Wróć do listy artykułów

Meksyk — wakacje all inclusive na Jukatanie

Warto wiedzieć | 17-11-2017, Aktualizacja: 15-11-2023
meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk wakacje na jukatanie, meksyk jukatan, jukatan nurkowanie, meksyk nurkowanie, meksyk półwysep jukatan, meksyk cenoty, jukatan co zobaczyć, jukatan atrakcje
Największa atrakcja turystyczna w Meksyku, czyli słynna piramida Chichen Itza znajduje się na Jukatanie, niedaleko kurortu Cancun — foto: magicaltravelling z Pixabay.

Półwysep Jukatan słynie z pięknych, piaszczystych plaż oblewanych szmaragdowymi wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej, luksusowych kurortów oraz zawsze świetnej pogody. Turystów urzeka tu historia i kultura Majów z majestatycznymi ruinami starożytnych miast i piramid oraz niesamowita przyroda. Kąpiele w leczniczych błotach, nurkowanie w bajecznej rafie koralowej i cenotach, czy pływanie z żółwiami, będą niezapomnianym przeżyciem fantastycznych wakacji w Meksyku.

 

 

 

Dla kogo wakacje na Jukatanie?

Półwysep Jukatan podzielony jest pomiędzy 3 państwa: Meksyk, Belize i Gwatemalę. Na meksykańskiej, największej części Półwyspu znajduje się wszystko, czego na wymarzony urlop może oczekiwać nawet najbardziej wymagający turysta. Na Jukatanie mogą planować wypoczynek osoby lubiące błogie leniuchowanie na rajskich plażach. To również idealne miejsce dla turystów preferujących aktywny wypoczynek, bo są tu doskonałe warunki do nurkowania i uprawiania różnych sportów wodnych oraz do pieszych wędrówek.

 

Nurkowanie w cenotach

Nurkowanie w cenotach — foto: Pixabay

 

Na Półwyspie Jukatan znajdą coś dla siebie miłośnicy przyrody i pasjonaci historii. Goście mają do dyspozycji hotele z ofertą skrojoną na każdą kieszeń, w tym i te bardzo ekskluzywne z bogatym zapleczem turystycznym i kulturalnym. Odpowiednie hotele znajdą dla siebie zarówno single i pary stroniące od dziecięcego gwaru, jak i rodziny z dziećmi, gdzie wiele atrakcji przygotowano dla najmłodszych.


Region znany jest z urzekającej Riwiery Maya i zlokalizowanych tam popularnych kurortów z luksusowymi kompleksami hotelowymi, gwarantującymi komfortowy wypoczynek, klubami nocnymi dla lubiących imprezować i ekskluzywnymi butikami na luksusowe zakupy.

 

Plaże Jukatanu

 

Plaże na Jukatanie

Zjawiskowe plaże na Jukatanie — foto: Pixabay

 

Ale Jukatan to przede wszystkim ciągnące się kilometrami, bajeczne plaże pokryte białym piaskiem, które już samym widokiem zachęcają do błogiego wypoczynku i relaksu na wakacjach w Meksyku. Można wypoczywać tu na leżaku lub w hamaku zawieszonym między otaczającymi plażę palmami. Plaże oblewają ciepłe, przejrzyste wody w urzekającym szmaragdowym kolorze i mieniące się w słońcu złotymi refleksami. Plaże na Jukatanie są piękne, czyste i zadbane. Chociaż wszystkie są publiczne, to na te zlokalizowane przy hotelach trudno wejść, bo trzeba przejść przez teren hotelu. Wejście publiczne umożliwia nieograniczone poruszanie się po plażach i przechodzenie z jednej na drugą.

 

Przyroda na Jukatanie

Półwysep Jukatan obfituje w cuda przyrody i niepowtarzalne formy utworzone przez zjawiska krasowe w wapieniu. Jukatan w znacznej części porasta las tropikalny, któremu idealne warunki zapewnia panujący tu klimat równikowy. Jukatańska fauna i flora zachwyca swoją różnorodnością i niepowtarzalnością. Miłośnicy kontaktów z naturą będą tu wprost oczarowani. Żeby, choć częściowo poznać skarby natury, jakie kryje półwysep, nie wystarczy przyjechać tu tylko raz.

