Wróć do listy artykułów

Plaże, cygara i stare samochody…witajcie na Kubie!

Warto wiedzieć | 10-10-2019, Aktualizacja: 29-05-2023
kuba wyspa, kuba karaiby, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba z niemiec, kuba tanie wakacje, kuba przyroda, kuba waluta, kuba co zobaczyć, kuba czym zachwyca, kubańskie cygara, kuba stare samochody, kuba hawana, hawana stolica kuby, komunistyczna kuba, plaże na kubie
Stare samochody na Kubie to raj dla fanów motoryzacji — foto: Pixabay.

Największa wyspa Karaibów znana jest przede wszystkim z rajskich białych plaż otoczonych palmami, lazurowego morza z przepięknymi, koralowymi wysepkami, a także z najlepszych na świecie cygar i doskonałego rumu. To także tętniąca życiem Hawana ze światowej klasy zabytkami, ulicami pełnymi starych samochodów i roztańczonymi Kubańczykami.

 

 

Kuba na mapie świata

 

 

Kuba to największy pod względem powierzchni kraj na Karaibach i 17. wyspa wśród największych wysp świata. Główną wyspę leżącą w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim otacza 1600 mniejszych wysepek, skał i raf — największa z nich to Isla de la Juventud. W tym miejscu łączą się wody Morza Karaibskiego, zatoki Meksykańskiej i Oceanu Atlantyckiego. Nieopodal wyspy są głębiny morskie sięgające aż 7000 m. Linia brzegowa Kuby, na której znajdują się  liczne zatoki i ponad 280 plaż, ma długość 3736 km. 

 

Plaże na Kubie

Plaże na Kubie — foto: Pixabay

 

Kuba to przede wszystkim niziny, jedynie na południu wyspy znajdują się góry Sierra Maestra z najwyższym szczytem — Pico Turquino o wysokości 1974 m n.p.m.  

 

Językiem urzędowym na Kubie jest hiszpański, ale mieszkańcy posługują się też dialektem afrykańskim i językiem kreolskim. 

 

Kolonialne oblicze Kuby

27 października 1492 r. do wybrzeża Kuby przybił statek hiszpańskiego żeglarza i odkrywcy, Krzysztofa Kolumba. Wszyscy byli oczarowani pięknem nowej ziemi. Po kilku latach od tego przełomowego wydarzenia rozpoczęła się kolonizacja wyspy wcześniej zamieszkanej przez plemiona indiańskie. Teraz stała się ona zamorską kolonią Królestwa Hiszpanii. Polityka kolonizatorów i choroby zdziesiątkowały rdzennych mieszkańców Kuby, dlatego, aby zapewnić siłę roboczą do budowy kolejnych miast, zaczęto zwozić na wyspę czarnych niewolników z Afryki. Kuba wyzwoliła się spod jarzma Hiszpanii dopiero w 1868 r. Nie znaczy to wcale, że stała się wolnym krajem, ponieważ od razu trafiła pod kontrolę Stanów Zjednoczonych. USA kontrolowały gospodarkę Kuby aż do lat 50. XX w., kiedy to władzę na wyspie przejął  komunista i dyktator Fidel Castro.

 

Komunistyczna Kuba Fidela Castro

Kubański przywódca Fidel Castro był jednym z najdłużej panujących dyktatorów w historii. Za jego rządów Kuba  przez wiele lat była izolowana od świata, co bezpośrednio przełożyło się na zasobność, poziom i styl życia jej mieszkańców. Kraj ten jest społecznie bardzo zróżnicowany — obok partyjnych prominentów żyjących w luksusie są tu spore grupy ludzi żyjących skromnie czy niemal ubogo. Socjalistyczna gospodarka, blokada i ciągłe braki  przyczyniły się do powstania ogromnego czarnego rynku i do rozwinięcia się potężnej korupcji. Po śmierci Fidela Castro przywódcą tego komunistycznego kraju został jego brat – Raul Castro.

