Wróć do listy artykułów

Cuda natury w Turcji — białe tarasy Pamukkale

Warto wiedzieć | 16-05-2023, Aktualizacja: 16-05-2023
turcja wakacje, turcja wczasy, turcja cuda przyrody, turcja atrakcje, turcja pamukkale, białe tarasy pamukkale, turcja all inclusive, turcja z niemiec, bawełniana twierdza pamukkale, turcja co zobaczyć, pamukkale hierapolis, uzdrowisko hierapolis, starożytne hierapolis, ruiny hierapolis, pamukkale cud natury, pamukkale ochrona, pamukkale kiedy odwiedzić, pamukkale basen kleopatry
Białe tarasy Pamukkale wypełnione turkusową wodą termalną — foto: Pixabay

W Turcji są takie cuda natury, których próżno szukać w innych miejscach na świecie. Te niesamowite miejsca koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacji w tym kraju. Jedną z takich niezwykłych tureckich atrakcji „must see” jest Bawełniana Twierdza Pamukkale. Czym się wyróżnia to miejsce i dlaczego warto je odwiedzić?

 

 

Bawełniana Twierdza Pamukkale 

Turcja to nie tylko wspaniałe atrakcje słonecznej Riwiery Tureckiej czy malowniczego wybrzeża Egejskiego. Ten magiczny kraj leżący na dwóch kontynentach także w innych regionach zachwyca wyjątkowymi cudami natury.

 

Pamukkale to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc i wizytówka Turcji. Niewielka miejscowość Pamukkale położona jest w dolinie Cürüksu, znajdujacej się ok. 18 km od miasta Denizli. To właśnie w tym miejscu jest  jedna z największych osobliwości przyrodniczych Turcji, którą rokrocznie odwiedzają tłumy turystów z całego świata. 

 

 

Białe tarasy Pamukkale warto zobaczyć chociaż raz w życiu. Ich nazwę w języku tureckim tłumaczy się jako „Bawełniana Twierdza”, ponieważ są podobne do górskich zboczy pokrytych plantacjami kwitnącej na biało bawełny uprawianej na tych obszarach Turcji. Turcy określają je też jako „Bawełniany Zamek”.

 

Ten niesamowity cud natury został utworzony przez gorące źródła oraz bogatą w wapń i inne minerały wodę spływającą po zboczu góry Cökelez. Źródła termalne są tu dlatego, że Pamukkale położone jest na uskoku tektonicznym. Gorąca woda o temperaturze od 35 aż do niemal 100°C, wypływająca z 17 źródeł termalnych ochładza się na powierzchni i wytrąca się z niej węglan wapnia. Z tego osadzającego się naturalnego trawertynu spływająca woda tworzy śnieżnobiałe tarasy, czyli półkoliste baseny wypełnione ciepłą, turkusową wodą. To jeden z najbardziej unikatowych widoków na świecie. Proces ten trwa nieprzerwanie już ponad 14 tys. lat.

 

Kaskadowe baseny Pamukkale

Kaskadowe baseny Pamukkale — foto: Pixabay

 

Obecnie teren z tarasami i pokryty osadami naturalnego trawertynu to obszar o długości 2700 m i szerokości 600 m, wznoszący się na wysokość 160 m. 

 

Białe tarasy Pamukkale

Białe tarasy Pamukkale — foto: Pixabay

 

Ochrona Pamukkale

Jeszcze do niedawna po trawertynach można było się poruszać bez żadnych ograniczeń. Ze względu na systematyczną degradację tarasów, w celu ich ochrony trasa turystyczna prowadząca przez naturalne baseny jest zamknięta od 1997 r. Została wyznaczona jednak trasa prowadząca przez sztucznie utworzone baseny, która urokiem wcale nie odbiega od tej poprzedniej. Trasa wiedzie przez 10 basenów utworzonych wzdłuż wąskiego kanału.  Aby chronić osady, na trawertyny można wejść wyłącznie boso.

 

W Pamukkale tylko boso

W Pamukkale tylko boso — foto: Pixabay

 

Władze tureckie zdecydowały również o rozbiórce hoteli wybudowanych w sąsiedztwie tarasów, ponieważ przyczyniały się one do degradacji środowiska i miały bardzo niszczący wpływ na to pełne uroku miejsce.

 

Okolice Pamukkale objęto ochroną, tworząc na tym terenie park narodowy. Ze względów przyrodniczych i kulturowych w 1988 r. kompleks obejmujący tarasy Pamukkale i ruiny antycznego miasta Hierapolis wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Starożytne uzdrowisko Hierapolis

Miejscowe źródła mineralne znane były już w starożytności. Zdrowotne własności wód termalnych już w tamtych czasach przyciągały na te tereny wielu kuracjuszy, dlatego powstało tu uzdrowisko, znane jako Hierapolis, czyli „święte miasto”. Założył je w II wieku p.n.e. król Pergamonu Eumenes. W czasie największego rozkwitu miasta Hierapolis mieszkało w nim nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

 

Teren ten znajduje się na uskoku tektonicznym, dlatego Hierapolis było systematycznie nawiedzane przez trzęsienia ziemi. Kolejne 3 silne trzęsienia ziemi, które wystąpiły w 133 r. p.n.e., w 60 roku n.e. i na początku VII w. zniszczyły miasto, a mieszkańcy po każdym kataklizmie je odbudowywali. Po następnym, silnym  trzęsieniu ziemi mającym miejsce w 1354 r. opuścili jednak miasto na zawsze.