 

Jakie przyrodnicze atrakcje powinny znaleźć się na ich liście „must see” w czasie wakacji w tym zakątku świata?

 

Kąpiele i nurkowanie w cenotach

 

Cenoty na Jukatanie

Cenoty na Jukatanie — foto: Pixabay

 

Najciekawszym i najpiękniejszym cudem przyrody w Meksyku są cenoty. To głębokie, naturalne studnie krasowe, utworzone w skale wapiennej, które występują jedynie na Jukatanie. Jest ich tu kilka tysięcy — trudno określić ile, bo różne źródła podają rozbieżne dane. Jedynie połowa z nich została udostępniona. Szacuje się, że sieć podziemnych korytarzy i kanałów ma ponad 500 km długości. Nazwa cenota w języku Majów oznacza „jaskinię z wodą”. 

 

Wypełnione są słodką, ciepłą i krystalicznie czystą wodą, filtrowaną przez wapienne podłoże. Cenoty mogą być bardzo różne — najstarsze z nich, czyli otwarte i otoczone bujną, tropikalną roślinnością, półotwarte, oświetlone przez otwór w sklepieniu i zamknięte, ukryte w jaskiniach, z niesamowitymi stalaktytami, stalagmitami i formacjami skalnymi. Niektóre cenoty połączone są ze sobą podziemnymi korytarzami. To idealne miejsce do nurkowania, ale tylko dla doświadczonych nurków.

 

Cenoty w wierzeniach Majów były miejscami świętymi. Wierzyli oni, że studnie prowadzą w zaświaty. Przede wszystkim jednak, przez cały rok były one dla nich źródłem wody pitnej. Większość miast Majowie budowali wokół tych naturalnych świętych studni. Najsłynniejsza i największa cenota na Jukatanie to Ik Kil, położona niedaleko Chichen Itza. 

 

Obecnie wiele z nich zostało przystosowanych do celów rekreacyjnych i turystycznych, czyli do zwiedzania, kąpieli i nurkowania. Które z nich warto odwiedzić w czasie wakacji all inclusive na półwyspie Jukatan?

 

Kąpiele i nurkowanie w cenotach

Kąpiele i nurkowanie w cenotach — foto: Pixabay

 

Meksykańskie parki i rezerwaty z cenotami

 

W ekoparku Kantun Chi na Rivierze Maya są cenoty i podziemna rzeka. W pięciu różnych cenotach można pływać, nurkować, skakać do wody i relaksować się na kajaku. Na pobyt tu warto przeznaczyć cały dzień.

 

Río Secreto to rezerwat przyrody znajdujący się w okolicy Playa del Carmen. Do tego rezerwatu włączono jaskinie z przepięknymi cenotami, urzekającymi stalaktytami i stalagmitami oraz lasy deszczowe.

 

 Jaskinia z cenotami, stalaktytami i stalagmitami

 Jaskinia z cenotami, stalaktytami i stalagmitami — foto: Pixabay

 

Rezerwat Biosfery Rio Lagartos

Na wschodnim krańcu Półwyspu nad Zatoką Meksykańską znajduje się naturalny Rezerwat Biosfery UNESCO — Rio Lagartos. W rezerwacie tym są małe zatoczki, plaże, wydmy, lasy namorzynowe, bagna, trzcinowiska i przybrzeżne laguny. Rezerwat zamieszkuje ponad 300 gatunków ptaków i można tu obserwować m.in. różowe flamingi, czaple i kormorany oraz spotkać żółwie i krokodyle. W rezerwacie organizowane są rejsy po rzece, a w ramach relaksu można też zażyć kąpieli w leczniczych błotach.

 

Krokodyl w rezerwacie — foto: Pixabay

 

Saliny Las Coloradas

Saliny Las Coloradas są miejscem pozyskiwania soli z morskiej wody. Znajdują się w wiosce o tej samej nazwie. Region ten znany był z produkcji soli już w czasach starożytnych Majów.  Saliny mają niesamowity różowy kolor, dzięki mikroorganizmom żyjącym w zbiornikach wodnych. To skorupiaki Artemia, które ze względu na bardzo duże zasolenie są jedynymi mieszkańcami salin. Po wodach zbiorników brodzi wiele flamingów, bo skorupiaki są ich pożywieniem.

