Jakie warunki wjazdu muszą być spełnione?
Marzysz o niezapomnianych wakacjach w egzotycznych krajach Ameryki Łacińskiej, w tym na najpiękniejszych wyspach Karaibów? Aby wymarzone wakacje były udane, a dojazd na nie przebiegał bez przykrych niespodzianek, warto odpowiednio przygotować się do podróży.
Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące podstawowych wymagań wjazdowych i formularzy, które często obowiązują turystów udających się w te fantastyczne, wakacyjne rejony świata.
Przygotowania do podróży
Wakacje w wielu cudownych, egzotycznych zakątkach świata oferują niemieckie biura podróży. Atrakcyjne oferty niemieckich organizatorów wypoczynku obejmują też kraje Ameryki Łacińskiej i najpopularniejsze wyspy Karaibów chętnie odwiedzane przez turystów z różnych stron świata, także i z Polski.
Wjazd do danego kraju wiąże się z różnymi formalnościami i koniecznością posiadania odpowiednich dokumentów – od paszportu i karty turysty, po deklaracje online i ewentualne wizy. Warto z wyprzedzeniem sprawdzić wymagania właściwe dla danego państwa i zadbać o posiadanie odpowiednich dokumentów oraz wykupienie stosownego ubezpieczenia. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych stresów, a wymarzone, egzotyczne wakacje na drugiej półkuli staną się prawdziwą przyjemnością. Poznaj najważniejsze wymagania wjazdowe obowiązujące w tych krajach.
Egzotyczne wakacje na popularnych wyspach Karaibów
Poznaj zasady wyjazdu do Dominikany oraz na Kubę i Jamajkę
Dominikana
Dominikana — foto: Iberostar Waves Punta Cana
Paszport — od 1 grudnia 2024 r. paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy od momentu zakończenia podróży (ze względu na wprowadzane zmiany przed wyjazdem warto jednak sprawdzić aktualne zalecenia).
Karta turystyczna (Tarjeta de Turista) — jest obowiązkowa przy wjeździe do kraju. Często karta ta jest wliczona w cenę biletu lotniczego.
E-Ticket — Od 1 lutego 2021 r. wprowadzono elektroniczną deklarację wjazdu/wyjazdu (formularz dostępny jest online pod adresem: https://eticket.migracion.gob.do).
Wiza — od większości turystów (w tym turystów z UE) niewymagana jest wiza przy krótkich pobytach turystycznych trwających do 30 dni.
Ubezpieczenie — zalecane jest wykupienie polisy ubezpieczeniowej w celu pokrycia kosztów ewentualnego leczenia.
Sprawdź aktualne, szczegółowe wymagania dotyczące wjazdu i pobytu w Dominikanie opublikowane na oficjalnej stronie MSZ w informacjach dla podróżujących.
Podpowiadamy też, co warto wiedzieć podczas wakacji w Dominikanie?
Kuba
Kuba — foto: Melia Jardines del Rey
Paszport — powinien być ważny minimum 3 miesiące (często wymóg zależy od przewoźnika, ale nawet gdy jest on inny, dla bezpieczeństwa warto zachować okres 6 miesięcy).
Wiza — od 10 lipca 2024 r. Kuba wprowadziła wizę elektroniczną. Wniosek o wizę turystyczną dostępny jest w formie elektronicznej na stronie: https://evisacuba.cu/en/inico.
Formularz rejestracyjny — na 72 godziny przed planowanym wjazdem na Kubę należy wypełnić elektroniczny formularz rejestracyjny dostępny na stronie https://dviajeros.mitrans.gob.cu/inicio i po rejestracji pobrać kod QR.
Ubezpieczenie medyczne — władze kubańskie wymagają posiadania polisy zdrowotnej honorowanej na terenie Kuby. Jej brak może być podstawą do odmowy wjazdu na Kubę.
Formularze zdrowotne / deklaracje celne — okresowo mogą pojawiać się dodatkowe wymogi i nowe formularze (np. związane z aktualną sytuacją epidemiczną).
Przed wyjazdem sprawdź aktualne wymagania wjazdu i pobytu obowiązujące na Kubie opublikowane w informacjach dla podróżujących na oficjalnej stronie MSZ.
Sprawdź też — Jaka waluta obowiązuje na Kubie od stycznia 2021 r.?
Jamajka
Jamajka — foto: Sandals Royal Caribbean Resort and Private Island
Paszport — powinien być ważny na cały czas planowanego pobytu, ale zalecana jest jego ważność przez okres co najmniej 6 miesięcy. Faktyczny wymóg może jednak się różnić w zależności od narodowości.
Wiza — obywatele wielu krajów (w tym Polski) nie potrzebują wizy przy pobytach turystycznych do 30 dni – ze względu na zmiany warto jednak sprawdzić aktualne zasady.
