Wróć do listy artykułów

Dominikana – poradnik wczasowicza

Poradnik wczasowicza | 22-01-2020, Aktualizacja: 05-09-2023
karaiby dominikana, dominikana pamiątki, dominikana co przywieźć, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana waluta, dominikana podróżowanie, dominikana pogoda
Wakacje all inclusive w słonecznej Dominikanie — foto: Pixbay.

Dominikana jest jednym z najbardziej rozwiniętych turystycznie krajów na Karaibach. Chętnie wybierana jest przez turystów na wakacje all inclusive. Dominikana to również popularny kraj na wypoczynek wśród Polaków. Przed wakacjami w tym egzotycznym raju warto wiedzieć, jak przygotować się do wyjazdu i czego można spodziewać się na miejscu.  

 

 

Wjazd do Dominikany

Coraz częściej na wakacje all inclusive turyści z Polski wybierają tropikalną, egzotyczną Dominikanę. Od 1 maja 2023 r.  aby wjechać na terytorium Dominikany, trzeba mieć paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu podróży. Przy pobycie do 30 dni niewymagana jest wiza wjazdowa, ale trzeba okazać bilet powrotny oraz środki finansowe wystarczające na pokrycie kosztów zadeklarowanego pobytu. 

Obowiązkowo należy wypełnić elektroniczny formularz wjazdu/wyjazdu, dostępny online na stronie internetowej: https://eticket.migracion.gob.do

 

Władze Dominikany nie wymagają posiadania obowiązkowych szczepień ochronnych. W Dominikanie występuje zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, dlatego zaleca się szczepienia w tym zakresie oraz picie wyłącznie wody butelkowanej. W Dominikanie lekarstwa są bardzo drogie, dlatego ich podstawowy zestaw najlepiej zabrać ze sobą. Przy lekach na choroby przewlekłe, których przyjmowania nie można przerwać na czas urlopu, trzeba mieć ze sobą receptę lub przetłumaczone na j. angielski zaświadczenie lekarza.

Przed wyjazdem warto też sprawdzić na stronie MSZ aktualne zasady wjazdu i pobytu, obowiązujące w Dominikanie, aby odpowiednio przygotować się do podróży. 

 

Pobyt w Dominikanie

W Dominikanie nie ma polskiej ambasady, dlatego udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej Polakom jest znacznie ograniczone. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie. Obywatele polscy uprawnieni są jednak do uzyskania pomocy konsularnej w placówkach innych państw członkowskich UE. W stolicy Dominikany — Santo Domingo i w kurorcie Puerto Plata na północnym wybrzeżu wyspy są Honorowe Konsulaty Generalne Rzeczypospolitej Polskiej. 

Standardem w Dominikanie są gniazdka typu amerykańskiego, dlatego trzeba zabrać ze sobą adapter.

 

Czy w Dominikanie jest bezpiecznie?

Oczywiście, że tak. Wystarczy potwierdzenie, że region Punta Cana jest uznawany za miejsce z najniższym odsetkiem przestępczości na świecie. Mieszkańcy są pomocni i życzliwi, dlatego bez obaw można opuścić teren hotelu i zwiedzać okoliczne atrakcje. Warto jednak uważać na naciągaczy, którzy za wszelką cenę próbują sprzedać turystom pamiątki w bardzo wygórowanych cenach.

W Dominikanie nad bezpieczeństwem turystów czuwają wyspecjalizowane służby, umiejscowione zazwyczaj przy każdym ośrodku turystycznym i przy większych, popularnych atrakcjach. Oficerowie tych służb są bardzo życzliwi i często znają inne języki poza hiszpańskim.

 

Warunki klimatyczne i pogoda

Egzotyczna Dominikana leży na wyspie Haiti, która jest częścią Wielkich Antyli.

 

 

Ten rejon to strefa klimatu tropikalnego i aktywności sejsmicznej. Występują tu trzęsienia ziemi, a od sierpnia do października może pojawić się zagrożenie huraganami i tsunami. Niemal pewne jest, że „huraganowych atrakcji” doświadczą turyści, przebywający na wczasach w Dominikanie we wrześniu. 

 

W przypadku podróży w tym czasie do obszaru zagrożonego warto przed wyjazdem zarejestrować się w serwisie Odyseusz. Dlaczego? W razie wystąpienia problemów pogodowych czy sejsmicznych, urzędnicy konsulatu będą wiedzieli o pobycie polskiego turysty w takim zagrożonym rejonie. Warto też zadbać o kompleksowe ubezpieczenie, obejmujące także skutki katastrof naturalnych. 

