Wróć do listy artykułów

Teneryfa na wakacje — północna czy południowa?

Wypoczynek z Amigos | 19-11-2018, Aktualizacja: 03-01-2023
teneryfa 2023, teneryfa wakacje, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, teneryfa wypoczynek, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa z niemiec, teneryfa tanie wakacje, teneryfa tanie wczasy, teneryfa północna, teneryfa południowa, teneryfa aktywny wypoczynek, teneryfa pogoda
Teneryfa to idealne miejsce na wakacje dla aktywnych wczasowiczów, lubiących plażowanie i dla rodzin z dziećmi — foto: Pixabay

Wakacje na Teneryfie to doskonała propozycja dla każdego. W której części je spędzić? - to zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb wczasowiczów. Wypoczywać na wyspie można w sposób aktywny w jej północnej części lub relaksując się na plażach południowego wybrzeża. Dlaczego? Wyjaśnimy to i pomożemy w podjęciu właściwej decyzji.

 

 

Wypoczynek na Teneryfie przez cały rok

Teneryfa położona jest 300 km od wybrzeży Afryki na Oceanie Atlantyckim, co znacznie wpływa na jej klimat i warunki pogodowe. Nad wyspą przez cały rok świeci słońce, a sezon turystyczny trwa tu cały rok. Nawet w chłodniejszych, zimowych miesiącach w ciągu dnia temperatura nie spada poniżej 20°C. 

 

Nad Teneryfą przez cały rok świeci słońce

Nad Teneryfą przez cały rok świeci słońce foto: Pixabay

 

Wiosna na Teneryfie to idealna pora roku dla osób, które nie lubią upałów i tłumu turystów. W marcu średnia temperatura sięga od 20°C w ciągu dnia, a w nocy około 16°C. Mogą pojawić się przelotne opady deszczu. Kwiecień i maj to odpowiedni czas na wakacje dla miłośników przyrody, głównie na północy wyspy. Średnia temperatura powietrza w tych miesiącach wynosi ok. 22°C.

 

Szczyt sezonu turystycznego na Teneryfie rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września. Temperatury powietrza w lecie w ciągu dnia wynoszą od 22-30°C. To dobry czas na plażowanie i kąpiele, bo woda ma wtedy około 21°C.

 

Jesień na Teneryfie to również dobry czas na wypoczynek. W październiku słupek rtęci sięga do 27°C w ciągu dnia i ok. 19°C w nocy. Temperatura wody jest wciąż wysoka i wynosi nawet 23°C. W tym okresie znacznie zmniejsza się liczba turystów wypoczywających na wyspie, co zdecydowanie sprzyja spokojnym wędrówkom, zwiedzaniu i korzystaniu z licznych atrakcji bez tłumów. 

 

Zimą na Teneryfie pogoda jest bardzo przyjemna. W grudniu średnie temperatury wynoszą ok. 22°C w ciągu dnia i 16°C w nocy, może jednak zwiększyć się liczba dni deszczowych. Pogoda w styczniu i lutym też nie zawiedzie wczasowiczów – temperatury w tych miesiącach wahają się od 17-21°C w ciągu dnia. Ocean ma wtedy ok. 19°C, więc chętni mogą się skusić na orzeźwiającą kąpiel.Teneryfa w dwóch odsłonach

Mimo swoich niewielkich rozmiarów wyspa dzieli się na dwie odmienne strefy klimatyczne — bardziej wilgotną część północną, w której częściej występują opady, ale dzięki temu jest tu bardziej zielono oraz suchą, znacznie cieplejszą część południową. W obu częściach występują też odmienne krajobrazy. Powodem tego jest położone w centralnej części wyspy pasmo górskie z wulkanem Pico del Teide, które zatrzymuje opady.Północna część Teneryfy charakteryzuje się wspaniałą, bujną, tropikalną roślinnością, licznymi wodospadami i plantacjami bananowców. Skaliste zbocza i klify tworzą przepiękny krajobraz. Są tu plaże z delikatnym, czarnym, szarym lub ciemno-czerwonym piaskiem pochodzenia wulkanicznego. 

 

Tropikalna roślinność na północy Teneryfy

Tropikalna roślinność na północy Teneryfy foto: Pixabay

 

Skaliste wybrzeże północne Teneryfy

Skaliste wybrzeże północne Teneryfy foto: Pixabay

 

Zachodnia i południowa część wyspy to długie, ciągnące się kilometrami, piaszczyste plaże i nasłonecznione, łagodne stoki górskie. Klimat jest tu suchy i gorący, z rzadko występującymi opadami i wyższymi temperaturami. Na plażach tej części wyspy występuje jasny, szary i czarny, drobny piasek. Tu zlokalizowane są największe, znane kurorty Teneryfy, a plaże przy nich są doskonale zorganizowane i zagospodarowane.

