Wróć do listy artykułów

Riwiera Turecka – wakacje all inclusive w Antalyi

Warto wiedzieć | 06-02-2023, Aktualizacja: 22-04-2024
riwiera turecka wakacje, antalya wczasy, antalya wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, riwiera turecka wakacje last minute, turcja antalya last minute, antalya wakacje first minute, riwiera turecka antalya, antalya lara, antalya co zobaczyć, antalya atrakcje, antalya co zwiedzić
Antalya — stolica Riwiery Tureckiej, łączy plażowanie z komfortowym wypoczynkiem i zwiedzaniem — foto: Martin Fuchs z Pixabay

W Antalyi, gdzie prawie 300 dni w roku świecie słońce, można połączyć plażowanie i komfortowy wypoczynek w jednym z luksusowych hoteli ze zwiedzaniem historycznych perełek miasta i relaksem w ukwieconych parkach z egzotyczną roślinnością. Jakie ciekawe miejsca w Antalyi warto zobaczyć?

 

 

Antalya — stolica Riwiery Tureckiej

 

 

Antalya jest stolicą i największym miastem Riwiery Tureckiej. Ta ponad milionowa metropolia leżąca u podnóży gór Taurus, nad zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym to doskonałe miejsce na wakacje all inclusive od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W Antalyi znajduje się międzynarodowe lotnisko. Największy kurort Riwiery Tureckiej łączy ze sobą tradycję i nowoczesność, a także przeszłość i teraźniejszość. W tętniącej życiem dzielnicy portowej oraz w Starym Mieście można poczuć śródziemnomorski klimat i styl życia. Góry Taurus, wznoszą się majestatycznie za Zatoką Antalyi. 

 

Początki miasta datowane są na 150 rok p.n.e. Wtedy to Attalos II — król Pergamonu  rozbudował miasto i utworzył tu główny port swojego królestwa. 

 

Masywne mury miejskie otaczają ponad 2000-letnią historię tego miejsca. Położony na wysokość 38 m i otoczony historyczną dzielnicą Kaleici, port rzymski jest obecnie przystanią jachtową.

 

Antalya, przystań jachtowa

Antalya, przystań jachtowa — foto: Pixabay

 

Co warto zwiedzić w Antalyi

Zabytkowe budowle Starego Miasta i historyczne miejsca w okolicy oraz wiele atrakcji turystycznych Antalyi sprawiają, że na wakacjach w tej części Riwiery Tureckiej nie można się nudzić.  

 

Jivly/Yivli Minaret

Na północny wschód od Starego Portu w Antalyi, znajduje się Yvli Minaret (Żłobiony Minaret) z XIII wieku, który jest charakterystyczną atrakcją Antalyi i dla wielu ludzi punktem orientacyjnym w tym mieście. W XIII w. żeglarze wykorzystywali widoczną z daleka, smukłą wieżę jako punkt orientacyjny przy wpływaniu do miejskiego portu. W starym mieście znajduje się również Meczet Alaaddinów, który należy do Jivli Minaret i stoi na murach bizantyjskiej bazyliki z VII w. Został zamówiony przez Sułtana Alaaddyna na cześć ojca, czyli pierwszego seludżyjskiego zdobywcy Antalyi. W budynku znajduje się klasztor derwiszy oraz szkoła Koranu. Wieża zegarowa pochodzi z czasów rzymskich i była pierwotnie częścią rzymskich fortyfikacji miejskich.

 

Yvli Minaret

Yvli Minaret — foto: Pixabay

 

Brama Hadriana

Brama Hadryjska Hadrian Kapisi leżąca na zachodnim skraju starego miasta jest najważniejszą starą budowlą Antalyi. Została zbudowana w 130 r. n.e. na cześć rzymskiego cesarza Hadriana, który chciał odwiedzić Antalię. W późniejszych wiekach brama była przykryta murem miejskim i nie była już używana. W czasach nowożytnych pozostałości muru zostały usunięte, a imponująca brama pojawiła się ponownie. Oprócz szybów kolumnowych jest ona w całości zbudowana z białego marmuru. Brama ma trzy sklepione przejścia. Sklepienia są tej samej wysokości i ozdobione kwadratowymi panelami rozetkowymi.

 

Ozdoby i płyta fundamentowa są nadal dobrze zachowane. Po obu stronach bramy wznoszą się dwie wieże z kamienia naturalnego z różnych epok, dodane później. Wieża południowa Julia Sancta, podobnie jak brama, pochodzi z czasów rzymskich, natomiast na wieży północnej jedynie fundamenty są antyczne, górna część pochodzi z Seljuka.

