Wróć do listy artykułów

Kostaryka — wakacje wśród tropikalnej przyrody

Warto wiedzieć | 13-11-2023
kostaryka ameryka środkowa, kostaryka wakacje, kostaryka wczasy, kostaryka wycieczki, kostaryka karaiby, kostaryka plażowanie, kostaryka aktywny wypoczynek, kostaryka pogoda, kostaryka kiedy jechać, kostaryka morze karaibskie, kostaryka pacyfik, kostaryka ocean spokojny, kostaryka tropikalna przyroda
Wulkaniczny krajobraz Kostaryki, kraju idealnego na wakacje dla miłośników przyrody — foto: MillerGruppe z Pixabay

Kostaryka — zielony raj na styku obu Ameryk zachwyca unikalną, tropikalną przyrodą lasów deszczowych i malowniczymi krajobrazami z przepięknymi wodospadami. W górach tego wyjątkowego kraju można obserwować aktywne wulkany, a wybrzeża nad Morzem Karaibskim I Oceanem Spokojnym to raj dla miłośników kąpieli, nurkowania i plażowania.

 

 

Republika Kostaryki, czyli bogate wybrzeże

Leżącą na przesmyku środkowoamerykańskim Republikę Kostaryki (República de Costa Rica) od zachodu otaczają wody Oceanu Spokojnego, a na wschodzie Morze Karaibskie.

 

 

Costa Rica w języku hiszpańskim oznacza „bogate wybrzeże”. Łącznie ten wakacyjny kraj oferuje 1290 km linii brzegowej z fantastycznymi plażami, idealnymi na błogi, plażowy relaks w czasie wakacji all inclusive.

 

Wybrzeże Kostaryki

Wybrzeże Kostaryki — foto: Unsplash

 

Kostaryka jest jednym z najmniejszych krajów Ameryki Środkowej — z niewiele ponad 5 mln mieszkańców zajmuje obszar 51 100 km². Pomimo że tak niewielka, jest jednym z krajów najbardziej rozwiniętych gospodarczo w tym regionie. Obecnie oprócz uprawy kawy i bananów, jej ważnym sektorem gospodarczym jest turystyka.

Tereny te zostały odkryte przez Krzysztofa Kolumba w 1502 r. podczas jego czwartej wyprawy do Nowego Świata. Kolonialna przeszłość kraju, aż do 1821 r.  funkcjonującego jako zamorskie terytorium Hiszpanii spowodowało, że religią dominującą w Kostaryce jest katolicyzm.

 

Kościół katolicki w Kostaryce

Kościół katolicki w Kostaryce — foto: Pixabay

 

Kraj ten znany jest z imponujących tradycji demokratycznych. Kostaryka jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Ameryce Łacińskiej. Konstytucja z 1949 r. zdelegalizowała armię, co przyczyniło się do utrzymania długotrwałego okresu pokoju. Obecnie Kostaryka jest jedynym krajem w Ameryce Środkowej, który nie posiada armii

 

Stolicą i największym miastem Kostaryki jest San Jose. 

 

Klimat i pogoda w Kostaryce

Klimat Kostaryki jest dość zróżnicowany, od tropikalnego na wybrzeżu po klimat umiarkowany w górach. Na wybrzeżu Morza Karaibskiego klimat jest bardziej wilgotny  niż na wybrzeżu Oceanu Spokojnego. 

 

W Kostaryce można wyróżnić dwie główne pory roku — suchą, trwającą od grudnia do kwietnia i deszczową, która przypada na miesiące od maja do listopada. W czasie pory deszczowej opady deszczu są intensywne, zwłaszcza na zachodnim wybrzeżu i w górach. Na wschodnim wybrzeżu karaibskim deszcze występują równomiernie przez cały rok i ze względu na pasaty wiejące od Morza Karaibskiego są dość obfite.

 

Temperatury powietrza w Kostaryce przez cały rok są wysokie i wynoszą 23-26°C w głębi kraju, natomiast na wybrzeżu słupek rtęci zwykle wskazuje 26-30°C. Różnice temperatur między dniem a nocą zazwyczaj są niewielkie.

