Wróć do listy artykułów

Najciekawsze miejsca na wakacje z nurkowaniem

Wypoczynek z Amigos | 07-11-2018, Aktualizacja: 17-11-2023
najlepsze miejsca do nurkowania, nurkowanie za granicą, nurkowanie na wakacjach, nurkowanie w egipcie, nurkowanie na kubie, nurkowanie na malediwach, nurkowanie w tajlandii, nurkowanie w meksyku, nurkowanie w dominikanie, nurkowanie w indonezji, nurkowanie na bali, nurkowanie w rafie koralowej, nurkowanie na karaibach, nurkowanie w tropikach, egzotyczne nurkowanie, ekologiczne nurkowanie
Podwodny świat kryje w sobie wiele ciekawych i niesamowitych miejsc, które warto zobaczyć podczas wakacji z nurkowaniem za granicą — foto: Unsplash.

Wakacje z nurkowaniem to doskonały sposób na aktywny wypoczynek połączony z poznawaniem bogatego i barwnego podwodnego świata. Najlepsze i najbardziej zachwycające miejsca do nurkowania są w ciepłych morzach. Prezentujemy najpiękniejsze z nich oraz takie, które ze względu na położenie i klimat są idealne na wakacje z nurkowaniem poza sezonem letnim.  

 

 

Egipt — nurkowanie w Morzu Czerwonym

 

Egipt, nurkowanie w Morzy Czerwonym

Egipt, nurkowanie w Morzy Czerwonym — foto: Pixabay

 

Najpopularniejsze miejsca zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego to kurorty Hurghada, Sharm el Sheikh i Marsa Alam. Każdy znajdzie tu coś dla siebie — płytkie, przepiękne i bajecznie kolorowe rafy koralowe, strome ściany oraz zatopione wraki. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto wybrać się akurat w to miejsce — często nurkowanie tu umilają delfiny i żółwie

 

W Egipcie można nurkować o każdej porze roku, bo nawet zimą temperatury powietrza i wody są takie, jak u nas w środku lata. Od czerwca do sierpnia temperatura wody sięga nawet 30°C, natomiast w lutym spada do 22°C. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią piankę na wybraną porę roku — w zimie 5-7 mm pełnej długości, w lecie 3 mm — krótka lub długa.

 

Zobacz ofertę wczasów w Egipcie nad Morzem Czerwonym

 

Meksyk — nurkowanie w cenotach, z żółwiami i wśród rzeźb

 

Meksyk, nurkowanie w cenotach

Meksyk, nurkowanie w cenotach — foto: Pixabay

 

Półwysep Jukatan w Meksyku to jedno z najatrakcyjniejszych w świecie miejsc do nurkowania. To właśnie tutaj znajdują się słynne Cenotes — naturalne studnie wypełnione wodą, podziemne rzeki i groty, mają krystalicznie przejrzystą wodę i oferują nurkowi nieograniczoną widoczność na głębokości. W Meksyku popularne jest też nurkowanie z żółwiami z ciepłych wodach Morza Karaibskiego.

 

Ciekawym miejscem do nurkowania  jest też Manchones Reef, położone u brzegu wyspy Isla Mujeres w Cancun. Bardzo popularne, płytko położone nurkowisko (ok. 9-10 metrów), słynie z ponad 60 zatopionych rzeźb tworzących sztuczną rafę. W podwodnym muzeum możemy zobaczyć m.in. naturalnej wielkości figury ludzi, rzeźbę „Człowieka w ogniu", na którym rośnie koralowiec wyglądający jak płomienie, a także ważącą 8 ton replikę Volkswagena garbusa. Instalacje stały się domem dla homarów, muren i barakud.

 

W Meksyku średnia roczna temperatura wynosi powyżej 25°C. Półwysep Jukatan jest jednym z najbardziej słonecznych regionów świata. Najlepsza pogoda panuje tu od listopada do maja, i to jest właśnie szczyt nurkowego sezonu. W miesiącach wakacyjnych istnieje zagrożenie huraganami.

 

Zobacz ofertę wczasów w Meksyku na Riviera Maja i wyspie Cozumel

 

Dominikana — nurkowanie rafowe, wrakowe i jaskiniowe

 

Karaiby, rafa koralowa

Karaiby, rafa koralowa — foto: Pixabay

 

Dominikana jest rajem dla miłośników sportów wodnych, w tym i nurkowania. Amatorom podwodnych wakacji oferuje nurkowanie rafowe, wrakowe i jaskiniowe (cavernowe). Nurkowaniu sprzyja tu przejrzysta i bardzo czysta woda, zapewniająca doskonałą widoczność nawet na większych głębokościach.

