Wróć do listy artykułów

Meksyk – wakacje z kulturą Majów

Warto wiedzieć | 10-01-2020, Aktualizacja: 01-03-2022
meksyk 2022, meksyk zabytki, meksyk kultura majów, meksyk koronawirus, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk covid-19
Wygrzewający się legwan w ruinach Uxmal — jednego z najlepiej zachowanych miast Majów, które warto zobaczyć podczas wakacji all inclusive w Meksyku — foto: Pixabay.

Wybierając się na wakacje last minute w Meksyku, warto zaplanować wycieczki szlakiem prastarej kultury Majów. Meksyk od lat zadziwia i fascynuje swoją wielowiekową historią. Trudno przejść obojętnie obok wyjątkowych zabytków czasu prekolumbijskiego – wspaniałej kultury Majów i czasów kolonialnych.

 

Poznaj pomniki świetności cywilizacji Majów

Meksyk to raj dla pasjonatów historii i zwiedzania. Turystów z całego świata oszałamiają monumentalne budowle, które od wielu wieków świadczą o wielkości, kulturze i kunszcie budowlanym prekolumbijskiej cywilizacji Majów. Jakie najważniejsze atrakcje turystyczne warto zobaczyć, będąc na wczasach w Meksyku

 

Chichen Itza

Ponad 1500-letnie prekolumbijskie miasto zbudowane przez Majów ok. 450 r., leży na półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun.  Jego zabytki znajdujące się w części południowej i zachodniej to pozostałości kultury Majów, natomiast te zlokalizowane w części północnej wywodzą się  z późniejszego okresu kultury Tolteków. Pod koniec XIX w. miasto odkrył Edward Herbert Thompson. W 1988 r., starożytne miasto Chichen Itza zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. W Chichen Itza jest około 30 świątyń i różnych budowli, wybudowanych z kamienia. Od lipca 2007 r. kompleks uznawany jest za jeden z siedmiu cudów nowożytnego świata

 

Koniecznie trzeba je zobaczyć, bo znajdująca się tu złożona z dziewięciu tarasów piramida schodkowa Kukulkana jest arcydziełem konstrukcyjnym. Piramida ma ścięty wierzchołek, a jej konstrukcja nawiązuje do kalendarza Majów, którzy utworzyli tę budowlę głównie w celach astronomicznych. Na bokach piramidy jest 365 schodów, symbolizujących dni w roku. W jej wnętrzu archeolodzy odkryli drugą piramidę. Podczas równonocy wiosennej przypadającej z 20 na 21 marca i jesiennej z 22 na 23 września, na zboczu tej piramidy można zobaczyć niesamowity pokaz, który trwa ponad 3 godziny. Od godziny 16:00 słońce chylące się ku zachodowi rzuca cień na północną ścianę piramidy. W tym czasie na jej schodach widoczny jest spełzający, świetlisty wąż, który łączy się u podstawy schodów z wyrzeźbioną, kamienną głową. 

 

W północnej części kompleksu znajduje się Święta Studnia, czyli cenota, do której składano ofiary z ludzi dla boga deszczu. Od tej cenoty, będącej religijnym sercem miasta pochodzi jego nazwa — Chichén Itza.

 

Chichen Itza

Chichen Itza — foto: Pixabay

 

Uxmal

Jest jednym z głównych i najlepiej zachowanych miast-państw Majów, założonym prawdopodobnie  między I a II w. n.e. W języku Majów Uxmal oznacza budowany 3 razy, ale tak naprawdę odkryto 5 okresów powstawania tego miasta. Jedną z atrakcji, jakie można tu zobaczyć, jest budowana przez kilka stuleci Piramida Wróżbity, górująca nad miastem. Ma ona 38 m wysokości, a na każdym z 5 poziomów znajduje się świątynia. Piramidę budowano aż 400 lat, przy czym kolejne poziomy powstawały w innym czasie. Niegdyś fasady świątyń były kolorowe, ale przez lata uległy erozji i obecnie mają barwę zwykłego wapienia. W kompleksie zabudowań w Uxmal, fasady budynków są przepięknie zdobione, mnóstwem detali i dekoracji. Zachwyca też Pałac Gubernatora, który prawdopodobnie pełnił funkcję pałacu królewskiego. Wzniesiony na 15-metrowej platformie, uznany został za arcydzieło kultury Majów. Główny plac miasta był najprawdopodobniej miejscem, gdzie oczekiwali ludzie wybrani na ofiarę. Dziś można tu spotkać wygrzewające się legwany. 

