Wróć do listy artykułów

Tajlandia pełna słońca, kontrastów i egzotyki

Warto wiedzieć | 03-10-2018, Aktualizacja: 26-10-2023
azja tajlandia, tajlandia wakacje, tajlandia wycieczki, tajlandia all inclusive, tajlandia last minute, tajlandia z niemiec, tajlandia bazary, tajlandia tuk-tuki, symbol tajlandii, tajlandia mieszkańcy, tajska kuchnia 5 smaków, tajski masaż, kalendarz buddyjski, wakacje w tajlandii, wycieczka do tajlandii, tajlandia ciekawostki, tajlandia waluta, tajlandia wyspy
Buddyjska świątynia w mieście Chiang Mai na północy Tajlandii — foto: Michelle Raponi z Pixabay

Tajlandia to kraj niesamowitych kontrastów, pełen niespodzianek i baśniowej egzotyki. Zachwyca swoją innością, bogatą kulturą i historią oraz niepowtarzalnym klimatem. Tajlandia nazywana jest też Krainą Uśmiechu, bo radośni Tajowie to wizytówka tego kraju. Poznaj wyjątkowe oblicze tego przepięknego kraju — idealnego miejsca na egzotyczne wakacje.

 

 

Gdzie leży i jaka jest Tajlandia?

 Królestwo Tajlandii to państwo leżące w południowo-wschodniej Azji na Półwyspie Indochińskim i częściowo na Półwyspie Malajskim, pomiędzy wodami Oceanu Spokojnego i Indyjskiego. 

 

 

„Thai” w języku tajskim znaczy „wolny”. Do 11 maja 1949 r. kraj ten nazywano Syjam. W Tajlandii, która jest monarchią konstytucyjną, rządy sprawuje król. Od 1 grudnia 2016 królem jest Maha Vajiralongkorn, czyli Rama X.

 

Pałac rodziny królewskiej

Pałac rodziny królewskiej — foto: Pixabay

 

Tajlandia to przede wszystkim kraj nizinny. Jej linia brzegowa ma ponad 2600 km i jest bardzo rozczłonkowana. Do Tajlandii należą też wyspy, z których największą jest wyspa Phuket o powierzchni 542 km², leżąca na Morzu Andamańskim. Kolejne dwie z największych wysp — Koh Samui (280 km²) i Koh Chang (217 km²) położone są w Zatoce Tajlandzkiej. 

 

Charakterystycznym elementem krajobrazu Tajlandii są mogoty — samotnie wystające z morza wapienne skały o stromych zboczach i kopulastych wierzchołkach.

 

Mogoty w Tajlandii

Mogoty w Tajlandii — foto: Pixabay

 

Tajlandia — kraj pełen niespodzianek i egzotyki 

Symbolem Tajlandii jest słoń, którego wizerunek można spotkać w wielu miejscach i na etykietach różnych towarów. Tajowie darzą go ogromnym szacunkiem, a nawet otaczają prawdziwym kultem. Organizowane są święta i wielkie imprezy ku czci i z udziałem słoni.

 

Słoń, symbol Tajlandii

Słoń, symbol Tajlandii — foto: Pixabay

 

W Tajlandii królują orchidee, które rosną tu dosłownie wszędzie. W całym kraju występuje ok. 1300 gatunków tych pięknych, barwnych kwiatów. Niektóre z nich są tak egzotyczne, że nie mają nawet odpowiednika swojej nazwy w języku polskim.

 

W Tajlandii królują orchidee

W Tajlandii królują orchidee — foto: Pixabay

 

W tym przepięknym i tajemniczym kraju obowiązuje kalendarz buddyjski, który rozpoczyna się w momencie śmierci Buddy. Zgodnie z kalendarzem buddyjskim obecny, 2022 rok z kalendarza gregoriańskiego jest w Tajlandii rokiem 2565. Różnice kalendarzowe nie stanowią jednak problemu, bo Tajowie obok kalendarza buddyjskiego używają też naszego kalendarza — gregoriańskiego.

 

Waluta Tajlandii

Walutą obowiązującą w Tajlandii jest bat tajski — THB.

 

1 baht to równowartość 12 groszy.

Według aktualnego kursu NBP 1 THB = 0,1169 (stan na dzień 26 października 2023 r.).

 

1 bat dzieli się na 100 satangów

 

W obiegu są: 

⇒ monety o wartości 25 i 50 satangów oraz 1, 2, 5 i 10 batów

⇒ banknoty o nominale 20, 50, 100, 500, 1000 batów.