Formularze wjazdowe — zazwyczaj deklaracja celna i zdrowotna dostępne są w samolocie lub na lotnisku.
Na 48 godzin przed wjazdem na wyspę należy wypełnić formularz deklaracji pasażera online C5 dostępny na stronie https://enterjamaica.com.
Ubezpieczenie — wykupienie polisy ubezpieczeniowej jest bardzo zalecane, zwłaszcza na wypadek ewentualnego leczenia szpitalnego.
Sprawdź aktualne, szczegółowe wymagania wjazdu i pobytu obowiązujące na Jamajce opublikowane na oficjalnej stronie MSZ w informacjach dla podróżujących.
Wypoczynek w wakacyjnych rajach Ameryki Łacińskiej
Poznaj zasady wyjazdu do Meksyku, Panamy i Kostaryki
Meksyk
Meksyk — foto: Secrets Maroma Beach Riviera Cancun
Paszport — przepisy meksykańskie nie przewidują minimalnego okresu ważności paszportu, dlatego wymagana jest ważność tego dokumentu przez cały okres pobytu. Praktycznie preferowane jest jednak, aby paszport był ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wjazdu do Meksyku.
FMM (Forma Migratoria Múltiple) — turystyczna karta wjazdu, która zazwyczaj wypełniana jest na pokładzie samolotu lub online (należy zachować odcinek aż do wyjazdu). Turyści z Polski, którzy wjeżdżają do Meksyku na lotnisku w stolicy lub w Cancun nie muszą wypełniać FMM.
Wiza — w przypadku obywateli polskich i wielu innych krajów UE wiza nie jest wymagana przy pobytach turystycznych trwających do 180 dni.
Ubezpieczenie — zalecane, choć nie zawsze obowiązkowe.
Opłaty turystyczne — w niektórych regionach (np. stan Quintana Roo) może obowiązywać lokalny podatek turystyczny.
Przed podróżą sprawdź szczegółowe wymagania wjazdu i pobytu obowiązujące w Meksyku opublikowane w informacjach dla podróżujących na oficjalnej stronie MSZ.
Więcej praktycznych wskazówek znajdziesz na naszym blogu w artykule Wakacje w Meksyku – poradnik wczasowicza
Panama
Panama — foto: Dreams Playa Bonita Panama
Paszport — wymagana jest co najmniej 6-miesięczna ważność tego dokumentu.
Wiza — turyści z większości krajów europejskich mogą przebywać w Panamie bez wizy jeżeli ich pobyt nie przekracza 90 dni. Wymagane jest jednak okazanie biletu powrotnego i posiadanie odpowiednich środków finansowych na pobyt.
Formularze wjazdowe — deklaracja celna i ewentualna deklaracja zdrowotna wymagane są w zależności od aktualnie obowiązujących przepisów.
Ubezpieczenie — nie jest wymagane, ale zalecane, szczególnie w razie konieczności pokrycia kosztów medycznych.
Sprawdź aktualne, szczegółowe wymagania dotyczące wjazdu i pobytu w Panamie opublikowane na oficjalnej stronie MSZ w informacjach dla podróżujących.
Kostaryka (Costa Rica)
Kostaryka — foto: Pixabay
Paszport — ważność paszportu powinna odpowiadać długości planowanego pobytu, ale rekomendowana jest co najmniej 6-miesięczna jego ważność w dniu wjazdu.
Wiza — przy pobytach turystycznych do 90 dni obywatele większości krajów UE (w tym Polski) nie muszą posiadać wizy.
Bilet powrotny — władze Kostaryki często wymagają okazania biletu wyjazdowego (powrotnego lub do innego kraju) oraz potwierdzenia posiadania środków finansowych.
Formularze zdrowotne — wymagane są zależnie od aktualnych przepisów (np. w ostatnich latach tzw. Pase de Salud).
Ubezpieczenie — zalecane jest wykupienie polisy, ponieważ koszty leczenia w Kostaryce mogą być wysokie.
Sprawdź aktualne, szczegółowe wymagania wjazdu i pobytu obowiązujące w Kostaryce opublikowane na oficjalnej stronie MSZ w informacjach dla podróżujących.
Gdzie szukać szczegółowych informacji?
Oficjalne strony rządowe i serwisy poszczególnych krajów — publikowane są na nich aktualne wymagania wjazdowe, procedury wizowe. Na tych stronach można też znaleźć linki do wymaganych formularzy wjazdowych. Na bieżąco aktualizowane są podstrony z informacjami dla podróżujących w oficjalnym serwisie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Strony linii lotniczych i biur podróży — często zawierają sekcje informacyjne i wskazówki dotyczące dokumentów potrzebnych w planowanym do odwiedzenia kierunku.
Kontakt z ambasadą lub konsulatem — to najlepsze źródła oficjalnych i najbardziej aktualnych informacji o warunkach wjazdu i pobytu w danym kraju.