 

Uxmal

Uxmal — foto: Pixabay

 

Palenque

Ten wspaniały zespół świątyń i miasto Majów, już od XIX w. rozbudza wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy przygód. Budowle położone są w bujnym lesie deszczowym, w stanie Chiapas, około 150 km na południe od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest to dolina archeologicznego parku narodowego, utworzonego w 1981 r. dla ochrony tych ruin, a w 1987 r. wpisanego  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

Palenque było stolicą potężnej dynastii, która rządziła ogromnym obszarem obecnych, stanów Meksyku — Chiapas i Tabasco. Niegdyś miasto nosiło nazwę „Lakamha”, oznaczające miejsce wspaniałych wód. Duża część miasta nie została jeszcze odkryta. Archeologowie „wydarli” dżungli 26 zabytkowych budowli z 5 dużymi piramidami schodkowymi, na których szczycie  usytuowane zostały świątynie. W centrum pozostały ruiny pałacu władcy z wysoką, czteropiętrową wieżą, która prawdopodobnie służyła do obserwacji astronomicznych. W kompleksie odkrytych ruin ogromnym zainteresowaniem cieszy się najwyższa i największa w Palenque Świątynia Inskrypcji, zbudowana na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m. Jej nazwa pochodzi od 620 hieroglifów wykutych po obu stronach wejścia. Wśród wielu atrakcji, które skrywa świątynia, znajduje się tam również grobowiec Pakala Wielkiego, miejscowego władcy, który panował tu przez 68 lat — od 615 r. do 683 r. Odkrycie tego grobowca w 1952 r. stało się sensacją archeologiczną XX w. 

 

Palenque

Palenque — foto: Pixabay

 

Coba

Ruiny w Cobie rozrzucone są na dużym terenie, ukrytym w gęstej dżungli. Do chwili obecnej archeolodzy odkryli tu jedynie kilkadziesiąt budowli, ale przypuszczają, że w dżungli  może kryć się jeszcze wiele takich obiektów. Turyści przyjeżdżają do Coby przede wszystkim po to, aby wspiąć się po 120 schodach na 42-metrową, najwyższą piramidę na Jukatanie — Nohoch Mul zwaną też Wielki Kopiec lub Wielka Piramida. Na szczycie piramidy znajduje się świątynia, a roztaczający się z tego miejsca widok to gęsta dżungla ciągnąca się aż po horyzont. Zejście z tej piramidy już nie jest takie proste i przydaje się do tego lina umieszczona na środku schodów. 

 

Ruiny w Cobie

Ruiny w Cobie — foto: Pixabay

 

A może mniej znane, ale równie fascynujące miejsca?

Na terenie Meksyku, a szczególnie w regionie Półwyspu Jukatan, znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc. Które z nich również warto odwiedzić? 

 

Yaxchilan

To starożytne miasto Majów, zwane też miastem zielonych kamieni, rzeczywiście odzwierciedla takie określenie, bo wszystko wygląda tu jakby pokryte zielonym mchem. Położone jest w naturalnym zakolu rzeki Usumachinta, wzdłuż której przebiega granica z Gwatemalą. Okolice zamieszkują rdzenni Majowie, którzy nie utożsamiają się z Meksykiem jako swoim krajem, podkreślając swoją odrębność kulturową. Miasto Yaxchilan odkryto w XIX wieku, ale bardzo długo nie było ono dostępne dla zwiedzających, ze względu na swoje położenie i utrudniony dojazd. Do ruin nie docierają żadne drogi, dlatego na tę wycieczkę można wybrać się jedynie wynajętą łódką. Ale warto! Po przejściu kamiennym labiryntem i tu podziwu godne jest mistrzostwo architektoniczne Majów, a szczególnie położony na wzgórzu Akropol, do którego prowadzą niebotyczne schody.

