Wróć do listy artykułów

Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Warto wiedzieć | 09-07-2018, Aktualizacja: 30-06-2023
tanie wakacje dominikana, dominikana plaże, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, karaiby dominikana, dominikana atrakcje
Dominikana to perełka Karaibów — ulubiony kraj na egzotyczne wakacje all inclusive — foto: Pixabay.

Dominikana, uważana za królową Karaibów, słynie z pięknych, piaszczystych plaż, ciepłego morza w turkusowym kolorze, zachwycających raf koralowych, niesamowitej przyrody i tropikalnego klimatu. To jeden z najpopularniejszych urlopowych kierunków, wybieranych przez turystów ceniących sobie egzotyczny wypoczynek all inclusive pod palmami. Tu wakacyjny luz trwa cały rok.

 

 

O egzotycznej Dominikanie słów kilka…

Republika Dominikany to niewielkie państwo leżące w Ameryce Środkowej zajmuje większą, wschodnią część wyspy Haiti (Hispanioli) leżącej w archipelagu Wielkich Antyli, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti. Dominikana jest po Kubie drugim co do wielkości państwem na Karaibach. 

 

 

To kraj górzysty poprzecinany żyznymi dolinami, w których przede wszystkim uprawia się trzcinę cukrową, tytoń i kawę. To najważniejsze towary eksportowe tego kraju. Lasy porastają 28,5% powierzchni kraju, czyli 13760 km2.

Najwyższym szczytem jest Pico Duarte (3098 m n. p. m), położony w paśmie Centralnej Kordyliery. Najniżej położonym miejscem w Dominikanie  jest depresja ze słonym jeziorem Enriquillo – 46 m p.p.m., położona we wschodniej części kraju. Linia brzegowa Dominikany jest bardzo urozmaicona, tworząc liczne zatoki i laguny. Od południa oblewana jest Morzem Karaibskim, a od północy wodami Oceanu Atlantyckiego. To jeden z najbardziej rozwiniętych turystycznie krajów na Karaibach, który corocznie przyciąga miliony turystów z całego świata, w tym także coraz częściej turystów z Polski.

 

Dominikana na Karaibach

Dominikana na Karaibach — foto: Pixabay

 

Uwielbiana przez turystów, egzotyczna Dominikana jest najstarszym państwem obu kontynentów amerykańskich. Wyspa została odkryta w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba i przyłączona do imperium kolonialnego Hiszpanii pod nazwą Santo Domingo. Obecnie Santo Domingo to stolica, najstarsze i największe miasto tego kraju, założone w 1496 r. przez brata Kolumba — Bartolomeo.

 

Kraj ten zamieszkuje ponad 10,5 mln ludzi, z czego zdecydowana większość zasiedla jego stolicę. Drugim co do wielkości miastem jest Santiago de los Caballeros. W Republice Dominikany językiem urzędowym jest hiszpański, który odbiega nieco od tego, używanego na Półwyspie Iberyjskim, co nie stwarza jednak problemów w swobodnym komunikowaniu się tym językiem. W turystycznych kurortach można również porozumieć się w języku angielskim.

 

Mieszkańcy Dominikany

Ważne miejsce w życiu dominikańskich lokalsów zajmuje muzyka, taniec i śpiew. Najbardziej znanym rytmem Dominikany jest bardzo dynamiczne merengue, którego nazwa została zainspirowana deserem z ubitych z cukrem białek. Dominikańczycy śpiewają w każdej nadarzającej się okazji. Akompaniują sobie przy tym na tamborach, czyli bębenkach wykonanych ze skóry dwóch kóz. Mieszkańcy Dominikany słyną z tego, że nie są punktualni i niestety — będąc na wakacjach w tym rajskim zakątku Karaibów, trzeba się do tego przyzwyczaić.

 

Muzykujacy Dominikańczycy

Muzykujacy Dominikańczycy — foto: Pixabay

 

Dominikańczycy są bardzo gościnni i zawsze uśmiechnięci. Prawdziwe dominikańskie rodziny są zwykle bardzo liczne. Wielopokoleniowe rodziny mieszkają zazwyczaj razem w małych domkach, ponieważ nie są zasobne finansowo i nie stać ich na oddzielne lokum. Miejscowy rekordzista posiada aż 70 dzieci! Oczywiście nie tylko z jedną kobietą.

