Wróć do listy artykułów

Zabytkowa Malta na słoneczne, europejskie wakacje

Warto wiedzieć | 11-10-2023, Aktualizacja: 11-10-2023
malta, archipelag maltański, malta wakacje, malta wczasy, malta aktywny wypoczynek, malta zwiedzanie, malta pogoda, malta atrakcje, wakacje na malcie, malta wyspy, wyspa gozo, wyspa comino, malta valletta, malta co zobaczyć, malta zabytki, malta atrakcje, morze śródziemne
Malta — zabytkowa Valletta, stolica Malty — foto: myface1900 z Pixabay

Malta to prawdziwy klejnot południowej Europy. Pełne uroku wyspy Archipelagu Maltańskiego z przepięknymi zabytkami i otoczone krystalicznie czystymi, lazurowymi wodami Morza Śródziemnego oferują niezapomniane wakacje wzbogacone licznymi atrakcjami i doskonałe warunki na aktywny wypoczynek.

 

 

Malta — niewielki kraj na Morzu Śródziemnym

Zaledwie 81 km dzieli Maltę od włoskiej Sycylii i 286 km od wybrzeża Afryki, a dokładniej od plaż Tunezji.

 

 

Republika Malty jest najbardziej wysuniętym na południe krajem Europy leżącym na wyspach Archipelagu Maltańskiego w środkowej części Morza Śródziemnego. Jest też jednym z najmniejszych europejskich państw. Powierzchnia wszystkich wysp należących do Archipelagu Maltańskiego wynosi tylko 316 km2. Jego główną wyspą jest Malta, mająca długość 27 km i zajmująca 78% powierzchni całego archipelagu. Wśród wielu wysepek, jakie tworzą ten archipelag, są jeszcze 2 zamieszkane wyspy — Gozo i Comino

 

Na wyspach przeważają równiny i niewielkie wzniesienia, a najwyższe z nich wznosi się zaledwie na wysokość 253 m n.p.m. Nie ma tu żadnej stałej rzeki i występują jedynie rzeki okresowe.

 

Życie codzienne na Malcie

Malta ma bogatą kulturę, która odzwierciedla wpływy różnych cywilizacji, które kształtowały ją przez wieki.

 

Języki urzędowe na wyspach to język maltański i angielski, bo kraj ten przez wiele lat był kolonią brytyjską. Dopiero w 1974 r. Malta została samodzielną republiką, a od 2004 r. jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i od 2008 r. jest w strefie EURO.

 

Pozostałością po dominacji brytyjskiej na wyspach jest ruch lewostronny, ale na drogach Malty nie ma zbyt wielu pojazdów.

 

Maltańczycy to w większości bardzo religijni chrześcijanie. Żyją na wyspach dostatnio, utrzymując się głównie z turystyki, a bezrobocie praktycznie tu nie istnieje. Na Malcie jest dobrze rozwinięty przemysł filmowy, a maltańskie plenery można zobaczyć w wielu znanych na całym świecie filmach i serialach. Tu właśnie kręcono kadry z serialu Gra o Tron czy filmów Troja i Gladiator. Wśród turystów dużą popularnością cieszą się miejscowe kasyna. 

 

Jeżeli ktoś chce żyć na Malcie, to nie ma problemu, bo za 65 tys. EURO można sobie kupić  obywatelstwo tego kraju. 

 

Klimat i pogoda na Malcie

Pogodę na Malcie kształtuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się długim okresem z letnimi temperaturami utrzymującymi się na poziomie 27-30°C i dość krótką, łagodną zimą z temperaturami ok. 15-19°C. Nieznaczne różnice temperatur w ciągu roku powodują, że średnie roczne temperatury na Malcie wynoszą 23°C w ciągu dnia i 16°C nocą. Na pogodę na Malcie ma wpływ także bliskie położenie Afryki i Sahary Ich oddziaływania są odczuwalne przede wszystkim w lecie.

 

Klimat Malty uważany jest za najlepszy na świecie i bardzo stabilny, ponieważ nie występują tu nagłe załamania pogody. Deszcze padają rzadko, przede wszystkim w miesiącach zimowych, a od wiosny do jesieni opady raczej nie występują. Takie warunki sprawiają, że sezon wakacyjny na Malcie trwa od maja do listopada. Warto jednak pamiętać, że lato jest zwykle bardzo gorące i suche, szczególnie gdy wieje afrykański wiatr sirocco.

