Wróć do listy artykułów

Tajlandia pełna słońca, kontrastów i egzotyki

Warto wiedzieć | 03-10-2018, Aktualizacja: 08-09-2022
tajlandia 2023, tajlandia wakacje 2023, tajlandia wycieczki 2023, tajlandia all inclusive, tajlandia last minute, tajlandia z niemiec, tajlandia bazary, tajlandia tuk-tuki, symbol tajlandii, tajlandia mieszkańcy, tajska kuchnia, tajski masaż, kalendarz buddyjski, wakacje w tajlandii, wycieczka do tajlandii, tajlandia ciekawostki, tajlandia waluta
Wakacje w Tajlandii to niezwykłe doświadczenie dla poszukiwaczy przygód i miłośników egzotyki — foto: Pixabay.

Tajlandia to kraj niesamowitych kontrastów, pełen niespodzianek i baśniowej egzotyki. Zachwyca swoją innością, bogatą kulturą i historią oraz niepowtarzalnym klimatem. Tajlandia nazywana jest też Krainą Uśmiechu, bo radośni Tajowie to wizytówka tego kraju. Poznaj wyjątkowe oblicze tego przepięknego kraju — idealnego miejsca na egzotyczne wakacje.

 

 

Jaka jest Tajlandia?

Królestwo Tajlandii to państwo leżące w południowo-wschodniej Azji na Półwyspie Indochińskim i częściowo na Półwyspie Malajskim, pomiędzy wodami Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. „Thai” w języku tajskim znaczy „wolny”. Do 11 maja 1949 r. kraj ten nazywano Syjam. W Tajlandii, która jest monarchią konstytucyjną, rządy sprawuje król. Od 1 grudnia 2016 królem jest Maha Vajiralongkorn, czyli Rama X.

 

Pałac rodziny królewskiej

Pałac rodziny królewskiej — foto: Pixabay

 

Tajlandia to przede wszystkim kraj nizinny. Jej linia brzegowa jest bardzo rozczłonkowana i ma ponad 2600 km. Do Tajlandii należą też wyspy, z których największą jest wyspa Phuket o powierzchni 542 km², leżąca na Morzu Andamańskim. Kolejne dwie z największych wysp — Ko Samui (280 km²) i Koh Chang (217 km²) położone są w Zatoce Tajlandzkiej. 

 

Charakterystycznym elementem krajobrazu Tajlandii są mogoty — samotnie wystające z morza wapienne skały o stromych zboczach i kopulastych wierzchołkach.

 

Mogoty w Tajlandii

Mogoty w Tajlandii — foto: Pixabay

 

Walutą obowiązującą w Tajlandii jest baht tajski — THB. W rozliczeniach dolarowych 1 USD = 29.91 THB

1 baht to równowartość 13 groszy (stan na dzień 05 września 2022 r.).

 

Bahty - tajskie pieniądze

Bahty — tajskie pieniądze — foto: Pixabay

 

Tajlandia — kraj pełen niespodzianek i egzotyki 

Symbolem Tajlandii jest słoń, którego wizerunek można spotkać w wielu miejscach i na etykietach różnych towarów. Tajowie darzą go ogromnym szacunkiem, a nawet otaczają prawdziwym kultem. Organizowane są święta i wielkie imprezy ku czci i z udziałem słoni.

 

Słoń, symbol Tajlandii

Słoń, symbol Tajlandii — foto: Pixabay

 

W Tajlandii królują orchidee, które rosną tu dosłownie wszędzie. W całym kraju występuje ok. 1300 gatunków tych pięknych, barwnych kwiatów. Niektóre z nich są tak egzotyczne, że nie mają nawet odpowiednika swojej nazwy w języku polskim.

