Wróć do listy artykułów

Meksyk – wakacje z kulturą Majów

Warto wiedzieć | 10-01-2020, Aktualizacja: 15-11-2023
meksyk majowie, meksyk jukatan, meksyk zabytki, meksyk kultura majów, meksyk zwiedzanie, meksyk riviera maya, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk co zobaczyć, meksyk piramidy
Wygrzewający się legwan w ruinach Uxmal — jednego z najlepiej zachowanych miast Majów — foto: Marv Watson z Unsplash.

Meksyk od lat zadziwia i fascynuje swoją wielowiekową historią. Trudno przejść obojętnie obok wyjątkowych zabytków czasu prekolumbijskiego – wspaniałej kultury Majów i czasów kolonialnych, dlatego na wakacjach w Meksyku, warto zaplanować wycieczki szlakiem prastarej kultury Majów.

 

 

Poznaj pomniki świetności cywilizacji Majów

Meksyk to raj dla pasjonatów historii i zwiedzania. Turystów z całego świata oszałamiają monumentalne budowle, które od wielu wieków świadczą o wielkości, kulturze i kunszcie budowlanym prekolumbijskiej cywilizacji Majów. Jakie najważniejsze atrakcje turystyczne warto zobaczyć, będąc na wczasach w Meksyku

 

Chichen Itza

Ponad 1500-letnie prekolumbijskie miasto zbudowane przez Majów ok. 450 r., leży na półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun.  Jego zabytki znajdujące się w części południowej i zachodniej to pozostałości kultury Majów, natomiast te zlokalizowane w części północnej wywodzą się  z późniejszego okresu kultury Tolteków. Pod koniec XIX w. miasto odkrył Edward Herbert Thompson. W 1988 r., starożytne miasto Chichen Itza zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. W Chichen Itza jest około 30 świątyń i różnych budowli, wybudowanych z kamienia. Od lipca 2007 r. kompleks uznawany jest za jeden z siedmiu cudów nowożytnego świata

 

Koniecznie trzeba je zobaczyć, bo znajdująca się tu złożona z dziewięciu tarasów piramida schodkowa Kukulkana jest arcydziełem konstrukcyjnym. Piramida ma ścięty wierzchołek, a jej konstrukcja nawiązuje do kalendarza Majów, którzy utworzyli tę budowlę głównie w celach astronomicznych. Na bokach piramidy jest 365 schodów, symbolizujących dni w roku. W jej wnętrzu archeolodzy odkryli drugą piramidę. Podczas równonocy wiosennej przypadającej z 20 na 21 marca i jesiennej z 22 na 23 września, na zboczu tej piramidy można zobaczyć niesamowity pokaz, który trwa ponad 3 godziny. Od godziny 16:00 słońce chylące się ku zachodowi rzuca cień na północną ścianę piramidy. W tym czasie na jej schodach widoczny jest spełzający, świetlisty wąż, który łączy się u podstawy schodów z wyrzeźbioną, kamienną głową. 

 

W północnej części kompleksu znajduje się Święta Studnia, czyli cenota, w której składano ofiary z ludzi przeznaczone dla boga deszczu. Od tej cenoty, będącej religijnym sercem miasta pochodzi jego nazwa — Chichén Itza.

 

Chichen Itza

Chichen Itza — foto: Pixabay

 

Uxmal

Jest jednym z głównych i najlepiej zachowanych miast-państw Majów, założonym prawdopodobnie  między I a II w. n.e. W języku Majów Uxmal oznacza budowany 3 razy, ale tak naprawdę odkryto 5 okresów powstawania tego miasta. Jedną z atrakcji, jakie można tu zobaczyć, jest budowana przez kilka stuleci Piramida Wróżbity, górująca nad miastem. Ma ona 38 m wysokości, a na każdym z 5 poziomów znajduje się świątynia. Piramidę budowano aż 400 lat, przy czym kolejne poziomy powstawały w innym czasie. Niegdyś fasady świątyń były kolorowe, ale przez lata uległy erozji i obecnie mają barwę zwykłego wapienia. W kompleksie zabudowań w Uxmal, fasady budynków są przepięknie zdobione, mnóstwem detali i dekoracji. Zachwyca też Pałac Gubernatora, który prawdopodobnie pełnił funkcję pałacu królewskiego. Wzniesiony na 15-metrowej platformie, uznany został za arcydzieło kultury Majów. Główny plac miasta był najprawdopodobniej miejscem, gdzie oczekiwali ludzie wybrani na ofiarę. Dziś można tu spotkać wygrzewające się legwany. 

