Alanya to prawdziwa perła Riwiery Tureckiej z kilometrami pięknych piaszczystych plaż, ciepłymi wodami Morza Śródziemnego, fantastycznymi zabytkami i malowniczymi jaskiniami. Do tego wiele tu atrakcji i luksusowych hoteli, które gwarantują atrakcyjny i komfortowy wypoczynek all inclusive dla wczasowiczów w każdym wieku.
Alanya to popularny kurort wypoczynkowy w południowej Turcji, leżący we wschodniej części Riwiery Tureckiej. Miasto malowniczo położone jest między Morzem Śródziemnym a górami Taurus.
Wysoki na 250 m, skalny cypel ze słynną Twierdzą Kalesi, dzieli na dwie części to niemal 400-tysięczne miasto (364 tys. w 2022 r.). To drugie co do wielkości miasto na Riwierze Tureckiej.
Riwiera Turecka — Alanya — foto: Pixabay
W starożytnej Pamfilii dzisiejsza Alanya funkcjonowała pod nazwą Korakesio. Na przestrzeni wieków kilkakrotnie zmieniano jej nazwy, a obecna używana jest od 1935 r.
Turystyczne oblicze Alanyi
Region Alanyi zaczął rozwijać się turystycznie dopiero w II połowie ubiegłego wieku. Wszystko ruszyło po odkryciu w 1948 r. Jaskini Damlataş, która posiada wyjątkowe właściwości lecznicze. Kuracjusze ze schorzeniami dróg oddechowych odwiedzali ten region, aby korzystać ze zbawczego, leczniczego mikroklimatu jaskini.
Napływ gości spowodował otwarcie w Alanyi pierwszego motelu, co miało miejsce w 1958 r. W kolejnych latach popularność kurortu rosła, szczególnie gdy w odległej o 130 km Antalyi otwarto międzynarodowy port lotniczy. W latach 80. i 90. XX w. w Alanyi wybudowano wiele hoteli w różnym standardzie. Od tego czasu baza hotelowa kurortu ciągle powiększa się o coraz bardziej luksusowe obiekty. Obecnie Alanya to tętniący życiem turecki kurort z nowoczesnymi hotelami, licznymi atrakcjami i miejscami rozrywki oraz świetnym zapleczem gastronomicznym.
Alanya na Riwierze Tureckiej — foto: Unsplash
Kiedy lecieć na wakacje do Alanyi?
Alanya, jak cała Riwiera Turecka leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. To dzięki temu od wczesnej wiosny do późnej jesieni pogoda idealnie nadaje się na wakacyjny wypoczynek z plażowaniem.
Jeżeli urlopowy relaks ma być tylko na plaży i z kąpielami w ciepłych wodach Morza Śródziemnego to najlepiej odwiedzić ten kurort od maja do października. Średnie temperatury powietrza w tych miesiącach wynoszą 25-28°C, a temperatura wody w morzu ma ok. 27°C. W szczycie sezonu letniego w Alanyi często bywa wręcz bardzo upalnie, a temperatury osiągają tu nawet 40°C.
Na połączenie plażowania ze zwiedzaniem najlepiej wybrać miesiące po szczycie sezonu. W maju i październiku nadal jest tu ciepło ze średnimi temperaturami powyżej 20°C, a woda w morzu ma odpowiednio 21°C w maju i aż 25°C w październiku.
Wypoczynek w Alanyi
W Alanyi jest kilka piaszczystych plaż, których łączna długość wynosi aż 60 km. Wszystkie plaże są publiczne z bogata infrastruktura plażową i darmowym dostępem, jedynie za leżaki i parasole pobierana jest opłata. Wyjątkiem są wydzielone miejsca, które należą do określonego hotelu all inclusive udostępniającego sprzęt plażowy swoim gościom nieodpłatnie.
