Wróć do listy artykułów

Najpiękniejsze plaże na wybrzeżach Turcji

Warto wiedzieć | 28-04-2023, Aktualizacja: 25-04-2024
turcja wakacje, turcja wybrzeże, turcja najpiękniejsze plaże, turcja egejska, riwiera turecka, piaszczyste plaże, plaża żółwi, turcja Iztuzu, turcja dolina motyli, turcja oludeniz, turcja cesme, antalya plaża lara, antalya Konyaalti, turcja kaputas, turcja patara, plaża kleopatry, turcja icmeler, turcja cirali, turcja plaża dla rodzin
Plaża Kaputas w Turcji — foto: Pixabay

Turcja to przede wszystkim piękne plaże wybrzeża Morza Egejskiego i Riwiery Tureckiej nad Morzem Śródziemnym. Zachwycające tureckie plaże zadowolą najróżniejsze turystyczne gusta i oczekiwania, bo każdy znajdzie tu wymarzone urlopowe miejsce dla siebie. Które z licznych tureckich plaż są najpiękniejsze? Gdzie w Turcji zaplanować swoje atrakcyjne wakacje?

 

 

Turcja — wakacyjny raj nad trzema morzami

Leżąca na dwóch kontynentach Turcja to kraj wyjątkowy, już choćby dlatego, że jej 7200 km wybrzeża oblewają wody trzech mórz – Czarnego, Egejskiego i Śródziemnego.

 

 

Najbardziej popularnymi i chętnie odwiedzanymi przez turystów są wybrzeża Turcji Egejskiej i Riwiera Turecka nad Morzem Śródziemnym. W tych regionach wakacyjnemu relaksowi sprzyja również doskonała, letnia pogoda trwająca tu od wczesnej wiosny do późnej jesieni i ciepłe morze.

Takie warunki i położenie geograficzne przyczyniają się do tego, że Turcja jest idealnym wakacyjnym krajem, na swoich wybrzeżach oferującym wczasowiczom wiele pięknych i chętnie odwiedzanych plaż. Wśród nich są piaszczyste z łagodnym zejściem do wody, które doskonale nadają się na wakacje dla rodzin z dziećmi, a także długie — idealne na spacery. Są i takie ukryte w zatokach i osłonięte skałami, na których można zrelaksować się na gorącym, tureckim słońcu. Nie brakuje też romantycznych plaż na plażowanie we dwoje, czy tych będących rajem dla imprezowiczów. 

 

Tureckie wybrzeża obfitują w tętniące życiem, znane i popularne plaże z wieloma udogodnieniami i atrakcjami, będące z tego powodu też często zatłoczonymi. Nie ma jednak problemu, gdy ktoś poszukuje plaż, gdzie można wypoczywać w ciszy i spokoju oraz dziewiczych plaż, na których można relaksować się w otoczeniu natury. Na tureckim wybrzeżu każdy znajdzie plażę odpowiednią dla siebie. Niektóre z tych cichych i bardzo naturalnych na swoje miejsce lęgowe upodobały sobie żółwie morskie Caretta Caretta. Miejsca te są specjalnie oznaczone, a w czasie lęgów, aby umożliwić małym żółwikom bezpieczne przejście do morza — zamknięte dla turystów.

 

Plaże na wybrzeżu Turcji Egejskiej

Wybrzeże Egejskie to znacznie spokojniejszy wakacyjny region Turcji niż popularna Riwiera Turecka. Spokojniejszemu klimatowi towarzyszą przepiękne, malownicze widoki, a linia brzegowa jest tutaj mocno urozmaicona. Turcja Egejska to również liczne zabytki z czasów starożytnych. Ten region Turcji to jednak przede wszystkim przepiękne piaszczyste i piaszczysto-żwirowe plaże ukryte w zacisznych, romantycznych zatoczkach Morza Egejskiego.

