Wróć do listy artykułów

Wakacje na Riwierze Tureckiej — co warto zobaczyć?

Warto wiedzieć | 26-01-2022, Aktualizacja: 16-04-2024
riwiera turecka, wakacje all inclusive, atrakcje riwiery tureckiej, riwiera turecka co zobaczyć, riwiera turecka cuda natury, riwiera turecka jaskinie, płonące kamienie, turcja wakacje, turcja wczasy, riwiera turecka kanion, turcja zabytki, side starożytne miasto
Riwiera Turecka zachwyca niesamowitymi kanionami, w których można aktywnie wypoczywać na wakacjach — foto: Manuel W. z Pixabay

Riwiera Turecka cieszy się powodzeniem wśród turystów nie tylko ze względu na idealną pogodę, wspaniałe plaże i komfortowe hotele. Region ten oferuje też wiele miejsc atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie, które warto zobaczyć podczas wakacji all inclusive. Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Riwierę Turecką? Poznaj 11 miejsc „must see” tego przepięknego i ciekawego wybrzeża Turcji.

 

 

Osobliwości przyrodnicze Riwiery Tureckiej

Miłośnikom przyrody i aktywnego spędzania czasu na wakacjach Riwiera Turecka oferuje wiele atrakcji przyrodniczych z cudami natury, wśród których są naturalne ogniska, uzdrawiające jaskinie, malownicze kaniony i wodospady. 

 

Płonące kamienie Chimery

Osobliwością, która znajduje się w okolicy Olympos, jest Chimera, czyli „Płonąca Góra”, gdzie na skalistym zboczu można podziwiać niesamowite zjawisko naturalnie płonących kamieni. W tym miejscu ze szczelin między skałami ulatnia się gaz ziemny, który zapala się pod wpływem tlenu. Na zboczach okolicznych gór jest ok. 5 000 takich naturalnych ognisk i najlepiej widoczne są po zachodzie słońca. Wielkość płomieni zależy od pory roku i warunków atmosferycznych. Kamienie te paliły się już w starożytności i były znacznie większe niż te obecne, dlatego wskazywały drogę żeglarzom. Według legendy zbocze Płonącej Góry to miejsce śmierci Chimery — potwora ziejącego ogniem.

 

Płonące kamienie

Płonące kamienie — foto: Pixabay

 

Jaskinie Damlatas

W okolicach kurortu Alanya odkryto ponad 500 jaskiń, dlatego tereny te są rajem dla speleologów. Niestety, tylko kilka z nich udostępniono turystom. Jaskinie Damlatas leżące tuż przy słynnej plaży Kleopatry,  zostały odkryte w 1948 r. To jaskinie lądowe, a jedyne wejście prowadzi tu od strony plaży. Na kompleks jaskiń składają się: 30-metrowa jaskinia Kapiący Kamień, jaskinia Dim o długości aż 357 m i grota Zakochanych w której, jak głosi legenda, przez kilka miesięcy ukrywali się kochankowie.  Wyjątkową scenerię tych jaskiń tworzą 15-metrowe stalaktyty i stalagmity, które narastały przez 15 tys. lat. Dno jaskini znajduje się poniżej poziomu morza. Temperatura przez cały rok jest stała i utrzymuje się na poziomie 22°C. 

 

Oprócz miłośników takich cudów natury, to miejsce powinny odwiedzić osoby z problemami oddechowymi, ponieważ powietrze ma tu właściwości lecznicze. Niestety, mikroklimat i warunki panujące w jaskini nie są korzystne dla osób z chorobami serca i układu krążenia.

 

Jaskinia Dalmatas

Jaskinia Dalmatas — foto: commons.wikimedia.org

 

Park Narodowy Kanionu Koprulu

14-kilometrowy Kanion Koprulu znajduje się w Górach Taurus ciągnących się wzdłuż wybrzeża Riwiery Tureckiej. To największy, najwyższy i najdłuższy kanion w Turcji i jeden z największych na świecie. W niektórych miejscach osiąga aż 400 m głębokości, a wody płynącej nim rzeki Kopru mają niesamowity szmaragdowy kolor. Teren wokół niego o powierzchni 366 km2 od 1973 r. jest tureckim Parkiem Narodowym. 

Przeprawa nad kanionem też jest nie lada atrakcją, ponieważ wiedzie kamiennym mostem Oluk, wybudowanym w II w.n.e, czyli jeszcze w czasach panowania na tych terenach Rzymian. Drugi kamienny most wyłączony jest z ruchu, ale można na niego wejść.

