Wróć do listy artykułów

Meksyk — egzotyczne wakacje w Cancun

Warto wiedzieć | 14-01-2020, Aktualizacja: 31-10-2022
meksyk 2023, meksyk wakacje 2023, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk first minute, meksyk z niemiec, meksyk cancun, cancun all inclusive, kurort cancun, wypoczynek w cancun, wakacje z niemiec, cancun z niemiec, cancun pogoda
Popularny kurort Cancun na Półwyspie Jukatan to idealne miejsce na wakacje all inclusive w Meksyku — foto: Pixabay.

Półwysep Jukatan to rewelacyjne miejsce wypoczynku w Meksyku, oferujące wiele atrakcji, nawet dla najbardziej wymagających turystów. Znajdą tu dla siebie coś zarówno ci, którzy kochają słońce i wypoczynek na leżakach pod palmami, jak i amatorzy morskich kąpieli, czy osoby aktywne. Wszystkie te formy wakacyjnego wypoczynku dostępne są w Cancun — turystycznej wizytówce Meksyku.

 

 

Cancun – miasto turystów

W języku Majów nazwa ta oznacza „gniazdo węży”, ale w tym miejscu absolutnie tych gadów nie trzeba się obawiać, bo jest to ekskluzywny kurort z co najmniej kilkoma gwiazdkami w tle. Nazwa kurortu tłumaczona jest też jako „naczynie pełne złota” i ta wersja najbardziej pasuje do dzisiejszego Cancun, bo w kurorcie na każdym kroku widać luksus i bogactwo. Miasto powstało na wybrzeżu Morza Karaibskiego niewiele ponad 40 lat temu. Jeszcze na początku lat 70. ubiegłego wieku, w tym miejscu Półwyspu Jukatan była jedynie rybacka osada i dziewicze, puste plaże otoczone gęstą roślinnością dżungli. Aby rozwinąć turystykę w Meksyku, wybrano ten uroczy zakątek pod przyszły kurort Cancun. Zaplanowano tu budowę wydzielonej strefy wypoczynkowej z ogromnymi, luksusowymi hotelami — Zona Hotelera i lotniska, które ułatwia i usprawnia ruch turystyczny.

 

Cancun — Zona Hotelera

Cancun — Zona Hotelera — foto: Unsplash

 

Budowę w kurorcie Cancun pierwszego hotelu w strefie Zona Hotelera rozpoczęto w 1972 r., a ukończono ją po dwóch latach. Od otwarcia pierwszego hotelu nastąpił ogromny wzrost zainteresowania kurortem, szczególnie wśród turystów amerykańskich. Tak rozpoczęła się kariera raju nad Morzem Karaibskim. Kurort zbudowany został wyłącznie dla turystów i jest obecnie najbezpieczniejszym miejscem w Meksyku. Znajdują się tu luksusowe hotele, ośrodki wczasowe, pasaże handlowe, restauracje i kluby nocne. Cancun ma w swojej ofercie wiele obiektów dla aktywnych. 

 

Luksusowe hotele w Cancun

Luksusowe hotele w Cancun — foto: Pixabay

 

Strefa hotelowa Zona Hotelera w Cancun

Luksusowe hotele i plaże znajdują się w części miasta Zona Hotelera, która została wydzielona wzdłuż ponad 20-kilometrowej plaży. Niestety, jest tam dość drogo, głównie dlatego, że w części hotelowej wypoczywa i imprezuje wielu Amerykanów. W strefie tej do każdego hotelu jest przypisana hotelowa plaża i tam  z kąpieli słonecznych i morskich mogą korzystać jedynie goście tego obiektu. Nie powinno to być żadnym zmartwieniem, ponieważ równie świetnie można wypocząć na publicznej plaży – Playa Delfines, gdzie dostępne są też miejsca pod parasolami.

 

Plaża w Cancun

Plaża w Cancun — foto: Pixabay

 

Cancun nigdy nie śpi. Osoby lubiące nocne imprezy i muzykę do białego rana znajdą je w strefie hotelowej — Zona Hotelera. Można dojechać tam autobusem, kursującym co minutę w dzień i nieco rzadziej w nocy, a bilet kosztuje ok. 10 peso w jedną stronę. Korzystając z komunikacji miejskiej, trzeba jednak mieć świadomość, że meksykańscy kierowcy jeżdżą bardzo szybko.

