Wróć do listy artykułów

Wakacje w Egipcie — poradnik praktyczny

Poradnik wczasowicza | 17-01-2023
egipt wakacje 2023, egipt jak się przygotować, egipt wczasy, egitp poradnik na wakacje, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt z niemiec, egipt wakacje z rodziną, egipt wakacje z dziećmi, egipt tanie wakacje, egipt jak wypoczywać, egipt klątwa faraona, egipt waluta, egipt co trzeba wiedzieć, egipt zimą, egipt co spakować, egipt dokumenty, egipt zasady wjazdu, egipt covid-19, egipt fotografowanie, egipt jakie leki
Wakacje all inclusive w Egipcie — jak wypoczywać — foto: Hilton Hurghada Plaza

Jak przygotować się do wakacji w Egipcie? Publikujemy najważniejsze porady, których znajomość uczyni Twój pobyt na wakacjach w tym kraju łatwiejszym, milszym i bardziej przewidywalnym. Nie daj się zaskoczyć i spraw, aby Twoje egipskie wakacje były fantastyczne, a dobre wspomnienia na długo pozostały w pamięci.

 

 

Wakacje w Egipcie — jak wypoczywać?

Egipt, a przede wszystkim jego wybrzeże Morza Czerwonego to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez turystów z Polski. Do nadmorskich kurortów Riwiery Egipskiej, na wakacje all inclusive przyjeżdżają miłośnicy plażowania, nurkowania i innych sportów wodnych.

 

Egipt to zawsze słoneczny kraj, a słońce bez względu na porę roku jest bardzo mocne. Do opalania koniecznie trzeba posmarować się kremem z dużym filtrem i leżeć pod parasolem. Parasole na egipskich plażach są tak skonstruowane, że przepuszczają wystarczającą ilość promieni słonecznych. Przy opalaniu się bez tych zabezpieczeń skóra szybko może ulec poparzeniom. 

 

Plażowanie w Egipcie

Plażowanie w Egipcie - foto:Mövenpick Resort

 

Podczas plażowania nie można też zapominać o systematycznym nawadnianiu organizmu i piciu co najmniej 3 l wody dziennie. Przy wietrze nie widać, że pocenie się jest intensywniejsze, dlatego łatwo się odwodnić.  

 

Kiedy jechać na wakacje do Egiptu?

W Egipcie, w którym dominuje subtropikalny klimat pustynny, wyróżnia się dwie pory roku – łagodną zimę i upalne lato. Ten wakacyjny region szczególnie chętnie odwiedzany jest przez turystów od jesieni do wiosny. Wtedy dla mieszkańców środkowej Europy upały nie są tak dokuczliwe, jak latem. Pogoda zimą jest taka jak u nas latem, natomiast w czasie egipskiego lata na południu kraju upały sięgają prawie 50°C. Na wybrzeżu Morza Czerwonego różnice temperatur nie są tak duże i wypoczynek jest znacznie przyjemniejszy.  

 

W styczniu i lutym to również doskonała miejscówka na rodzinne ferie zimowe. W tym czasie wypoczynek na słonecznych plażach nad Morzem Czerwonym można połączyć ze zwiedzaniem starożytnych zabytków pamiętających czasy faraonów.

 

Od marca do maja w Egipcie wieją gorące wiosenne wiatry nazywane chamsin. Powodują one szybki wzrost temperatury, ale też nawiewają znad pustyni znaczne ilości pyłu i piasku. Jest to jednak najlepszy okres na plażowanie nad Morzem Czerwonym. Doskonała pogoda na relaks z plażowaniem jest też od września do listopada.

 

W najpopularniejszych kurortach Riwiery Egipskiej — Hurghada, Marsa Alam i Sharm el Sheikh, szczyt sezonu turystycznego trwa przez cały rok.

 

Zasady wjazdu do Egiptu

Przy wjeździe do Egiptu od turystów wymagany jest paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z tego kraju. 

 

Obowiązuje też wiza turystyczna – jednokrotna (za 25 USD) lub wielokrotna (za 60 USD). O wizę można wnioskować w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub wygenerować ją elektronicznie na stronie internetowej www.visa2egypt.gov.eg. Trzeba to zrobić co najmniej 7 dni przed planowaną podróżą. Wiza dostępna jest również na lotnisku w Egipcie. W każdej z tych opcji wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni.

 

Wybierając się na wakacje w Egipcie, obowiązkowo trzeba się ubezpieczyć. Niestety, ubezpieczenie EKUZ  w tym kraju nie obowiązuje, ponieważ Egipt znajduje się poza Europą.

 Przy wykupieniu ubezpieczenia, warto uwzględnić atrakcje, w których osoba ubezpieczona będzie uczestniczyć i upewnić się, że ewentualne skutki korzystania z nich są zawarte w polisie.