Na każdym banknocie  znajduje się wizerunek króla Rama IX, który zmarł w 2016 r.

 

Jaką walutę zabrać na wakacje w Tajlandii?

Popularnym rozwiązaniem jest posiadanie w Tajlandii dolarów amerykańskich i ich wymiana już na miejscu na tajskie baty.

 

W rozliczeniach dolarowych 1 USD = 36,33 THB

 

Należy zabrać ze sobą banknoty 100-dolarowe w najnowszej wersji, ponieważ mniejsze nominały to mniej korzystny kurs. Poza tym starsze wersje dolarów amerykańskich nie są w Tajlandii akceptowane.

Niestety wyjazd na wakacje do tego kraju z dolarami to opcja dość kosztowna, ponieważ wiąże się z koniecznością podwójnego przewalutowania. 

 

Bahty - tajskie pieniądze

Bahty — tajskie pieniądze — foto: Pixabay

 

Mieszkańcy Tajlandii

Tajowie to osoby raczej o drobnej budowie ciała, ale za to pełni energii i z radością życia wypisaną na twarzy. Są sympatyczni, pomocni, zawsze uśmiechnięci, do tego uczciwi i lojalni. W ich obecności turyści mogą mieć duże poczucie bezpieczeństwa. 

 

Ponad 90% ludności Tajlandii to wyznawcy buddyzmu. Wiara i wielowiekowe tradycje są bardzo ważne dla każdego mieszkańca. W tym kraju jest ponad 30 tys. buddyjskich świątyń w przepięknej architekturze, z fantastycznymi malowidłami i różnej wielkości posągami Buddy, a każdy posąg Buddy to dla Taja świętość.

 

Buddyjska świątynia

Buddyjska świątynia — foto: Pixabay

 

Tajowie przejawiają też ogromny szacunek dla rodziny królewskiej i wszystkich jej członków darzą uwielbieniem. W ich obecności absolutnie nie można pozwalać sobie na słowa, czy gesty krytyki w stosunku do jaśnie panujących i ich rodziny. Nawet niedbałe traktowanie banknotów z wizerunkiem króla mogą odebrać jako obraźliwe.

 

Głowa, jako że znajduje się najwyżej, jest dla Tajów najważniejszą częścią ciała, którą należy szanować i czcić. Trzeba o tym pamiętać, bo pod żadnym pozorem nie można jej dotykać u innych osób, dlatego pogłaskanie dziecka po głowie jest tu niedopuszczalne

 

Tajska kuchnia 5 smaków 

Tajlandia jest także rajem dla smakoszy. Kraj ten słynie z najlepszej i najbardziej urozmaiconej kuchni na świecie, która przez kolejne wieki kształtowała się pod wpływem kuchni chińskiej i indyjskiej. Kuchnia tajska bazuje na zrównoważeniu 5 podstawowych smaków — ostrego, słodkiego, kwaśnego, słonego i gorzkiego. Jej podstawą jest ryż i makaron, z których w połączeniu z mięsem i warzywami przygotowuje się większość tajskich dań. 

 

Kuchnia tajska

Kuchnia tajska — foto: Pixabay

 

Potrawy tajskiej kuchni najczęściej są dość pikantne, a ostre tajskie zupy z dużą ilością warzyw i mięsa zyskały już zwolenników na całym świecie.

 

Tajlandia słynie też z aromatycznych przypraw i świeżych owoców. Jednym z nich jest durian — najdroższy i w dodatku śmierdzący owoc wielkości piłki. Lokalne specjały można kupić dość tanio od ulicznych sprzedawców. To z ich straganów nad ulicami unoszą się zniewalające zapachy. 

 

Owoc durianu

Owoce durianu — foto: Pixabay

 

Uliczne bary w Tajlandii

Uliczne bary w Tajlandii — foto: Pixabay

 

Co to są tuk-tuki?

Tuk-tuki to charakterystyczny element scenerii ulicznej w Tajlandii.  Ten widok jest typowy dla całej Azji Południowo-Wschodniej. To najpopularniejszy środek transportu — trójkołowe motorki, którymi na drogach Tajlandii jeżdżą dosłownie wszyscy (nawet można na nich zobaczyć zakonnice w habitach). Wieczorami ich światła na ulicach wyglądają jak wylewająca się czerwona lawa. 

