Wróć do listy artykułów

Teneryfa na wakacje — północna czy południowa?

Wypoczynek z Amigos | 19-11-2018, Aktualizacja: 19-01-2022
teneryfa 2022, teneryfa wakacje, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, teneryfa wypoczynek, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa z niemiec, teneryfa tanie wakacje, teneryfa tanie wczasy, teneryfa północna, teneryfa południowa, teneryfa aktywny wypoczynek
Teneryfa to idealne miejsce na wakacje dla aktywnych wczasowiczów, plażowiczów i dla rodzin z dziećmi — foto: Pixabay

Wakacje na Teneryfie to doskonała propozycja dla każdego. W której części je spędzić? - to zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb wczasowiczów. Wypoczywać na wyspie można w sposób aktywny w jej północnej części lub relaksując się na plażach południowego wybrzeża. Dlaczego? Wyjaśnimy to i pomożemy w podjęciu właściwej decyzji.

 

Wypoczynek na Teneryfie przez cały rok

Teneryfa położona jest 300 km od wybrzeży Afryki na Oceanie Atlantyckim, co znacznie wpływa na jej klimat i warunki pogodowe. Nad wyspą przez cały rok świeci słońce, a sezon turystyczny trwa tu cały rok. Nawet w chłodniejszych, zimowych miesiącach w ciągu dnia temperatura nie spada poniżej 20°C. 

 

Nad Teneryfą przez cały rok świeci słońce

Nad Teneryfą przez cały rok świeci słońce foto: Pixabay

 

Wiosna na Teneryfie to idealna pora roku dla osób, które nie lubią upałów i tłumu turystów. W marcu średnia temperatura sięga od 20°C w ciągu dnia, a w nocy około 16°C. Mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Kwiecień i maj to odpowiedni czas na wakacje dla miłośników przyrody, głównie na północy wyspy. Średnia temperatura powietrza w tych miesiącach wynosi ok. 22°C.

 

Szczyt sezonu turystycznego na Teneryfie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września. Temperatury powietrza w lecie w ciągu dnia wynoszą od 22-30°C. To dobry czas na plażowanie i kąpiele, bo woda ma wtedy około 21°C.

 

Jesień na Teneryfie to również dobry czas na wypoczynek. W październiku słupek rtęci sięga do 27°C w ciągu dnia i ok. 19°C w nocy. Temperatura wody jest wciąż wysoka i wynosi nawet 23°C. W tym okresie znacznie zmniejsza się liczba turystów wypoczywających na wyspie, co zdecydowanie sprzyja spokojnym wędrówkom, zwiedzaniu i korzystaniu z licznych atrakcji bez tłumów. 

 

Zimą na Teneryfie pogoda jest bardzo przyjemna. W grudniu średnie temperatury wynoszą ok. 22°C w ciągu dnia i 16°C w nocy, może jednak zwiększyć się liczba dni deszczowych. Pogoda w styczniu i lutym też nie zawiedzie wczasowiczów – temperatury w tych miesiącach wahają się od 17-21°C w ciągu dnia. Ocean ma wtedy ok. 19°C, więc chętni mogą się skusić na orzeźwiającą kąpiel.Teneryfa w dwóch odsłonach

Mimo swoich niewielkich rozmiarów wyspa dzieli się na dwie odmienne strefy klimatyczne — bardziej wilgotną część północną, w której częściej występują opady, ale dzięki temu jest tu bardziej zielono oraz suchą, znacznie cieplejszą część południową. W obu częściach występują też odmienne krajobrazy. Powodem tego jest położone w centralnej części wyspy pasmo górskie z wulkanem Pico del Teide, które zatrzymuje opady.Północna część Teneryfy charakteryzuje się wspaniałą, bujną, tropikalną roślinnością, licznymi wodospadami i plantacjami bananowców. Skaliste zbocza i klify tworzą przepiękny krajobraz. Są tu plaże z delikatnym, czarnym, szarym lub ciemno-czerwonym piaskiem pochodzenia wulkanicznego. 

 

Tropikalna roślinność na północy Teneryfy

Tropikalna roślinność na północy Teneryfy foto: Pixabay

 

Skaliste wybrzeże północne Teneryfy

Skaliste wybrzeże północne Teneryfy foto: Pixabay

 

Zachodnia i południowa część wyspy to długie, ciągnące się kilometrami, piaszczyste plaże i nasłonecznione, łagodne stoki górskie. Klimat jest tu suchy i gorący, z rzadko występującymi opadami i wyższymi temperaturami. Na plażach tej części wyspy występuje jasny, szary i czarny, drobny piasek. Tu zlokalizowane są największe, znane kurorty Teneryfy, a plaże przy nich są doskonale zorganizowane i zagospodarowane.

