Wróć do listy artykułów

Turcja — magiczny kraj na dwóch kontynentach

Czy wiesz, że... | 31-01-2022, Aktualizacja: 25-03-2022
turcja ciekawostki, turcja wakacje, turcja na dwóch kontynentach, zwyczaje w turcji, turcja symbole, herbata w turcji, turcja zakupy, turcja stambuł, riwiera turecka, wczasy w turcji, wakacje all inclusive w turcji, turcja wakacje 2022
Turcja, magiczny kraj położony na dwóch kontynentach — w Europie i Azji — foto: Pixabay

Turcja to kraj magiczny i pełen niespodzianek. Na każdym kroku zachwyca odwiedzających i zdumiewa bogatą historią, zabytkami pamiętającymi czasy antyczne,  tradycją i zwyczajami, cudami natury i niepowtarzalnym klimatem. To właśnie w tym kraju wpływy europejskie zderzają się z orientem i śladami starożytności.

 

W naszym cyklu Czy wiesz, że… prezentujemy ciekawostki na temat tego niesamowitego kraju, położonego na dwóch kontynentach — w Europie i Azji, które rozdziela Morze Marmara oraz cieśniny: Bosfor i Dardanele.

 

Kilka ciekawostek o geograficznym obliczu Turcji

Czy wiesz, że…

 

☪ Kraj ten powstał dokładnie 29 października 1923 r. na terytorium obalonego Imperium Osmańskiego. Pierwszym prezydentem w kraju został Mustafa Kemal zwany Atatürk, czyli  „ojciec Turków”, który przez 15 lat swoich rządów zeuropeizował Turcję, wprowadził alfabet łaciński, kalendarz gregoriański i używanie nazwisk. W 1934 r. kobiety tureckie otrzymały czynne prawo wyborcze, znacznie wcześniej niż większość kobiet w Europie.

 

☪ Największym miastem jest Stambuł, ale stolica to Ankara leżąca już w Azji. Turecki Stambuł i rosyjski Magnitogorsk na Uralu to jedyne miasta na świecie leżące na dwóch kontynentach. Przebiega przez nie granica pomiędzy Europą i Azją. Stambuł ma taką nazwę dopiero od 1930 r., a  wcześniej nazywano go Konstantynopolem. W Stambule zmarł Adam Mickiewicz.

 

Stambuł

Stambuł — foto: Pixabay

 

☪ Najwyższym szczytem Turcji i jednocześnie wygasłym wulkanem jest leżący we wschodniej Turcji Ararat o wysokości 5 137 m n.p.m. To na tej górze według Biblii po potopie osiadła arka Noego.

 

 Życie codzienne i zwyczaje w Turcji

Czy wiesz, że…

 

☪ W Turcji bardzo łatwo można uzyskać prawo jazdy. Tureccy kierowcy bardzo często używają klaksonu. Trąbią wtedy, gdy ze znaczną prędkością zbliżają się do skrzyżowania i w ten sposób informują pozostałych użytkowników drogi, że mogą nie wyhamować. W ten sposób zwracają też uwagę na siebie kiedy widzą znajomych. Pierwszeństwa na drodze nie reguluje kodeks — ma je ten, kto jedzie większym samochodem.

 

☪ W większości tureckich budynków użyteczności publicznej na suficie umieszczona jest wyraźnie widoczna czarna strzałka. Pokazuje ona, w którym kierunku znajduje się Mekka i w tę stronę muszą odwrócić się muzułmanie w czasie modlitwy. 

 

☪ Bardzo rozpowszechnionym zwyczajem w Turcji jest częstowanie gości herbatą. Takiego poczęstunku nie wolno odmówić i trzeba wypić pierwszą szklaneczkę zaproponowaną przez gospodarza. Herbata jest bardzo popularnym napojem w Turcji. Parzona jest przez około 10 minut, aby ją później nieco rozcieńczyć wrzątkiem i posłodzić. Tak przyrządzoną herbatę podaje się w malutkich szklankach w kształcie tulipana.

 

Herbata w Turcji podawana w szklaneczkach w kształcie tulipana

Herbata w szklaneczkach w kształcie tulipana — foto: Pixabay

 

☪ Mocna anyżówka — raki uważana jest za trunek narodowy Turków. Pije się ją zwykle po zmieszaniu z wodą, a wtedy staje się mętna.

 

☪ Podczas zakupów na tureckim bazarze dobrym zwyczajem lubianym przez sprzedawców jest targowanie się. Można w ten sposób uzyskać dużo niższą cenę niż na początku, a i zakupy są wtedy z odrobiną emocji. Nie należy jedynie tego robić, gdy na towarze widnieje już określona cena.

