Wróć do listy artykułów

Z czego słynie Meksyk?

Czy wiesz, że... | 30-08-2023, Aktualizacja: 31-08-2023
meksyk ciekawostki, ciekawostki o meksyku, meksyk czy wiesz że, meksyk wakacje, meksyk z niemiec, meksyk z czego słynie, meksyk półwysep jukatan, meksyk cuda przyrody, mexico city, meksyk cenoty, meksyk rafa koralowa, czekolada, kukurydz, chili, tequila, z meksyku, meksyk zwyczaje, meksyk święta, meksyk wulkany, fakty o meksyku
Meksykański folklor — Meksykanie w kolorowych strojach podczas festiwalu — foto: Daniel Lloyd Blunk-Fernández z Unsplash

Fakty i ciekawostki o tym fascynującym kraju

Meksyk to kraj niezmiernie ciekawy, bogaty kulturowo i historycznie. To również wyjątkowe miejsce na Ziemi obfitujące w cuda przyrody oraz unikatowe okazy fauny i flory. W tym kraju zachwyt też budzą monumentalne zabytki i pozostałości starożytnych cywilizacji Majów i Azteków. Prezentujemy  kilka ciekawostek o Meksyku i jego mieszkańcach.

 

 

Starożytne oblicze Meksyku

Czy wiesz, że…

 

Chichen Itza, starożytne miasto Majów

Starożytne miasto Majów — Chichen Itza, leżące nieopodal Cancun na Riviera Maya w Meksyku, ma ponad 1500 lat. Zachowało się w nim ok. 30 świątyń i różnych kamiennych budowli, które zbudowali Majowie ok. 450 r. n.e. To prekolumbijskie miasto zostało uznane za jeden z siedmiu cudów nowożytnego świata.

 

Meksyk, Chichen Itza

Meksyk, Chichen Itza — foto: Pixabay

 

Cholula — największa piramida świata

Piramida Cholula, która znajduje się w mieście Cholula, w stanie Puebla, jest pod względem objętości największą piramidą na świecie. Nie jest tak wysoka jak najwyższe piramidy w Egipcie — ma 54 m wysokości, a jej podstawa zajmuje ok. 18,2 ha. Cały czas trwają prace nad odsłanianiem piramidy, ale już teraz szacuje się, że jej objętość wynosi 3,3 miliony m3, a wewnątrz odkryto kilometry doskonale zachowanych korytarzy.

Piramida powstawała od III wieku p.n.e. do IX wieku n.e (kolejno dobudowywano piramidę na piramidzie), a Hiszpanie wybudowali na jej szczycie kościół. 

 

Kościół na piramidzie Cholula

Kościół na piramidzie Cholula — foto: Unsplash

 

Mexico City — stolica Meksyku

Stolica Meksyku, Mexico City zbudowana została na ruinach Tenochtitlán — największego miasta Azteków, które w tamtych czasach było też jednym z największych miast świata. Aztekowie zbudowali swoje miasto na wyspie leżącej na środku jeziora Texcoco. Z tego powodu obecna stolica Meksyku  w niektórych miejscach sukcesywnie zapada się, nawet o 15 cm rocznie, a w niektórych latach obniżenia gruntu sięgały aż do 50 cm.

 

Mixico City

Mixico City — foto: Pixabay

 

Kamienie szlachetne w zębach Majów

Starożytni Majowie, którzy mieszkali na terenie obecnego Meksyku, mocowali w swoich zębach cenne kamienie szlachetne. Był to powszechny zwyczaj, który nie miał na celu ozdabiania uzębienia, ale był formą profilaktyki i jego leczenia. Materiał służący do mocowania kamieni w zębach miał bowiem właściwości higieniczne, lecznicze i profilaktyczne.

