Dominikana jest jednym z najbardziej rozwiniętych turystycznie krajów na Karaibach. Chętnie wybierana jest przez turystów na wakacje all inclusive. Dominikana to również popularny kraj na wypoczynek wśród Polaków. Przed wakacjami w tym egzotycznym raju warto wiedzieć, jak przygotować się do wyjazdu i czego można spodziewać się na miejscu.
Wjazd do Dominikany
Coraz częściej na wakacje all inclusive turyści z Polski wybierają tropikalną, egzotyczną Dominikanę. Od 1 maja 2023 r. aby wjechać na terytorium Dominikany, trzeba mieć paszport ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu podróży. Przy pobycie do 30 dni niewymagana jest wiza wjazdowa, ale trzeba okazać bilet powrotny oraz środki finansowe wystarczające na pokrycie kosztów zadeklarowanego pobytu.
Obowiązkowo należy wypełnić elektroniczny formularz wjazdu/wyjazdu, dostępny online na stronie internetowej: https://eticket.migracion.gob.do
Władze Dominikany nie wymagają posiadania obowiązkowych szczepień ochronnych. W Dominikanie występuje zagrożenie malarią i chorobami pasożytniczymi, dlatego zaleca się szczepienia w tym zakresie oraz picie wyłącznie wody butelkowanej. W Dominikanie lekarstwa są bardzo drogie, dlatego ich podstawowy zestaw najlepiej zabrać ze sobą. Przy lekach na choroby przewlekłe, których przyjmowania nie można przerwać na czas urlopu, trzeba mieć ze sobą receptę lub przetłumaczone na j. angielski zaświadczenie lekarza.
Przed wyjazdem warto też sprawdzić na stronie MSZ aktualne zasady wjazdu i pobytu, obowiązujące w Dominikanie, aby odpowiednio przygotować się do podróży.
Pobyt w Dominikanie
W Dominikanie nie ma polskiej ambasady, dlatego udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej Polakom jest znacznie ograniczone. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Panamie. Obywatele polscy uprawnieni są jednak do uzyskania pomocy konsularnej w placówkach innych państw członkowskich UE. W stolicy Dominikany — Santo Domingo i w kurorcie Puerto Plata na północnym wybrzeżu wyspy są Honorowe Konsulaty Generalne Rzeczypospolitej Polskiej.
Standardem w Dominikanie są gniazdka typu amerykańskiego, dlatego trzeba zabrać ze sobą adapter.
Czy w Dominikanie jest bezpiecznie?
Oczywiście, że tak. Wystarczy potwierdzenie, że region Punta Cana jest uznawany za miejsce z najniższym odsetkiem przestępczości na świecie. Mieszkańcy są pomocni i życzliwi, dlatego bez obaw można opuścić teren hotelu i zwiedzać okoliczne atrakcje. Warto jednak uważać na naciągaczy, którzy za wszelką cenę próbują sprzedać turystom pamiątki w bardzo wygórowanych cenach.
W Dominikanie nad bezpieczeństwem turystów czuwają wyspecjalizowane służby, umiejscowione zazwyczaj przy każdym ośrodku turystycznym i przy większych, popularnych atrakcjach. Oficerowie tych służb są bardzo życzliwi i często znają inne języki poza hiszpańskim.
Warunki klimatyczne i pogoda
Egzotyczna Dominikana leży na wyspie Haiti, która jest częścią Wielkich Antyli.
Ten rejon to strefa klimatu tropikalnego i aktywności sejsmicznej. Występują tu trzęsienia ziemi, a od sierpnia do października może pojawić się zagrożenie huraganami i tsunami. Niemal pewne jest, że „huraganowych atrakcji” doświadczą turyści, przebywający na wczasach w Dominikanie we wrześniu.
W przypadku podróży w tym czasie do obszaru zagrożonego warto przed wyjazdem zarejestrować się w serwisie Odyseusz. Dlaczego? W razie wystąpienia problemów pogodowych czy sejsmicznych, urzędnicy konsulatu będą wiedzieli o pobycie polskiego turysty w takim zagrożonym rejonie. Warto też zadbać o kompleksowe ubezpieczenie, obejmujące także skutki katastrof naturalnych.
Dominikana to kraj tropikalny, dlatego przez cały rok są tu doskonałe warunki do wypoczynku — jest słonecznie, bardzo ciepło, a nawet upalnie. Średnia temperatura roczna wynosi około 30°C. Najwyższe temperatury są od czerwca do października. Miesiące zimowe też są bardzo ciepłe, bo temperatura wynosi wtedy ok. 28°C. Temperatura wody zimą przekracza 25°C, a latem ma prawie 30°C.
Słoneczne plaże Dominikany — foto: Pixabay
Od maja do listopada wczesnym wieczorem pojawiają się krótkie, tropikalne deszcze. W rejonie Punta Cana pora deszczowa nie jest rozłożona równomiernie. Opady występują tam w maju oraz od lipca do września.
Waluta Dominikany
Walutą obowiązująca w Dominikanie jest dominikańskie peso, oznaczane symbolem RD$, z międzynarodowym skrótem DOP. W obrocie są banknoty o nominałach 20, 50, 100, 500, 1000 i 2000 oraz monety 1, 5, 10 i 25 peso.
Akceptowane są tu również dolary amerykańskie oraz euro. Podobnie jest z kartami kredytowymi. Turystom zaleca się płacenie dolarami, ponieważ jest to najpopularniejsza waluta w Dominikanie. Pieniądze można wypłacać w licznych bankomatach znajdujących się w kurortach.
