Świat pełen jest magicznych miejsc, w których oczarowuje natura, a jednym z nich jest Dominikana, szczycąca się wspaniałą przyrodą i urozmaiconymi krajobrazami. Zwykle ten egzotyczny kraj kojarzy się z rajskimi plażami, ale Dominikana ma do zaoferowania turystom o wiele więcej — przepiękne rafy koralowe, malownicze góry, jeziora i wodospady, tajemnicze jaskinie oraz tropikalne lasy z ich zachwycającymi roślinami i zwierzętami.
Do poznania największych atrakcji przyrodniczych Dominikany zachęcamy szczególnie miłośników przyrody i wielbicieli wędrówek, aby wiedzieli, gdzie wyruszyć, kiedy już znajdą się tu na wymarzonych wakacjach. Zaprezentujemy najpiękniejsze miejsca Dominikany utworzone przez naturę i otoczone urzekającą fauną oraz florą.
Warunki naturalne Dominikany
Turyści wypoczywający na plażach Dominikany, zajmujących 1500 km, zlokalizowanych głównie na wschodnim i południowym wybrzeżu nad Morzem Karaibskim, najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że to przede wszystkim kraj górzysty, na którego obszarze rozciągają się 4 pasma górskie. Dominikana słynie z przepięknych krajobrazów i form utworzonych przez naturę — głębokich wąwozów, dolin rzecznych, licznych jaskiń i malowniczych wodospadów.
Górzysty krajobraz Dominikany — foto: Unsplash
Niemal na środku wyspy, w Kordylierach Centralnych wznosi się najwyższy szczyt całych Karaibów — Pico Duarte o wysokości 3098 m n. p. m. (pomiar z 2005 r.). W południowo-zachodniej części kraju jest też najniżej położony obszar Ameryki Środkowej — zajmujące powierzchnię 265 km² słone jezioro Enriquillo, którego brzeg leży 46 m p.p.m.
Przyroda Dominikany — foto: Pixabay
Ochrona przyrody w Dominikanie
Dominikana na swojej niewielkiej powierzchni ma imponującą liczbę parków narodowych i rezerwatów przyrody. Z 48 730 km² całkowitej powierzchni tego kraju, parki narodowe i rezerwaty zajmują około 20% jego powierzchni. Na tym terenie utworzono 19 parków, wydzielono 6 obszarów eksperymentalnych, 15 rezerwatów naturalnych i 2 rezerwaty morskie na wodach przybrzeżnych. Wszystko po to, by chronić wspaniałą przyrodę tego kraju. Rząd Dominikany zdecydował o tym już w latach 60. ubiegłego wieku, wyodrębniając tu aż 83 tereny chronione.
9 największych atrakcji przyrodniczych Dominikany
Oprócz luksusowych kompleksów hotelowych Dominikana zachwyca niesamowitą przyrodą. Malowniczość i różnorodność szlaków turystycznych w Dominikanie przyciąga coraz więcej turystów z całego świata, preferujących aktywny wypoczynek. Dominikana jest obecnie popularnym miejscem wycieczek przyrodniczych i ekoturystyki. Odwiedziny turystów w obszarach chronionych są jednak rygorystycznie limitowane i ściśle kontrolowane.
Przyroda Dominikany — foto Pixabay
Perełki przyrodnicze półwyspu Samana
Największą atrakcją tego uroczego zakątka Dominikany są humbaki, które zwykle w grudniu kilkutysięcznymi stadami przypływają do wybrzeży Samany z zimnych wód otaczających Grenlandię. Ich celem są gody i spłodzenia młodych. U wybrzeży półwyspu Samana wieloryby pozostają aż do marca. Ich harce można podziwiać z punktów widokowych na lądzie lub z łodzi wycieczkowych.
Humbak w Oceanie — foto:Pixabay
Na Samanie można podziwiać też największy w Dominikanie i na całej wyspie Haiti wodospad El Limon, znajdujący się w górach porośniętych lasem tropikalnym. Wodospad ma 50 m wysokości, a spadająca woda utworzyła u jego podnóża naturalny basen, w którym można popływać. Niesamowitym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się sama trasa prowadząca do wodospadu.
Wodospad El Limon — foto: Unsplash
Wody oblewające skaliste wybrzeże półwyspu Samana kryją w sobie barwne rafy koralowe oraz podwodne jaskinie i tunele, zachęcające wczasowiczów do aktywnego wypoczynku z nurkowaniem.
Park Narodowy Los Haitises
Park Narodowy Los Haitises — foto:Pixabay
Na spotkanie z fascynującą, dziką przyrodą warto wybrać się do Parku Narodowego Los Haitises, który rozciąga się na południe od półwyspu Samana. W parku o krasowym krajobrazie, ze szmaragdowych wód zatoki wyrastają 30-metrowe klify porośnięte lasem deszczowym i drzewami mangrowymi.
Los Haitises w języku Taíno oznacza „obszar górski”. Obszar ten zajmujący obszar 1375 km2 to jeden z największych terenów chronionych Dominikany, który został objęty ochroną od 1976 r. Lasy na terenie parku są domem i miejscem lęgowym dla ponad 200 gatunków ptaków. W parku jest wiele jaskiń, w których można podziwiać piktogramy i petroglify z postaciami zwierząt, namalowane tysiące lat temu przez Indian Taino. Nazywana Gardzielą Diabła, pełna form naciekowych jaskinia zachwyca mieniącymi się kolorowymi refleksami ścianami i ogromnymi korytarzami.