 

Temperatury wód Oceanu Spokojnego i Morza Karaibskiego przez cały rok są wysokie i wynoszą ok. 28-29°C.

 

Kiedy najlepiej odwiedzić Kostarykę?

Najlepszym okresem w roku na wakacje w tym kraju jest pora sucha, czyli miesiące od grudnia do kwietnia. Przed planowaniem wakacji w Kostaryce, warto też pamiętać, że od czerwca do listopada na północy kraju mogą wystąpić huragany.

 

Przyrodnicze bogactwo Kostaryki

Kostaryka to idealne miejsce na wakacje dla miłośników przyrody i ekoturystyki. Kraj ten słynie z wyjątkowego bogactwa przyrodniczego — jest jednym z najbardziej zróżnicowanych biologicznie miejsc na świecie. Kostaryka znana jest także z dbałości o środowisko naturalne i aż ok. 25% jej obszaru objęte jest ochroną. Na jego terenie wydzielono liczne parki narodowe i rezerwaty, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc tu na wakacjach all inclusive. Park Narodowy Corcovado na Półwyspie Osa jest uznawany za jedno z najbardziej zróżnicowanych ekologicznie miejsc na świecie. Kostaryka jest światowym liderem w dziedzinie ekoturystyki. Kraj ten aktywnie promuje zrównoważony rozwój turystyki, dbając o ochronę środowiska naturalnego.

 

Most wiszący w tropikalnej dżungli

Most wiszący w tropikalnej dżungli — foto: Pixabay

 

Malownicze wodospady w Kostaryce

Malownicze wodospady w Kostaryce — foto: Pixabay

 

Na wschodnim wybrzeżu kraju występują intensywne opady deszczu, dlatego są tam idealne warunki dla rosnących na tym obszarze lasów deszczowych. W tropikalnych lasach Kostaryki, które zajmują ok. 50% powierzchni kraju, można spotkać małpy, leniwce, jaguary, kolibry i barwne papugi. w lasach tych rosną egzotyczne drzewa — mahonie i hebany, a między nimi zwisają gęste liany. Wśród bujnej, tropikalnej roślinności rośnie tu ok. 1000 gatunków storczyków. 

 

Kostarykański leniwiec

Kostarykański leniwiec — foto: Pixabay

 

Barwne kostarykańskie papugi

Barwne kostarykańskie papugi — foto: Unsplash

 

W lokalnych wodach żyją krokodyle i żółwie morskie. Przybrzeżne wody Morza Karaibskiego kryją bogate, barwne rafy koralowe, które przyciągają nurków z całego świata.

 

Wulkaniczne krajobrazy Kostaryki

Ważnym elementem kostarykańskiego krajobrazu są malownicze góry z licznymi wulkanami, z których niektóre są aktywne. W pasmach górskich przecinających Kostarykę jest 112 stożków wulkanicznych. To wyjątkowa atrakcja dla wielu turystów. Aktywność wulkaniczna występuje tu dlatego, że kraj ten leży na Pacyficznym Pierścieniu Ognia. 

 

Jednym z miejsc, w którym turyści mogą podziwiać aktywność wulkaniczną, jest wulkan Arenal. Wulkan ten o wysokości 1633 m n.p.m wyrasta nad korony gęstego tropikalnego lasu i jest jednym z najbardziej znanych wulkanów w Kostaryce. Obecnie uważany jest za uśpiony, ale jeszcze do niedawna był jednym z najbardziej aktywnych wulkanów w tym regionie. 

 

Kostaryka, wulkan Arenal

Kostaryka, wulkan Arenal — foto: Pixabay

 

Wulkan Poás to jeden z największych kraterów wulkanicznych na świecie. Na dnie jego krateru znajduje się jezioro kwasowe, którego kolor zmienia się zależnie od pogody. Utworzono tu Park Narodowy Volcán Poás, ze względu na unikalne krajobrazy chętnie odwiedzany przez turystów.

 

Wulkan Poás

Wulkan Poás — foto: Pixabay

 

Najwyższym wulkanem Kostaryki jest Irazú, a jezioro kwasowe znajdujące się w jego kraterze jest jednym z najgłębszych na świecie. Najbardziej aktywnym wulkanem jest natomiast wulkan Turrialba, który swoimi erupcjami przyciąga badaczy i miłośników przyrody.

