Wróć do listy artykułów

Jaka waluta obowiązuje na Kubie?

Poradnik wczasowicza | 29-05-2023
kuba wakacje, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba wakacje all inclusive, kuba last minute, kuba tanie wakacje, kuba zmiana waluty, kuba waluta, kuba jak płacić, kubańskie pesos, kuba karty płatnicze, zakupy na kubie, kuba pesos cup
Waluta obowiązująca na Kubie to peso kubańskie — foto: Unsplash

Od stycznia 2021 r. peso kubańskie CUP jest jedyną oficjalną walutą na wyspie. Turyści wybierający się na wakacje na Kubę mogą mieć problem z regulowaniem rachunków w kubańskich sklepach i restauracjach. Dlaczego są tu jakiekolwiek różnice? Jak w takim razie należy płacić na Kubie? Jaką walutę zabrać na Kubę?

 

Jak płacono na Kubie przed 2021 rokiem?

Od 1993 r. do listopada 2004 r. na Kubie można było płacić dolarami amerykańskimi. W 2004 r. dolara zastąpiono kubańską walutą wymienialną peso convertible – CUC. Od 1 stycznia 2021 r. dolar amerykański powrócił i obecnie ma wartość 24 kubańskich peso. W oficjalnym obiegu gotówkowym teraz jest tylko peso cubano – CUP.

 

Szczególnie zdezorientowani mogą się poczuć turyści, którzy byli już na Kubie przed 2021 r. Wszystko za sprawą wcześniej funkcjonującego na wyspie podwójnego systemu monetarnego. W oficjalnym obiegu były wtedy dwie waluty kubańskie — peso niewymienialne (CUP) i peso wymienialne (CUC). Pierwszą z nich (CUP) używali głównie mieszkańcy Kuby do płacenia w sklepach za zakupy na kartki, bo w tej walucie otrzymywali wynagrodzenia. Peso wymienialne (CUC) było walutą związaną ściśle z dolarem amerykańskim i przeznaczoną dla turystów przyjeżdżających na wakacje na Kubę oraz dla uprzywilejowanych Kubańczyków. Mogli nim płacić w większości sklepów i restauracji, za muzea oraz transport przeznaczony dla turystów.

 

Zakupy na Kubie — jak jest teraz?

Kubańska reforma walutowa przeprowadzona w styczniu 2021 r. spowodowała wycofanie z obiegu waluty wymienialnej (CUC). Niestety, sklepy, w których honorowana jest oficjalne kubańskie peso (CUP) świecą pustymi półkami. W oficjalnej walucie można jedynie zrobić zakupy na funkcjonujące tu ciągle kartki żywnościowe, albo płacić za jedzenie na ulicy, owoce na targowiskach, w knajpach dla lokalsów oraz za lokalny transport. Z drugiej strony pojawiły się na wyspie dewizowe placówki handlowe, w których można płacić tylko walutą wymienialną. Tam towaru nie brakuje i można kupić dosłownie wszystko. 

 

Wśród Kubańczyków kto mógł, wymieniał bezwartościowe peso (CUP) na dolary. Legalnie takiej wymiany można było dokonać jedynie na lotnisku i to przez osoby wyjeżdżające z Kuby. Szybko okazało się jednak, że rezerwy dewiz w bankach kubańskich zostały wyczerpane i nie można przeprowadzać transakcji dewizowych w gotówce (płatności tylko kartą, na której są dewizy).

Czarny rynek walutowy odrodził się i ma się dobrze. W wielu sklepach ceny podawane są w walutach wymienialnych. Trzeba jednak pamiętać, że kursy walut na czarnym rynku nie są tożsame z oficjalnymi kursami bankowymi. To tak samo jak u nas w czasach głębokiego PRL-u. 

 

Jak się w tym połapać i jak płacić na Kubie?

Najlepiej płacić w euro — zakupy zwykle wychodzą taniej i kupujący ma gwarancję, że od sklepowej lady nie odejdzie „z kwitkiem”.

 

Jadąc na wakacje na Kubę warto:

 

💰 zabrać odpowiednią kwotę euro w gotówce,

💰 niewielką ilość euro wymienić na kubańskim lotnisku na peso cubano CUP,

💰 zabrać karty płatnicze, ale z banków, które nie są amerykańskie (amerykańskie banki zwykle blokują transakcje kartą, które przeprowadzone zostały na Kubie).

 

Wymiana waluty

Peso kubańskie dostępne jest jedynie na terenie samej wyspy, dlatego przed podróżą nie można ich wymienić w polskim kantorze. Na Kubę najbardziej opłaca się wziąć euro. Wymiana dolarów amerykańskich jest niemożliwa, a sprzedaż na czarnym rynku — nielegalna. Na Kubie do obiegu dopuszczone są również inne waluty wymienialne — dolar kanadyjski, funt szterling oraz frank szwajcarski.

 

Pieniądze można wymienić od razu po wylądowaniu na lotnisku, w bankach, w cadeca (skrót od casa de cambio) albo w luksusowych hotelach. Trzeba jednak pamiętać, że niewiele można za nie kupić i potraktować tę wymianę jako pieniądze „na drobne wydatki”.

 

Karty płatnicze

Pandemia koronawirusa na Kubie spowodowała rozpowszechnianie tu płatności kartą jako bardziej bezpiecznej. Coraz więcej jest miejsc, gdzie można płacić kartą — hotele, duże restauracje, zakup biletów na miejscowe atrakcje i większe sklepy.

 

Na terenie całej Kuby nie są honorowane karty kredytowe, czeki podróżne amerykańskich banków oraz banków z amerykańskim kapitałem. Przed planowaną wycieczką na Kubę warto skontaktować się z oddziałem swojego banku i uzyskać informacje odnośnie korzystania z karty na terenie wyspy.  

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.