Wróć do listy artykułów

Riwiera Turecka — Alanya na wakacje all inclusive

Warto wiedzieć | 19-06-2023, Aktualizacja: 24-04-2024
turcja alanya, riwiera turecka alanya, plaża kleopatry, alanya wakacje, alanya wczasy, alanya co zwiedzić, alanya atrakcje, alanya pogoda, alanya kiedy jechać, alanya zabytki, alanya z niemiec, alanya all inclusive, okolice alanyi, alanya jaskinie, alanya plaże, alanya rozrywka, wycieczki z alanyi
Plaża Kleopatry w Alanyi — foto: Bernd Duesing z Pixabay

Alanya to prawdziwa perła Riwiery Tureckiej z kilometrami pięknych piaszczystych plaż, ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, fantastycznymi zabytkami i malowniczymi jaskiniami. Do tego wiele tu atrakcji i luksusowych hoteli, które gwarantują atrakcyjny i komfortowy wypoczynek all inclusive dla wczasowiczów w każdym wieku.

 

 

Alanya to popularny kurort wypoczynkowy w południowej Turcji, leżący we wschodniej części Riwiery Tureckiej. Miasto malowniczo położone jest między Morzem Śródziemnym a górami Taurus.

 

 

Wysoki na 250 m, skalny cypel ze słynną Twierdzą Kalesi, dzieli na dwie części to niemal 400-tysięczne miasto (364 tys. w 2022 r.). To drugie co do wielkości miasto na Riwierze Tureckiej.

 

Riwiera Turecka - Alanya

Riwiera Turecka — Alanya — foto: Pixabay

 

W starożytnej Pamfilii dzisiejsza Alanya funkcjonowała pod nazwą Korakesio. Na przestrzeni wieków kilkakrotnie zmieniano jej nazwy, a obecna używana jest od 1935 r.

 

Turystyczne oblicze Alanyi

Region Alanyi zaczął rozwijać się turystycznie dopiero w II połowie ubiegłego wieku. Wszystko ruszyło po odkryciu w 1948 r. Jaskini Damlataş, która posiada wyjątkowe właściwości lecznicze. Kuracjusze ze schorzeniami dróg oddechowych odwiedzali ten region, aby korzystać ze zbawczego, leczniczego mikroklimatu jaskini. 

 

Napływ gości spowodował otwarcie w Alanyi pierwszego motelu, co miało miejsce w 1958 r. W kolejnych latach popularność kurortu rosła, szczególnie gdy w odległej o 130 km Antalyi otwarto międzynarodowy port lotniczy. W latach 80. i 90. XX w. w Alanyi wybudowano wiele hoteli w różnym standardzie. Od tego czasu baza hotelowa kurortu ciągle powiększa się o coraz bardziej luksusowe obiekty. Obecnie Alanya to tętniący życiem turecki kurort z nowoczesnymi hotelami, licznymi atrakcjami i miejscami rozrywki oraz świetnym zapleczem gastronomicznym

 

Alanya na Riwierze Tureckiej

Alanya na Riwierze Tureckiej — foto: Unsplash

 

Kiedy lecieć na wakacje do Alanyi?

Alanya, jak cała Riwiera Turecka leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. To dzięki temu od wczesnej wiosny do późnej jesieni pogoda idealnie nadaje się na wakacyjny wypoczynek z plażowaniem. 

 

Jeżeli urlopowy relaks ma być tylko na plaży i z kąpielami w ciepłych wodach Morza Śródziemnego to najlepiej odwiedzić ten kurort od maja do października. Średnie temperatury powietrza w tych miesiącach wynoszą 25-28°C, a temperatura wody w morzu ma ok. 27°C. W szczycie sezonu letniego w Alanyi często bywa wręcz bardzo upalnie, a temperatury osiągają tu nawet 40°C. 

 

Na połączenie plażowania ze zwiedzaniem najlepiej wybrać miesiące po szczycie sezonu. W maju i październiku nadal jest tu ciepło ze średnimi  temperaturami powyżej 20°C, a woda w morzu ma odpowiednio 21°C w maju i aż 25°C w październiku.