 

Piaszczyste plaże południowej Teneryfy

Piaszczyste plaże południowej Teneryfy foto: Pixabay

 

Pomiędzy nimi, w centrum wyspy góruje potężny wulkan El Teide, który jest trzecim najwyższym wulkanem świata. 

 

Wulkan El Teide

Wulkan El Teide foto: Pixabay

 

Drugim czynnikiem odpowiadającym za zróżnicowanie klimatu jest ułożenie wyspy względem Sahary.  

 

Którą część Teneryfy wybrać na wakacje?

Planując wakacje na Teneryfie, wielu turystów zastanawia się, którą część wyspy wybrać. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań na określone formy wypoczynku. Już w czasie planowania wyjazdu warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co chcę robić na wakacjach? A na Teneryfie wybór atrakcji i wspaniałych miejsc jest duży — można zwiedzać, wędrować, nurkować i podziwiać niesamowitą przyrodę oraz cuda natury, albo oddawać się błogiemu relaksowi na plażowym leżaku z drinkiem w dłoni. 

 

Wakacje na Teneryfie

Wakacje na Teneryfie foto: Pixabay

 

Wakacje w północnej części Teneryfy

W tej części wyspy występują urozmaicone krajobrazy, a skaliste wybrzeże poprzecinane jest naturalnymi, wulkanicznymi plażami z ciemnym piaskiem. Tę chłodniejszą część wyspy zdominowała tropikalna przyroda. Na północy Teneryfy  często występują mgły i opady, dlatego roślinność po tej stronie wyspy jest bogatsza. Można podziwiać tu plantacje bananów oraz tarasowe uprawy warzyw i winorośli. Wśród bujnej roślinności zlokalizowane są prawdziwie kanaryjskie miasteczka – La Laguna, La Orotava, Garchicho oraz Puerte de la Cruz. Większość Kanaryjczyków zamieszkuje właśnie tę stronę Teneryfy, dlatego podczas wypoczynku można trafić na obchody świąt, wyjątkowe wydarzenia kulturalne i festiwale. 

 

Wulkaniczne plaże z ciemnym piaskiem

Wulkaniczne plaże z ciemnym piaskiem foto: Pixabay

 

Wybrzeże północnej Teneryfy

Wybrzeże północnej Teneryfy foto: Pixabay

 

Wydarzenia kulturalne i festiwale - karnawałowy korowód

Wydarzenia kulturalne i festiwale — karnawałowy korowód foto: Pixabay

 

Północna Teneryfa to idealne miejsce na wakacje dla miłośników przyrody oraz dla osób preferujących aktywną formę wypoczynku i zwiedzanie. 

 

Wakacje na południowym wybrzeżu Teneryfy

Południe Teneryfy to niezwykle  słoneczna, cieplejsza i bardziej sucha część wyspy. Deszcze padają tu rzadko i przez cały rok są doskonałe warunki do wypoczynku z plażowaniem. Takie idealne warunki pogodowe przyczyniają się do tego, że większość turystów decyduje się na spędzenie wakacji właśnie po tej stronie wyspy. 

Po tej stronie wyspy znajduje się zdecydowanie więcej piaszczystych, rozległych plaż i tętniących życiem kurortów z luksusowymi hotelami all inclusive. Najpopularniejszymi kurortami na południowym wybrzeżu Teneryfy są Playa de las Americas — najbardziej rozrywkowe miejsce na wyspie, Costa Adeje i Los Cristianos, które łączy długa, nadmorska promenada. Są tu liczne centra handlowe, restauracje, dyskoteki i puby. 

 

Piaszczyste, rozległe plaże południowej Teneryfy

Piaszczyste, rozległe plaże południowej Teneryfy foto: Pixabay

 

Szczególnie w sezonie letnim południowa część wyspy cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego są tu tłumy turystów. Lokalne restauracje i kluby nocne zapewniają wczasowiczom wiele atrakcji i organizują imprezy trwające do białego rana. Tę stronę wyspy zdecydowanie można polecić osobom, które w czasie wakacji poszukują różnych rozrywek, lubią imprezować i chcą wygrzewać się na długich, piaszczystych plażach. Tu również doskonale spędzą urlop rodziny z dziećmi, bo hotelowe plaże all inclusive znajdujące się w popularnych kurortach są świetnie zorganizowane i wyposażone oraz mają wiele udogodnień i atrakcji dla dzieci. W kurortach zlokalizowane są również liczne parki rozrywki, gdzie doskonale będzie bawić się cała rodzina. Takim parkiem z atrakcjami dla każdego, bez względu na wiek jest Siam Park w Costa Adeje