 

Tuk-tuki to także popularne tajskie taksówki (trzeba jednak pamiętać o ustaleniu ceny przejazdu przed kursem). Można też wypożyczyć tuk-tuka i w ten sposób zwiedzać Tajlandię — konieczne jest przy tym założenie kasku. Na tym środku lokomocji wysocy Europejczycy wyglądają nieco zabawnie, gdy jadą z kolanami znajdującymi się prawie pod brodą. Do tego jazda mocno podnosi poziom adrenaliny, ale warto spróbować!

 

Taxi, tuk-tuki

Taxi, tuk-tuki — foto: Pixabay

 

Na tajskich bazarach

Na tajskich bazarach można znaleźć prawie wszystko — począwszy od luksusowych wyrobów z jedwabiu (ręcznie malowane szlafroki i piżamy), bambusa czy srebra, poprzez pamiątki, dewocjonalia, meble czy dzieła sztuki oraz rękodzieła i tanią, ale bardzo oryginalną biżuterię. Na ogromnym targu Chatuchak znajdującym się w Bangkoku jest aż 8 tys. straganów. Tu na zakupach można dosłownie dostać zawrotu głowy, a ogromu i asortymentu sprzedawanych towarów nie sposób sobie nawet wyobrazić. 

 

Bazar w Bangkoku

Bazar w Bangkoku — foto: Pixabay

 

Uliczne tajskie bazary mają swój klimat, specyfikę i zapach, ponieważ wokół nich rozciągają się stragany z najprzeróżniejszym jedzeniem, na których można kupić takie dziwne potrawy jak grillowane gady, czy zupa z głów. Do tego wszechobecne są soki ze świeżo wyciśniętych owoców, które smakują wybornie i wyglądają bardzo kolorowo. 

Tajski bazar to miejsce, gdzie na każdego działa magia orientalnych zakupów, ale warto pamiętać o konieczności targowania się, bo początkowe ceny na bazarach są zawsze zawyżone. Poza tym w Tajlandii, jak we wszystkich krajach azjatyckich targowanie się jest to rytuał.

 

Wyjątkową atrakcją turystyczną są pływające stragany. To wąskie łódki  znajdujące się  na wodzie, z których Tajowie sprzedają świeże owoce i warzywa. Można kupić na nich także mięso, ryby i różne lokalne przysmaki. 

 

Pływający targ
Pływający targ  — foto: Pixabay

 

Niesamowite wrażenie robi słynny bazar w Mae Klong (80 km od Bangkoku) umieszczony przy torach, po których kilka razy dziennie przejeżdża pociąg. Na tym niesamowitym targu  w czasie przejazdu pociągu stragany są zwijane.

 

Bazar przy torach

Bazar przy torach — foto: Pixabay

 

Tajski masaż dla ciała i duszy

Po długim locie z Europy masaż jest jedynym sposobem na to, aby wyeliminować zmęczenie i szybko postawić swój organizm na nogi. Salony masażu można spotkać na każdym kroku. Ceny usług są zróżnicowane, ale zwykle te w hotelach są najdroższe. Tradycyjne miejsca tajskiego masażu to małe pomieszczenia udekorowane w stylu wschodnim, często z dużą ilością kwiatów (np. storczyków) z przyjemnym zapachem i dyskretną muzyką w tle. Masażystami są kobiety i mężczyźni zwykle wyglądający jak małolaty, chociaż tak naprawdę są już dorośli (w przypadku lokalsów wiek często jest trudny do określenia).

 

Masaż tajski to połączenie akupresury, jogi i rozciągania. Techniki masażu opracowane zostały przed niemal 300 laty. Początkowo masaż taki był wykonywany tylko członkom rodziny królewskiej, a teraz jest bardzo popularny na całym świecie.

 

Masaż tajski

Masaż tajski — foto: Pixabay

 

Istnieje wiele jego odmian – klasyczny, z olejkami, ziołami, całego ciała, stóp, pleców lub głowy. Wybór jest ogromny, dlatego warto opowiedzieć masażyście o swoich dolegliwościach i wysłuchać propozycji. Tajscy masażyści doskonale znają anatomię ciała i potrafią masażem zdziałać prawdziwe cuda, aby klient poczuł się lekko na ciele i duszy.

 

Tajski masaż koniecznie należy uwzględnić w harmonogramie wakacji w tym kraju, szczególnie gdy ktoś jest zestresowany i pozbawiony energii.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.