 

Wypoczynek w Alanyi

W Alanyi jest kilka piaszczystych plaż, których łączna długość wynosi aż 60 km. Wszystkie plaże są publiczne z bogata infrastruktura plażową i darmowym dostępem, jedynie za leżaki i parasole pobierana jest opłata. Wyjątkiem są wydzielone miejsca, które należą do określonego hotelu all inclusive udostępniającego sprzęt plażowy swoim gościom nieodpłatnie. 

 

Najbardziej znana jest Plaża Kleopatry, położona na zachód od cypla zamkowego. Piaszczysta plaża zaczyna się niemal w samym centrum Alanyi i ciągnie się przez ok. 2,5 km aż do Jaskini Damlataş. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której to właśnie na tej plaży pokrytej piaskiem specjalnie przywiezionym z Egiptu, Marek Antoniusz witał egipską królową Kleopatrę. Obok Plaży Kleopatry po zachodniej stronie cypla znajduje się Plaża Damlataş. Na wschód od cypla są 2 plaże — Plaża Kejkubada i Plaża Portakal.

 

Plaża Kleopatry

Plaża Kleopatry — foto: Pixabay

 

Atrakcje turystyczne Alanyi

Bogatą historię Alanyi naznaczyli mieszkający tu Grecy, Rzymianie i Turcy. Skalisty półwysep z licznymi jaskiniami był również idealnym schronieniem dla piratów. Z tych burzliwych czasów jest w mieście sporo atrakcyjnych miejsc wartych zobaczenia. Na wakacjach w tym kurorcie trzeba koniecznie zwiedzić jego fantastyczne zabytki i odwiedzić niesamowite, okoliczne jaskinie. Co warto zobaczyć w Alanyi?

 

Zamek Kalesi

Zamek Kalesi to największa, turystyczna atrakcja miasta. Ta seldżucka  twierdza z XIII w., wznosi się na 250-metrowym skalistym cyplu w najstarszej części Alanyi. Otoczona z trzech stron wodą i stromym zboczem po stronie lądu była doskonałą fortyfikacją obronną dla całego regionu. Twierdza ma podzamcze i cytadelę, czyli wewnętrzny zamek, który znajduje się na szczycie wzgórza. Otoczona jest murami obronnymi o długości 6,5 km, na których jest aż 140 wież strażniczych. Po murach można spacerować. Na terenie twierdzy znajduje się wiele zabytków. Na wzgórze zamkowe prowadzi stroma i kręta droga, miejscami przeplatana schodami.

 

Mury obronne zamku Kalesi

Mury obronne zamku Kalesi — foto: Pixabay

 

Czerwona Wieża

Czerwona Wieża to symbol Alanyi, którego wizerunek uwieczniono w herbie miasta. Znajduje się na terenie Twierdzy Kalesi i miała chronić port oraz stocznię przed atakami od strony morza. Zbudowana z czerwonej cegły 33-metrowa wieża ma 5 poziomów i postawiona została na planie w kształcie ośmiokąta foremnego o średnicy 29 m. Na szczycie wieży utworzono cysternę do gromadzenia deszczówki. Wieża udostępniona jest do zwiedzania, a w budowli znajduje się również muzeum etnograficzne. Obok wieży znajduje się zabytkowa stocznia seldżucka — wybudowana w 1227 r. i będąca pierwszą stocznią na Morzu Śródziemnym. 

 

Alanya, Czerwona Wieża

Alanya, Czerwona Wieża — foto: Pixabay

 

Alanya Teleferik

Od 2017 r. na trasie od parku przy Plaży Kleopatry do Jaskini Damlataş i Zamku Kalesi kursuje 900-metrowa kolejka linowa Alanya Teleferik. Przejazd kolejką umożliwia podziwianie niesamowicie malowniczych widoków na miasto, plażę i morze

 

Kolejka linowa w Alanyi

Kolejka linowa w Alanyi — foto: Unsplash

 

Jaskinia Damlataş 

Po zachodniej stronie cypla znajduje się malownicza Jaskinia Damlataş pełna stalaktytów, z których nieustannie kapie woda. To właśnie dlatego jaskinia otrzymała taką nazwę. bo Damlataş oznacza Kapiący Kamień. Do jaskini przechodzi się 50-metrowym korytarzem, który miejscami ma nawet 15 m wysokości. Nacieki w jaskini powstały ponad 15 tys. lat temu. W jaskini przez cały rok jest stała temperatura, która zawsze wynosi 22°C. Specyficzny mikroklimat i wysoka wilgotność w jaskini na poziomie 95% mają właściwości lecznicze, szczególnie dla osób ze schorzeniami układu oddechowego, w tym chorych na astmę. Jaskinia została odkryta przypadkowo w 1948 r. podczas budowy portu. 

