Riwiera Turecka cieszy się powodzeniem wśród turystów nie tylko ze względu na idealną pogodę, wspaniałe plaże i komfortowe hotele. Region ten oferuje też wiele miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie, które warto zobaczyć podczas wakacji all inclusive. Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Riwierę Turecką? Poznaj 11 miejsc „must see” tego przepięknego i ciekawego wybrzeża Turcji.
Osobliwości przyrodnicze Riwiery Tureckiej
Miłośnikom przyrody i aktywnego spędzania czasu na wakacjach Riwiera Turecka oferuje wiele atrakcji przyrodniczych z cudami natury, wśród których są naturalne ogniska, uzdrawiające jaskinie, malownicze kaniony i wodospady.
Płonące kamienie Chimery
Osobliwością, która znajduje się w okolicy Olympos, jest Chimera, czyli „Płonąca Góra”, gdzie na skalistym zboczu można podziwiać niesamowite zjawisko naturalnie płonących kamieni. W tym miejscu ze szczelin między skałami ulatnia się gaz ziemny, który zapala się pod wpływem tlenu. Na zboczach okolicznych gór jest ok. 5 000 takich naturalnych ognisk i najlepiej widoczne są po zachodzie słońca. Wielkość płomieni zależy od pory roku i warunków atmosferycznych. Kamienie te paliły się już w starożytności i były znacznie większe niż te obecne, dlatego wskazywały drogę żeglarzom. Według legendy zbocze Płonącej Góry to miejsce śmierci Chimery — potwora ziejącego ogniem.
Płonące kamienie — foto: Pixabay
Jaskinie Damlatas
W okolicach kurortu Alanya odkryto ponad 500 jaskiń, dlatego tereny te są rajem dla speleologów. Niestety, tylko kilka z nich udostępniono turystom. Jaskinie Damlatas leżące tuż przy słynnej plaży Kleopatry, zostały odkryte w 1948 r. To jaskinie lądowe, a jedyne wejście prowadzi tu od strony plaży. Na kompleks jaskiń składają się: 30-metrowa jaskinia Kapiący Kamień, jaskinia Dim o długości aż 357 m i grota Zakochanych w której, jak głosi legenda, przez kilka miesięcy ukrywali się kochankowie. Wyjątkową scenerię tych jaskiń tworzą 15-metrowe stalaktyty i stalagmity, które narastały przez 15 tys. lat. Dno jaskini znajduje się poniżej poziomu morza. Temperatura przez cały rok jest stała i utrzymuje się na poziomie 22°C.
Oprócz miłośników takich cudów natury, to miejsce powinny odwiedzić osoby z problemami oddechowymi, ponieważ powietrze ma tu właściwości lecznicze. Niestety, mikroklimat i warunki panujące w jaskini nie są korzystne dla osób z chorobami serca i układu krążenia.
Jaskinia Dalmatas — foto: commons.wikimedia.org
Park Narodowy Kanionu Koprulu
14-kilometrowy Kanion Koprulu znajduje się w Górach Taurus ciągnących się wzdłuż wybrzeża Riwiery Tureckiej. To największy, najwyższy i najdłuższy kanion w Turcji i jeden z największych na świecie. W niektórych miejscach osiąga aż 400 m głębokości, a wody płynącej nim rzeki Kopru mają niesamowity szmaragdowy kolor. Teren wokół niego o powierzchni 366 km2 od 1973 r. jest tureckim Parkiem Narodowym.
Przeprawa nad kanionem też jest nie lada atrakcją, ponieważ wiedzie kamiennym mostem Oluk, wybudowanym w II w.n.e, czyli jeszcze w czasach panowania na tych terenach Rzymian. Drugi kamienny most wyłączony jest z ruchu, ale można na niego wejść.
Na rzece organizowane są spływy raftinfowe. To świetna propozycja dla osób lubiących wypoczywać aktywnie i z odrobiną adrenaliny. Co prawda rzeka Kopru nie ma zbyt rwącego nurtu, a spływ pontonami jest na poziomie dostosowanym do możliwości uczestników, ale wrażenia i widoki są niesamowite.
