W Antalyi, gdzie prawie 300 dni w roku świecie słońce, można połączyć plażowanie i komfortowy wypoczynek w jednym z luksusowych hoteli ze zwiedzaniem historycznych perełek miasta i relaksem w ukwieconych parkach z egzotyczną roślinnością. Jakie ciekawe miejsca w Antalyi warto zobaczyć?
Antalya — stolica Riwiery Tureckiej
Antalya jest stolicą i największym miastem Riwiery Tureckiej. Ta ponad milionowa metropolia leżąca u podnóży gór Taurus, nad zatoką Antalya na Morzu Śródziemnym to doskonałe miejsce na wakacje all inclusive od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W Antalyi znajduje się międzynarodowe lotnisko. Największy kurort Riwiery Tureckiej łączy ze sobą tradycję i nowoczesność, a także przeszłość i teraźniejszość. W tętniącej życiem dzielnicy portowej oraz w Starym Mieście można poczuć śródziemnomorski klimat i styl życia. Góry Taurus, wznoszą się majestatycznie za Zatoką Antalyi.
Początki miasta datowane są na 150 rok p.n.e. Wtedy to Attalos II — król Pergamonu rozbudował miasto i utworzył tu główny port swojego królestwa.
Masywne mury miejskie otaczają ponad 2000-letnią historię tego miejsca. Położony na wysokość 38 m i otoczony historyczną dzielnicą Kaleici, port rzymski jest obecnie przystanią jachtową.
Antalya, przystań jachtowa — foto: Pixabay
Co warto zwiedzić w Antalyi
Zabytkowe budowle Starego Miasta i historyczne miejsca w okolicy oraz wiele atrakcji turystycznych Antalyi sprawiają, że na wakacjach w tej części Riwiery Tureckiej nie można się nudzić.
Jivly/Yivli Minaret
Na północny wschód od Starego Portu w Antalyi, znajduje się Yvli Minaret (Żłobiony Minaret) z XIII wieku, który jest charakterystyczną atrakcją Antalyi i dla wielu ludzi punktem orientacyjnym w tym mieście. W XIII w. żeglarze wykorzystywali widoczną z daleka, smukłą wieżę jako punkt orientacyjny przy wpływaniu do miejskiego portu. W starym mieście znajduje się również Meczet Alaaddinów, który należy do Jivli Minaret i stoi na murach bizantyjskiej bazyliki z VII w. Został zamówiony przez Sułtana Alaaddyna na cześć ojca, czyli pierwszego seludżyjskiego zdobywcy Antalyi. W budynku znajduje się klasztor derwiszy oraz szkoła Koranu. Wieża zegarowa pochodzi z czasów rzymskich i była pierwotnie częścią rzymskich fortyfikacji miejskich.
Yvli Minaret — foto: Pixabay
Brama Hadriana
Brama Hadryjska Hadrian Kapisi leżąca na zachodnim skraju starego miasta jest najważniejszą starą budowlą Antalyi. Została zbudowana w 130 r. n.e. na cześć rzymskiego cesarza Hadriana, który chciał odwiedzić Antalię. W późniejszych wiekach brama była przykryta murem miejskim i nie była już używana. W czasach nowożytnych pozostałości muru zostały usunięte, a imponująca brama pojawiła się ponownie. Oprócz szybów kolumnowych jest ona w całości zbudowana z białego marmuru. Brama ma trzy sklepione przejścia. Sklepienia są tej samej wysokości i ozdobione kwadratowymi panelami rozetkowymi.
Ozdoby i płyta fundamentowa są nadal dobrze zachowane. Po obu stronach bramy wznoszą się dwie wieże z kamienia naturalnego z różnych epok, dodane później. Wieża południowa Julia Sancta, podobnie jak brama, pochodzi z czasów rzymskich, natomiast na wieży północnej jedynie fundamenty są antyczne, górna część pochodzi z Seljuka.
Dziś niektóre uliczki prowadzą w dół do Hadrian Kapisi – to wyraźny znak, że poziom ulic w dzisiejszym mieście jest znacznie wyższy niż 2000 lat temu.
