Wróć do listy artykułów

Egipt – wakacje 2023 w cieniu piramid

Warto wiedzieć | 22-02-2021, Aktualizacja: 17-01-2023
egipt 2023, egipt wakacje, egipt wczasy, egitp wycieczki, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt z niemiec, egipt wakacje z rodziną, egipt z dziećmi, egipt tanie wakacje, egipt tanie wczasy, egipt tanie wycieczki, egipt gdzie pojechać, egipt jesienią, egipt zimą, egipt co zobaczyć, egipt urlop, egipt zwiedzanie, egipt starożytne zabytki, egipt atrakcje
Najsłynniejsze zabytki starożytnego Egiptu — foto: Pixabay.

Egipt — pustynny kraj faraonów, jest bardzo popularnym kierunkiem wśród turystów z całego świata, w tym także i z Polski. Turystów przyciągają tu niesamowite i unikatowe atrakcje, komfort wypoczynku w luksusowych hotelach i oferty wczasów w atrakcyjnych cenach, szczególnie te organizowane z wylotem z Niemiec. Sprawdź, co warto zobaczyć na wakacjach w Egipcie! 

 

 

Egipt — turystyczny raj w Afryce

 

Egipt — turystyczny raj w Afryce

Egipt — turystyczny raj w Afryce — foto: Pixabay

 

Egipt, czyli Arabska Republika Egiptu, leży w północno-wschodniej Afryce i na półwyspie Synaj w zachodniej Azji. Co roku kraj ten przyciąga wielu turystów na wakacje all inclusive ze względu na swoje piękne plaże oraz malownicze wybrzeża Mórz: Śródziemnego i Czerwonego z bajeczną rafą koralową. Luksusowe hotele z formułą all inclusive zlokalizowane są przy piaszczystych plażach i posiadają wiele atrakcji dla gości w każdym wieku.

 

Doskonałe warunki pogodowe sprawiają, że na urlop do Egiptu można jechać o każdej porze roku. Wakacje all inclusive w Egipcie polecane są szczególnie osobom spragnionym słońca i błogiego relaksu na plaży, amatorom nurkowania oraz rodzinom z dziećmi. Dla nich idealnym miejscem wypoczynku będzie Riwiera Egipska z przepięknymi rafami koralowymi i popularne kurorty Marsa Alam, Szarm el Szejk czy Hurghada leżące nad ciepłymi, turkusowymi wodami Morza Czerwonego obmywającymi piaszczyste plaże.

 

Ze względu na swoją bogatą historię oraz monumentalne zabytki Egipt jest idealnym kierunkiem dla pasjonatów historii starożytnej. Nie ma przy tym znaczenia czy miejscem wakacji ze zwiedzaniem będzie północna część tego kraju z Kairem i słynnymi Wielkimi Piramidami w Gizie, czy też jego południowa część z historycznymi Tebami w Luksorze. Wszystkie historyczne miejsca Egiptu zachwycają i budzą podziw, tym bardziej że liczą sobie kilka tysięcy lat.

 

W Egipcie relaks, przygoda, aktywne wczasy i błogie lenistwo — zarówno dla singli, par, jak i dla rodzin z dziećmi są gwarantowane!

 

Atrakcje historyczne Egiptu

Egipt ma do zaoferowania wiele historycznych atrakcji. Ten kraj wielkich faraonów zachwyca i zdumiewa swoją historią i monumentalnymi budowlami, które przetrwały tysiące lat.

 

Wielkie Piramidy

Trzema najsłynniejszymi Wielkimi Piramidami w Gizie są Piramidy: Chefrena, Faraona Cheopsa oraz Mykerinosa, które powstały ok. 4,5 tys. lat temu. To grobowce władców i osób bardzo zamożnych w starożytnym Egipcie. To niejedyne piramidy w Egipcie, bo zbudowano tu łącznie 11 piramid. Obok piramid nad piaskami pustyni góruje słynny Wielki Sfinks wykonany prawdopodobnie ok. 2550 r. p.n.e. Sfinks wielokrotnie był zasypywany przez pustynne piaski.