 

W ciepłych wodach oblewających Dominikanę można nurkować przez cały rok, ponieważ ich temperatura nie spada poniżej 25°C.

 

Idealne warunki do nurkowania są w Oceanie Atlantyckim przy kurortach Sousa i Puerto Plata, gdzie znajdują się barwne koralowce, małe jaskinie oraz wraki statków. Jeden z nich w 1994 roku został tu nawet specjalnie zatopiony dla nurków na głębokości 28-36 m. Można tu także wybrać się na safari nurkowe z humbakami — mierzącymi do 18 metrów i ważącymi do 60 ton, które bardzo blisko lubią podpływać do nurków. Na takim safari dopuszczalny jest tylko snorkeling.

 

Przepiękne rafy koralowe Morza Karaibskiego można podziwiać przy kurortach Bavaro, Bayahibe i Punta Cana. Bayahibe uznawane jest jako najlepsze miejsce do nurkowania w Dominikanie. W większości kurortów Dominikany organizowane są kursy nurkowania dla początkujących i zaawansowanych oraz wypożyczalnie specjalistycznego sprzętu.

 

Zobacz ofertę wczasów w Dominikanie

 

Kuba — nurkowanie w Ogrodach Królowej

 

Nurkowanie na Kubie

Nurkowanie na Kubie — foto: Pixabay

 

Większość z 700-kilometrowego wybrzeża Kuby oferuje ciekawe tereny do wakacyjnego nurkowania, bo wyspa ta jest prawie w całości otoczona rafami koralowymi. W głębinach Morza Karaibskiego na nurków czeka ok. 50 gatunków kolorowych i czarnych koralowców, cenoty, podwodne tunele i jaskinie oraz niesamowite formacje skalne z pionowymi ścianami. Jest też wiele zatopionych wraków, a wśród nich są nawet zatopione XIX w. w czasie wojny hiszpańsko-amerykańskiej. Atrakcyjność Kuby na wakacje z nurkowaniem podnosi też to, iż w wielu miejscach na wyspie można nurkować, schodząc do wody bezpośrednio z przepięknych kubańskich plaż.

 

Najpiękniejszym miejscem do nurkowania są unikatowe w świecie Ogrody Królowej znajdujące się po wschodniej stronie wyspy. Wieloletnia izolacja Kuby spowodowała, że otaczający ją podwodny świat jest bardzo bogaty i świetnie zachowany.

 

Na Kubie można nurkować przez cały rok, bo średnia roczna temperatura wody wokół wyspy wynosi 24°C. Idealne warunki do nurkowania zapewnia doskonała widoczność nawet na 30-40 m.

 

Ośrodki na Kubie zwykle nie oferują kursów nurkowania — uprawiać ten sport mogą tu tylko osoby już posiadające licencję.

 

Zobacz ofertę wczasów na Kubie

 

Malediwy — thila w Oceanie Indyjskim

 

Malediwy, rafa koralowa

Malediwy, rafa koralowa — foto: Pixabay

 

Szmaragdowy archipelag składa się z niezliczonej ilości zatopionych raf, zwanych w miejscowym języku thila, rozciągniętych na długości 760 km z północy na południe i 120 km ze wschodu na zachód. Niebieska woda, spektakularne podwodne życie i łatwość nurkowania sprawiły, że Malediwy stały się nurkowym rajem dla Europejczyków. Pod wodą często widywane są ogromne manty, ławice kropkowanych orleni i rekiny młoty, a szczęśliwcy mogą spotkać także rekiny wielorybie, które regularnie odwiedzają te rejony. 

 

Nurkowanie na Malediwach możliwe jest przez cały rok, jednak zdecydowanie najlepszą porą jest okres od grudnia do kwietnia. Średnia temperatura powietrza w tym czasie to 26-30°C, przy wilgotności 60-80%. Temperatura wody przez cały rok waha się między 27 a 29°C.

 

Zobacz ofertę wczasów na Malediwach

 

Mauritius — nurkowanie w Oceanie Indyjskim

 

Podwodny swiat na Mauritiusie

Podwodny swiat na Mauritiusie — foto: Unsplash

 

Mauritius jako wulkaniczna wyspa na Oceanie Indyjskim, niemal cała otoczona jest rafami koralowymi.

Podwodny świat Mauritiusa ma szczególnie imponujące  rafy koralowe w wodach otaczających północne wybrzeże wyspy. To doskonałe miejsce na wakacje z nurkowaniem, zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Południowe i wschodnie wybrzeże wyspy jest równie piękne, ale mniej przyjazne, bo wschodnie wiatry powodują, ze ocean często jest tutaj wzburzony.