Dolary lub euro można bez problemów wymienić w bankach, kantorach i hotelach. Z powodów bezpieczeństwa, niewskazane są takie wymiany na ulicy.
Najbardziej opłacalny przelicznik jest jednak ten przy zakupie waluty przed wylotem w Polsce.
Aktualny kurs dominikańskiej waluty w NBP wynosi:
1 DOP. = 0,0725 PLN. (kurs z dnia 30 sierpnia 2023 r.)
Przelicznik dolara i euro do peso — kurs z dnia 05 września 2023:
1 USD = 57,00 DOP
1 EURO = 61,29 DOP
Co warto przywieźć z Dominikany?
Jakie przysmaki i pamiątki warto kupić, wypoczywając na wakacjach w Dominikanie?
Pasaż handlowy w Santo Domingo — foto: Unsplash
Rum
Uważany za najlepszy na świecie dominikański rum to jeden z narodowych produktów tego kraju. Mieszkańcy Dominikany piją go w ogromnych ilościach bez względu na porę. Wytwarzany jest według tradycyjnego przepisu sięgającego przełomu XV i XVI w. i czasów Krzysztofa Kolumba. Lokalny rum wyrabia się z trzciny cukrowej, która jest najczęściej uprawianą rośliną na wyspie. Produkuje się tu ok. 30 rodzajów rumu, a najbardziej znanymi markami są Brugal, Bermudez i Barcelo. Przy zakupie rumu jako souveniru wakacyjnego trzeba jednak pamiętać, że 1 osoba może wywieźć z Dominikany tylko 1 litr alkoholu.
Dominikański rum — foto: Unsplash
Mamajuana
Mamajuana to karaibski trunek, zwany też dominikańską viagrą. Ten rodzaj alkoholu jest produkowany wyłącznie w Dominikanie. Jest to mieszanina naturalnych ziół, korzeni, kory i przypraw zalana miodem, karaibskim rumem oraz czerwonym winem. Mamajuanę można kupić dosłownie wszędzie. To lokalne lekarstwo na wszystkie dolegliwości, ale przede wszystkim na potencję i to zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Z powodu ograniczeń w ilości wywożonego alkoholu do 1 litra na osobę, lepiej kupić i przewieźć do kraju sam susz, czyli zestaw do samodzielnego przyrządzenia.
Mamajuana — Wikipedia
Kawa
Kawa to jeden z ulubionych napojów mieszkańców Dominikany. Oryginalna dominikańska kawa jest bardzo mocna. Dominikańczycy piją ją lekko posłodzoną i z dodatkiem dominikańskiego cynamonu, który też warto wrzucić razem z kawą do walizki. Dostępnych jest tu kilka rodzajów kawy w wersji ziarnistej lub zmielonej. Polscy turyści szczególnie polecają odmianę Santo Domingo i Induban.
Dominikańska kawa — foto: Unsplash
Kakao
W Dominikanie kakao smakuje zupełnie inaczej niż u nas. Jest fantastyczne. Mieszkańcy Dominikany piją herbatę mieszaną z kakao. Można je kupić już zmielone połączone z cukrem trzcinowym lub w postaci czarnej kulki, którą zetrzeć trzeba już samodzielnie. Kakao w kulce jest bardzo gorzkie.
Cygara
W egzotycznej Dominikanie można kupić cygara i cygaretki w różnych smakach: bananowe, waniliowe, o smaku wiśni lub czekolady. Te najlepsze oczywiście zwijane są ręcznie.
Kobiece pamiątki
Specjalnie dla pań fantastyczna wakacyjną pamiątką będą ozdoby z błękitnego larimaru nazywanego także kamieniem delfina lub Atlantydy. Jedynym miejscem występowania larimaru jest Dominikana i to właśnie dlatego jest kamieniem unikatowym.
Larimar z Dominikany — foto: Unsplash
Biżuteria z oryginalnego dominikańskiego bursztynu będzie rewelacyjną pamiątką z wakacji, bo to inny bursztyn niż nasz, bałtycki. Warto kupować takie ozdoby w sklepach, aby kamień był oryginalny. Jakość i cena kamienia zależy od jego barwy, im bardziej błękitny, tym bardziej poszukiwany i droższy. Przy okazji wakacji w Dominikanie koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Bursztynu w Puerto Plata lub Santo Domingo. Sklepy z biżuterią w tych muzeach są dobrze zaopatrzone i nie ma obaw zakupy podróbek kamieni.
Muzeum Bursztynu — foto: Pixabay
Dobrą pamiątką będzie także krem ze śluzem ślimaka. Ten zakupiony w Dominikanie jest znacznie tańszy, a działa tak samo, jak ten bardzo drogi, dostępny w naszych drogeriach.
Podróżowanie po Dominikanie
Dominikana to nie tylko rajskie plaże. Jest tu wiele atrakcji i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić.
Aby podróżować po Dominikanie wypożyczonym samochodem, nie trzeba posiadać międzynarodowego prawa jazdy. Wynajmując samochód, warto wykupić ubezpieczenie typu all inclusive.
Oprócz wynajętego samochodu w Dominikanie można także przemieszczać się transportem publicznym. Najbardziej ekonomicznym środkiem transportu są tu niewielkie i niedrogie busy — guagua. Dominikańskie mikrobusiki są bardzo popularne nie tylko wśród mieszkańców, ale także wśród turystów. Bardziej wygodną podróż zapewniają klimatyzowane autobusy z toaletami.
Transport w Dominikanie — foto: Unsplash
Taksówki są znacznie droższe. Poza tym najczęściej nie mają taksometrów, dlatego cenę należy uzgodnić jeszcze przed rozpoczęciem jazdy.