 

Ruiny Hierapolis

Ruiny Hierapolis — foto: Pixabay

 

Obecnie nad wapiennymi tarasami Pamukkale wznoszą się ruiny starożytnego miasta Hierapolis. Od 1957 r. na tym terenie prowadzone są wykopaliska. Po starożytnym uzdrowisku najlepiej zachował się teatr rzymski, który w czasach świetności mógł pomieścić ok. 12 tys.widzów. Zachowały się również ruiny wielkich łaźni, świątyni Apollina i Basen Kleopatry będący niegdyś w centrum uzdrowiska. Jest tu także ogromny i doskonale zachowany antyczny cmentarz. W czasach starożytnych nekropolia ta licząca kilkadziesiąt tysięcy nagrobków była jedną z największych w całej Turcji

 

Teatr rzymski w Hierapolis

Teatr rzymski w Hierapolis — foto: Pixabay

 

Kąpiel w Basenie Kleopatry

W Hierapolis amatorzy kąpieli w ciepłych wodach termalnych mogą skorzystać z Basenu Kleopatry zwanego również świętą sadzawką. Basen działał już w okresie rzymskim za czasów świetności uzdrowiska Hierapolis. Według legendy odmładzające wody z tego basenu były prezentem dla królowej Egiptu od Marka Antoniusza. To jednak tylko legenda, bo nie ma żadnych dowodów na to, że Kleopatra kiedykolwiek tu była.

 

Woda w basenie jest krystalicznie czysta i ma temperaturę ok. 37°C. Kąpiel w niej korzystnie wpływa na schorzenia układu krążenia, problemy skórne, reumatyzm, zaburzenia trawienia,  łagodzi stan wyczerpania fizycznego i nerwowego, a ponadto ponoć posiada też właściwości odmładzające. Na dnie basenu leżą kawałki marmuru i kolumny, które wcześniej otaczały basen, a podczas trzęsienia ziemi w VII w. runęły do wody. Kąpiel w tak ciepłej wodzie i w otoczeniu antycznych kolumn na pewno zachwyci niejednego turystę. Ze względu na znaczną zawartość związków mineralnych nie powinna jednak być zbyt długa i najlepiej gdy nie przekracza godziny. 

 

Kiedy odwiedzić Pamukkale?

Pamukkale to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji podczas wakacji all inclusive w Turcji, dlatego też jest dość zatłoczona. Miejsce to odwiedza rocznie ponad milion osób. Najczęściej przyjeżdżają tu wczasowicze wypoczywający na tureckich wybrzeżach. Położenie blisko Riwiery Tureckiej i wybrzeża Morza Egejskiego umożliwia odwiedzenie tego miejsca indywidualnie lub w ramach wycieczki, jakie organizowane są z popularnych tureckich kurortów. Największy tłok jest tu w szczycie sezonu, dlatego komfort zwiedzania i zażywania leczniczych kąpieli jest największy poza miesiącami letnimi. Wycieczkę do Pamukkale najlepiej zaplanować na wiosnę lub jesień.

 

Baseny w Pamukkale

Baseny w Pamukkale — foto: Pixabay

 

Pamukkale z lotu ptaka

Obecnie białe wapienne tarasy z turkusową wodą i ruiny starożytnego uzdrowiska Hierapolis można podziwiać z lotu ptaka. Wzorem Kapadocji tuż po wschodzie słońca nad Pamukkale i Hierapolis odbywają się loty balonem. Przez cały dzień nad tą wyjątkową przyrodniczą i historyczną atrakcją Turcji krążą też paralotniarze, którzy startują ze szczytu wznoszącego się za Hierapolis i trawertynowym wzgórzem. 

 

Loty balonem nad Heliopolis

Loty balonem nad Hierapolis — foto: Unsplash

 

Gorące źródła nie tylko w Pamukkale 

Nieopodal Pamukkale znajdują się także inne miejscowości, w których występują wody termalne. Ich właściwości lecznicze także znane były już w czasach antycznych. W oddalonym o 5 km Karahayit są źródła zawierające żelazo, sód i magnez. Tu osady mają kolor czerwony, zielony i żółty. 4 km od Pamukkale, w miejscowości Kavakbasi występują błotniste źródła ze związkami siarki. 