Na rzece organizowane są spływy raftinfowe. To świetna propozycja dla osób lubiących wypoczywać aktywnie i z odrobiną adrenaliny. Co prawda rzeka Kopru nie ma zbyt rwącego nurtu, a spływ pontonami jest na poziomie dostosowanym do możliwości uczestników, ale wrażenia i widoki są niesamowite. 

 

Kanion Koprulu

Kanion Koprulu — foto: Unsplash

 

Malownicze wodospady Riwiery Tureckiej

Podczas wakacji na Riwierze Tureckiej warto zobaczyć malownicze wodospady Kurşunlu utworzone na rzece Aksu, płynącej w otoczeniu malowniczego lasu piniowego. Park Narodowy Wodospadów w Kurşunlu został założony w 1991 r., aby chronić unikalną okoliczną przyrodę. Mieszkańcy i turyści przyjeżdżają tu na pikniki, aby odpocząć z dala od tłumów i upałów panujących na wybrzeżu. 

 

W prowincji Antalya znajdują się też wodospady Düden, utworzone na rzece o tej samej nazwie.  Najwyższy w regionie wodospad Górny znajduje się ok. 12 km od Antalyi, a wodospad Dolny utworzyła rzeka w kurorcie Antalya. Wody wodospadu Dolnego wpadają ze skalistych klifów wprost do Morza Śródziemnego, czyniąc z tego wspaniałego widoku jedną z atrakcji turystycznych stolicy Riwiery Tureckiej. Tereny przy wodospadach są popularnym miejscem wypoczynkowo-piknikowym mieszkańców Antalyi i przebywających tu turystów. 

 

Wodospady Düden

Wodospady Düden — foto: Pixabay

 

Wodospady Düden

Wodospady Düden — foto: Pixabay

 

Wodospady Düden

Wodospady Düden — foto: Pixabay

 

Zielony Kanion

Zielony Kanion to w rzeczywistości sztuczne jezioro, które powstało po wybudowaniu na rzece Manavgat jednej z najwyższych w Turcji, 185-metrowej tamy Oymapınar. W Zielonym Kanionie wyodrębnia się część małą i dużą. Podziwiać tu można  pionowe ściany skał wyrastające wprost z niesamowicie turkusowej wody, malownicze wodospady i drzewa rosnące w najmniej spodziewanych miejscach.

 

Zielony Kanion

Zielony Kanion — foto: commons.wikimedia.org

 

Kanion Sapadere

Ten niezwykle malowniczy kanion leżący w górach Taurus na wschód od Alanyi, w 2008 r. został zagospodarowany i udostępniony turystom. 350-metrowy wąwóz otaczają wysokie góry z niemal pionowymi zboczami. Przechadzka kanionem dostarcza niesamowitych wrażeń i pięknych, niemal pocztówkowych widoków. Podziwiać tu można utworzone przez spływający strumień naturalne baseny, wodospady i najwyższy z nich, który znajduje się na samym końcu kanionu, gdzie utworzyło się też malownicze jeziorko. Komu niestraszne niskie temperatury może w takim naturalnym basenie zażyć kąpieli, ale warto wiedzieć, że woda ma w nich zaledwie 10°C. Wycieczka do Kanionu Sapadere, oprócz podziwiania fantastycznych widoków jest także doskonałą propozycją ochłodzenia się w czasie tureckich upałów.

 

Kanion Sapadere

Kanion Sapadere — foto: commons.wikimedia.org

 

Białe tarasy Pamukkale, starożytne  Hierapolis i gorące źródła

W czasie pobytu na Riwierze Tureckiej warto jeden dzień przeznaczyć na wycieczkę do białych tarasów Pamukkale.  To nieco oddalona od wybrzeża atrakcja (230 km od Antalyi), ale tak widowiskowa, że doprawdy warto zobaczyć ją na własne oczy. Pamukkale w języku tureckim oznacza Bawełniany Zamek i widok białych, wapiennych tarasów  na zboczach gór jest jak najbardziej adekwatny do tej nazwy, tym bardziej że w okolicach znajdują się rozległe plantacje bawełny.