Kanion Koprulu — foto: Unsplash
Malownicze wodospady Riwiery Tureckiej
Podczas wakacji na Riwierze Tureckiej warto zobaczyć malownicze wodospady Kurşunlu utworzone na rzece Aksu, płynącej w otoczeniu malowniczego lasu piniowego. Park Narodowy Wodospadów w Kurşunlu został założony w 1991 r., aby chronić unikalną okoliczną przyrodę. Mieszkańcy i turyści przyjeżdżają tu na pikniki, aby odpocząć z dala od tłumów i upałów panujących na wybrzeżu.
W prowincji Antalya znajdują się też wodospady Düden, utworzone na rzece o tej samej nazwie. Najwyższy w regionie wodospad Górny znajduje się ok. 12 km od Antalyi, a wodospad Dolny utworzyła rzeka w kurorcie Antalya. Wody wodospadu Dolnego wpadają ze skalistych klifów wprost do Morza Śródziemnego, czyniąc z tego wspaniałego widoku jedną z atrakcji turystycznych stolicy Riwiery Tureckiej. Tereny przy wodospadach są popularnym miejscem wypoczynkowo-piknikowym mieszkańców Antalyi i przebywających tu turystów.
Wodospady Düden — foto: Pixabay
Wodospady Düden — foto: Pixabay
Wodospady Düden — foto: Pixabay
Zielony Kanion
Zielony Kanion to w rzeczywistości sztuczne jezioro, które powstało po wybudowaniu na rzece Manavgat jednej z najwyższych w Turcji, 185-metrowej tamy Oymapınar. W Zielonym Kanionie wyodrębnia się część małą i dużą. Podziwiać tu można pionowe ściany skał wyrastające wprost z niesamowicie turkusowej wody, malownicze wodospady i drzewa rosnące w najmniej spodziewanych miejscach.
Zielony Kanion — foto: commons.wikimedia.org
Kanion Sapadere
Ten niezwykle malowniczy kanion leżący w górach Taurus na wschód od Alanyi, w 2008 r. został zagospodarowany i udostępniony turystom. 350-metrowy wąwóz otaczają wysokie góry z niemal pionowymi zboczami. Przechadzka kanionem dostarcza niesamowitych wrażeń i pięknych, niemal pocztówkowych widoków. Podziwiać tu można utworzone przez spływający strumień naturalne baseny, wodospady i najwyższy z nich, który znajduje się na samym końcu kanionu, gdzie utworzyło się też malownicze jeziorko. Komu niestraszne niskie temperatury może w takim naturalnym basenie zażyć kąpieli, ale warto wiedzieć, że woda ma w nich zaledwie 10°C. Wycieczka do Kanionu Sapadere, oprócz podziwiania fantastycznych widoków jest także doskonałą propozycją ochłodzenia się w czasie tureckich upałów.
Kanion Sapadere — foto: commons.wikimedia.org
Białe tarasy Pamukkale, starożytne Hierapolis i gorące źródła
W czasie pobytu na Riwierze Tureckiej warto jeden dzień przeznaczyć na wycieczkę do białych tarasów Pamukkale. To nieco oddalona od wybrzeża atrakcja (230 km od Antalyi), ale tak widowiskowa, że doprawdy warto zobaczyć ją na własne oczy. Pamukkale w języku tureckim oznacza Bawełniany Zamek i widok białych, wapiennych tarasów na zboczach gór jest jak najbardziej adekwatny do tej nazwy, tym bardziej że w okolicach znajdują się rozległe plantacje bawełny.
