Beldibi i Göynük przyciągają turystów wyjątkowym połączeniem wybrzeża Morza Śródziemnego i malowniczymi górami Taurus. To jedne z niewielu nadmorskich miejscowości wypoczynkowych, w których widok na góry jest preferowany przez wczasowiczów. Dlaczego to miejsce Riwiery Tureckiej tak chętnie wybierają na wakacje all inclusive turyści z Polski?
Gdzie leżą kurorty Beldibi i Göynük?
Spokojne, ciche i niewielkie miejscowości Beldibi i Göynük znajdują się na południowym wybrzeżu Turcji nad Morzem Śródziemnym. Położone są między dwoma popularnymi, wakacyjnymi kurortami Riwiery Tureckiej — Kemer i Antalyą. Sąsiadujące ze sobą miasteczka leżą u podnóża malowniczych gór Taurus.
Göynük niegdyś było wioską rybacką, a później dzielnicą kurortu Kemer. Od ponad 30 lat jest odrębną miejscowością wypoczynkową.
Beldibi ciągnie się przez 10 km wzdłuż zachodniego wybrzeża Zatoki Antalyjskiej, dlatego wszystkie obiekty turystyczne znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie plaży i morza. Jeszcze 50 lat temu była to mała wioska zamieszkana przez hodowców owiec. Pod koniec lat 80. XX w. nad brzegiem morza zaczęto budować hotele w różnym standardzie. Przez oba kurorty przebiega droga D400, łacząca Antalyę z Kemer, którą regularnie kursują autobusy.
Riwiera Turecka — Beldibi — foto: Rixos Sungate
Pogoda i klimat w Göynük i Beldibi
Pogodę w tej części Riwiery Tureckiej kształtuje klimat śródziemnomorski. Bliskość majestatycznych gór Taurus przyczynia się jednak do występowania w tym regionie specyficznego mikroklimatu. Góry chronią wybrzeże przed północnymi wiatrami, ale za to w letnie wieczory jest dość wilgotno. W tych okolicach sezon urlopowy trwa od maja do października. Lata są gorące i bez opadów, a słupek rtęci wędruje tu nawet do 35°C. O tej porze roku woda w morzu nagrzewa się do temperatury 27-28°C.
Riwiera Turecka, Beldibi — AKKA Antedon
Wypoczynek w Beldibi i Göynük
Żwirkowo-kamieniste wybrzeże tego regionu powoduje, że wody Morza Śródziemnego są tu krystalicznie czyste i o bardzo dużej przejrzystości. Kurorty mają bogatą ofertę sportów wodnych oraz dobre warunki do nurkowania. Z tego powodu wakacje w Beldibi lub Göynük są świetną propozycją dla pasjonatów nurkowania i miłośników aktywnego wypoczynku na wodzie. Doskonałe warunki znajdą tu uprawiający windsurfing, kitesurfing czy lubiący poszusować na nartach wodnych.
Nie znaczy to wcale, że kurorty ograniczają plażowanie. Na amatorów kąpieli słonecznych czekają plaże z leżakami i parasolami, nie tylko w części hotelowej, ale i w miejskiej. Plaża w tych miejscowościach najczęściej pokryte są kamykami i z kamienistym zejściem do morza, dlatego buty kąpielowe są tu obowiązkowe. Wyjątek stanowią odcinki plaży należące do niektórych hoteli, które specjalnie dla gości na sezon letni pokrywane są warstwą nawiezionego piasku.
Plaża w Beldibi — AKKA Antedon
Wieczorne spacery nadmorskimi ulicami można połączyć z wytchnieniem w zlokalizowanych przy nich kafejkach, skosztować tureckich specjałów w nadmorskich restauracjach i kupić pamiątkowe souveniry w lokalnych, małych sklepikach. W centralnej części Beldibi niedawno wzniesiono meczet, który został zbudowany jednak w starożytnym orientalnym stylu. Rodziny z dziećmi dobrze będą się bawiły w Dionoparku, który utworzono w Göynük. Na powierzchni 30 ha znajdują się modele dinozaurów w wymiarach rzeczywistych.