 

Dominikana to kraj tropikalny, dlatego przez cały rok są tu doskonałe warunki do wypoczynku — jest słonecznie, bardzo ciepło, a nawet upalnie. Średnia temperatura roczna wynosi około 30°C. Najwyższe temperatury są od czerwca do października. Miesiące zimowe też są bardzo ciepłe, bo temperatura wynosi wtedy ok. 28°C. Temperatura wody zimą przekracza 25°C, a latem ma prawie 30°C.

 

Słoneczne plaże Dominikany

Słoneczne plaże Dominikany — foto: Pixabay

 

Od maja do listopada wczesnym wieczorem pojawiają się krótkie, tropikalne deszcze. W rejonie Punta Cana pora deszczowa nie jest rozłożona równomiernie. Opady występują tam w maju oraz od lipca do września. 

 

Waluta Dominikany

Walutą obowiązująca w Dominikanie jest dominikańskie peso, oznaczane symbolem RD$, z międzynarodowym skrótem DOP. W obrocie są banknoty o nominałach 20, 50, 100, 500, 1000 i 2000 oraz monety 1, 5, 10 i 25 peso. 

Akceptowane są tu również dolary amerykańskie oraz euro. Podobnie jest z kartami kredytowymi. Turystom zaleca się płacenie dolarami, ponieważ jest to najpopularniejsza waluta w Dominikanie. Pieniądze można wypłacać w licznych bankomatach znajdujących się w kurortach.  

Dolary lub euro można bez problemów wymienić w bankach, kantorach i hotelach. Z powodów bezpieczeństwa, niewskazane są takie wymiany na ulicy.

Najbardziej opłacalny przelicznik jest jednak ten przy zakupie waluty przed wylotem w Polsce.

 

Aktualny kurs dominikańskiej waluty w NBP wynosi: 

1 DOP. = 0,0725 PLN. (kurs z dnia 30 sierpnia 2023 r.)

 

Przelicznik dolara i euro do peso — kurs z dnia 05 września 2023:

1 USD = 57,00 DOP

1 EURO = 61,29 DOP

 

Co warto przywieźć z Dominikany?

Jakie przysmaki i pamiątki warto kupić, wypoczywając na wakacjach w Dominikanie

 

Pasaż handlowy w Santo Domingo

Pasaż handlowy w Santo Domingo — foto: Unsplash

 

Rum

Uważany za najlepszy na świecie dominikański rum to jeden z narodowych produktów tego kraju. Mieszkańcy Dominikany piją go w ogromnych ilościach bez względu na porę. Wytwarzany jest według tradycyjnego przepisu sięgającego przełomu XV i XVI w. i czasów Krzysztofa Kolumba. Lokalny rum wyrabia się z trzciny cukrowej, która jest najczęściej uprawianą rośliną na wyspie. Produkuje się tu ok. 30 rodzajów rumu, a najbardziej znanymi markami są Brugal, Bermudez i Barcelo. Przy zakupie rumu jako souveniru wakacyjnego trzeba jednak pamiętać, że 1 osoba może wywieźć z Dominikany tylko 1 litr alkoholu.

 

Dominikański rum

Dominikański rum — foto: Unsplash

 

Mamajuana

Mamajuana to karaibski trunek, zwany też dominikańską viagrą. Ten rodzaj alkoholu jest produkowany wyłącznie w Dominikanie. Jest to mieszanina naturalnych ziół, korzeni, kory i przypraw zalana miodem, karaibskim rumem oraz czerwonym winem. Mamajuanę można kupić dosłownie wszędzie. To lokalne lekarstwo na wszystkie dolegliwości, ale przede wszystkim na potencję i to zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Z powodu ograniczeń w ilości wywożonego alkoholu do 1 litra na osobę, lepiej kupić i przewieźć do kraju sam susz, czyli zestaw do samodzielnego przyrządzenia.

 

Mamajuana

Mamajuana — Wikipedia

 

Kawa

Kawa to jeden z ulubionych napojów mieszkańców Dominikany. Oryginalna dominikańska kawa jest bardzo mocna. Dominikańczycy piją ją lekko posłodzoną i z dodatkiem dominikańskiego cynamonu, który też warto wrzucić razem z kawą do walizki. Dostępnych jest tu kilka rodzajów kawy w wersji ziarnistej lub zmielonej. Polscy turyści szczególnie polecają odmianę Santo Domingo i Induban. 

 

Dominikańska kawa

Dominikańska kawa — foto: Unsplash

 

Kakao

W Dominikanie kakao smakuje zupełnie inaczej niż u nas. Jest fantastyczne. Mieszkańcy Dominikany piją herbatę mieszaną z kakao. Można je kupić już zmielone połączone z cukrem trzcinowym lub w postaci czarnej kulki, którą zetrzeć trzeba już samodzielnie. Kakao w kulce jest bardzo gorzkie.