Z Dominikany pochodził znany projektant mody Oscar de la Renta.

 

Atrakcje Dominikany  

Dominikana to doskonała pogoda przez cały rok, rajskie plaże i ciepłe, krystalicznie czyste morze zachęcające do kąpieli i nurkowania.

 

Rajskie plaże Dominikany

Rajskie plaże Dominikany — foto: Pixabay

 

Ta królowa Karaibów oferuje też świetną infrastrukturę turystyczną z luksusowymi hotelami tylko dla dorosłych  i rozległymi kompleksami hotelowymi z licznymi atrakcjami dla rodzin z dziećmi.

 

Hotel Riu Palace Macao w Punta Cana

Hotel Riu Palace Macao w Punta Cana

 

Ale to nie wszystko, bo kraj ten oferuje turystom także wiele fantastycznych miejsc i atrakcji przyrodniczych.

 

Cuda natury i zachwycająca przyroda 

Cuda natury i niesamowita przyroda zachwycą nie tylko miłośników przyrody. Odwiedzenie miejsc atrakcyjnych przyrodniczo to doskonała propozycja na wakacje w Dominikanie dla osób aktywnych, jak i świetny przerywnik w plażowaniu.

 

Przepiękne, barwne rafy koralowe są rajem dla amatorów nurkowania. Miłośnicy natury mogą podziwiać tu tropikalne lasy z niesamowitym bogactwem roślin i unikatowymi gatunkami zwierząt. W Dominikanie urzekają malownicze góry, jeziora i wodospady, do których wiodą turystyczne szlaki. Wędrówki mogą być połączone ze zwiedzaniem tajemniczych jaskiń. Chociaż Dominikana najczęściej kojarzy się z plażowaniem, to kraj ten jest także rajem dla nurków, miłośników przyrody i wielbicieli pieszych wędrówek.

Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji o najpiękniejszych przyrodniczych atrakcjach Dominikany.

 

Przyroda dominikany

Przyroda dominikany — foto: Unsplash

 

Parki rozrywki

W Puerto Plata znajduje się Ocean World & Water Park. To największy wodny park zwierząt morskich — delfinów, lwów morskich i rekinów. Można tu popływać z delfinami, obejrzeć pokazy tych przyjaznych zwierząt. Prezentowane są również rekiny, lwy morskie i tropikalne ptaki. Jest też coś dla odważnych — pływanie w towarzystwie rekinów. Atrakcji jest tak wiele, ze można tu spędzić cały dzień.

 

Park rozrywki w Puerto Plata

Park rozrywki w Puerto Plata — foto: Pixabay

 

Równie atrakcyjny jest Manati Park — park rozrywki działający od 1996 r. w Punta Cana. Zgromadzono tu ponad 150 gatunków zwierząt. W parku organizowane są pokazy dla całej rodziny. Można tu zażyć kąpieli w specjalnie przygotowanych basenach i popływać z delfinami, uczestniczyć w pokazach jeździeckich oraz odwiedzić wioskę Taino i poznać zwyczaje rdzennych mieszkańców Hispanioli.

 

Tajemnicza i egzotyczna Dominikana

Z czego słynie Dominikana i jak żyją jej mieszkańcy? Odkrywamy drugą, tajemniczą stronę karaibskiego wakacyjnego raju.

 

Dominikańskie alkohole

Dominikana słynie głównie z uprawy trzciny cukrowej. Produktem ubocznym podczas przerabiania go na cukier trzcinowy jest melasa trzcinowa, z której robi się rum. Dominikański rum słynie z delikatnego, przyjemnego smaku, który zawdzięcza specjalnemu procesowi destylacji i odpowiedniemu leżakowaniu. 

