Wróć do listy artykułów

Jamajka – karaibska wyspa w rytmie reggae

Warto wiedzieć | 22-10-2019, Aktualizacja: 28-08-2023
karaiby jamajka, wyspa jamajka, wakacje na jamjce, jamajka muzyka reggae, jamajka wakacje, jamajka kingston, jamajka all inclusive, jamajka wyspa, jamajka zwyczaje, jamajka z niemiec, jamajczycy styl życia, jamajka waluta, na jamajce, jamajka historia
Jamajka — rajska wyspa Karaibów, na której króluje muzyka reggae — foto: Sandals Ochi Beach Resort

Kolorowa, roztańczona Jamajka rozbrzmiewająca muzyką reggae zachwyca egzotyczną kulturą, egzotyczną przyrodą i malowniczymi krajobrazami. To ojczyzna króla muzyki reggae — Boba Marleya, którego podobizna jest niemal na wszystkich turystycznych pamiątkach z tego kraju.

 

 

O Jamajce słów kilka… 

Jamajka to państwo i wyspa należąca do archipelagu Wielkich Antyli znajdująca się na Morzu Karaibskim. Jamajka — trzecia co do wielkości wyspa Karaibów położona jest ok. 150 km na południe od Kuby. Rozciąga się na długości 235 km, a w najszerszym miejscu ma 82 km. Do Jamajki należą też mniejsze wysepki — Pedro Cays i Morant Cays leżące przy południowym wybrzeżu wyspy głównej.

 

 

Wyspa ma bardzo zróżnicowany krajobraz. Niziny występują jedynie w rejonach nadbrzeżnych, natomiast większa część kraju położona jest na wysokości ponad 300 m n.p.m.

 

Zalesiony krajobraz Jamajki

Zalesiony krajobraz Jamajki — foto: Pixabay

 

Wewnętrzny obszar wyspy to przede wszystkim góry. Jej najwyższym szczytem jest Blue Mountain Peak, wznoszący się na wysokość 2256 m n.p.m. w wulkanicznych Górach Błękitnych. Są tu również wapienne płaskowyże z wyrzeźbionymi przez wody podziemne jaskiniami i głębokimi wąwozami. Urzekający krajobraz  wyspy tworzą też liczne, krótkie i dość rwące rzeki oraz malownicze wodospady. Występują tu również gorące źródła.

 

Wodospady na Jamajce

Wodospady na Jamajce — foto: Pixabay

 

Historia i obecny status wyspy

W czasach prekolumbijskich wyspę zamieszkiwali Arawakowie — Indianie Ameryki Południowej. W ich języku nazwa Xaymaca oznaczała kraj drzew i wody.

Jamajka została odkryta w 1494 r. przez żeglarzy pod dowództwem Krzysztofa Kolumba, a na początku XVI w. skolonizowali ją Hiszpanie.  Po wymarciu ludności tubylczej władze kolonialne sprowadzały na wyspę niewolników z Afryki. Od 1655  r. była świetnie prosperującą kolonią angielską, w której kwitł handel cukrem i… niewolnikami. Była też siedzibą piratów, a zajmowany przez nich Port Royal był w tym czasie bardzo znanym, najbogatszym miastem Nowego Świata. Po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło wyspę w 1692 r., część miasta i portu ze statkami zatonęła. 

 

Jamajka była pierwszą brytyjską kolonią w tym regionie, która w 1959 r. otrzymała pełną wewnętrzną autonomię, a w 1962 jako członek brytyjskiej Wspólnoty Narodów proklamowała niepodległość. Obecnie kraj ten jest monarchią konstytucyjną, na której czele stoi król Karol III reprezentowany przez gubernatora. 

 

Na Jamajce uprawia się trzcinę cukrową, kakao, tytoń oraz owoce — banany, cytrusy, palmy kokosowe i awokado. Na stokach Gór Błękitnych rosną krzewy jednej z najlepszych kaw na świecie — Jamaica Blue Mountain Coffe. Wszystkie te uprawy zapoczątkowali na wyspie kolonizatorzy z Europy.

 

Kingston — stolica Jamajki

Stolicą i największym miastem Jamajki jest położone na południowo-wschodnim wybrzeżu Kingston, w którym mieszka aż 1/3 ludności kraju. To prawie 700-tysięczne miasto  z przepiękną architekturą kolonialną jest ważnym portem morskim Karaibów i międzynarodowym portem lotniczym. Założyli je w 1693 r. Anglicy nieopodal zniszczonego rok wcześniej przez trzęsienie ziemi Port Royal.

