W Turcji jest coś, czego próżno szukać w innych miejscach na świecie. To niezwykłe formacje skalne i jaskinie znajdujące się w Kapadocji. Nad nimi unoszą się kolorowe balony, z których turyści podziwiają wyjątkową, księżycową panoramę tego regionu Turcji. To niesamowita atrakcja i nieodłączny turystyczny krajobraz Kapadocji. Dlaczego warto jechać do Kapadocji i co tam można zobaczyć?
Księżycowy krajobraz Kapadocji
Kapadocja słynie z niezwykłego ukształtowania terenu. Niesamowity wulkaniczny, niemal księżycowy krajobraz i skalna architektura Kapadocji od lat zdumiewają i zachwycają turystów z całego świata. To historyczna kraina Turcji leżąca na płaskowyżu o wysokości ponad 1000 m n.p.m. w środkowo-wschodniej Anatolii, obejmująca teren ok. 600 km2. Płaskowyż jest pokryty szczytami wulkanicznymi, a najważniejszym szczytem tego rejonu jest wulkan Erciyes o wysokości 3916 m n.p.m.
Wulkan Erciyes górujący nad Kapadocją — foto: Unsplash
Na tym malowniczym płaskowyżu wyrastają skały tufowe, które powstały po mającej miejsce miliony lat temu ogromnej erupcji znajdujących się tu wulkanów: Erciyes, Hasan i Göllü. Wypływająca z wulkanów lawa pokryła wielki obszar, tworząc wyjątkowe formacje skalne. Obecnie wulkany te nie są aktywne. Tuf jest skałą miękką i w procesie erozji ciągle podlega przekształceniom i formowaniu przez słońce, wodę i wiatr. To dzięki tym procesom obecnie w Kapadocji można podziwiać skalne kominy i grzyby, kamienne lasy oraz skały kształtem przypominające zwierzęta.
Kapadocja, skalne grzyby i kominy — foto: Pixabay
Ze względu na wyjątkowe wartości naturalne i kulturowe w 1985 r. Park Narodowy Göreme i zabytki sztuki naskalnej w Kapadocji zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Księżycowy krajobraz Kapadocji — foto: Pixabay
Podziemne miasta w Kapadocji
Podziemne miasta zaczęto wykuwać w Kapadocji już w epoce brązu.
Szacuje się, że na terenie Kapadocji prawdopodobnie jest ok. 400 podziemnych miast. Do tej pory odkryto 36 z nich, a ostatnie odnaleziono w 2022 r. W miastach tych miejscowa ludność chroniła się z całym dobytkiem i inwentarzem przed najazdami i prześladowaniami religijnymi. Te najbardziej rozbudowane podziemne miasta pochodzą z VI i VII w., a wydrążyli je jako schronienie chrześcijanie prześladowani przez Arabów i Persów. Podziemne miasta mają wydrążone w skałach podziemne domy, kościoły i kaplice, pomieszczenia dla zwierząt, spiżarnie i magazyny oraz miejsca spotkań, a łączą to wszystko kilometry podziemnych korytarzy.
Podziemne miasto — foto: Pixabay
Odkryte w 1963 r. Derinkuyu to najgłębsze, podziemne miasto Kapadocji, które rozlokowane jest aż na 8 poziomach w głąb ziemi. Jego najniższe korytarze znajdują się na głębokości 85 m. Derinkuyu jest też największym podziemnym miastem na świecie, w którym schronienie przed wojnami i prześladowaniami religijnymi mogło znaleźć jednocześnie aż 20 tys. ludzi. Pomimo pomieszczeń znajdujących się na znacznej głębokości w tym podziemnym mieście nie ma problemu z dopływem świeżego powietrza, bo ma ono zaawansowany system szybów wentylacyjnych.
Podziemne miasto Derinkuyu — foto: Unsplash
Jedną z najbardziej znanych atrakcji jest również podziemne miasto Kaymakli, które prawdopodobnie ma ok. 4 tys. lat i było miejscem schronienia starożytnych mieszkańców regionu. Za panowania Osmanów znacznie się rozrosło, stanowiąc doskonałą kryjówkę dla zbiegów i dezerterów z sułtańskiej armii. Do zwiedzania Kaymakli zostało udostępnione w 1964 r. Dziś dla turystów udostępnione są 4 z 8 odkrytych podziemnych poziomów.
Podziemne miasta kryją jeszcze wiele niezbadanych do tej pory skarbów i tajemnic, tym bardziej że nie wszystkie zostały już odkryte.
Wczesnochrześcijańskie ślady w Göreme
Warta odwiedzenia jest tu wioska Göreme, ponieważ wielu jej mieszkańców nadal mieszka w domach wykutych w skale. W skalnych jaskiniach są też pensjonaty oferujące miejsca noclegowe.