 

Çeşme — rajskie plaże dla windsurferów

 

Plaża na półwyspie Cesme

Plaża na półwyspie Cesme

 

Piękne plaże i krystaliczna woda są na półwyspie Çeşme, który znajduje się nieopodal trzeciego co do wielkości tureckiego miasta Izmir. Z powodu dość silnych wiatrów wiejących nad półwyspem to przede wszystkim miejsce będące rajem dla windsurferów oraz miłośników różnych sportów wodnych. Wiatr uprzyjemnia też samo plażowanie, bo łagodzi odczucie piekącego i silnie opalającego słońca.

 

Ölüdeniz — plaża nad Błękitną Laguną

 

Plaża Oludeniz

Plaża Oludeniz - foto: Club Belcekiz Beach

 

Tureckie wybrzeże często promowane jest zdjęciami Błękitnej Laguny Ölüdeniz z plażą uznawaną za najpiękniejszą w tym kraju. I trudno się dziwić, że właśnie ta zatoka i plaża wzbudzają zachwyt turystów. Długa, piaszczysta plaża otoczona jest malowniczymi górami porośniętymi bujnymi lasami piniowymi. 

 

Nad zatoką prawie nie wieją wiatry i przez to nie ma wysokich fal, dlatego jej nazwa oznacza morze martwe. Dzięki temu woda w zatoce jest zawsze ciepła, a okoliczne lasy sprawiają, że ma piękny turkusowy kolor. Na cyplu w kształcie sierpa księżyca znajduje się przepiękna laguna z piaszczysto — żwirkową plażą. Plaża podzielona została na dwie części — dostępną bezpłatnie część publiczną oraz część płatną, wyróżnioną Błękitną Flagą, znajdującą się nad Błękitną Laguną. Miękki piasek i płycizny to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek dla rodzin z dziećmi. Zatoka, laguna i plaża znajdują się na terenie chronionego parku krajobrazowego. Niestety, popularność tego miejsca sprawia, że w sezonie turystycznym jest tu zwykle bardzo tłoczno. 

 

Iztuzu — plaża żółwi i miłośników przyrody

 

Plaża Iztuzu

Plaża Iztuzu — foto: Unsplash

 

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Turcji, w pobliżu miasta Dalyan jest plaża Iztuzu zwana też Plażą Żółwi. To idealne miejsce na wypoczynek dla miłośników przyrody i osób szukających spokojnego relaksu. Plaża, która powstała wzdłuż naturalnej piaszczystej laguny ma ok. 4,5 km długości. Rozdziela morze i ujście rzeki Dalyan, dlatego doskonałym sposobem dotarcia na nią jest przepłynięcie łodzią. Podczas takiego rejsu można podziwiać wykute w skale grobowce likijskie.  

 

Piasek na plaży jest biały i miękki, zejście do wody łagodne, a oblewająca ją woda krystalicznie czysta. Z tego to powodu tę plażę jako miejsce lęgowe upodobały sobie żółwie morskie Caretta Caretta. Ze względu na nie obszar ten jest chroniony, a plaża znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego. Wejście na niektóre obszary plaży jest ograniczone dla turystów w określonych godzinach i gdy  odwiedzają ją żółwie. Obowiązuje też zakaz wstępu na plażę nocą. Wyznaczone ścieżki spacerowe, które prowadzą do plaży, umożliwiają obserwację żółwi morskich w ich naturalnym środowisku.

 

W pobliżu plaży Iztuzu znajdują się piękne klify, groty i jaskinie oraz ciepłe źródła termalne. Można też odwiedzić antyczne miasto Kaunos.

 

Butterfly Valley — plaża w Dolinie Motyli

 

Butterfly Valley

Butterfly Valley — foto: Unsplash

 

Na południowym wybrzeżu Turcji, w pobliżu miasta Fethiye znajduje się Butterfly Valley, czyli malownicza Dolina Motyli z piaszczystą plażą. Dolina otoczona jest stromymi skałami, dlatego dostępna jest jedynie łodzią lub pieszo.

