Wróć do listy artykułów

Najpiękniejsze przyrodnicze atrakcje Dominikany

Warto wiedzieć | 21-03-2022, Aktualizacja: 04-10-2022
dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana 2023, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, puerto plata wakacje, półwysep samana, przyroda dominikany, wodospady dominikana, park narodowy dominikana, najwyższy szczyt dominikana, dominikana aktywny wypoczynek, przyroda dominikany, dominikana rafy koralowe, koronawirus, covid-19, samana humbaki
Najpiękniejsze przyrodnicze zakątki Dominikany na wakacje dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku — foto:Pixabay

Świat pełen jest magicznych miejsc, w których oczarowuje natura, a jednym z nich jest Dominikana, szczycąca się wspaniałą przyrodą i urozmaiconymi krajobrazami. Zwykle ten egzotyczny kraj kojarzy się z rajskimi plażami, ale Dominikana ma do zaoferowania turystom o wiele więcej — przepiękne rafy koralowe, malownicze góry, jeziora i wodospady, tajemnicze jaskinie oraz tropikalne lasy z ich zachwycającymi roślinami i zwierzętami. 

 

 

 

Do poznania największych atrakcji przyrodniczych Dominikany  zachęcamy szczególnie miłośników przyrody i wielbicieli wędrówek, aby wiedzieli, gdzie wyruszyć, kiedy już znajdą się tu na wymarzonych wakacjach. Zaprezentujemy najpiękniejsze miejsca Dominikany utworzone przez naturę i otoczone urzekającą fauną oraz florą. 

 

Warunki naturalne Dominikany

Turyści wypoczywający na plażach Dominikany, zajmujących 1500 km, zlokalizowanych głównie na wschodnim i południowym wybrzeżu nad Morzem Karaibskim, najczęściej nie zdają sobie sprawy z tego, że to przede wszystkim kraj górzysty, na którego obszarze rozciągają się 4 pasma górskie. Niemal na środku wyspy, w Kordylierach Centralnych wznosi się najwyższy szczyt całych Karaibów — Pico Duarte o wysokości 3098 m n. p. m. (pomiar z 2005 r.). W południowo-zachodniej części kraju jest też najniżej położony obszar Ameryki Środkowej — zajmujące powierzchnię 265 km² słone jezioro Enriquillo, którego brzeg leży 46 m p.p.m.

 

Przyroda Dominikany

Przyroda Dominikany — foto: Pixabay

 

Dominikana słynie z przepięknych krajobrazów i form utworzonych przez naturę — głębokich wąwozów, dolin rzecznych, licznych jaskiń i malowniczych wodospadów.

 

Ochrona przyrody w Dominikanie

Dominikana na swojej niewielkiej powierzchni ma imponującą liczbę parków narodowych i rezerwatów przyrody. Z 48 730 km² całkowitej powierzchni tego kraju, parki narodowe i rezerwaty zajmują około 20% jego powierzchni. Na tym terenie  utworzono 19 parków, wydzielono 6 obszarów eksperymentalnych, 15 rezerwatów naturalnych  i 2 rezerwaty morskie na wodach przybrzeżnych. Wszystko po to, by chronić wspaniałą przyrodę tego kraju. Rząd Dominikany zdecydował o tym już w latach 60. ubiegłego wieku, wyodrębniając tu aż 83 tereny chronione.

 

9 największych atrakcji przyrodniczych Dominikany

Oprócz luksusowych kompleksów hotelowych Dominikana zachwyca niesamowitą przyrodą. Malowniczość i różnorodność szlaków turystycznych w Dominikanie przyciąga coraz więcej turystów z całego świata, preferujących aktywny wypoczynek. Dominikana jest obecnie popularnym miejscem wycieczek przyrodniczych i ekoturystyki. Odwiedziny turystów w obszarach chronionych są jednak rygorystycznie limitowane i ściśle kontrolowane.

 

Bujna przyroda Dominikany

Przyroda Dominikany — foto Pixabay

 

Perełki przyrodnicze półwyspu Samana

Największą atrakcją tego uroczego zakątka Dominikany są humbaki, które zwykle w grudniu kilkutysięcznymi stadami przypływają do wybrzeży Samany z zimnych wód otaczających Grenlandię. Ich celem są gody i spłodzenia młodych. U wybrzeży półwyspu Samana wieloryby pozostają aż do marca. Ich harce można podziwiać z punktów widokowych na lądzie lub z łodzi wycieczkowych.