Baza hotelowa kurortów
Szybki rozwój tych miejscowości wypoczynkowych przypada na początek XX w., Wtedy to kilkukilometrowa plaża została zabudowana hotelami od kategorii 3* do komfortowych, sieciowych hoteli 5-gwiazdkowych z widokiem na góry lub na morze. W ostatnich latach oba kurorty stają się coraz popularniejszym miejscem na wakacje all inclusive na Riwierze Tureckiej, szczególnie wśród turystów z Polski.
Kompleksy hotelowe w Beldibi i Göynük mają ogromne, zadbane tereny zielone, baseny dla dzieci i dorosłych, w których wiele ma zjeżdżalnie wodne. Plaże tych hoteli są szerokie i posiadają mola. Na sezon letni niektóre hotele nawożą na plaże piasek, aby zapewnić lepsze warunki do wypoczynku dla rodzin z dziećmi.
Mirage Park Resort
Crystal Flora Beach Resort
Wakacje dla miłośników przyrody
Göynük i Beldibi to wymarzone miejsca wczasów na Riwierze Tureckiej dla miłośników przyrody i turystów poszukujących spokojnego, cichego, a jednocześnie komfortowego wypoczynku w luksusowych tureckich hotelach. Miasteczka nabierały turystycznego rozmachu bez ingerencji w naturalne środowisko, dlatego są tu niezwykle bogate zasoby zieleni, a przepiękne górskie krajobrazy malowniczo komponują się z błękitem morza.
Miłośnicy nietkniętej przyrody mogą zażywać kąpieli słonecznych na okolicznych dzikich plażach, które znajdą, spacerując wzdłuż wybrzeża w stronę Antalyi.
Lubiący piesze wędrówki mogą wybrać się na całodniową wycieczkę w góry Taurus, które oferują piękne szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. W pobliżu kurortów również jest wiele pięknych i ciekawych przyrodniczo miejsc, które warto odwiedzić.
Beldibi, Dosinia Luxury Resort
Kanion Göynük
W okolicy Göynük jest Park Narodowy Beydağları, a w nim atrakcja dla miłośników przyrody jest niewątpliwie Kanion Göynük z malowniczymi wodospadami i stawami. W niektórych miejscach wysokość ścian kanionu dochodzi do 350 m, a głębokość wijącej się na jego dnie rzeki niekiedy przekracza nawet 6 m. Oprócz podziwiania uroków okolicznej przyrody wiele atrakcji czeka na turystów lubiących aktywny wypoczynek. W kanionie można popływać pontonem z flisakami i poczuć uderzenie adrenaliny przy przejściu po moście linowym lub podczas canyoningu. Dla amatorów trekkingu, wśród lasów piniowych wyznaczono 3-kilometrowy górski szlak pieszy z malowniczymi punktami widokowymi.
Kanion Göynük — foto: Unsplash
Jaskinia Beldibi
Niezwykłą atrakcją dla turystów wypoczywających na wakacjach all inclusive w Beldibi jest zwiedzanie pobliskiej Jaskini o tej samej nazwie, która znajduje się na terenie Parku Narodowego Olympos-Bedalagri. Jaskinia Beldibi to ogromna grota ze wspaniałymi, kamiennymi sklepieniami, która znajduje się w lesie piniowym, na wysokości 25 m nad poziomem morza. Na jej ścianach można zobaczyć rysunki z epok paleolitu i neolitu, czyli petroglify wykonane aż… 9000 lat p.n.e. Według niektórych ekspertów wiele z nich ma co najmniej 50 tys. lat. Rysunki naskalne przedstawiają starożytnych ludzi podczas polowań, uprawy roślin oraz podczas magicznych rytuałów. Wykonano je barwnikami otrzymanymi z tlenku manganu i naturalnego żelaza, które nadają im niesamowity odcień.
O wieku jaskini świadczą nie tylko rysunki, ale też odnalezione w niej przedmioty, które zostały przeniesione do Muzeum Archeologicznego w Antalyi. Jaskinia została odkryta w 1956 r., a od 2014 r. jest otwarta dla turystów.