Wróć do listy artykułów

Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Warto wiedzieć | 09-07-2018, Aktualizacja: 24-10-2022
tanie wakacje dominikana, dominikana 2023, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, karaiby dominikana, dominikana wakacje 2023
Dominikana to perełka Karaibów — ulubiony kraj na egzotyczne wakacje all inclusive — foto: Pixabay.

Dominikana, uważana za królową Karaibów, słynie z pięknych, piaszczystych plaż, ciepłego morza w turkusowym kolorze, zachwycających raf koralowych, niesamowitej przyrody i tropikalnego klimatu. To jeden z najpopularniejszych urlopowych kierunków, wybieranych przez turystów ceniących sobie egzotyczny wypoczynek all inclusive pod palmami. Tu wakacyjny luz trwa cały rok.

 

 

O egzotycznej Dominikanie słów kilka… 

Republika Dominikany to niewielkie państwo leżące w Ameryce Środkowej zajmuje większą, wschodnią część wyspy Haiti (Hispanioli) leżącej w archipelagu Wielkich Antyli, dzieląc ją z położonym po stronie zachodniej państwem Haiti. Dominikana jest po Kubie drugim co do wielkości państwem na Karaibach. 

 

Dominikana na Karaibach

Dominikana na Karaibach — foto: Pixabay

 

To kraj górzysty poprzecinany żyznymi dolinami, w których przede wszystkim uprawia się trzcinę cukrową, tytoń i kawę. To najważniejsze towary eksportowe tego kraju. Lasy porastają 28,5% powierzchni kraju, czyli 13760 km2.

Najwyższym szczytem jest Pico Duarte (3098 m n. p. m), położony w paśmie Centralnej Kordyliery. Najniżej położonym miejscem w Dominikanie  jest depresja ze słonym jeziorem Enriquillo – 46 m p.p.m., położona we wschodniej części kraju. Linia brzegowa Dominikany jest bardzo urozmaicona, tworząc liczne zatoki i laguny. Od południa oblewana jest Morzem Karaibskim, a od północy wodami Oceanu Atlantyckiego. To jeden z najbardziej rozwiniętych turystycznie krajów na Karaibach, który corocznie przyciąga miliony turystów z całego świata, w tym także coraz częściej turystów z Polski.

 

Uwielbiana przez turystów, egzotyczna Dominikana jest najstarszym państwem obu kontynentów amerykańskich. Wyspa została odkryta w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba i przyłączona do imperium kolonialnego Hiszpanii pod nazwą Santo Domingo. Obecnie Santo Domingo to stolica, najstarsze i największe miasto tego kraju, założone w 1496 r. przez brata Kolumba — Bartolomeo.

 

Kraj ten zamieszkuje ponad 10,5 mln ludzi, z czego zdecydowana większość zasiedla jego stolicę. Drugim co do wielkości miastem jest Santiago de los Caballeros. W Republice Dominikany językiem urzędowym jest hiszpański, który odbiega nieco od tego, używanego na Półwyspie Iberyjskim, co nie stwarza jednak problemów w swobodnym komunikowaniu się tym językiem. W turystycznych kurortach można również porozumieć się w języku angielskim.

 

Mieszkańcy Dominikany

Ważne miejsce w życiu dominikańskich lokalsów zajmuje muzyka, taniec i śpiew. Najbardziej znanym rytmem Dominikany jest bardzo dynamiczne merengue, którego nazwa została zainspirowana deserem z ubitych z cukrem białek. Dominikańczycy śpiewają w każdej nadarzającej się okazji. Akompaniują sobie przy tym na tamborach, czyli bębenkach wykonanych ze skóry dwóch kóz. Mieszkańcy Dominikany słyną z tego, że nie są punktualni i niestety — będąc na wakacjach w tym rajskim zakątku Karaibów, trzeba się do tego przyzwyczaić.