 

Humbak w oceanie

Humbak w Oceanie — foto:Pixabay

 

Na Samanie można podziwiać też największy w Dominikanie i na całej wyspie Haiti wodospad El Limon, znajdujący się w górach porośniętych lasem tropikalnym. Wodospad ma 50 m wysokości, a spadająca woda utworzyła u jego podnóża naturalny basen, w którym można popływać. Niesamowitym bogactwem przyrodniczym wyróżnia się sama trasa prowadząca do wodospadu.

 

Wodospad El Limon

Wodospad El Limon — foto: Unsplash

 

Wody oblewające skaliste wybrzeże półwyspu Samana kryją w sobie barwne rafy koralowe oraz podwodne jaskinie i tunele, zachęcające wczasowiczów do aktywnego wypoczynku z nurkowaniem.

 

Park Narodowy Los Haitises

 

Park Narodowy Los Haitises

Park Narodowy Los Haitises — foto:Pixabay

 

Na spotkanie z fascynującą, dziką przyrodą warto wybrać się do Parku Narodowego Los Haitises, który rozciąga się na południe od półwyspu Samana. W parku o krasowym krajobrazie, ze szmaragdowych wód zatoki wyrastają 30-metrowe klify porośnięte lasem deszczowym i drzewami mangrowymi.

 

Los Haitises w języku Taíno oznacza „obszar górski”. Obszar ten zajmujący obszar 1375 km2 to  jeden z największych terenów chronionych Dominikany, który został objęty ochroną od 1976 r. Lasy na terenie parku są domem i miejscem lęgowym dla ponad 200 gatunków ptaków. W parku jest wiele jaskiń, w których można podziwiać piktogramy i petroglify z postaciami zwierząt, namalowane tysiące lat temu przez Indian Taino. Nazywana Gardzielą Diabła, pełna form naciekowych jaskinia zachwyca mieniącymi się kolorowymi refleksami ścianami i ogromnymi korytarzami.

 

Na obrzeżach Parku znajduje się, otoczona bujną tropikalną roślinnością, malownicza Kryształowa Laguna (Crystal Lagoon) o średnicy 70 m i głębokości 200 m, z której wypływa mała rzeczka.

 

Kryształowa Laguna

Kryształowa Laguna — foto: Unsplash

 

Słone jezioro Enriquillo

Jezioro Enriquillo, które rozciąga się w południowo-zachodniej części Dominikany na powierzchni 265 km² to największe słone jezioro na Karaibach. Jest też miejscem najniżej położonym w tym regionie, bo jego umiejscowienie w rowie tektonicznym powoduje, że brzeg leży 46 m poniżej poziomu morza. Największa spośród trzech wysp leżących na jeziorze jest siedliskiem flamingów. Można tam spotkać również legwany i krokodyle amerykańskie. Z północy i od strony południa jezioro otoczone jest malowniczymi górami. 

 

Park Narodowy Los Tres Ojos

W Parku Narodowym Los Tres Ojos znajdującym się kilka km na wschód od Santo Domingo, oprócz lasów tropikalnych największą atrakcją są podziemne, wapienne jaskinie  z jeziorami o krystalicznie czystej wodzie. Tysiące lat temu, W czasie ruchów tektonicznych mających miejsce tysiące lat temu powstały pęknięcia w wyniku czego nastąpiło zawalenie się podziemnych jaskini, utworzonych przez rzekę Brujuela. W ten sposób w jaskiniach powstały jeziorka, w których pływają kolorowe ryby. Jaskinie te niegdyś używane były  jako miejsce schronienia lub do odprawiania plemiennych rytuałów przez Indian Taino – rdzennych, prekolumbijskich mieszkańców Dominikany.

 

Jaskinie w Los Tres Ojos

Jaskinie w Los Tres Ojos — foto: Unsplash

 

Park Narodowy Jaragua

Park Narodowy Jaragua leży w południowo-zachodniej Dominikanie. To największy obszar chroniony na Karaibach, który zajmuje 1374 km². Większość tej powierzchni, bo aż 905 km² obejmują wody Morza Karaibskiego oraz wyspy Beata i Alto Velo. W lagunie Oviedo występują żółwie morskie i legwany. Jaskinie znajdujące się w parku kryją archeologiczne skarby z czasów Indian Taino, a nazwa parku to imię jednego z wodzów tego plemienia. Suchy klimat panujący w parku sprzyja rosnącym tu kaktusom, których wiele gatunków można tu podziwiać.

