Wróć do listy artykułów

Meksyk – wakacje z kulturą Majów

Warto wiedzieć | 10-01-2020, Aktualizacja: 26-10-2021
meksyk 2022, meksyk zabytki, meksyk kultura majów, meksyk koronawirus, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk covid-19
Wygrzewający się legwan w ruinach Uxmal — jednego z najlepiej zachowanych miast Majów, które warto zobaczyć podczas wakacji all inclusive w Meksyku.

Wybierając się na wakacje last minute w Meksyku, warto zaplanować wycieczki szlakiem prastarej kultury Majów. Meksyk od lat zadziwia i fascynuje swoją wielowiekową historią. Trudno przejść obojętnie obok wyjątkowych zabytków czasu prekolumbijskiego – wspaniałej kultury Majów i czasów kolonialnych.

 

Poznaj pomniki świetności cywilizacji Majów

Meksyk to raj dla pasjonatów historii i zwiedzania. Turystów z całego świata oszałamiają monumentalne budowle, które od wielu wieków świadczą o wielkości, kulturze i kunszcie budowlanym prekolumbijskiej cywilizacji Majów. Jakie najważniejsze atrakcje turystyczne warto zobaczyć, będąc na wczasach w Meksyku

 

Chichen Itza

 

Meksyk - Chichen Itza

Źródło: Pixabay

 

Ponad 1500-letnie prekolumbijskie miasto zbudowane przez Majów ok. 450 r., leży na półwyspie Jukatan, niedaleko Cancun.  Jego zabytki znajdujące się w części południowej i zachodniej to pozostałości kultury Majów, natomiast te zlokalizowane w części północnej wywodzą się  z późniejszego okresu kultury Tolteków. 

 

Pod koniec XIX w. miasto odkrył Edward Herbert Thompson. W 1988 r., starożytne miasto Chichen Itza zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku. W Chichen Itza jest około 30 świątyń i różnych budowli, wybudowanych z kamienia. Od lipca 2007 r. kompleks uznawany jest za jeden z siedmiu cudów nowożytnego świata

 

Koniecznie trzeba je zobaczyć, bo znajdująca się tu złożona z dziewięciu tarasów piramida schodkowa Kukulkana jest arcydziełem konstrukcyjnym. Piramida ma ścięty wierzchołek, a jej konstrukcja nawiązuje do kalendarza Majów, którzy utworzyli tę budowlę głównie w celach astronomicznych. Na bokach piramidy jest 365 schodów, symbolizujących dni w roku. W jej wnętrzu archeolodzy odkryli drugą piramidę.

 

Podczas równonocy wiosennej przypadającej z 20 na 21 marca i jesiennej z 22 na 23 września, na zboczu tej piramidy można zobaczyć niesamowity pokaz, który trwa ponad 3 godziny. Od godziny 16:00 słońce chylące się ku zachodowi rzuca cień na północną ścianę piramidy. W tym czasie na jej schodach widoczny jest spełzający, świetlisty wąż, który łączy się u podstawy schodów z wyrzeźbioną, kamienną głową. 

 

W północnej części kompleksu znajduje się Święta Studnia, czyli cenota, do której składano ofiary z ludzi dla boga deszczu. Od tej cenoty, będącej religijnym sercem miasta pochodzi jego nazwa — Chichén Itza.

 

Uxmal

Jest jednym z głównych i najlepiej zachowanych miast-państw Majów, założonym prawdopodobnie  między I a II w. n.e. W języku Majów Uxmal oznacza budowany 3 razy, ale tak naprawdę odkryto 5 okresów powstawania tego miasta.

 

Jedną z atrakcji, jakie można tu zobaczyć, jest budowana przez kilka stuleci Piramida Wróżbity, górująca nad miastem. Ma ona 38 m wysokości, a na każdym z 5 poziomów znajduje się świątynia. Piramidę budowano aż 400 lat, przy czym kolejne poziomy powstawały w innym czasie. Niegdyś fasady świątyń były kolorowe, ale przez lata uległy erozji i obecnie mają barwę zwykłego wapienia. 

