Wróć do listy artykułów

Dominikana – zachwycający półwysep Samana

Warto wiedzieć | 31-07-2019, Aktualizacja: 26-10-2022
dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje 2023, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Plaża La Playita Beach na półwyspie Samana, położona w północnej części Dominikany. W tym regionie są jedne z najpiękniejszych plaż na wyspie! - foto: Pixabay

Półwysep Samana to bardzo popularny region wśród turystów wypoczywających na wakacjach all inclusive w Dominikanie. Nic w tym zaskakującego, ponieważ w tej części wyspy plaże są uznane za jedne z najpiękniejszych. Oprócz odpoczynku na plażach ten pełen uroku region Dominikany oferuje kąpiele, nurkowanie i obserwowanie wielorybów.

 

 

Klimat i pogoda na półwyspie Samana

Pogodę na półwyspie Samana kształtuje klimat zwrotnikowy gorący, w którego strefie znajduje się Dominikana. Klimat ten wyróżnia się występowaniem dwóch pór roku – suchej i deszczowej. Pierwsza z nich trwa od listopada do końca maja, z kolei druga — od czerwca do końca października. W porze deszczowej opady zwykle są gwałtowne, ale trwają zaledwie od 30 min do godziny. Tuż po ulewie wychodzi gorące słońce, które szybko osusza wszystko i można ponownie udać się na plażę.

 

Temperatury powietrza na półwyspie Samana w Dominikanie nie różnią się w poszczególnych miesiącach całego roku. Amplitudy powietrza wynoszą tu tylko 4°C pomiędzy porą suchą i deszczową oraz między dniem a nocą. Od maja do końca października na słupku rtęci zaobserwujemy najwyższe temperatury – 32°C w ciągu dnia oraz 25°C w nocy. W drugiej połowie roku nieco się ochładza, za to zmniejsza się ilość dni deszczowych. Pogoda w ciągu dnia utrzymuje się na max. na poziomie 27°C, a w nocy temperatury spadają do 22°C.

 

Atrakcje na półwyspie Samana

Półwysep Samana to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Jakich atrakcji przyrodniczych i turystycznych możemy tu oczekiwać?

 

Spotkanie z humbakami

Z pewnością najpopularniejszą atrakcją tego regionu Dominikany będzie podziwianie ogromnych morskich ssaków – humbaków. Te wielkie morskie ssaki, które ważą prawie 40 ton, a ich rozmiary można przyrównać do dużego autobusu, są przyjaźnie nastawione do ludzi. Przypływają do wybrzeży Zatoki Samaná z zimnych wód grenlandzkich w okresie od połowy grudnia i zostają tu aż do marca. Wieloryby pojawiają się w okolicznych wodach w gigantycznych stadach – przybywa ich od 3 do nawet 5 tysięcy w celu spłodzenia młodych. Humbaki można podziwiać z wieży widokowej w Punta Balandra albo z łodzi wycieczkowej (wersja dla tych odważniejszych). Wyprawa trwa maksymalnie pół godziny, a widoki są niesamowite, tym bardziej że podczas rejsu wieloryby często zbliżają się do łodzi i płyną razem z nią. Harcujace humbaki wydają przy tym niskie dźwięki, które są słyszalne na setki kilometrów.

 

Republika Dominikańska według Światowego Funduszu na rzecz przyrody jest jednym z najlepszych miejsc na całym świecie, w którym można oglądać te ogromne stworzenia. W 1966 r. zostało założone tu Sanktuarium Wielorybów, zajmujące powierzchnię 518 km2 i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wieloryby dokazujące w wodach otaczających półwysep Samana są tak częstym widokiem, że zostały nawet umieszczone w herbie miasta Santa Barbará de Samaná.

 

Godowe harce humbaków przy półwyspie Samana

Godowe harce humbaków przy półwyspie Samana — foto: Pixabay

 

Wodospad El Limon

W pobliżu Las Terrenas znajduje się niezwykły wodospad El Limon, który ukryty jest w gęstej, zielonej dżungli. Dostać się można do niego na dwa sposoby – pieszo stromymi ścieżkami, albo konno. Warto jednak pokonać tę trasę, ponieważ prawdziwą perełką jest mijana po drodze tropikalna roślinność, a także sceneria samego wodospadu. W wodospadzie woda opada do naturalnego basenu z wysokości ponad 50 m. Basen jest wspaniałym miejscem relaksu i orzeźwiających kąpieli.