 

Piaszczyste plaże południowej Teneryfy

Piaszczyste plaże południowej Teneryfy foto: Pixabay

 

Pomiędzy nimi, w centrum wyspy góruje potężny wulkan El Teide, który jest trzecim najwyższym wulkanem świata. 

 

Wulkan El Teide

Wulkan El Teide foto: Pixabay

 

Drugim czynnikiem odpowiadającym za zróżnicowanie klimatu jest ułożenie wyspy względem Sahary.  

 

Którą część Teneryfy wybrać na wakacje?

Planując wakacje na Teneryfie, wielu turystów zastanawia się, którą część wyspy wybrać. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań na określone formy wypoczynku. Już w czasie planowania wyjazdu warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co chcę robić na wakacjach? A na Teneryfie wybór atrakcji i wspaniałych miejsc jest duży — można zwiedzać, wędrować, nurkować i podziwiać niesamowitą przyrodę oraz cuda natury, albo oddawać się błogiemu relaksowi na plażowym leżaku z drinkiem w dłoni. 

 

Wakacje na Teneryfie

Wakacje na Teneryfie foto: Pixabay

 

Wakacje w północnej części Teneryfy

W tej części wyspy występują urozmaicone krajobrazy, a skaliste wybrzeże poprzecinane jest naturalnymi, wulkanicznymi plażami z ciemnym piaskiem. Tę chłodniejszą część wyspy zdominowała tropikalna przyroda. Na północy Teneryfy  często występują mgły i opady, dlatego roślinność po tej stronie wyspy jest bogatsza. Można podziwiać tu plantacje bananów oraz tarasowe uprawy warzyw i winorośli. Wśród bujnej roślinności zlokalizowane są prawdziwie kanaryjskie miasteczka – La Laguna, La Orotava, Garchicho oraz Puerte de la Cruz. Większość Kanaryjczyków zamieszkuje właśnie tę stronę Teneryfy, dlatego podczas wypoczynku można trafić na obchody świąt, wyjątkowe wydarzenia kulturalne i festiwale. 

 

Wulkaniczne plaże z ciemnym piaskiem

Wulkaniczne plaże z ciemnym piaskiem foto: Pixabay

 

Wybrzeże północnej Teneryfy

Wybrzeże północnej Teneryfy foto: Pixabay

 

Wydarzenia kulturalne i festiwale - karnawałowy korowód

Wydarzenia kulturalne i festiwale — karnawałowy korowód foto: Pixabay

 

Północna Teneryfa to idealne miejsce na wakacje dla miłośników przyrody oraz dla osób preferujących aktywną formę wypoczynku i zwiedzanie. 

 

Wakacje na południowym wybrzeżu Teneryfy

Południe Teneryfy to niezwykle  słoneczna, cieplejsza i bardziej sucha część wyspy. Deszcze padają tu rzadko i przez cały rok są doskonałe warunki do wypoczynku z plażowaniem. Takie idealne warunki pogodowe przyczyniają się do tego, że większość turystów decyduje się na spędzenie wakacji właśnie po tej stronie wyspy. 

Po tej stronie wyspy znajduje się zdecydowanie więcej piaszczystych, rozległych plaż i tętniących życiem kurortów z luksusowymi hotelami all inclusive. Najpopularniejszymi kurortami na południowym wybrzeżu Teneryfy są Playa de las Americas — najbardziej rozrywkowe miejsce na wyspie, Costa Adeje i Los Cristianos, które łączy długa, nadmorska promenada. Są tu liczne centra handlowe, restauracje, dyskoteki i puby. 

 

Piaszczyste, rozległe plaże południowej Teneryfy

Piaszczyste, rozległe plaże południowej Teneryfy foto: Pixabay

 

Szczególnie w sezonie letnim południowa część wyspy cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego są tu tłumy turystów. Lokalne restauracje i kluby nocne zapewniają wczasowiczom wiele atrakcji i organizują imprezy trwające do białego rana. Tę stronę wyspy zdecydowanie można polecić osobom, które w czasie wakacji poszukują różnych rozrywek, lubią imprezować i chcą wygrzewać się na długich, piaszczystych plażach. Tu również doskonale spędzą urlop rodziny z dziećmi, bo hotelowe plaże all inclusive znajdujące się w popularnych kurortach są świetnie zorganizowane i wyposażone oraz mają wiele udogodnień i atrakcji dla dzieci. W kurortach zlokalizowane są również liczne parki rozrywki, gdzie doskonale będzie bawić się cała rodzina. Takim parkiem z atrakcjami dla każdego, bez względu na wiek jest Siam Park w Costa Adeje

 

Siam Park w Costa Adeje

Siam Park w Costa Adeje foto: Pixabay

 