 

W kompleksie zabudowań w Uxmal, fasady budynków są przepięknie zdobione, mnóstwem detali i dekoracji. Zachwyca też Pałac Gubernatora, który prawdopodobnie pełnił funkcję pałacu królewskiego. Wzniesiony na 15-metrowej platformie, uznany został za arcydzieło kultury Majów. Główny plac miasta był najprawdopodobniej miejscem, gdzie oczekiwali ludzie wybrani na ofiarę. Dziś można tu spotkać wygrzewające się legwany. 

 

Palenque

 

Ten wspaniały zespół świątyń i miasto Majów, już od XIX w. rozbudza wyobraźnię badaczy i poszukiwaczy przygód. Budowle położone są w bujnym lesie deszczowym, w stanie Chiapas, około 150 km na południe od wybrzeża Zatoki Meksykańskiej. Jest to dolina archeologicznego parku narodowego, utworzonego w 1981 r. dla ochrony tych ruin, a w 1987 r. wpisanego  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

 

Palenque było stolicą potężnej dynastii, która rządziła ogromnym obszarem obecnych, stanów Meksyku — Chiapas i Tabasco. Niegdyś miasto nosiło nazwę „Lakamha”, oznaczające miejsce wspaniałych wód. Duża część miasta nie została jeszcze odkryta. Archeologowie „wydarli” dżungli 26 zabytkowych budowli z 5 dużymi piramidami schodkowymi, na których szczycie  usytuowane zostały świątynie. W centrum pozostały ruiny pałacu władcy z wysoką, czteropiętrową wieżą, która prawdopodobnie służyła do obserwacji astronomicznych.

 

W kompleksie odkrytych ruin ogromnym zainteresowaniem cieszy się najwyższa i największa w Palenque Świątynia Inskrypcji, zbudowana na piramidzie schodkowej o wysokości 16 m. Jej nazwa pochodzi od 620 hieroglifów wykutych po obu stronach wejścia. Wśród wielu atrakcji, które skrywa świątynia, znajduje się tam również grobowiec Pakala Wielkiego, miejscowego władcy, który panował tu przez 68 lat — od 615 r. do 683 r. Odkrycie tego grobowca w 1952 r. stało się sensacją archeologiczną XX w. 

 

Coba

Ruiny w Cobie rozrzucone są na dużym terenie, ukrytym w gęstej dżungli. Do chwili obecnej archeolodzy odkryli tu jedynie kilkadziesiąt budowli, ale przypuszczają, że w dżungli  może kryć się jeszcze wiele takich obiektów.

 

Turyści przyjeżdżają do Coby przede wszystkim po to, aby wspiąć się po 120 schodach na 42-metrową, najwyższą piramidę na Jukatanie — Nohoch Mul zwaną też Wielki Kopiec lub Wielka Piramida. Na szczycie piramidy znajduje się świątynia, a roztaczający się z tego miejsca widok to gęsta dżungla ciągnąca się aż po horyzont. Zejście z tej piramidy już nie jest takie proste i przydaje się do tego lina umieszczona na środku schodów. 

 

A może mniej znane, ale równie fascynujące miejsca?

Na terenie Meksyku, a szczególnie w regionie Półwyspu Jukatan, znajduje się jeszcze wiele ciekawych miejsc. Które z nich również warto odwiedzić? 

 

Yaxchilan

To starożytne miasto Majów, zwane też miastem zielonych kamieni, rzeczywiście odzwierciedla takie określenie, bo wszystko wygląda tu jakby pokryte zielonym mchem. Położone jest w naturalnym zakolu rzeki Usumachinta, wzdłuż której przebiega granica z Gwatemalą. Okolice zamieszkują rdzenni Majowie, którzy nie utożsamiają się z Meksykiem jako swoim krajem, podkreślając swoją odrębność kulturową.

