Wróć do listy artykułów

Najpopularniejsze atrakcje Turcji Egejskiej

Warto wiedzieć | 25-11-2021, Aktualizacja: 25-04-2024
turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje, riwiera turecka wakacje, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Wybrzeże Egejskie w Turcji z kurortem Marmaris — foto: Pixabay

Ciepłe, turkusowe i przejrzyste wody  Morza Egejskiego oraz piękna, piaszczysta plaża, to nie wszystko, gdy wypoczywasz na Riwierze Egejskiej, tym bardziej że region ten jest pełen niesamowitych miejsc i zachwycającej przyrody. Nie na darmo Wybrzeże Egejskie nazywane jest zieloną Turcją. Co warto zobaczyć w tym regionie? Poznaj największe atrakcje „must see” Wybrzeża Egejskiego w Turcji. 

 

 

Perełki antyczne Turcji Egejskiej

Region Wybrzeża Egejskiego oferuje wiele atrakcji turystom lubiącym łączyć aktywny wypoczynek ze zwiedzaniem i poznawaniem miejsc historycznych. Tu doprawdy jest wiele miejsc „must see”, czyli takich antycznych perełek, które koniecznie trzeba poznać.

W obszarze Riwiery Egejskiej koniecznie trzeba zwiedzić ruiny w Efezie, Pergamon i Izmir. Co można tam zobaczyć?

 

Starożytne ruiny w Efezie

Efez to starożytne miasto, które według legendy założyły Amazonki. W czasach antycznych był to najważniejszy port Morza Śródziemnego. Można podziwiać tu cały, monumentalny kompleks zabytkowych budowli, wśród których są pozostałości Świątyni Artemidy, będącej jednym z siedmiu cudów świata. Antyczny teatr nadal jest wykorzystywany podczas corocznych Efeskich Festiwali Muzycznych. W 2015 r. ruiny Efezu wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Efez to również wyjątkowe miejsce dla chrześcijan, bo tu mieszkała i prawdopodobnie zmarła Maria z Nazaret.

 

Ruiny biblioteki w Efezie

Ruiny biblioteki w Efezie — foto Pixabay

 

Co pozostało po Pergamonie?

Pergamon znane jest przede wszystkim z ruin starożytnego miasta, zlokalizowanych na wzgórzu górującym nad miastem Bergama. Obszar ten także od 2014 r. jest wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niegdyś miasto  było ważnym ośrodkiem produkcyjnym pergaminu. Z czasów cesarstwa rzymskiego pozostały tu ruiny świątyni Trajana.

 

Ruiny starożytnego miasta Pergamon

Ruiny starożytnego miasta Pergamon — foto: Pixabay

 

Wakacje z Homerem w Izmirze

Izmir, niegdyś znany jako Smyrna, uważany jest za miejsce narodzin Homera. Niestety, turystów nie zachwycą tu monumentalne zabytki, ponieważ całe centrum miasta zostało zniszczone w pożarze, który miał miejsce po pierwszej wojnie światowej. Pozostałości świetności antycznej można jedynie podziwiać w miejscowym Muzeum Archeologicznym. Na turystów czekają w Izmirze termy, które ponoć pomogły powrócić do zdrowia wojownikom z niedalekiej Troi. Symbolem miasta jest Wieża Zegarowa z 1901 r., znajdująca się w samym centrum miasta. Na początku naszej ery ówczesna Smyrna była ważnym ośrodkiem chrześcijańskim, a w Apokalipsie świętego Jana wymieniono ją jako jeden z Siedmiu Kościołów. 

 

Wieża zegarowa w Izmierze

Wieża zegarowa w Izmirze — foto: Pixabay

 

Milet — miasto matematyka Talesa

Riwiera Egejska to także historyczny Milet — rodzinne miasto filozofa i  matematyka, Talesa, który na wybrzeżu Azji Mniejszej założyli Grecy. Posiadał aż 4 porty i był jednym z najbardziej znaczących miast greckich. Niestety, eksponaty wykopane podczas prac archeologicznych na terenie Miletu znajdują się w wielu muzeach, między innymi w Muzeum Pergameńskim w Berlinie. Kilka z nich wyeksponowano w miejscowym Muzeum. Wśród ruin Miletu największym i najlepiej zachowanym zabytkiem jest wielki teatr na 15 tysięcy osób.