 

Cudowne plaże Cancun

Ale Cancun to przede wszystkim piękne plaże i miejsca do nurkowania oraz do uprawiania najprzeróżniejszych sportów wodnych. To dla tych plaż z białym piaskiem, oblewanych szmaragdową, ciepłą wodą Morza Karaibskiego, ściągają tu turyści z całego świata, w tym także i z Polski. W Cancun można wybierać zgodnie ze swoimi upodobaniami, bo plaż jest aż dziewięć. Można też skorzystać z plaży, przy której zlokalizowany jest hotel.

 

Plaża w Cancun

Plaża w Cancun — foto: Pixabay

 

Plaże w Cancun są piękne, a do tego bardzo zadbane i czyste. Jedną z największych i najpopularniejszych jest ciągnąca się kilometrami Playa Delfines, nazwana tak, bo. można  zobaczyć tu te niesamowite morskie ssaki. W pobliżu wielu resortów i hoteli znajduje się plaża Punta Sur, bardzo popularna i zwykle dość oblegana przez turystów. Nie jest to jednak problemem, ponieważ jej ogromne rozmiary pozwalają na znalezienie wygodnego i ustronnego miejsca. Równie bardzo popularną, a przy tym uważaną za jedną z najpiękniejszych plaż w Meksyku jest plaża Gaviota Azul z wyjątkowo czystą wodą, doskonale nadającą się do nurkowania. 

 

Nurkowanie w Cancun

Nurkowanie w Cancun — foto: Pixabay

 

Klimat i pogoda w Cancun

Cancun leży w strefie wilgotnego klimatu podrównikowego, w którym temperatury latem przekraczają nawet 36°C, a  zimą wynoszą ok. 25°C. Od maja do października trwa w tym rejonie pora deszczowa. Nie oznacza to jednak, że o tej porze roku deszcz pada tu nieprzerwanie. W czasie pory deszczowej, przy bardzo wilgotnym powietrzu, temperatura jest nadal wysoka, a deszcze są najczęściej przelotne — intensywne i trwające krótko. Pogoda w tej części Meksyku, chociaż zmienna, jest idealna do wypoczynku all inclusive w Cancun przez cały rok. 

 

Szczegółowa, bieżąca i długoterminowa pogoda dla Cancun na stronie AcuWeather.com

 

Turyści, którzy źle znoszą upały najlepiej gdy odwiedzą meksykański kurort Cancun od listopada do kwietnia. Wtedy temperatury są tu nieco niższe i upał tak nie dokucza. To również idealny czas na zwiedzanie. Osoby uwielbiające upały i liczące przede wszystkim na błogi relaks na plaży nie mają potrzeby rozważania takiej opcji. Na plażowanie Cancun doskonale nadaje się przez cały rok.

 

Plażowanie w Cancun

Plażowanie w Cancun — foto: Pixabay

 

Co warto zobaczyć w Cancun?

Słoneczna aura jest doskonałym argumentem do wylegiwania się na przepięknych plażach i do kąpieli w błękitnej wodzie. Przy wietrze, zachmurzeniu i przelotnych deszczach można wybrać którąś z wielu wycieczek fakultatywnych oferowanych przez rezydenta. Jeżeli dostępna oferta to wycieczki niemieckiego organizatora, na pewno będą bardzo ciekawymi propozycjami.

 

Meksyk to cywilizacje prekolumbijskie, dlatego warto odwiedzić wyjątkowe muzeum Museo Maya de Cancun poświęcone cywilizacji Majów. Museo Maya to jedyne muzeum w Cancun... na lądzie.

 

Miejscem must see, czyli takie, które koniecznie trzeba zobaczyć, jest MUSA – największe na świecie muzeum podwodne. Na dnie morza na głębokości 9 m umieszczono 450 rzeźb przedstawiających ludzi w skali 1:1. Wszystkie rzeźby łącznie ważą 200 ton. To nietypowe muzeum założono po to, aby ochronić rafy koralowe. Aby je zwiedzić, nie ma konieczności nurkowania. Zwiedzanie odbywa się również w czasie rejsu łodzią z przezroczystym dnem. Atrakcją wycieczkową będzie też wjazd na wieżę widokową, z której roztaczają się fantastyczne widoki. Bilet nie jest tani, ale naprawdę warto!