Teneryfa dla aktywnych

Zarówno północna, jak i  południowa Teneryfa oferuje wiele atrakcji wczasowiczom lubiącym wypoczywać w sposób aktywny. Masywy górskie i skaliste wybrzeża to tereny trekkingowe, a w wyższych partiach możliwa jest wspinaczka górska. W części południowej  w Masywie Masca są świetnie przygotowane, malownicze trasy trekkingowe, szczególnie polecane turystom wykazującym dobrą kondycję fizyczną. Prawdziwym wyzwaniem będzie również wejście na wulkan Pico del Teide. Na północnych szlakach Gór Anaga wspaniale wypoczną turyści lubiący piesze wędrówki wśród bujnej tropikalnej zieleni lasów laurowo-wawrzynowych. Góry kryją też wiele jaskiń, z których najbardziej znana, znajdująca się w Icod de Los Vinos ma aż 17 km długości. Wyprawa w takie miejsca wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i właściwego ubioru.

 

W Masywie Masca

W Masywie Masca foto: Pixabay

 

Wędrówki szlakami Teneryfy

Wędrówki szlakami Teneryfy foto: Pixabay

 

Mniej wytrzymali i niezaprawieni w górskich wędrówkach mogą skorzystać z wycieczek morskich i z pokładu statku wycieczkowego podziwiać delfiny, wieloryby pływające w oceanie oraz cuda natury na wybrzeżu Teneryfy. 

 

Obserwacja delfinów w oceanie

Obserwacja delfinów w oceanie foto: Pixabay

 

Skaliste odcinki wybrzeża Teneryfy są atrakcją dla miłośników nurkowania, którzy mogą znaleźć tu zatopione wraki statków, liczne podwodne groty, bogatą morską faunę i florę oraz ciekawe, podwodne formy skał wulkanicznych. Najbardziej atrakcyjnym miejscem do nurkowania są tereny przy ogromnych klifach Los Gigantes. Bardzo popularne jest pływanie z żółwiami, które docierają do wyspy przy El Puertito (3 km na południe od Playa Paraiso). Na Teneryfie znajduje się kilkanaście baz nurkowych i wiele wypożyczalni sprzętu.

 

Bardzo popularne jest pływanie z żółwiami

Bardzo popularne jest pływanie z żółwiami foto: Pixabay

 

Przy klifach Los Gigantes

Przy klifach Los Gigantes foto: Pixabay

 

Porty i przystanie jachtowe przyciągają żeglarzy, a wiatry na wschodnim wybrzeżu stwarzają idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Niewielkie plaże i wysokie fale na północnym wybrzeżu to z kolei ulubione miejscu wśród miłośników surfingu.

 

Porty i przystanie jachtowe

Porty i przystanie jachtowe foto: Pixabay

 

Teneryfa dla aktywnych

Teneryfa dla aktywnych foto: Pixabay

 

Wakacje na Teneryfie z wylotem z Niemiec

Wczasy na Teneryfie z wylotem z Niemiec to doskonałe rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających klientów. Niemieckie biura podróży, z którymi współpracuje Amigos posiadają bogaty wybór terminów lotów, niestandardowe ilości dni wyjazdów oraz szeroką ofertę hoteli o różnym standardzie. Wybierając się na wczasy z wylotem z Niemiec, można trafić na wycieczkę nawet do 40% tańszą niż u polskich organizatorów. 

 

Rezerwuj wakacje „first minute” i ciesz się korzystnymi cenami, kupując wymarzone wczasy z dużym wyprzedzeniem. Pobyt na Teneryfie gwarantuje niezapomniane wrażenia! Wszystkie oferty znajdziesz na stronie www.wakacjeamigos.pl

 

Podpowiadamy, jak na stronie Biura podróży Amigos B.B. wyszukać odpowiednią ofertę wakacyjną.

 

Wakacje Teneryfie w czasie pandemii COVID-19

W czasie pandemii koronawirusa w Hiszpanii i na wszystkich Wyspach Kanaryjskich ustalone zostały warunki wjazdu i pobytu turystów. Obostrzenia te są na bieżąco  dostosowywane do aktualnej, bardzo dynamicznie rozwijającej się sytuacji epidemicznej. Przed podróżą na Teneryfę warto sprawdzić aktualne zasady wjazdu i pobytu obowiązujące na Wyspach Kanaryjskich w związku z pandemią COVID-19 i odpowiednio przygotować się do podróży na wymarzone wakacje 2022.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje 2022 all inclusive

Wakacje 2022 za granicą w wygodnej formule all inclusive

Indonezja na wakacje 2022

Wakacje 2022 w Indonezji na egzotycznych wyspach – Bali, Jawa, Sumatra i Lombok

Egzotyczne wakacje 2022 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive 2022 na rajskich Karaibach – Meksyk, Dominikana, Kuba, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Lato 2022 w Turcji

Lato 2022 w popularnych regionach Turcji – Riwiera Turecka i Riwiera Egejska, z wylotem z Niemiec i Polski

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.