 

Cygara

W egzotycznej Dominikanie można kupić cygara i cygaretki w różnych smakach: bananowe, waniliowe, o smaku wiśni lub czekolady. Te najlepsze oczywiście zwijane są ręcznie.

 

Kobiece pamiątki 

Specjalnie dla pań fantastyczna wakacyjną pamiątką będą ozdoby z błękitnego larimaru nazywanego także kamieniem delfina lub Atlantydy. Jedynym miejscem występowania larimaru jest Dominikana i to właśnie dlatego jest kamieniem unikatowym.

 

Larimar z Dominikany

Larimar z Dominikany — foto: Unsplash

 

Biżuteria z oryginalnego dominikańskiego bursztynu będzie rewelacyjną pamiątką z wakacji, bo to inny bursztyn niż nasz, bałtycki. Warto kupować takie ozdoby w sklepach, aby kamień był oryginalny. Jakość i cena kamienia zależy od jego barwy, im bardziej błękitny, tym bardziej poszukiwany i droższy. Przy okazji wakacji w Dominikanie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Bursztynu w Puerto Plata lub Santo Domingo. Sklepy z biżuterią w tych muzeach są dobrze zaopatrzone i nie ma obaw zakupy podróbek kamieni.

 

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu — foto: Pixabay

 

Dobrą pamiątką będzie także krem ze śluzem ślimaka. Ten zakupiony w Dominikanie jest znacznie tańszy, a działa tak samo, jak ten bardzo drogi, dostępny w naszych drogeriach.

 

Podróżowanie po Dominikanie

Dominikana to nie tylko rajskie plaże. Jest tu wiele atrakcji i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.

Aby podróżować po Dominikanie wypożyczonym samochodem, nie trzeba posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie typu all inclusive.

 

Oprócz wynajętego samochodu w Dominikanie można także przemieszczać się transportem publicznym. Najbardziej ekonomicznym środkiem transportu są tu niewielkie i niedrogie busy — guagua. Dominikańskie mikrobusiki są bardzo popularne nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów. Bardziej wygodną podróż zapewniają klimatyzowane autobusy z toaletami. 

 

Transport w Dominikanie

Transport w Dominikanie — foto: Unsplash

 

Taksówki są znacznie droższe. Poza tym najczęściej nie mają taksometrów, dlatego cenę należy uzgodnić jeszcze przed rozpoczęciem jazdy

Podobne wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

dominikana półwysep samana, dominikana wybrzeże atlantyku,  dominikana atrakcje, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec, samana humbaki, samana przyroda, samana plaże, samana co zobaczyć, samana pogoda, samana nurkowanie
Warto wiedzieć
Dominikana – zachwycający półwysep Samana

Półwysep Samana w Dominikanie to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla miłośników egzotyki i błogiego wypoczynku.

karaiby dominikana, dominikana plaże, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana najpiękniejsze plaże, dominikana rajskie plaże
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze rajskie plaże Dominikany

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, idealnych na błogie, egzotyczne wakacje all inclusive!

dominikana punta cana, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana wypoczynek, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive, punta cana last minute
Warto wiedzieć
Dominikana – wakacje w regionie Punta Cana

Punta Cana uważana jest za najpiękniejszy region Dominikany. Jakie atrakcje i plaże czekają tam na turystów?

last minute, last minute z Niemiec, niemieckie biura podroży, niemieckie oferty, tanie wakacje, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje z niemiec, dominikana wczasy z niemiec, dominikana wycieczki z niemiec
Warto wiedzieć
Muzeum Bursztynu w Santo Domingo i Puerto Plata

W Muzeum Bursztynu w Puerto Plata znajduje się przepiękny bursztyn, który był inspiracją do filmu „Park Jurajski”.

najlepsze hotele dominikana, super hotele dominikana, top hotele dominikana, polecane hotele dominikana, popularne hotele dominikana, najlepsze hotele dla dorosłych dominikana
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Dominikana

Egzotyczne wakacje all inclusive na piaszczystych plażach Karaibów w Dominikanie w najlepszych hotelach dla dorosłych.

santo domingo wakacje, santo domingo wczasy, santo domingo wycieczki, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana tanie wakacje, santo domingo atrakcje, santo domingo pogoda, santo domingo co zobaczyć, santo domingo stolica dominikany
Warto wiedzieć
Dominikana – historyczne Santo Domingo

Santo Domingo — historyczna stolica Dominikany to idealne miejsce na plażowy relaks i aktywne wakacje all inclusive

tanie wakacje dominikana, dominikana plaże, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, karaiby dominikana, dominikana atrakcje
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Dominikana to najpopularniejszy kierunek na egzotyczne wakacje all inclusive. Co warto wiedzieć o tej królowej Karaibów?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.