 

Wśród barwnych koralowców można obserwować wiele gatunków rafowych ryb, papugoryby oraz prawdziwe morskie olbrzymy — barakudy, żółwie, płaszczki i kilka gatunków rekinów. W przejrzystych i tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego oblewających tę egzotyczną wyspę znajdują się liczne formacje skalne, w tym ogromne głazy pokryte gorgoniami. Nurkowanie wśród ogromnych, dochodzących do 2 m wachlarzy tych korali to prawdziwy raj dla niejednego nurka.

 

Wody oceanu kryją też wiele podwodnych kraterów i jaskiń oraz spoczywających między nimi wraków statków. Wśród nich znajduje się japoński statek rybacki, który celowo zatopiono w 1987 r., aby w tym miejscu utworzyć sztuczną rafę. 

 

Temperatura wód oceanu otaczających wybrzeże Mauritiusu jest idealna do kąpieli i nurkowania przez cały rok. Podczas trwającego na Mauritiusie lata, czyli w miesiącach od grudnia do maja wynosi 26-28°C, a zimą jet tylko ok. 3°C niższa i od czerwca do listopada ma  23-25°C.


Zobacz ofertę wczasów na Mauritiusie

 

Tajlandia — ekologiczne nurkowanie 

 

Rafa koralowa w Tajlandii

Rafa koralowa w Tajlandii — foto: Pixabay

 

W Tajlandii są idealne warunki do nurkowania za sprawą krystalicznie czystej wody i bardzo dobrej widoczności pod wodą, która wynosi od 10 do 40 m. Rafy koralowe są tu dobrze zachowane i bogate w podwodne życie — to jedne z najlepszych raf koralowych na świecie. Są one w tak doskonałym stanie, ponieważ w Tajlandii realizuje się wiele projektów nurkowania ekologicznego i odbudowy koralowców. Projekty te obejmują również rehabilitację żółwi w specjalnie stworzonych w tym celu centrach, żłobki dla ogromnych małży i sprzątanie miejsc nurkowych.

 

Oprócz tego na miłośników nurkowania czekają  wraki, podwodne jaskinie i wiele gatunków morskich stworzeń, w tym ogromne manty i rekiny wielorybie.

 

Najlepszymi miejscami do nurkowania w Tajlandii są wody otaczające najpopularniejsze wakacyjne wyspy — Phuket i Koh Samui. W przejrzystym i bardzo ciepłym morzu miłośnicy nurkowania znajdą przepiękną, barwną rafę koralową. W kurortach na wyspach jest też wiele centrów nurkowych, a początkujący mają w ofercie liczne kursy nurkowania. 

 

W tropikalnej Tajlandii można nurkować o każdej porze roku, ale najlepsze warunki są od listopada do kwietnia. W tym czasie temperatura wody wynosi 28-31°C. Na spotkanie z rekinami trzeba wybrać miesiące od lutego do maja. 

 

W porze deszczowej od maja do połowy października niektóre rezerwaty morskie w Morzu Andamańskim mogą być zamknięte. W tym czasie można jednak nurkować po drugiej stronie Półwyspu Malajskiego, w wodach Zatoki Tajlandzkiej. 

 

Zobacz ofertę wczasów w Tajlandii oraz na wyspach Phuket i Koh Samui

 

Indonezja — nurkowanie z rekinami

 

Nurkowanie w rafie Indonezji

Nurkowanie w rafie Indonezji — foto: Pixabay

 

Indonezja to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Jej równikowe położenie pomiędzy oceanami – Indyjskim i Spokojnym sprawia, że podwodne życie jest tu bardzo bogate. Wiele gatunków koralowca w rafach Indonezji przyczynia się do tego, że kraj ten wchodzi w skład obszaru tzw. trójkąta koralowego.

 

Szczególnie popularne są wody wokół wyspy Bali, ponieważ mnogość miejsc da nurkowania zapewnia odpowiednie warunki zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych nurków. Wody w okolicach Amed, Padang Bay i Pulau Menjang, gdzie prądy morskie są niewielkie to idealne miejsca dla osób rozpoczynających przygodę z nurkowaniem. Zaawansowani nurkowie mogą zapuszczać się w bardziej niespokojne miejsca z silniejszymi prądami, podwodnymi jaskiniami i nurkować do wraków. 

 

Pod wodą nurkowie mogą podziwiać przepiękne koralowce oraz podwodne skały i wraki porośnięte gąbkami i koralami. Można tam spotkać wiele ciekawych okazów morskich, w tym żółwie, płaszczki, manty, wargacze, a nawet rekiny, w tym te największe — kilkunastometrowe rekiny wielorybie. Nurkowanie z rekinami to jedna z największych atrakcji tych wód.

