Bogate w najprzeróżniejsze składniki potrawy tureckiej kuchni zachwycają smakoszy na całym świecie. Świeże warzywa, mięso, aromatyczne przyprawy i zioła doskonale komponują się, tworząc niepowtarzalną ucztę dla podniebienia. Czego koniecznie trzeba spróbować na wakacjach w Turcji, gdy tureckie specjały są na wyciągnięcie ręki?
Turcja to kraj kebaba
Niewielu jest obecnie Polaków, którzy nie znają smaku tureckiego kebaba. Ta najpopularniejsza turecka potrawa kilkanaście lat temu przebojem wdarła się do polskiej małej gastronomii i obecnie jest jednym z najpopularniejszych fast-foodów w naszym kraju.
Skąd ta popularność? Wypełniony po brzegi mięsem, serwowany w bułce lub zawinięty w tortillę, ze świeżymi warzywami i smacznymi dodatkami, a przy tym za rozsądną cenę dostępny jest niemal wszędzie.
Turecki kebab różni się od wersji polskiej czy europejskiej, przede wszystkim dlatego, że serwowana jest w nim jagnięcina lub baranina. To jednak niejedyna różnica. Tradycyjny turecki kebab to bardzo cienko pokrojone mięso podawane na talerzu, z dodatkiem warzyw, bez sosów, za to z popularnym w Turcji napojem ayran. Na taki kebab najlepiej wybrać się do tureckiej restauracji.
Turcja to ojczyzna kebaba — foto: Pixabay
W ulicznych budkach kebab podawany jest na wiele sposobów — na bułce w kształcie łódki, w formie szaszłyków, w bułce z warzywami (döner kebab), z frytkami i warzywami zawinięty w lawasz (dürüm kebab).
Döner kebab — foto: Pixabay
Oprócz jagnięciny i baraniny występują także wersje z wołowiną, cielęciną i kurczakiem. Często zamawiając to popularne tureckie danie, można jednak spotkać się z pytaniem "z czym kebab — z mięsem, czy kurczakiem?", bo według Turków "tavuk", czyli kurczak to nie mięso. Turcja to kraj muzułmański, więc w oryginalnym tureckim kebabie nigdy nie podaje się wieprzowiny.
Mięso na tureckiego kebaba — foto: Pixabay
Serwowany na wiele sposobów kebab znajduje się w codziennym menu większości tureckich hoteli.
Popularne dania tureckiej kuchni
Borek to danie, którego podstawowym składnikiem jest cienkie ciasto, faszerowane różnymi dodatkami — twarogiem, mięsem mielonym, szpinakiem lub bakłażanem.
Borek — foto: Pixabay
Kumpir to potrawa z faszerowanego ziemniaka, która może występować w różnych wersjach. Ziemniak pieczony w specjalnym piecu nadziewany jest masłem i serem, a dodatkowo może być podawany z kukurydzą, groszkiem, sałatką rybną, kurczakiem lub salami.
Kumpir to potrawa z faszerowanego ziemniaka — foto: unsplash.com
Tradycyjną potrawą jest lahmacun, często określana jako turecka pizza. To cienkie ciasto nadziewane mieloną jagnięciną, świeżymi warzywami i pomidorami. W Turcji danie to uważane jest za rodzaj fast-foodu.
Tureckie specjały dla łasuchów
Podczas wakacji w Turcji warto spróbować też coś słodkiego. Najbardziej znanym tureckim specjałem jest słodka baklava. To deser składający się z bardzo cienkich listków ciasta przełożonych masłem, nadziewanych drobno posiekanymi pistacjami i orzechami włoskimi. Tak przygotowane ciastko dodatkowo polane jest miodem.
Słodka baklava — foto: Pixabay
Zbliżonym do baklavy deserem jest kadayif, składający się przede wszystkim z karmelu i cukru. To jeden z najbardziej znanych i popularnych tureckich deserów. Przygotowuje się go z pieczonych w piekarniku cienkich makaroników ciasta z dodatkiem masła, orzechów lub pistacji, a następnie nasączonych syropem.
Kadayif — foto: Pixabay
Bardzo popularna i lubiana przez turystów jest również turecka chałwa, która podawana jest w hotelowych restauracjach praktycznie do każdego śniadania.
Skoro kurczak to nie mięso, można go też otrzymać… w deserze. W wielu restauracjach i kawiarniach serwuje się turecki pudding, w którym do mleka dodana jest posiekana pierś kurczaka. Niegdyś ten turecki przysmak serwowany był sułtanom w Pałacu Topkapı.
Turecka kuchnia na wakacjach
To tylko niektóre specjały i przysmaki tureckiej kuchni. Wypoczywając na wakacjach w tym kraju, warto spróbować ich jak najwięcej, bo niektóre można zjeść tylko tam. Te najpopularniejsze często znajdują się na stołach hotelowych restauracji, ale i tak warto wybrać się do takiej prawdziwie tureckiej i zasmakować tradycyjnych lokalnych potraw.
Specjały kuchni tureckiej w hotelu — foto: Pixabay
Na spacerach i podczas zakupów na pewno smakowitym przerywnikiem będzie popularna turecka przekąska lub deser w kawiarni, tym bardziej, gdy towarzyszyć im będzie filiżanka aromatycznej tureckiej kawy lub herbata podana w szklaneczce w kształcie tulipana.
Herbata w Turcji — foto: Pixabay