preferencje wypoczynkowe. Wiele tu miejsc niepowtarzalnych i atrakcji zrealizowanych z ogromnym rozmachem.

 

Oceanarium Poema del Mar Aquarium

Poema del Mar Aquarium to duże oceanarium z kolorowymi rybami i innymi zwierzętami morskimi. Ta atrakcja turystyczna zlokalizowana jest na północnym wybrzeżu wyspy, nieopodal złotej plaży Playa de Las Canteras, w stolicy Gran Canarii — Las Palmas. Akwarium zostało otwarte w grudniu 2017 roku z inicjatywy niemieckiej rodziny Kiessling. Rodzina ta zainicjowała też powstanie parków rozrywki Loro Park w północnej Teneryfie oraz Siam Park na południu Teneryfy

 

Ogromne akwaria zorganizowane na powierzchni 12 tys. m2 mają łącznie aż 8 milionów litrów pojemności i zgromadzono w nich 350 gatunków zwierząt morskich z całego świata. Na terenie obiektu wydzielone są 3 strefy tematyczne, prezentujące faunę i florę oceanów, raf koralowych i dżungli.

 

Ogród botaniczny Jardín Canario 

7 km od stolicy, w 1952 r. szwedzki botanik Eric Ragnor Sventenius założył ogród botaniczny Jardín Canario, który oficjalnie został otwarty w 1959 r. Obecnie ogród zajmuje powierzchnię 27 ha i jest największym ogrodem botanicznym w Hiszpanii.  Na jego terenie rośnie ponad 2 tys. gatunków roślin, w tym 500 gatunków endemicznych występujących tylko na Wyspach Kanaryjskich. W ogrodzie prowadzone są badania nad gatunkami zagrożonymi wyginięciem. Najwięcej atrakcji oferuje ogród wiosną, ale można go oglądać także w innych porach, bo rośliny kwitną tu cały rok.

 

Spichlerz Cenobio de Valerón 

Na północy wyspy, w wąwozie Valerón znajduje się Cenobio de Valerón – niezwykły spichlerz do przechowywania żywności i zboża, który ok. 800 lat temu utworzyli Guanczowie. To jedno z największych odkryć archeologicznych na Wyspach Kanaryjskich. Cały kompleks składa się z ponad 300 silosów, które zostały wykute w miękkiej skale, a komory poprzez schody i korytarze połączone są ze sobą na ośmiu poziomach. 

 

Park botaniczno-zoologiczny Palmitos 

Na południowym wybrzeżu wyspy, w okolicach najstarszego kurortu Maspalomas  został utworzony park botaniczno-zoologiczny Palmitos. Na powierzchni 20 ha zgromadzono tu wiele okazów roślin i zwierząt. W tym miejscu znajduje się największa w Europie motylarnia i największa w regionie kolekcja orchidei. W imponującym ogrodzie kaktusów można podziwiać setki ich odmian, w tym takie okazy, które mają ponad 4 m wysokości. W parku organizowane są  pokazy papug, delfinów i ptaków drapieżnych. Ilość zwierząt i atrakcji w parku przyciąga przede wszystkim rodziny z dziećmi.

 

Zabytki na Gran Canarii, które warto zobaczyć

Podczas wakacji na Gran Canarii warto zwiedzić Las Palmas, której początki sięgają 1478 r. To największe miasto Wysp Kanaryjskich oraz stolica Gran Canarii. Miasto przyciąga turystów i zachwyca swoim klimatem oraz niepowtarzalnym urokiem. W sercu stolicy znajduje się kolonialna starówka Vegueta, nad którą góruje pochodząca z XV w. Katedra św. Anny. To jeden z pierwszych kościołów na wyspie. Jest mieszanką kilku stylów, ponieważ budowano ją prawie 400 lat.

 

Stolica wyspy Las Palmas

Stolica wyspy Las Palmas — foto: Pixabay

 

Warto odwiedzić też Dom Kolumba. Co prawda z zewnątrz nie zachwyca on swoim wyglądem, ale wnętrza kryją całkiem sporą dawkę historii związanej z podróżami i odkryciami żeglarza. Zgromadzono tu eksponaty z podróży Kolumba do Nowego Świata — stare mapy, przyrządy służące do nawigacji i prekolumbijskie wyroby ceramiczne przywiezione przez odkrywcę z wyprawy.

 

Spacerując krętymi  uliczkami w sąsiedztwie zabytków, atrakcji turystycznych i egzotycznych ogrodów, można obserwować życie tutejszych mieszkańców. W Porcie Las Palmas cumują swoje wypasione jachty finansowi krezusi.

 

Na południowym krańcu Gran Canarii zlokalizowana jest jedna z najstarszych budowli – latarnia morska, która wspomagała ruch statków handlowych między Europą a Ameryką.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.