Wróć do listy artykułów

Wakacje w Egipcie — poradnik praktyczny

Poradnik wczasowicza | 17-01-2023, Aktualizacja: 06-09-2023
egipt wakacje, egipt jak się przygotować, egipt wczasy, egitp poradnik na wakacje, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt z niemiec, egipt wakacje z rodziną, egipt wakacje z dziećmi, egipt tanie wakacje, egipt jak wypoczywać, egipt klątwa faraona, egipt waluta, egipt co trzeba wiedzieć, egipt zimą, egipt co spakować, egipt dokumenty, egipt zasady wjazdu, egipt fotografowanie, egipt jakie leki
Wakacje all inclusive w Egipcie — jak wypoczywać — foto: Hilton Hurghada Plaza

Jak przygotować się do wakacji w Egipcie? Publikujemy najważniejsze porady, których znajomość uczyni Twój pobyt na wakacjach w tym kraju łatwiejszym, milszym i bardziej przewidywalnym. Nie daj się zaskoczyć i spraw, aby Twoje egipskie wakacje były fantastyczne, a dobre wspomnienia na długo pozostały w pamięci.

 

 

Wakacje w Egipcie — jak wypoczywać?

Egipt, a przede wszystkim jego wybrzeże Morza Czerwonego to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wybieranych przez turystów z Polski. Do nadmorskich kurortów Riwiery Egipskiej, na wakacje all inclusive przyjeżdżają miłośnicy plażowania, nurkowania i innych sportów wodnych.

 

Egipt to zawsze słoneczny kraj, a słońce bez względu na porę roku jest bardzo mocne. Do opalania koniecznie trzeba posmarować się kremem z dużym filtrem i leżeć pod parasolem. Parasole na egipskich plażach są tak skonstruowane, że przepuszczają wystarczającą ilość promieni słonecznych. Przy opalaniu się bez tych zabezpieczeń skóra szybko może ulec poparzeniom. 

 

Plażowanie w Egipcie

Plażowanie w Egipcie - foto:Mövenpick Resort

 

Podczas plażowania nie można też zapominać o systematycznym nawadnianiu organizmu i piciu co najmniej 3 l wody dziennie. Przy wietrze nie widać, że pocenie się jest intensywniejsze, dlatego łatwo się odwodnić.  

 

Kiedy jechać na wakacje do Egiptu?

W Egipcie, w którym dominuje subtropikalny klimat pustynny, wyróżnia się dwie pory roku – łagodną zimę i upalne lato. Ten wakacyjny region szczególnie chętnie odwiedzany jest przez turystów od jesieni do wiosny. Wtedy dla mieszkańców środkowej Europy upały nie są tak dokuczliwe, jak latem. Pogoda zimą jest taka jak u nas latem, natomiast w czasie egipskiego lata na południu kraju upały sięgają prawie 50°C. Na wybrzeżu Morza Czerwonego różnice temperatur nie są tak duże i wypoczynek jest znacznie przyjemniejszy.  

 

W styczniu i lutym to również doskonała miejscówka na rodzinne ferie zimowe. W tym czasie wypoczynek na słonecznych plażach nad Morzem Czerwonym można połączyć ze zwiedzaniem starożytnych zabytków pamiętających czasy faraonów.

 

Od marca do maja w Egipcie wieją gorące wiosenne wiatry nazywane chamsin. Powodują one szybki wzrost temperatury, ale też nawiewają znad pustyni znaczne ilości pyłu i piasku. Jest to jednak najlepszy okres na plażowanie nad Morzem Czerwonym. Doskonała pogoda na relaks z plażowaniem jest też od września do listopada.

 

W najpopularniejszych kurortach Riwiery Egipskiej — Marsa Alam, Sharm el Sheikh i największym egipskim kurorcie nad morzem Czerwonym, Hurghada, szczyt sezonu turystycznego trwa przez cały rok.

 

Zasady wjazdu do Egiptu

Przy wjeździe do Egiptu od turystów wymagany jest paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od planowanej daty powrotu z tego kraju. 

 

Obowiązuje też wiza turystyczna – jednokrotna (za 25 USD) lub wielokrotna (za 60 USD). O wizę można wnioskować w egipskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub wygenerować ją elektronicznie na stronie internetowej www.visa2egypt.gov.eg. Trzeba to zrobić co najmniej 7 dni przed planowaną podróżą. Wiza dostępna jest również na lotnisku w Egipcie. W każdej z tych opcji wizy turystyczne wydawane są na okres 30 dni.

 

Wybierając się na wakacje w Egipcie, obowiązkowo trzeba się ubezpieczyć. Niestety, ubezpieczenie EKUZ  w tym kraju nie obowiązuje, ponieważ Egipt znajduje się poza Europą.