 

Kuba, choć nadal pozostała komunistyczna, w ostatnich latach coraz bardziej otwiera się na świat. Coraz mocniej stawia też na turystykę dla zagranicznych gości z zasobnym portfelem, dlatego powstaje tu coraz więcej kurortów z hotelami o wysokim standardzie. Poza strefami hotelowymi Kuba nadal wygląda tak, jakby czas zatrzymał się tu na latach 50. ubiegłego wieku. To oczywiście efekt jej wieloletniej izolacji

 

Czym zachwyca Kuba?

Kuba to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla spragnionych słońca i ciekawych świata. Na tej największej wyspie Karaibów są malownicze krajobrazy, rajskie plaże i fantastyczne miejsca do nurkowania.

 

Plaże na Kubie

Plaże na Kubie — foto: Pixabay

 

To także liczne parki narodowe i wspaniała przyroda. Na Kubie jest wiele atrakcji turystycznych, a wśród nich aż 7 miejsc zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Kraj ten kojarzy się z najlepszymi na świecie, ręcznie zwijanymi cygarami i wyśmienitym rumem.

 

Kubańskie cygara

Kubańskie cygara — foto: Pixabay

 

Kubański rum

Kubański rum — foto: Pixabay

 

To ojczyzna gorących, kubańskich rytmów — salsy, cha-chy, mambo, rumby i habanery, a roztańczonych Kubańczyków można zobaczyć niemal na każdej ulicy.

 

Roztańczeni Kubańczycy

Roztańczeni Kubańczycy — foto: Pixabay

 

Ulicami kubańskich miast i miasteczek jeżdżą stare amerykańskie samochody. Stare nie znaczy wcale, że zardzewiałe i zniszczone. Niektóre z nich to prawdziwe perełki wśród aut, po których zupełnie nie widać upływu czasu — lśniące, zadbane i sprawne cieszą oko miłośników motoryzacji. 

 

Stare samochody na Kubie

Stare samochody na Kubie — foto: Pixabay

 

Prawdziwą podróżą w czasie jest wizyta we wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO mieście Trinidad położonym na wzgórzach w środkowej Kubie. To jedno z najstarszych miast w tym kraju, założone w 1514 r. przez hiszpańskiego konkwistadora Diego Velazqueza de Cuéllar. Miasto miało być dla Hiszpanów bazą wypadową do podboju Meksyku.  Większość znajdujących się tu obecnie zabudowań pochodzi z XVII-XIX w.  

 

Kuba, Trinidad

Kuba, Trinidad — foto: Pixabay

Kubańska przyroda

Na Kubie jest wiele ciekawych miejsc poza rajskim wybrzeżem. Jednym z nich jest Zatoka Świń znana z wydarzeń historycznych za Fidela Castro. Nie to jednak przesadza o jej atrakcyjności.  Znajduje się tu głęboka jaskinia Cueva de los Peces, w której można się kąpać i nurkować. Miejsce to zostało nawet uznane za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na Kubie.

 

Malowniczym miejscem wartym odwiedzenia jest El Nicho, czyli wielopoziomowe wodospady znajdujące się w dżungli i wpadające do bajkowych jeziorek. Tu oprócz uciech dla oczu i spaceru 1,5-kilometrowym szlakiem pod palmami przez gęsty, tropikalny las, w upalny dzień można ochłodzić się, zażywając kąpieli.

 

Kuba, kaskadowe wodospady

Kuba, kaskadowe wodospady — foto: Pixabay

 

Miłośnicy przyrody koniecznie powinni wybrać się na półwysep Zapata i odwiedzić tam farmę krokodyli Criadero de Cocodrilos. Zapata to jeden z największych terenów bagiennych na Karaibach. Podmokłe tereny półwyspu są  Rezerwatem Biosfery UNESCO, domem dla ponad 150 różnych gatunków ptaków, w tym różowych flamingów i naturalnym środowiskiem żyjących tu krokodyli.