 

Niesamowite białe tarasy i naturalne basen w Pamukkale powstały z osadów wapiennych rozpuszczanych przez wody podziemne, wypływające na powierzchnię i spływające po zboczu. Osady wapienne nanoszą tu wody z 17 źródeł termalnych, o temperaturze od 35°C aż do prawie 100°C. Prawdopodobnie tak dzieje się nieprzerwanie od 14 tysięcy lat. Do czasów obecnych utworzył się pokryty osadami obszar o wysokości 160 m, którego długość wynosi 2700 m, a szerokość 600 m. Zdrowotne własności wód termalnych w Pamukkale znano już w czasach starożytnych i przez wieki przyciągały licznych kuracjuszy. W czasach antycznych tym miejscu powstało nawet uzdrowisko, znane jako Hierapolis, którego ruiny można podziwiać do dziś. Można też zanurzyć się w świętych, gorących źródłach. 

 

Białe klify Pamukkale

Białe klify Pamukkale — foto: Pixabay

 

Historyczne oblicze Riwiery Tureckiej 

Amatorzy zwiedzania na Riwierze Tureckiej będą zachwyceni!  Prawdziwą ucztą dla pasjonatów historii starożytnej będzie odwiedzenie świetnie zachowanych ruin antycznych świątyń i miast. Najpiękniejsze zabytki w tej części Turcji to pozostałości budowli starożytnych Greków i Rzymian.

 

Starożytne ruiny w Side

Side to nie tylko popularny kurort Riwiery Tureckiej, ale także miejsce z przepięknymi greckimi i rzymskimi zabytkami. Wczasy w Side warto zatem połączyć ze zwiedzaniem ruin starożytnego miasta, które słynęło z piractwa i handlu niewolnikami. Najokazalszą antyczną budowlą jest amfiteatr, na którego widowni zasiadało niegdyś nawet 15 tys. widzów. Godna podziwu są też ruiny świątyni Appolina i bizantyjska łaźnia, w której obecnie utworzono muzeum. W muzułmańskiej Turcji nie brakuje meczetów, a ten w Side jest prawdziwą perełką muzułmańskiej architektury sakralnej. 

 

Ruiny starożytnego miasta Side

Ruiny starożytnego miasta Side — foto: Pixabay

 

Ruiny starożytnego miasta Perge

Położone nieopodal Antalyi miasto Perge w czasach starożytnych było jednym z najważniejszych miast Pamfilii — krainy w południowej Azji Mniejszej. W tym mieście urodził się słynny grecki matematyk i astronom Apoloniusz. Perge to najlepiej zachowane starożytne miasto na terenie Azji Mniejszej. Legendarne początki miasta datowane są na XIII w. p.n.e., natomiast najstarsze znaleziska archeologiczne z tego terenu pochodzą z końca V w. p.n.e. Najlepiej zachowanymi budowlami miasta są teatr i stadion. Na teren miasta wchodzi się przez potężne bramy miejskie. Ruiny Perge są rozległe, dlatego ich zwiedzanie może zająć nawet kilka godzin. W 2009 r. antyczne ruiny Perge zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele znalezionych na tym terenie eksponatów znajduje się obecnie w Muzeum Archeologicznym w Antalyi

 

Amfiteatr w starożytnym Perge

Amfiteatr w starożytnym Perge — foto: Pixabay

 

Zatopione antyczne miasto 

Niesamowitą atrakcją znajdująca się na pobliskiej wyspie Kekova  są podwodne ruiny starożytnego miasta. Miasto zostało zatopione w II w. n.e. podczas silnego trzęsienia ziemi. Nurkowanie jest w tym miejscu zabronione, a ruiny znajdujące się w krystalicznie czystej wodzie można podziwiać z kursujących tam specjalnych łodzi o szklanym dnie. 

 

Zatopione antyczne miasto

Zatopione antyczne miasto — foto: Pixabay

 

Ruiny i grobowce skalne Myry

Myra była  jednym z ważniejszych miast antycznej Licji. Jedną z największych atrakcji miasta są grobowce skalne z zachowanymi inskrypcjami i reliefami, które pochodzą z V i IV w. p.n.e. Wśród najstarszych starożytnych ruin znajdujących się na wzgórzu góruje twierdza, którą wybudowano na terenie licyjskiego akropolu. Wśród ruin podziwiać można  największy w Licji teatr rzymski. 

 

W tym mieście żył znany na całym świecie biskup Mikołaj, a w miejscowym bizantyjskim kościele jest jego symboliczny grobowiec (kości świętego znajdują się w Muzeum w Antalyi). 