 

Archipelag Maltański to bardzo słoneczne wyspy, nad którymi przez 300 dni w roku świeci słońce, a stolica Malty jest najbardziej słonecznym miastem w Europie.

 

Dlaczego warto odwiedzić Maltę?

W rankingu ogłoszonym przez National Geographic prezentującym najpiękniejsze wyspy świata — Malta znalazła się na 6 miejscu. 

 

Słoneczna Malta jest popularnym kierunkiem turystycznym ze względu na piękne plaże, klimat, zabytki oraz doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów wodnych

 

Idealne warunki klimatyczne powodują, że chociaż nie ma tu naturalnych lasów, to przez cały rok jest zielono. Soczyście zielone krajobrazy tworzą porastające wyspy akacje, migdałowce i drzewa oliwne oraz sady cytrusowe.  Kolorytu i cudownego zapachu nadaje wyspom lawenda.

 

Wyspy archipelagu otaczają piękne rafy koralowe i wiele zatopionych wraków, dlatego Malta to idealne miejsce dla miłośników nurkowania. To również świetna miejscówka dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Doskonałe warunki znajdą tu pasjonaci sportów wodnych — pływania, surfingu, jazdy na nartach wodnych i żeglarstwa.

 

Wielu turystów wypoczywa również na wyspie Gozo, która jest znana ze swoich malowniczych krajobrazów, pięknych plaż, klimatycznych wiosek i miejsc historycznych. To na tej wyspie można było podziwiać słynne okno Azure, które niestety zawaliło się w 2017 r. Na wyspę Gozo można przepłynąć promem.

 

Port na Gozo

Port na Gozo — foto: Pixabay

 

Plaże i klify na wybrzeżu Malty

Długa na 140 km, urozmaicona linia brzegowa zamieszkanych wysp to półwyspy, liczne zatoki i laguny z krystalicznie czystą wodą. Plaże ze złotym piaskiem i z łagodnym zejściem do morza znajdują się na północy głównej wyspy. Nie jest ich wiele, bo dominują głównie te kamieniste, ukryte w malowniczych zatoczkach. Na południowym wybrzeżu i na wyspie Gozo występują wspaniałe klify oraz kamieniste tarasy, groty i mosty skalne

 

Klify i most skalny

Klify i most skalny — foto: Pixabay

 

Klify na wyspie Gozo

Klify na wyspie Gozo — foto: Pixabay

 

Maltańskie Klify Dingli to najwyższe klify na południu Europy, które wznoszą się na wysokość nawet 253 m. Widoki z nich dosłownie zapierają dech w piersiach. W pobliżu nich jest też słynna jaskinia Blue Grotto — jedna z najpiękniejszych naturalnych atrakcji Malty, do której można dostać się jedynie od strony morza.

 

Jaskinia Blue Grotto

Jaskinia Blue Grotto — foto: Pixabay

 

Wyjątkową atrakcją archipelagu jest laguna Blue Lagoon — piękna piaszczysta plaża leżąca między skalnymi zatoczkami z krystalicznie czystą wodą. Laguna znajduje się między wyspami Comino a Cominotto. Widok laguny często utożsamiany jest z europejskimi Karaibami.

 

Blue Lagoon

Błękitna Laguna — foto: Pixabay

 

Zabytkowa Valletta — stolica Malty

Valletta to przepiękne barokowe miasto z zabytkowymi budowlami zbudowanymi ze złotego piaskowca. Dzieje Valletty są związane z Zakonem Rycerzy Maltańskich, którzy w 1566 r. założyli to miasto. O stolicy Malty mówi się, że jest to miasto zbudowane „przez dżentelmenów dla dżentelmenów”. 

 

Valletta — stolica Malty

Valletta — stolica Malty — foto: Pixabay

 

Stolica Malty to prawdziwe muzeum na wolnym powietrzu — ma 320 zabytków i jest najbardziej obronnym miastem w Europie. Otoczone murami obronnymi zabytkowe budowle Valletty zajmują obszar jedynie 55 ha, dlatego jest to jeden z najbardziej skupionych zespołów zabytkowych na świecie. Ze względu na bogactwo zabytków, w 1980 r. stare centrum Valletty zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tej części stolicy zachwycają malownicze, klimatyczne uliczki, plac i fortyfikacje z Fortem St. Elmo. Warto też odwiedzić Pałac Wielkiego Mistrza i posiadającą przepiękne wnętrza Katedrę św. Jana i Muzeum Maltańskiego Zakonu Kawalerów.

