Wróć do listy artykułów

Meksyk jesienią i zimą — wakacje na Jukatanie

Warto wiedzieć | 17-11-2017, Aktualizacja: 02-09-2022
meksyk wakacje, meksyk wczasy, meksyk wycieczki, meksyk all inclusive, meksyk last minute, meksyk z niemiec, meksyk 2023, wakacje na jukatanie, meksyk jukatan, jukatan nurkowanie, meksyk nurkowanie, meksyk półwysep jukatan, meksyk cenoty, jesień 2022, zima 2023
Największa atrakcja turystyczna w Meksyku, czyli słynna piramida Chichen Itza znajduje się w Cancun na Jukatanie — foto: Pixabay.

Półwysep Jukatan słynie z pięknych, piaszczystych plaż oblewanych szmaragdowymi wodami Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej, luksusowych kurortów oraz zawsze świetnej pogody. Turystów urzeka tu historia i kultura Majów z majestatycznymi ruinami starożytnych miast i piramid oraz niesamowita przyroda. Kąpiele w leczniczych błotach, nurkowanie w bajecznej rafie koralowej i cenotach, czy pływanie z żółwiami, będą niezapomnianym przeżyciem fantastycznych wakacji w sezonie jesień 2022 i zima 2023 w Meksyku.

 

 

Dla kogo wakacje na Jukatanie?

Półwysep Jukatan podzielony jest pomiędzy 3 państwa: Meksyk, Belize i Gwatemalę. Na meksykańskiej, największej części Półwyspu znajduje się wszystko, czego na wymarzony urlop może oczekiwać nawet najbardziej wymagający turysta. Na Jukatanie mogą planować wypoczynek osoby lubiące błogie leniuchowanie na rajskich plażach. To również idealne miejsce dla turystów preferujących aktywny wypoczynek, bo są tu doskonałe warunki do nurkowania i uprawiania różnych sportów wodnych oraz do pieszych wędrówek.

 

Nurkowanie w cenotach

Nurkowanie w cenotach — foto: Pixabay

 

Na Półwyspie Jukatan znajdą coś dla siebie miłośnicy przyrody i pasjonaci historii. Goście mają do dyspozycji hotele z ofertą skrojoną na każdą kieszeń, w tym i te bardzo ekskluzywne z bogatym zapleczem turystycznym i kulturalnym. Odpowiednie hotele znajdą dla siebie zarówno single i pary stroniące od dziecięcego gwaru, jak i rodziny z dziećmi, gdzie wiele atrakcji przygotowano dla najmłodszych.


Region znany jest z urzekającej Riwiery Maya i zlokalizowanych tam popularnych kurortów z luksusowymi kompleksami hotelowymi, gwarantującymi komfortowy wypoczynek, klubami nocnymi dla lubiących imprezować i ekskluzywnymi butikami na luksusowe zakupy.

 

Plaże Jukatanu

 

Plaże na Jukatanie

Zjawiskowe plaże na Jukatanie — foto: Pixabay

 

Ale Jukatan to przede wszystkim ciągnące się kilometrami, bajeczne plaże pokryte białym piaskiem, które już samym widokiem zachęcają do błogiego wypoczynku i relaksu na wakacjach w Meksyku. Można wypoczywać tu na leżaku lub w hamaku zawieszonym między otaczającymi plażę palmami. Plaże oblewają ciepłe, przejrzyste wody w urzekającym szmaragdowym kolorze i mieniące się w słońcu złotymi refleksami. Plaże na Jukatanie są piękne, czyste i zadbane. Chociaż wszystkie są publiczne, to na te zlokalizowane przy hotelach trudno wejść, bo trzeba przejść przez teren hotelu. Wejście publiczne umożliwia nieograniczone poruszanie się po plażach i przechodzenie z jednej na drugą.

 

 

Przyroda na Jukatanie

Półwysep Jukatan obfituje w cuda przyrody i niepowtarzalne formy utworzone przez zjawiska krasowe w wapieniu. Jukatan w znacznej części porasta las tropikalny, któremu idealne warunki zapewnia panujący tu klimat równikowy. Jukatańska fauna i flora zachwyca swoją różnorodnością i niepowtarzalnością. Miłośnicy kontaktów z naturą będą tu wprost oczarowani. Żeby, choć częściowo poznać skarby natury, jakie kryje półwysep, nie wystarczy przyjechać tu tylko raz. Jakie przyrodnicze atrakcje powinny znaleźć się na ich liście „must see” ?

