Wróć do listy artykułów

Najpiękniejsze przyrodnicze atrakcje Dominikany

Warto wiedzieć | 21-03-2022, Aktualizacja: 01-09-2023
dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana atrakcje przyrodnicze, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, puerto plata wakacje, półwysep samana, przyroda dominikany, wodospady dominikana, park narodowy dominikana, najwyższy szczyt dominikana, dominikana aktywny wypoczynek, dominikana rafy koralowe, samana humbaki
Najpiękniejsze przyrodnicze zakątki Dominikany na wakacje dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku — foto:Pixabay

Świat pełen jest magicznych miejsc, w których oczarowuje natura, a jednym z nich jest Dominikana, szczycąca się wspaniałą przyrodą i urozmaiconymi krajobrazami. Zwykle ten egzotyczny kraj kojarzy się z rajskimi plażami, ale Dominikana ma do zaoferowania turystom o wiele więcej — przepiękne rafy koralowe, malownicze góry, jeziora i wodospady, tajemnicze jaskinie oraz tropikalne lasy z ich zachwycającymi roślinami i zwierzętami. 

 

 

Do poznania największych atrakcji przyrodniczych Dominikany  zachęcamy szczególnie miłośników przyrody i wielbicieli wędrówek, aby wiedzieli, gdzie wyruszyć, kiedy już znajdą się tu na wymarzonych wakacjach. Zaprezentujemy najpiękniejsze miejsca Dominikany utworzone przez naturę i otoczone urzekającą fauną oraz florą. 

 

Warunki naturalne Dominikany

Turyści wypoczywający na plażach Dominikany, zajmujących 1500 km, zlokalizowanych głównie na wschodnim i południowym wybrzeżu nad Morzem Karaibskim, najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że to przede wszystkim kraj górzysty, na którego obszarze rozciągają się 4 pasma górskie. Dominikana słynie z przepięknych krajobrazów i form utworzonych przez naturę — głębokich wąwozów, dolin rzecznych, licznych jaskiń i malowniczych wodospadów.

 

Górzysty krajobraz Dominikany

Górzysty krajobraz Dominikany — foto: Unsplash

 

Niemal na środku wyspy, w Kordylierach Centralnych wznosi się najwyższy szczyt całych Karaibów — Pico Duarte o wysokości 3098 m n. p. m. (pomiar z 2005 r.). W południowo-zachodniej części kraju jest też najniżej położony obszar Ameryki Środkowej — zajmujące powierzchnię 265 km² słone jezioro Enriquillo, którego brzeg leży 46 m p.p.m.

 

Przyroda Dominikany

Przyroda Dominikany — foto: Pixabay

 

Ochrona przyrody w Dominikanie

Dominikana na swojej niewielkiej powierzchni ma imponującą liczbę parków narodowych i rezerwatów przyrody. Z 48 730 km² całkowitej powierzchni tego kraju, parki narodowe i rezerwaty zajmują około 20% jego powierzchni. Na tym terenie  utworzono 19 parków, wydzielono 6 obszarów eksperymentalnych, 15 rezerwatów naturalnych  i 2 rezerwaty morskie na wodach przybrzeżnych. Wszystko po to, by chronić wspaniałą przyrodę tego kraju. Rząd Dominikany zdecydował o tym już w latach 60. ubiegłego wieku, wyodrębniając tu aż 83 tereny chronione.

 

 

9 największych atrakcji przyrodniczych Dominikany

Oprócz luksusowych kompleksów hotelowych Dominikana zachwyca niesamowitą przyrodą. Malowniczość i różnorodność szlaków turystycznych w Dominikanie przyciąga coraz więcej turystów z całego świata, preferujących aktywny wypoczynek. Dominikana jest obecnie popularnym miejscem wycieczek przyrodniczych i ekoturystyki. Odwiedziny turystów w obszarach chronionych są jednak rygorystycznie limitowane i ściśle kontrolowane.

 

Bujna przyroda Dominikany

Przyroda Dominikany — foto Pixabay

 

Perełki przyrodnicze półwyspu Samana

Największą atrakcją tego uroczego zakątka Dominikany są humbaki, które zwykle w grudniu kilkutysięcznymi stadami przypływają do wybrzeży Samany z zimnych wód otaczających Grenlandię. Ich celem są gody i spłodzenia młodych. U wybrzeży półwyspu Samana wieloryby pozostają aż do marca. Ich harce można podziwiać z punktów widokowych na lądzie lub z łodzi wycieczkowych.

 

Humbak w oceanie

Humbak w Oceanie — foto:Pixabay

 

Na Samanie można podziwiać też największy w Dominikanie i na całej wyspie Haiti wodospad El Limon, znajdujący się w górach porośniętych lasem tropikalnym. Wodospad ma 50 m wysokości, a spadająca woda utworzyła u jego podnóża naturalny basen, w którym można popływać. Niesamowitym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się sama trasa prowadząca do wodospadu.

