Wróć do listy artykułów

Cuda natury w Turcji — księżycowa Kapadocja

Warto wiedzieć | 23-05-2023, Aktualizacja: 23-05-2023
turcja wakacje, kapadocja cud natury, turcja kapadocja, kapadocja wycieczka, kapadocja w środkowej turcji, kapadocja podziemne miasta, kapadocja co zobaczyć, kapadocja ksiezycowy krajobraz, kapadocja atrakcje, lot balonem nad kapadocją, kapadocja göreme, domy wykute w skale, kapadocja dolina Ihlary, podziemne miasto derinkuyu, podziemne miasto kaymakli, kapadocja kiedy jechać
Turcja — księżycowy krajobraz Kapadocji — foto: Unsplash

W Turcji jest coś, czego próżno szukać w innych miejscach na świecie. To niezwykłe formacje skalne i jaskinie znajdujące się w Kapadocji. Nad nimi unoszą się kolorowe balony, z których turyści podziwiają wyjątkową, księżycową panoramę tego regionu Turcji. To niesamowita atrakcja i nieodłączny turystyczny krajobraz Kapadocji. Dlaczego warto jechać do Kapadocji i co tam można zobaczyć?

 

 

Księżycowy krajobraz Kapadocji

 

Kapadocja słynie z niezwykłego ukształtowania terenu. Niesamowity wulkaniczny, niemal księżycowy krajobraz i skalna architektura Kapadocji od lat zdumiewają i zachwycają turystów z całego świata. To historyczna kraina Turcji leżąca na płaskowyżu o wysokości ponad 1000 m n.p.m. w środkowo-wschodniej Anatolii, obejmująca teren ok. 600 km2. Płaskowyż jest pokryty szczytami wulkanicznymi, a najważniejszym szczytem tego rejonu jest wulkan Erciyes o wysokości 3916 m n.p.m.

 

Wulkan Erciyes górujacy nad Kapadocją

Wulkan Erciyes górujący nad Kapadocją — foto: Unsplash

 

 

Na tym malowniczym płaskowyżu wyrastają skały tufowe, które powstały po mającej miejsce miliony lat temu ogromnej erupcji znajdujących się tu wulkanów: Erciyes, Hasan i Göllü. Wypływająca z wulkanów lawa pokryła wielki obszar, tworząc wyjątkowe formacje skalne. Obecnie wulkany te nie są aktywne. Tuf jest skałą miękką i w procesie erozji ciągle podlega przekształceniom i formowaniu przez słońce, wodę i wiatr. To dzięki tym procesom obecnie można podziwiać w Kapadocji skalne kominy i grzyby, kamienne lasy oraz skały kształtem przypominające zwierzęta.

 

Kapadocja, skalne grzyby i kominy

Kapadocja, skalne grzyby i kominy — foto: Pixabay

 

Ze względu na wyjątkowe wartości naturalne i kulturowe w 1985 r.  Kapadocja została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Księżycowy krajobraz Kapadocji

Księżycowy krajobraz Kapadocji — foto: Pixabay

 

Podziemne miasta w Kapadocji

Podziemne miasta zaczęto wykuwać w Kapadocji już w epoce brązu. 

Szacuje się, że na terenie Kapadocji prawdopodobnie jest ok. 400 podziemnych miast. Do tej pory odkryto 36 z nich, a ostatnie odnaleziono w 2022 r. W miastach tych miejscowa ludność chroniła się z całym dobytkiem i inwentarzem przed najazdami i prześladowaniami religijnymi. Te najbardziej rozbudowane podziemne miasta pochodzą z VI i VII w., a wydrążyli je jako schronienie chrześcijanie prześladowani przez Arabów i Persów. Podziemne miasta mają wydrążone w skałach podziemne domy, kościoły i kaplice, pomieszczenia dla zwierząt, spiżarnie i magazyny oraz miejsca spotkań, a łączą to wszystko kilometry podziemnych korytarzy. 

 

Podziemne miasto

Podziemne miasto — foto: Pixabay

 

Odkryte w 1963 r. Derinkuyu to najgłębsze, podziemne miasto Kapadocji, które rozlokowane jest aż na 8 poziomach w głąb ziemi. Jego najniższe korytarze znajdują się na głębokości 85 m. Derinkuyu jest też największym podziemnym miastem na świecie, w którym schronienie przed wojnami i prześladowaniami religijnymi mogło znaleźć jednocześnie aż 20 tys. ludzi. Pomimo pomieszczeń znajdujących się na znacznej głębokości w tym podziemnym mieście nie ma problemu z dopływem świeżego powietrza, bo ma ono zaawansowany system szybów wentylacyjnych.

 

Podziemne miasto Derinkuyu

Podziemne miasto Derinkuyu — foto: Unsplash

 

Jedną z najbardziej znanych atrakcji jest również podziemne miasto Kaymakli, które prawdopodobnie ma ok. 4 tys. lat i było miejscem schronienia starożytnych mieszkańców regionu. Za panowania Osmanów znacznie się rozrosło, stanowiąc doskonałą kryjówkę dla zbiegów i dezerterów z sułtańskiej armii. Do zwiedzania Kaymakli zostało udostępnione w 1964 r. Dziś dla turystów udostępnione są 4 z  8 odkrytych podziemnych poziomów.

 

Podziemne miasta kryją jeszcze wiele niezbadanych do tej pory skarbów i tajemnic. Prawdopodobnie też nie wszystkie podziemna miasta zostały już odkryte. 

 

Wczesnochrześcijańskie ślady w Göreme 

Warta odwiedzenia jest tu wioska Göreme, ponieważ wielu jej mieszkańców nadal mieszka w domach wykutych w skale. W skalnych jaskiniach są też pensjonaty oferujące miejsca noclegowe.