 

MUSA – muzeum podwodne

MUSA – muzeum podwodne — foto: Unsplash

 

Spacer plażami wzdłuż wybrzeża można zakończyć przy latarni morskiej Faro de Punta Cancun, z której roztaczają się wspaniałe widoki.

 

Latarnia morska w Cancun

Latarnia morska w Cancun — foto: Pixabay

 

Laguna  Nichupté to zajmujący 3 000 hektarów zespół lagun, łączący się dwoma kanałami z Morzem Karaibskim. Z powodu kształtu przypominającego serce i legendy, że jej wody pozwolą rozkochać wybraną osobę, laguna nazywana jest też Laguną Miłości. W tym miejscu lepiej poprzestać na spacerze i zrezygnować z kąpieli, bo w wodach laguny żyją krokodyle.

 

W wodach laguny żyją krokodyle

W wodach laguny żyją krokodyle — foto: Unsplash

 

W Cancun na turystów czeka też mnóstwo atrakcji, przygotowanych z myślą o całych rodzinach. Jedną z nich jest położony nad wodą ekopark archeologiczny Xcaret, z ponad 50 atrakcjami przyrodniczymi i nawiązującymi do historii i kultury Meksyku. Park powstał w 1990 r. i jest uważany za symbol Cancun. 

 

Ekopark Xcaret

Ekopark Xcaret — foto: Pixabay

 

Koniecznie też trzeba wybrać się na którąś z okolicznych wysp, np. Isla Mujeres lub wyspę Cozumel. Na tych wyspach są prawdziwie rajskie plaże z jasnym drobnym piaskiem i wspaniałą roślinnością, a w morzu podziwiać można cudowne rafy koralowe. Wyspy otoczone są krystalicznie czystą i płytką wodą, dlatego bardzo chętnie odwiedzają je miłośnicy nurkowania. Na Isla Mujeres znajduje się słynny rezerwat żółwi morskich, które od maja do września na tamtejszych  plażach składają swoje jaja.

 

Plaża na wyspie Cozumel

Plaża na wyspie Cozumel — foto: Unsplash

 

Isla Mujeres

Isla Mujeres - — foto: Unsplash

 

Wypoczywając w Cancun nie sposób pominąć historycznych atrakcji okolicy. Warto więc wybrać się na wycieczkę do Chitzen Itza, jednego z największych i najlepiej zachowanych miast Majów w Meksyku. Kompleks ten uznany został za jeden z siedmiu cudów świata. 

 

Chitzen Itza

Chitzen Itza — foto: Pixabay

 

Pasjonaci starożytnej historii i kultury Majów i turyści lubiący zwiedzanie, mogą zobaczyć na Jukatanie znacznie więcej — zespół świątyń i miasto Palenque, miasta: Uxmal, Yaxchilan i osadę Bonampack oraz ruiny w Tulum. A po zwiedzaniu można zażyć chłodzącej kąpieli w Morzu Karaibskim lub w okolicznych cenotach.

 

ruiny w Tulum

Ruiny w Tulum — foto: Unsplash

 

Cenota w okolicy Tulum

Cenota w okolicy Tulum — foto: Unsplash

 

Więcej o atrakcjach historycznych i zabytkach na Półwyspie Jukatan w Meksyku piszemy na naszym blogu w artykule Meksyk — wakacje z kulturą Majów

 

Wczasy w Meksyku z wylotem z Niemiec

Meksykańskie wakacje w Cancun mogą być prawdziwą podróżą marzeń. Ponadto z ofertą niemieckich touroperatorów i  z wylotem z Niemiec, urlop w Meksyku będzie w bardzo dobrej cenie i w doskonałych warunkach.

