Wróć do listy artykułów

Dominikana – poradnik wczasowicza

Poradnik wczasowicza | 22-01-2020, Aktualizacja: 06-12-2022
dominikana 2023, dominikana covid-19, dominikana pamiątki, dominikana co przywieźć, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana waluta, dominikana podróżowanie, dominikana pogoda
Wakacje all inclusive w słonecznej Dominikanie — foto: Pixbay.

Dominikana jest jednym z najbardziej rozwiniętych turystycznie krajów na Karaibach. Chętnie wybierana jest przez turystów na wakacje all inclusive. Dominikana to również popularny kraj na wypoczynek wśród Polaków. Przed wakacjami w tym egzotycznym raju warto wiedzieć, jak przygotować się do wyjazdu i czego można spodziewać się na miejscu.  

 

 

Wjazd do Dominikany

Coraz częściej na wakacje all inclusive turyści z Polski wybierają tropikalną, egzotyczną Dominikanę. Aby wjechać na terytorium Dominikany, turyści z Polski muszą mieć paszport ważny co najmniej 6 miesięcy. Przy pobycie do 30 dni niewymagana jest wiza wjazdowa, ale trzeba okazać bilet powrotny oraz środki finansowe wystarczające na pokrycie kosztów zadeklarowanego pobytu. 

Obowiązkowo należy wypełnić elektroniczny formularz wjazdu/wyjazdu, dostępny online na stronie internetowej: https://eticket.migracion.gob.do

 

Władze Dominikany nie wymagają posiadania obowiązkowych szczepień ochronnych. W Dominikanie występuje zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, dlatego zaleca się szczepienia w tym zakresie oraz picie wyłącznie wody butelkowanej. W Dominikanie lekarstwa są bardzo drogie, dlatego ich podstawowy zestaw najlepiej zabrać ze sobą. Przy lekach na choroby przewlekłe, których przyjmowania nie można przerwać na czas urlopu, trzeba mieć ze sobą receptę lub przetłumaczone na j. angielski zaświadczenie lekarza.

 

Wakacje w Dominikanie — pandemia COVID-19

Dominikana to jeden z nielicznych krajów, w którym od początku pandemii nie wprowadzono restrykcyjnych obostrzeń covidowych. I odwiedzający ten kraj turyści liczą, że tak będzie w dalszym ciągu. Warto się jednak zabezpieczyć i przed wyjazdem sprawdzić na stronie MSZ aktualne zasady wjazdu i pobytu, obowiązujące w Dominikanie, aby odpowiednio przygotować się do podróży. 

 

Dla ułatwienia na naszym blogu w artykule COVID-19 - nowości w zasadach podróżowania publikujemy też aktualne informacje o zmianach w zasadach i obostrzeniach w związku z koronawirusem wprowadzanych w najpopularniejszych wakacyjnych krajach na świecie. Pobyt w Dominikanie

W Dominikanie nie ma polskiej ambasady, dlatego udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej Polakom jest znacznie ograniczone. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie. Obywatele polscy uprawnieni są jednak do uzyskania pomocy konsularnej w placówkach innych państw członkowskich UE. W stolicy Dominikany — Santo Domingo i w kurorcie Puerto Plata na północnym wybrzeżu wyspy są Honorowe Konsulaty Generalne Rzeczypospolitej Polskiej. 

Standardem w Dominikanie są gniazdka typu amerykańskiego, dlatego trzeba zabrać ze sobą adapter.

 

Czy w Dominikanie jest bezpiecznie?

Oczywiście, że tak. Wystarczy potwierdzenie, że region Punta Cana jest uznawany za miejsce z najniższym odsetkiem przestępczości na świecie. Mieszkańcy są pomocni i życzliwi, dlatego bez obaw można opuścić teren hotelu i zwiedzać okoliczne atrakcje. Warto jednak uważać na naciągaczy, którzy za wszelką cenę próbują sprzedać turystom pamiątki w bardzo wygórowanych cenach.

W Dominikanie nad bezpieczeństwem turystów czuwają wyspecjalizowane służby, umiejscowione zazwyczaj przy każdym ośrodku turystycznym i przy większych, popularnych atrakcjach. Oficerowie tych służb są bardzo życzliwi i często znają inne języki poza hiszpańskim.

 

Warunki klimatyczne i pogodowe

Egzotyczna Dominikana leży na wyspie Haiti, która jest częścią Wielkich Antyli. Ten rejon to strefa klimatu tropikalnego i aktywności sejsmicznej. Występują tu trzęsienia ziemi, a od sierpnia do października może pojawić się zagrożenie huraganami i tsunami. Niemal pewne jest, że „huraganowych atrakcji” doświadczą turyści, przebywający na wczasach w Dominikanie we wrześniu. 