 

W Tajlandii królują orchidee

W Tajlandii królują orchidee — foto: Pixabay

 

W tym przepięknym i tajemniczym kraju obowiązuje kalendarz buddyjski, który rozpoczyna się w momencie śmierci Buddy. Zgodnie z kalendarzem buddyjskim obecny, 2022 rok z kalendarza gregoriańskiego jest w Tajlandii rokiem 2565. Różnice kalendarzowe nie stanowią jednak problemu, bo Tajowie obok kalendarza buddyjskiego używają też naszego kalendarza — gregoriańskiego.

 

Mieszkańcy Tajlandii

Tajowie to osoby raczej o drobnej budowie ciała, ale za to pełni energii i z radością życia wypisaną na twarzy. Są sympatyczni, pomocni, zawsze uśmiechnięci, do tego uczciwi i lojalni. W ich obecności turyści mogą mieć duże poczucie bezpieczeństwa. 

Ponad 90% ludności Tajlandii to wyznawcy buddyzmu. Wiara i wielowiekowe tradycje są bardzo ważne dla każdego mieszkańca. W tym kraju jest ponad 30 tys. buddyjskich świątyń w przepięknej architekturze, z fantastycznymi malowidłami i różnej wielkości posągami Buddy, a każdy posąg Buddy to dla Taja świętość.

 

Buddyjska świątynia

Buddyjska świątynia — foto: Pixabay

 

Tajowie przejawiają też ogromny szacunek dla rodziny królewskiej i wszystkich jej członków darzą uwielbieniem. W ich obecności absolutnie nie można pozwalać sobie na słowa, czy gesty krytyki w stosunku do jaśnie panujących i ich rodziny. Nawet niedbałe traktowanie banknotów z wizerunkiem króla mogą odebrać jako obraźliwe.

Głowa, jako że znajduje się najwyżej, jest dla Tajów najważniejszą częścią ciała, którą należy szanować i czcić. Trzeba o tym pamiętać, bo pod żadnym pozorem nie można jej dotykać u innych osób, dlatego pogłaskanie dziecka po głowie jest tu niedopuszczalne. 

 

Tajska kuchnia 5 smaków 

Tajlandia jest także rajem dla smakoszy. Kraj ten słynie z najlepszej i najbardziej urozmaiconej kuchni na świecie, która przez kolejne wieki kształtowała się pod wpływem kuchni chińskiej i indyjskiej. Kuchnia tajska bazuje na zrównoważeniu 5 podstawowych smaków — ostrego, słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. Jej podstawą jest ryż i makaron, z których, w połączeniu z mięsem i warzywami przygotowuje się większość tajskich dań. 

 

Kuchnia tajska

Kuchnia tajska — foto: Pixabay

 

Potrawy tajskiej kuchni najczęściej są dość pikantne, a ostre tajskie zupy z dużą ilością warzyw i mięsa zyskały już zwolenników na całym świecie.

 

Tajlandia słynie też z aromatycznych przypraw i świeżych owoców. Jednym z nich jest durian — najdroższy i w dodatku śmierdzący owoc wielkości piłki. Lokalne specjały można kupić dość tanio od ulicznych sprzedawców. To z ich straganów nad ulicami unoszą się zniewalające zapachy. 

 

Owoc durianu

Owoce durianu — foto: Pixabay

 

Uliczne bary w Tajlandii

Uliczne bary w Tajlandii — foto: Pixabay

 

Co to są tuk-tuki?

Tuk-tuki to charakterystyczny element scenerii ulicznej w Tajlandii.  Ten widok jest typowy dla całej Azji Południowo-Wschodniej. To najpopularniejszy środek transportu — trójkołowe motorki, którymi na drogach Tajlandii jeżdżą dosłownie wszyscy (nawet można na nich zobaczyć zakonnice w habitach). Wieczorami ich światła na ulicach wyglądają jak wylewająca się czerwona lawa. 