Niesamowite białe tarasy i naturalne basen w Pamukkale powstały z osadów wapiennych rozpuszczanych przez wody podziemne, wypływające na powierzchnię i spływające po zboczu. Osady wapienne nanoszą tu wody z 17 źródeł termalnych, o temperaturze od 35°C aż do prawie 100°C. Prawdopodobnie tak dzieje się nieprzerwanie od 14 tysięcy lat. Do czasów obecnych utworzył się pokryty osadami obszar o wysokości 160 m, którego długość wynosi 2700 m, a szerokość 600 m. Zdrowotne własności wód termalnych w Pamukkale znano już w czasach starożytnych i przez wieki przyciągały licznych kuracjuszy. W czasach antycznych tym miejscu powstało nawet uzdrowisko, znane jako Hierapolis, którego ruiny można podziwiać do dziś. Można też zanurzyć się w świętych, gorących źródłach.
Białe klify Pamukkale — foto: Pixabay
Historyczne oblicze Riwiery Tureckiej
Amatorzy zwiedzania na Riwierze Tureckiej będą zachwyceni! Prawdziwą ucztą dla pasjonatów historii starożytnej będzie odwiedzenie świetnie zachowanych ruin antycznych świątyń i miast. Najpiękniejsze zabytki w tej części Turcji to pozostałości budowli starożytnych Greków i Rzymian.
Starożytne ruiny w Side
Side to nie tylko popularny kurort Riwiery Tureckiej, ale także miejsce z przepięknymi greckimi i rzymskimi zabytkami. Wczasy w Side warto zatem połączyć ze zwiedzaniem ruin starożytnego miasta, które słynęło z piractwa i handlu niewolnikami. Najokazalszą antyczną budowlą jest amfiteatr, na którego widowni zasiadało niegdyś nawet 15 tys. widzów. Godna podziwu są też ruiny świątyni Appolina i bizantyjska łaźnia, w której obecnie utworzono muzeum. W muzułmańskiej Turcji nie brakuje meczetów, a ten w Side jest prawdziwą perełką muzułmańskiej architektury sakralnej.
Ruiny starożytnego miasta Side — foto: Pixabay
Ruiny starożytnego miasta Perge
Położone nieopodal Antalyi miasto Perge w czasach starożytnych było jednym z najważniejszych miast Pamfilii — krainy w południowej Azji Mniejszej. W tym mieście urodził się słynny grecki matematyk i astronom Apoloniusz. Perge to najlepiej zachowane starożytne miasto na terenie Azji Mniejszej. Legendarne początki miasta datowane są na XIII w. p.n.e., natomiast najstarsze znaleziska archeologiczne z tego terenu pochodzą z końca V w. p.n.e. Najlepiej zachowanymi budowlami miasta są teatr i stadion. Na teren miasta wchodzi się przez potężne bramy miejskie. Ruiny Perge są rozległe, dlatego ich zwiedzanie może zająć nawet kilka godzin. W 2009 r. antyczne ruiny Perge zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele znalezionych na tym terenie eksponatów znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Antalyi.
Amfiteatr w starożytnym Perge — foto: Pixabay
Zatopione antyczne miasto
Niesamowitą atrakcją znajdująca się na pobliskiej wyspie Kekova są podwodne ruiny starożytnego miasta. Miasto zostało zatopione w II w. n.e. podczas silnego trzęsienia ziemi. Nurkowanie jest w tym miejscu zabronione, a ruiny znajdujące się w krystalicznie czystej wodzie można podziwiać z kursujących tam specjalnych łodzi o szklanym dnie.
Zatopione antyczne miasto — foto: Pixabay
Ruiny i grobowce skalne Myry
Myra była jednym z ważniejszych miast antycznej Licji. Jedną z największych atrakcji miasta są grobowce skalne z zachowanymi inskrypcjami i reliefami, które pochodzą z V i IV w. p.n.e. Wśród najstarszych starożytnych ruin znajdujących się na wzgórzu góruje twierdza, którą wybudowano na terenie licyjskiego akropolu. Wśród ruin podziwiać można największy w Licji teatr rzymski.
W tym mieście żył znany na całym świecie biskup Mikołaj, a w miejscowym bizantyjskim kościele jest jego symboliczny grobowiec (kości świętego znajdują się w Muzeum w Antalyi).
Grobowce skalne w Myrze — foto: Pixabay