 

Jaskinia Damlatas

Jaskinia Damlatas — foto: Wikipedia

 

Jaskinie morskie

Na wschód od Zamku Kalesi znajduje się morska Jaskinia Piratów o szerokości 10 m  i wysoka na 6 m. Według legendy z jaskini prowadziło tajne przejście do Twierdzy Kalesi, w której piraci ukrywali złupione skarby.

Nieopodal Twierdzy Kalesi znajduje się też unikatowa Jaskinia Fosforowa. Nawet w ciągu dnia woda w tej jaskini ma przepiękny szmaragdowy kolor i lśni jak fosfor.

Do morskich jaskiń w okolicy Alanyi można dopłynąć jedynie niewielką łódką lub wpław z zatrzymującego się w pobliżu statku wycieczkowego.

 

Rozrywki w Alanyi dla dzieci i dorosłych

Amatorzy imprezowych wakacji i nocnego życia mają w Alanyi duży wybór restauracji, barów, klubów i dyskotek. Szczególnie atrakcyjne są nocne kluby pod gołym niebem, gdzie w czasie zabawy można podziwiać przepiękny widok na zabytkowy port.

Bogatą ofertę ma również Alanya dla miłośników zakupów w sklepach i na tureckich bazarach.

 

Niedaleko Jaskini Damlataş i Plaży Kleopatry znajduje się wodny park rozrywki Alanya Aqua Park, który został otwarty w 2012 r. i oferuje wiele wodnych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

 

Warto też odwiedzić Park Morski i największe w Europie Delfinarium Sealanya, które znajdują się w oddalonym o 15 km mieście Türkler. W delfinarium można uczestniczyć w pokazach tych pięknych ssaków, a nawet popływać z nimi.

 

Co warto zobaczyć w okolicy Alanyi?

Ze względu na położenie Alanyi u podnóża malowniczych gór Tautus jej okolice są również bogate w atrakcje przyrodnicze, bo natura hojnie obdarzyła tę część tureckiego wybrzeża. Przebywając na wakacjach w tej części Riwiery Tureckiej, trzeba odwiedzić przynajmniej te znajdujące się blisko kurortu, choć i w wakacyjnych planach warto uwzględnić te dalsze cuda natury, które są w Turcji. 

 

Jaskinia Dim

Jaskinia Dim, która prawdopodobnie ma ok. miliona lat znajduje się 12 km od centrum Alanyi. To druga co do wielkości jaskinia w Turcji, która udostępniona jest do zwiedzania. Znajduje się na zboczu Góry Cebel-i Reis w Górach Taurus, a jej wejście jest na wysokości 232 m n.p.m. Jaskinię Dim odkryto w 1986 r., ale dopiero od 1998 r. została otwarta dla turystów. Cała jaskinia ma 410 m długości. Składa się z dwóch części — jedna 50-metrowa i druga, udostępniona do zwiedzania mająca 360 m. Zdobią ją przepiękne stalaktyty i stalagmity, w niektórych miejscach łączące się w fantastyczne stalagnaty. Na dnie jaskini utworzyło się jeziorko o głębokości 2 m. W jaskini bez względu na porę roku zawsze jest stała temperatura 18°C, a wilgotność pozostaje na poziomie 90%.

 

Kanion Sapadere

W odległości 20 km od Alanyi, w Górach Taurus znajduje się piękny Kanion Sapadere, który ma 800 m długości i otoczony jest skalnymi ścianami o wysokości 400 m. Dnem kanionu płynie strumień tworzący naturalne baseny i malownicze wodospady.  Pod najwyższym z nich powstało jeziorko, w którym w upalne dni można zażyć orzeźwiającej kąpieli.

 

Kanion Sapadere

Kanion Sapadere — foto: Unsplash


Alanya to również doskonałe miejsce, z którego można wybrać się na nieco dalszą wycieczkę do cudów natury będących największymi atrakcjami turystycznymi Turcji — księżycowej Kapadocji i białych tarasów Pamukkale.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.