Wróć do listy artykułów

Największe atrakcje turystyczne Teneryfy

Warto wiedzieć | 22-11-2018, Aktualizacja: 21-02-2024
wyspy kanaryjskie teneryfa, atrakcje teneryfy, atrakcje na teneryfie, ciekawe miejsca teneryfy, ciekawe miejsca na teneryfie, najpiękniejsze miejsca teneryfy, najpiękniejsze miejsca na teneryfie, teneryfa wakacje, teneryfa co zobaczyć, teneryfa wczasy, teneryfa wycieczki, teneryfa all inclusive, teneryfa last minute, teneryfa z niemiec, teneryfa wulkan teide
Najwyższy szczyt wulkaniczny na Teneryfie, czyli Pico del Teide. Jego tereny tworzą Park Narodowy Cañadas del Teide — foto: Pixabay.

Teneryfa to pełne atrakcji, idealne miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi i osób lubiących aktywny wypoczynek. Na wyspie doskonale wypoczną plażowicze oraz wielbiciele przyrody i pieszych wędrówek — tym bardziej że jest tu co zwiedzać. Zobacz najciekawsze miejsca, które warto odwiedzić podczas wakacji na tej wyspie. 

 

 

Teneryfa — największa z Wysp Kanaryjskich

Teneryfa leży pomiędzy wyspami Gran Canaria a La Gomera.

 

 

Teneryfa jest największą i jedną z najciekawszych Wysp Kanaryjskich, która oferuje o wiele więcej, niż tylko leniwe wakacje na plaży bez względu na to gdzie są te wakacje — na południu, czy na północy wyspy. Na Teneryfie jest wiele atrakcji przyrodniczych i przygotowanych przez gospodarzy na potrzeby turystów w każdym wieku. Tu nikt nie może się nudzić i każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Podczas wakacji na wyspie warto zobaczyć ich jak najwięcej. Zwiedzać wyspę można środkami komunikacji miejscowej lub wynajętym samochodem. 

 

Zatem witaj przygodo — zapinamy pasy i wyruszamy w trasę do najciekawszych miejsc na Teneryfie!

 

Cuda natury i osobliwości przyrodnicze Teneryfy

Wulkan Pico del Teide 

Wypoczywając na Teneryfie, koniecznie trzeba wybrać się na najwyższy szczyt wulkaniczny, który położony jest w samym centrum wyspy. To Pico del Teide, trzeci co do wysokości wulkan na świecie i najwyższy szczyt Hiszpanii wznoszący się na wysokość 3718 m n.p.m. Wulkan to wizytówka wyspy, która jest największą atrakcją turystyczną i wraz z przyległymi terenami tworzy Park Narodowy Cañadas del Teide, w 2007 r. wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego nazwa „Teide" w języku Guanczów oznaczała „Piekielną górę". Pierwsi mieszkańcy wyspy wierzyli w istnienie groźnych, demonicznych psów Guayota, które według legendy zamieszkiwały jaskinie gór.  Przez większą część roku wulkan jest ośnieżony i widać go praktycznie z każdego miejsca na wyspie.

 

Na wysokość 3555 m można wjechać kolejką liniową, natomiast wejście na szczyt,  do samego krateru, wymaga pieszej wycieczki po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia od władz parku. Obowiązują dzienne limity pozwoleń, więc warto postarać się o nie odpowiednio wcześniej. Sceneria parku i dojścia na szczyt wulkanu to nieziemski, niemal księżycowy krajobraz. To dlatego na tym terenie kręcono kilka scen do filmu „Gwiezdne Wojny".

 

Wulkan Pico del Teide zimą

Wulkan Pico del Teide zimą — foto: Pixabay 

 

Wulkan Pico del Teide latem

Wulkan Pico del Teide latem — foto: Pixabay

 

Wąwóz i wioska Masca

Wąwóz Masca w górach Teno to jedno z najpopularniejszych i niesamowitych miejsc trekkingowych na zachodzie Teneryfy. To prawdziwy cud natury, w którym pionowe, bazaltowe skały od ponad 5 milionów lat poddawane jest działaniu wiatru i wody.  Po kilku latach zamknięcia, w marcu 2021 r. ponownie został udostępniony turystom. Obecnie wejście na szlak jest możliwe tylko w weekendy i święta, a ilość osób jest ograniczona i wcześniej na stronie wąwozu należy uzyskać stosowne pozwolenie oraz bezpłatny bilet wstępu. 