 

Kąpiele i nurkowanie w cenotach

 

Cenoty na Jukatanie

Cenoty na Jukatanie — foto: Pixabay

 

Najciekawszym i najpiękniejszym cudem przyrody w Meksyku są cenoty. To głębokie, naturalne studnie krasowe, utworzone w skale wapiennej, które występują jedynie na Jukatanie. Jest ich tu kilka tysięcy — trudno określić ile, bo różne źródła podają rozbieżne dane. Jedynie połowa z nich została udostępniona. Szacuje się, że sieć podziemnych korytarzy i kanałów ma ponad 500 km długości. Nazwa cenota w języku Majów oznacza „jaskinię z wodą”. 

 

Wypełnione są słodką, ciepłą i krystalicznie czystą wodą, filtrowaną przez wapienne podłoże. Cenoty mogą być bardzo różne — najstarsze z nich, czyli otwarte i otoczone bujną, tropikalną roślinnością, półotwarte, oświetlone przez otwór w sklepieniu i zamknięte, ukryte w jaskiniach, z niesamowitymi stalaktytami, stalagmitami i formacjami skalnymi. Niektóre cenoty połączone są ze sobą podziemnymi korytarzami. To idealne miejsce do nurkowania, ale tylko dla doświadczonych nurków.

 

Cenoty w wierzeniach Majów były miejscami świętymi. Wierzyli oni, że studnie prowadzą w zaświaty. Przede wszystkim jednak, przez cały rok były one dla nich źródłem wody pitnej. Większość miast Majowie budowali wokół tych naturalnych świętych studni. Najsłynniejsza i największa cenota na Jukatanie to Ik Kil, położona niedaleko Chichen Itza. 

 

Obecnie wiele z nich zostało przystosowanych do celów rekreacyjnych i turystycznych, czyli do zwiedzania, kąpieli i nurkowania. Które z nich warto odwiedzić w czasie wakacji all inclusive na półwyspie Jukatan?

 

Kąpiele i nurkowanie w cenotach

Kąpiele i nurkowanie w cenotach — foto: Pixabay

 

Parki i rezerwaty z cenotami

W ekoparku Kantun Chi na Rivierze Maya są cenoty i podziemna rzeka. W pięciu różnych cenotach można pływać, nurkować, skakać do wody i relaksować się na kajaku. Na pobyt tu warto przeznaczyć cały dzień.

 

Río Secreto to rezerwat przyrody znajdujący się w okolicy Playa del Carmen. Do tego rezerwatu włączono jaskinie z przepięknymi cenotami, urzekającymi stalaktytami i stalagmitami oraz lasy deszczowe.

 

 Jaskinia z cenotami, stalaktytami i stalagmitami

 Jaskinia z cenotami, stalaktytami i stalagmitami — foto: Pixabay

 

Rezerwat Biosfery Rio Lagartos

Na wschodnim krańcu Półwyspu nad Zatoką Meksykańską znajduje się naturalny Rezerwat Biosfery UNESCO — Rio Lagartos. W rezerwacie tym są małe zatoczki, plaże, wydmy, lasy namorzynowe, bagna, trzcinowiska i przybrzeżne laguny. Rezerwat zamieszkuje ponad 300 gatunków ptaków i można tu obserwować m.in. różowe flamingi, czaple i kormorany oraz spotkać żółwie i krokodyle. W rezerwacie organizowane są rejsy po rzece, a w ramach relaksu można też zażyć kąpieli w leczniczych błotach.

 

Krokodyl w rezerwacie — foto: Pixabay

 

Saliny Las Coloradas

Saliny Las Coloradas są miejscem pozyskiwania soli z morskiej wody. Znajdują się w wiosce o tej samej nazwie. Region ten znany był z produkcji soli już w czasach starożytnych Majów.  Saliny mają niesamowity różowy kolor, dzięki mikroorganizmom żyjącym w zbiornikach wodnych. To skorupiaki Artemia, które ze względu na bardzo duże zasolenie są jedynymi mieszkańcami salin. Po wodach zbiorników brodzi wiele flamingów, bo skorupiaki są ich pożywieniem.