 

Wodospady Saltos de Jima

W okolicy miejscowości Bonao  na rzece Jima znajdują się niezwykle malownicze Wodospady Saltos de Jima. Tworzy je 12 kaskad i naturalnych basenów, otoczonych niesamowitymi dziewiczymi krajobrazami lasu tropikalnego. Ze względu na ogromną różnorodność biologiczną, od 2009 r. Wodospady Jima są pomnikiem przyrody.

 

Wodospady Saltos de Jima - foto: Unsplash

 

Wodospady Cascadas Damajagua

W okolicach kurortu Puerto Plata znajduje się 27 wodospadów Charcos de Damajagua z fantastycznymi, naturalnymi basenami o turkusowej, krystalicznie czystej wodzie. Droga do nich wiedzie przez gęste, deszczowe lasy z niesamowitym bogactwem fauny i flory. Standardowo wycieczki organizowane są tylko do 7 wodospadów, a wyprawa do wszystkich 27 oferowana jest turystom wykazującym się dużą odwagą i dobrą kondycją fizyczną.

 

Wodospady Dominikany

 Wodospady Dominikany — foto: Pixabay

Pico Isabel de Torres 

Pico Isabel de Torres to niewysoki, mający 850 m n.p.m. szczyt, wznoszący się nad kurortem Puerto Plata. Góra jest częścią rezerwatu, a wjechać można na nią konno lub jedyna w Dominikanie kolejką linową. Już sam przejazd kolejką jest niesamowitą atrakcją, gdy po drodze można podziwiać malownicze widoki i bujną, tropikalną przyrodę z drzewami mahoniowymi i trąbkowymi, wśród których stroszą pióra kolorowe papugi Cotica będące narodowym symbolem Dominikany. Ze szczytu roztacza się zapierający dech w piersi widok na zatokę i kurort Puerto Plata.

 

Kolejka linowa na Pico Isabel de Torres

Kolejka linowa na Pico Isabel de Torres — foto:Pixabay

 

Pico Duarte, najwyższy szczyt Karaibów

Pico Duarte w Kordylierach Centralnych w środkowej części Dominikany wznosi się na wysokość 3098 m n.p.m. To nie tylko najwyższy szczyt Karaibów, ale też obydwu Ameryk. Zdobycie tego szczytu wcale nie należy do łatwych. Wejście może być tylko z przewodnikiem i zajmuje (w zależności od kondycji turystów) 2-4 dni. Pomimo że w Dominikanie jest zawsze letnia, wysoka temperatura to tu w nocy może ona spaść poniżej 0°C.

 

Całe Kordyliery Centralne są fantastycznym miejscem dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, a na ich obszarze znajduje się kilka parków narodowych.

 

Wakacje w Dominikanie, a pandemia COVID-19

Obecnie Dominikana nie wymaga testów na obecność koronawirusa i gromadzenia dodatkowej dokumentacji potwierdzającej szczepienia czy przebycie choroby. To jeden z najmniej restrykcyjnych krajów w czasie pandemii. Sytuacja pandemiczna jest jednak bardzo dynamiczna, dlatego przed wyjazdem do Dominikany warto jednak sprawdzić na stronie MSZ aktualne zasady obowiązujące w Dominikanie w czasie pandemii COVID-19  i odpowiednio przygotować się do podróży.

 

Podobne wpisy

dominikana 2023, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana wypoczynek, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive, punta cana last minute
Warto wiedzieć
Dominikana – wakacje w regionie Punta Cana

Punta Cana uważana jest za najpiękniejszy region Dominikany. Jakie atrakcje i plaże czekają tam na turystów?

dominikana 2022, dominikana koronawirus, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec
Poradnik wczasowicza
Dominikana – poradnik wczasowicza

Wakacje all inclusive w rajskiej Dominikanie to idealne rozwiązanie dla miłośników błogiego wypoczynku na plaży

dominikana 2022, dominikana testy pcr, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana z niemiec, dominikana cały rok, dominikana koronawirus, covid-19, dominikana egzotyczne wakacje, rajskie plaże
Wypoczynek z Amigos
Dominikana na wakacje all inclusive przez cały rok

Egzotyczne wakacje all inclusive na rajskich plażach Dominikany przez cały rok — dlaczego warto tam pojechać?

