Wróć do listy artykułów

Panama — górzysty kraj między Amerykami i oceanami

Warto wiedzieć | 29-11-2023, Aktualizacja: 29-11-2023
panama, karaiby, ocean atlantycki, morze karaibskie, atlantyk, rafy koralowe, ocean spokojny, pacyfik, panama wakacje, panama wczasy, panama wycieczki, panama z niemiec, panama tropikalna przyroda, panama lasy deszczowe, kanał panamski, kapelusz panama, panama city, panama pogoda
Kanał Panamski uważany na jeden z siedmiu cudów świata współczesnej inżynierii — foto: Radisson Summit Hotel & Golf Panama

Egzotyczna Panama leżąca pomiędzy dwoma kontynentami amerykańskimi znana jest przede wszystkim z Kanału Panamskiego i ręcznie wyplatanych kapeluszy „panama”. Panama łączy północ z południem, a Kanał Panamski wschód z zachodem. Ten niewielki kraj słynie również z malowniczych krajobrazów ze stożkami wulkanicznymi w tle, bogatej tropikalnej przyrody i pięknych plaż z palmami kokosowymi. 

 

 

Panama — kraj łączący obie Ameryki

Na Przesmyku Panamskim, łączącym Amerykę Północną i Południową leży Panama — niewielki, górzysty kraj ze słynnym Kanałem Panamskim. Od Ameryki Północnej graniczy z Kostaryką i z drugiej strony z Kolumbią w Ameryce Południowej. Republika Panamy rozciąga się pomiędzy dwoma oceanami — Atlantykiem z Morzem Karaibskim a Oceanem Spokojnym.

 

 

Ponad 80-kilometrowy Kanał Panamski łączący oba oceany został przekopany w najwęższym miejscu Przesmyku w latach 1904–1914. To jeden z najważniejszych kanałów na świecie, pozwalający na znaczne skrócenie drogi morskiej z Oceanu Atlantyckiego na Pacyfik. Wcześniej taka podróż morska odbywała się wokół Ameryki Południowej i leżącego najbardziej na południu, niebezpiecznego Przylądka Horn.

 

Wybrzeża Panamy, których łączna długość wynosi 2490 km, są mocno rozczłonkowane i mają liczne zatoki. Największe z nich to Zatoka Panamska i Zatoka Moskitów. Wzdłuż wybrzeży, zwłaszcza od strony Morza Karaibskiego ciągną się przepiękne rafy koralowe — raj dla amatorów nurkowania. Do Panamy należy też ok. 1600 wysp, a Wyspy Perłowe na Oceanie Spokojnym z wyspą Contadora leżącą w Zatoce Panamskiej to popularne miejsca turystyczne w tym regionie.

 

Wybrzeże Panamy

Wybrzeże Panamy — foto: Unsplash

 

Całkowita powierzchnia Panamy wynosi tylko 75 420 km². Ponad 50% jej obszaru zajmują wyżyny i góry z licznymi stożkami wulkanów, ponieważ kraj ten leży w strefie aktywności sejsmicznej. Chiriquí (nazywany też Baru) to wygasły wulkan i zarazem najwyższy szczyt Panamy o wysokości 3478 m n.p.m.

 

Górzysty krajobraz Panamy

Górzysty krajobraz Panamy — foto: Pixabay

 

Panama to przede wszystkim kraj chrześcijański, a najliczniejszą grupą są tu katolicy, którzy stanowią aż 66% ludności.

 

Stolica Panama City

Stolicą i największym miastem Panamy jest ponad 700-tysięczna, portowa aglomeracja o tej samej nazwie, leżąca nad Oceanem Spokojnym, nieopodal Kanału Panamskiego. Panama City z wyjątkowym kolonialnym klimatem, uważana jest za jedną z piękniejszych stolic Ameryki Łacińskiej. Jest miastem z wielowiekową historią, bo jej początki sięgają 1519 r., kiedy założono Starą Panamę. Wcześniej była to rybacka wioska zamieszkana przez Indian, którzy nazywali ją Panama, co tłumaczone było jako "wiele ryb". Stolicą zostało, gdy w 1903 r. ogłoszono niepodległość Republiki Panamy.

 

W Starej Panamie znajduje się katedra, która została wybudowana w 1619 r. Katedra jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Piękną, historyczną dzielnicą Panamy City jest Casco Viejo z kolonialną architekturą, knajpkami z lokalnymi specjałami oraz z malowniczym widokiem na Pacyfik i Kanał Panamski. 

 

Historyczne centrum Panama City

Historyczne centrum Panama City — foto: Pixabay

 

Obok zabytkowych dzielnic wyrastają drapacze chmur, dlatego Panama City to doskonałe miejsce na wakacje dla osób lubiących wielkomiejski i kosmopolityczny klimat oraz wypoczynek z shoppingiem i imprezowaniem. Panama to także autentyczny raj podatkowy i  drugie na świecie (po Szwajcarii) centrum finansowe.

