Wróć do listy artykułów

Wycieczka do Meksyku – informacje turystyczne

Warto wiedzieć | 17-11-2017
Wycieczka do Meksyku – informacje turystyczne

Meksyk jest trzecim co do wielkości krajem Ameryki Północnej. Kryje w sobie wiele ciekawych atrakcji dla każdego. Miłośnicy historii mogą zwiedzić urokliwe i zabytkowe budowle, za to osoby spragnione pięknych widoków, mają okazję przechadzać się górskimi szlakami, wejść na szczyt wulkanu, zwiedzić podwodny świat oraz magiczne jaskinie stworzone przez samą matkę naturę.

 

Klimat w Meksyku

Ze względu na ukształtowanie terenu oraz rozległą powierzchnię, Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem. Północna i środkowa cześć kraju położona jest w strefie zwrotnikowej, na której panuje sucha i gorąca atmosfera. Południe zaś to region klimatu podrównikowego wilgotnego – występuje w Kordylierze Wulkanicznej i na Jukatanie – oraz suchego, który obejmuje południową część Sierra Madre. Tereny górzyste wyróżniają się sublimatem górskim i występowaniem klimatycznej piętrowości.

 

 

Pogoda w Meksyku

Całoroczne temperatury w Meksyku pozwalają na wypoczynek w dowolnym terminie. Występują tu właściwie dwie pory roku: letnia – deszczowa oraz zimowa – sucha. W okresie od maja do października pojawiają się wysokie opady deszczu, które orzeźwiają gorące powietrze. W zależności od regionu w tym terminie temperatury wahają się między 25-35°C w dzień, natomiast w nocy spadają do 15-25°C. W sezonie zimowym powietrze jest zdecydowanie mniej wilgotne i duszne. Na termometrach w dzień zaobserwujemy od 21-31°C, za to w nocy temperatury mogą się wahać od 10-20°C, a w tych chłodniejszych regionach mogą spaść nawet do 6°C.

 

 

Ciekawostki o Meksyku

Jakie ciekawostki związane są z Meksykiem? Oto najlepsze z nich:

 

1. Oficjalna nazwa kraju to Meksykańskie Stany Zjednoczone.

2. Największe miasto na świecie (ponad 25 milionów mieszkańców) oraz najstarsze w Ameryce Północnej to stolica Meksyku – Mexico City.

3. Najludniejszy kraj hiszpańskojęzyczny na świecie to właśnie Meksyk. 

4. Stolica Meksyku została zbudowana ponoć na wyschniętym jeziorze. 

5. Teren całego kraju położony jest w miejscu, które jest najbardziej podatne na trzęsienia Ziemi. 

6. Wprowadzone na świat produkty przez Meksyk to: czekolada, kukurydza i chili.

7. Na terenie Meksyku żyje ok. 5,6% osób (ok. 6 776 280 osób) powyżej 15 roku życia, które nie potrafią pisać, ani czytać.

8. Zarobki minimalne w Meksyku wynoszą 66,45 pesos dziennie (ok. 15,6 zł) – dane z 2015 r.

9. W zwyczaju meksykanów prezentów nie daje się dzieciom na Boże Narodzenie, tylko 6 stycznia w dniu Trzech Króli.

10. W centrum stolicy Meksyku jest obecnie 12 „drapaczy chmur” – budynków o wysokości ponad 150 m.

11. Wysokie budynki zazwyczaj budowane są daleko od siebie, aby nie stwarzały zagrożenia przewrócenia się na siebie podczas trzęsienia Ziemi. 

12. Okazuje się, że największa piramida na świecie wcale nie leży w Egipcie, a w Meksyku. Ciekawostką jest, że słynna piramida Chichen Itza uznawana jest za jeden z cudów świata. 

13. W mieście Plaza Mexico – czyli na największej arenie na świecie – odbywają się popularne walki byków. Trwają one od listopada do kwietnia. 

14. W restauracjach gwizdanie na kelnerów przez meksykanów jest czymś zupełnie normalnym. Nie oznacza to braku szacunku. 

15. Narodowym alkoholem Meksyku jest Tequila i Brandy, a owocem – awokado. 

 

 

Atrakcje Meksyku

Meksyk to niekończąca się przygoda dla zmysłów z parującymi dżunglami, dymiącymi wulkanami pokrytymi śniegiem, pustyniami porośniętymi kaktusami oraz 10,000 km wybrzeża z piaszczystymi plażami i lagunami pełnymi podwodnego życia.