 

Grobowce skalne w Myrze

Grobowce skalne w Myrze — foto: Pixabay

Podobne wpisy

kemer wakacje, kemer wczasy, riwiera turecka wakacje all inclusive, kemer wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja kemer, turcja riwiera turecka, turcja all inclusive, turcja last minute, turcja first minute, yörük parki, olympos, najdłuższa kolejka linowa, plaża moonlight, phaselis, chimera, kanion göynük
Warto wiedzieć
Kemer — wakacyjny kurort Riwiery Tureckiej

Kemer to tętniący życiem turecki kurort z hotelami o wysokim standardzie, idealny na wakacje all inclusive na Riwierze Tureckiej.

turcja ciekawostki, turcja wakacje, turcja na dwóch kontynentach, zwyczaje w turcji, turcja symbole, herbata w turcji, turcja zakupy, turcja stambuł, riwiera turecka, wczasy w turcji, wakacje all inclusive w turcji, turcja wakacje
Czy wiesz, że...
Turcja — magiczny kraj na dwóch kontynentach

Poznaj ciekawostki na temat Turcji, niesamowitego kraju położonego na dwóch kontynentach — w Europie i Azji.

turcja 2024, turcja wakacje 2024, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja tanie wakacje, turcja z niemiec, turcja z wylotem z niemiec, turcja wakacje dla rodzin,   turcja gdzie pojechać, turcja poza sezonem, riwiera turecka, urlop w turcji, wakacje riwiera turecka, tureckie hotele
Wypoczynek z Amigos
Tanie wakacje w Turcji – dlaczego właśnie tam?

Dlaczego na wakacjach warto wypoczywać w Turcji z niemieckimi biurami podróży?

top hotele riwiera turecka, turcja riwiera turecka, riwiera turecka belek, najlepsze hotele turcja, polecane hotele turcja, popularne hotele turcja, super hotele turcja, najlepsze hotele dla rodzin turcja, polecane hotele dla rodzin turcja, najlepsze hotele belek
Polecane hotele
TOP 10 najlepszych hoteli dla rodzin – Belek

Wakacje all inclusive w najlepszych hotelach dla rodzin z dziećmi w kurorcie Belek na Riwierze Tureckiej.

top hotele riwiera turecka, turcja riwiera turecka, riwiera turecka side, riwiera turecka alanya, najlepsze hotele turcja, polecane hotele turcja, popularne hotele turcja, super hotele turcja, najlepsze hotele dla rodzin turcja, polecane hotele dla rodzin turcja, najlepsze hotele side, najlepsze hotele alanya
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Side i Alanya

Rodzinne wakacje all inclusive w najlepszych hotelach w kurortach Side i Alanya na Riwierze Tureckiej

najlepsze hotele turcja, top hotele turcja, super hotele turcja, polecane hotele turcja, popularne hotele turcja, najlepsze hotele dla dorosłych turcja, popularne hotele dla dorosłych turcja
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Turcja

Błogie, romantyczne i luksusowe wczasy all inclusive we dwoje w najlepszych hotelach tylko dla dorosłych w Turcji

riwiera turecka wakacje, wakacje all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, antalya wakacje last minute, antalya all inclusive, aktywny wypoczynek, kemer wakacje, alanya wakacje, antalya wczasy all inclusive, belek wypoczynek, side zwiedzanie, side wakacje, beldibi aktywny wypoczynek, goynuk aktywne wakacje
Warto wiedzieć
Najpopularniejsze kurorty Riwiery Tureckiej

Gdzie na Riwierze Tureckiej można najlepiej wypocząć? Poznaj najpopularniejsze kurorty na wakacje all inclusive w Turcji.

turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja riwiera turecka, riwiera turecka wakacje, riwiera turecka, wczasy, turcja wycieczki, riwiera turecka all inclusive, riwiera turecka last minute, turcja z niemiec, riwiera turecka wakacje z niemiec, turcja wczasy z niemiec, riwiera turecka hotele, riwiera turecka dla rodzin, turcja hotele dla rodzin
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin na Riwierze Tureckiej

Poznaj najlepsze hotele na Riwierze Tureckiej odwiedzane na wakacje all inclusive przez rodziny z dziećmi

wawakacje 2024, wczasy 2024, wycieczki 2024, turcja 2024, lato 2024, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja na weekend majowy, riwiera turecka, urlop wiosną, wakacje jesienią, riwiera, turcja wiosną, wakacje na riwierze
Wypoczynek z Amigos
Turcja — słoneczne wakacje na Riwierze Tureckiej

Riwiera Turecka to doskonałe miejsce na słoneczne wakacje od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dlaczego warto tam pojechać?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.