 

Przyrodnicze osobliwości Jukatanu

Czy wiesz, że…

 

Krater Chicxulub na Jukatanie

Półwysep Jukatan w Meksyku i dno Zatoki Meksykańskiej to obszar, w który 65 milionów lat temu uderzyła asteroida o średnicy około 10 km, przyczyniając się do gwałtownych zmian klimatycznych i wyginięcia dinozaurów. Zderzenie meteorytu z Ziemią pozostawiło w tym miejscu krater Chicxulub o średnicy ok. 200 km i  ok. 1 km głębokości. Na półwyspie w kraterze utworzył się pierścień cenot, czyli łuk z cenotami o szerokości 5 km i długości 90 km. Krater Chicxulub odkryto w 1978 r. w czasie poszukiwania na dnie Zatoki Meksykańskiej złóż ropy naftowej.

 

Cenoty na Jukatanie

Na półwyspie Jukatan nie ma żadnej rzeki. To jedyne miejsce na świecie, w którym występują cenoty — głębokie, naturalne studnie krasowe ze słodką, ciepłą i krystalicznie czystą wodą. Cenoty połączone są siecią podziemnych korytarzy i kanałów, których długość szacowana jest na ponad 500 km. Do tej pory zbadano jedynie 10% dorzecza cenotes. Ta ogromna podziemna rzeka wpływa do Morza Karaibskiego.

 

Cenota na Jucatanie

Cenota na Jucatanie — foto: Pixabay

 

Mezoamerykańska Rafa Koralowa

Na Morzu Karaibskim przy wybrzeżu Riviera Maya i wokół wyspy Cozumel zaczyna się Wielka Mezoamerykańska Rafa Koralowa. Rafa ta ciągnie się przez ponad 965 km wzdłuż wybrzeży Meksyku, Belize, Gwatemali i Hondurasu. To największa rafa koralowa na półkuli zachodniej i druga co do wielkości na świecie.

 

Meksyk, rafa koralowa

Meksyk, rafa koralowa — foto: Unsplash

 

Wulkany w Meksyku

Meksyk leży w strefie Pacyficznego Pierścienia Ognia — na styku trzech płyt tektonicznych: północnoamerykańskiej, pacyficznej i karaibskiej. Z tego powodu jest obszarem dość częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. Najwyższym szczytem tego kraju jest uśpiony wulkan Pico de Orizaba o wysokości 5636 m n.p.m. Aktywnym wulkanem jest Popocatépetl leżący zaledwie 70 km od stolicy kraju, Mexico City.

 

Wulkan Popocatépetl

Wulkan Popocatépetl — foto: Pixabay

 

Kulinarne specjały z Meksyku

Czy wiesz, że…

Pochodzenie i uprawa kukurydzy

Kukurydza pochodzi z Meksyku i jest w tym kraju uważana za roślinę świętą. Na świecie jest ok. 250 odmian kukurydzy, z czego w Meksyku uprawia się aż 59 z nich. Ziarna kukurydzy mają różne kolory, a nawet uzyskuje się kolby wielokolorowe. Kukurydza jest podstawowym składnikiem meksykańskich potraw i to od wieków. Na terenie tego kraju odkryto najstarsze nasiona kukurydzy, liczące około 5 tys. lat. Popcorn także pochodzi z Meksyku.

 

Kolorowa kukurydza

Kolorowa kukurydza — foto: Pixabay

 

Chili w meksykańskiej kuchni 

Meksyk jest ojczyzną papryczek chili. Dziko rosnące odmiany chili były wykorzystywane już przez starożytnych mieszkańców tych terenów na potrzeby kulinarne i medyczne. Kuchnia meksykańska jest znacząco oparta na chili, gdzie jest ono używane w różnych formach i odmianach, dodając głębię i ostry smak potrawom meksykańskim.

 

Papryczki chili

Papryczki chili — foto: Pixabay

 

Meksyk — kraj czekolady

Meksyk to kraj, z którego pochodzi kukurydza, chili i… czekolada. Ponad 3000 lat temu starożytni Majowie i Aztekowie odkryli fantastyczny smak owoców kakaowca i zaczęli uprawiać drzewa kakaowca na terenach obecnego Meksyku. W czasach starożytnych czekoladę pito podczas szczególnych uroczystości i traktowano ja jako lekarstwo.  Gorzki napój nazwano  xococalit, co oznacza „gorzka woda”. Ziarnami kakaowca dokonywano również płatności i często ceniono je bardziej niż złoto.