 

Miasto Yaxchilan odkryto w XIX wieku, ale bardzo długo nie było ono dostępne dla zwiedzających, ze względu na swoje położenie i utrudniony dojazd. Do ruin nie docierają żadne drogi, dlatego na tę wycieczkę można wybrać się jedynie wynajętą łódką. Ale warto! Po przejściu kamiennym labiryntem i tu podziwu godne jest mistrzostwo architektoniczne Majów, a szczególnie położony na wzgórzu Akropol, do którego prowadzą niebotyczne schody.

 

Bonampack

Indianie Lakandoni zamieszkujący te tereny znali to miejsce, ale pilnie strzegli tajemnicy jego położenia. Osada ta została odkryta przez dwóch Amerykanów dopiero w 1946 r. Jej lokalizację Indianie wskazali, gdy Amerykanie namówili ich do pokazania miejsca swoich obrzędów religijnych. 

 

Turystów przyciągają tutaj wspaniałe, kolorowe malowidła, które w bardzo dobrym stanie zachowały się do dziś. Można obejrzeć je na ścianach i suficie świątyni znajdującej się obok Akropolu. Przedstawiają sceny z życia, uroczystości i bitwy Majów. Takich malowideł nie ma w żadnych innych ruinach Meksyku.

 

Wypoczynek i zwiedzanie — ruiny w Tulum

Takie połączenie na wakacjach all inclusive w Meksyku można znaleźć w Tulum — kurorcie Riwiery Maya na południowym wybrzeżu Jukatanu. Jest tu przepiękna, a jednocześnie cicha i spokojna rajska plaża, oblewana ciepłymi, lazurowymi wodami morza Karaibskiego i gdzie znajdują się także średniowieczne ruiny miasta Majów. Tulum wyróżnia się architekturą kolumnową budynków, czego nie ma w innych ruinach. Położone na wybrzeżu, a w zasadzie na klifie, dostarczają turystom wspaniałych, urzekających widoków.

Niegdyś miasto było majańskim, morskim ośrodkiem, gdzie prowadzono wymianę handlową z sąsiadami i z dalszymi krajami. Od strony morza było zabezpieczone klifem, natomiast na lądzie, z trzech stron otaczały je wapienne mury.

 

Kiedy i jak zaplanować wakacje w Meksyku?

Planując wycieczkę do Meksyku i zwiedzanie tych fantastycznych miejsc,  najlepiej wybrać się tam w porze zimowej suchej, czyli od listopada do kwietnia. Jest ciepło jak u nas latem, a jednocześnie nie męczy wysoka wilgotność utrudniająca zwiedzanie.

 

Turystom, którym zależy na odpowiednim standardzie pobytu i niższych kosztach, polecamy wczasy w Meksyku organizowane przez niemieckich touroperatorów i oczywiście najkorzystniej z wylotem z Niemiec. Wakacje w Meksyku w formule all inclusive i z ofertą last minute, można zarezerwować w Biurze Podróży Amigos B.B. — osobiście, telefonicznie, przez formularz kontaktowy lub bezpośrednio wyszukując i rezerwując ofertę na naszej stronie internetowej

 

W czasie pandemii COVID-19, tak jak i innych państwach wprowadzono zasady wjazdu do Meksyku. Przed wyjazdem warto je sprawdzić i odpowiednio przygotować się do podróży.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2022 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Wakacje last minute

Wakacje last minute w atrakcyjnych cenach pojawiają się już na 100 dni przed planowaną podróżą

Narty zima 2022

Zimowe wakacje 2022 za granicą na największych i najbardziej zachwycających stokach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja, Czechy, Szwecja, Finlandia

Wakacje 2022 w Egipcie

Wygodne wakacje all inclusive w Egipcie dla rodzin z dziećmi w popularnych kurortach turystycznych – Hurghada, Marsa Alam, Sharm El Sheikh

Weekend majowy 2022

Długi weekend majowy 2022 w ciepłych krajach dla par i rodzin z dziećmi – Turcja, Egipt, Wyspy Kanaryjskie, Madera, Grecja

Wakacje 2022 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2022 w najchętniej odwiedzanych miejscach na lato 2022 przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.