Tuk-tuki to także popularne tajskie taksówki (trzeba jednak pamiętać o ustaleniu ceny przejazdu przed kursem). Można też wypożyczyć tuk-tuka i w ten sposób zwiedzać Tajlandię — konieczne jest przy tym założenie kasku. Na tym środku lokomocji wysocy Europejczycy wyglądają nieco zabawnie, gdy jadą z kolanami znajdującymi się prawie pod brodą. Do tego jazda mocno podnosi poziom adrenaliny, ale warto spróbować!

 

Taxi, tuk-tuki

Taxi, tuk-tuki — foto: Pixabay

 

Na tajskich bazarach

Na tajskich bazarach można znaleźć prawie wszystko — począwszy od luksusowych wyrobów z jedwabiu (ręcznie malowane szlafroki i piżamy), bambusa czy srebra, poprzez pamiątki, dewocjonalia, meble czy dzieła sztuki oraz rękodzieła i tanią, ale bardzo oryginalną biżuterię. Na ogromnym targu Chatuchak znajdującym się w Bangkoku jest aż 8 tys. straganów. Tu na zakupach można dosłownie dostać zawrotu głowy, a ogromu i asortymentu sprzedawanych towarów nie sposób sobie nawet wyobrazić. 

 

Bazar w Bangkoku

Bazar w Bangkoku — foto: Pixabay

 

Uliczne tajskie bazary mają swój klimat, specyfikę i zapach, ponieważ wokół nich rozciągają się stragany z najprzeróżniejszym jedzeniem, na których można kupić takie dziwne potrawy jak grillowane gady, czy zupa z głów. Do tego wszechobecne są soki ze świeżo wyciśniętych owoców, które smakują wybornie i wyglądają bardzo kolorowo. 

Tajski bazar to miejsce, gdzie na każdego działa magia orientalnych zakupów, ale warto pamiętać o konieczności targowania się, bo początkowe ceny na bazarach są zawsze zawyżone. Poza tym w Tajlandii, jak we wszystkich krajach azjatyckich targowanie się jest to rytuał.

 

Niesamowitą atrakcją turystyczną są pływające stragany. To wąskie łódki  znajdujące się  na wodzie, z których Tajowie sprzedają świeże owoce i warzywa. Można kupić na nich także mięso, ryby i różne lokalne przysmaki. 

 

Pływający targ
Pływający targ  — foto: Pixabay

 

Tajski masaż dla ciała i duszy

Po długim locie z Europy masaż jest jedynym sposobem na to, aby wyeliminować zmęczenie i szybko postawić swój organizm na nogi. Salony masażu można spotkać na każdym kroku. Ceny usług są zróżnicowane, ale zwykle te w hotelach są najdroższe. Tradycyjne miejsca tajskiego masażu to małe pomieszczenia udekorowane w stylu wschodnim, często z dużą ilością kwiatów (np. storczyków) z przyjemnym zapachem i dyskretną muzyką w tle. Masażystami są kobiety i mężczyźni zwykle wyglądający jak małolaty, chociaż tak naprawdę są już dorośli. W przypadku lokalsów wiek często jest trudny do określenia. Masaż tajski to połączenie akupresury, jogi i rozciągania. Techniki masażu opracowane zostały przed niemal 300 laty. Początkowo masaż taki był wykonywany tylko członkom rodziny królewskiej, a teraz jest bardzo popularny na całym świecie.

 

Masaż tajski

Masaż tajski — foto: Pixabay

 

Istnieje wiele jego odmian – klasyczny, z olejkami, ziołami, całego ciała, stóp, pleców lub głowy. Wybór jest ogromny, dlatego warto opowiedzieć masażyście o swoich dolegliwościach i wysłuchać propozycji. Tajscy masażyści doskonale znają anatomię ciała i potrafią masażem zdziałać prawdziwe cuda, aby klient poczuł się lekko na ciele i duszy.  Tajski masaż koniecznie należy uwzględnić w harmonogramie wakacji w tym kraju, szczególnie gdy ktoś jest zestresowany i pozbawiony energii.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.