 

Uxmal

Uxmal — foto: Pixabay

 

Palenque

Ten wspaniały zespół świątyń i miasto Majów, już od XIX w. rozbudza wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy przygód. Budowle położone są w bujnym lesie deszczowym, w stanie Chiapas, około 150 km na południe od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest to dolina archeologicznego parku narodowego, utworzonego w 1981 r. dla ochrony tych ruin, a w 1987 r. wpisanego  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Palenque było stolicą potężnej dynastii, która rządziła ogromnym obszarem obecnych, stanów Meksyku — Chiapas i Tabasco. Niegdyś miasto nosiło nazwę „Lakamha”, oznaczające miejsce wspaniałych wód. Duża część miasta nie została jeszcze odkryta. Archeologowie „wydarli” dżungli 26 zabytkowych budowli z 5 dużymi piramidami schodkowymi, na których szczycie  usytuowane zostały świątynie. W centrum pozostały ruiny pałacu władcy z wysoką, czteropiętrową wieżą, która prawdopodobnie służyła do obserwacji astronomicznych. W kompleksie odkrytych ruin ogromnym zainteresowaniem cieszy się najwyższa i największa w Palenque Świątynia Inskrypcji, zbudowana na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m. Jej nazwa pochodzi od 620 hieroglifów wykutych po obu stronach wejścia. Wśród wielu atrakcji, które skrywa świątynia, znajduje się tam również grobowiec Pakala Wielkiego, miejscowego władcy, który panował tu przez 68 lat — od 615 r. do 683 r. Odkrycie tego grobowca w 1952 r. stało się sensacją archeologiczną XX w. 

 

Palenque

Palenque — foto: Pixabay

 

Coba

Ruiny w Cobie rozrzucone są na dużym terenie, ukrytym w gęstej dżungli. Do chwili obecnej archeolodzy odkryli tu jedynie kilkadziesiąt budowli, ale przypuszczają, że w dżungli  może kryć się jeszcze wiele takich obiektów. Turyści przyjeżdżają do Coby przede wszystkim po to, aby wspiąć się po 120 schodach na 42-metrową, najwyższą piramidę na Jukatanie — Nohoch Mul, zwaną też Wielki Kopiec lub Wielka Piramida. Na szczycie piramidy znajduje się świątynia, a roztaczający się z tego miejsca widok to gęsta dżungla ciągnąca się aż po horyzont. Zejście z tej piramidy już nie jest takie proste i przydaje się do tego lina umieszczona na środku schodów. 

 

Ruiny w Cobie

Ruiny w Cobie — foto: Pixabay

 

A może mniej znane, ale równie fascynujące miejsca?

Na terenie Meksyku, a szczególnie w regionie Półwyspu Jukatan, znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc. Które z nich również warto odwiedzić? 

 

Yaxchilan

To starożytne miasto Majów, zwane też miastem zielonych kamieni, rzeczywiście odzwierciedla takie określenie, bo wszystko wygląda tu jakby pokryte zielonym mchem. Położone jest w naturalnym zakolu rzeki Usumachinta, wzdłuż której przebiega granica z Gwatemalą. Okolice zamieszkują rdzenni Majowie, którzy nie utożsamiają się z Meksykiem jako swoim krajem, podkreślając swoją odrębność kulturową. Miasto Yaxchilan odkryto w XIX wieku, ale bardzo długo nie było ono dostępne dla zwiedzających, ze względu na swoje położenie i utrudniony dojazd. Do ruin nie docierają żadne drogi, dlatego na tę wycieczkę można wybrać się jedynie wynajętą łódką. Ale warto! Po przejściu kamiennym labiryntem i tu podziwu godne jest mistrzostwo architektoniczne Majów, a szczególnie położony na wzgórzu Akropol, do którego prowadzą niebotyczne schody.