 

Muzykujacy Dominikańczycy

Muzykujacy Dominikańczycy — foto: Pixabay

 

Dominikańczycy są bardzo gościnni i zawsze uśmiechnięci. Prawdziwe dominikańskie rodziny są zwykle bardzo liczne. Wielopokoleniowe rodziny mieszkają zazwyczaj razem w małych domkach, ponieważ nie są zasobne finansowo i nie stać ich na oddzielne lokum. Miejscowy rekordzista posiada aż 70 dzieci! Oczywiście nie tylko z jedną kobietą.

Z Dominikany pochodził znany projektant mody Oscar de la Renta.

 

Atrakcje Dominikany  

Dominikana to nie tylko rajskie plaże. Kraj ten oferuje  turystom wiele fantastycznych miejsc i atrakcji przyrodniczych.

 

Cuda natury i zachwycająca przyroda 

Cuda natury i niesamowita przyroda zachwycą nie tylko miłośników przyrody. Odwiedzenie miejsc atrakcyjnych przyrodniczo to doskonała propozycja na wakacje w Dominikanie dla osób aktywnych, jak i świetny przerywnik w plażowaniu.

 

Przepiękne, barwne rafy koralowe są rajem dla amatorów nurkowania. Miłośnicy natury mogą podziwiać tu tropikalne lasy z niesamowitym bogactwem roślin i unikatowymi gatunkami zwierząt. W Dominikanie urzekają malownicze góry, jeziora i wodospady, do których wiodą turystyczne szlaki. Wędrówki mogą być połączone ze zwiedzaniem tajemniczych jaskiń. Chociaż Dominikana najczęściej kojarzy się z plażowaniem, to kraj ten jest także rajem dla nurków, miłośników przyrody i wielbicieli pieszych wędrówek.

Na naszym blogu znajdziesz więcej informacji o najpiękniejszych przyrodniczych atrakcjach Dominikany.

 

Przyroda dominikany

Przyroda dominikany — foto: Unsplash

 

Parki rozrywki

W Puerto Plata znajduje się Ocean World & Water Park. To największy wodny park zwierząt morskich — delfinów, lwów morskich i rekinów. Można tu popływać z delfinami, obejrzeć pokazy tych przyjaznych zwierząt. Prezentowane są również rekiny, lwy morskie i tropikalne ptaki. Jest też coś dla odważnych — pływanie w towarzystwie rekinów. Atrakcji jest tak wiele, ze można tu spędzić cały dzień.

 

Park rozrywki w Puerto Plata

Park rozrywki w Puerto Plata — foto: Pixabay

 

Równie atrakcyjny jest Manati Park — park rozrywki działający od 1996 r. w Punta Cana. Zgromadzono tu ponad 150 gatunków zwierząt. W parku organizowane są pokazy dla całej rodziny. Można tu zażyć kąpieli w specjalnie przygotowanych basenach i popływać z delfinami, uczestniczyć w pokazach jeździeckich oraz odwiedzić wioskę Taino i poznać zwyczaje rdzennych mieszkańców Hispanioli.

 

Tajemnicza i egzotyczna Dominikana

Z czego słynie Dominikana i jak żyją jej mieszkańcy? Odkrywamy drugą, tajemniczą stronę karaibskiego wakacyjnego raju.

 

Dominikańskie alkohole

Dominikana słynie głównie z uprawy trzciny cukrowej. Produktem ubocznym podczas przerabiania go na cukier trzcinowy jest melasa trzcinowa, z której robi się rum. Dominikański rum słynie z delikatnego, przyjemnego smaku, który zawdzięcza specjalnemu procesowi destylacji i odpowiedniemu leżakowaniu. 

 

Mieszkańcy Dominikany wytwarzają też swój własny napój alkoholowy o nazwie mamajuana. To  popularny, narodowy alkohol Dominikany, uzyskiwany z kory drzew i ziół, z dodatkiem wina, rumu oraz miodu. Opracowali go szamani, w celu leczenia niepłodności u kobiet. Obecnie jest specyfikiem stosowanym na wiele dolegliwości, odmładza i służy jako afrodyzjak. W Dominikanie można go kupić zarówno w opcji butelkowanej, jak i w postaci suszu do samodzielnego przygotowania.

