Kair, założony w 969 r. to obecnie także największe miasto Bliskiego Wschodu i Afryki. Z powodu ciągłych wędrówek jego mieszkańców, niestety nie można dokładnie ustalić liczby ludności tego wielkiego miasta. Szacuje się, że na stałe mieszka tu około 20 milionów osób.
Położoną na obu brzegach Nilu stolicę, Egipcjanie nazywają „Matką Świata”, ponieważ jest to największy ośrodek islamu i centrum świata arabskiego. Kair nazywany jest również „Miastem tysiąca minaretów”.
Miasto jest pełne kontrastów, gdzie bogate dzielnice biznesowe i mieszkaniowe, wznoszą się w sąsiedztwie zabytkowych dzielnic islamskich i koptyjskich. Tłumnie odwiedzane przez mieszkańców i turystów dzielnice handlowe mocno kontrastują z ponad 170 dzielnicami slamsów i biedoty. Kontrasty są też w samej zabudowie miasta, bo starożytne budowle łączą się tu z nowoczesnymi gmachami, biurowcami i wielkimi hotelami.
Najbogatsze i dyplomatyczne dzielnice Kairu zlokalizowane są na wyspach Nilu. Na wyspie Gezira, nad którą góruje 187-metrowa wieża telewizyjna z dostępną dla turystów platformą widokową, znajduje się większość ambasad, w tym także Ambasada RP.
W tym ogromnym mieście są setki ciekawych miejsc i zabytków, bo jego początki sięgają starożytności. Muzeum Egipskie, które w 1900 r. zaprojektował francuski architekt Marcel Dourgnon, posiada największą na świecie kolekcję związaną z bogatą i burzliwą historią tego kraju. Można tu obejrzeć m.in. eksponaty ze słynnego grobu faraona Tutanchamona.
W Pałacu Abdeen zaprojektowanym przez francuskiego architekta Léona Rousseau, od 1874 r. swoją siedzibę mieli władcy Egiptu. Jego wnętrza bogato zdobione złotem są uważane za jedne z najwspanialszych na świecie. Obecnie w pałacu zorganizowane jest Muzeum Rodziny Królewskiej i pokoje dla znamienitych gości odwiedzających Egipt.
Jedną z atrakcji turystycznych Kairu jest ogromny suk Chan al-Chalili, czyli główny bazar zlokalizowany w starej części miasta. Można tu kupić dosłownie wszystko, ale przede wszystkim biżuterię, przedmioty wykonane z miedzi i lokalne produkty rzemieślnicze. Arabskie targi umożliwiają bezpośredni kontakt z miejscową kulturą i na pewno stanowią świetne miejsce do zakupu pamiątek i upominków z wakacji w Egipcie.
Tuż obok dzielnicy handlowej znajduje się najważniejsza uczelnia teologiczna w świecie islamu — Uniwersytet Al Azhar, który swoje istnienie datuje od X w., a obecnie jest uniwersytetem państwowym, ale nadal o charakterze religijnym.
Szeroka Aleja Piramid łączy Kair ze znajdującą się nieopodal Gizą, słynącą z trzech wielkich piramid — Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa oraz majestatycznego posągu Sfinksa.