 

Kapadocja, Göreme

Kapadocja, Göreme — foto: Pixabay

 

Przed wiekami Kapadocja była krainą zamieszkiwaną przez mnichów. W pobliżu Göreme znajduje się skansen, w którym można podziwiać ponad 30 kościołów wydrążonych w miękkiej skale tufowej ok. IX-XI w. W tych skalnych świątyniach można podziwiać naskalne freski, przedstawiające wiele postaci związanych z wczesnym chrześcijaństwem. W całej okolicy oprócz skansenu jest 350 takich kościołów i kapliczek wykutych w miękkiej skale, które powstały w czasach bizantyjskich. W Göreme utworzono Park Narodowy, który w 1985 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Skansen w Göreme

Skansen w Göreme — foto: Pixabay

 

Zielone akcenty w Kapadocji

Przerywnikiem przechadzki w otoczeniu surowych skał i prawdziwym wytchnieniem może być spacer Doliną Ihlary. Ten malowniczy, zielony wąwóz ma aż 10 km długości i jest szeroki na 80 m. Trasa turystyczna biegnie wzdłuż rzeki Melendiz płynacej dnem kanionu. Oprócz bujnej roślinności w kanionie, na całej trasie można podziwiać aż 60 kościołów, które zostały wykute w otaczających dolinę skałach. 

 

Dolina Ihlary

Dolina Ihlary — foto: Pixabay

 

Kiedy jechać do Kapadocji?

Na leżącą w głębi lądu i na dużej wysokości Kapadocję wpływa klimat kontynentalny, charakteryzujący się gorącymi i suchymi miesiącami letnimi oraz mroźnymi i śnieżnymi zimami. Opady deszczu występują tu bardzo rzadko, i obszar jest w większości pustynny.

 

Pustynny krajobraz Kapadocji

Pustynny krajobraz Kapadocji — foto: Pixabay

 

Latem Kapadocja to miejsce dla osób, które lubią upały i niestraszne im wędrówki w pełnym słońcu, zwłaszcza gdy żar leje się z nieba. Bo tak właśnie jest w Kapadocji w szczycie sezonu wakacyjnego. Świetnie natomiast sprawdzi się zwiedzanie Kapadocji wczesną wiosną lub jesienią.

 

Jak zwiedzać Kapadocję?

Turyści najczęściej odwiedzają Kapadocję w ramach wycieczek zorganizowanych w czasie wakacyjnego pobytu na Riwierze Tureckiej. Można też zatrzymać się w Kayseri — mieście w Kapadocji położonym na wysokości 1043 m u podnóża wulkanu Erciyes. 

 

W czasie wycieczki do środkowej Turcji warto skorzystać z wyjątkowej atrakcji – lotu balonem nad Kapadocją. Taka forma oglądania niepowtarzalnego krajobrazu tej krainy funkcjonuje od lat 90. ubiegłego wieku. Tuż po wschodzie słońca, gdy wiatr jest najspokojniejszy, setki balonów wypełnionych gorącym powietrzem wznosi się nad tą malowniczą krainą, a ich pasażerowie z góry podziwiają całe jej piękno. Warunkiem odbycia lotu jest bardzo dobra pogoda i prędkość wiatru nieprzekraczająca 15 km/h, ale nad Kapadocją takie uwarunkowania pogodowe są przez większą część roku.

 

Loty balonem nad Kapadocją

Loty balonem nad Kapadocją — foto: Pixabay

 

Odkrywać atrakcje tej krainy można również w czasie wycieczek pieszych, konno lub na rowerze. Bez względu na sposób poznania Kapadocji jedno jest pewne — do tej niezwykłej krainy warto się wybrać! 

 

Zwiedzanie Kapadocji

Zwiedzanie Kapadocji — foto: Pixabay

 

Aktywny wypoczynek w Kapadocji

Ukształtowanie terenu Kapadocji sprawia, że jest ona wymarzonym miejscem do różnych form aktywnego wypoczynku. 

 

Jest tu wiele kilometrów fantastycznych szlaków trekkingowych, a trasy, pomimo ogromnej popularności tego regionu wśród turystów — nie są trudne i zatłoczone. Dolina Róż, Gołębia, czy Mieczy to najsłynniejsze szlaki piesze, które przemierza się w otoczeniu fantastycznej przyrody i niepowtarzalnych formacji skalnych.

 

Dolina Róż

Dolina Róż — foto: Pixabay

 

Szlaki w malowniczej Kapadocji

Szlaki w malowniczej Kapadocji — foto: Pixabay

 

Kapadocja na wczasach w Turcji

Turcja — magiczny kraj na dwóch kontynentach to doskonały wybór na niezapomniane wakacje dla każdego, bo przepiękne miejsca i cuda natury w tym kraju zachwycają od lat i spełniają najprzeróżniejsze oczekiwania. Tu po prostu nie sposób się nudzić!


Wybór na wakacyjny wypoczynek wybrzeża Egejskiego czy Riwiery Tureckiej nie ogranicza poznania innych, wspaniałych tureckich cudów natury, ponieważ z popularnych turystycznych kurortów, organizowane są wycieczki do tych atrakcji. Takie wakacyjne podróże można wykupić również do Kapadocji. Szczególnie popularne są wyprawy do środkowej Anatolii z kurortów wypoczynkowych leżących we wschodniej części Riwiery Tureckiej — Side i Alanya. Podróż i zwiedzanie tego niesamowitego regionu to idealny przerywnik w plażowaniu i świetny pomysł na aktywny wypoczynek w Turcji.

 

Zwiedzanie Kapadocji balonem

Zwiedzanie Kapadocji balonem — foto: Pixabay

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.