 

Cabanas

Cabanas to nie nazwa naszych rodzimych kabanosów, ale specjalnych osiedli, w których wynajmuje się pokoje na godziny. Są nawet tu dość popularne, co chyba nie dziwi, bo w końcu rodziny z licznym potomstwem skądś się biorą…

 

Walki kogutów

Mieszkańcy Dominikany to dość specyficzni ludzie. Poza grą w domino mają jeszcze jedno zadziwiające hobby – walki kogutów. To bardzo popularna forma hazardu w Dominikanie. Ten okrutny i brutalny sport jest oczywiście potępiany przez obrońców zwierząt.

 

Bursztyn z Dominikany

Dominikana posiada bogate złoża bursztynu, które znajdują się w regionie Puerto Plata. Dominikański bursztyn jest  kopalną żywicą drzewną występującą tylko w kilku miejscach na świecie. W złożach Dominikany występuje szczególnie piękny i rzadki bursztyn niebieski. Przepiękne okazy można zobaczyć w dominikańskich muzeach bursztynu, które znajdują się w Santo Domingo i Puerto Plata. Jest tam między innymi słynny bursztyn z zatopionym prehistorycznym komarem, który można zobaczyć w filmie Park Jurajski.

Podobne wpisy

dominikana 2023, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana wypoczynek, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive, punta cana last minute
Warto wiedzieć
Dominikana – wakacje w regionie Punta Cana

Punta Cana uważana jest za najpiękniejszy region Dominikany. Jakie atrakcje i plaże czekają tam na turystów?

dominikana 2023, dominikana wakacje 2023, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana cały rok, dominikana koronawirus, covid-19, dominikana egzotyczne wakacje, rajskie plaże, dominikana kiedy jechać, dominikana pogoda
Wypoczynek z Amigos
Dominikana na wakacje all inclusive przez cały rok

Egzotyczne wakacje all inclusive na rajskich plażach Dominikany przez cały rok — dlaczego warto tam pojechać?

najlepsze hotele punta cana, luksusowe hotele punta cana, polecane hotele punta cana, popularne hotele punta cana, top hotele punta cana, najlepsze hotele dla rodzin punta cana
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Dominikana, Punta Cana

Polecane, najlepsze hotele dla rodzin w regionie Punta Cana na wakacje all inclusive w słonecznej Dominikanie.

dominikana 2023, dominikana covid-19, dominikana pamiątki, dominikana co przywieźć, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana waluta, dominikana podróżowanie, dominikana pogoda
Poradnik wczasowicza
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive w egzotycznej Dominikanie — co warto wiedzieć przed wyjazdem i w trakcie pobytu?

wakacje 2023, wczasy 2023, wycieczki 2023, dominikana 2023, punta cana 2023, puerto plata 2023, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje 2023 w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

najlepsze hotele dominikana, super hotele dominikana, top hotele dominikana, polecane hotele dominikana, popularne hotele dominikana, najlepsze hotele dla dorosłych dominikana
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla dorosłych – Dominikana

Egzotyczne wakacje all inclusive na piaszczystych plażach Karaibów w Dominikanie w najlepszych hotelach dla dorosłych.

puerto plata wakacje 2023, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana all inclusive, puerto plata zima 2023, puerto plata ferie zimowe 2023
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

najlepsze hotele puerto plata, polecane hotele samana, popularne hotele puerto plata, top hotele samana, super hotele puerto plata, najlepsze hotele dla rodzin puerto plata
Polecane hotele
TOP 10 hoteli dla rodzin – Puerto Plata i Samana

Spędź wyjątkowe wakacje all inclusive w najlepszych hotelach dla rodzin w Puerto Plata i na półwyspie Samana w Dominikanie

dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje 2023, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – zachwycający półwysep Samana

Półwysep Samana w Dominikanie to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla miłośników egzotyki i błogiego wypoczynku.

dominikana 2023, dominikana plaże, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana najpiękniejsze plaże, dominikana karaiby, dominikana rajskie plaże
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze rajskie plaże Dominikany

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, idealnych na błogie, egzotyczne wakacje all inclusive!

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.