Malta to prawdziwy klejnot południowej Europy. Pełne uroku wyspy Archipelagu Maltańskiego z przepięknymi zabytkami i otoczone krystalicznie czystymi, lazurowymi wodami Morza Śródziemnego oferują niezapomniane wakacje wzbogacone licznymi atrakcjami i doskonałe warunki na aktywny wypoczynek.
Malta — niewielki kraj na Morzu Śródziemnym
Zaledwie 81 km dzieli Maltę od włoskiej Sycylii i 286 km od wybrzeża Afryki, a dokładniej od plaż Tunezji.
Republika Malty jest najbardziej wysuniętym na południe krajem Europy leżącym na wyspach Archipelagu Maltańskiego w środkowej części Morza Śródziemnego. Jest też jednym z najmniejszych europejskich państw. Powierzchnia wszystkich wysp należących do Archipelagu Maltańskiego wynosi tylko 316 km2. Jego główną wyspą jest Malta, mająca długość 27 km i zajmująca 78% powierzchni całego archipelagu. Wśród wielu wysepek, jakie tworzą ten archipelag, są jeszcze 2 zamieszkane wyspy — Gozo i Comino.
Na wyspach przeważają równiny i niewielkie wzniesienia, a najwyższe z nich wznosi się zaledwie na wysokość 253 m n.p.m. Nie ma tu żadnej stałej rzeki i występują jedynie rzeki okresowe.
Życie codzienne na Malcie
Malta ma bogatą kulturę, która odzwierciedla wpływy różnych cywilizacji, które kształtowały ją przez wieki.
Języki urzędowe na wyspach to język maltański i angielski, bo kraj ten przez wiele lat był kolonią brytyjską. Dopiero w 1974 r. Malta została samodzielną republiką, a od 2004 r. jest państwem członkowskim Unii Europejskiej i od 2008 r. jest w strefie EURO.
Pozostałością po dominacji brytyjskiej na wyspach jest ruch lewostronny, ale na drogach Malty nie ma zbyt wielu pojazdów.
Maltańczycy to w większości bardzo religijni chrześcijanie. Żyją na wyspach dostatnio, utrzymując się głównie z turystyki, a bezrobocie praktycznie tu nie istnieje. Na Malcie jest dobrze rozwinięty przemysł filmowy, a maltańskie plenery można zobaczyć w wielu znanych na całym świecie filmach i serialach. Tu właśnie kręcono kadry z serialu Gra o Tron czy filmów Troja i Gladiator. Wśród turystów dużą popularnością cieszą się miejscowe kasyna.
Jeżeli ktoś chce żyć na Malcie, to nie ma problemu, bo za 65 tys. EURO można sobie kupić obywatelstwo tego kraju.
Klimat i pogoda na Malcie
Pogodę na Malcie kształtuje klimat śródziemnomorski, który charakteryzuje się długim okresem z letnimi temperaturami utrzymującymi się na poziomie 27-30°C i dość krótką, łagodną zimą z temperaturami ok. 15-19°C. Nieznaczne różnice temperatur w ciągu roku powodują, że średnie roczne temperatury na Malcie wynoszą 23°C w ciągu dnia i 16°C nocą. Na pogodę na Malcie ma wpływ także bliskie położenie Afryki i Sahary Ich oddziaływania są odczuwalne przede wszystkim w lecie.
Klimat Malty uważany jest za najlepszy na świecie i bardzo stabilny, ponieważ nie występują tu nagłe załamania pogody. Deszcze padają rzadko, przede wszystkim w miesiącach zimowych, a od wiosny do jesieni opady raczej nie występują. Takie warunki sprawiają, że sezon wakacyjny na Malcie trwa od maja do listopada. Warto jednak pamiętać, że lato jest zwykle bardzo gorące i suche, szczególnie gdy wieje afrykański wiatr sirocco.
Archipelag Maltański to bardzo słoneczne wyspy, nad którymi przez 300 dni w roku świeci słońce, a stolica Malty jest najbardziej słonecznym miastem w Europie.
Dlaczego warto odwiedzić Maltę?
W rankingu ogłoszonym przez National Geographic prezentującym najpiękniejsze wyspy świata — Malta znalazła się na 6 miejscu.
Słoneczna Malta jest popularnym kierunkiem turystycznym ze względu na piękne plaże, klimat, zabytki oraz doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i uprawiania sportów wodnych.
Idealne warunki klimatyczne powodują, że chociaż nie ma tu naturalnych lasów, to przez cały rok jest zielono. Soczyście zielone krajobrazy tworzą porastające wyspy akacje, migdałowce i drzewa oliwne oraz sady cytrusowe. Kolorytu i cudownego zapachu nadaje wyspom lawenda.
Wyspy archipelagu otaczają piękne rafy koralowe i wiele zatopionych wraków, dlatego Malta to idealne miejsce dla miłośników nurkowania. To również świetna miejscówka dla osób preferujących aktywny wypoczynek. Doskonałe warunki znajdą tu pasjonaci sportów wodnych — pływania, surfingu, jazdy na nartach wodnych i żeglarstwa.
Wielu turystów wypoczywa również na wyspie Gozo, która jest znana ze swoich malowniczych krajobrazów, pięknych plaż, klimatycznych wiosek i miejsc historycznych. To na tej wyspie można było podziwiać słynne okno Azure, które niestety zawaliło się w 2017 r. Na wyspę Gozo można przepłynąć promem.
Port na Gozo — foto: Pixabay
Plaże i klify na wybrzeżu Malty
Długa na 140 km, urozmaicona linia brzegowa zamieszkanych wysp to półwyspy, liczne zatoki i laguny z krystalicznie czystą wodą. Plaże ze złotym piaskiem i z łagodnym zejściem do morza znajdują się na północy głównej wyspy. Nie jest ich wiele, bo dominują głównie te kamieniste, ukryte w malowniczych zatoczkach. Na południowym wybrzeżu i na wyspie Gozo występują wspaniałe klify oraz kamieniste tarasy, groty i mosty skalne.
