Wróć do listy artykułów

Indonezja – wyspa Bali 2021

Wypoczynek z Amigos | 21-06-2019, Aktualizacja: 23-11-2020
bali 2021, bali wakacje 2021, bali wakacje, bali wczasy, bali wycieczki, bali all inclusive, bali last minute, bali z niemiec, bali z niemieckim biurem, tanie wakacje na bali
Wyspa Bali charakteryzuje się bogatą, zieloną roślinnością i pięknymi widokami, które zapierają dech w piersiach podczas wakacji all inclusive.
Indonezja to wyjątkowa kraina, w której skład wchodzi ponad 17 tysięcy wysp w tym tytułowa wyspa Bali. Wydawałoby się, że wszystkie są do siebie podobne, jednak mają bardzo zróżnicowane krajobrazy. Na Bali możemy podziwiać bogatą roślinność, liczne wodospady, mityczne świątynie oraz rozległe pola ryżowe.

 

 

Klimat na Bali

Na indonezyjskiej wyspie Bali panuje klimat równikowy wilgotny. Charakteryzuje się on wysokimi temperaturami oraz dużą wilgotnością powietrza. Roczne amplitudy wahają się między 4oC a 5oC. Zatem na Bali oraz innych wyspach Indonezji pogoda jest niezmienna w ciągu całego roku.

 

 

Pogoda w Indonezji

Wyspa Bali ma tylko dwie pory roku: suchą i deszczową. Główny wpływ na to zjawisko ma występowanie deszczów monsunowych. Bali znajduje się wewnątrz tropikalnej strefy stykowej, przez co monsun południowo-wschodni zapewnia tylko dwie pory, z kolei monsun północno-zachodni gwałtowne opady deszczu.

 

Pogoda na Bali w porze suchej jest idealna dla osób, które preferują słoneczne, upalne dni. Temperatury w okresie od maja do października wynoszą do 32oC w ciągu dnia. Natomiast wilgotność powietrza jest zdecydowanie mniejsza, niż w drugiej połowie roku.

 

Pora deszczowa na Bali trwa z kolei od listopada do kwietnia. Jak sama nazwa wskazuje – w tym czasie opady deszczu są nawet trzy razy większe niż porą suchą. Wielu turystów preferuje właśnie ta część roku na wypoczynek na Bali, ponieważ powietrze jest przyjemniejsze, wilgotne oraz orzeźwiające. W głębi wyspy pośród gór i wulkanów opady deszczu wynoszą nawet do 3000 m w ciągu roku.

 

 

Największe atrakcje turystyczne na Bali

Co warto zwiedzić na Bali? Jakie są popularne atrakcje na Bali odwiedzane najczęściej przez turystów? Sprawdź kilka naszych propozycji.

 

Wodospady Sekumpul

Na wyspie znajdziemy wiele wodospadów, która jest z nich znana. Jednak te uznawane są przez mieszkańców za najpiękniejsze wodospady na Bali. Znajdują się w centralnej części północy wyspy i łącznie tworzą siedem niezależnych kaskad. Samo położenie wodospadów Sekumpul w głębi lądu robi ogromne wrażenie. Dokładnie znajdują się na wzgórzach pokrytych polami ryżowymi. Dojście do wodospadu wymaga dobrej kondycji, ponieważ musimy przebyć sporo schodów prowadzących do rzeki, ale na pewno warto!

 

Tarasy ryżowe Jatiluwih

Przepiękne tarasy ryżowe na Bali przypominają swoim wyglądem schody prowadzące do nieba. Intensywna zieleń zrobi wrażenie na nie jednej osobie. Pola ryżowe Jatiluwih mierzą ok 700 m n.p.m. i znajdują się w południowej części Bali w miejscowości o tej samej nazwie. Turyści mogą spokojnie wędrować po tych terenach wyznaczonymi szlakami, przy okazji podziwiając wyjątkowe widoki. Piękno tarasów ryżowych stworzonych przez człowieka zostało docenione przez UNESCO.

 

Pałac na wodzie Pura Tirta Gangga

Imponująca budowla łączy ze sobą elementy architektury chińskiej oraz balijskiej z żywymi kolorami egzotycznego ogrodu. Samo położenie Pałacu na wodzie i otaczający go krajobraz są niezwykłe – mieści się pośród wzgórz i tarasów ryżowych. Cały teren Titra Gangga został podzielony na trzy poziomy, które kolejno należą do bogów, ludzi i demonów. Na tym najwyższym znajduje się źródło wody, zasilające pobliskie baseny i oczka wodne. Kiedyś tereny Pałacu na wodzie należały do króla, a teraz są udostępnione do zwiedzania dla turystów.