 

Przed wyjazdem do Egiptu nie ma obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Zalecane są jednak profilaktyczne szczepienia przeciw tężcowi, polio, zapaleniu wątroby i durowi brzusznemu.

 

Wakacje w Egipcie a COVID-19

Obecnie — pomimo że nadal trwa pandemia koronawirusa — aby wjechać do Egiptu, niewymagane jest zachowanie jakichkolwiek zasad covidowych. Obowiązuje jedynie wypełnienie formularza lokalizacyjnego. Tej formalności dopełnia się jeszcze w samolocie, a po wylądowaniu wypełniony formularz należy przekazać służbom granicznym.

Obowiązujące w Egipcie zasady covidowe mogą ulec zmianie, dlatego przed wyjazdem do tego kraju należy ponownie je sprawdzić na stronie MSZ, gdzie są na bieżąco aktualizowane.

 

Co spakować na wakacje w Egipcie?

Wakacje w Egipcie to zawsze gwarancja mocnego słońca. Pakując walizkę na wyjazd, bez względu na porę roku, w pierwszej kolejności należy wrzucić do niej dobry krem z wysokim filtrem UV. Nie można też zapomnieć o chroniącym przed słońcem nakryciu głowy i jak najciemniejszych okularach słonecznych. W Egipcie po zachodzie słońca od razu znacznie spada temperatura. Zimą wieczory mogą być chłodne, dlatego niezbędne też będą cieplejsze ubrania. 

 

Planując zwiedzanie egipskich atrakcji, należy przygotować sobie stosowny (wymagany w krajach muzułmańskich) i wygodny ubiór. Pasjonaci nurkowania powinni zabrać ze sobą własne maski, okulary i płetwy. Co prawda można wypożyczyć je na miejscu, ale przy wielu godzinach spędzonych w wodzie — to dodatkowe koszty. W wakacyjnym bagażu do Egiptu koniecznie powinny znaleźć się również buty do wody.

 

Jakie leki zabrać do Egiptu?

Wybierając się do Egiptu, dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie podręcznej apteczki z materiałami opatrunkowymi oraz podstawowymi lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Egipskie słońce jest zdradliwe i bardzo mocne, dlatego amatorom kąpieli słonecznych może przydać się preparat na oparzenia. W apteczce na wakacje w Egipcie koniecznie powinny znaleźć się probiotyki i leki na dolegliwości przewodu pokarmowego. Warto też pamiętać o sprayu przeciw komarom, które na egipskich wakacjach mogą być nieco uciążliwe. 

 

Osoby przyjmujące leki, których wwiezienie może być zakwestionowane przez służby graniczne, powinny posiadać zaświadczenie lekarskie o konieczności ich stosowania z dawkowaniem, przetłumaczone na język angielski. Więcej informacji na stronie MSZ.

 

Jak uniknąć „klątwy faraona”?

Na wakacjach w Egipcie turyści z Europy często mają dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które od miejsca pobytu zwane są „klątwą faraona”.

 

Aby uniknąć tej nieprzyjemnej i męczącej choroby, warto zachować szczególną ostrożność w przestrzeganiu zasad higieny. Przed wieloma przykrymi konsekwencjami uchroni częste mycie rąk, picie tylko wody przegotowanej lub oryginalnie butelkowanej oraz dokładne mycie owoców i warzyw, szczególnie tych zakupionych lokalnie w sklepie i na targu. W przypadku wystąpienia dolegliwości niezwłocznie trzeba odwiedzić najbliższą aptekę, gdzie zwykle dostępne są potrzebne leki. Podczas choroby trwającej zwykle ok. 5 dni, najważniejsze jest nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta. 

 

Pobyt w Egipcie — porady praktyczne

⇒ Po wylądowaniu na lotnisku w Egipcie wskazówki zegarka należy przesunąć o 1 godzinę do przodu.

⇒ Piątek i sobota są dniami urzędowo wolnymi od pracy. Urzędy wtedy nie pracują, natomiast sklepy są najczęściej otwarte 7 dni w tygodniu.

⇒ Gniazdka elektryczne w Egipcie są takie, jak w Polsce, dlatego przejściówki nie są potrzebne.

 

Ubiór

W Egipcie, choć jest to kraj muzułmański, nie obowiązują wyjątkowo rygorystyczne normy obyczajowe. W dużych miastach i w kurortach turystycznych jest pełna swoboda w zakresie ubioru. Warto jednak pamiętać o tym, że jest tu inna kultura i religia i szanować sposób życia jego mieszkańców, szczególnie poza obiektami turystycznymi. Poza hotelem i plażą ubranie kobiet powinno zakrywać ramiona i nogi do kolan. Wchodząc do meczetu, mężczyźni powinni zasłonić ramiona i kolana, a kobiety także włosy. Wakacyjne ubiory — krótkie spodenki, sukienki z odsłoniętymi ramionami i topy najlepiej nosić tylko na plaży i na terenie hotelu. 