Przed-hiszpańskie cywilizacje wybudowały jedne z największych na świecie obiektów archeologicznych, takich jak piramidy Teotihuacán i wykwintne świątynie Majów w Palenque. Epoka hiszpańskiej kolonizacji pozostawiła po sobie przepiękne miasta pełne ocienionych drzewami placów oraz bogato zdobionych kamiennych kościołów i kamienic. Współczesny Meksyk doświadczył powstania wielkiej architektury i sztuki dzięki takim sławom jak Diego Rivera i Frida Kahlo. Muzea światowej rangi oraz galerie sztuki są świadectwem fascynującej historii i nieskończonej weny twórczej tego kraju. Popkultura jest również bardzo barwna od podziemnych klubów tanecznych, sztuki ulicznej miasta Meksyku, po cudowne ręczne wyroby ludności tubylczej. Poza historycznymi miejscami oraz wielkimi dziełami sztuki, mamy okazje przenieść się do podwodnego świata, w którym możemy podziwiać 1200 konstrukcji rozmieszczonych na obszarze całego Narodowego Parku Morskiego. Na terenie Meksyku zobaczymy także niespotykane i bardzo urokliwe jaskinie – El Castillo, Cenote Ik Kil czy Sistema Dos Ojos – jest ich o wiele więcej! Nacieszyć oczy mogą także miłośnicy pieszych wędrówek oraz przepięknych widoków, wchodząc na szczyt wulkanu Popocatépetl czy Peña de Bernal.

 

 

Bezpieczeństwo turystów w Meksyku

Zdania na temat bezpieczeństwa w Meksyku są podzielone. Czy możemy czuć się bezpiecznie w tym kraju? A może wręcz przeciwnie? Jako turyści zdecydowanie nie zagraża nam żadne niebezpieczeństwo, a szczególnie wtedy, kiedy jedziemy wyłącznie w celach wypoczynkowych i nie zamierzamy opuszczać hotelu. Na terenie Meksyku są także miasta, w których działają gangi narkotykowe na duża skalę, a liczba przestępstw mrozi krew w żyłach, dlatego warto wcześniej rozeznać się i poczytać o danym terenie. Nie oznacza to jednak, że nie możemy pojechać do danego regionu, ponieważ wiele meksykańskich stanów ma dużą powierzchnię i nie każde miejsce jest niebezpieczne. Nie powinniśmy jednak kusić losu i chodzić samodzielnie po pustych uliczkach bądź zakamarkach centrum Mexico City. Nad bezpieczeństwem przyjezdnych i nie tylko, panują patrole wojskowe i policyjne, szczególnie w miastach turystycznych tj. Cancun, Playa del Carmen czy Mérida. Możemy ich zobaczyć na każdym kroku. Mimo wszystko przed wyjazdem do krajów latynoskich powinniśmy zapoznać się z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa oraz podstawowymi zagrożeniami.

 

 

Jaka waluta obowiązuje w Meksyku?

Walutą obowiązującą w Meksyku jest peso meksykańskie. Międzynarodowy skrót to MXN, natomiast oznaczeniem waluty jest Mex$ lub $. W 1770 r. pierwszym symbolem jednostki pieniężnej Meksyku był „$” powszechnie kojarzony z amerykańskim dolarem. Dopiero po 15 latach – w 1785 r. – Stany Zjednoczone zaadoptowały ten symbol do swojej waluty. Aktualnie w obiegu są monety meksykańskie: 5, 10, 20, 50 centavo oraz 1, 2, 5, 10 peso. W banknotach spotkamy: 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 pesos. Aktualny kurs waluty NBP wynosi: 1 MXN = 0,19 PLN.

 

 

Ceny w Meksyku

Jakie są ceny podstawowych produktów spożywczych w Meksyku? Niektóre z nich różnią się od naszych polskich cen, a mianowicie:

 

•   chleb – 30 MXN

•   bułka – 2,5 MXN

•   jajka 10 szt. – 32,5 MXN

•   mleko 1l – 13,75 MXN

•   woda mineralna 1,5l – 16 MXN

•   cukier 1kg – 8 MXN

•   piwo lokalne 0,5l – 25 MXN

 

Posiłki w tanich restauracjach możemy zjeść za ok. 100 MXN za osobę, natomiast w średniej klasy restauracji zapłacimy ok. 450 MXN za 3 dania dla dwóch osób.

 

 

Co zabrać do Meksyku?