Klify i most skalny — foto: Pixabay
Klify na wyspie Gozo — foto: Pixabay
Maltańskie Klify Dingli to najwyższe klify na południu Europy, które wznoszą się na wysokość nawet 253 m. Widoki z nich dosłownie zapierają dech w piersiach. W pobliżu nich jest też słynna jaskinia Blue Grotto — jedna z najpiękniejszych naturalnych atrakcji Malty, do której można dostać się jedynie od strony morza.
Jaskinia Blue Grotto — foto: Pixabay
Wyjątkową atrakcją archipelagu jest laguna Blue Lagoon — piękna piaszczysta plaża leżąca między skalnymi zatoczkami z krystalicznie czystą wodą. Laguna znajduje się między wyspami Comino a Cominotto. Widok laguny często utożsamiany jest z europejskimi Karaibami.
Błękitna Laguna — foto: Pixabay
Zabytkowa Valletta — stolica Malty
Valletta to przepiękne barokowe miasto z zabytkowymi budowlami zbudowanymi ze złotego piaskowca. Dzieje Valletty są związane z Zakonem Rycerzy Maltańskich, którzy w 1566 r. założyli to miasto. O stolicy Malty mówi się, że jest to miasto zbudowane „przez dżentelmenów dla dżentelmenów”.
Valletta — stolica Malty — foto: Pixabay
Stolica Malty to prawdziwe muzeum na wolnym powietrzu — ma 320 zabytków i jest najbardziej obronnym miastem w Europie. Otoczone murami obronnymi zabytkowe budowle Valletty zajmują obszar jedynie 55 ha, dlatego jest to jeden z najbardziej skupionych zespołów zabytkowych na świecie. Ze względu na bogactwo zabytków, w 1980 r. stare centrum Valletty zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W tej części stolicy zachwycają malownicze, klimatyczne uliczki, plac i fortyfikacje z Fortem St. Elmo. Warto też odwiedzić Pałac Wielkiego Mistrza i posiadającą przepiękne wnętrza Katedrę św. Jana i Muzeum Maltańskiego Zakonu Kawalerów.
Uliczki zabytkowej Valletty — foto: Pixabay
Wyższe Ogrody Barrakka to miejsce, z którego roztaczają się przepiękne widoki na miasto i morze. Z ogrodów można zjechać przeszkloną windą na klimatyczne zabytkowe nabrzeże Valletty, gdzie znajduje się wiele knajpek i kafejek. Koniecznie trzeba tu spróbować maltańskiej nalewki z opuncji. Zwiedzanie uprzyjemnią też liczne miejscowe restauracje, które oferują doskonałą, śródziemnomorską kuchnię.
Dwa razy dziennie w stolicy można obserwować ceremonię paradnej musztry żołnierza w brytyjskim stroju kolonialnym, połączoną z salutem armatnim Saluting Battery wystrzelonym dokładnie w godzinach 12:00 i 16:00.
Valletta, Saluting Battery — foto: Pixabay
Fani motoryzacji koniecznie powinni odwiedzić Maltańską Kolekcję Klasycznych Samochodów, czyli muzeum starych samochodów z lat 40., 50., i 60. ubiegłego wieku.
W 2018 r. Valletta otrzymała tytuł Europejskiej Stolicy Kultury.
Ok. 8 km od centrum Valletty znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy.
Co jeszcze warto zobaczyć na Malcie?
Malta nie jest duża i można ją zwiedzić podczas tygodniowych wakacji. A jest tu co zwiedzać, bo to jedna z najstarszych cywilizacji basenu Morza Śródziemnego. Leżąca na skrzyżowaniu szlaków handlowych, przez wieki była obiektem pożądania równych krajów.
Obecnie zachwyca licznymi zabytkami i wspaniałą architekturą. Jest tu wiele miejsc wartych zobaczenia. Prezentujemy te najbardziej popularne!
Świątynie megalityczne znajdujące się na wyspach Malta i Gozo są nawet starsze niż egipskie piramidy. Najstarsza z nich, która znajduje się na Gozo powstała ok. 3500 r. p.n.e., czyli 5800 lat temu. Niektóre bloki wykorzystane do ich budowy mają 6 m wysokości i ważą 20 ton. Maltańskie świątynie megalityczne zaliczane są do najstarszych budowli kamiennych na świecie.
Hypogeum Ħal-Saflieni to neolityczne podziemia z około 2500 roku p.n.e. Podziemia te są jednymi z najważniejszych i najciekawszych miejsc archeologicznych na świecie. W 1980 roku podziemne budowle zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie ich jest ograniczone, dlatego warto wcześniej zarezerwować bilety.
Warta odwiedzenia jest też średniowieczna Mdina, która niegdyś była stolicą Malty. Obecnie Mdina nazywana jest "Cichym Miastem", ponieważ zamieszkuje ją tylko ok. 250 osób i tylko mieszkańcy oraz służby porządkowe mogą do niej wjechać. W Mdinie pozostało wiele zabytków, imponujących pałaców i są muzea, które warto zobaczyć.
Uliczka w Mdinie — foto: Pixabay
Pałac w Mdinie — foto: Pixabay
Na liście miejsc do odwiedzenia podczas wakacji na Malcie powinien znaleźć się też Pałac Parisio z ogrodami w Naxxar. W pałacu wybudowanym w 1733 r. zachwycają bogato zdobione barokowe wnętrza oraz przepiękny ogród w stylu włoskim.