 

Zatoka Akumal i pływanie z żółwiami

 

Nurkowanie z żółwiami

Nurkowanie z żółwiami — foto: Pixabay

 

Zatoka Akumal to spokojna część wybrzeża Jukatanu, gdzie w naturalnym środowisku można spotkać ogromne żółwie. Gromadzą się tu dzięki wyjątkowej trawie porastającej dno zatoki, która jest dla nich przysmakiem. Można tu pływać z rurką i podglądać te olbrzymy (nurkowanie i dotykanie żółwi jest zabronione). W Akumal rafa koralowa znajduje się zaledwie parę metrów od plaży. Ta meksykańska, to druga co do wielkości rafa na świecie.

 

Kolorowa Laguna Bacalar

 

Laguna Bacalar

Laguna Bacalar — foto: Pixabay

 

Do najbardziej malowniczych miejsc na Jukatanie należy Laguna Bacalar, położona nieopodal miejscowości Bacalar. Jej wody przybierają różne odcienie błękitu — turkusowe przeplatają się z błękitnymi, szmaragdowymi i lazurowymi. Laguna ma 40 km długości i jest szeroka na 4 m.   

                   

Prekolumbijskie skarby Jukatanu

Półwysep Jukatan słynie z licznych miast i ruin —  prekolumbijskich perełek architektury i kultury Majów.

 

Zabytki Majów na Jukatanie

Chichen Itza na Jukatanie — foto: Pixabay

 

W antycznych miastach Chichen Itza i Tulum podziwiać można pozostałości po cywilizacji Majów. To największe skupiska monumentalnych budowli z tamtego okresu, które w niezłym stanie przetrwały do dziś. W 1988 r. stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá zostało  wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a od 2007 r. jest uznawane za jeden z siedmiu nowych cudów świata. Prekolumbijskie ruiny w Tulum są też bardzo popularne wśród turystów. To jedyne miasto Majów, które zostało zbudowane nad brzegiem morza na 12- metrowym klifie.

 

Prekolumbijskie ruiny w Tulum

Prekolumbijskie ruiny w Tulum — foto: Pixabay

 

Cobá — miasto Majów, obecnie stanowisko archeologiczne na Jukatanie udostępnia do zwiedzania tylko część ruin, ponieważ ich większy obszar porasta dżungla.

 

Piramida w Meksyku - Coba

Piramida w Meksyku — Coba — foto: Pixabay

 

Na podobieństwo Chichen Itza, Majowie zbudowali Mayapan.  Podczas przesilenia wiosennego i jesiennego na piramidzie Kukulkana można obserwować cień Pierzastego Węża. 

 

Jedno z najlepiej zachowanych miast Majów to Uxmal, budowany przez kilka stuleci. Można tu wejść po stromych stopniach na jedną z piramid.Kiedy jechać na wakacje na Półwysep Jukatan w Meksyku?

 

Plaża na Jukatanie

Plaża na Jukatanie — foto: Pixabay

 

Wakacje all inclusive na Półwyspie Jukatan to gwarancja wspaniałych przeżyć i fantastycznych doznań. Kto odwiedzi Jukatan choćby raz, zapewne zechce tu wrócić, bo tak wielu atrakcji nie sposób zobaczyć w ciągu jednego urlopu w Meksyku.

 

Planując wycieczkę na Jukatan i zwiedzanie tych fantastycznych miejsc, warto wybrać się tam w porze zimowej suchej, czyli od listopada do kwietnia. W tym czasie jest ciepło jak u nas latem, a jednocześnie nie męczy wysoka wilgotność i upał, które utrudniają zwiedzanie. Osoby, którym upały nie straszne, mogą odwiedzać Jukatan przez cały rok.

 

Dla zapewnienia odpowiednio wysokiego standardu wczasów, przy jednocześnie niższych kosztach, warto zaplanować wyjazd do Meksyku z niemieckim biurem podróży i z wylotem z Niemiec

 

 

Wakacje na Jukatanie, a koronawirus

Dotychczas w czasie pandemii COVID-19 nie było problemów z wjazdem do Meksyku i z pobytem w tym kraju, ani nie wprowadzano dla turystów szczególnych obostrzeń kowidowych. Z uwagi na dynamikę pandemii mogą być jednak wprowadzone zasady wjazdu do Meksyku, które obowiązywałyby również przy wjeździe na Półwysep Jukatan. Przed wyjazdem należy zatem sprawdzić na stronie MSZ aktualne wymagania wjazdowe dotyczące Meksyku, aby odpowiednio przygotować się do podróży.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Narty zima 2023

Zimowe wakacje 2023 za granicą w znanych ośrodkach narciarskich w Europie – Austria, Włochy, Szwajcaria, Francja, Słowacja i Czechy

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.