Brama Hadryjska — foto: Pixabay
Antalya, Stare Miasto — foto: Pixabay
Park Karaalioglu
Na końcu Atatürk Caddesi znajduje się przestronny, miejski Park Karaalioglu, z restauracjami, małym zoo i wieloma klombami kwiatowymi. To jedno z najpopularniejszych miejsc spotkań na Starym Mieście Antalyi. Położony wysoko nad morzem, zapewnia fantastyczny widok na miasto, zatokę i góry. Bezpośrednie otoczenie tworzą subtropikalne kwiaty w różnorodnych kolorach i kształtach. Fontanny i cieniste miejsca zapewniają chłód i wytchnienie podczas spaceru, a herbaciarnie i pawilony zapraszają odwiedzających na relaksującą przerwę.
Park Karaalioglu — foto: Pixabay
Kesik Minars
Nazwa nawiązuje do wydarzenia w najnowszej historii, kiedy to Kesik Minare, czyli "zburzony minaret", w Antalyi został zniszczony w pożarze w XIX wieku i do tej pory nie został odbudowany. Historia ruin bazyliki w starym mieście Kaleiçi jest znacznie bogatsza. 300 lat później, na murach fundamentowych świątyni z II wieku n.e. chrześcijanie wybudowali bizantyjski kościół Panaghia. Antyczne kamienie nadal można znaleźć w ścianach ruin. W XIII wieku Seljukowie przebudowali kościół na meczet. Z tego czasu pochodzi minaret. Dziś budynek jest w ruinie, częściowo porośniętej krzakami i paprociami. Warto jednak odwiedzić te ruiny, które w promieniach słońca nabierają szczególnego uroku.
Hidirlik Kulesi
Przeznaczenie wieży Hidirlik Kulesi, do dziś wywołuje spory wśród historyków. Jedni uważają ją za mauzoleum, inni za strażnicę. Wieża znajduje się na północ od Parku Karaalioglu i jest bardzo popularnym punktem widokowym, ponieważ zapewnia fantastyczny widok na całą Zatokę Antalyi. Bez wątpienia pochodzi ona z II wieku n.e. To jej niezwykła konstrukcja jest powodem tej dwuznaczności — na kwadratowej podstawie znajduje się okrągłe drugie piętro. Tym samym 17-metrowa wieża różni się zasadniczo od pozostałych wież obronnych fortyfikacji.
Antalya, Czerwona Wieża — foto: Pixabay
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Antalyi jest uważane za jedno z najlepszych muzeów archeologicznych w Turcji i jest największym po swoim stambulskim odpowiedniku. Chociaż obszerna kolekcja zawiera eksponaty pochodzące od epoki kamienia po Imperium Osmańskie, sława muzeum opiera się głównie na eksponatach z greckiego i rzymskiego antyku. Liczne znaleziska ze starożytnych wykopalisk w Perge i Aspendos, w tym posągi bogów, popiersia cesarzy i grobowce, świadczą o wysokim poziomie umiejętności starożytnych kamieniarzy.
Muzeum zostało założone w 1919 roku, aby zapobiec dalszemu transportowi skarbów kultury do Europy Zachodniej. Na przestrzeni lat kolekcja była stale poszerzana o inne działy zapewniające zwiedzającym wszechstronny wgląd w historię kraju. Znajdują się tu skamieniałości i narzędzia z epoki kamiennej, znalezione w jaskini Karain, a także ceramika z XII-XIII w. p.n.e., sala z odrestaurowanymi mozaikami, kolekcja monet sprzed 2500 lat oraz dział etnograficzny prezentujący typowe stroje narodowe, ikony, broń, dywany i sztukę codzienną. Wszystkie sale wystawowe charakteryzują się staranną aranżacją eksponatów i ciekawymi kompozycjami oświetleniowymi. Dla dzieci przygotowano specjalny dział, w którym znajdują się zabawki, a nawet skarbonki z dawnych czasów. Maluchy mogą też spróbować swoich sił przy kole garncarskim, a najpiękniejsze prace są prezentowane zwiedzającym.