Kapadocja, Göreme — foto: Pixabay
Przed wiekami Kapadocja była krainą zamieszkiwaną przez mnichów. W pobliżu Göreme znajduje się skansen, w którym można podziwiać ponad 30 kościołów wydrążonych w miękkiej skale tufowej ok. IX-XI w. W tych skalnych świątyniach można podziwiać naskalne freski, przedstawiające wiele postaci związanych z wczesnym chrześcijaństwem. W całej okolicy oprócz skansenu jest 350 takich kościołów i kapliczek wykutych w miękkiej skale, które powstały w czasach bizantyjskich. W Göreme utworzono Park Narodowy, który w 1985 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Skansen w Göreme — foto: Pixabay
Zielone akcenty w Kapadocji
Przerywnikiem przechadzki w otoczeniu surowych skał i prawdziwym wytchnieniem może być spacer Doliną Ihlary. Ten malowniczy, zielony wąwóz ma aż 10 km długości i jest szeroki na 80 m. Trasa turystyczna biegnie wzdłuż rzeki Melendiz płynącej dnem kanionu. Oprócz bujnej roślinności w kanionie, na całej trasie można podziwiać aż 60 kościołów, które zostały wykute w otaczających dolinę skałach.
Dolina Ihlary — foto: Pixabay
Kiedy jechać do Kapadocji?
Na leżącą w głębi lądu i na dużej wysokości Kapadocję wpływa klimat kontynentalny, charakteryzujący się gorącymi i suchymi miesiącami letnimi oraz mroźnymi i śnieżnymi zimami. Opady deszczu występują tu bardzo rzadko, i obszar jest w większości pustynny.
Pustynny krajobraz Kapadocji — foto: Pixabay
Latem Kapadocja to miejsce dla osób, które lubią upały i niestraszne im wędrówki w pełnym słońcu, zwłaszcza gdy żar leje się z nieba. Bo tak właśnie jest w Kapadocji w szczycie sezonu wakacyjnego. Świetnie natomiast sprawdzi się zwiedzanie Kapadocji wczesną wiosną lub jesienią.
Jak zwiedzać Kapadocję?
Turyści najczęściej odwiedzają Kapadocję w ramach wycieczek zorganizowanych w czasie wakacyjnego pobytu na Riwierze Tureckiej. Można też zatrzymać się w Kayseri — mieście w Kapadocji położonym na wysokości 1043 m u podnóża wulkanu Erciyes.
W czasie wycieczki do środkowej Turcji warto skorzystać z wyjątkowej atrakcji – lotu balonem nad Kapadocją. Taka forma oglądania niepowtarzalnego krajobrazu tej krainy funkcjonuje od lat 90. ubiegłego wieku. Tuż po wschodzie słońca, gdy wiatr jest najspokojniejszy, setki balonów wypełnionych gorącym powietrzem wznosi się nad tą malowniczą krainą, a ich pasażerowie z góry podziwiają całe jej piękno. Warunkiem odbycia lotu jest bardzo dobra pogoda i prędkość wiatru nieprzekraczająca 15 km/h, ale nad Kapadocją takie uwarunkowania pogodowe są przez większą część roku.
Loty balonem nad Kapadocją — foto: Pixabay
Odkrywać atrakcje tej krainy można również w czasie wycieczek pieszych, konno lub na rowerze. Bez względu na sposób poznania Kapadocji jedno jest pewne — do tej niezwykłej krainy warto się wybrać!
Zwiedzanie Kapadocji — foto: Pixabay
Aktywny wypoczynek w Kapadocji
Ukształtowanie terenu Kapadocji sprawia, że jest ona wymarzonym miejscem do różnych form aktywnego wypoczynku.
Jest tu wiele kilometrów fantastycznych szlaków trekkingowych, a trasy, pomimo ogromnej popularności tego regionu wśród turystów — nie są trudne i zatłoczone. Dolina Róż, Gołębia, czy Mieczy to najsłynniejsze szlaki piesze, które przemierza się w otoczeniu fantastycznej przyrody i niepowtarzalnych formacji skalnych.
Dolina Róż — foto: Pixabay
Szlaki w malowniczej Kapadocji — foto: Pixabay
Kapadocja na wczasach w Turcji
Turcja — magiczny kraj leżący na dwóch kontynentach to doskonały wybór na niezapomniane wakacje dla każdego, bo przepiękne miejsca i cuda natury w tym kraju zachwycają od lat i spełniają najprzeróżniejsze oczekiwania. Tu po prostu nie sposób się nudzić!
Wybór na wakacyjny wypoczynek wybrzeża Egejskiego czy Riwiery Tureckiej nie ogranicza poznania innych, wspaniałych tureckich cudów natury, ponieważ z popularnych turystycznych kurortów, organizowane są wycieczki do tych atrakcji. Takie wakacyjne podróże można wykupić również do Kapadocji. Szczególnie popularne są wyprawy do środkowej Anatolii z kurortów wypoczynkowych leżących we wschodniej części Riwiery Tureckiej — Side i Alanya. Podróż i zwiedzanie tego niesamowitego regionu to idealny przerywnik w plażowaniu i świetny pomysł na aktywny wypoczynek w Turcji.
Zwiedzanie Kapadocji balonem — foto: Pixabay