Wróć do listy artykułów

Turcja — magiczny kraj na dwóch kontynentach

Czy wiesz, że... | 31-01-2022, Aktualizacja: 23-02-2023
turcja ciekawostki, turcja wakacje, turcja na dwóch kontynentach, zwyczaje w turcji, turcja symbole, herbata w turcji, turcja zakupy, turcja stambuł, riwiera turecka, wczasy w turcji, wakacje all inclusive w turcji, turcja wakacje
Turcja to kraj leżący na dwóch kontynentach — w Europie i Azji — foto: Pixabay

Turcja to kraj magiczny i pełen niespodzianek. Na każdym kroku zachwyca odwiedzających i zdumiewa bogatą historią, zabytkami pamiętającymi czasy antyczne,  tradycją i zwyczajami, cudami natury i niepowtarzalnym klimatem. To właśnie w tym kraju wpływy europejskie zderzają się z orientem i śladami starożytności.

 

W naszym cyklu Czy wiesz, że… prezentujemy ciekawostki na temat tego niesamowitego kraju, położonego na dwóch kontynentach — w Europie i Azji, które rozdziela Morze Marmara oraz cieśniny: Bosfor i Dardanele.

 

 

Kilka ciekawostek o geografii Turcji

Czy wiesz, że…

 

☪ Kraj ten powstał dokładnie 29 października 1923 r. na terytorium obalonego Imperium Osmańskiego. Pierwszym prezydentem w kraju został Mustafa Kemal zwany Atatürk, czyli  „ojciec Turków”, który przez 15 lat swoich rządów zeuropeizował Turcję, wprowadził alfabet łaciński, kalendarz gregoriański i używanie nazwisk. W 1934 r. kobiety tureckie otrzymały czynne prawo wyborcze, znacznie wcześniej niż większość kobiet w Europie.

 

☪ Największym miastem jest Stambuł, ale stolica to Ankara leżąca już w Azji. Turecki Stambuł i rosyjski Magnitogorsk na Uralu to jedyne miasta na świecie leżące na dwóch kontynentach. Przebiega przez nie granica pomiędzy Europą i Azją. Stambuł ma taką nazwę dopiero od 1930 r., a  wcześniej nazywano go Konstantynopolem. W Stambule zmarł Adam Mickiewicz.

 

Stambuł

Stambuł — foto: Pixabay

 

☪ Najwyższym szczytem Turcji i jednocześnie wygasłym wulkanem jest leżący we wschodniej Turcji Ararat o wysokości 5 137 m n.p.m. To na tej górze według Biblii po potopie osiadła arka Noego.

 

 Życie codzienne i zwyczaje w Turcji

Czy wiesz, że…

 

☪ W Turcji bardzo łatwo można uzyskać prawo jazdy. Tureccy kierowcy bardzo często używają klaksonu. Trąbią wtedy, gdy ze znaczną prędkością zbliżają się do skrzyżowania i w ten sposób informują pozostałych użytkowników drogi, że mogą nie wyhamować. W ten sposób zwracają też uwagę na siebie, kiedy widzą znajomych. Pierwszeństwa na drodze nie reguluje kodeks — ma je ten, kto jedzie większym samochodem.

 

☪ W większości tureckich budynków użyteczności publicznej na suficie umieszczona jest wyraźnie widoczna czarna strzałka. Pokazuje ona, w którym kierunku znajduje się Mekka i w tę stronę muszą odwrócić się muzułmanie w czasie modlitwy. 

 

☪ Bardzo rozpowszechnionym zwyczajem w Turcji jest częstowanie gości herbatą. Takiego poczęstunku nie wolno odmówić i trzeba wypić pierwszą szklaneczkę zaproponowaną przez gospodarza. Herbata jest bardzo popularnym napojem w Turcji. Parzona jest przez około 10 minut, aby ją później nieco rozcieńczyć wrzątkiem i posłodzić. Tak przyrządzoną herbatę podaje się w malutkich szklankach w kształcie tulipana.

 

Herbata w Turcji podawana w szklaneczkach w kształcie tulipana

Herbata w szklaneczkach w kształcie tulipana — foto: Pixabay

 

☪ Mocna anyżówka — raki uważana jest za trunek narodowy Turków. Pije się ją zwykle po zmieszaniu z wodą, a wtedy staje się mętna.

 

☪ Podczas zakupów na tureckim bazarze dobrym zwyczajem lubianym przez sprzedawców jest targowanie się. Można w ten sposób uzyskać dużo niższą cenę niż na początku, a i zakupy są wtedy z odrobiną emocji. Nie należy jedynie tego robić, gdy na towarze widnieje już określona cena.