 

Uliczki zabytkowej Valletty

Uliczki zabytkowej Valletty — foto: Pixabay

 

Wyższe Ogrody Barrakka to miejsce, z którego roztaczają się przepiękne widoki na miasto i morze. Z ogrodów można zjechać przeszkloną windą  na klimatyczne zabytkowe nabrzeże Valletty, gdzie znajduje się wiele knajpek i kafejek.  Koniecznie trzeba tu spróbować maltańskiej nalewki z opuncji. Zwiedzanie uprzyjemnią też liczne miejscowe restauracje, które oferują doskonałą, śródziemnomorską kuchnię.

 

Dwa razy dziennie w stolicy można obserwować ceremonię paradnej musztry żołnierza w brytyjskim stroju kolonialnym, połączoną z salutem armatnim Saluting Battery wystrzelonym dokładnie w godzinach 12:00 i 16:00.

 

Valletta, Saluting Battery

Valletta, Saluting Battery — foto: Pixabay

 

Fani motoryzacji koniecznie powinni odwiedzić Maltańską Kolekcję Klasycznych Samochodów, czyli muzeum starych samochodów z lat 40., 50., i 60. ubiegłego wieku.

 

W 2018 r. Valletta otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.

 

Ok. 8 km od centrum Valletty znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy.

 

Co jeszcze warto zobaczyć na Malcie?

Malta nie jest duża i można ją zwiedzić podczas tygodniowych wakacji. A jest tu co zwiedzać, bo to jedna z najstarszych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego. Leżąca na skrzyżowaniu szlaków handlowych, przez wieki była obiektem pożądania równych krajów.

Obecnie zachwyca licznymi zabytkami i wspaniałą architekturą. Jest tu wiele miejsc wartych zobaczenia. Prezentujemy te najbardziej popularne!

 

Świątynie megalityczne znajdujące się na wyspach Malta i Gozo są nawet starsze niż egipskie piramidy. Najstarsza z nich, która znajduje się na Gozo powstała ok. 3500 r. p.n.e., czyli 5800 lat temu. Niektóre bloki wykorzystane do ich budowy mają 6 m wysokości i ważą 20 ton. Maltańskie świątynie megalityczne zaliczane są do najstarszych budowli kamiennych na świecie.

 

Hypogeum Ħal-Saflieni to neolityczne podziemia z około 2500 roku p.n.e. Podziemia te są jednymi z najważniejszych i najciekawszych miejsc archeologicznych na świecie. W 1980 roku podziemne budowle zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie ich jest ograniczone, dlatego warto wcześniej zarezerwować bilety.

 

Warta odwiedzenia jest też średniowieczna Mdina, która niegdyś była stolicą Malty. Obecnie Mdina nazywana jest "Cichym Miastem", ponieważ zamieszkuje ją tylko ok. 250 osób i tylko mieszkańcy oraz służby porządkowe mogą do niej wjechać. W Mdinie pozostało wiele zabytków, imponujących pałaców i są muzea, które warto zobaczyć.

 

Uliczka w Mdinie

Uliczka w Mdinie — foto: Pixabay

 

Pałac w Mdinie

Pałac w Mdinie — foto: Pixabay

 

Na liście miejsc do odwiedzenia podczas wakacji na Malcie powinien znaleźć się też Pałac Parisio z ogrodami w Naxxar. W pałacu wybudowanym w 1733 r. zachwycają bogato zdobione barokowe wnętrza oraz przepiękny ogród w stylu włoskim.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Długi weekend majowy 2024

Długi weekend majowy 2024 na słonecznych wyspach południowej Europy oraz w Turcji i Egipcie.

Rodzinna majówka 2024

Wakacje w maju 2024 dla rodzin z dziećmi w popularnych krajach — Turcja, Wyspy Kanaryjskie i Cypr

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2024 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Gomera

Wiosenne wakacje na Półwyspie Arabskim

Wiosenne wakacje 2024 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Wakacje w marcu 2024

Wakacje all inclusive w marcu w egzotycznych zakątkach świata – Dominikana, Meksyk, Jamajka, Malediwy, Tajlandia i Wietnam

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.