 

Wielkie Piramidy w Gizie

Wielkie Piramidy w Gizie — foto: Pixabay

 

Wielki Sfinks

Wielki Sfinks — foto: Pixabay

 

Dolina Królów i Królowych

Dolina Królów to miejsce, w którym odkryto 65 grobowców władców Egiptu z XVIII, XIX i XX dynastii i niektórych dostojników. Mieści się tam m.in. grobowiec Tutanchamona, Merenptaha oraz Setiego I. Grobowce obejmują wykute w skale kompleksy liczące wiele sal i korytarzy. Ściany wielu z nich pokrywają wspaniałe kolorowe malowidła. Już w starożytności wiele z nich zostało otwartych i ograbionych. 

 

Niedaleko Doliny Królów znajduje się Dolina Królowych z 80. odkrytymi  grobowcami żon faraonów. Wśród nich można zwiedzić 4 grobowce. Najbardziej znanym i uważanym za najpiękniejszy jest grobowiec królowej Nefertari — ukochanej żony faraona Ramzesa II

 

Teby - Dolina Królów

Teby — Dolina Królów — foto: Pixabay

 

Luksor 

Luksor leżący na brzegu Nilu był niegdyś stolicą starożytnego Egiptu znanym pod nazwą Teby. Nazwę Luksor, czyli "miasto pałaców" nadali mu Arabowie. W pewnych okresach Luksor był również największym miastem świata. Luksor jest świadectwem historii Egiptu od czasów panowania w starożytnym Egipcie XII dynastii do XIV w. naszej ery, kiedy wprowadzono tu islam.

To obecnie największe na świecie muzeum starożytne na świeżym powietrzu, ze wspaniałymi zabytkami i monumentalnymi budowlami. W 1979 r. Luksor został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wiele odnalezionych eksponatów zgromadzono w miejscowym Muzeum Luksorskim

 

Na wschodnim brzegu Nilu znajduje się Świątynia Luksorska, która została zbudowana w 1400 r. p.n.e. za czasów Amenhotepa III i rozbudowana przez kolejnych faraonów.

 

Luksor nad Nilem

Luksor nad Nilem — foto: Pixabay

 

Monumentalne budowle Luksoru

Monumentalne budowle Luksoru — foto: Pixabay

 

Świątynie w Karnaku

Zespół świątyń w Karnaku tworzą trzy świątynie główne i kilka mniejszych świątyń wewnętrznych oraz zewnętrznych, które powstawały przez 1500 lat za panowania ponad 30 faraonów. Największa z nich Świątynia Amona to najbardziej okazałe miejsce kultu, jakie kiedykolwiek powstało. Ze Świątynią Luksorską połączona jest 3-kilometrową Aleją Sfinksów. 134 kolumny  ważące po 70 ton, które wznoszą się w Sali Hipostylowej do dziś zdumiewają umiejętnościami technicznymi i budowlanymi starożytnych Egipcjan.

 

Zespół świątyń w Karnaku

Zespół świątyń w Karnaku — foto: Pixabay

 

Uniwersytet Al Azhar

Uniwersytet Al Azhar znajdujący się w Kairze to najważniejsza i najsłynniejsza uczelnia teologiczna islamu. Meczet wybudowany został w 972 r., a niedługo po tym założono przy nim religijną szkołę muzułmańską. Od 1952 r. uczelnia wyodrębniona z meczetu stała się uniwersytetem państwowym, ale zachowała swój religijny charakter.

 

Al Azhar, najważniejsza uczelnia teologiczna islamu

Al Azhar, najważniejsza uczelnia teologiczna islamu — foto: Pixabay

 

Świątynie w Abu Simbel

Miasto Abu Simbel było graniczną miejscowością starożytnego Egiptu. Za nim na południu znajdowało się już królestwo Nubii. Świątynie w Abu Simbel wybudowano w XIII wieku p.n.e., w czasie panowania faraona Ramzesa II. Światynia została wykuta w litej skale na 56 m w głąb góry. Przy wejściu umieszczony został 20-metrowy posąg Ramzesa i dużo mniejsze posagi jego rodziny. Faraon zlecił wzniesienie tak ogromnych świątyń, aby podróżnicy przybywający Nilem z południa do Egiptu od razu odczuli wielkość i potęgę jego kraju. Dwa razy w roku (w lutym i w październiku) przez otwór do wydrążonej komnaty wpadają promienie słońca, oświetlając 3 z 4 posągów. Obok Wielkiej Świątyni powstała druga mniejsza, poświęcona bogini miłości i ukochanej żonie Ramzesa — Nefertari.