 

Miasto Yaxchilan

Miasto Yaxchilan — foto: Unsplash

 

Bonampack

Indianie Lakandoni zamieszkujący te tereny znali to miejsce, ale pilnie strzegli tajemnicy jego położenia. Osada ta została odkryta przez dwóch Amerykanów dopiero w 1946 r. Jej lokalizację Indianie wskazali, gdy Amerykanie namówili ich do pokazania miejsca swoich obrzędów religijnych. Turystów przyciągają tutaj wspaniałe, kolorowe malowidła, które w bardzo dobrym stanie zachowały się do dziś. Można obejrzeć je na ścianach i suficie świątyni znajdującej się obok Akropolu. Przedstawiają sceny z życia, uroczystości i bitwy Majów. Takich malowideł nie ma w żadnych innych ruinach Meksyku.

 

Wypoczynek i zwiedzanie — ruiny w Tulum

Takie połączenie na wakacjach all inclusive w Meksyku można znaleźć w Tulum — kurorcie Riwiery Maya na południowym wybrzeżu Jukatanu. Jest tu przepiękna, a jednocześnie cicha i spokojna rajska plaża, oblewana ciepłymi, lazurowymi wodami morza Karaibskiego i gdzie znajdują się także średniowieczne ruiny miasta Majów. Tulum wyróżnia się architekturą kolumnową budynków, czego nie ma w innych ruinach. Położone na wybrzeżu, a w zasadzie na klifie, dostarczają turystom wspaniałych, urzekających widoków. Niegdyś miasto było majańskim, morskim ośrodkiem, gdzie prowadzono wymianę handlową z sąsiadami i z dalszymi krajami. Od strony morza było zabezpieczone klifem, natomiast na lądzie, z trzech stron otaczały je wapienne mury.

 

Ruiny w Tulum

Ruiny w Tulum — foto: Pixabay

 

Kiedy i jak zaplanować wakacje w Meksyku?

Planując wycieczkę do Meksyku i zwiedzanie tych fantastycznych miejsc,  najlepiej wybrać się tam w porze zimowej suchej i wiosną, czyli od listopada do maja. Jest ciepło jak u nas latem, a jednocześnie nie męczy wysoka wilgotność utrudniająca zwiedzanie.

 

Turystom, którym zależy na odpowiednim standardzie pobytu i niższych kosztach, polecamy wczasy w Meksyku organizowane przez niemieckich touroperatorów i oczywiście najkorzystniej z wylotem z Niemiec. Wakacje w Meksyku w formule all inclusive i z ofertą last minute, można zarezerwować w Biurze Podróży Amigos B.B. — osobiście, telefonicznie, przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio wyszukując i rezerwując ofertę na naszej stronie internetowej

 

W czasie pandemii COVID-19, tak jak i innych państwach wprowadzono zasady wjazdu do Meksyku. Przed wyjazdem warto je sprawdzić i odpowiednio przygotować się do podróży.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacyjne wyspy na Atlantyku

Wakacje na wyspach Atlantyku — Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory i Madera

Wakacje 2022 all inclusive

Wakacje 2022 za granicą w wygodnej formule all inclusive

Indonezja na wakacje 2022

Wakacje 2022 w Indonezji na egzotycznych wyspach – Bali, Jawa, Sumatra i Lombok

Egzotyczne wakacje 2022 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive 2022 na rajskich Karaibach – Meksyk, Dominikana, Kuba, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.