 

Na wysokości 600 m n.p.m., otoczona lasem pełnym palm i cytrusów położona jest mała miejscowość Masca zamieszkana zaledwie przez 100 osób, które utrzymują się głównie z turystyki. Wioska uważana jest za jedno z najpiękniejszych miejsc na Teneryfie. Znajduje się między dwoma wąwozami, w dolinie między górami powulkanicznymi, a do miejscowości prowadzi kręta droga, oferująca spektakularne widoki. Niegdyś wioskę zamieszkiwali piraci, którzy mieli z tego miejsca doskonały punkt obserwacyjny na leżący nieopodal ocean. Podobno wypatrywali stąd okręty, które później rabowali. a swoje łowy chowali w niedostępnych górach. W wiosce zachowanych zostało niewiele zabudowań architektury kanaryjskiej, ponieważ w 2007 r. doszło tu do pożaru i kilka budynków uległo zniszczeniu.

  

Po dotarciu do wioski warto wybrać się na dalszą pieszą wycieczkę przez wąwóz Barranco do niewielkiej plaży Playa de Masca. Przejście trasy spokojnym tempem zajmuje ok. 3-4 godziny i wymaga posiadania odpowiedniego obuwia trekkingowego i kasku, dlatego do takiej wycieczki trzeba odpowiednio się przygotować. Szlak nie należy do najprostszych i raczej odradza się go osobom o słabej kondycji fizycznej. 

 

Wąwóz i wioska Masca

Wąwóz i wioska Masca — foto: Pixabay 

 

Macizo de Anaga

Niesamowite, magiczne góry Anaga to geologicznie najstarszy obszar Teneryfy, który znajduje się w północno-wschodniej części wyspy. Powstały w wyniku erupcji wulkanu ok. 7-9 milionów lat temu. Najwyższym szczytem pasma jest Cruz de Taborno, sięgający 1024 m n.p.m. U jego stóp leży obecna stolica wyspy Santa Cruz oraz wcześniejsza stolica — miejscowość La Laguna. To miejsce zdecydowanie warto odwiedzić, ponieważ krajobraz i widoki zapierają dech w piersiach, a szczyty stromo schodzące do Oceanu Atlantyckiego robią niesamowite wrażenie. Obszar Gór Anaga jest rezerwatem biosfery, w którym występuje najwięcej gatunków endemicznych w Europie. Wizytówką Gór Anaga są lasy laurowo-wawrzynowe, które ok. 20 milionów lat temu rosły na terenie północnej i południowej Afryki. To unikalna osobliwość przyrodnicza, dlatego dziennie może tu przejść tylko 45 osób. 

 

Szczególnie powinni wybrać się tu miłośnicy pieszych, górskich wędrówek. Do dyspozycji turystów jest wiele tras i szlaków turystycznych. Ciekawa trasa trekkingowa liczy 12 km i ma średni poziom trudności. Szlak rozpoczyna się w małej wiosce Chamorga i kończy w tym samym miejscu. Wszystkie walory przyrodnicze sprawiły, że od 2005 r. góry Anaga znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Góry Anaga

Góry Anaga — foto: Pixabay 

 

Acantilados de Los Gigantes

Jak sama nazwa wskazuje, są to gigantyczne klify leżące w zachodniej części Teneryfy. Wznoszą się na wysokość 300 do 600 m, a ich rejonie jest wiele atrakcyjnych miejsc do nurkowania, utworzonych przez zastygłą w morzu lawę. Guanczowie, czyli pierwsi mieszkańcy wyspy, nazywali te monumentalne klify Piekielną Ścianą. Można podziwiać je z niewielkiej plaży Playa de Los Guíos albo wybrać się w rejs statkiem z portu Los Gigantos. Podczas takiej wycieczki można zachwycać się ogromnymi, bazaltowymi ścianami, zatoczkami ukrytymi pomiędzy klifami, a także obserwować pływające w wodach delfiny i niekiedy nawet wieloryby. 