W latach 60. ubiegłego wieku cały kompleks przeniesiono na wyżej położony teren, aby nie został zalany przez jezioro, które tworzyła powstająca na Nilu Tama Asuańska. Pracami kierował polski archeolog prof. Kazimierz Michałowski.

 

Świątynie w Abu Simbel

Świątynie w Abu Simbel — foto: Pixabay

 

Piramida Schodkowa w Sakkarze

Sakkara była niegdyś nekropolią starożytnej stolicy Egiptu — Memfis. Najsłynniejszą budowlą, która pozostała po tamtych czasach jest najstarsza w Egipcie, Piramida Schodkowa Dżesera zbudowana ok. 2650 p.n.e., czyli mająca aż 47 tys. lat. To jeden z największych historycznych skarbów Egiptu. Sześcioschodkowa piramida ma wysokość ok. 58 m i podstawę o wymiarach 123 m na 107 m. Pod nią, w podziemnej części znajduje się prawdziwy labirynt tuneli i komór połączonych szybami. Wiele lat trwała renowacja piramidy, ale od 2020 r. udostępniona już jest zwiedzającym.

 

Piramida Schodkowa

Piramida Schodkowa — foto: Pixabay

 

To tylko niewielka część tego, co można zobaczyć w Egipcie. I obojętnie jak wiele zdjęć czy filmów obejrzymy przed wyjazdem, na miejscu zawsze zdumiewa i budzi zachwyt ogrom oglądanych budowli. Podziwu godny jest też kunszt starożytnych budowniczych i to, że pamiątki po wielkości faraonów przetrwały tyle lat!

 

Atrakcje przyrodnicze Egiptu

W Egipcie znajduje się 20 parków narodowych i rezerwatów, w których można podziwiać wydmy przybrzeżne, pustynne pejzaże oraz piękne rafy koralowe.

 

Park Narodowy i Klasztor Świętej Katarzyny

Jednym z rezerwatów przyrody jest Park Narodowy Świętej Katarzyny, w którym znajduje się najwyższe pasmo górskie w Egipcie. Miejsce słynie z bogactwa fauny i flory. Park urzeka swoimi niezwykłym widokami.

 

W tym obszarze znajduje się ponad 200 punktów stanowiących miejsce kultu religijnego. Klasztor Świętej Katarzyny położony u stóp góry Synaj — najwyższego szczytu w Egipcie (2629 m n.p.m.) — jest najstarszym aktywnym klasztorem na świecie. Zbudowano go na wysokości 1570 m n.p.m., w miejscu, gdzie jak głosi Księga Wyjścia, Bóg objawił się Mojżeszowi jako gorejący krzew.

 

Czerwony Kanion

Czerwony Kanion — foto: Pixabay

 

Klasztor w Parku Narodowym Świętej Katarzyny

Klasztor w Parku Narodowym Świętej Katarzyny — foto: Pixabay

 

Rezerwat Abu Dżallum

Ciekawym miejscem jest Rezerwat Abu Dżallum, znajdujący się na wybrzeżu Morza Czerwonego w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj. W rezerwacie jest kilka plaż oraz miejsc przeznaczonych do nurkowania, dzięki którym można odkrywać piękne rafy koralowe wraz z rozmaitymi kolorowymi rybami.

 

Rezerwat Abu Dżallum

Rezerwat Abu Dżallum — foto: Pixabay

Wielkie Morze Piasku na Saharze

Wielkie Morze Piasku zajmuje ok. 72 tys. km2  i znajduje się w północnej części Sahary. To trzecie pod względem wielkości pole wydmowe na świecie, w którym najdłuższa wydma ma ponad 140 km długości.

 

Wielkie Morze Piasku

Wielkie Morze Piasku — foto: Pixabay

 

Biała Pustynia

Biała Pustynia powstała ze skał kredowych, które uległy erozji na wietrze i zamieniły się w ogromne naturalne rzeźby przypominające zwierzęta oraz gigantyczne grzyby. To jedyna taka pustynia na świecie.