 

Wodospad El Limon

Wodospad El Limon — foto: Unsplash

 

Park Narodowy Los Haitises

Park Narodowy Los Haitises to jeden z największych chronionych obszarów na wyspie, obejmujący 160 km2, porośnięty lasami namorzynowymi z licznymi zatokami i rzekami. Największą atrakcją tego parku są wapienne jaskinie i znajdujące się w nich liczne piktogramy i petroglify wykonane w czasach Indian Taino, dla których jaskinie stanowiły ważne miejsce kultu religijnego. Niektóre petroglify datuje się na ponad 1000 lat. Przy wejściu do jednej z jaskiń znajdują się małe, naturalne baseny wypełnione morską wodą, w których można zobaczyć błękitne kraby. W wodach otaczających Park Narodowy Los Haitises często goszczą delfiny i manaty. Wycieczka do parku to jak wyprawa do prawdziwej dżungli, zachwycającej mnogością tropikalnych roślin i ptaków.

 

Las namorzynowy - Samana

Las namorzynowy — Samana — foto: La Residencia Del Paseo

 

 

Park Narodowy Los Haitises

Park Narodowy Los Haitises — foto: Pixabay

 

Plaże na półwyspie Samana

Liczne, szerokie plaże półwyspu Samana są uznane za jedne z najpiękniejszych. Łagodne zejścia i daleki od brzegu pas płytkiej wody są idealnym miejscem na wakacje dla rodzin z dziećmi i wspaniałą propozycją na długie spacery brzegiem morza.

 

Plaża na półwyspie Samana

Plaża na półwyspie Samana — foto: Grand Paradise Samana

 

Playa Rincon

Dziewicza plaża, która mierzy prawie 5 km długości, znana jest turystom przede wszystkim z białego piasku oraz łagodnych fal. Można do niej dotrzeć samochodem albo łodzią od miejscowości Las Galeras. Po drodze można podziwiać cudowne widoki, przedostając się przez tropikalne krajobrazy Dominikany. Po jednej stronie wybrzeża wody oceanu są spokojne, za to jej druga część jest nieco żywsza, a fale są idealne do uprawiania bodysurfingu. Playa Rincon na półwyspie Samana została uznana przez „Conde Nast. Traveller” za jedną z 10 najpiękniejszych plaż na całym świecie. W pobliżu znajdują się małe restauracje, w których można skosztować świeżych owoców morza, a także popularnych potraw dominikańskich. W tej części kraju tradycyjną bazą dla wielu potraw jest mleko kokosowe.

 

Playa Madama

Ta niewielka plaża w kształcie półksiężyca pokryta białym piaskiem, znajduje się w malowniczej zatoce otoczonej klifami. Klify górujące nad plażą kryją w sobie przepiękne groty wypełnione stalaktytami i stalagmitami. Jedną z miejscowych atrakcji jest rejs na plażę motorówkami, łodziami lub żaglówkami. Dostać się na plażę można również pieszo, malowniczą ścieżką wśród klifów. Po drodze warto obejrzeć jaskinię, w której kręcono serial „Survivor”.

 

Playa Fronton

Ta z pozoru zwykła, piaszczysta plaża, otoczona zieloną roślinnością i opadającymi palmami, ma w sobie jednak coś bardzo niezwykłego. Pokryta wspaniałym drobnym białym piaskiem znajduje się u stóp metamorficznego, skalistego klifu Mowa tutaj o wysokiej na 90 m pionowej skale! Ten dość nietypowy klif jest fantastycznym tłem dla scenerii tego miejsca i sprawia, że jest ono bardzo popularnym punktem wspinaczkowym oraz celem wypraw wypoczywających nieopodal turystów. Plaża popularna jest również wśród miłośników nurkowania z rurką ze względu na turkusowe wody wypełnione koralami i jeżowcami. To pełne uroku miejsce wybrano nawet do międzynarodowych odcinków serialu „Survivor”.

 

Playa Las Terrenas

Ta 5-kilometrowa, biała, piaszczysta plaża położona jest w północno-wschodniej części półwyspu Samana w centrum miasta Las Terrenas. Łączy się ona z szeroką plażą Playa Las Ballenas, a na zachodzie  z Pueblo de Los Pescadores, które jest centrum nadmorskiej rozrywki z modnymi restauracjami i barami, ożywające nocą przy dźwiękach latynoskiej muzyki i gościach tańczący w knajpkach lub boso na plaży. Łączna długość okolicznych plaż przekracza aż 28 km.