last minute, last minute z Niemiec, niemieckie biura podroży, niemieckie oferty, tanie wakacje, wakacje z niemiec, wczasy z niemiec, wycieczki z niemiec, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje z niemiec, dominikana wczasy z niemiec, dominikana wycieczki z niemiec
Warto wiedzieć
Muzeum Bursztynu w Santo Domingo i Puerto Plata

W Muzeum Bursztynu w Puerto Plata znajduje się przepiękny bursztyn, który był inspiracją do filmu „Park Jurajski”.

tanie wakacje dominikana, dominikana 2022, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów w dominikanie, dominikana regiony, dominikana gdzie na wakacje
Warto wiedzieć
Wakacyjne regiony Dominikany

Słoneczne regiony Dominikany z rajskimi plażami na egzotyczny wypoczynek. Który region wybrać na wakacje all inclusive 2022?

wiosna wakacje, wczasy 2022, wakacje 2022 dominikana, wakacje 2022 meksyk, wiosna egzotyczne wczasy, meksyk cancun, dominikana punta cana, wyspa cozumel, puerto plata, Playa del Carmen, dominikana z niemiec, meksyk z niemiec, wakacje all inclusive dominikana, wakacje all inclusive meksyk, meksyk riwiera maya, wakacje last minute
Wypoczynek z Amigos
Meksyk i Dominikana na egzotyczne wczasy wiosną

Urlop wiosną 2022 na rajskich plażach Dominikany lub w pełnym tajemnic Meksyku? Dlaczego warto tam pojechać?

tanie wakacje dominikana, dominikana 2022, dominikana last minute, dominikana all inclusive, dominikana z niemiec, dominikana tanio, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, oferty wczasów na dominikanę
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczny raj na Karaibach

Dominikana to najpopularniejszy kierunek na egzotyczne wakacje all inclusive. Co warto wiedzieć o tej królowej Karaibów?

wakacje w dominikanie, dominikana zima 2023, dominikana ferie zimowe 2023, tanie wakacje w dominikanie, wczasy w dominikanie, dominikana egzotyczne wakacje, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje first minute, dominikana wakacje z niemiec, dominikana wczasy z niemiec, dominikana wycieczki z niemiec, dominikana koronawirus, covid-19
Wypoczynek z Amigos
Zimowe wakacje 2023 all inclusive w Dominikanie

Zimowe wakacje all inclusive w słonecznej i gorącej Dominikanie to marzenie każdego miłośnika egzotyki i rajskiego wypoczynku.

puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana all inclusive
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana samana, samana wakacje, samana wczasy, samana wycieczki, samana all inclusive, samana last minute, samana z niemiec
Warto wiedzieć
Dominikana – zachwycający półwysep Samana

Półwysep Samana w Dominikanie to idealne miejsce na wakacje all inclusive dla miłośników egzotyki i błogiego wypoczynku.

dominikana 2023, dominikana plaże, dominikana all inclusive, dominikana last minute, dominikana z niemiec, dominikana wakacje 2023, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana first minute, dominikana najpiękniejsze plaże, dominikana karaiby, dominikana rajskie plaże
Warto wiedzieć
Najpiękniejsze rajskie plaże Dominikany

Dominikana słynie z najpiękniejszych plaż na Karaibach, idealnych na błogie, egzotyczne wakacje all inclusive!

Poprzedni wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

cozumel wakacje, cozumel wczasy, cozumel wycieczki, cozumel wypoczynek, cozumel all inclusive, cozumel last minute, cozumel first minute, cozumel z niemiec, meksyk cozumel, wakacje na wyspie cozumel
Warto wiedzieć
Meksyk – wakacje na wyspie Cozumel

Wakacje na zjawiskowej wyspie Cozumel u wybrzeża Półwyspu Jukatan w Meksyku — dlaczego i kiedy warto tam pojechać?

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2022 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2022, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje 2022 w październiku

Jaki kraj wybrać na wakacje all inclusive w październiku i który będzie odpowiedni na aktywne zwiedzanie? Sprawdź propozycje kierunków na wczasy w październiku

Długi weekend listopada 2022

Bliskie kierunki na wypoczynek za granicą w długi weekend listopada 2022

Jesień 2022 na wyspach greckich

Atrakcyjne wakacje jesienią 2022 na wyspach greckich w ofertach niemieckich organizatorów

Jesień 2022 na Karaibach

Egzotyczne wczasy all inclusive jesienią 2022 w Meksyku, na Kubie i w Dominikanie

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.