 

Biała Pustynia

Biała Pustynia — foto: Pixabay

 

Jezioro Nassera

Jezioro Nassera to jeden z największych sztucznych zbiorników na świecie, który leży w pobliżu miasta Asuan na terenie Egiptu (83%) i w Sudanie (17%). Jezioro ma 510 km długości, jego głębokość dochodzi do 180 m, a powierzchnia to 5250 km². Jezioro powstało w latach 60. XX w. po przegrodzenie Nilu Wielką Tamą Asuańską. Tama też ma wyjątkowo imponujące rozmiary. Wznosi się na wysokość 111 m. Jej długość wynosi 3600 m, a szerokość to od 980 m u dołu do 40 m w górnej części. Na jego brzegach znajdują się 24 monumentalne budowle z czasów starożytnych, przeniesione tu w ochronie przed zalaniem.

 

Jezioro Nassera

Jezioro Nassera — foto: Pixabay

 

Podobne wpisy

hurghada egipt, wakacje all inclusive hurghada, hurghada wakacje z rodziną, hotel jaz aquaviva, luksusowy hotel hurghada, wypoczynek all inclusive, wakacje z rodziną jaz aquaviva, jaz aquaviva dla dzieci, atrakcje dla dzieci hurghada, madinat makadi, zimowe wakacje 2023, ferie zimowe 2023, wakacje 2023
Polecane hotele
Egipt — ferie zimowe 2023 w hotelu Jaz Aquaviva

Na ferie zimowe all inclusive 2023 w Egipcie polecamy luksusowy hotel Jaz Aquaviva w Madinat Makadi koło Hurghady!

najlepsze hotele egipt, top hotele egipt, super hotele egipt, polecane hotele egipt, popularne hotele egipt, najlepsze hotele dla dorosłych egipt, top hotele dla dorosłych egipt, polecane hotele dla dorosłych egipt
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Egipt

Wakacje all inclusive dla przyjaciół, par i nie tylko, w najlepszych hotelach dla dorosłych w Egipcie

top hotele sharm el sheikh, najlepsze hotele sharm el sheikh, polecane hotele sharm el sheikh, popularne hotele sharm el sheikh, super hotele sharm el sheikh, najlepsze hotele dla rodzin sharm el sheikh, polecane hotele dla rodzin sharm el sheikh
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Sharm El Sheikh

Najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Sharm El Sheikh na niezapomniane wakacje all inclusive w Egipcie nad Morzem Czerwonym.

egipt 2023, egipt wakacje 2023, egipt wakacje z nurkowaniem, egipt wczasy, egipt wycieczki, egipt wypoczynek, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt first minute, egipt dla rodzin, egipt z niemiec, egipt 2023 nad morzem, wakacje egipt 2023, morze czerwone  egipt, egipt ferie zimowe 2023, egipt zima 2023
Warto wiedzieć
Egipt — wakacje all inclusive nad Morzem Czerwonym

Egipska Riwiera Morza Czerwonego to idealne miejsce na błogi lub aktywny wypoczynek all inclusive przez 365 dni w roku.

komfortowe wakacje all inclusive, wakacje all inclusive w egipcie, ferie zimowe 2023, wakacje nad morzem czerwonym, hotele albatros, hotele jaz, gdzie wypocząć w egipcie, wakacje all inclusive 2023, nurkowanie w rafie koralowej, nurkowanie w morzu czerwonym, sporty wodne, piaszczyste plaże, ferie zimowe 2023 w egipcie, wypoczynek dla rodzin,kurorty w egipcie, egipt koronawirus, covid-19
Wypoczynek z Amigos
Gdzie wypocząć w Egipcie na feriach zimowych 2023?

W którym kurorcie na wybrzeżu Morza Czerwonego w Egipcie i jakim hotelu spędzić komfortowe wakacje all inclusive zimą 2023?

top hotele hurghada, najlepsze hotele hurghada, polecane hotele hurghada, popularne hotele hurghada, super hotele hurghada, najlepsze hotele dla rodzin hurghada, polecane hotele dla rodzin hurghada
Polecane hotele
TOP 10 hoteli w Egipcie dla rodzin — Hurghada

Polecane hotele dla rodzin z dziećmi w Hurghadzie na wakacje all inclusive

top hotele marsa alam, najlepsze hotele marsa alam, polecane hotele marsa alam, popularne hotele marsa alam, super hotele marsa alam, najlepsze hotele dla rodzin marsa alam, polecane hotele dla rodzin marsa alam
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Marsa Alam

Odwiedź najlepsze hotele dla rodzin z dziećmi w Marsa Alam na wakacjach all inclusive w Egipcie nad Morzem Czerwonym.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.