 

Turecki bazar

Turecki bazar — foto: Pixabay

 

Turcja z historią w tle

Czy wiesz, że…

 

☪ Niedaleko Stambułu znajduje się wieś Polonezköy, której nazwa w tłumaczeniu z języka tureckiego oznacza "polska wieś". Polska osada Adampol zwana Polonezköy została założona w 1842 r. na terenie Imperium Osmańskiego, jako miejsce schronienia dla Polaków prześladowanych przez zaborców. Do dziś częściowo zamieszkują ją osoby pochodzenia polskiego. Zgodnie z tradycją, która przetrwała od początku istnienia polskiej wsi, na jej wójta zawsze wybierany jest Polak.

 

☪ Część południowo-zachodniego wybrzeża Turcji obecnie określanego jako Riwiera Turecka Marek Antoniusz ofiarował Kleopatrze w prezencie ślubnym. Królowa Egiptu zeszła na ląd na plaży w Alanyi, którą teraz nazywa się Plażą Kleopatry.

 

Plaża Kleopatry w Alanyi

Plaża Kleopatry w Alanyi — foto: Pixabay

 

☪ Dworzec kolejowy w Stambule był stacją końcową na trasie Orient Expressu, kursującego w latach 1883 – 1977 między Paryżem a Stambułem. Początkowo, jeszcze w XIX w. całą trasę Orient Express pokonywał w ciągu 67 godzin. Jedną z najsłynniejszych pasażerek tego luksusowego pociągu była Agatha Christie.

 

☪ Na terenach obecnej Turcji, w XIII w. utworzono zakon muzułmański, w którym Wirujący Derwisze modlą się poprzez taniec. W kulturze  tureckiej do dziś występuje taniec Wirujących Derwiszy, który właściwie jest formą medytacji w tańcu, a dla turystów organizowane są specjalne pokazy.

 

Wirujący Derwisze

Wirujący Derwisze — foto: Pixabay

 

Tureckie symbole i talizmany

Czy wiesz, że…

 

Turcja to kraj kwiatów, których rośnie tu ok. 9 000 gatunków. To nie Holandia a Turcja jest ojczyzną tulipanów, w której są one kwiatem narodowym. Tulipany spopularyzował w Turcji w XVI w. sułtan Sulejman Wspaniały, którego pałac otaczały niezliczone ilości kwiatów. Dopiero  ambasador cesarza Ferdynanda I, przebywający na dworze sułtana sprowadził je z Turcji do Wiednia, a później cebulki przewieziono do Holandii. Od 2006 r. corocznie w Stambule odbywa się Festiwal Tulipanów.

 

Tulipany w tureckich parkach - Stambuł

Tulipany w tureckich parkach — Stambuł — foto: Pixabay

 

☪ W małej wiosce Halfeti w południowej Turcji rosną niezwykle rzadkie, naturalne czarne róże Halfeti. To jedyne istniejące na świecie róże w kolorze czarnym, jakie stworzyła natura.

 

☪ Najpopularniejszą dekoracją kojarzącą się z Turcją i najczęściej kupowanym tam suwenirem jest symboliczne, biało-niebiesko-czarne  Oko Proroka. Ten niezwykle popularny w Turcji i krajach arabskich talizman ma chronić posiadacza przed złym, zawistnym i zazdrosnym spojrzeniem.

 

Oko Proroka

Oko Proroka — foto: Pixabay

 

Pochodzi z Turcji…

Czy wiesz, że…

 

☪ Nazwa turkus, kamienia o błękitno-zielonej barwie ma swój rodowód w XVII-wiecznej Turcji, wtedy Imperium Osmańskim. Przez ten kraj przechodził szlak handlowy z Persji do Europy. Turkusy są powszechnie stosowane przez tureckich jubilerów. Podczas wakacji w Turcji warto odwiedzić lokalny bazar, aby obejrzeć, a może i kupić piękne wyroby z turkusu.

 

Turkus - kamień szlachetny

Turkus — kamień szlachetny — foto: Pixabay

 

☪ Z rejonu jeziora Wan we wschodniej Turcji pochodzi wyjątkowa rasa kotów — turecki van. To jedyne koty, które nie boja się wody, a wychowane w jej pobliżu potrafią i nawet lubią pływać. W domu uwielbiają zabawy w wodzie i chętnie wchodzą do wody w wannie.

 

Rasa kotów turecki van

Rasa kotów turecki van — foto: Pixabay

 

☪ 18 marca 2022 r. w Turcji otwarto najdłuższy wiszący most na świecie, łączący Europę i Azję. Most ma 4608 m dł. i 318 m wys. i jest o ponad 200 m dłuższy od dotychczasowego lidera — japońskiego mostu Akashi Kaikyo. Turecki most Canakkale 1915 został zawieszony nad Cieśniną Dardanele, która łączy Morze Egejskie z Morzem Marmara.