 

Świątynia Pura Besakih

Matka wśród świątyń, uznawana za najważniejszą i najświętszą na wyspie Bali. Znajduje się ich tu ponad 6 tysięcy nie wliczając domowych świątyń i ukrytych kapliczek w lasach. Zlokalizowana jest na wysokości 1000 m n.p.m. na zboczu góry Agung. Świątynia Pura Besakih powstała już w VIII w. Na jej terenie znajduj się ok. 30 świątyń oraz kilka sanktuariów połączonych schodami i tarasami. Od 1995 r. cały kompleks widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeżeli chcemy zwiedzić świątynie musimy kupić bilet wstępu oraz mieć ze sobą specjalne nakrycie tzw. sorang. Jest to rodzaj spódnicy upiętej z jednego większego płata tkaniny. Taka sama zasada obowiązuje przy wejściu na teren każdej innej świątyni.

 

Świątynia na wodzie Pura Ulun Danu Bratan

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych świątyń na wyspie Bali. Scenerię tego miejsca możemy zobaczyć na większości pocztówkach, a także na banknocie indonezyjskim 50000 IDR. Świątynia Pura Ulun Danu Bratan została wybudowana w XVII w. na jeziorze, które powstało na terenie wygasłego krateru wulkanu i w całości zalanego wodą. Uroku temu miejscu nadaje bardzo zadbany zielony ogród wokół świątyni.

 

 

Jak zwiedzać wyspę Bali?

Na wyspie jedyną komunikacją miejską są autobusy. Taka forma transportu jest popularna wśród mieszkańców, którzy jeżdżą busami tzw. Bemo. Ceny za przejazd są bardzo niskie, dlatego korzystają z nich też turyści. Istnieją także busy Kura-Kura, które mieszczą od 10 do 15 osób, ale kursują tylko w turystycznych miejscowościach Bali tj. Kuta, Ubud lub Jimbaran. 

 

Wygodniejsza forma transportu i bardziej popularna to lokalne taxówki. Zazwyczaj kierowcy krążą w centrum w poszukiwaniu turystów i zachęcają ich do skorzystać z ich usług. Trzeba jednak na nich uważać – często nie włączają liczników i oszukują turystów, naliczając większe opłaty za przejazd. Uważane za najbardziej porządne i polecane taxówki na wyspie są z firmy „Blue Bird Taxi”.

 

Znany już na całym świecie Uber to kolejna wygodna forma transportu – zamawianie kierowcy pod wskazany adres i opłacany przez aplikację w telefonie. Uber jest o tyle lepszy od taxówki, że już z góry wiemy, ile kosztuje nas przejazd w wybrane miejsce. Często ceny są bardzo konkurencyjne w stosunku do taxówek – nawet o połowę tańsze.

 

Ostatnia i najbardziej popularna forma transportu to skutery. Ich wypożyczenie kosztuje niewiele – tylko 50000 IDR za dzień. Na Bali skuterem jeździ praktycznie każdy – od dzieci po starsze babcie. Widok 4-osobowej rodziny z psem na niewielkim skuterze to norma i nie powinien nas ani trochę dziwić. Jazda skuterem należy do bardzo niebezpiecznych, szczególnie na południu wyspy. Na Bali obowiązuje ruch lewostronny, ale największym problemem jest brak jakichkolwiek zasad ruchu. Wymuszanie pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi czy jazda środkiem drogi są na porządku dziennym. Kierowcy zatrzymujący się na czerwonym świetle to rzadkość. Możemy nawet zostać strąbieni za postój na światłach przez innych kierowców.

 

Przed wyjazdem na wczasy na Bali powinniśmy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, które mimo wszystko obowiązuje. Oczywiście bez prawa jazdy możemy się poruszać po wyspie, jednak w razie kontroli policji warto mieć ze sobą trochę gotówki… Unikając problemów zdecydowanie zachęcamy do pierwszej opcji. 