 

Kingston, stolica Jamajki

Kingston, stolica Jamajki — foto: Jamaica Pegasus

 

Od północy Kingston otaczają malownicze Góry Błękitne. 

 

Kingston określane jest mianem Kreatywnego Miasta Muzyki i jako stolica królestwa reggae całkowicie zasługuje na to miano. Tu znajduje się Muzeum Boba Marleya — jamajskiego króla muzyki reggae i autora nieoficjalnego hymnu Jamajki „One Love”. To tak popularna postać na Jamajce, ze niemal wszystkie gadżety turystyczne z tego kraju mają jego wizerunek.

 

Jamajka, wizerunek Boba Marleya

Jamajka, wizerunek Boba Marleya — foto: Pixabay

 

Doskonały wypoczynek w mieście zapewni pełen egzotycznych roślin i kwiatów 18-hektarowy Hope Botanical Gardens, który jest największym ogrodem botanicznym Karaibów. 

 

Jamajczycy i ich styl życia

Jamajczycy są bardzo przyjaznymi, życzliwymi i pogodnymi ludźmi, chociaż przejawiają też cechy lekkoduchów. Cenią sobie spokój i preferują powolne tempo życia oraz uważają, że trzeba żyć „tu i teraz”, bez narzekania i przejmowania się sprawami dnia codziennego. Okazane zniecierpliwienie mogą odebrać jako obraźliwe, bo są przy tym bardzo dumnym narodem. Specyficzny klimat i popularność wyspy tworzy wyjątkowy styl życia  jej mieszkańców, określany jako jamajski 3 x R, czyli relaks, reggae, rasta (utożsamianie się z ruchem Rastafari). 

 

Muzykujący Jamajczycy

Muzykujący Jamajczycy — foto: Pixabay

 

Na Jamajce, trzecim pod względem liczby ludności anglojęzycznym kraju mieszkańcy oficjalnie komunikują się w języku angielskim, ale mają też swój własny dialekt — jamajską, potoczną odmianę angielskiego nazywaną patois.

Potomkowie czarnoskórych niewolników stanowią ponad 92% mieszkańców. Większość z nich utrzymuje się z turystyki i rolnictwa. 

 

Jamajskie dzieci

Jamajskie dzieci — foto: Pixabay

 

Jamajczycy to niezwykle tolerancyjni ludzie. Na wyspach żyją w zgodzie wyznawcy wielu religii. Największa część społeczeństwa — ok. 50% wyznaje religię protestancką, 20% ludności to zielonoświątkowcy. Katolicy stanowią tu zaledwie 2% społeczeństwa.

Bardzo popularną, niemal narodową rozrywką na wyspie jest gra w domino. Grających można zobaczyć w wielu barach.  

 

Waluta Jamajki

Obowiązująca waluta na wyspie to dolar jamajski (JMD) = 100 centów. W obiegu są monety o nominałach: 1, 10, 25 centów i 1, 5, 10, 20 dolarów oraz banknoty o nominałach: 50, 100, 500, 1000 i 5000 dolarów. Kurs waluty JMD jest zmienny w zależności od kursu dolara amerykańskiego. Trzeba jednak pamiętać, że wartość jamajskich dolarów jest znacznie niższa niż ich siostrzanej waluty USD.

 

Banknot 100$ Jamajki

Banknot 100$ Jamajki — foto: Pixabay

 

Wybierając się na wakacje na Jamajkę, warto zabrać ze sobą USD. Z wymianą innych walut również nie będzie problemu. Pieniądze można wymieniać w bankach, kantorach, a także w hotelach. Trzeba jednak koniecznie zachować pokwitowanie takiej wymiany. Tylko posiadacze pokwitowania mogą bez problemu wymienić niewydane JDM na USD.

 

Na Jamajce akceptowane są wszystkie karty kredytowe, którymi można płacić zarówno w dużych miastach jak i w kurortach turystycznych. Bankomaty są praktycznie w każdym większym mieście i nie ma problemu z wypłatą gotówki. W razie potrzeby można także pobrać pieniądze w lokalnych oddziałach banków.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.