 

W przypadku podróży w tym czasie do obszaru zagrożonego warto przed wyjazdem zarejestrować się w serwisie Odyseusz. Dlaczego? W razie wystąpienia problemów pogodowych czy sejsmicznych, urzędnicy konsulatu będą wiedzieli o pobycie polskiego turysty w takim zagrożonym rejonie. Warto też zadbać o kompleksowe ubezpieczenie, obejmujące także skutki katastrof naturalnych. 

 

Dominikana to kraj tropikalny, dlatego przez cały rok są tu doskonałe warunki do wypoczynku — jest słonecznie, bardzo ciepło, a nawet upalnie. Średnia temperatura roczna wynosi około 30°C. Najwyższe temperatury są od czerwca do października. Miesiące zimowe też są bardzo ciepłe, bo temperatura wynosi wtedy ok. 28°C. Temperatura wody zimą przekracza 25°C, a latem wynosi prawie 30°C.

 

Słoneczne plaże Dominikany

Słoneczne plaże Dominikany — foto: Pixabay

 

Od maja do listopada wczesnym wieczorem pojawiają się krótkie, tropikalne deszcze. W rejonie Punta Cana pora deszczowa nie jest rozłożona równomiernie. Opady występują tam w maju oraz od lipca do września. 

 

Waluta Dominikany

Walutą obowiązująca w Dominikanie jest dominikańskie peso, oznaczane symbolem RD$, z międzynarodowym skrótem DOP. W obrocie są banknoty o nominałach 20, 50, 100, 500, 1000 i 2000 oraz monety 1, 5, 10 i 25 peso. 

Akceptowane są tu również dolary amerykańskie oraz euro. Podobnie jest z kartami kredytowymi. Turystom zaleca się płacenie dolarami, ponieważ jest to najpopularniejsza waluta w Dominikanie. Pieniądze można wypłacać w licznych bankomatach znajdujących się w kurortach.  

Dolary lub euro można bez problemów wymienić w bankach, kantorach i hotelach. Z powodów bezpieczeństwa, niewskazane są takie wymiany na ulicy.

Najbardziej opłacalny przelicznik jest jednak ten przy zakupie waluty przed wylotem w Polsce.

Aktualny kurs dominikańskiej waluty w NBP wynosi: 

1 DOP. = 0,0825 PLN. (kurs z dnia 30 listopada  2022 r.)

 

Przelicznik dolara i euro do peso — kurs z dnia 06 grudnia 2022:

1 USD = 54,76 DOP

1 EURO = 57,56 DOP

 

Co warto przywieźć z Dominikany?

Jakie przysmaki i pamiątki warto kupić, wypoczywając na wakacjach w Dominikanie

 

Pasaż handlowy w Santo Domingo

Pasaż handlowy w Santo Domingo — foto: Unsplash

 

Rum

Uważany za najlepszy na świecie dominikański rum to jeden z narodowych produktów tego kraju. Mieszkańcy Dominikany piją go w ogromnych ilościach bez względu na porę. Wytwarzany jest według tradycyjnego przepisu sięgającego przełomu XV i XVI w. i czasów Krzysztofa Kolumba. Lokalny rum wyrabia się z trzciny cukrowej, która jest najczęściej uprawianą rośliną na wyspie. Produkuje się tu ok. 30 rodzajów rumu, a najbardziej znanymi markami są Brugal, Bermudez i Barcelo. Przy zakupie rumu jako souveniru wakacyjnego trzeba jednak pamiętać, że 1 osoba może wywieźć z Dominikany tylko 1 litr alkoholu.

 

Dominikański rum

Dominikański rum — foto: Unsplash

 

Mamajuana

Mamajuana to karaibski trunek, zwany też dominikańską viagrą. Ten rodzaj alkoholu jest produkowany wyłącznie w Dominikanie. Jest to mieszanina naturalnych ziół, korzeni, kory i przypraw zalana miodem, karaibskim rumem oraz czerwonym winem. Mamajuanę można kupić dosłownie wszędzie. To lokalne lekarstwo na wszystkie dolegliwości, ale przede wszystkim na potencję i to zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Z powodu ograniczeń w ilości wywożonego alkoholu do 1 litra na osobę, lepiej kupić i przewieźć do kraju sam susz, czyli zestaw do samodzielnego przyrządzenia.

 

Mamajuana

Mamajuana — Wikipedia

 

Kawa

Kawa to jeden z ulubionych napojów mieszkańców Dominikany. Oryginalna dominikańska kawa jest bardzo mocna. Dominikańczycy piją ją lekko posłodzoną i z dodatkiem dominikańskiego cynamonu, który też warto wrzucić razem z kawą do walizki. Dostępnych jest tu kilka rodzajów kawy w wersji ziarnistej lub zmielonej. Polscy turyści szczególnie polecają odmianę Santo Domingo i Induban. 

 

Dominikańska kawa

Dominikańska kawa — foto: Unsplash

 

Kakao

W Dominikanie kakao smakuje zupełnie inaczej niż u nas. Jest fantastyczne. Mieszkańcy Dominikany piją herbatę mieszaną z kakao. Można je kupić już zmielone połączone z cukrem trzcinowym lub w postaci czarnej kulki, którą zetrzeć trzeba już samodzielnie. Kakao w kulce jest bardzo gorzkie.

