Wróć do listy artykułów

Plaże, cygara i stare samochody…witajcie na Kubie!

Warto wiedzieć | 10-10-2019, Aktualizacja: 19-07-2022
kuba 2022, kuba wakacje 2022, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba last minute, kuba z niemiec, kuba tanie wakacje, kuba tanie wczasy, kuba tanie wycieczki, kuba co zobaczyć, kuba czym zachwyca, kubańskie cygara, kuba stare samochody, kuba wyspa, kuba karaiby, kuba hawana
Stare samochody na Kubie to raj dla fanów motoryzacji — foto: Pixabay.

Największa wyspa Karaibów znana jest przede wszystkim z rajskich białych plaż otoczonych palmami, lazurowego morza z przepięknymi, koralowymi wysepkami, a także z najlepszych na świecie cygar i doskonałego rumu. To także tętniąca życiem Hawana ze światowej klasy zabytkami, ulicami pełnymi starych samochodów i roztańczonymi Kubańczykami.

 

Kuba na mapie świata

Kuba to największy pod względem powierzchni kraj na Karaibach i 17. wyspa wśród największych wysp świata. Główną wyspę leżącą w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim otacza 1600 mniejszych wysepek, skał i raf — największa z nich to Isla de la Juventud. W tym miejscu łączą się wody Morza Karaibskiego, zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego. Nieopodal wyspy są głębiny morskie sięgające aż 7000 m. Linia brzegowa Kuby, na której znajdują się  liczne zatoki i ponad 280 plaż, ma długość 3736 km. 

 

Plaże na Kubie

Plaże na Kubie — foto: Pixabay

 

Kuba to przede wszystkim niziny, jedynie na południu wyspy znajdują się góry Sierra Maestra z najwyższym szczytem — Pico Turquino o wysokości 1974 m n.p.m.  

 

Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański, ale mieszkańcy posługują się też dialektem afrykańskim i językiem kreolskim. 

 

Kolonialne oblicze Kuby

27 października 1492 r. do wybrzeża Kuby przybił statek hiszpańskiego żeglarza i odkrywcy, Krzysztofa Kolumba. Wszyscy byli oczarowani pięknem nowej ziemi. Po kilku latach od tego przełomowego wydarzenia rozpoczęła się kolonizacja wyspy wcześniej zamieszkanej przez plemiona indiańskie. Teraz stała się ona zamorską kolonią Królestwa Hiszpanii. Polityka kolonizatorów i choroby zdziesiątkowały rdzennych mieszkańców Kuby, dlatego, aby zapewnić siłę roboczą do budowy kolejnych miast, zaczęto zwozić na wyspę czarnych niewolników z Afryki. Kuba wyzwoliła się spod jarzma Hiszpanii dopiero w 1868 r. Nie znaczy to wcale, że stała się wolnym krajem, ponieważ od razu trafiła pod kontrolę Stanów Zjednoczonych. USA kontrolowały gospodarkę Kuby aż do lat 50. XX w., kiedy to władzę na wyspie przejął  komunista i dyktator Fidel Castro.

 

Komunistyczna Kuba Fidela Castro

Kubański przywódca Fidel Castro był jednym z najdłużej panujących dyktatorów w historii. Za jego rządów Kuba  przez wiele lat była izolowana od świata, co bezpośrednio przełożyło się na zasobność, poziom i styl życia jej mieszkańców. Kraj ten jest społecznie bardzo zróżnicowany — obok partyjnych prominentów żyjących w luksusie są tu spore grupy ludzi żyjących skromnie czy niemal ubogo. Socjalistyczna gospodarka, blokada i ciągłe braki  przyczyniły się do powstania ogromnego czarnego rynku i do rozwinięcia się potężnej korupcji. Po śmierci Fidela Castro przywódcą tego komunistycznego kraju został jego brat – Raul Castro.

 

Kuba, choć nadal pozostała komunistyczna, w ostatnich latach coraz bardziej otwiera się na świat. Coraz mocniej stawia też na turystykę dla zagranicznych gości z zasobnym portfelem, dlatego powstaje tu coraz więcej kurortów z hotelami o wysokim standardzie. Poza strefami hotelowymi Kuba nadal wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tu na latach 50. ubiegłego wieku. To oczywiście efekt jej wieloletniej izolacji

 

Czym zachwyca Kuba?

Kuba to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla spragnionych słońca i ciekawych świata. Na tej największej wyspie Karaibów są malownicze krajobrazy, rajskie plaże i fantastyczne miejsca do nurkowania.

 

Plaże na Kubie

Plaże na Kubie — foto: Pixabay

 

To także liczne parki narodowe i wspaniała przyroda. Na Kubie jest wiele atrakcji turystycznych, a wśród nich aż 7 miejsc zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Kraj ten kojarzy się z najlepszymi na świecie, ręcznie zwijanymi cygarami i wyśmienitym rumem.