 

Kameralna plaża oblewana jest czystą i ciepłą wodą w kolorze lazurowym. W dolinie rozciągającej się tuż za plażą jest jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można podziwiać rzadkie gatunki motyli. Butterfly Valley słynie także z pięknych krajobrazów i dziewiczej przyrody. Butterfly Valley to także popularne miejsce aktywnego wypoczynku dla miłośników sportów ekstremalnych — wspinaczka i skoki na bungee.

 

İçmeler — plaża w Marmaris

 

Plaża Icmeler

Plaża Icmeler - foto: Faros Premium Beach

 

İçmeler to rozległa plaża, która znajduje się około 8 km na południe od centrum kurortu Marmaris w południowo-zachodniej Turcji. To plaża w zatoce, ukryta pomiędzy wzgórzami porośnietymi sosnowymi drzewami. Plaża İçmeler pokryta jest złocistym, miękkim i przyjemnym w dotyku piaskiem. Wody oblewające plażę są krystalicznie czyste, a miejsce idealnie nadaje się do kąpieli. 

 

Turecka plaża İçmeler to doskonałe miejsce na wakacje dla rodzin z dziećmi. Liczne udogodnienia i atrakcje na plaży oraz okoliczne bary i restauracje sprawiają, że można się tu relaksować nawet przez cały dzień. Wczasowicze preferujący aktywny wypoczynek znajdą na plaży bogatą ofertę różnych sportów wodnych — windsurfing, parasailing, nurkowanie, jazda na nartach wodnych i skuterach wodnych. 

 

Z plaży roztacza się malowniczy widok na okoliczne wzgórza i wyspę Keci.

 

Najpiękniejsze plaże Riwiery Tureckiej

Na wypoczynek w słonecznej Turcji turyści najchętniej wybierają kurorty RiwieryTureckiej leżące wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. 

Riwiera Turecka to wiele wspaniałych plaż, a wybór tych najpiękniejszych może być bardzo trudny.

 

Patara — najdłuższa plaża na wybrzeżach Turcji

 

Plaża Patara

Plaża Patara — foto: Unsplash

 

Ciągnąca się przez 18 km szeroka, piaszczysta plaża Patara jest najdłuższą plażą w całej Turcji. Na tak długiej plaży nie ma obaw tłoku i ścisku, czy konieczności polowania na wolne miejsce. Tuż przy wejściach na plażę wczasowicze mają dostęp do bogatej infrastruktury plażowej i gastronomicznej. Łagodne zejście do wody i płytkie morze umożliwiają bezpieczne plażowanie rodzinom z małymi dziećmi. Podczas kąpieli i pływania dalej od brzegu trzeba jednak zachować ostrożność, bo morze w tym miejscu bywa niespokojne i z dosyć wysokimi falami.

 

Poszukujący cichego i spokojnego relaksu z dala od innych plażowiczów znajda takie zaciszne miejsca nieco dalej. Na plaży są też takie miejsca, które upodobały sobie do lęgu żółwie Caretta Caretta. Tu dla ich ochrony w niektórych miesiącach roku mogą być wprowadzone różne ograniczenia.

 

Plaża jest idealnym miejscem dla kochających długie spacery wzdłuż morza. Można też przespacerować się do znajdujących się w pobliżu ruin starożytnej Patary wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Kaputas — malownicza plaża przy kanionie

 

Plaża Kaputas

Plaża Kaputas — foto: Pixabay

 

Kaputas to niewielka, ale bardzo malownicza plaża z białym piaskiem, oblewanym turkusową wodą. Plaża znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego, między zabytkowymi miastami Kas i Kalkan.  Po obu stronach plaża otoczona jest wysokimi klifami i dalej przechodzi w kanion. Zejście z klifu na plażę prowadzi 200-stopniowymi schodami. Na plażę można również dostać się od strony morza. Łodzie przypływają tu z pobliskich miejscowości Kalkan i Kas. 