 

Siam Park w Costa Adeje

Siam Park w Costa Adeje foto: Pixabay

 

Teneryfa dla aktywnych

Zarówno północna, jak i  południowa Teneryfa oferuje wiele atrakcji wczasowiczom lubiącym wypoczywać w sposób aktywny. Masywy górskie i skaliste wybrzeża to tereny trekkingowe, a w wyższych partiach możliwa jest wspinaczka górska. W części południowej  w Masywie Masca są świetnie przygotowane, malownicze trasy trekkingowe, szczególnie polecane turystom wykazującym dobrą kondycję fizyczną. Prawdziwym wyzwaniem będzie również wejście na wulkan Pico del Teide. Na północnych szlakach Gór Anaga wspaniale wypoczną turyści lubiący piesze wędrówki wśród bujnej tropikalnej zieleni lasów laurowo-wawrzynowych. Góry kryją też wiele jaskiń, z których najbardziej znana, znajdująca się w Icod de Los Vinos ma aż 17 km długości. Wyprawa w takie miejsca wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego i właściwego ubioru.

 

W Masywie Masca

W Masywie Masca foto: Pixabay

 

Wędrówki szlakami Teneryfy

Wędrówki szlakami Teneryfy foto: Pixabay

 

Mniej wytrzymali i niezaprawieni w górskich wędrówkach mogą skorzystać z wycieczek morskich i z pokładu statku wycieczkowego podziwiać delfiny, wieloryby pływające w oceanie oraz cuda natury na wybrzeżu Teneryfy. 

 

Obserwacja delfinów w oceanie

Obserwacja delfinów w oceanie foto: Pixabay

 

Skaliste odcinki wybrzeża Teneryfy są atrakcją dla miłośników nurkowania, którzy mogą znaleźć tu zatopione wraki statków, liczne podwodne groty, bogatą morską faunę i florę oraz ciekawe, podwodne formy skał wulkanicznych. Najbardziej atrakcyjnym miejscem do nurkowania są tereny przy ogromnych klifach Los Gigantes. Bardzo popularne jest pływanie z żółwiami, które docierają do wyspy przy El Puertito (3 km na południe od Playa Paraiso). Na Teneryfie znajduje się kilkanaście baz nurkowych i wiele wypożyczalni sprzętu.

 

Bardzo popularne jest pływanie z żółwiami

Bardzo popularne jest pływanie z żółwiami foto: Pixabay

 

Przy klifach Los Gigantes

Przy klifach Los Gigantes foto: Pixabay

 

Porty i przystanie jachtowe przyciągają żeglarzy, a wiatry na wschodnim wybrzeżu stwarzają idealne warunki do uprawiania windsurfingu i kitesurfingu. Niewielkie plaże i wysokie fale na północnym wybrzeżu to z kolei ulubione miejscu wśród miłośników surfingu.

 

Porty i przystanie jachtowe

Porty i przystanie jachtowe foto: Pixabay

 

Teneryfa dla aktywnych

Teneryfa dla aktywnych foto: Pixabay

 

Wakacje na Teneryfie z wylotem z Niemiec

Wczasy na Teneryfie z wylotem z Niemiec to doskonałe rozwiązanie nawet dla najbardziej wymagających klientów. Niemieckie biura podróży, z którymi współpracuje Amigos posiadają bogaty wybór terminów lotów, niestandardowe ilości dni wyjazdów oraz szeroką ofertę hoteli o różnym standardzie. Wybierając się na wczasy z wylotem z Niemiec, można trafić na wycieczkę nawet do 40% tańszą niż u polskich organizatorów. 

 

Rezerwuj wakacje „first minute” i ciesz się korzystnymi cenami, kupując wymarzone wczasy z dużym wyprzedzeniem. Pobyt na Teneryfie gwarantuje niezapomniane wrażenia! Wszystkie oferty znajdziesz na stronie www.wakacjeamigos.pl

 

Podpowiadamy, jak na stronie Biura podróży Amigos B.B. wyszukać odpowiednią ofertę wakacyjną.

 

Wakacje na Teneryfie w czasie pandemii COVID-19

W czasie trwania pandemii koronawirusa, przed wyjazdem na Wyspy Kanaryjskie i Teneryfę lub do jakiegokolwiek innego miejsca w Hiszpanii warto sprawdzić na stronie MSZ  jakie zasady w związku z pandemią COVID-19 aktualnie tam obowiązują i odpowiednio przygotować się do podróży.