 

Wodospad El Limon

Wodospad El Limon — foto: Unsplash

 

Wody oblewające skaliste wybrzeże półwyspu Samana kryją w sobie barwne rafy koralowe oraz podwodne jaskinie i tunele, zachęcające wczasowiczów do aktywnego wypoczynku z nurkowaniem.

 

Park Narodowy Los Haitises

 

Park Narodowy Los Haitises

Park Narodowy Los Haitises — foto:Pixabay

 

Na spotkanie z fascynującą, dziką przyrodą warto wybrać się do Parku Narodowego Los Haitises, który rozciąga się na południe od półwyspu Samana. W parku o krasowym krajobrazie, ze szmaragdowych wód zatoki wyrastają 30-metrowe klify porośnięte lasem deszczowym i drzewami mangrowymi.

 

Los Haitises w języku Taíno oznacza „obszar górski”. Obszar ten zajmujący obszar 1375 km2 to  jeden z największych terenów chronionych Dominikany, który został objęty ochroną od 1976 r. Lasy na terenie parku są domem i miejscem lęgowym dla ponad 200 gatunków ptaków. W parku jest wiele jaskiń, w których można podziwiać piktogramy i petroglify z postaciami zwierząt, namalowane tysiące lat temu przez Indian Taino. Nazywana Gardzielą Diabła, pełna form naciekowych jaskinia zachwyca mieniącymi się kolorowymi refleksami ścianami i ogromnymi korytarzami.

 

Na obrzeżach Parku znajduje się, otoczona bujną tropikalną roślinnością, malownicza Kryształowa Laguna (Crystal Lagoon) o średnicy 70 m i głębokości 200 m, z której wypływa mała rzeczka.

 

Kryształowa Laguna

Kryształowa Laguna — foto: Unsplash

 

Słone jezioro Enriquillo

Jezioro Enriquillo, które rozciąga się w południowo-zachodniej części Dominikany na powierzchni 265 km² to największe słone jezioro na Karaibach. Jest też miejscem najniżej położonym w tym regionie, bo jego umiejscowienie w rowie tektonicznym powoduje, że brzeg leży 46 m poniżej poziomu morza. Największa spośród trzech wysp leżących na jeziorze jest siedliskiem flamingów. Można tam spotkać również legwany i krokodyle amerykańskie. Z północy i od strony południa jezioro otoczone jest malowniczymi górami. 

 

 

Park Narodowy Los Tres Ojos

W Parku Narodowym Los Tres Ojos znajdującym się kilka km na wschód od Santo Domingo, oprócz lasów tropikalnych największą atrakcją są podziemne, wapienne jaskinie  z jeziorami o krystalicznie czystej wodzie. Tysiące lat temu, W czasie ruchów tektonicznych mających miejsce tysiące lat temu powstały pęknięcia w wyniku czego nastąpiło zawalenie się podziemnych jaskini, utworzonych przez rzekę Brujuela. W ten sposób w jaskiniach powstały jeziorka, w których pływają kolorowe ryby. Jaskinie te niegdyś używane były  jako miejsce schronienia lub do odprawiania plemiennych rytuałów przez Indian Taino – rdzennych, prekolumbijskich mieszkańców Dominikany.

 

Jaskinie w Los Tres Ojos

Jaskinie w Los Tres Ojos — foto: Unsplash

 

Park Narodowy Jaragua

Park Narodowy Jaragua leży w południowo-zachodniej Dominikanie. To największy obszar chroniony na Karaibach, który zajmuje 1374 km². Większość tej powierzchni, bo aż 905 km² obejmują wody Morza Karaibskiego oraz wyspy Beata i Alto Velo. W lagunie Oviedo występują żółwie morskie i legwany. Jaskinie znajdujące się w parku kryją archeologiczne skarby z czasów Indian Taino, a nazwa parku to imię jednego z wodzów tego plemienia. Suchy klimat panujący w parku sprzyja rosnącym tu kaktusom, których wiele gatunków można tu podziwiać.

 

Wodospady Saltos de Jima

W okolicy miejscowości Bonao  na rzece Jima znajdują się niezwykle malownicze Wodospady Saltos de Jima. Tworzy je 12 kaskad i naturalnych basenów, otoczonych niesamowitymi dziewiczymi krajobrazami lasu tropikalnego. Ze względu na ogromną różnorodność biologiczną, od 2009 r. Wodospady Jima są pomnikiem przyrody.