 

Panama City

Panama City — foto: Pixabay

 

Nocne oblicze stolicy Panamy

Nocne oblicze stolicy Panamy — foto: Unsplash

 

Klimat i pogoda w Panamie

Panama leży w strefie klimatu równikowego, co skutkuje występowaniem tu dwóch pór roku — deszczowej trwającej od maja do listopada i bardziej suchej przypadającej na miesiące od grudnia do kwietnia. Poza tym na pogodę w tym kraju znaczny wpływ mają północno-wschodnie pasaty i bliskość morza z ciepłymi prądami morskimi. Wszystkie te czynniki sprawiają, że jest tu bardzo ciepło i dość wilgotno. Na wybrzeżu w porze suchej temperatury w ciągu dnia przekraczają 32°C, a w porze deszczowej jest tylko 1-3°C mniej. Noce nie dają wytchnienia, bo w ciągu całego roku po zachodzie słońca jest 22-23°C. Na obszarach górskich temperatury są dużo niższe. Upały na wybrzeżach łagodzi lekki wiatr od morza i krótkie, regularnie padające deszcze. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego występują częste i dość gwałtowne tropikalne burze, ale nie trwają one długo.

 

Woda w morzu — jak to w tropikach jest bardzo ciepła i przez cały rok zdecydowanie zachęca do kąpieli. Od kwietnia do grudnia jej temperatura wynosi 28-29°C, a w pozostałych miesiącach jest niewiele chłodniejsza, bo ma  26-27°C.

 

Wybrzeże Panamy nad Pacyfikiem

Wybrzeże Panamy nad Pacyfikiem - foto: Royal Decameron Panama

 

Najlepszym czasem na wakacje w Panamie jest pora sucha, czyli miesiące od listopada do kwietnia. W pozostałych miesiącach też jest typowo letnia aura, ale znacznie wyższa wilgotność może utrudniać wypoczynek.

 

Wakacje w Panamie

Na wakacjach w tym niewielkim państwie nie sposób się nudzić. Wakacje w Panamie to błogi wypoczynek na zjawiskowych karaibskich plażach w otoczeniu palm, uprawianie najprzeróżniejszych sportów wodnych oraz wycieczki szlakami trekkingowymi w dżungli i spotkania z fantastyczną, tropikalną przyrodą. W tym malowniczym kraju ścieżkami biegnącymi wśród lasów deszczowych można wejść na szczyty wulkanów i podziwiać z nich niesamowite widoki. Przy dobrej widoczności z najwyższego panamskiego szczytu  jednocześnie widać nawet oba oceany.

 

Lasy deszczowe w Panamie

Lasy deszczowe w Panamie — foto: Pixabay

 

Trekking w lasach deszczowych

Ścieżki trekkingowe w dżungli - foto: Radisson Panama

 

Niewątpliwym atutem Panamy jest również doskonała infrastruktura turystyczna i luksusowe hotele zlokalizowane przede wszystkim na wybrzeżu Oceanu Spokojnego w stolicy kraju i w sąsiedztwie popularnych plaż Playa Blanka, czy Playa Farallon. Wczasy w Panamie nie należą do najtańszych, ale w końcu to wypoczynek po drugiej stronie Atlantyku. Poza tym ceny są zbliżone do polskich.

 

Hotel Hilton w Panama City

Hotel Hilton w Panama City

 

Riu Playa Blanca

Hotel Riu Playa Blanca

 

Tradycyjną pamiątką z wakacji w Panamie jest ręcznie wyplatany kapelusz „panama”. Warto jednak wiedzieć, że kapelusze panamskie są tylko z nazwy, bo w rzeczywistości pochodzą z Ekwadoru. Do Panamy sprowadzili je i na tym terenie spopularyzowali budowniczowie kanału.  

 

Tradycyjne kapelusze panama

Tradycyjne kapelusze panama — foto: Pixabay


Kanał Panamski

Najbardziej znaną atrakcją Panamy jest Kanał Panamski. To jeden ze współczesnych siedmiu cudów techniki, który po 10 latach budowy (w latach 1904–1914) oficjalnie został otwarty w 1920 r. Ze względu na trudne warunki terenowe i szalejące choroby prace nad przekopem krwawo wpisały się w jego historię. W czasie budowy z powodu malarii, żółtej febry i licznych wypadków, w tym osunięcia gruntu zginęło ponad 25 tys. robotników i niemniej pozostało okaleczonych i po zarażeniu się chorowało później. Przez ponad 75 lat kanał był zarządzany przez Stany Zjednoczone i dopiero w 1999 r. został przekazany Panamie.

 

Kanał Panamski

Kanał Panamski — foto: Pixabay

 

Większa część kanału przebiega przez ogromne sztuczne jezioro Gatun. Łącznie kanał ma 81,6 km długości i system 12 śluz, które podnoszą statki na wysokość 25,9 m n.p.m. Aby umożliwić przepłynięcie coraz większych statków, cały czas trwają prace nad poszerzaniem kanału i otwarciem nowych śluz. Rocznie kanałem przepływa ponad 14 000 statków. 