 

Cygara

W egzotycznej Dominikanie można kupić cygara i cygaretki w różnych smakach: bananowe, waniliowe, o smaku wiśni lub czekolady. Te najlepsze oczywiście zwijane są ręcznie.

 

Kobiece pamiątki 

Specjalnie dla pań fantastyczna wakacyjną pamiątką będą ozdoby z błękitnego larimaru nazywanego także kamieniem delfina lub Atlantydy. Jedynym miejscem występowania larimaru jest Dominikana i to właśnie dlatego jest kamieniem unikatowym.

 

Larimar z Dominikany

Larimar z Dominikany — foto: Unsplash

 

Biżuteria z oryginalnego dominikańskiego bursztynu będzie rewelacyjną pamiątką z wakacji, bo to inny bursztyn niż nasz bałtycki. Warto kupować takie ozdoby w sklepach, aby kamień był oryginalny. Jakość i cena kamienia zależy od jego barwy, im bardziej błękitny, tym bardziej poszukiwany i droższy. Przy okazji wakacji w Dominikanie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Bursztynu w Puerto Plata lub Santo Domingo. Sklepy z biżuterią w tych muzeach są dobrze zaopatrzone i nie ma obaw zakupy podróbek kamieni.

 

Muzeum Bursztynu

Muzeum Bursztynu — foto: Pixabay

 

Dobrą pamiątką będzie także krem ze śluzem ślimaka. Ten zakupiony w Dominikanie jest znacznie tańszy, a działa tak samo, jak ten bardzo drogi, dostępny w naszych drogeriach.

 

Podróżowanie po Dominikanie

Dominikana to nie tylko rajskie plaże. Jest tu wiele atrakcji i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.

Aby podróżować po Dominikanie wypożyczonym samochodem, nie trzeba posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie typu all inclusive.

 

Oprócz wynajętego samochodu w Dominikanie można także przemieszczać się transportem publicznym. Najbardziej ekonomicznym środkiem transportu są tu niewielkie i niedrogie busy — guagua. Dominikańskie mikrobusiki są bardzo popularne nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów. Bardziej wygodną podróż zapewniają klimatyzowane autobusy z toaletami. 

 

Transport w Dominikanie

Transport w Dominikanie — foto: Unsplash

 

Taksówki są znacznie droższe. Poza tym najczęściej nie mają taksometrów, dlatego cenę należy uzgodnić jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. 

Podobne wpisy

dominikana 2023, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana wypoczynek, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive, punta cana last minute
Warto wiedzieć
Dominikana – wakacje w regionie Punta Cana

Punta Cana uważana jest za najpiękniejszy region Dominikany. Jakie atrakcje i plaże czekają tam na turystów?

last minute, last minute z Niemiec, niemieckie biura podroży, niemieckie oferty, tanie wakacje, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje z niemiec, dominikana wczasy z niemiec, dominikana wycieczki z niemiec
Warto wiedzieć
Muzeum Bursztynu w Santo Domingo i Puerto Plata

W Muzeum Bursztynu w Puerto Plata znajduje się przepiękny bursztyn, który był inspiracją do filmu „Park Jurajski”.

tanie wakacje dominikana, dominikana 2023, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, karaiby dominikana, dominikana wakacje 2023
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Dominikana to najpopularniejszy kierunek na egzotyczne wakacje all inclusive. Co warto wiedzieć o tej królowej Karaibów?

wakacje 2023, wczasy 2023, wycieczki 2023, dominikana 2023, punta cana 2023, puerto plata 2023, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje 2023 w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

najlepsze hotele dominikana, super hotele dominikana, top hotele dominikana, polecane hotele dominikana, popularne hotele dominikana, najlepsze hotele dla dorosłych dominikana
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Dominikana

Egzotyczne wakacje all inclusive na piaszczystych plażach Karaibów w Dominikanie w najlepszych hotelach dla dorosłych.

puerto plata wakacje 2023, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana all inclusive, puerto plata zima 2023, puerto plata ferie zimowe 2023
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje 2023, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – zachwycający półwysep Samana

Półwysep Samana w Dominikanie to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla miłośników egzotyki i błogiego wypoczynku.

dominikana 2023, dominikana plaże, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana najpiękniejsze plaże, dominikana karaiby, dominikana rajskie plaże
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze rajskie plaże Dominikany

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, idealnych na błogie, egzotyczne wakacje all inclusive!

santo domingo wakacje, santo domingo wczasy, santo domingo wycieczki, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana tanie wakacje
Warto wiedzieć
Dominikana – historyczne Santo Domingo

Santo Domingo — historyczna stolica Dominikany to idealne miejsce na aktywne i leniwe wakacje all inclusive

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.