 

Na naszym blogu, w artykule Wakacje w Meksyku – poradnik wczasowicza,  podpowiadamy, o czym trzeba wiedzieć, jadąc na wakacje do Meksyku:

 

Podobne wpisy

meksyk 2023, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk first minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk koronawirus, meksyk covid-19, meksyk riviera maya, meksyk cancun, playa del carmen, ruiny tulum, meksyk akumal, riwiera majów
Wypoczynek z Amigos
Riviera Maya na wakacje all inclusive w Meksyku

Egzotyczne wakacje all inclusive 2023 z błogim wypoczynkiem na plażach Riviera Maya na Półwyspie Jukatan w Meksyku

wiosna 2023 wakacje, wczasy 2023, wakacje 2023 dominikana, wakacje 2023 meksyk, wiosna egzotyczne wczasy, meksyk cancun, dominikana punta cana, wyspa cozumel, puerto plata, Playa del Carmen, dominikana z niemiec, meksyk z niemiec, wakacje all inclusive dominikana, wakacje all inclusive meksyk, meksyk riwiera maya, wakacje last minute
Wypoczynek z Amigos
Meksyk i Dominikana na egzotyczne wczasy wiosną

Urlop wiosną 2023 na rajskich plażach Dominikany lub w pełnym tajemnic Meksyku? Dlaczego warto tam pojechać?

meksyk wyspa cozumel, cozumel wakacje 2023, cozumel wczasy 2023, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

meksyk 2023, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z wylotem z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksykańskie jedzenie, meksyk wakacje koronawirus, meksyk zwiedzanie, meksyk bezpieczeństwo
Poradnik wczasowicza
Wakacje w Meksyku – poradnik wczasowicza

Co warto wiedzieć o życiu codziennym i zwyczajach w Meksyku? Jak przygotować się do wakacji  w tym kraju?

meksyk 2023, meksyk wakacje 2023, meksyk zabytki, meksyk kultura majów, meksyk zwiedzanie, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk co zobaczyć, meksyk piramidy
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje 2023 z kulturą Majów

Poznaj wspaniałe zabytki kultury Majów i najciekawsze atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć na wakacjach w Meksyku.

meksyk 2023, meksyk wakacje 2023, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk first minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk riwiera majów, meksyk riviera maya, meksyk cancun, meksyk playa del carmen, ruiny tulum, meksyk akumal, meksyk last minute, meksyk gdzie wypocząć, kurorty riviera maya
Warto wiedzieć
Wakacyjne kurorty na Riviera Maya w Meksyku

Gdzie wypocząć na wakacjach all inclusive w Meksyku? Poznaj najpopularniejsze kurorty na wybrzeżu Riviera Maya

karaiby jesień 2022, meksyk jesień 2022, wakacje zima 2023, wczasy zima 2023, wycieczki 2023, dominikana 2023, dominikana ferie zimowe 2023, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, meksyk 2023, meksyk ferie zimowe 2023, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, kuba 2023, kuba ferie zimowe 2023, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, dominikana z niemiec, kuba z niemiec, meksyk z niemiec, dominikana all inclusive, kuba all inclusive, meksyk all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Jesień 2022 i zima 2023 na Karaibach i w Meksyku

Dlaczego jesienią i zimą warto pojechać na egzotyczne wakacje all inclusive do Meksyku, na Kubę lub do Dominikany?

meksyk wakacje 2023, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk 2023, wakacje na jukatanie, meksyk jukatan, jukatan nurkowanie, meksyk nurkowanie, meksyk półwysep jukatan, meksyk cenoty, jukatan co zobaczyć, jukatan atrakcje
Warto wiedzieć
Meksyk — wakacje all inclusive na Jukatanie

Dlaczego warto pojechać na wakacje na Półwysep Jukatan w Meksyku? Jakie atrakcje i ciekawe miejsca odwiedzić?

najlepsze hotele meksyk, super hotele meksyk, top hotele meksyk, popularne hotele meksyk, polecane hotele meksyk, najlepsze hotele dla dorosłych w meksyku, top hotele dla dorosłych w meksyku
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Meksyk

Wakacje all inclusive w najlepszych hotelach tylko dla dorosłych w Meksyku

meksyk 2023, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk wakacje z niemiec, meksyk potrawy, meksyk jedzenie, meksyk co zjeść, meksyk tortilla, meksyk chili, kuchnia meksykańska, tacos, burritos, guacamole, tequila
Warto wiedzieć
Poznaj meksykańskie smaki

Czy znasz popularne potrawy kuchni meksykańskiej? Co warto zjeść, wypoczywając na wakacjach w Meksyku?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.