 Przy wykupieniu ubezpieczenia, warto uwzględnić atrakcje, w których osoba ubezpieczona będzie uczestniczyć i upewnić się, że ewentualne skutki korzystania z nich są zawarte w polisie.

 

Przed wyjazdem do Egiptu nie ma obowiązku wykonania szczepień ochronnych. Zalecane są jednak profilaktyczne szczepienia przeciw tężcowi, polio, zapaleniu wątroby i durowi brzusznemu.

 

Obecnie aby wjechać do Egiptu, niewymagane jest zachowanie jakichkolwiek dodatkowych procedur. Obowiązuje jedynie wypełnienie formularza lokalizacyjnego. Tej formalności dopełnia się jeszcze w samolocie, a po wylądowaniu wypełniony formularz należy przekazać służbom granicznym.

Zasady wjazdu i pobytu obowiązujące w Egipcie mogą ulec zmianie, dlatego przed wyjazdem do tego kraju warto ponownie je sprawdzić na stronie MSZ, gdzie są na bieżąco aktualizowane.

 

Co spakować na wakacje w Egipcie?

Wakacje w Egipcie to zawsze gwarancja mocnego słońca. Pakując walizkę na wyjazd, bez względu na porę roku, w pierwszej kolejności należy wrzucić do niej dobry krem z wysokim filtrem UV. Nie można też zapomnieć o chroniącym przed słońcem nakryciu głowy i jak najciemniejszych okularach słonecznych. W Egipcie po zachodzie słońca od razu znacznie spada temperatura. Zimą wieczory mogą być chłodne, dlatego niezbędne też będą cieplejsze ubrania. 

 

Planując zwiedzanie egipskich atrakcji, należy przygotować sobie stosowny (wymagany w krajach muzułmańskich) i wygodny ubiór. Pasjonaci nurkowania powinni zabrać ze sobą własne maski, okulary i płetwy. Co prawda można wypożyczyć je na miejscu, ale przy wielu godzinach spędzonych w wodzie — to dodatkowe koszty. W wakacyjnym bagażu do Egiptu koniecznie powinny znaleźć się również buty do wody.

 

Jakie leki zabrać do Egiptu?

Wybierając się do Egiptu, dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie podręcznej apteczki z materiałami opatrunkowymi oraz podstawowymi lekami przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Egipskie słońce jest zdradliwe i bardzo mocne, dlatego amatorom kąpieli słonecznych może przydać się preparat na oparzenia. W apteczce na wakacje w Egipcie koniecznie powinny znaleźć się probiotyki i leki na dolegliwości przewodu pokarmowego. Warto też pamiętać o sprayu przeciw komarom, które na egipskich wakacjach mogą być nieco uciążliwe. 

 

Osoby przyjmujące leki, których wwiezienie może być zakwestionowane przez służby graniczne, powinny posiadać zaświadczenie lekarskie o konieczności ich stosowania z dawkowaniem, przetłumaczone na język angielski. Więcej informacji na stronie MSZ.

 

Jak uniknąć „klątwy faraona”?

Na wakacjach w Egipcie turyści z Europy często mają dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które od miejsca pobytu zwane są „klątwą faraona”.

 

Aby uniknąć tej nieprzyjemnej i męczącej choroby, warto zachować szczególną ostrożność w przestrzeganiu zasad higieny. Przed wieloma przykrymi konsekwencjami uchroni częste mycie rąk, picie tylko wody przegotowanej lub oryginalnie butelkowanej oraz dokładne mycie owoców i warzyw, szczególnie tych zakupionych lokalnie w sklepie i na targu. W przypadku wystąpienia dolegliwości niezwłocznie trzeba odwiedzić najbliższą aptekę, gdzie zwykle dostępne są potrzebne leki. Podczas choroby trwającej zwykle ok. 5 dni, najważniejsze jest nawadnianie organizmu i odpowiednia dieta. 

 

Pobyt w Egipcie — porady praktyczne

⇒ Po wylądowaniu na lotnisku w Egipcie wskazówki zegarka należy przesunąć o 1 godzinę do przodu.

⇒ Piątek i sobota są dniami urzędowo wolnymi od pracy. Urzędy wtedy nie pracują, natomiast sklepy są najczęściej otwarte 7 dni w tygodniu.

⇒ Gniazdka elektryczne w Egipcie są takie, jak w Polsce, dlatego przejściówki nie są potrzebne.