 

 

Popularne potrawy kuchni indonezyjskiej

Co warto zjeść w Indonezji? Jakie są popularne potrawy na Bali? Kuchnia indonezyjska oparta jest na świeżych, zdrowych i niskokalorycznych produktach. Głównym składnikiem większości potraw w Indonezji jest makaron i ryż. Przygotowuje się je najczęściej z warzywami, jajkiem oraz mięsem z kurczaka. Mieszkańcy Indonezji są w większości muzułmanami, dlatego wieprzowina raczej nie występuje.

 

Najbardziej szokującymi daniami dla Europejczyków są kobra czy pyton w sosie curry na ostro. Dla Indonezyjczyków jest to coś zupełnie normalnego do zjedzenia tak jak dla nas mielone z ziemniakami. Wielki podziw dla tych, którzy odważyli się spróbować dania z węża!

 

Bardzo popularna potrawa w Indonezji to goreng – smażony ryż podawany z warzywami i mięsem. Dla miłośników owoców morza jest również odmienna wersja tego dnia o nazwie goreng seafood. Istnieje także wersja ze smażonym makaronem – mie goreng podawany w rozmaitych kombinacjach z mięsem lub owocami morza.

 

Do wielu potraw dodaje się sambal – ostra pasta z dodatkiem chili, a także jajka do potraw z ryżem czy makaronem. Wegetarianom na pewno posmakuje danie gado-gado czyli warzywa z sosem chili i orzeszkami ziemnymi.

 

W Indonezji popularnym owocem jest banan. Ich niezwykłe rozmiary i odmiany mogą szokować niektórych swoim smakiem. Mieszkańcy przyrządzają je na różne sposoby – pieczą, smażą oraz gotują. Bardzo polecane i tanie są świeżo wyciskane soki z owoców tj. mango, papaja czy ananas. Indonezyjczycy piją również napoje ze sfermentowanego ryżu z owocami. Takie napoje zalecamy zamawiać bez lodu.

 

 

Waluta na Bali

Na wyspie Bali obowiązująca waluta to rupia indonezyjska. Oznaczona jest międzynarodowym kodem IDR. Rupia indonezyjska dzieli się na 100 senów. Monety mają 7 nominałów: 1, 25, 50, 100, 200, 500, 1000 rupii, a banknoty 6 nominałów: 1 000, 5 000, 10 000, 20 000, 50 000, 100 000 rupii. Wydając pieniądze na wakacjach w Indonezji możemy poczuć się jak prawdziwi milionerzy! :) Aktualny przelicznik waluty to: 1 IDK = 0,00024 PLN.

 

 

Ceny na Bali

Ceny w lokalnych sklepach spożywczych na Bali są niskie. Niektóre artykuły cenowo zbliżone są do naszych. Dla porównania przykładowe ceny kilku podstawowych produktów:

 

•   jajka 12 szt. – 16000 IDR (4 PLN)

•   biały ryż 1kg – 15000 IDR (3,7 PLN)

•   pomidory 1kg – 15000 IDR (3,7 PLN)

•   butelka wody mineralnej 1,5l – 8500 IDR (2,10 PLN)

•   butelka piwa lokalnego 0,5l – 30000 IDR (7,3 PLN)

 

Inne atrakcyjne ceny dla turystów na Bali to:

 

•   benzyna 1l – 8600 IDR (2,10 PLN)

•   paczka papierosów – 20000 IDR (5,10 PLN)

•   bilet lokalny w jedną stronę – 3500 IDR (0,85 PLN)

•   taxi 1km – 7500 IDR (1,8 PLN)

 

Jedząc posiłek w niedrogiej restauracji zapłacimy jedynie 27000 IDR (6,6 PLN) za osobę. Obiad składający się z 3 posiłków dla 2 osób kosztuje ok. 280000 IDR (68 PLN) w średniej klasy restauracji.

 

 

Kiedy najlepiej pojechać na Bali?

Jaki jest najlepszy termin na wyjazd do Indonezji? Wakacje na Bali można spędzić na przełomie całego roku, ponieważ pogoda sprzyja praktycznie cały czas. Warto zastanowić się, czy jesteśmy odporni na wysokie temperatury i upały, czy jednak wolimy bardziej wilgotne powietrze. Turyści najczęściej wybierają się na wypoczynek do Indonezji w terminie suchej pory roku – czyli od maja do października.

 

 

Ile kosztuje wycieczka na Bali?