 

Turecki bazar

Turecki bazar — foto: Pixabay

 

Turcja z historią w tle

Czy wiesz, że…

 

☪ Niedaleko Stambułu znajduje się wieś Polonezköy, której nazwa w tłumaczeniu z języka tureckiego oznacza "polska wieś". Polska osada Adampol zwana Polonezköy została założona w 1842 r. na terenie Imperium Osmańskiego, jako miejsce schronienia dla Polaków prześladowanych przez zaborców. Do dzisiaj osadę częściowo zamieszkują osoby pochodzenia polskiego. Zgodnie z tradycją, która przetrwała od początku istnienia polskiej wsi, na jej wójta zawsze wybierany jest Polak.

 

☪ Część południowo-zachodniego wybrzeża Turcji obecnie określanego jako Riwiera Turecka Marek Antoniusz ofiarował Kleopatrze w prezencie ślubnym. Królowa Egiptu zeszła na ląd na plaży w Alanyi, którą teraz nazywa się Plażą Kleopatry.

 

Plaża Kleopatry w Alanyi

Plaża Kleopatry w Alanyi — foto: Pixabay

 

☪ Dworzec kolejowy w Stambule był stacją końcową na trasie Orient Expressu, kursującego w latach 1883 – 1977 między Paryżem a Stambułem. Początkowo, jeszcze w XIX w. całą trasę Orient Express pokonywał w ciągu 67 godzin. Jedną z najsłynniejszych pasażerek tego luksusowego pociągu była Agatha Christie.

 

☪ Na terenach obecnej Turcji, w XIII w. utworzono zakon muzułmański, w którym Wirujący Derwisze modlą się poprzez taniec. W kulturze  tureckiej do dziś występuje taniec Wirujących Derwiszy, który właściwie jest formą medytacji w tańcu, a dla turystów organizowane są specjalne pokazy.

 

Wirujący Derwisze

Wirujący Derwisze — foto: Pixabay

 

Tureckie symbole i talizmany

Czy wiesz, że…

 

Turcja to kraj kwiatów, których rośnie tu ok. 9 000 gatunków. To nie Holandia a Turcja jest ojczyzną tulipanów, w której są one kwiatem narodowym. Tulipany spopularyzował w Turcji w XVI w. sułtan Sulejman Wspaniały, którego pałac otaczały niezliczone ilości kwiatów. Dopiero  ambasador cesarza Ferdynanda I, przebywający na dworze sułtana sprowadził je z Turcji do Wiednia, a później cebulki przewieziono do Holandii. Od 2006 r. corocznie w Stambule odbywa się Festiwal Tulipanów.

 

Tulipany w tureckich parkach - Stambuł

Tulipany w tureckich parkach — Stambuł — foto: Pixabay

 

☪ W małej wiosce Halfeti w południowej Turcji rosną niezwykle rzadkie, naturalne czarne róże Halfeti. To jedyne istniejące na świecie róże w kolorze czarnym, jakie stworzyła natura.

 

☪ Najpopularniejszą dekoracją kojarzącą się z Turcją i najczęściej kupowanym tam suwenirem jest symboliczne, biało-niebiesko-czarne  Oko Proroka. Ten niezwykle popularny w Turcji i krajach arabskich talizman ma chronić posiadacza przed złym, zawistnym i zazdrosnym spojrzeniem.

 

Oko Proroka

Oko Proroka — foto: Pixabay

 

Pochodzi z Turcji…

Czy wiesz, że…

 

☪ Nazwa turkus, kamienia o błękitno-zielonej barwie ma swój rodowód w XVII-wiecznej Turcji, będącej wtedy Imperium Osmańskim. Przez ten kraj przechodził szlak handlowy z Persji do Europy. Turkusy są powszechnie stosowane przez tureckich jubilerów. Podczas wakacji w Turcji warto odwiedzić lokalny bazar, aby obejrzeć, a może i kupić piękne wyroby z turkusu.

 

Turkus - kamień szlachetny

Turkus — kamień szlachetny — foto: Pixabay

 

☪ Z rejonu jeziora Wan we wschodniej Turcji pochodzi wyjątkowa rasa kotów — turecki van. To jedyne koty, które nie boją się wody, a wychowane w jej pobliżu potrafią i nawet lubią pływać. W domu uwielbiają zabawy w wodzie i chętnie wchodzą do wody w wannie.

 

Rasa kotów turecki van

Rasa kotów turecki van — foto: Pixabay

 

☪ 18 marca 2022 r. w Turcji otwarto najdłuższy wiszący most na świecie, łączący Europę i Azję. Most ma 4608 m dł. i 318 m wys. i jest o ponad 200 m dłuższy od dotychczasowego lidera — japońskiego mostu Akashi Kaikyo. Turecki most Canakkale 1915 został zawieszony nad Cieśniną Dardanele, która łączy Morze Egejskie z Morzem Marmara.