Ruiny Perge
Jednym z najpopularniejszych miejsc Riwiery Tureckiej są ruiny Perge znajdujące się około 16 km na północny wschód od Antalyi. Niegdyś było tu miasto handlowe Perge: założone około 1000 r. p.n.e., kwitnące w czasach Imperium Rzymskiego, a opuszczone w czasach bizantyjskich w VII w. Dziś liczne ruiny świadczą o dawnym bogactwie miasta, które znajdowało się nad rzeką Kestros (dziś Aksu Çay). Niestety, trzęsienia ziemi i nasilające się ataki Arabów zmusiły mieszkańców do opuszczenia miasta. Przed murami dolnego miasta znajduje się amfiteatr, mogący pomieścić do 15 000 widzów. Naprzeciwko znajduje się bardzo dobrze zachowany i największy stadion w Azji Mniejszej na 12 000 widzów. Mieszkańcy oglądali tu zawody sportowe i walki gladiatorów.
Wieże fortyfikacji miejskich imponują jak całe ruiny. Dolne Miasto dzielą dwie przecinające się ulice. Wzdłuż ulicy kolumnowej wzniesiono ponownie liczne kolumny, które dają przybliżony obraz dawnej świetności. Na środku głównej ulicy biegł kanał wodny, który zasilany był przez domek fontanny nimfajońskiej, leżący na wzgórzu zamkowym u stóp Akropolu. Podczas spaceru po zarośniętych ruinach można odkryć także pozostałości trzech bazylik, kąpielisko termalne i różne grobowce.
Ruiny Perge — foto: Pixabay
Ruiny Perge, amfiteatr — foto: Pixabay
Ruiny Sillyon
Podobnie jak sąsiednie miasta Perge, Sillyon został założony około 1000 roku p.n.e. przez trojańskich uchodźców. Obecnie z Sillyonu pozostały tylko ruiny. Miasto było również ważnym centrum w czasach hellenistycznych i rzymskich. W późnych czasach antycznych w Sillyonie mieszkał nawet biskup.
Miasto Sillyon zostało zbudowane na górze stołowej, do której do dziś prowadzi imponująca rampa. Wiele z dawnych budowli, takich jak stadion, można zobaczyć tylko na planie. Meczet Seljuka przypomina o panującej tu władzy osmańskiej. Imponujący jest teatr, którego orkiestra spadła z góry w wyniku osunięcia się ziemi w 1969 r., a który obecnie oferuje wspaniały widok na równinę pamfilską. Swoją niezwykłością Sillyon przyciąga turystów, którzy mogą spokojnie wędrować po ruinach.
Lara — wakacyjna dzielnica Antalyi
Wzdłuż wybrzeża, przy pięknej szerokiej plaży rozciąga się najnowocześniejsza w Turcji dzielnica Lara, z luksusowymi, pięciogwiazdkowymi hotelami z formułą all inclusive, przystosowanymi do potrzeb nawet najbardziej wymagających turystów. W dzielnicy hotelowej nie brakuje też restauracji, barów i tawern, a zakupy można zrobić w wielu ekskluzywnych butikach i centrach handlowych.
Plaża w Antalyi — foto: Pixabay
Lara to idealne miejsce na wakacje all inclusive z plażowaniem. Turyści chętnie odwiedzają tę część tureckiego wybrzeża, ponieważ kurort jest niedaleko lotniska, ma świetne hotele i dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną. Przede wszystkim jednak swoją popularność Lara zawdzięcza ogromnej, ponad 10-kilometrowej, piaszczystej plaży, w większości z łagodnym zejściem do morza. Dzięki temu Lara uważana jest za bezpieczne kąpielisko i stała się popularnym miejscem na wakacyjny wypoczynek wśród rodzin z małymi dziećmi. Bezpieczeństwo i czystość plaży w Larze, wielokrotnie została potwierdzona odznaką Niebieskiej Flagi. Komfort w plażowaniu zapewniają dostępne na plaży leżaki i parasole.
Część wybrzeża leżąca bliżej miasta to bezpłatna plaża miejska. Pozostałe kilometry wybrzeża należą do zlokalizowanych tu restauracji, kawiarni i licznych kompleksów hotelowych.
Baia Lara Hotel
Delphin BE Grand Resort