Na obrzeżach Parku znajduje się, otoczona bujną tropikalną roślinnością, malownicza Kryształowa Laguna (Crystal Lagoon) o średnicy 70 m i głębokości 200 m, z której wypływa mała rzeczka.
Kryształowa Laguna — foto: Unsplash
Słone jezioro Enriquillo
Jezioro Enriquillo, które rozciąga się w południowo-zachodniej części Dominikany na powierzchni 265 km² to największe słone jezioro na Karaibach. Jest też miejscem najniżej położonym w tym regionie, bo jego umiejscowienie w rowie tektonicznym powoduje, że brzeg leży 46 m poniżej poziomu morza. Największa spośród trzech wysp leżących na jeziorze jest siedliskiem flamingów. Można tam spotkać również legwany i krokodyle amerykańskie. Z północy i od strony południa jezioro otoczone jest malowniczymi górami.
Park Narodowy Los Tres Ojos
W Parku Narodowym Los Tres Ojos znajdującym się kilka km na wschód od Santo Domingo, oprócz lasów tropikalnych największą atrakcją są podziemne, wapienne jaskinie z jeziorami o krystalicznie czystej wodzie. Tysiące lat temu, W czasie ruchów tektonicznych mających miejsce tysiące lat temu powstały pęknięcia w wyniku czego nastąpiło zawalenie się podziemnych jaskini, utworzonych przez rzekę Brujuela. W ten sposób w jaskiniach powstały jeziorka, w których pływają kolorowe ryby. Jaskinie te niegdyś używane były jako miejsce schronienia lub do odprawiania plemiennych rytuałów przez Indian Taino – rdzennych, prekolumbijskich mieszkańców Dominikany.
Jaskinie w Los Tres Ojos — foto: Unsplash
Park Narodowy Jaragua
Park Narodowy Jaragua leży w południowo-zachodniej Dominikanie. To największy obszar chroniony na Karaibach, który zajmuje 1374 km². Większość tej powierzchni, bo aż 905 km² obejmują wody Morza Karaibskiego oraz wyspy Beata i Alto Velo. W lagunie Oviedo występują żółwie morskie i legwany. Jaskinie znajdujące się w parku kryją archeologiczne skarby z czasów Indian Taino, a nazwa parku to imię jednego z wodzów tego plemienia. Suchy klimat panujący w parku sprzyja rosnącym tu kaktusom, których wiele gatunków można tu podziwiać.
Wodospady Saltos de Jima
W okolicy miejscowości Bonao na rzece Jima znajdują się niezwykle malownicze Wodospady Saltos de Jima. Tworzy je 12 kaskad i naturalnych basenów, otoczonych niesamowitymi dziewiczymi krajobrazami lasu tropikalnego. Ze względu na ogromną różnorodność biologiczną, od 2009 r. Wodospady Jima są pomnikiem przyrody.
Wodospady Saltos de Jima - foto: Unsplash
Wodospady Cascadas Damajagua
W okolicach kurortu Puerto Plata znajduje się 27 wodospadów Charcos de Damajagua z fantastycznymi, naturalnymi basenami o turkusowej, krystalicznie czystej wodzie. Droga do nich wiedzie przez gęste, deszczowe lasy z niesamowitym bogactwem fauny i flory. Standardowo wycieczki organizowane są tylko do 7 wodospadów, a wyprawa do wszystkich 27 oferowana jest turystom wykazującym się dużą odwagą i dobrą kondycją fizyczną.
Wodospady Dominikany — foto: Pixabay
Pico Isabel de Torres
Pico Isabel de Torres to niewysoki, mający 850 m n.p.m. szczyt, wznoszący się nad kurortem Puerto Plata. Góra jest częścią rezerwatu, a wjechać można na nią konno lub jedyna w Dominikanie kolejką linową. Już sam przejazd kolejką jest niesamowitą atrakcją, gdy po drodze można podziwiać malownicze widoki i bujną, tropikalną przyrodę z drzewami mahoniowymi i trąbkowymi, wśród których stroszą pióra kolorowe papugi Cotica będące narodowym symbolem Dominikany. Ze szczytu roztacza się zapierający dech w piersi widok na zatokę i kurort Puerto Plata.
Kolejka linowa na Pico Isabel de Torres — foto:Pixabay
Pico Duarte, najwyższy szczyt Karaibów
Pico Duarte w Kordylierach Centralnych w środkowej części Dominikany wznosi się na wysokość 3098 m n.p.m. To nie tylko najwyższy szczyt Karaibów, ale też obydwu Ameryk. Zdobycie tego szczytu wcale nie należy do łatwych. Wejście może być tylko z przewodnikiem i zajmuje (w zależności od kondycji turystów) 2-4 dni. Pomimo że w Dominikanie jest zawsze letnia, wysoka temperatura to tu w nocy może ona spaść poniżej 0°C.
Całe Kordyliery Centralne są fantastycznym miejscem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, a na ich obszarze znajduje się kilka parków narodowych.