 

Mieszkańcy Dominikany wytwarzają też swój własny napój alkoholowy o nazwie mamajuana. To  popularny, narodowy alkohol Dominikany, uzyskiwany z kory drzew i ziół, z dodatkiem wina, rumu oraz miodu. Opracowali go szamani, w celu leczenia niepłodności u kobiet. Obecnie jest specyfikiem stosowanym na wiele dolegliwości, odmładza i służy jako afrodyzjak. W Dominikanie można go kupić zarówno w opcji butelkowanej, jak i w postaci suszu do samodzielnego przygotowania.

 

Cabanas

Cabanas to nie nazwa naszych rodzimych kabanosów, ale specjalnych osiedli, w których wynajmuje się pokoje na godziny. Są nawet tu dość popularne, co chyba nie dziwi, bo w końcu rodziny z licznym potomstwem skądś się biorą…

 

Walki kogutów

Mieszkańcy Dominikany to dość specyficzni ludzie. Poza grą w domino mają jeszcze jedno zadziwiające hobby – walki kogutów. To bardzo popularna forma hazardu w Dominikanie. Ten okrutny i brutalny sport jest oczywiście potępiany przez obrońców zwierząt.

 

Bursztyn z Dominikany

Dominikana posiada bogate złoża bursztynu, które znajdują się w regionie Puerto Plata. Dominikański bursztyn jest  kopalną żywicą drzewną występującą tylko w kilku miejscach na świecie. W złożach Dominikany występuje szczególnie piękny i rzadki bursztyn niebieski. Przepiękne okazy można zobaczyć w dominikańskich muzeach bursztynu, które znajdują się w Santo Domingo i Puerto Plata. Jest tam między innymi słynny bursztyn z zatopionym prehistorycznym komarem, który można zobaczyć w filmie Park Jurajski.

Podobne wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

dominikana półwysep samana, dominikana wybrzeże atlantyku,  dominikana atrakcje, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec, samana humbaki, samana przyroda, samana plaże, samana co zobaczyć, samana pogoda, samana nurkowanie
Warto wiedzieć
Dominikana – zachwycający półwysep Samana

Półwysep Samana w Dominikanie to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla miłośników egzotyki i błogiego wypoczynku.

karaiby dominikana, dominikana plaże, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana najpiękniejsze plaże, dominikana rajskie plaże
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze rajskie plaże Dominikany

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, idealnych na błogie, egzotyczne wakacje all inclusive!

dominikana punta cana, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana wypoczynek, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive, punta cana last minute
Warto wiedzieć
Dominikana – wakacje w regionie Punta Cana

Punta Cana uważana jest za najpiękniejszy region Dominikany. Jakie atrakcje i plaże czekają tam na turystów?

najlepsze hotele dominikana, super hotele dominikana, top hotele dominikana, polecane hotele dominikana, popularne hotele dominikana, najlepsze hotele dla dorosłych dominikana
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Dominikana

Egzotyczne wakacje all inclusive na piaszczystych plażach Karaibów w Dominikanie w najlepszych hotelach dla dorosłych.

najlepsze hotele punta cana, luksusowe hotele punta cana, polecane hotele punta cana, popularne hotele punta cana, top hotele punta cana, najlepsze hotele dla rodzin punta cana
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Dominikana, Punta Cana

Polecane, najlepsze hotele dla rodzin w regionie Punta Cana na wakacje all inclusive w słonecznej Dominikanie.

karaiby dominikana, dominikana pamiątki, dominikana co przywieźć, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana waluta, dominikana podróżowanie, dominikana pogoda
Poradnik wczasowicza
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive w egzotycznej Dominikanie — co warto wiedzieć przed wyjazdem i w trakcie pobytu w tym kraju?

dominikana 2024, dominikana wakacje 2024, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana cały rok, dominikana karaiby, dominikana egzotyczne wakacje, rajskie plaże, dominikana kiedy jechać, dominikana pogoda
Wypoczynek z Amigos
Dominikana na wakacje all inclusive przez cały rok

Egzotyczne wakacje all inclusive na rajskich plażach Dominikany przez cały rok — dlaczego warto tam pojechać?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.