Podobne wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

riwiera turecka wakacje, wakacje all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, antalya wakacje last minute, antalya all inclusive, aktywny wypoczynek, kemer wakacje, alanya wakacje, antalya wczasy all inclusive, belek wypoczynek, side zwiedzanie, side wakacje, beldibi aktywny wypoczynek, goynuk aktywne wakacje
Warto wiedzieć
Najpopularniejsze kurorty Riwiery Tureckiej

Gdzie na Riwierze Tureckiej można najlepiej wypocząć? Poznaj najpopularniejsze kurorty na wakacje all inclusive w Turcji.

turcja 2022, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja tanie wakacje, turcja z niemiec, turcja z wylotem z niemiec, turcja wakacje dla rodzin,   turcja gdzie pojechać, turcja poza sezonem, riwiera turecka, urlop w turcji, wakacje riwiera turecka, tureckie hotele, turcja pandemia, turcja covid-19
Wypoczynek z Amigos
Tanie wakacje w Turcji – dlaczego właśnie tam?

Poznaj największe zalety wypoczynku w Turcji oferowanego przez niemieckich organizatorów

wawakacje 2022, wczasy 2022, wycieczki 2022, turcja 2022, lato 2022, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja na weekend majowy, riwiera turecka, urlop wiosną, wakacje jesienią, riwiera, turcja wiosną, wakacje na riwierze
Wypoczynek z Amigos
Turcja — słoneczne wakacje na Riwierze Tureckiej

Riwiera Turecka to doskonałe miejsce na słoneczne wakacje od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dlaczego warto tam pojechać?

last minute w turcji, tanie wczasy w turcji, wycieczki all inclusive turcja, wycieczki last minute turcja, tanie wycieczki do turcji, wakacje 2022, wczasy 2022, wakacje 2022 w turcji, wakacje all inclusive w bodrum, wczasy all inclusive w bodrum, wycieczki all inclusive bodrum, lato 2022 w bodrum, riwiera egejska bodrum
Warto wiedzieć
Turcja — wakacje all inclusive w Bodrum

Bodrum to idealne miejsce na wakacje all inclusive w Turcji i doskonała propozycja na długi weekend majowy i lato 2022.

wakacje 2020, wczasy 2020, turcja 2020, ayvalik 2020, wakacje w turcji, wczasy w turcji, wycieczki do turcji, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, turcja wycieczki all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki last minute, turcja wakacje z niemiec, turcja wczasy z niemiec, turcja wycieczki z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Turcji – Ayvalik

Miasto Ayvalik w Turcji znajduje się w północnej części kraju i zaprasza turystów na słoneczne wakacje

wakacje 2020, wczasy 2020, wycieczki 2020, turcja 2020, izmir 2020, izmir wakacje all inclusive, izmir wczasy all inclusive, izmir wycieczki all inclusive, izmir wakacje last minute, izmir wczasy last minute, izmir wycieczki last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wakacje first minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wczasy first minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute, turcja wycieczki first minute
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Turcji – Izmir

Trzecie co do wielkości miasto w Turcji odwiedzane jest chętnie przez turystów na wypoczynek all inclusive z Niemiec

wakacje 2020, wczasy 2020, wycieczki 2020, turcja 2020, cesme 2020, cesme wakacje all inclusive, cesme wczasy all inclusive, cesme wycieczki all inclusive, cesme wakacje last minute, cesme wczasy last minute, cesme wycieczki last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wakacje first minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wczasy first minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute, turcja wycieczki first minute
Wypoczynek z Amigos
Wczasy w Turcji – Cesme

Kurort turystyczny Cesme w Turcji odwiedzany jest chętnie na wakacje all inclusive przez turystów, którzy mieli okazję zwiedzić Riwierę Egejską

wakacje w turcji, wczasy w turcji, wycieczki w turcji, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, turcja wycieczki all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki last minute
Warto wiedzieć
Turcja – kulinarne podróże

Przed wyjazdem na wakacje all inclusive do Turcji warto zastanowić się, czy zakwaterowanie ze wszystkim w cenie jest nam potrzebne

wakacje 2021, turcja 2021, wczasy 2021, wycieczki 2021, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, turcja wycieczki all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki last minute
Wypoczynek z Amigos
Turcja 2021 – Wybrzeże Likijskie

Wybierz się na wakacje 2021 do Turcji i dowiedz się ciekawych informacji o Wybrzeżu Likijskim

wakacje 2022, wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, riwiera turecka wycieczki all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wakacje first minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wczasy first minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja,  turcja wakacje all inclusive, antalya wakacje last minute, antalya wakacje first minute, antalya wycieczki last minute, antalya wycieczki first minute, antalya all inclusive
Warto wiedzieć
Riwiera Turecka – wakacje all inclusive w Antalyi

Najciekawsze i najpopularniejsze atrakcje turystyczne w Antalyi, które warto odwiedzić podczas wakacji na Riwierze Tureckiej.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.