 

Zatoka Akumal i pływanie z żółwiami

 

Nurkowanie z żółwiami

Nurkowanie z żółwiami — foto: Pixabay

 

Zatoka Akumal to spokojna część wybrzeża Jukatanu, gdzie w naturalnym środowisku można spotkać ogromne żółwie. Gromadzą się tu dzięki wyjątkowej trawie porastającej dno zatoki, która jest dla nich przysmakiem. Można tu pływać z rurką i podglądać te olbrzymy (nurkowanie i dotykanie żółwi jest zabronione). W Akumal rafa koralowa znajduje się zaledwie parę metrów od plaży. Ta meksykańska, to druga co do wielkości rafa na świecie.

 

Kolorowa Laguna Bacalar

 

Laguna Bacalar

Laguna Bacalar — foto: Pixabay

 

Do najbardziej malowniczych miejsc na Jukatanie należy Laguna Bacalar, położona nieopodal miejscowości Bacalar. Jej wody przybierają różne odcienie błękitu — turkusowe przeplatają się z błękitnymi, szmaragdowymi i lazurowymi. Laguna ma 42 km długości i w najszerszych miejscach do 2 km szerokości.   

                   

Prekolumbijskie skarby Jukatanu

Półwysep Jukatan słynie z licznych miast i ruin —  prekolumbijskich perełek architektury i kultury Majów.

 

Zabytki Majów na Jukatanie

Chichen Itza na Jukatanie — foto: Pixabay

 

W antycznych miastach Chichen Itza i Tulum podziwiać można pozostałości po cywilizacji Majów. To największe skupiska monumentalnych budowli z tamtego okresu, które w niezłym stanie przetrwały do dziś. W 1988 r. stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá zostało  wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a od 2007 r. jest uznawane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Prekolumbijskie ruiny w Tulum są też bardzo popularne wśród turystów. To jedyne miasto Majów, które zostało zbudowane nad brzegiem morza na 12- metrowym klifie.

 

Prekolumbijskie ruiny w Tulum

Prekolumbijskie ruiny w Tulum — foto: Pixabay

 

Cobá — miasto Majów, obecnie stanowisko archeologiczne na Jukatanie udostępnia do zwiedzania tylko część ruin, ponieważ ich większy obszar porasta dżungla.

 

Piramida w Meksyku - Coba

Piramida w Meksyku — Coba — foto: Pixabay

 

Na podobieństwo Chichen Itza, Majowie zbudowali Mayapan.  Podczas przesilenia wiosennego i jesiennego na piramidzie Kukulkana można obserwować cień Pierzastego Węża. 

 

Jedno z najlepiej zachowanych miast Majów to Uxmal, budowany przez kilka stuleci. Można tu wejść po stromych stopniach na jedną z piramid.Kiedy jechać na wakacje na Półwysep Jukatan w Meksyku?

 

Plaża na Jukatanie

Plaża na Jukatanie — foto: Pixabay

 

Wakacje all inclusive na Półwyspie Jukatan to gwarancja wspaniałych przeżyć i fantastycznych doznań. Kto odwiedzi Jukatan choćby raz, zapewne zechce tu wrócić, bo tak wielu atrakcji nie sposób zobaczyć w ciągu jednego urlopu w Meksyku.

 

Planując wycieczkę na Jukatan i zwiedzanie tych fantastycznych miejsc, warto wybrać się tam w porze zimowej suchej, czyli od listopada do kwietnia. W tym czasie jest ciepło jak u nas latem, a jednocześnie nie męczy wysoka wilgotność i upał, które utrudniają zwiedzanie. Osoby, którym upały nie straszne, mogą odwiedzać Jukatan przez cały rok.

 

Dla zapewnienia odpowiednio wysokiego standardu wczasów, przy jednocześnie niższych kosztach, warto zaplanować wyjazd do Meksyku z niemieckim biurem podróży i z wylotem z Niemiec.

Przed wyjazdem warto sprawdzić aktualne wymagania wjazdowe dotyczące Meksyku, które publikowane są na stronie MSZ i odpowiednio przygotować się do podróży.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.