 

Wulkan Irazú

Wulkan Irazú — foto: Pixabay

 

Kompleks wulkaniczny  Rincón de la Vieja obejmuje wiele stożków wulkanicznych i jest obszarem o dużej aktywności geotermalnej, z gorącymi źródłami, gejzerami i błotnymi wulkanami.

 

Wakacje w Kostaryce

Ze względu na piękną, dziką przyrodę, zjawiskowe plaże i majestatyczne wulkany, od lat Kostaryka jest popularnym wakacyjnym celem turystów z całego świata. Plaże są często otoczone tropikalnymi lasami, tworząc malownicze krajobrazy. To idealne warunki do błogiego wypoczynku z plażowaniem i możliwością wytchnienia od upału wśród okolicznych drzew.

 

Plaża na wybrzeżu Kostaryki

Plaża na wybrzeżu Kostaryki — foto: Pixabay

 

Kostarykańskie wybrzeże doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych i nurkowania.

 

Sporty wodne w Kostaryce

Sporty wodne w Kostaryce — foto: Dreams Las Mareas Costa Rica by AMR Collection

 

Świetnym sposobem na poznanie wyjątkowej kostarykańskiej przyrody jest wycieczka do miejscowych parków narodowych. A jest w czym wybierać, bo na terenie tego niewielkiego kraju jest ich aż 27.  Do tego wycieczki w pobliże wulkanów i kąpiele w gorących źródłach… Takie bezpośrednie obcowanie z naturą to zdecydowanie raj dla miłośników tropikalnej przyrody i poszukiwaczy niesamowitych wrażeń.

 

Na wakacjach w Kostaryce nie będą zawiedzeni miłośnicy aktywnego wypoczynku i sportów ekstremalnych. Do ich uprawiania są tu bowiem doskonałe warunki – rwące górskie rzeki, kaniony, jaskinie i instalacje umożliwiające ekstremalne zjazdy na linach między koronami drzew tropikalnego lasu. W parkach wyznaczono też trekkingowe i konne szlaki o różnym stopniu trudności.

 

Aktywny wypoczynek w Kostaryce

Aktywny wypoczynek w Kostaryce — foto: Four Seasons Resort Costa Rica at Peninsula Papagayo

 

Kostaryka słynie z produkcji wysokiej jakości kawy arabiki. Kawiarnie i plantacje kawy są popularnymi miejscami odwiedzanymi przez turystów wypoczywających tu na wakacjach.

 

Uprawa kawy w Kostaryce

Uprawa kawy w Kostaryce — foto: Pixabay

 

 

Turyści zajadają się też uprawianymi w Kostaryce bananami, bo kraj ten jest drugim na świecie (po Ekwadorze) producentem tych owoców.

 

Uprawa bananów w Kostaryce

Uprawa bananów w Kostaryce — foto: Pixabay

 

Baza hotelowa w kurortach Kostaryki

W Kostaryce nie brakuje dobrze zorganizowanych, wakacyjnych kurortów. Popularnym miejscem wakacji w Kostaryce wśród turystów jest stolica San Jose leżąca na wysokości 1165 m n.p.m. w centralnej części kraju. Najwięcej atrakcyjnych turystycznych kurortów dla turystów wybierających plażowanie zlokalizowanych jest przede wszystkim na zachodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Turyści chętnie wypoczywają w kurorcie Puntarenas, czy Guanacaste. Także przy plażach nad Pacyfikiem znajdują się popularne kurorty Jacó i Tamarindo

 

We wszystkich kurortach goście mogą wypoczywać w komfortowych hotelach. Wśród nich są  luksusowe, pięciogwiazdkowe i czterogwiazdkowe kompleksy hotelowe znanych międzynarodowych sieci hotelarskich, między innymi hotele sieci Marriott, Hilton, Riu, Royal, Radisson, Barceló czy Sheraton.

 

Riu Palace Costa Rica

Riu Palace Costa Rica

 

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.