 

Flamingi na półwyspie Zapata

Flamingi na półwyspie Zapata — foto: Pixabay

 

Farma krokodyli Criadero de Cocodrilos

Farma krokodyli Criadero de Cocodrilos — foto: Pixabay

 

Niesamowite krajobrazy wapiennych wzgórz poprzecinanych dolinami można podziwiać w Parku Narodowym Viñales, wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po parku można wędrować pieszo lub konno.

 

Wzgórza Viñales

Wzgórza Viñales — foto: Pixabay

 

Kuba to kraj niezwykły i bardzo ciekawy, który potrafi zdumiewać, zachwycić i zauroczyć. 

Na naszym blogu przeczytasz wiele ciekawostek o tym kraju w artykule Ciekawostki o Kubie, największej wyspie Karaibów.

 

Hawana — stolica Kuby

Stolicą oraz największym i najbardziej zaludnionym miastem Kuby jest Hawana leżąca na północnym zachodzie wyspy nad Zatoką Meksykańską. Miasto ma największy port morski na Karaibach. Miasto zostało założone przez hiszpańskich konkwistadorów i w pierwszej wersji nazwano je San Cristóbal de la Habana. Początkowo miało być bazą wypadową dla dalszych podbojów w tym zakątku świata, ale z czasem stało się popularnym portem morskim — niestety często napadanym i niszczonym przez piratów. Hawana została miastem pod koniec XVI w., a stolicą wyspy  w 1607 r. i przez kolejne lata dynamicznie się rozwijała i bogaciła. Na początku XX w. stała się modna wśród zamożnych Amerykanów i była nawet nazywana Paryżem Karaibów, dlatego hotelowi potentaci zaczęli otwierać tu swoje luksusowe hotele. Tak działo się do czasu objęcia władzy przez Fidela Castro. W czasach komunistycznych miasto zbiedniało i utraciło swój prestiż. Teraz powoli odradza się i naprawia ponad półwieczne szkody, ale potrzeba na to wielu kolejnych lat i sporych funduszy.

 

Kuba, Hawana

 

Kuba, Hawana — foto: Pixabay

Kubańskie cygara

Kuba jest ojczyzną cygar. Tainowie zamieszkujący wyspę przed kolonizacją zawijali tytoń w liście palmowe, robiąc w ten sposób lokalne skręty. Ich smak i zapach poznali hiszpańscy żeglarze Kolumba i przywieźli je do Europy. Skręty tytoniowe z Kuby nazwano cygarami. Wkrótce stały się one modne i pożądane na całym starym kontynencie, a kubańskie odmiany tytoniu uważano za najlepsze na świecie.

 

Kubańskie cygara

Kubańskie cygara — foto: Pixabay

 

W czasie embarga kubańskich towarów wprowadzonego przez Amerykanów w latach 60. ubiegłego wieku kubańskie cygara były praktycznie nie do zdobycia. Przez to stały się jeszcze bardziej cenne, pożądane i… drogie, a palenie ich w określonych kręgach wskazywało na prestiż i wysoki status palących. Były też traktowane jako ekskluzywne podarunki. Obecnie zakupienie oryginalnych, skręcanych ręcznie kubańskich cygar jest możliwe, ale nadal pozostały one bardzo drogie.

 

Ręczne zwijanie cygar

Ręczne zwijanie cygar — foto: Pixabay

 

Waluta na Kubie 

Od stycznia 2021 r. peso kubańskie CUP jest jedyną oficjalną walutą na Kubie.

 

Na wakacje na Kubie najlepiej zabrać ze sobą euro, ponieważ wymiana dolarów w tym kraju jest dość kosztowna i obejmuje 10% podatek.

 

W sklepach, hotelach i restauracjach honorowane są tylko karty kredytowe i czeki podróżne, które nie pochodzą z amerykańskich banków. Banki amerykańskie lub związane z amerykańskim kapitałem najczęściej blokują transakcje dokonane kartą na Kubie.

 

Bardziej szczegółowo o walucie i płatnościach na Kubie piszemy na naszym blogu w artykule: Jaka waluta obowiązuje na Kubie?

 

Waluta obowiązująca na Kubie to peso kubańskie — foto: Unsplash

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.