 

Kubańskie cygara

Kubańskie cygara — foto: Pixabay

 

Kubański rum

Kubański rum — foto: Pixabay

 

To ojczyzna gorących, kubańskich rytmów — salsy, cha-chy, mambo, rumby i habanery, a roztańczonych Kubańczyków można zobaczyć niemal na każdej ulicy.

 

Roztańczeni Kubańczycy

Roztańczeni Kubańczycy — foto: Pixabay

 

Ulicami kubańskich miast i miasteczek jeżdżą stare amerykańskie samochody. Stare nie znaczy wcale, że zardzewiałe i zniszczone. Niektóre z nich to prawdziwe perełki wśród aut, po których zupełnie nie widać upływu czasu — lśniące, zadbane i sprawne cieszą oko miłośników motoryzacji. 

 

Stare samochody na Kubie

Stare samochody na Kubie — foto: Pixabay

 

Prawdziwą podróżą w czasie jest wizyta we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO mieście Trinidad położonym na wzgórzach w środkowej Kubie. To jedno z najstarszych miast w tym kraju, założone w 1514 r. przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazqueza de Cuéllar. Miasto miało być dla Hiszpanów bazą wypadową do podboju Meksyku.  Większość znajdujących się tu obecnie zabudowań pochodzi z XVII-XIX w.  Kubańska przyroda

Na Kubie jest wiele ciekawych miejsc poza rajskim wybrzeżem. Jednym z nich jest Zatoka Świń znana z wydarzeń historycznych za Fidela Castro. Nie to jednak przesadza o jej atrakcyjności.  Znajduje się tu głęboka jaskinia Cueva de los Peces, w której można się kąpać i nurkować. Miejsce to zostało nawet uznane za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Kubie.

 

Malowniczym miejscem wartym odwiedzenia jest El Nicho, czyli wielopoziomowe wodospady znajdujące się w dżungli i wpadające do bajkowych jeziorek. Tu oprócz uciech dla oczu i spaceru 1,5-kilometrowym szlakiem pod palmami przez gęsty, tropikalny las, w upalny dzień można ochłodzić się, zażywając kąpieli.

 

Kuba, kaskadowe wodospady

Kuba, kaskadowe wodospady — foto: Pixabay

 

Miłośnicy przyrody koniecznie powinni wybrać się na półwysep Zapata i odwiedzić tam farmę krokodyli Criadero de Cocodrilos. Zapata to jeden z największych terenów bagiennych na Karaibach. Podmokłe tereny półwyspu są  Rezerwatem Biosfery UNESCO, domem dla ponad 150 różnych gatunków ptaków, w tym różowych flamingów i naturalnym środowiskiem żyjących tu krokodyli.

 

Flamingi na półwyspie Zapata

Flamingi na półwyspie Zapata — foto: Pixabay

 

Farma krokodyli Criadero de Cocodrilos

Farma krokodyli Criadero de Cocodrilos — foto: Pixabay

 

Niesamowite krajobrazy wapiennych wzgórz poprzecinanych dolinami można podziwiać w Parku Narodowym Viñales, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po parku można wędrować pieszo lub konno.

 

Wzgórza Viñales

Wzgórza Viñales — foto: Pixabay

 

Kuba to kraj niezwykły i bardzo ciekawy, który potrafi zdumiewać, zachwycić i zauroczyć. 

Na naszym blogu przeczytasz wiele ciekawostek o tym kraju w artykule Ciekawostki o Kubie, największej wyspie Karaibów.

 

Hawana — stolica Kuby

Stolicą oraz największym i najbardziej zaludnionym miastem Kuby jest Hawana leżąca na północnym zachodzie wyspy nad Zatoką Meksykańską. Miasto ma największy port morski na Karaibach. Miasto zostało założone przez hiszpańskich konkwistadorów i w pierwszej wersji nazwano je San Cristóbal de la Habana. Początkowo miało być bazą wypadową dla dalszych podbojów w tym zakątku świata, ale z czasem stało się popularnym portem morskim — niestety często napadanym i niszczonym przez piratów. Hawana została miastem pod koniec XVI w., a stolicą wyspy  w 1607 r. i przez kolejne lata dynamicznie się rozwijała i bogaciła. Na początku XX w. stała się modna wśród zamożnych Amerykanów i była nawet nazywana Paryżem Karaibów, dlatego hotelowi potentaci zaczęli otwierać tu swoje luksusowe hotele. Tak działo się do czasu objęcia władzy przez Fidela Castro. W czasach komunistycznych miasto zbiedniało i utraciło swój prestiż. Teraz powoli odradza się i naprawia ponad półwieczne szkody, ale potrzeba na to wielu kolejnych lat i sporych funduszy.

