Archipelag Seszeli leżący niedaleko równika na Oceanie Indyjskim ok. 1600 km od wybrzeży Afryki odkrył w 1502 r. Portugalczyk Vasco da Gama. Spośród 115 wysp tylko 33 są zamieszkałe, a główne z nich są 3 – Mahé, Praslin, La Digue. Wyspami na zmianę władali Francuzi i Anglicy, a to najmniejsze państwo Afryki jest niepodległe dopiero od 1976 r. Na Seszelach panuje matriarchat (połowa posłów seszelskiego parlamentu to kobiety). Turystyka, uprawy przypraw i rybołówstwo są kluczowymi sektorami gospodarki seszelskiej. Ten wakacyjny kraj jest eksporterem tuńczyka, wanilii, cynamonu, tytoniu, goździków, orzechów kokosowych i guana.
Seszele słyną z luksusowych kurortów, które przyciągają turystów z całego świata. Międzynarodowe lotnisko i port morski znajdują się na Mahé — największej wyspie archipelagu, którą zamieszkuje ponad 80% ludności tego wyspiarskiego kraju. Tu również jest stolica Seszeli — Victoria z przepiękną kolonialną zabudową i symbolem miasta - miniaturową wieżą Big Ben – Clock Tower, wybudowaną w 1903 r. Zachwyt turystów budzi znajdująca się w stolicy bajecznie kolorowa hinduska świątynia Arul Mihu Navasakthi Vinayagar Temple.
Na Seszelach są górzyste wyspy wulkaniczne i płaskie wyspy koralowe, tworzące największy na świecie atol koralowy — Atol Aldabra. Na wyspach nie ma jezior ani rzek, ale za to urzekają przepiękne, rajskie plaże i bajkowa przyroda. Plaża Anse Source d'Argent na wyspie La Digue z pięknymi, różowymi granitowymi skałami to jedna z najbardziej znanych plaż na świecie. Prawie połowa wysp jest chroniona, a wiele znajduje się w morskich rezerwatach. W czasie wycieczek w seszelskich rezerwatach przyrody trzeba pamiętać, ze zakazane jest zbieranie muszelek i korali.
Seszele to prawdziwy raj dla miłośników przyrody! Na wyspach jest ok. 80 unikalnych roślin, w tym palmy kokosowe coco de mer z orzechami miłości. Ze względu na endemiczną przyrodę, Park Narodowy Valle de Mai na wyspie Praslin został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W wielu miejscach na wyspach można spotkać olbrzymie żółwie lądowe – narodowy symbol Seszeli. Spacer wśród tych olbrzymów będzie niesamowitym przeżyciem, tym bardziej że są one przyjazne i przyzwyczajone do ludzi. Najstarszy z nich o imieniu Esmeralda ma prawdopodobnie 150 lat, a każdy dorosły samiec to okaz o długości ok. 1,5 m i wadze 250 kg. Narodowym ptakiem Seszeli jest czarna papuga seszelska.
Egzotyczne wakacje na Seszelach są możliwe praktycznie przez cały rok. Nigdy nie odnotowano tu ujemnej temperatury, a średnia waha się pomiędzy 27-30°C. Po błogim wakacyjnym wypoczynku na złocistych plażach miło będzie zanurzyć się w ciepłych, krystalicznie czystych i szafirowych wodach Oceanu Indyjskiego.
Na wyspach są idealne warunki do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Fani nurkowania mają zapewnione niezapomniane wrażenia przy podglądaniu podwodnego świata na jednej z najpiękniejszych raf koralowych, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych na świecie morskie obszary chronione. W czasie wycieczkowych rejsów po Oceanie Indyjskim wędkarze mogą złowić wielką rybę. W malowniczych, pełnych tropikalnej roślinności okolicach na głównych wyspach archipelagu dla miłośników trekkingu wyznaczono turystyczne szlaki piesze.
Kultura seszelska odzwierciedla mieszankę wpływów afrykańskich, europejskich i azjatyckich. Ta różnorodność widoczna jest w lokalnej kuchni, muzyce i sztuce.
Na Seszelach podniebienie można uraczyć potrawami będącymi połączeniem kuchni francuskiej, hinduskiej i afrykańskiej. Rarytasem jest tu grillowana ośmiornica. Odważni mogą spróbować mięsa z nietoperza. A po posiłku koniecznie trzeba skosztować likieru kokosowego lub rumu Takamaka.