 

Laguna Ölüdeniz

Bajkową Lagunę Ölüdeniz podziwia każdy, kto nad nią wypoczywa, bez względu na to, czy jest tu po raz pierwszy, czy już kolejny. Widok laguny po prostu zapiera dech w piersiach, ponieważ otoczona jest z trzech stron wysokimi górami i ma krystalicznie czystą wodę o turkusowym odcieniu. Niezwykle piękny kolor wody powoduje, że tę część wybrzeża nazywa się Turkusowym Wybrzeżem. Nazwa laguny oznacza martwe morze, ponieważ w zatoce nie wieje wiatr i nie ma fal. Jej spokojna woda stwarza idealne warunki do wypoczynku all inclusive dla rodzin z dziećmi. Długa i szeroka plaża w Ölüdeniz, chociaż pokryta drobnymi kamyczkami jest jedną z najpopularniejszych w Turcji i została wyróżniona certyfikatem Błękitnej Flagi. Kamyczki nie przeszkadzają w plażowaniu i woda w tym miejscu jest zawsze ciepła.

 

Laguna Oludeniz

Laguna Oludeniz — foto: Pixabay

 

Dolina Motyli

To przepiękne miejsce położone nad zatoką niedaleko kurortu Oludeniz. Dolina Motyli rozciąga się  u podnóża góry Babadağ (1969 m n.p.m.) pomiędzy wysokimi na 300 m ścianami malowniczego wąwozu. To wyjątkowa dolina, która swoją nazwę zawdzięcza występującym tu licznie motylom. Od czerwca do września pokryta jest wieloma gatunkami niezwykle kolorowych motyli. Wśród nich jest 40 nocnych i 30 dziennych gatunków z przepięknym, prążkowanym Motylem Tygrysim. Malowniczy, spadający z wysokiego zbocza wodospad i złocista plaża tworzą zapierający dech w piersiach, niemal pocztówkowy widok. 

 

Motyl Tygrysi

Motyl Tygrysi — foto Pixabay

 

Camalti 

Ta położona na terenach bagiennych miejscowość nazywana jest też „Ptasim Rajem”. Wśród miłośników przyrody, a zwłaszcza ornitologów słynie z tego, że jest fantastycznym miejscem, gdzie można obserwować pelikany i flamingi. 

 

Flamingi

Flamingi — foto: Pixabay

 

Kanion Saklikent 

To jeden z najgłębszych na świecie kanionów, przecinający Góry Białe, którego nazwa w języku tureckim oznacza „ukryte miasto”. Miejscami kanion jest bardzo wąski i stromy. Wydrążyła go woda spływająca przez wieki pomiędzy skałami. Do dolnych obszarów głębokiego na 300 m kanionu o wyjątkowo stromych ścianach w ogóle nie dochodzą promienie słońca. To powoduje, że nawet w najbardziej upalny dzień w kanionie jest chłodno, a woda w płynącym na dnie strumieniu jest zawsze lodowata. Z 18-kilometrowego kanionu, turystom udostępniono tylko jego część o długości 6 km, a i tak jest to wyzwanie dla osób odważnych i wytrzymałych. Zimą, ze względu na wysoki poziom wody w kanionie trudno się przez niego przedostać, dlatego wejście na jego teren możliwe jest tylko latem, gdy woda opada.