 

Tequila — alkohol z agawy

Tequila – znany na całym świecie meksykański napój alkoholowy produkowany ze sfermentowanego soku agawy niebieskiej. Agawa gotowa do zbiorów musi mieć minimum 8 lat. Tradycyjnie tequilę pije się z solą i cytryną lub z cynamonem i plastrem pomarańczy, ale rdzenni Meksykanie piją ją bez jakichkolwiek dodatków. W mieście Tequila położonym w meksykańskim stanie Jalisco powstała pierwsza wytwórnia tego alkoholu i od tej miejscowości pochodzi nazwa oryginalnego, meksykańskiego trunku. 

 

Tequila

Tequila — foto: Pixabay

 

Meksykańskie święta i tradycje

Czy wiesz, że…

 

Języki w Meksyku

Oficjalnym językiem w Meksyku jest hiszpański, ale istnieje również wiele rdzennych języków indiańskich. W tym kraju mówi się łącznie aż 69 językami. Najpopularniejsze indiańskie języki, które także są używane w powszechnej komunikacji to nahuatl maya, zapotecki czy  mixtec. Meksyk to najludniejszy kraj hiszpańskojęzyczny na świecie.

 

Najstarszy uniwersytet w Ameryce

W stolicy Meksyku działa najstarszy uniwersytet w obu Amerykach. To Universidad Nacional Autónoma de México (UNAM), założony w 1551 r. przez Karola V Habsburga. Jest on aż 85 lat starszy niż najstarszy uniwersytet w USA — Uniwersytet Harvarda.

 

Meksykański Dzień Zmarłych

Día de los Muertos to meksykański Dzień Zmarłych — święto obchodzone 1 i 2 listopada. W tych dniach Meksykanie czczą pamięć swoich bliskich i przygotowują dla nich specjalne ofiary. Na grobach umieszczają zdjęcia zmarłych oraz ich ulubione potrawy i napoje.

 

Meksykańskie Święto Zmarłych

Meksykańskie Święto Zmarłych — foto: Pixabay

 

Świąteczne prezenty

W Meksyku podczas Świąt Bożego Narodzenia nie ma zwyczaju obdarowywania się świątecznymi upominkami. Według tradycji to Trzej Królowie przynoszą dzieciom prezenty, dlatego najmłodsi otrzymują prezenty dopiero 6 stycznia.

15. urodziny dziewcząt

La Quinceañera to tradycyjny meksykański obrzęd celebrujący 15. urodziny dziewcząt. Podczas tego bardzo ważnego wydarzenia 15-latki przekraczają próg dorosłości, organizowane są huczne przyjęcia, a solenizantka występuje w eleganckiej sukni i uczestniczy w ceremonii obejmującej modlitwy religijne i tańce.

 

Pochodzą z Meksyku

Czy wiesz, że…

 

Psy rasy chihuahua

Najmniejsza rasa psów na świecie — chihuahua, to pieski wywodzące się ze starożytnych psów techichi, które mieszkały na dworach azteckich władców. Ich obecna nazwa pochodzi od meksykańskiego stanu i miasta Chihuahua 

 

Telewizja w kolorze

Prekursorem telewizji kolorowej jest pochodzący z Guadalajary Meksykanin — Guillermo González Camarena.  Wynalazł on i opatentował w 1940 r. pierwszy na świecie system transmisji obrazu kolorowego. Pod koniec lat 70. system ten został wykorzystany w sondzie kosmicznej Voyager 1.