Najbardziej znana jest Plaża Kleopatry, położona na zachód od cypla zamkowego. Piaszczysta plaża zaczyna się niemal w samym centrum Alanyi i ciągnie się przez ok. 2,5 km aż do Jaskini Damlataş. Swoją nazwę zawdzięcza legendzie, według której to właśnie na tej plaży pokrytej piaskiem specjalnie przywiezionym z Egiptu, Marek Antoniusz witał egipską królową Kleopatrę. Obok Plaży Kleopatry po zachodniej stronie cypla znajduje się Plaża Damlataş. Na wschód od cypla są 2 plaże — Plaża Kejkubada i Plaża Portakal.
Plaża Kleopatry — foto: Pixabay
Atrakcje turystyczne Alanyi
Bogatą historię Alanyi naznaczyli mieszkający tu Grecy, Rzymianie i Turcy. Skalisty półwysep z licznymi jaskiniami był również idealnym schronieniem dla piratów. Z tych burzliwych czasów jest w mieście sporo atrakcyjnych miejsc wartych zobaczenia. Na wakacjach w tym kurorcie trzeba koniecznie zwiedzić jego fantastyczne zabytki i odwiedzić niesamowite, okoliczne jaskinie. Co warto zobaczyć w Alanyi?
Zamek Kalesi
Zamek Kalesi to największa, turystyczna atrakcja miasta. Ta seldżucka twierdza z XIII w., wznosi się na 250-metrowym skalistym cyplu w najstarszej części Alanyi. Otoczona z trzech stron wodą i stromym zboczem po stronie lądu była doskonałą fortyfikacją obronną dla całego regionu. Twierdza ma podzamcze i cytadelę, czyli wewnętrzny zamek, który znajduje się na szczycie wzgórza. Otoczona jest murami obronnymi o długości 6,5 km, na których jest aż 140 wież strażniczych. Po murach można spacerować. Na terenie twierdzy znajduje się wiele zabytków. Na wzgórze zamkowe prowadzi stroma i kręta droga, miejscami przeplatana schodami.
Mury obronne zamku Kalesi — foto: Pixabay
Czerwona Wieża
Czerwona Wieża to symbol Alanyi, którego wizerunek uwieczniono w herbie miasta. Znajduje się na terenie Twierdzy Kalesi i miała chronić port oraz stocznię przed atakami od strony morza. Zbudowana z czerwonej cegły 33-metrowa wieża ma 5 poziomów i postawiona została na planie w kształcie ośmiokąta foremnego o średnicy 29 m. Na szczycie wieży utworzono cysternę do gromadzenia deszczówki. Wieża udostępniona jest do zwiedzania, a w budowli znajduje się również muzeum etnograficzne. Obok wieży znajduje się zabytkowa stocznia seldżucka — wybudowana w 1227 r. i będąca pierwszą stocznią na Morzu Śródziemnym.
Alanya, Czerwona Wieża — foto: Pixabay
Alanya Teleferik
Od 2017 r. na trasie od parku przy Plaży Kleopatry do Jaskini Damlataş i Zamku Kalesi kursuje 900-metrowa kolejka linowa Alanya Teleferik. Przejazd kolejką umożliwia podziwianie niesamowicie malowniczych widoków na miasto, plażę i morze
Kolejka linowa w Alanyi — foto: Unsplash
Jaskinia Damlataş
Po zachodniej stronie cypla znajduje się malownicza Jaskinia Damlataş pełna stalaktytów, z których nieustannie kapie woda. To właśnie dlatego jaskinia otrzymała taką nazwę. bo Damlataş oznacza Kapiący Kamień. Do jaskini przechodzi się 50-metrowym korytarzem, który miejscami ma nawet 15 m wysokości. Nacieki w jaskini powstały ponad 15 tys. lat temu. W jaskini przez cały rok jest stała temperatura, która zawsze wynosi 22°C. Specyficzny mikroklimat i wysoka wilgotność w jaskini na poziomie 95% mają właściwości lecznicze, szczególnie dla osób ze schorzeniami układu oddechowego, w tym chorych na astmę. Jaskinia została odkryta przypadkowo w 1948 r. podczas budowy portu.