Wybierając się na wczasy na Bali z chęcią intensywnego zwiedzania, warto pomyśleć o hotelu ze śniadaniem albo ewentualnie z 2 posiłkami. Cena za pobyt w 4* hotelu ze śniadaniami na 11 dni zaczyna się od 915€ za osobę w porze suchej na Bali. Niewiele więcej kosztuje pobyt z 2 posiłkami – ceny zaczynają się od 950€ za osobę. Jeżeli chcemy zaoszczędzić parę groszy, to warto wybrać się na wakacje na Bali o deszczowej porze – od 840€ za osobę ze śniadaniami, a z 2 posiłkami od 900€ za osobę.

 

 

Wakacje z Niemiec na Bali

Wybierając się na wakacje na egzotycznych kierunkach warto skorzystać z ofert niemieckich touroperatorów. Większość ofert wycieczek z wylotem z Niemiec są dużo korzystniejsze niż te z wylotem z Polski. Różnice potrafią być nie raz kolosalne, a jadąc na wczasy do najdalszych zakątków świata, lepiej zaoszczędzić i w zamian za to skorzystać z lokalnych atrakcji.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

wakacje 2021 kanary, wczasy 2021 kanary, wyspy kanaryjskie wakacje, wyspy kanaryjskie wczasy, wyspy kanaryjskie wycieczki, wakacje teneryfa, wakacje gran canaria, wakacje lanzarote, wakacje fuerteventura, teneryfa all inclusive, gran canaria all inclusive, lanzarote all inclusive, fuerteventura all inclusive
Wypoczynek z Amigos
Wyspy Kanaryjskie – wakacje 2021

Wakacje 2021 dla par i rodzin na

wakacje 2021, dominikana 2021, punta cana 2021, karaiby 2021, punta cana wakacje all inclusive, punta cana wczasy all inclusive, punta cana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, najlepsze hotele na dominikanie, najlepsze hotele punta cana, hotel Riu Bambu
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Riu Bambu

Sieciowy hotel na Dominikanie w popularnym regionie turystycznym Punta Cana sprawdzi się świetnie na wakacje all inclusive

wakacje 2021, dominikana 2021, puerto plata 2021, karaiby 2021, puerto plata wakacje all inclusive, puerto plata wczasy all inclusive, puerto plata wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, najlepsze hotele na dominikanie, najlepsze hotele puerto plata, hotel Playa Bachata Resort
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Playa Bachata Resort

Puerto Plata jest wymarzonym zakątkiem na wakacje all inclusive dla miłośników egzotycznych krajobrazów

wakacje 2021, dominikana 2021, punta cana 2021, karaiby 2021, punta cana wakacje all inclusive, punta cana wczasy all inclusive, punta cana wycieczki all inclusive, dominikana wakacje all inclusive, dominikana wakacje last minute, dominikana wczasy all inclusive, dominikana wczasy last minute, dominikana wycieczki all inclusive, dominikana wycieczki last minute, hotele na dominikanie, najlepsze hotele na dominikanie, hotele punta cana, hotel Riu Naiboa
Wypoczynek z Amigos
Dominikana 2021 – Riu Naiboa

Wakacje all inclusive w sieciowym hotelu na wysokim poziomie w egzotycznym regionie Punta Cana na Dominikanie

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Wycieczki z Niemiec

Wakacje 2021 z wylotem z niemieckich lotnisk m.in. z Berlina, Drezna, Lipska, Frankfurtu, Monachium, Dusseldorfu i wielu innych. Oferty all inclusive i last minute w atrakcyjnych cenach. Gotowe pakiety wycieczek w cenie z przelotem, transferem, wyżywieniem oraz pobytem w hotelu.

Wakacje last minute

Tanie wakacje last minute w ciepłych krajach dostępne już na 100 dni przed planowaną wycieczką z Niemiec

Egzotyka 2021

Egzotyczne wakacje 2021 na rajskich wyspach i tropikalnych zakątkach świata w formule all inclusive – Kuba, Dominikana, Meksyk, Bali, Malediwy, Seszele

Majówka 2021

Długi weekend majowy 2021 w ciepłych krajach na wakacje all inclusive dla rodzin

Lato 2021

Wakacje 2021 w formule all inclusive na romantyczne wczasy we dwoje i leniwy wypoczynek dla rodzin z dziećmi – Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Wyspy Kanaryjskie

Wakacje 2021

Wakacje 2021 w wygodnej formule all inclusive na popularnych kierunkach tj. Bułgaria, Grecja, Hiszpania i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.