 

Ubiór

W Egipcie, choć jest to kraj muzułmański, nie obowiązują wyjątkowo rygorystyczne normy obyczajowe. W dużych miastach i w kurortach turystycznych jest pełna swoboda w zakresie ubioru. Warto jednak pamiętać o tym, że jest tu inna kultura i religia i szanować sposób życia jego mieszkańców, szczególnie poza obiektami turystycznymi. Poza hotelem i plażą ubranie kobiet powinno zakrywać ramiona i nogi do kolan. Wchodząc do meczetu, mężczyźni powinni zasłonić ramiona i kolana, a kobiety także włosy. Wakacyjne ubiory — krótkie spodenki, sukienki z odsłoniętymi ramionami i topy najlepiej nosić tylko na plaży i na terenie hotelu. 

 

Ubiór w miejscach publicznych

Ubiór w miejscach publicznych - foto Pixabay

 

Fotografowanie

Od sierpnia 2022 r. turyści mogą robić zdjęcia w miejscach publicznych bez dodatkowych zezwoleń. Trzeba jednak uważać, aby nie robić i publikować zdjęć, które źle wpływają na wizerunek Egiptu, obrażają jego obywateli lub naruszają moralność publiczną. Nie można też fotografować dzieci oraz robić i publikować zdjęć obywateli Egiptu bez ich pisemnej zgody. Nie ma możliwości też robić zdjęć z drona, bo do Egiptu nie wolno wwozić tego sprzętu.

 

Internet

Hotele najczęściej zapewniają dostęp do Internetu, ale nie zawsze płynność i prędkość połączenia są dobrej jakości. Poza tym niekiedy dostęp do Internetu w hotelu jest dodatkowo płatny. Po wylądowaniu jeszcze na lotnisku warto zatem zakupić jednorazowe karty SIM o określonej ilości transferu danych. Karty takie można też nabyć w centrach handlowych i w hotelowych sklepikach.

 

Waluta Egiptu

Oficjalna waluta obowiązująca w Egipcie to funt egipski, który oznaczany jest międzynarodowym kodem EGP. Funt egipski dzieli się na 100 piastrów. W obiegu są monety 5, 10, 20, 25 i 50 piastrów oraz 1 funtowe. Egipskie banknoty mają nominały 25 i 50 piastrów oraz 1, 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów.

 

Egipskie pieniądze

Egipskie pieniądze — foto: Unsplash

 

1 EGP = 0,1355 PLN — stan na dzień 06 września 2023 r.

Aktualny średni kurs waluty egipskiej można sprawdzić w tabeli opublikowanej na stronie NBP

 

Jaką walutę zabrać na wakacje w Egipcie?

 

Zakup funtów egipskich w Polsce praktycznie jest niemożliwy, dlatego na wakacje w Egipcie najlepiej zabrać dolary amerykańskie. Bez konieczności wypełniania deklaracji celnej można wwieźć do 10 000 USD lub równowartość tej kwoty w innej walucie. 

 

W większych miastach dostępne są bankomaty. W obiektach turystycznych, sklepach i restauracjach można płacić kartą. Zawsze warto mieć jednak przy sobie gotówkę, ponieważ tylko w ten sposób można zapłacić za wiele atrakcji, czy zakupy na lokalnym targu.

 

W Egipcie dobrze widziane jest płacenie dolarami amerykańskimi i zazwyczaj w tej walucie podawane są ceny atrakcji turystycznych w kurortach. Dolary chętnie przyjmowane są w ramach zapłaty za zakupy na bazarach i w innych miejscach, gdzie zwyczajowe jest targowanie się. W czasie takich zakupów kurs dolara zwykle liczy się orientacyjnie. Od stycznia 2023 r. tylko dolarami lub euro turyści zagraniczni muszą płacić za bilety kolejowe. W dolarach oczekiwane są też napiwki, czyli bakszysz, dawany za każdą, nawet najdrobniejszą usługę czy pomoc. Dolarowy napiwek przyjmowany jest także przez obsługę hotelową.

 

Średni kurs dolara amerykańskiego z 06 września 2023 r.

⇒ 1 USD = 30,9 EGP

 

Najlepiej zabrać ze sobą dolary, ponieważ wielu sprzedawców w Egipcie przelicza płatności, przyjmując, że 1 EUR = 1 USD.