 

Dziś niektóre uliczki prowadzą w dół do Hadrian Kapisi – to wyraźny znak, że poziom ulic w dzisiejszym mieście jest znacznie wyższy niż 2000 lat temu.

 

Brama Hadryjska

Brama Hadryjska — foto: Pixabay

 

Antalya, Stare Miasto

Antalya, Stare Miasto — foto: Pixabay

 

Park Karaalioglu

Na końcu Atatürk Caddesi znajduje się przestronny, miejski Park Karaalioglu, z restauracjami, małym zoo i wieloma klombami kwiatowymi. To jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań na Starym Mieście Antalyi. Położony wysoko nad morzem, zapewnia fantastyczny widok na miasto, zatokę i góry. Bezpośrednie otoczenie tworzą subtropikalne kwiaty w różnorodnych kolorach i kształtach. Fontanny i cieniste miejsca zapewniają chłód i wytchnienie podczas spaceru, a herbaciarnie i pawilony zapraszają odwiedzających  na relaksującą przerwę.

 

Park Karaalioglu

Park Karaalioglu — foto: Pixabay

 

Kesik Minars

Nazwa nawiązuje do wydarzenia w najnowszej historii, kiedy to Kesik Minare, czyli "zburzony minaret", w Antalyi został zniszczony w pożarze w XIX wieku i do tej pory nie został odbudowany. Historia ruin bazyliki w starym mieście Kaleiçi jest znacznie bogatsza. 300 lat później, na murach fundamentowych świątyni z II wieku n.e. chrześcijanie wybudowali bizantyjski kościół Panaghia. Antyczne kamienie nadal można znaleźć w ścianach ruin. W XIII wieku Seljukowie przebudowali kościół na meczet. Z tego czasu pochodzi minaret. Dziś budynek jest w ruinie, częściowo porośniętej krzakami i paprociami. Warto jednak odwiedzić te ruiny, które w promieniach słońca nabierają szczególnego uroku.

 

Hidirlik Kulesi

Przeznaczenie wieży Hidirlik Kulesi, do dziś wywołuje spory wśród historyków. Jedni uważają ją za mauzoleum, inni za strażnicę. Wieża znajduje się na północ od Parku Karaalioglu i jest bardzo popularnym punktem widokowym, ponieważ zapewnia fantastyczny widok na całą Zatokę Antalyi. Bez wątpienia pochodzi ona z II wieku n.e. To jej niezwykła konstrukcja jest powodem tej dwuznaczności — na kwadratowej podstawie znajduje się okrągłe drugie piętro. Tym samym 17-metrowa wieża różni się zasadniczo od pozostałych wież obronnych fortyfikacji.

 

Antalya, Czerwona Wieża

Antalya, Czerwona Wieża — foto: Pixabay

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Antalyi jest uważane za jedno z najlepszych muzeów archeologicznych w Turcji i jest największym po swoim stambulskim odpowiedniku. Chociaż obszerna kolekcja zawiera eksponaty pochodzące od epoki kamienia po Imperium Osmańskie, sława muzeum opiera się głównie na eksponatach z greckiego i rzymskiego antyku. Liczne znaleziska ze starożytnych wykopalisk w Perge i Aspendos, w tym posągi bogów, popiersia cesarzy i grobowce, świadczą o wysokim poziomie umiejętności starożytnych kamieniarzy.

 

Muzeum zostało założone w 1919 roku, aby zapobiec dalszemu transportowi skarbów kultury do Europy Zachodniej. Na przestrzeni lat kolekcja była stale poszerzana o inne działy zapewniające zwiedzającym wszechstronny wgląd w historię kraju. Znajdują się tu skamieniałości i narzędzia z epoki kamiennej, znalezione w jaskini Karain, a także ceramika z XII-XIII w. p.n.e., sala z odrestaurowanymi mozaikami, kolekcja monet sprzed 2500 lat oraz dział etnograficzny prezentujący typowe stroje narodowe, ikony, broń, dywany i sztukę codzienną. Wszystkie sale wystawowe charakteryzują się staranną aranżacją eksponatów i ciekawymi kompozycjami oświetleniowymi. Dla dzieci przygotowano specjalny dział, w którym znajdują się zabawki, a nawet skarbonki z dawnych czasów. Maluchy mogą też spróbować swoich sił przy kole garncarskim, a najpiękniejsze prace są prezentowane zwiedzającym.