 

Informacje o zmianach w obostrzeniach covidowych w najpopularniejszych turystycznych miejscach na świecie, na bieżąco publikujemy też na naszym blogu w artykule COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

Podobne wpisy

najlepsze hotele teneryfa, super hotele teneryfa, top hotele teneryfa, najlepsze hotele dla rodzin teneryfa, super hotele dla rodzin teneryfa, hotele all inclusive teneryfa
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin z dziećmi – Teneryfa

Zrelaksuj się na wakacjach all inclusive w najlepszych hotelach dla rodzin z dziećmi na Teneryfie.

teneryfa wakacje 2023, teneryfa wczasy 2023, teneryfa wycieczki 2023, wyspy kanaryjskie 2023, teneryfa południowa atrakcje, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, teneryfa południowa plaże, teneryfa wulkan teide, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa z niemiec, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, teneryfa pogoda
Warto wiedzieć
Wyspy Kanaryjskie — wakacje na południu Teneryfy

Słoneczna Południowa Teneryfa jest bardzo popularna wśród turystów, którzy chętnie wypoczywają tu z rodzinami na wakacjach all inclusive.

teneryfa 2022, teneryfa najlepsze plaże, teneryfa plaże, teneryfa wakacje, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, teneryfa wypoczynek, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa z niemiec, tanie wakacje na teneryfie, tanie wczasy teneryfa
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze plaże na Teneryfie

Które plaże warto odwiedzić podczas wakacji na Teneryfie? Wybór jest trudny, bo wszystkie są piękne i niepowtarzalne.

teneryfa wakacje 2023, teneryfa wczasy 2023, teneryfa wycieczki 2023, wyspy kanaryjskie 2023, teneryfa północna, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, teneryfa wakacje, teneryfa północna atrakcje, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa z niemiec, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, teneryfa dla aktywnych, teneryfa pogoda
Warto wiedzieć
Wyspy Kanaryjskie – wakacje na północy Teneryfy

Północna część Teneryfy to doskonałe miejsce na wakacje dla miłośników przyrody i osób lubiących aktywny wypoczynek.

najlepsze hotele teneryfa, top hotele teneryfa, super hotele teneryfa, polecane hotele teneryfa, popularne hotele teneryfa, najlepsze hotele dla dorosłych teneryfa, top hotele dla dorosłych teneryfa
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Teneryfa

Zaplanuj wakacje all inclusive we dwoje lub z przyjaciółmi w najlepszych hotelach dla dorosłych na Teneryfie.

wakacje 2023 kanary, wczasy 2023 kanary, wyspy kanaryjskie wakacje 2023, wyspy kanaryjskie wczasy 2023, wyspy kanaryjskie wycieczki 2023, wakacje teneryfa, wakacje gran canaria, wakacje lanzarote, wakacje fuerteventura, teneryfa all inclusive, gran canaria all inclusive, lanzarote all inclusive, fuerteventura all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Wyspy Kanaryjskie — idealny kierunek na wakacje

Wyspy Kanaryjskie to doskonałe miejsce na wypoczynek all inclusive przez cały rok. Którą wyspę wybrać na wakacje 2023?

wyspy kanaryjskie nazwa, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, wyspy kanaryjskie wycieczki, wyspy kanaryjskie all inclusive, hiszpania wyspy kanaryjskie, wyspy kanaryjskie z niemiec, wyspy kanaryjskie archipelag, ocean atlantycki, atlantyk, gran canaria, teneryfa, fuerteventura, lanzarote, la gomera, kanary, na wakacje przez cały rok
Warto wiedzieć
Wyspy Kanaryjskie — turystyczny raj w Europie

Wyspy Kanaryjskie to doskonała pogoda, kolorowe plaże, fantastyczne widoki i liczne atrakcje, czyli turystyczny raj w Europie.

wyspy kanaryjskie teneryfa, atrakcje teneryfy, atrakcje na teneryfie, ciekawe miejsca teneryfy, ciekawe miejsca na teneryfie, najpiękniejsze miejsca teneryfy, najpiękniejsze miejsca na teneryfie, teneryfa wakacje 2023, teneryfa co zobaczyć, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa z niemiec
Warto wiedzieć
Największe atrakcje turystyczne Teneryfy

Jakie ciekawe miejsca odwiedzić podczas wakacji na Teneryfie — największej i pełnej niespodzianek Wyspie Kanaryjskiej?

park wodny na teneryfie, park wodny teneryfa, Siam Park, Siam Park na teneryfie, atrakcje na teneryfie, atrakcje dla dzieci na teneryfie, teneryfa wakacje, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, teneryfa last minute, teneryfa all inclusive
Warto wiedzieć
Siam Park — największy park wodny na Teneryfie

Po dużą dawkę emocji i niezapomnianej zabawy warto wybrać się do Siam Parku — najlepszego Parku Wodnego na Teneryfie!

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.