Podobne wpisy

najlepsze hotele egipt, top hotele egipt, super hotele egipt, polecane hotele egipt, popularne hotele egipt, najlepsze hotele dla dorosłych egipt, top hotele dla dorosłych egipt, polecane hotele dla dorosłych egipt
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Egipt

Wakacje all inclusive dla przyjaciół, par i nie tylko, w najlepszych hotelach dla dorosłych w Egipcie

egipt morze czerwone, egipt wakacje, egipt wakacje z nurkowaniem, egipt wczasy, egipt wycieczki, egipt wypoczynek, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt first minute, egipt dla rodzin, egipt z niemiec, egipt nad morzem czerwonym, wakacje egipt, morze czerwone  egipt, egipt wakacje cały rok
Wypoczynek z Amigos
Egipt — wakacje all inclusive nad Morzem Czerwonym

Egipska Riwiera Morza Czerwonego to idealne miejsce na błogi lub aktywny wypoczynek all inclusive przez 365 dni w roku.

hurghada aquapark, egipt hurghada, hotele z aquaparkiem, hurghada wakacje all inclusive, wakacje all inclusive dla rodzin z dziećmi, hotele dla rodzin z dziećmi, hurghada dla rodzin z dziećmi, basen ze zjeżdżalnią, hurghada hotel, hurghada atrakcje dla dzieci, hurghada wakacje z rodziną, hurghada morze czerwone, egipt dla rodzin z dziećmi
Polecane hotele
TOP 10 hoteli z atrakcjami dla dzieci — Hurghada

Egipt — najlepsze hotele z aquaparkiem w Hurghadzie nad Morzem Czerwonym, idealne na wakacje all inclusive z dziećmi.

top hotele hurghada, najlepsze hotele hurghada, polecane hotele hurghada, popularne hotele hurghada, super hotele hurghada, najlepsze hotele dla rodzin hurghada, polecane hotele dla rodzin hurghada
Polecane hotele
TOP 10 hoteli w Egipcie dla rodzin — Hurghada

Polecane hotele dla rodzin z dziećmi w Hurghadzie na wakacje all inclusive

egipt hurghada, wakacje w hurghadzie, hurghada wakacje, hurghada kurort, hurghada wczasy w egipcie, hurghada atrakcje, hurghada co zobaczyć, hurghada nurkowanie, hurghada rafa koralowa, hurghada aktywne wakacje, hurghada ferie zimowe, hurghada morze czerwone, egipt morze czerwone
Warto wiedzieć
Hurghada — wakacje w Egipcie nad Morzem Czerwonym

Hurghada to najpopularniejszy kurort nad Morzem Czerwonym — idealne miejsce na wczasy all inclusive w Egipcie

top hotele marsa alam, najlepsze hotele marsa alam, polecane hotele marsa alam, popularne hotele marsa alam, super hotele marsa alam, najlepsze hotele dla rodzin marsa alam, polecane hotele dla rodzin marsa alam
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Marsa Alam

Odwiedź najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Marsa Alam na wakacjach all inclusive w Egipcie nad Morzem Czerwonym.

egipt wakacje, egipt wczasy, egitp wycieczki, egipt all inclusive, egipt atrakcje historyczne, egipt z niemiec, egipt atrakcje przyrodnicze, dolina królów, egipt karnak, egipt tanie wakacje, egipt piramidy, egipt luksor, egipt gdzie pojechać, egipt co zobaczyć, egipt urlop, egipt zwiedzanie, egipt starożytne zabytki, egipt atrakcje, zabytki starożytnego egiptu, karnak,
Warto wiedzieć
Egipt – wakacje all inclusive w cieniu piramid

Wakacje all inclusive w Egipcie to idealna propozycja dla osób spragnionych słońca i pasjonatów historii.

egipt wakacje, egipt nurkowanie, egipt wczasy, egipt wycieczki, egipt wypoczynek, egipt all inclusive, egipt kurorty, riwiera morza czerwonego, egipt dla rodzin, egipt z niemiec, riwiera egipska, egipt morze czerwone, wybrzeże morza czerwonego,  egipt rafa koralowa, egipt ośrodki turystyczne, kurort w egipcie, egipt hotele, kurorty nad morzem czerwonym
Warto wiedzieć
Egipt - popularne kurorty nad Morzem Czerwonym

Gdzie wypoczywać w Egipcie nad Morzem Czerwonym? Poznaj popularne egipskie kurorty, idealne na wakacje all inclusive.

hurghada egipt, wakacje all inclusive hurghada, hurghada wakacje z rodziną, hotel jaz aquaviva, luksusowy hotel hurghada, wypoczynek all inclusive, wakacje z rodziną jaz aquaviva, jaz aquaviva dla dzieci, atrakcje dla dzieci hurghada, madinat makadi, rodzinny wypoczynek
Polecane hotele
Egipt — rodzinny wypoczynek w hotelu Jaz Aquaviva

Na rodzinny wypoczynek all inclusive w Egipcie polecamy luksusowy hotel Jaz Aquaviva w Madinat Makadi koło Hurghady!

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.