 

Plaża Kaputas to idealne miejsce dla osób, które chcą wypoczywać z dala od tłumów, w ciszy, spokoju  i cieszyć się pięknem natury. Wody oblewające plażę to idealne miejsce do nurkowania.

 

Konyaalti i Lara — najlepsze plaże w Antalyi

 

Miejska plaża Konyaalti

Miejska plaża Konyaalti — foto: Pixabay

 

Plaża Lara

Plaża Lara — foto: Pixabay

 

Kurort Antalya słynie z wielu pięknych plaż, popularnych wśród turystów wypoczywających na Riwierze Tureckiej. Dzięki tym właśnie plażom, od wczesnej wiosny do późnej jesieni kurort jest chętnie wybierany na wakacje all inclusive, szczególnie przez rodziny z dziećmi.

 

Najsłynniejsza w Antalyi, miejska plaża Konyaalti oferuje wczasowiczom bardzo bogatą infrastrukturę plażową i gastronomiczną oraz liczne atrakcje dla dorosłych i dla dzieci. Niestety, jej popularność to najczęściej tłumy plażowiczów, hałas i mały komfort podczas relaksowania się na plaży.

 

Wyjątkowo miękki piasek, ciepłą, spokojną i płytką wodę oraz świetne warunki do wypoczynku dla rodzin z dziećmi oferuje plaża Lara znajdująca się w hotelowej dzielnicy Antalayi. Niesamowita atrakcja tej plaży jest Sandland, czyli plenerowa wystawa rzeźb z piasku.

 

Çıralı — plaża u stóp wzgórza z ogniami Chimery

 

Plaża Cirali

Plaża Cirali — foto: Pixabay

 

Cirali to 4-kilometrowa i dość szeroka piaszczysta plaża, otoczona wzgórzami porośniętymi sosnowymi lasami i cytrusowymi gajami. W pobliżu nie ma ogromnych hoteli, bo plaża Cirali leży na terenie chronionego parku przyrody. Tę plażę upodobały sobię jako miejsce lęgowe żółwie, dlatego w tym czasie jej część jest zamknięta dla turystów.

 

Nieopodal plaży znajdują się  ruiny starożytnego Olympos, a na zboczu wzgórza można podziwiać wyjątkowe, naturalne zjawisko płonących nieprzerwanie od czasów starożytnych skał, czyli Ognie Chimery

 

Plaża Kleopatry w Alanyi

 

Plaża Kleopatry

Plaża Kleopatry — foto: Pixabay

 

Jedną z najsłynniejszych tureckich plaż jest plaża Kleopatry, która znajduje się w centrum kurortu Alanya. Według legendy na plaży tej kąpała się egipska królowa, Kleopatra, która tu spotkała się ze swoim ukochanym — Markiem Antoniuszem.

 

Piasek na plaży jest miękki i biały, a oblewająca ją woda krystalicznie czysta i przejrzysta. Plaża jest otoczona zielonymi wzgórzami i pięknymi, pomarańczowymi klifami. Znaczne nachylenie dna morskiego powoduje, że wystarczy przejść tylko kilka kroków od brzegu, aby swobodnie pływać i nurkować. 

 

Plaża oferuje wczasowiczom doskonałe przygotowaną i bogatą infrastrukturę turystyczną i liczne atrakcje dla plażowiczów w każdym wieku. Przy ciągnącej się wzdłuż plaży promenadzie zlokalizowane jest świetne zaplecze gastronomiczne. 

 

Z plaży Kleopatry jest wspaniały widok na zamek z XIII w., do którego można dojechać kolejką. W pobliżu plaży Kleopatry znajduje się Park Narodowy Gór Taurus, gdzie można uprawiać trekking i turystykę rowerową. W skałach na końcu plaży znajdują się jaskinie Damlatas.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.