Podobne wpisy

meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk wakacje na jukatanie, meksyk jukatan, jukatan nurkowanie, meksyk nurkowanie, meksyk półwysep jukatan, meksyk cenoty, jukatan co zobaczyć, jukatan atrakcje
Warto wiedzieć
Meksyk — wakacje all inclusive na Jukatanie

Dlaczego warto pojechać na wakacje na Półwysep Jukatan w Meksyku? Jakie atrakcje i ciekawe miejsca odwiedzić?

meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z wylotem z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksykańskie jedzenie, meksyk waluta, meksyk zwiedzanie, meksyk bezpieczeństwo, meksyk poradnik, meksyk co warto wiedzieć, meksyk porady, meksyk jedzenie, meksyk woda, podróżowanie po meksyku
Poradnik wczasowicza
Wakacje w Meksyku – poradnik wczasowicza

Co warto wiedzieć o życiu codziennym i zwyczajach w Meksyku? Jak przygotować się do wakacji  w tym kraju?

meksyk 2024, meksyk wakacje 2024, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive 2024, meksyk first minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk wakacje z niemiec, meksyk riviera maya, meksyk cancun, playa del carmen, ruiny tulum, meksyk akumal, riwiera majów
Wypoczynek z Amigos
Riviera Maya na wakacje all inclusive w Meksyku

Egzotyczne wakacje all inclusive z błogim wypoczynkiem na plażach Riviera Maya na Półwyspie Jukatan w Meksyku

meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk kurorty, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk riwiera majów, meksyk riviera maya, meksyk cancun, meksyk playa del carmen, ruiny tulum, meksyk akumal, meksyk puerto aventuras, meksyk puerto morelos, meksyk gdzie wypocząć, kurorty riviera maya
Warto wiedzieć
Wakacyjne kurorty na Riviera Maya w Meksyku

Gdzie wypocząć na wakacjach all inclusive w Meksyku? Poznaj najpopularniejsze kurorty na wybrzeżu Riviera Maya

meksyk riviera maya, meksyk riwiera majów, meksyk wakacje, cancun wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk first minute, meksyk z niemiec, riviera maya cancun, cancun all inclusive, kurort cancun, wypoczynek w cancun, wakacje z niemiec, cancun z niemiec, cancun pogoda, cancun co zobaczyć
Warto wiedzieć
Meksyk — egzotyczne wakacje w Cancun

Cancun to najpopularniejszy kurort Riviery Maya w Meksyku — idealne miejsce na egzotyczne wakacje all inclusive.

meksyk majowie, meksyk jukatan, meksyk zabytki, meksyk kultura majów, meksyk zwiedzanie, meksyk riviera maya, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk co zobaczyć, meksyk piramidy
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje z kulturą Majów

Poznaj wspaniałe zabytki kultury Majów i najciekawsze atrakcje turystyczne, które warto zobaczyć na wakacjach w Meksyku.

meksyk riviera maya, riviera maya atrakcje, riviera maya co zobaczyć, riviera maya wycieczki, riviera maya nurkowanie, rafa koralowa nurkowanie, riviera maya cenoty, riviera maya park rozrywki, laguna bacalar, nurkowanie w cenotach, rezerwat sian ka’an, xcaret park, tulum, playa del carmen, meksyk riwiera majów, półwysep jukatan
Warto wiedzieć
Meksyk, to nie tylko piękne plaże na Riviera Maya…

Poznaj najpopularniejsze atrakcje karaibskiego wybrzeża Meksyku — Riviera Maya, które warto odwiedzić na wakacjach all inclusive

meksyk riviera maya, meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk first minute, meksyk z niemiec, meksyk tanie wakacje, meksyk playa del carmen, playa del carmen riviera maya, playa del carmen wakacje, playa del carmen atrakcje, meksyk last minute, meksyk gdzie wypocząć, kurorty riviera maya
Warto wiedzieć
Meksyk — wakacje all inclusive w Playa del Carmen

Meksykański kurort Playa del Carmen to doskonałe miejsce na egzotyczne wakacje all inclusive dla par i z rodziną

meksyk wyspa cozumel, cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel, cozumel nurkowanie, cozumel rafa koralowa, cozumel aktywne wakacje
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.