 

Wodospady Saltos de Jima - foto: Unsplash

 

Wodospady Cascadas Damajagua

W okolicach kurortu Puerto Plata znajduje się 27 wodospadów Charcos de Damajagua z fantastycznymi, naturalnymi basenami o turkusowej, krystalicznie czystej wodzie. Droga do nich wiedzie przez gęste, deszczowe lasy z niesamowitym bogactwem fauny i flory. Standardowo wycieczki organizowane są tylko do 7 wodospadów, a wyprawa do wszystkich 27 oferowana jest turystom wykazującym się dużą odwagą i dobrą kondycją fizyczną.

 

Wodospady Dominikany

 Wodospady Dominikany — foto: Pixabay

Pico Isabel de Torres 

Pico Isabel de Torres to niewysoki, mający 850 m n.p.m. szczyt, wznoszący się nad kurortem Puerto Plata. Góra jest częścią rezerwatu, a wjechać można na nią konno lub jedyna w Dominikanie kolejką linową. Już sam przejazd kolejką jest niesamowitą atrakcją, gdy po drodze można podziwiać malownicze widoki i bujną, tropikalną przyrodę z drzewami mahoniowymi i trąbkowymi, wśród których stroszą pióra kolorowe papugi Cotica będące narodowym symbolem Dominikany. Ze szczytu roztacza się zapierający dech w piersi widok na zatokę i kurort Puerto Plata.

 

Kolejka linowa na Pico Isabel de Torres

Kolejka linowa na Pico Isabel de Torres — foto:Pixabay

 

Pico Duarte, najwyższy szczyt Karaibów

Pico Duarte w Kordylierach Centralnych w środkowej części Dominikany wznosi się na wysokość 3098 m n.p.m. To nie tylko najwyższy szczyt Karaibów, ale też obydwu Ameryk. Zdobycie tego szczytu wcale nie należy do łatwych. Wejście może być tylko z przewodnikiem i zajmuje (w zależności od kondycji turystów) 2-4 dni. Pomimo że w Dominikanie jest zawsze letnia, wysoka temperatura to tu w nocy może ona spaść poniżej 0°C.

 

 

Całe Kordyliery Centralne są fantastycznym miejscem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, a na ich obszarze znajduje się kilka parków narodowych.

Podobne wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

dominikana półwysep samana, dominikana wybrzeże atlantyku,  dominikana atrakcje, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec, samana humbaki, samana przyroda, samana plaże, samana co zobaczyć, samana pogoda, samana nurkowanie
Warto wiedzieć
Dominikana – zachwycający półwysep Samana

Półwysep Samana w Dominikanie to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla miłośników egzotyki i błogiego wypoczynku.

karaiby dominikana, dominikana plaże, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana najpiękniejsze plaże, dominikana rajskie plaże
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze rajskie plaże Dominikany

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, idealnych na błogie, egzotyczne wakacje all inclusive!

dominikana punta cana, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana wypoczynek, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive, punta cana last minute
Warto wiedzieć
Dominikana – wakacje w regionie Punta Cana

Punta Cana uważana jest za najpiękniejszy region Dominikany. Jakie atrakcje i plaże czekają tam na turystów?

last minute, last minute z Niemiec, niemieckie biura podroży, niemieckie oferty, tanie wakacje, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje z niemiec, dominikana wczasy z niemiec, dominikana wycieczki z niemiec
Warto wiedzieć
Muzeum Bursztynu w Santo Domingo i Puerto Plata

W Muzeum Bursztynu w Puerto Plata znajduje się przepiękny bursztyn, który był inspiracją do filmu „Park Jurajski”.

karaiby dominikana, dominikana pamiątki, dominikana co przywieźć, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana waluta, dominikana podróżowanie, dominikana pogoda
Poradnik wczasowicza
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive w egzotycznej Dominikanie — co warto wiedzieć przed wyjazdem i w trakcie pobytu w tym kraju?

tanie wakacje dominikana, dominikana plaże, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, karaiby dominikana, dominikana atrakcje
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Dominikana to najpopularniejszy kierunek na egzotyczne wakacje all inclusive. Co warto wiedzieć o tej królowej Karaibów?

dominikana 2024, dominikana wakacje 2024, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana cały rok, dominikana karaiby, dominikana egzotyczne wakacje, rajskie plaże, dominikana kiedy jechać, dominikana pogoda
Wypoczynek z Amigos
Dominikana na wakacje all inclusive przez cały rok

Egzotyczne wakacje all inclusive na rajskich plażach Dominikany przez cały rok — dlaczego warto tam pojechać?

tanie wakacje dominikana, dominikana wczasy, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana wakacyjne regiony, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, dominikana gdzie wypoczywać, dominikana gdzie na wakacje, dominikana punta cana, dominikana puero plata, dominikana samana
Warto wiedzieć
Wakacyjne regiony Dominikany

Słoneczne regiony Dominikany z rajskimi plażami. Który region wybrać na egzotyczne wakacje all inclusive?

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.