 

Plaża na półwyspie Samana

 Plaża na półwyspie Samana — foto: Alisei Beachfront Hotel & Spa

 

Samana — raj dla miłośników nurkowania

Półwysep Samana to jedno z najlepszych miejsc na Karaibach, które chętnie odwiedzają miłośnicy nurkowania. Mają tu doskonałe warunki do uprawiania tego sportu, a barwne rafy koralowe z niesamowitą podwodną fauna i florą są po prostu uczta dla oczu. Do nurkowania zachęca też  przepiękne skaliste wybrzeże, z malowniczymi podwodnymi jaskiniami i tunelami.

 

Samana - rafa koralowa

Samana — rafa koralowa — foto: Pixabay

 

Najlepszy termin wycieczki na półwysep Samana

Tak naprawdę na wczasy do Dominikany można polecieć o każdej porze roku. Trzeba tylko zastanowić się, co dla danej osoby jest najważniejsze – mała ilość dni opadów, czy bardzo korzystna cena? Przy pierwszym priorytecie najlepszym terminem na wakacje na półwyspie Samana i w całej Dominikanie będzie zdecydowanie okres od listopada do maja. W tych miesiącach opady deszczu są tam najmniejsze. Z kolei przy drugim wariancie najlepsza będzie podróż na przełomie września i października, ale w tym czasie trzeba mieć na uwadze występowanie huraganów oraz większych opadów.

 

Wycieczki z Niemiec do Dominikany

Wakacje w Dominikanie i na półwyspie Samana z wylotem z Niemiec to zdecydowanie dobry pomysł. Oferty niemieckich touroperatorów są o wiele korzystniejsze niż wakacje z wylotem z Polski. Planując wakacje 2023 w Dominikanie, można skorzystać z taniej oferty first minute.

Podobne wpisy

dominikana 2023, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana wypoczynek, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive, punta cana last minute
Warto wiedzieć
Dominikana – wakacje w regionie Punta Cana

Punta Cana uważana jest za najpiękniejszy region Dominikany. Jakie atrakcje i plaże czekają tam na turystów?

dominikana 2023, dominikana wakacje 2023, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana cały rok, dominikana koronawirus, covid-19, dominikana egzotyczne wakacje, rajskie plaże, dominikana kiedy jechać, dominikana pogoda
Wypoczynek z Amigos
Dominikana na wakacje all inclusive przez cały rok

Egzotyczne wakacje all inclusive na rajskich plażach Dominikany przez cały rok — dlaczego warto tam pojechać?

tanie wakacje dominikana, dominikana 2023, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana wakacje 2023, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, dominikana regiony, dominikana gdzie na wakacje, dominikana punta cana, dominikana puero plata, dominikana samana
Warto wiedzieć
Wakacyjne regiony Dominikany

Słoneczne regiony Dominikany z rajskimi plażami. Który region wybrać na egzotyczne wakacje all inclusive 2023?

tanie wakacje dominikana, dominikana 2023, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, karaiby dominikana, dominikana wakacje 2023
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Dominikana to najpopularniejszy kierunek na egzotyczne wakacje all inclusive. Co warto wiedzieć o tej królowej Karaibów?

dominikana 2023, dominikana covid-19, dominikana pamiątki, dominikana co przywieźć, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana waluta, dominikana podróżowanie, dominikana pogoda
Poradnik wczasowicza
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive w egzotycznej Dominikanie — co warto wiedzieć przed wyjazdem i w trakcie pobytu?

puerto plata wakacje 2023, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana all inclusive, puerto plata zima 2023, puerto plata ferie zimowe 2023
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

dominikana 2023, dominikana plaże, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana najpiękniejsze plaże, dominikana karaiby, dominikana rajskie plaże
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze rajskie plaże Dominikany

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, idealnych na błogie, egzotyczne wakacje all inclusive!

santo domingo wakacje, santo domingo wczasy, santo domingo wycieczki, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana tanie wakacje
Warto wiedzieć
Dominikana – historyczne Santo Domingo

Santo Domingo — historyczna stolica Dominikany to idealne miejsce na aktywne i leniwe wakacje all inclusive

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.