Podobne wpisy

turcja ciekawostki, turcja wakacje, turcja na dwóch kontynentach, zwyczaje w turcji, turcja symbole, herbata w turcji, turcja zakupy, turcja stambuł, riwiera turecka, wczasy w turcji, wakacje all inclusive w turcji, turcja wakacje
Czy wiesz, że...
Turcja — magiczny kraj na dwóch kontynentach

Poznaj ciekawostki na temat Turcji, niesamowitego kraju położonego na dwóch kontynentach — w Europie i Azji.

turcja 2023, turcja wakacje 2023, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja tanie wakacje, turcja z niemiec, turcja z wylotem z niemiec, turcja wakacje dla rodzin,   turcja gdzie pojechać, turcja poza sezonem, riwiera turecka, urlop w turcji, wakacje riwiera turecka, tureckie hotele, turcja pandemia, turcja covid-19
Wypoczynek z Amigos
Tanie wakacje w Turcji – dlaczego właśnie tam?

Poznaj największe zalety wypoczynku w Turcji oferowanego przez niemieckich organizatorów

wakacje w turcji, wczasy w turcji, wycieczki w turcji, wakacje 2023 turcja, wczasy 2023 turcja, wycieczki 2023 turcja, turcja all inclusive, turcja last minute, turcja z niemiec, turcja dla rodzin, tureckie przysmaki, turecki kebeb, turecka baklawa, co zjeść w turcji
Poradnik wczasowicza
Co warto zjeść na wakacjach w Turcji?

Na wakacjach w Turcji warto skosztować oryginalny turecki kebab, słodką baklavę i inne przysmaki tureckiej kuchni.

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje, riwiera turecka wakacje, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

riwiera turecka, wakacje all inclusive, atrakcje riwiery tureckiej, riwiera turecka co zobaczyć, riwiera turecka cuda natury, riwiera turecka jaskinie, płonące kamienie, turcja wakacje, turcja wczasy, riwiera turecka kanion, turcja zabytki, side starożytne miasto
Warto wiedzieć
Wakacje na Riwierze Tureckiej — co warto zobaczyć?

Riwiera Turecka oferuje wiele atrakcji przyrodniczych i historyczne miejsca, które warto zobaczyć podczas wakacji all inclusive.

turcja wakacje, turcja wybrzeże, turcja najpiękniejsze plaże, turcja egejska, riwiera turecka, piaszczyste plaże, plaża żółwi, turcja Iztuzu, turcja dolina motyli, turcja oludeniz, turcja cesme, antalya plaża lara, antalya Konyaalti, turcja kaputas, turcja patara, plaża kleopatry, turcja icmeler, turcja cirali, turcja plaża dla rodzin
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze plaże na wybrzeżach Turcji

Turcja jest niesamowitym wakacyjnym rajem, oferującym wczasowiczom wiele pięknych i chętnie odwiedzanych plaż.

wakacje w turcji, wczasy w turcji, wycieczki w turcji, wakacje turcja, wczasy turcja, wycieczki turcja, wakacje 2023 turcja, wczasy 2023 turcja, wycieczki 2023 turcja, turcja all inclusive, turcja last minute, turcja z niemiec, turcja majówka 2023, weekend majowy w turcji, riwiera egejska, wakacje na riwierze egejskiej, kurorty riwiery egejskiej, wypoczynek za granicą
Wypoczynek z Amigos
Niesamowite wakacje na Riwierze Egejskiej w Turcji

Wypoczynek all inclusive na Riwierze Egejskiej w Turcji to doskonała propozycja na majówkę i sezon letnich wakacji.

wawakacje 2023, wczasy 2023, wycieczki 2023, turcja 2023, lato 2023, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja na weekend majowy, riwiera turecka, urlop wiosną, wakacje jesienią, riwiera, turcja wiosną, wakacje na riwierze
Wypoczynek z Amigos
Turcja — słoneczne wakacje na Riwierze Tureckiej

Riwiera Turecka to doskonałe miejsce na słoneczne wakacje od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dlaczego warto tam pojechać?

riwiera turecka wakacje, wakacje all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, antalya wakacje last minute, antalya all inclusive, aktywny wypoczynek, kemer wakacje, alanya wakacje, antalya wczasy all inclusive, belek wypoczynek, side zwiedzanie, side wakacje, beldibi aktywny wypoczynek, goynuk aktywne wakacje
Warto wiedzieć
Najpopularniejsze kurorty Riwiery Tureckiej

Gdzie na Riwierze Tureckiej można najlepiej wypocząć? Poznaj najpopularniejsze kurorty na wakacje all inclusive w Turcji.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wakacje w październiku 2023

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku 2023

Jesień 2023 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive jesienią 2023 w Meksyku, Dominikanie oraz na Kubie, Jamajce i Arubie

Meksyk od jesieni do wiosny

Wakacje w egzotycznym Meksyku od jesieni 2023 do wiosny 2024

Jesień 2023 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2023 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesienne wakacje 2023 w Turcji

Wakacje all inclusive w Turcji — Riwiera Turecka i Riwiera Egejska na jesień 2023

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.