 

Kuba, Hawana

Kuba, Hawana — foto: Pixabay

 

Co zobaczyć w Hawanie?

Przede wszystkim jej najstarszą zabytkową dzielnicę La Habana Vieja wpisaną na listę UNESCO. Można podziwiać tu piękne, kolorowe budynki i wspaniałe zabytki architektury kolonialnej, skupione wokół placów. Plaza de la Catedral to główny plac starego miasta, przy którym znajduje się barokowa katedra.

 

Kolorowe budynki w Hawanie

Kolorowe budynki w Hawanie — foto: Pixabay

 

Kolonialne zabytki w Hawanie

Kolonialne zabytki w Hawanie — foto: Pixabay

 

 

W centrum miasta znajduje się najważniejszy kubański  budynek — El Capitolio, który od 1929 roku i jest siedzibą kolejnych rządów Kuby. Wieczorem warto przespacerować się 8-kilometrowym nadmorskim deptakiem El Malecon, a w czasie spaceru skorzystać z oferty jednej ze zlokalizowanych przy deptaku kafejek.

 

Hawana, El Capitolio

Hawana, El Capitolio — foto: Pixabay

 

Był taki czas, kiedy Hawana była najbardziej chronionym miastem na świecie. Z tego czasu pochodzą dwie twierdze — El Morro i La Cabaña, które zbudowano, aby chronić Hawanę przed piratami. Obie twierdze znajdują się przy porcie i roztaczają się z nich niesamowite widoki. 

 

Hawana, El Morro

Hawana, El Morro — foto: Pixabay

 

Nad miastem góruje 20-metrowa El Cristo de La Habana, czyli statua Jezusa. Z tego miejsca roztacza się piękny widok na miasto.

 

Hawana, statua Jezusa

Hawana, statua Jezusa — foto: Pixabay

 

Ulicami Hawany jeżdżą stare modele amerykańskich Buicków i Fordów, różowe kabriolety, dorożki i… nasze rodzime maluchy. Fani czterech kółek w wersji z połowy ubiegłego wieku będą zachwyceni, bo można skorzystać z przejażdżki takim amerykańskim cackiem lub wypożyczyć je na dłuższy czas.

 

Hawana, stare samochody

Hawana, stare samochody — foto: Pixabay

 

Kubańskie cygara

Kuba jest ojczyzną cygar. Tainowie zamieszkujący wyspę przed kolonizacją zawijali tytoń w liście palmowe, robiąc w ten sposób lokalne skręty. Ich smak i zapach poznali hiszpańscy żeglarze Kolumba i przywieźli je do Europy. Skręty tytoniowe z Kuby nazwano cygarami. Wkrótce stały się one modne i pożądane na całym starym kontynencie, a kubańskie odmiany tytoniu uważano za najlepsze na świecie.

 

Kubańskie cygara

Kubańskie cygara — foto: Pixabay

 

W czasie embarga kubańskich towarów wprowadzonego przez Amerykanów w latach 60. ubiegłego wieku kubańskie cygara były praktycznie nie do zdobycia. Przez to stały się jeszcze bardziej cenne, pożądane i… drogie, a palenie ich w określonych kręgach wskazywało na prestiż i wysoki status palących. Były też traktowane jako ekskluzywne podarunki. Obecnie zakupienie oryginalnych, skręcanych ręcznie kubańskich cygar jest możliwe, ale nadal pozostały one bardzo drogie.

 

Ręczne zwijanie cygar

Ręczne zwijanie cygar — foto: Pixabay

 

Waluta na Kubie 

Od stycznia 2021 r. peso kubańskie CUP jest jedyną oficjalną walutą na Kubie.

 

Na wakacje na Kubie najlepiej zabrać ze sobą euro, ponieważ wymiana dolarów w tym kraju jest dość kosztowna i obejmuje 10% podatek.

 

W sklepach, hotelach i restauracjach honorowane są tylko karty kredytowe i czeki podróżne, które nie pochodzą z amerykańskich banków. Banki amerykańskie lub związane z amerykańskim kapitałem najczęściej blokują transakcje dokonane kartą na Kubie.

 

Bardziej szczegółowo o walucie i płatnościach na Kubie piszemy na naszym blogu w artykule: Jaka waluta obowiązuje obecnie na Kubie?

 

Waluta obowiązująca na Kubie to peso kubańskie — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacyjne wyspy na Atlantyku

Wakacje na wyspach Atlantyku — Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Azory i Madera

Wakacje 2022 all inclusive

Wakacje 2022 za granicą w wygodnej formule all inclusive

Indonezja na wakacje 2022

Wakacje 2022 w Indonezji na egzotycznych wyspach – Bali, Jawa, Sumatra i Lombok

Egzotyczne wakacje 2022 na Karaibach

Egzotyczne wakacje all inclusive 2022 na rajskich Karaibach – Meksyk, Dominikana, Kuba, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.