 

Ubiór w miejscach publicznych

Ubiór w miejscach publicznych - foto Pixabay

 

Fotografowanie

Od sierpnia 2022 r. turyści mogą robić zdjęcia w miejscach publicznych bez dodatkowych zezwoleń. Trzeba jednak uważać, aby nie robić i publikować zdjęć, które źle wpływają na wizerunek Egiptu, obrażają jego obywateli lub naruszają moralność publiczną. Nie można też fotografować dzieci oraz robić i publikować zdjęć obywateli Egiptu bez ich pisemnej zgody. Nie ma możliwości też robić zdjęć z drona, bo do Egiptu nie wolno wwozić tego sprzętu.

 

Internet

Hotele najczęściej zapewniają dostęp do Internetu, ale nie zawsze płynność i prędkość połączenia są dobrej jakości. Poza tym niekiedy dostęp do Internetu w hotelu jest dodatkowo płatny. Po wylądowaniu jeszcze na lotnisku warto zatem zakupić jednorazowe karty SIM o określonej ilości transferu danych. Karty takie można też nabyć w centrach handlowych i w hotelowych sklepikach.

 

Waluta Egiptu

Oficjalna waluta obowiązująca w Egipcie to funt egipski, który oznaczany jest międzynarodowym kodem EGP. Funt egipski dzieli się na 100 piastrów. W obiegu są monety 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funtowe. Egipskie banknoty mają nominały 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów.

 

Egipskie pieniądze

Egipskie pieniądze — foto: Unsplash

 

1 EGP = 0,1496 PLN — stan na dzień 11 stycznia 2023 r.

Aktualny średni kurs waluty egipskiej można sprawdzić w tabeli opublikowanej na stronie NBP

 

Jaką walutę zabrać na wakacje w Egipcie?

 

Zakup funtów egipskich w Polsce praktycznie jest niemożliwy, dlatego na wakacje w Egipcie najlepiej zabrać dolary amerykańskie. Bez konieczności wypełniania deklaracji celnej można wwieźć do 10 000 USD lub równowartość tej kwoty w innej walucie. 

 

W większych miastach dostępne są bankomaty. W obiektach turystycznych, sklepach i restauracjach można płacić kartą. Zawsze warto mieć jednak przy sobie gotówkę, ponieważ tylko w ten sposób można zapłacić za wiele atrakcji, czy zakupy na lokalnym targu.

 

W Egipcie dobrze widziane jest płacenie dolarami amerykańskimi i zazwyczaj w tej walucie podawane są ceny atrakcji turystycznych w kurortach. Dolary chętnie przyjmowane są w ramach zapłaty za zakupy na bazarach i w innych miejscach, gdzie zwyczajowe jest targowanie się. W czasie takich zakupów kurs dolara zwykle liczy się orientacyjnie. Od stycznia 2023 r. tylko dolarami lub euro turyści zagraniczni muszą płacić za bilety kolejowe. W dolarach oczekiwane są też napiwki, czyli bakszysz, dawany za każdą, nawet najdrobniejszą usługę czy pomoc. Dolarowy napiwek przyjmowany jest także przez obsługę hotelową.

 

Średni kurs dolara amerykańskiego z 18 stycznia 2023 r.

⇒ 1 USD = 29,7 EGP

 

Najlepiej zabrać ze sobą dolary, ponieważ wielu sprzedawców w Egipcie przelicza płatności, przyjmując, że 1 EUR = 1 USD.Podobne wpisy

hurghada aquapark, egipt hurghada, hotele z aquaparkiem, hurghada wakacje all inclusive, wakacje all inclusive dla rodzin z dziećmi, hotele dla rodzin z dziećmi, hurghada dla rodzin z dziećmi, basen ze zjeżdżalnią, hurghada hotel, hurghada atrakcje dla dzieci, hurghada wakacje z rodziną, hurghada morze czerwone, egipt dla rodzin z dziećmi
Polecane hotele
TOP 10 hoteli z atrakcjami dla dzieci — Hurghada

Egipt — najlepsze hotele z aquaparkiem w Hurghadzie nad Morzem Czerwonym, idealne na wakacje all inclusive z dziećmi.

hurghada egipt, wakacje all inclusive hurghada, hurghada wakacje z rodziną, hotel jaz aquaviva, luksusowy hotel hurghada, wypoczynek all inclusive, wakacje z rodziną jaz aquaviva, jaz aquaviva dla dzieci, atrakcje dla dzieci hurghada, madinat makadi, zimowe wakacje 2023, ferie zimowe 2023, wakacje 2023
Polecane hotele
Egipt — ferie zimowe 2023 w hotelu Jaz Aquaviva