 

Acantilados de Los Gigantes

Acantilados de Los Gigantes — foto: Pixabay 

 

Półwysep Punta de Teno 

Niektórzy mówią o tym miejscu „koniec świata", a chodzi tu o najdalej na zachód wysunięty punkt Teneryfy, gdzie przy niewielkiej, czarnej plaży Caleta de Bastián znajduje się charakterystyczna, biało-czerwona latarnia Faro de Teno, która jest jedną z 7 działających latarni morskich na wyspie. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć stąd sąsiednie wyspy – La Gomera i La Palma, a także brunatne ściany klifów Los Gigantos. Na punkt widokowy można dostać się autobusem z miasteczka Buenavista del Norte (autobusy odjeżdżają co godzinę, a bilet kosztuje 1€). Do tego magicznego miejsca na Punta de Teno prowadzi wąska, kręta droga, biegnąca stromym klifem nad przepaścią i długim tunelem wyrytym w skale. Już sama przejażdżka tymi malowniczymi serpentynami dostarcza sporej dawki adrenaliny, a po drodze można podziwiać przepiękne, malownicze widoki. 

 

Półwysep Punta de Teno

Półwysep Punta de Teno - foto: unsplash.com

 

Parque del Drago Millenario i smocze drzewo

Najstarsze i największe smocze drzewo rosnące na Teneryfie  liczy ponad tysiąc lat. Niektórzy badacze twierdzą, że drzewo wykiełkowało nawet przed trzema tysiącami lat! Drzewo ma 17 m wysokości i 6 m w obwodzie, a jego korona, która przypomina parasol, składa się z ponad 300 gałęzi. Sok z tego drzewa  od niepamiętnych czasów nazywano smoczą krwią, gdyż w kontakcie z powietrzem staje się czerwony. Niegdyś sporządzano z niego lekarstwa. Ten rzadki gatunek drzewa uznawany jest za pomnik przyrody i symbol wyspy. Znajduje się w nadmorskim miasteczku Icod de los Vinos na północnym wybrzeżu Teneryfy w Parque del Drago Milenario, gdzie można podziwiać wiele innych gatunków roślin, a także 17-kilometrową jaskinię naciekową z tunelami. Aby wejść na teren parku, należy wykupić bilet – 4€ normalny i 2€ ulgowy.

 

Smocze drzewo

Smocze drzewo — foto: Pixabay 

 

Miasta Teneryfy, które warto zobaczyć

San Cristóbal de La Laguna

To jedno z najstarszych hiszpańskich miast, leżące w północno-wschodniej części wyspy, które niegdyś było stolicą Teneryfy. Malowniczo położone na wysokości 650 m n.p.m. zachwyca pięknymi widokami, wspaniałą, kolonialną architekturą Starego Miasta, w 1999 r. wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO i jednym z najstarszych uniwersytetów. W czasach wielkich odkryć geograficznych rozwiązania architektoniczne tego miasta były wzorem przy budowie miast na kontynencie amerykańskim. 

Oprócz zabytków kolonialnych i Muzeum Historii Teneryfy, w mieście warte odwiedzenia jest również Muzeum Nauki i Kosmosu, w którym nie ma biernego oglądania eksponatów, tylko eksperymentuje się z nimi w celu lepszego zrozumienia praw natury.

 

San Cristóbal de La Laguna

San Cristóbal de La Laguna — foto: Pixabay 

 

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife jest stolicą Teneryfy z wieloma imponującymi zabytkami, w tym salą koncertową, stanowiącą symbol miasta. Tu znajduje się też jedna z najpiękniejszych plaż — pocztówkowa Playa de las Teresitas ze złocistym piaskiem, przywiezionym wprost z Sahary. W Santa Cruz warto odwiedzić popularny targ, wybudowany w stylu neomauretańskim, gdzie można kupić lokalne produkty, kanaryjskie przyprawy i smakołyki.