Podobne wpisy

turcja 2023, turcja wakacje 2023, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja tanie wakacje, turcja z niemiec, turcja z wylotem z niemiec, turcja wakacje dla rodzin,   turcja gdzie pojechać, turcja poza sezonem, riwiera turecka, urlop w turcji, wakacje riwiera turecka, tureckie hotele, turcja pandemia, turcja covid-19
Wypoczynek z Amigos
Tanie wakacje w Turcji – dlaczego właśnie tam?

Poznaj największe zalety wypoczynku w Turcji oferowanego przez niemieckich organizatorów

wakacje w turcji, wczasy w turcji, wycieczki w turcji, wakacje 2023 turcja, wczasy 2023 turcja, wycieczki 2023 turcja, turcja all inclusive, turcja last minute, turcja z niemiec, turcja dla rodzin, tureckie przysmaki, turecki kebeb, turecka baklawa, co zjeść w turcji
Poradnik wczasowicza
Co warto zjeść na wakacjach w Turcji?

Na wakacjach w Turcji warto skosztować oryginalny turecki kebab, słodką baklavę i inne przysmaki tureckiej kuchni.

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje, riwiera turecka wakacje, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wypoczynek all inclusive 2023, luksusowy wypoczynek 2023, wakacje za granicą, wczasy za granicą, tanie wakacje all inclusive,  wypoczynek z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, wakacje w turcji, wczasy w turcji, wycieczki w turcji, turcja wakacje all inclusive,riwiera egejska, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, riwiera turecka, wakacje z rodziną, wypoczynek dla par
Wypoczynek z Amigos
Luksusowe wakacje all inclusive w Turcji

Komfortowy wypoczynek all inclusive w długi weekend i wakacje 2023 w Turcji to świetny pomysł na spędzenie czasu z bliskimi.

riwiera turecka, wakacje all inclusive, atrakcje riwiery tureckiej, riwiera turecka co zobaczyć, riwiera turecka cuda natury, riwiera turecka jaskinie, płonące kamienie, turcja wakacje, turcja wczasy, riwiera turecka kanion, turcja zabytki, side starożytne miasto
Warto wiedzieć
Wakacje na Riwierze Tureckiej — co warto zobaczyć?

Riwiera Turecka oferuje wiele atrakcji przyrodniczych i historyczne miejsca, które warto zobaczyć podczas wakacji all inclusive.

wawakacje 2023, wczasy 2023, wycieczki 2023, turcja 2023, lato 2023, turcja wakacje, turcja wczasy, turcja wycieczki, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja na weekend majowy, riwiera turecka, urlop wiosną, wakacje jesienią, riwiera, turcja wiosną, wakacje na riwierze
Wypoczynek z Amigos
Turcja — słoneczne wakacje na Riwierze Tureckiej

Riwiera Turecka to doskonałe miejsce na słoneczne wakacje od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dlaczego warto tam pojechać?

riwiera turecka wakacje, wakacje all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, antalya wakacje last minute, antalya all inclusive, aktywny wypoczynek, kemer wakacje, alanya wakacje, antalya wczasy all inclusive, belek wypoczynek, side zwiedzanie, side wakacje, beldibi aktywny wypoczynek, goynuk aktywne wakacje
Warto wiedzieć
Najpopularniejsze kurorty Riwiery Tureckiej

Gdzie na Riwierze Tureckiej można najlepiej wypocząć? Poznaj najpopularniejsze kurorty na wakacje all inclusive w Turcji.

turcja jesień 2023, turcja wakacje 2023, turcja wczasy 2023, turcja wycieczki 2023, turcja all inclusive, turcja first minute, turcja last minute, turcja wakacje all inclusive, turcja wakacje last minute, turcja wczasy all inclusive, turcja wczasy last minute, turcja wycieczki all inclusive, turcja wycieczki last minute,  turcja gdzie pojechać, turcja jesienią 2023, riwiera turecka, urlop jesienią 2023, wakacje jesienią 2023, riwiera egejska, turcja egejska, riwiera egejska
Wypoczynek z Amigos
Turcja na wakacje jesienią

Urlop all inclusive w Turcji na Riwierach: Tureckiej i Egejskiej i na Wybrzeżu Likijskim — dlaczego warto tam pojechać jesienią?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Ferie zimowe 2024 w Egipcie

Ferie zimowe 2024 all inclusive w popularnych regionach Egiptu nad Morzem Czerwonym — Hurghada i Marsa Alam

Wakacje 2024 w Tajlandii

Egzotyczne wakacje 2024 w Tajlandii — w regionie Krabi, na wyspach Phuket, Koh Samui i Koh Chang oraz w Bangkoku

Słoneczne wakacje w grudniu 2023

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2023? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Egzotyczne kierunki od jesieni do wiosny

Na chłodne dni — egzotyczne wakacje w najdalszych i najpiękniejszych zakątkach świata

Zimowe wakacje 2024 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2024 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.