 

Statki w Kanale Panamskim

Statki w Kanale Panamskim — foto: Pixabay

 

Na wakacjach w Panamie koniecznie trzeba zaplanować wycieczkę w to niesamowite miejsce i obserwację manewrów przy śluzach. Tylko tu kapitanowie statków oddają swoje jednostki we władanie specjalistów, ponieważ pokonanie śluz wymaga wyjątkowych umiejętności.

 

Ciekawe miejsca i atrakcje turystyczne Panamy

Oprócz Kanału Panamskiego i stolicy warto też odwiedzić założone przez Hiszpanów w 1597 r. niewielkie miasto Portobelo. Miejscowe ruiny fortyfikacji i fort San Lorenzo od 1980 r. są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

U wejścia do Kanału Panamskiego od strony Oceanu Spokojnego znajduje się inne niewielkie miasteczko i port Balboa, założone podczas budowy Kanału Panamskiego. Warto je odwiedzić podczas wycieczki nad Kanał.

 

Miejscem, gdzie cały czas coś się dzieje jest Półwysep Azuero na południu Panamy. Koniecznie trzeba go odwiedzić, bo odbywa się tu wiele festiwali, ceremonii religijnych, czy imprez z żywiołową muzyką latino i barwnymi kostiumami, na których śpiewom i tańcom nie ma końca. 

 

Karnawał w Panamie

Karnawał w Panamie — foto: Pixabay

 

Przyrodnicze dziedzictwo Panamy

Panama zachwyca bujną, tropikalną przyrodą. Aż 44% procent powierzchni tego kraju to dżungla, w której królują egzotyczne zwierzęta i barwne ptaki, w tym tukany i kolibry.

 

Tukan w lasach Panamy

Tukan w lasach Panamy — foto: Pixabay

 

Wspaniałe krajobrazy oraz rzadkie okazy tropikalnych roślin i zwierząt można podziwiać w Parku Narodowym Darién znajdującym się na granicy z Kolumbią. To największy park w Panamie oraz największy obszar chroniony w Ameryce Środkowej i na Karaibach.

 

Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisany jest Park Narodowy Coiba — obszar chroniony z 38 wyspami, znajdujący się w Zatoce Chiriquí na Pacyfiku. Utworzony na obszarze ponad 270 tys. ha jest jednym z największych parków morskich na świecie.

 

Park Narodowy Coiba

Park Narodowy Coiba — foto: Unsplash

 

Również na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazł się Park Narodowy La Amistad, który porastają bujne lasy tropikalne.

 

Panama to ostoja maleńkich kolibrów, których jest tu aż 57 gatunków. Wiele z nich można obserwować w Parku Narodowym Soberania znajdującym się niedaleko stolicy. Gdy nie kwitną kwiaty, kolibry są dokarmiane wodą z miodem umieszczaną w specjalnych poidełkach.

 

Archipelag Bocas del Toro to 9 głównych wysp i ponad 200 małych wysepek z lasami namorzynowymi o łącznej powierzchni 650 km². Zachwycają tu barwne rafy koralowe, przepiękne, dziewicze plaże i jest to najpopularniejsze miejsce do obserwacji delfinów. Te morskie ssaki mozna też obserwować u wybrzeży stolicy.

 

Delfiny u wybrzeża Panama City

Delfiny u wybrzeża Panama City — foto: Pixabay

 

Waluta Panamy

Oficjalną walutą Panamy jest balboa o międzynarodowym kodzie PAB. 

1 balboa = 100 centesimos

 

Nazwa panamskiej waluty nawiązuje do nazwiska hiszpańskiego konkwistadora Vasco Núñeza de Balboa — odkrywcy Oceanu Spokojnego. 

W obiegu są monety o nominałach: 1 centesimos i 5 centesimos oraz 1⁄10 balboa, ¼ balboa, ½ balboa, 5 balboa, 10 balboa, 20 balboa, 50 balboa, 75 balboa, 100 balboa, 150 balboa, 200 balboa i 500 balboa.

 

1 PAB = 3,96 PLN (kurs z dnia 29 listopada 2023 r.)

 

Wcześniej w Panamie płatności dokonywane były w dolarach amerykańskich. 

Obecnie w Panamie płaci się panamskimi monetami, a obok nich nadal w obrocie są banknoty dolarów amerykańskich, bo Panama w ogóle nie ma własnych banknotów. Dolary amerykańskie funkcjonują tu w przeliczniku 1:1

 

Na wakacje w Panamie najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie. W Panamie jest dobrze rozwinięta sieć bankomatów. Nie ma też problemów z płatnościami kartą kredytową. Najczęściej obsługiwane są karty VISA, MasterCard i American Express.

 

Inne, aktualne informacje dla turystów wybierających się do Panamy dostępne są na stronie MSZ, w zakładce  Panama — informacje dla podróżnych 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.