Wielbicieli przyrody i ekologi, na spacer wśród palm oraz pomiędzy wodospadami, oczkami wodnymi i stawami zaprasza ogród botaniczny Palmetum Santa Cruz Jardin Botanico. Na obszarze 120 000 m2  rośnie tu aż 600 gatunków palm i aż trudno uwierzyć, ze kiedyś w tym miejscu było ogromne wysypisko śmieci.

 

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife — foto: Pixabay 

 

Santa Cruz de Tenerife

Santa Cruz de Tenerife, sala koncertowa — foto: Pixabay 

 

Piramidy w Güímar

W tej niewielkiej miejscowości w zachodniej części wyspy, pod koniec drugiej połowy XX w. norweski antropolog Thor Heyerdahl odkrył sześć piramid schodkowych o prostokątnej podstawie. Do 1991 r. uważano te ok. 4-metrowe budowle za przypadkowe sterty kamieni usypywane przez miejscowych rolników. W 1998 r. na terenie, gdzie znajdują się piramidy, wyodrębniono Park Etnograficzny Piramides de Güímar, który udostępniono do zwiedzania. Piramidy w Güímar zostały zbudowane z uwzględnieniem położenia słońca podczas przesilenia letniego i zimowego. W tym czasie można zaobserwować tu niezwykłe zjawisko podwójnego zachodu słońca.

 

Piramidy w Güímar

Piramidy w Güímar — foto: Pixabay 

 

Atrakcje Teneryfy dla całej rodziny 

Monkey Park 

Monkey Park to niewielki ogród zoologiczny położony ok. 15 km od Los Cristianos, gdzie ponad 150 różnych gatunków małp biega swobodnie, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. To świetna propozycja na spędzenie wakacyjnego czasu dla rodzin z dziećmi, które mają tu bezpośredni kontakt z małpami, mogą je karmić i bawić się z nimi. 

 

Ogród zoobotaniczny Loro Park 

Rozległy, zajmujący aż 135 000 m2 ogród zoobotaniczny Loro Park w Puerto de la Cruz to fantastyczne miejsce na całodzienną wycieczkę dla wypoczywających w północnej części Teneryfy, a przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Odbywają się tu jedne z najlepszych pokazów delfinów, orek, fok, lwów morskich i egzotycznych ptaków. Loro Park podzielony jest na kilka części, z różnymi rodzajami atrakcji. Wśród nich jest podwodny, azjatycki ogród, orquidiario z różnymi gatunkami orchidei, ptaszarnia z kolorowymi papugami, pingwinarium, tajska wioska i część z roślinnością dżungli. Bardzo popularną atrakcją parku jest oceanarium ze szklanym tunelem umożliwiającym obserwację tropikalnych gatunków ryb i drapieżników morskich, w tym także rekinów.

 

Loro Park

Loro Park — foto: Pixabay 

 

Wodny park rozrywki — Siam Park

Park wodny Siam Park znajduje się w okolicach Costa Adeje na południowym wybrzeżu Teneryfy. To jeden z największych i najciekawszych aquaparków w Europie dla wczasowiczów w każdym wieku. W trzech strefach rozrywki można zrelaksować się, doskonale bawić się z całą rodziną i przeżyć chwile z dreszczykiem.

Siam Park to miejsce pełne atrakcji, dlatego, aby w pełni z nich skorzystać, najlepiej zaplanować tu pobyt na cały dzień.

 

Siam Park

Siam Park — foto: Siam Iberostar Selection Anthelia

 

Safari w Jungle Park

Ten rodzinny park położony jest nieopodal kurortu Los Cristianos na południowym wybrzeżu Teneryfy. Na ponad 7 ha (75 000 m2) tropikalnej dżungli Jungle Park zgromadzono 500 gatunków zwierząt, które można obserwować, spacerując ścieżkami, wiszącymi mostami i tunelami. Do tego jaskinie oraz most zwodzony nad krokodylami tworzą niezapomniane wrażenie. Dumą parku są białe lwy z południowej Afryki.

 

Jungle Park

Jungle Park — foto: Pixabay 

 

Jungle Park

Jungle Park — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.