Krajobraz okolic Asuanu tworzą pustynne wydmy schodzące aż do brzegów Nilu, monumentalne, granitowe skały oraz wiele małych wysepek i dopływów Nilu. Na takim tle Asuan wygląda wprost fantastycznie. To ponad 1,5-milionowe miasto (2020) położone jest 800 km od Kairu, na wschodnim brzegu i na pierwszej katarakcie Nilu. Jego centrum znajduje się na wschodnim brzegu Nilu.
Poza Luksorem Asuan jest najczęściej odwiedzanym przez turystów regionem w Górnym Egipcie. Ułatwia to międzynarodowe lotnisko znajdujące się niedaleko miasta. Asuan dynamicznie rozwija swój potencjał turystyczny i wzbogaca ofertę hotelową działającą w wysokim standardzie. Miejsce to odwiedzają też słynni ludzie. W ekskluzywnym asuańskim hotelu w stylu kolonialnym Old Cataract gościli m.in. Winston Churchill i François Mitterrand, a Agata Christie napisała tu powieść kryminalną „Śmierć nad Nilem”.
W przeszłości Asuan i okoliczny region, znane były jako ważny przystanek na afrykańskim szlaku handlowym i kraina złota, bo była to ziemia bardzo bogata w ten kruszec. Obecnie miasto jest popularne wśród turystów, bo stanowi jeden z przystanków w rejsie po Nilu oraz ze względu na znajdujące się tu świątynie i grobowce.
Atrakcją Asuanu jest Świątynia Izydy na wyspie File, jedna z najlepiej zachowanych i najpiękniejszych świątyń w Egipcie. Tu najdłużej kultywowano wierzenia starożytnego Egiptu i jeszcze do VI w. n.e. oddawano cześć bogini Izydzie.
Abu Simbel to świątynia Ramzesa II, która powstała ponad 3 000 lat temu po to, aby wędrowcy wkraczający do Egiptu odczuli i podziwiali potęgę jego władcy. Świątynia znajduje się 280 km na południe od Asuanu. Można dotrzeć do niej promem lub samolotem, specjalnie kursującym z myślą o turystach Została zbudowana w taki sposób, aby promienie słońca dwa razy w ciągu roku wpadały do jej wnętrza i oświetlały znajdujące się 60 m w głębi 4 figury — 3 figury bogów (Amona, Ptaha i Re) oraz postać faraona Ramzesa II. Za postaciami na bogato zdobionych ścianach wykuto w kamieniu sceny z życia Ramzesa II.
Wielka Świątynia sąsiaduje z wykutą w skale Małą Świątynią Nefertari – żony Ramzesa II.
Świątynia Abu Simbel pierwotnie zlokalizowana była w innym miejscu, ale budowa Wielkiej Tamy Asuańskiej zagroziła jej zalaniem. Na wniosek UNESCO postanowiono przenieść świątynię wyżej. Została rozebrana, przeniesiona w obecne miejsce na wyspę na Jeziorze Nasera i dokładnie zrekonstruowana. Odtworzono nawet jej ustawienie w stronę wschodnią i usypano górę, na której Abu Simbel została postawiona. Pracami tymi kierował polski profesor Kazimierz Michałowski.
W okolicach Asuanu zachwyca Wielka Tama Asuańska — niesamowita konstrukcja, której budowa rozpoczęła się w 1960 r. i trwała 10 lat. Decyzję o budowie drugiej tamy kilka kilometrów dalej w górę rzeki podjęto, gdy okazało się, że Tama Asuańska, wybudowana w latach 1898-1902 jest zbyt niska. W specjalnym punkcie widokowym, zorganizowanym na środku tamy można podziwiać tę konstrukcję długą na 3830 m i o wysokości 111 m oraz robić zdjęcia (i tylko tam, bo to obiekt strategiczny). Jezioro Nasera, które powstało dzięki tej tamie ma 479 km długości i 16 km w najszerszym miejscu, a jego głębokość osiąga 180 m.
Atrakcją bez wątpienia jest także rejs feluką po Nilu, szczególnie o zachodzie słońca. Obecnie po Nilu pływa około 3 500 łodzi, teraz metalowych, a niegdyś drewnianych.