 

Ruiny Perge

Jednym z najpopularniejszych miejsc Riwiery Tureckiejruiny Perge znajdujące się około 16 km na północny wschód od Antalyi. Niegdyś było tu miasto handlowe Perge: założone około 1000 r. p.n.e., kwitnące w czasach Imperium Rzymskiego, a opuszczone w czasach bizantyjskich w VII w. Dziś liczne ruiny świadczą o dawnym bogactwie miasta, które znajdowało się nad rzeką Kestros (dziś Aksu Çay). Niestety, trzęsienia ziemi i nasilające się ataki Arabów zmusiły mieszkańców do opuszczenia miasta. Przed murami dolnego miasta znajduje się amfiteatr, mogący pomieścić do 15 000 widzów. Naprzeciwko znajduje się bardzo dobrze zachowany i największy stadion w Azji Mniejszej na 12 000 widzów. Mieszkańcy oglądali tu zawody sportowe i walki gladiatorów.

 

Wieże fortyfikacji miejskich imponują jak całe ruiny. Dolne Miasto dzielą dwie przecinające się ulice. Wzdłuż ulicy kolumnowej wzniesiono ponownie liczne kolumny, które dają przybliżony obraz dawnej świetności. Na środku głównej ulicy biegł kanał wodny, który zasilany był przez domek fontanny nimfajońskiej, leżący na wzgórzu zamkowym u stóp Akropolu. Podczas spaceru po zarośniętych ruinach można odkryć także pozostałości trzech bazylik, kąpielisko termalne i różne grobowce.

 

Ruiny Perge

Ruiny Perge — foto: Pixabay

 

Ruiny Perge, amfiteatr

Ruiny Perge, amfiteatr — foto: Pixabay

 

Ruiny Sillyon

Podobnie jak sąsiednie miasta Perge, Sillyon został założony około 1000 roku p.n.e. przez trojańskich uchodźców. Obecnie z Sillyonu pozostały tylko ruiny. Miasto było również ważnym centrum w czasach hellenistycznych i rzymskich. W późnych czasach antycznych w Sillyonie mieszkał nawet biskup.

 

Miasto Sillyon zostało zbudowane na górze stołowej, do której do dziś prowadzi imponująca rampa. Wiele z dawnych budowli, takich jak stadion, można zobaczyć tylko na planie. Meczet Seljuka przypomina o panującej tu władzy osmańskiej. Imponujący jest teatr, którego orkiestra spadła z góry  w wyniku osunięcia się ziemi w 1969 r., a który obecnie oferuje wspaniały widok na równinę pamfilską. Swoją niezwykłością Sillyon przyciąga turystów, którzy mogą  spokojnie wędrować po ruinach.

 

Lara — wakacyjna dzielnica Antalyi

Wzdłuż wybrzeża, przy pięknej szerokiej plaży rozciąga się najnowocześniejsza w Turcji dzielnica Lara, z luksusowymi, pięciogwiazdkowymi hotelami z formułą all inclusive, przystosowanymi do potrzeb nawet najbardziej wymagających turystów. W dzielnicy hotelowej nie brakuje też restauracji, barów i tawern, a zakupy można zrobić w wielu ekskluzywnych butikach i centrach handlowych.

 

Plaża w Antalyi

Plaża w Antalyi — foto: Pixabay

 

Lara to idealne miejsce na wakacje all inclusive z plażowaniem. Turyści chętnie odwiedzają tę część tureckiego wybrzeża, ponieważ kurort jest niedaleko lotniska, ma świetne hotele i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Przede wszystkim jednak swoją popularność Lara zawdzięcza ogromnej, ponad 10-kilometrowej, piaszczystej plaży, w większości z łagodnym zejściem do morza. Dzięki temu Lara uważana jest za bezpieczne kąpielisko i stała się popularnym miejscem na wakacyjny wypoczynek wśród rodzin z małymi dziećmi. Bezpieczeństwo i czystość plaży w Larze, wielokrotnie została potwierdzona odznaką Niebieskiej Flagi. Komfort w plażowaniu zapewniają dostępne na plaży leżaki i parasole.

Część wybrzeża leżąca bliżej miasta to bezpłatna plaża miejska. Pozostałe kilometry wybrzeża należą do zlokalizowanych tu restauracji, kawiarni i licznych kompleksów hotelowych.

 

Baia Lara Hotel

Baia Lara Hotel

 

Delphin BE Grand Resort

Delphin BE Grand Resort

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.