Co warto zabrać ze sobą do Meksyku? Z pewnością trzeba zabrać ze sobą wszystkie niezbędne urządzenia elektroniczne np. ładowarki, które będziemy używać na miejscu. Pomimo niskich cen w tym rejonie, niestety wszelaki sprzęt w sklepach bardzo szybko się psuje i zazwyczaj nie jest objęty gwarancją. Na terenie Meksyku, podobnie jak na całym kontynencie, są gniazdka amerykańskie, które różnią się od naszych. Dlatego jeszcze przed wyjazdem warto kupić przejściówkę do kontaktu. Zaleca się zabrać ze sobą także niezbędne leki – przeciwbólowe, antybiotyki, węgiel aktywny, a także środek na komary. Potrzebny również będzie krem z mocnym filtrem, aby uchronić się przed gorącym słońcem. Osoby, które planują swój wypoczynek na terenach górzystych bądź wszelkie wędrówki, powinny zaopatrzyć się w cieplejsze ciuchy. Ze względu na wielką powierzchnię i różne strefy klimatyczne, Meksyk może nas zaskoczyć pogodą. 

 

 

Kiedy jechać do Meksyku?

Jaki termin jest najlepszy na podróż do Meksyku? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co chcemy robić. Pojechać na wczasy, aby odpocząć, zrelaksować się, opalać się na plaży, popijając chłodnego drinka czy pojechać w celach turystycznych – zwiedzić zakamarki Meksyku, zobaczyć urokliwe miejsca oraz poznać kulturę i zwyczaje meksykanów. Osoby, które chcą skorzystać z relaksu i gorącego słońca, powinny udać się na wczasy w okresie letnim. Natomiast dla zapalonych podróżników, spragnionych przygód i chętnych na pokonywanie wielu kilometrów, najlepszą porą będzie zdecydowanie zimowy czas. W tym terminie nie jest tak okropnie upalnie i wilgotno, jak w szczycie sezonu, co bardziej sprzyja zwiedzaniu.

 

 

Ile kosztują wakacje w Meksyku?

Wiele osób zastanawia, ile kosztuje wycieczka do Meksyku. O tuż w najpopularniejszym regionie wypoczynkowym – czyli na Jukatanie – można spędzić 9 dni z opcją all inclusive już od 860€ za osobę! Zarezerwuj tanie wakacje do Meksyku z wylotami z Niemiec w naszym Biurze Podróży Amigos.

 

 

Meksyk z wylotem z Niemiec

Wakacje do Meksyku z wylotem z Niemiec to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą przepłacić za wypoczynek w tym urokliwym miejscu. Mamy dla Ciebie wiele propozycji wycieczek z opcją all inclusive, HB – dwoma posiłkami albo samymi śniadaniami dla tych, którzy planują zwiedzać i poznać zakątki Meksyku. Za pośrednictwem naszego Biura Podróży Amigos możesz wykupić tanie wakacje w bardzo korzystnych cenach z wylotami z pobliskich lotnisk – Drezno, Lipsk czy Berlin. Wszystkie oferty znajdziesz na www.wakacjeamigos.pl. Zapraszamy także do śledzenia bloga na naszej stronie, gdzie możesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytania bądź po prostu dowiedzieć się wielu ciekawostek o danym regionie.

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

Ważne informacje
Sri Lanka – aktualizacja komunikatu MSZ

MSZ na swojej stronie podaje najnowsze informacje dla turystów i wprowadza stan wyjątkowy na Sri Lance ze względu na ataki terrorystyczne

Wypoczynek z Amigos
Kreta – miejsce narodzin Zeusa

Mitologiczne historie i zabytki zna każdy z nas. A kto miał okazje je zobaczyć? Poznaj najciekawsze miejsca, atrakcje turystyczne i najpiękniejsze plaże Krety

Ważne informacje
Jak dokonać rezerwacji na naszej stronie?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego o naszej stronie, jak się po niej poruszać, wyszukiwać i rezerwować wycieczek. To wcale nie jest trudne!

Wypoczynek z Amigos
Gran Canaria – kontynent w miniaturze 

Zróżnicowany krajobraz i kilka typów klimatu – te cechy najbardziej charakteryzują Gran Canarię. Kojarzona jest także z owalnego kształtu, co wyróżnia ją od sąsiednich wysp.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

First minute

Zarezerwuj wakacje z dużym wyprzedzeniem i ciesz się niskimi cenami

Last minute

Znajdź najtańsze wycieczki last minute za okazyjne ceny przy krótkim terminie wylotu

Tanie latanie

Najtańsze oferty niemieckich organizatorów za relatywnie nieduże pieniądze

Dla rodzin z dziećmi

Najlepsze oferty wycieczek wybrane z myślą o rodzinach z dziećmi

Wyloty z Niemiec

Wycieczki z wylotem z Niemiec to wysoka jakość w bardzo konkurencyjnych cenach - możesz zyskać nawet o 40% tańsze wakacje

Turcja z all inclusive

Bogaty wybór ofert do Turcji z all inclusive w korzystnych cenach

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.