Na ferie zimowe all inclusive 2023 w Egipcie polecamy luksusowy hotel Jaz Aquaviva w Madinat Makadi koło Hurghady!

najlepsze hotele egipt, top hotele egipt, super hotele egipt, polecane hotele egipt, popularne hotele egipt, najlepsze hotele dla dorosłych egipt, top hotele dla dorosłych egipt, polecane hotele dla dorosłych egipt
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Egipt

Wakacje all inclusive dla przyjaciół, par i nie tylko, w najlepszych hotelach dla dorosłych w Egipcie

egipt hurghada, wakacje w hurghadzie, hurghada wakacje 2023, hurghada kurort, hurghada wczasy w egipcie, hurghada atrakcje, hurghada co zobaczyć, hurghada nurkowanie, hurghada rafa koralowa, hurghada aktywne wakacje, hurghada ferie zimowe 2023, hurghada morze czerwone, egipt morze czerwone
Warto wiedzieć
Hurghada — wakacje w Egipcie nad Morzem Czerwonym

Hurghada to najpopularniejszy kurort nad Morzem Czerwonym — idealne miejsce na wczasy all inclusive w Egipcie

egipt 2023, egipt wakacje 2023, egipt wakacje z nurkowaniem, egipt wczasy, egipt wycieczki, egipt wypoczynek, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt first minute, egipt dla rodzin, egipt z niemiec, egipt 2023 nad morzem, wakacje egipt 2023, morze czerwone  egipt, egipt ferie zimowe 2023, egipt zima 2023
Warto wiedzieć
Egipt — wakacje all inclusive nad Morzem Czerwonym

Egipska Riwiera Morza Czerwonego to idealne miejsce na błogi lub aktywny wypoczynek all inclusive przez 365 dni w roku.

egipt 2023, egipt wakacje 2023, egipt nurkowanie, egipt wczasy, egipt wycieczki, egipt wypoczynek, egipt all inclusive, egipt kurorty, riwiera morza czerwonego, egipt dla rodzin, egipt z niemiec, riwiera egipska, egipt morze czerwone, wybrzeże morza czerwonego,  egipt rafa koralowa, egipt ośrodki turystyczne, kurort w egipcie, egipt hotele, kurorty nad morzem czerwonym
Warto wiedzieć
Egipt - popularne kurorty nad Morzem Czerwonym

Gdzie wypoczywać w Egipcie nad Morzem Czerwonym? Poznaj popularne egipskie kurorty, idealne na wakacje all inclusive.

komfortowe wakacje all inclusive, wakacje all inclusive w egipcie, ferie zimowe 2023, wakacje nad morzem czerwonym, hotele albatros, hotele jaz, gdzie wypocząć w egipcie, wakacje all inclusive 2023, nurkowanie w rafie koralowej, nurkowanie w morzu czerwonym, sporty wodne, piaszczyste plaże, ferie zimowe 2023 w egipcie, wypoczynek dla rodzin,kurorty w egipcie, egipt koronawirus, covid-19
Wypoczynek z Amigos
Gdzie wypocząć w Egipcie na feriach zimowych 2023?

W którym kurorcie na wybrzeżu Morza Czerwonego w Egipcie i jakim hotelu spędzić komfortowe wakacje all inclusive zimą 2023?

egipt 2023, egipt wakacje, egipt wczasy, egitp wycieczki, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt z niemiec, egipt wakacje z rodziną, egipt z dziećmi, egipt tanie wakacje, egipt tanie wczasy, egipt tanie wycieczki, egipt gdzie pojechać, egipt jesienią, egipt zimą, egipt co zobaczyć, egipt urlop, egipt zwiedzanie, egipt starożytne zabytki, egipt atrakcje
Warto wiedzieć
Egipt – wakacje 2023 w cieniu piramid

Wakacje all inclusive 2023 w Egipcie to idealna propozycja dla osób spragnionych słońca i pasjonatów historii.

top hotele hurghada, najlepsze hotele hurghada, polecane hotele hurghada, popularne hotele hurghada, super hotele hurghada, najlepsze hotele dla rodzin hurghada, polecane hotele dla rodzin hurghada
Polecane hotele
TOP 10 hoteli w Egipcie dla rodzin — Hurghada

Polecane hotele dla rodzin z dziećmi w Hurghadzie na wakacje all inclusive

top hotele marsa alam, najlepsze hotele marsa alam, polecane hotele marsa alam, popularne hotele marsa alam, super hotele marsa alam, najlepsze hotele dla rodzin marsa alam, polecane hotele dla rodzin marsa alam
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Marsa Alam

Odwiedź najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Marsa Alam na wakacjach all inclusive w Egipcie nad Morzem Czerwonym.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Grecja na wakacje 2023

Greckie wakacje 2023 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos i Zakyntos

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.