 

Bardzo atrakcyjnym miejscem nurkowym w Indonezji są wody Narodowego Parku Morskiego Komodo, które zostały nawet wpisane na listę UNESCO. Woda jest tu niezwykle ciepła (do 29°C) i krystalicznie czysta, a widoczność pod wodą wynosi nawet do 20 m.

 

Zobacz ofertę wczasów w Indonezji i na wyspie Bali

Podobne wpisy

nurkowanie na wakacjach, rodzaje nurkowania, najciekawsze miejsca do nurkowania, gdzie nurkować, życie pod wodą, rafy koralowe, snorkeling, nurkowanie wrakowe, nurkowanie jak się przygotować, wakacje z nurkowaniem, nurkowanie rekreacyjne, nurkowanie sportowe
Poradnik wczasowicza
Nurkowanie — sport dla ciekawych podwodnego świata

Nurkowanie cieszy się coraz większym zainteresowanie wśród turystów wypoczywających na wakacjach w egzotycznych krajach.

meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk wakacje na jukatanie, meksyk jukatan, jukatan nurkowanie, meksyk nurkowanie, meksyk półwysep jukatan, meksyk cenoty, jukatan co zobaczyć, jukatan atrakcje
Warto wiedzieć
Meksyk — wakacje all inclusive na Jukatanie

Dlaczego warto pojechać na wakacje na Półwysep Jukatan w Meksyku? Jakie atrakcje i ciekawe miejsca odwiedzić?

indonezja bali, wakacje w indonezji, wyspa bali, bali 2024, bali wakacje 2024, bali wakacje, bali wczasy, bali wycieczki, bali all inclusive, bali last minute, bali z niemiec, bali z niemieckim biurem, tanie wakacje na bali, bali wakacje z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Indonezja — wyspa Bali na egzotyczne wakacje

Wyspa Bali jest podróżniczym marzeniem miłośników egzotycznych wczasów. Kiedy warto tam pojechać i co robić na wakacjach?

egipt morze czerwone, egipt wakacje, egipt wakacje z nurkowaniem, egipt wczasy, egipt wycieczki, egipt wypoczynek, egipt all inclusive, egipt last minute, egipt first minute, egipt dla rodzin, egipt z niemiec, egipt nad morzem czerwonym, wakacje egipt, morze czerwone  egipt, egipt wakacje cały rok
Wypoczynek z Amigos
Egipt — wakacje all inclusive nad Morzem Czerwonym

Egipska Riwiera Morza Czerwonego to idealne miejsce na błogi lub aktywny wypoczynek all inclusive przez 365 dni w roku.

mauritius atrakcje, wyspa mauritius, mauritius historia, mauritius ocean indyjski, mauritius egzotyczne wakacje, mauritius wczasy, mauritius all inclusive, mauritius aktywne wakacje, mauritius port louis, mauritius pogoda, mauritius informacje, gdzie leży mauritius, mauritius waluta, mauritius stolica
Warto wiedzieć
Mauritius — rajska wyspa na egzotyczne wakacje

Poznaj Mauritius — rajską wyspę na Oceanie Indyjskim, wymarzone miejsce na luksusowe, egzotyczne wakacje all inclusive.

tanie wakacje dominikana, dominikana plaże, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, karaiby dominikana, dominikana atrakcje
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Dominikana to najpopularniejszy kierunek na egzotyczne wakacje all inclusive. Co warto wiedzieć o tej królowej Karaibów?

malediwy archipelag, malediwy wakacje, malediwy wakacje, malediwy wczasy, malediwy wycieczki, malediwy all inclusive, malediwy last minute, malediwy z niemiec, malediwy hotele, malediwy przelot, malediwy samolot, archipelag malediwów, rajski archipelag, malediwy co zobaczyć, malediwy wyspy, malediwy nurkowanie, malediwy rafa koralowa
Warto wiedzieć
Malediwy – rajski archipelag na Oceanie Indyjskim

Egzotyczny archipelag Malediwy na Oceanie Indyjskim to doskonała propozycja dla miłośników rajskich plaż i lazurowej wody.

tajlandia, tajlandia jesienią 2023, tajlandia wakacje 2023, tajlandia wczasy 2023, tajlandia zima 2024, tajlandia ferie zimowe 2024, tajlandia wiosna 2024, tajlandia all inclusive, tajlandia last minute, tajlandia z niemiec, tajlania na wakacje, wakacje w tajlandii, tajlandia bangkok, tajlandia wyspy, phuket, ko samui, tajska kuchnia, tajlandia nurkowanie, tajlandia pogoda
Wypoczynek z Amigos
Tajlandia na egzotyczne wakacje w Azji

Egzotyczna Tajlandia to świetny wakacyjny kierunek dla osób spragnionych słońca i azjatyckich klimatów

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.