„La isla bonita”, czyli piękna wyspa – bo tak właśnie mówią o La Palmie jej mieszkańcy – jest najbardziej zieloną wyspą archipelagu Wysp Kanaryjskich. Przydomek „zielona wyspa” zawdzięcza wawrzynowym lasom Los Tilos i plantacjom bananowców. Ziemie na wyspie są bardzo żyzne i aż 70% pól to uprawy bananów. Od 1971 roku w salinach na południu wyspy ze słonej morskiej wody pozyskuje się sól.
To jednocześnie jedna z najbardziej stromych wysp świata, bo przy długości 42 km jej najwyższy szczyt wznosi się na wysokość aż 2426 m n.p.m. Hiszpanie zdobyli wyspę w 1493 r., kiedy to tubylcy podstępnie zostali wywabieni z górskiej twierdzy, a następnie oszukani i uwięzieni. Podczas rodzinnego wypoczynku na La Palmie doskonale sprawdzają się naturalne baseny z wodą zasilaną przez ocean, gdzie kąpiel podobno jest nawet przyjemniejsza, niż ta w hotelowym basenie.
Turystom z dobrą kondycją, wyspa La Palma oferuje przejście trasą trekkingową Szlakiem Wulkanów. Zapierające dech w piersiach widoki i spacer ponad chmurami są wystarczającą rekompensatą trudów wędrówki. Podczas wyprawy na wulkany nie można pominąć Parku Narodowego Caldera de Taburiente rozlokowanego w ogromnym kraterze o średnicy 8 km i głębokości 1,8 km, do którego prowadzi Wąwóz Śmiertelnych Strachów.
Wiele wrażeń czeka na turystów odwiedzających Cueva Bonita — jaskinię pochodzenia wulkanicznego, do której dostęp możliwy jest jedynie od strony oceanu. Odwiedzenie jej o zachodzie słońca pozwala na przeżycie fantastycznego spektaklu kolorów i światła. W czasach, gdy w okolicy grasowali piraci, dla miejscowych rybaków jaskinia była doskonałym miejscem ucieczki, ponieważ... ma drugie wejście.
Wyspa La Palma, nad którą jest niebo o najlepszej jakości astronomicznej, została wyróżniona przez Starlight. Na Roque de los Muchachos, najwyższym szczycie wyspy, znajduje się ważne, światowe centrum obserwacji kosmosu, wyposażone w jeden z największych na świecie teleskopów optycznych Gran Telescopio Canarias.