 

Miasto Yaxchilan

Miasto Yaxchilan — foto: Unsplash

 

Bonampack

Indianie Lakandoni zamieszkujący te tereny znali to miejsce, ale pilnie strzegli tajemnicy jego położenia. Osada ta została odkryta przez dwóch Amerykanów dopiero w 1946 r. Jej lokalizację Indianie wskazali, gdy Amerykanie namówili ich do pokazania miejsca swoich obrzędów religijnych. Turystów przyciągają tutaj wspaniałe, kolorowe malowidła, które w bardzo dobrym stanie zachowały się do dziś. Można obejrzeć je na ścianach i suficie świątyni znajdującej się obok Akropolu. Przedstawiają sceny z życia, uroczystości i bitwy Majów. Takich malowideł nie ma w żadnych innych ruinach na terenie Meksyku.

 

Wypoczynek i zwiedzanie — ruiny w Tulum

Takie połączenie na wakacjach all inclusive w Meksyku można znaleźć w Tulum — historycznym kurorcie Riwiery Maya na południowym wybrzeżu Jukatanu. Jest tu przepiękna, a jednocześnie cicha i spokojna rajska plaża, oblewana ciepłymi, lazurowymi wodami Morza Karaibskiego i gdzie znajdują się także średniowieczne ruiny miasta Majów. Tulum wyróżnia się architekturą kolumnową budynków, czego nie ma w innych ruinach. Położone na wybrzeżu, a w zasadzie na klifie, dostarczają turystom wspaniałych, urzekających widoków. Niegdyś miasto było majańskim, morskim ośrodkiem, gdzie prowadzono wymianę handlową z sąsiadami i z dalszymi krajami. Od strony morza było zabezpieczone klifem, natomiast na lądzie, z trzech stron otaczały je wapienne mury.

 

Ruiny w Tulum

Ruiny w Tulum — foto: Pixabay

 

Kiedy i jak zaplanować wakacje w Meksyku?

Planując wycieczkę do Meksyku i zwiedzanie tych fantastycznych miejsc najlepiej wybrać się tam w porze zimowej suchej i wiosną, czyli od listopada do maja. W tym czasie jest ciepło jak u nas latem, a jednocześnie nie męczy wysoka wilgotność utrudniająca zwiedzanie.

 

Turystom, którym zależy na odpowiednim standardzie pobytu i niższych kosztach, polecamy tanie wczasy w Meksyku organizowane przez niemieckich touroperatorów i oczywiście najkorzystniej z wylotem z Niemiec. Ze względu na inflację, coraz droższe przeloty samolotem i związany z tym galopujący wzrost kosztów wakacyjnego wypoczynku za granicą, w tym także i w Meksyku, polecamy wcześniejszą rezerwację wakacyjnego wypoczynku w opcji first minute. To dobre rozwiązanie dla oszczędnych, bo niemieckie biura podróży gwarantują niezmienność ceny wczasów po dokonaniu właściwej rezerwacji. Dla osób niemogących planować wypoczynku z większym wyprzedzeniem jest też opcja wakacji last minute w Meksyku. W tym egzotycznym kraju warto wypoczywać w formule all inclusive, bo w ostatecznym rozrachunku kosztów wakacji takie rozwiązanie wyjdzie znacznie taniej. Wszystkie opcje wakacji w Meksyku można indywidualnie dopasować i zarezerwować w Biurze Podróży Amigos B.B. — osobiście, telefonicznie, przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio wyszukując i rezerwując ofertę na naszej stronie internetowej.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.