Jaskinia Damlatas — foto: Wikipedia
Jaskinie morskie
Na wschód od Zamku Kalesi znajduje się morska Jaskinia Piratów o szerokości 10 m i wysoka na 6 m. Według legendy z jaskini prowadziło tajne przejście do Twierdzy Kalesi, w której piraci ukrywali złupione skarby.
Nieopodal Twierdzy Kalesi znajduje się też unikatowa Jaskinia Fosforowa. Nawet w ciągu dnia woda w tej jaskini ma przepiękny szmaragdowy kolor i lśni jak fosfor.
Do morskich jaskiń w okolicy Alanyi można dopłynąć jedynie niewielką łódką lub wpław z zatrzymującego się w pobliżu statku wycieczkowego.
Rozrywki w Alanyi dla dzieci i dorosłych
Amatorzy imprezowych wakacji i nocnego życia mają w Alanyi duży wybór restauracji, barów, klubów i dyskotek. Szczególnie atrakcyjne są nocne kluby pod gołym niebem, gdzie w czasie zabawy można podziwiać przepiękny widok na zabytkowy port.
Bogatą ofertę ma również Alanya dla miłośników zakupów w sklepach i na tureckich bazarach.
Niedaleko Jaskini Damlataş i Plaży Kleopatry znajduje się wodny park rozrywki Alanya Aqua Park, który został otwarty w 2012 r. i oferuje wiele wodnych atrakcji dla dzieci i dorosłych.
Warto też odwiedzić Park Morski i największe w Europie Delfinarium Sealanya, które znajdują się w oddalonym o 15 km mieście Türkler. W delfinarium można uczestniczyć w pokazach tych pięknych ssaków, a nawet popływać z nimi.
Co warto zobaczyć w okolicy Alanyi?
Ze względu na położenie Alanyi u podnóża malowniczych gór Tautus jej okolice są również bogate w atrakcje przyrodnicze, bo natura hojnie obdarzyła tę część tureckiego wybrzeża. Przebywając na wakacjach w tej części Riwiery Tureckiej, trzeba odwiedzić przynajmniej te znajdujące się blisko kurortu, choć i w wakacyjnych planach warto uwzględnić te dalsze cuda natury, które są w Turcji.
Jaskinia Dim
Jaskinia Dim, która prawdopodobnie ma ok. miliona lat znajduje się 12 km od centrum Alanyi. To druga co do wielkości jaskinia w Turcji, która udostępniona jest do zwiedzania. Znajduje się na zboczu Góry Cebel-i Reis w Górach Taurus, a jej wejście jest na wysokości 232 m n.p.m. Jaskinię Dim odkryto w 1986 r., ale dopiero od 1998 r. została otwarta dla turystów. Cała jaskinia ma 410 m długości. Składa się z dwóch części — jedna 50-metrowa i druga, udostępniona do zwiedzania mająca 360 m. Zdobią ją przepiękne stalaktyty i stalagmity, w niektórych miejscach łączące się w fantastyczne stalagnaty. Na dnie jaskini utworzyło się jeziorko o głębokości 2 m. W jaskini bez względu na porę roku zawsze jest stała temperatura 18°C, a wilgotność pozostaje na poziomie 90%.
Kanion Sapadere
W odległości 20 km od Alanyi, w Górach Taurus znajduje się piękny Kanion Sapadere, który ma 800 m długości i otoczony jest skalnymi ścianami o wysokości 400 m. Dnem kanionu płynie strumień tworzący naturalne baseny i malownicze wodospady. Pod najwyższym z nich powstało jeziorko, w którym w upalne dni można zażyć orzeźwiającej kąpieli.
Kanion Sapadere — foto: Unsplash
Alanya to również doskonałe miejsce, z którego można wybrać się na nieco dalszą wycieczkę do cudów natury będących największymi atrakcjami turystycznymi Turcji — księżycowej Kapadocji i białych tarasów Pamukkale.