 

Kanion Saklikent

Kanion Saklikent — foto: Pixabay

 

Park Narodowy Dilek 

28-hektarowy Park Narodowy Dilek, założony w 1966 r. przez mieszkańców nazywany jest Milli Park. Obejmuje on obszar górski z najwyższym szczytem Dilek Dagi (1237 m n.p.m.) i ze zboczami gór opadającymi prosto do morza. Góra ta poprzecinana jest licznymi wąwozami, którymi płyną strumienie. Największy jest wąwóz Olukludere, którego ściany wznoszą się na wysokość 200 m. Tereny Parku tylko częściowo dostępne są dla turystów, ponieważ zachodnią część półwyspu zajmuje wojsko. Wędrówki górskie w dostępnej części parku są gratką dla miłośników przyrody i malowniczych krajobrazów. Na terenie parku można obserwować wiele ciekawych gatunków lokalnej fauny i flory, w tym dzikie konie, żółwie morskie i pelikany. Na terenie półwyspu Dilek został wytyczony szlak turystyczny o długości 15 km, który prowadzi przez kanion Olukludere. Wyprawę można połączyć z wypoczynkiem na plaży i kąpielą w krystalicznie czystych wodach Morza Egejskiego. 

 

Jezioro Bafa

To malownicze, otoczone górami jezioro o powierzchni ok. 60 km2  i głębokie na 21 m, jest obszarem Parku Narodowego. Ze względu na wyjątkowe i piękne formacje skalne, teren okalający jezioro nazywany jest "małą Kapadocją". Powstanie jeziora Bafa też jest wyjatkowe, bo niegdyś jezioro było Zatoką Latmijską, nad którą leżały starożytne miasta — w tym słynny Milet.  Osady nanoszone przez wpadającą do zatoki rzekę odcięły ją i Zatoka Latmijska przekształciła się w jezioro. Był to też początek upadku starożytnych portowych miast, które utrzymywały się z handlu. Na wyspach i przy brzegach jeziora do dziś widoczne są starożytne ruiny. Jeszcze nieco słone wody jeziora Bafa systematycznie odsalają się przez słodkie wody spływającej z gór, które jednocześnie podnoszą poziom jeziora o ok. 0,5 cm rocznie. Obszar jeziora jest fantastycznym obserwatorium dla miłośników przyrody, ale prawdziwą gratką są rosnące tu orchidee, których w okolicy jeziora jest aż 21 gatunków.

 

Jezioro Bafa

Jezioro Bafa — foto: Pixabay

 

Jaskinia Zeusa

Tajemnicza, otoczona drzewami Jaskinia Zeusa położona jest w rejonie Kuşadası. Według jednej z legend, w obawie przed swoją zazdrosną żoną, Herą, ukrywał się w niej grecki bóg Zeus. Obecnie to bardzo popularne miejsce codziennie odwiedzane jest przez wielu turystów. Przychodzą tu nie tylko, żeby oglądać ten naturalny cud natury, ale także, aby w podziemnym jeziorze zażyć kąpieli. Oczywiście taka kąpiel jest tylko dla amatorów wytrzymałych na zimno, bo woda w tym jeziorze jest lodowata. Podziemne jezioro o głębokości 10-15 m zasila słodka woda ze źródła znajdującego się w jaskini i słona woda morska. Wycieczka do jaskini będzie wyprawą dla sprawniejszych turystów, bo trzeba do niej wspiąć się po śliskich skałach, a następnie zejść do jeziora. 

 

Plaża Iztuzu 

Na tej przepięknej plaży leżącej pomiędzy ciepłymi wodami Morza Śródziemnego a chłodnymi wodami rzeki Dalyan, składają jaja żółwie morskie Caretta Caretta. To jeden z ostatnich obszarów lęgowych tych rzadkich żółwi w całym basenie Morza Śródziemnego. Z tego powodu plaża została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a wejście na plażę jest możliwe tylko w dzień, i to w miejscach wyznaczonych. Nocą obowiązuje całkowity zakaz przebywania na plaży.

 

Żółw morski Karetta

Żółw morski Karetta — foto: Pixabay

 

To nie jedyne atrakcje tego przepięknego regionu Turcji, ale już te wystarczą na kilka fascynujących i bardzo aktywnych urlopów, jakie można spędzić w Turcji Egejskiej.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.