Wróć do listy artykułów

Mauritius — rajska wyspa na egzotyczne wakacje

Warto wiedzieć | 22-09-2022, Aktualizacja: 26-09-2022
atrakcje mauritius, wyspa mauritius, mauritius historia, mauritius 2023, mauritius wakacje, mauritius wczasy, mauritius all inclusive, mauritius aktywne wakacje, mauritius port louis, mauritius pogoda, mauritius informacje, gdzie leży mauritius
Mauritius — egzotyczna wyspa na Oceanie Indyjskim — foto: Pixabay

Tropikalna wyspa Mauritius słynie z przepięknych wodospadów, w tym podwodnego wodospadu, kolorowej ziemi i unikatowej przyrody. Turystów przyciąga też przepięknymi piaszczystymi plażami, turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego i bajeczną rafą koralową. Mauritius to jedno z bardziej ekskluzywnych wakacyjnych miejsc na świecie.

 

 

Jaka jest i gdzie leży wyspa Mauritius?

Mauritius to niewielka afrykańska wyspa leżąca w wulkanicznym archipelagu Maskarenów rozciągającym się na wodach Oceanu Indyjskiego. Archipelag ten wynurzył się z wód oceanu ok. 10 milionów lat temu w wyniku podwodnych erupcji wulkanicznych. Wyspa znajduje się ok. 2000 km na wschód od południowo-wschodniego wybrzeża Afryki ok. 900 km od Madagaskaru.

 

Mauritius

Mauritius — foto: Unsplash

 

Wnętrze wyspy to płaskowyż, który na północy łagodnie przechodzi w nadmorską równinę, natomiast w południowej i zachodniej części wyspy schodzi na wybrzeże stromymi urwiskami. Najwyższe wzniesienie na wyspie o nazwie Piton de la Petite Riviére Noire ma 826 m n.p.m., natomiast najdłuższą rzeką jest  Riviere des Creoles, która ma aż… 13 km długości.

 

Wyspa Mauritius

Wyspa Mauritius — foto: Unsplash

 

Wyspę otacza przepiękna rafa koralowa, która pod względem wielkości jest trzecią rafą na świecie. Na odizolowanej od stałego lądu i niezamieszkanej przez tysiące lat wyspie powstała unikatowa, endemiczna fauna i flora. Tylko na szczycie góry, Le Morne Brabant rośnie trochetia boutoniana — krzew, którego kwiaty uważane są za narodowe kwiaty Mauritiusa. Symbolem wyspy jest ptak dodo — wymarły nielot, który do XVII wieku występował tylko w tym miejscu. 

 

Historia wyspy

Żeglarze arabscy i malajscy znali już wyspę Mauritius w X w. Europejczycy poznali tę rajską wyspę, gdy w 1505 r. odkryli ją Portugalczycy.  Mauritius w tym czasie nie był zamieszkany. 133 lata później, w roku 1638 wyspa  została skolonizowana przez Holendrów i od imienia księcia Maurycego Orańskiego otrzymała nazwę Mauritius

 

W czasach kolonizacji wyspę porastały tropikalne lasy deszczowe z drzewami mahoniowymi. Ze względu na cenne, mahoniowe drewno, wytrzebili je Holendrzy.  

W XVIII wieku wyspę opanowali Francuzi w i zmienili jej nazwę na Île de France. Po przejęciu wyspy przez Brytyjczyków w 1810 r. powrócono do nazwy Mauritius. Brytyjczycy znieśli na wyspie niewolnictwo, a do prac na miejscowych plantacjach zaczęli sprowadzać robotników z Indii.

 

Mauritius uzyskał niezależność dopiero w 1968 r. W tym tez roku został członkiem ONZ, a w 1992 r. został republiką wchodząca w skład 56 państw Wspólnoty Narodów. 

 

Republika Mauritiusu i jej mieszkańcy

Wyspiarskie państwo Mauritius, oficjalnie funkcjonujący jako Republika Mauritiusu to oprócz głównej wyspy Mauritius także wyspy leżące w tym archipelagu — Rodrigues oraz niezamieszkane wysepki archipelagu Cargados Carajos i maleńkie Wyspy Agalega. Ten niewielki kraj o łącznej powierzchni 2024 km2 zamieszkuje niespełna 1,3 mln osób (dane z 2020 r.) - w przeważającej części Hindusi i Kreole. Mauritius jest najgęściej zaludnionym krajem wśród państw Afryki. Niemal połowa mieszkańców to wyznawcy hinduizmu. Są tu również chrześcijanie i muzułmanie. Kolonialna przeszłość wyspy przyczyniła się do tego, że jest to kraj wielokulturowy, a jego różnorodność widoczna jest na każdym kroku. Tubylcy są pogodni, pozytywnie nastawieni do życia i turystów, z dumą prezentują różnorodne atrakcje tego niezwykłego miejsca. 

 

Rynek na Mauritiusie

Rynek na Mauritiusie — foto: Pixabay

 

W związku z członkostwem we Wspólnocie Narodów Mauritius jest obecnie  jednym z nielicznych, demokratycznych krajów Afryki, w którym przestrzega się praw człowieka i regularnie organizowane są wolne wybory.

 

Dzięki prężnemu rozwojowi turystyki kraj ten jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata i dzięki temu uzyskuje wśród państw afrykańskich jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca. 

 

Port Louis — stolica wyspy 

Stolicą i największym miastem Mauritiusu jest Port Louis, leżący w północno-zachodniej części wyspy. 

 

Mauritius — Port Luis — foto: Pixabay

 

Miasto skupia prawdziwą mieszankę różnych kultur — francuską, brytyjską, arabską, chińską oraz indyjską. To spuścizna epoki kolonializmu na wyspie.

W Port Luis można wydzielić na dwie części – starą, która zachowała kolonialną architekturę oraz nową, gdzie znajduje się centrum biznesowe z drapaczami chmur i nowoczesną zabudową. W stolicy warto odwiedzić promenadę Caudan Waterfront, miejsce nad oceanem z licznymi barami, restauracjami i dyskotekami. Nad promenadą zawieszone są kolorowe parasole — to charakterystyczny element tego deptaka.

 

Parasole nad promenadą w Port Luis

Parasole nad promenadą w Port Luis — foto: Pixabay

 

Stolica Mauritiusa znana jest również z wyścigów konnych, których organizację na Polach Marsowych w Port Louis zapoczątkowano w 1812 r. Odbywały się one na torze wyścigowym, będącym obecnie najstarszym na półkuli południowej i drugim najstarszym hipodromem na świecie. Wyścigi konne są popularnym sportem narodowym na Mauritiusie, ustępując jedynie futbolowi.

 

Hipodrom w Port Luis

Hipodrom w Port Luis — foto: Pixabay

 

Mauritius — informacje praktyczne

🏝️ Wybierając się na wakacje na wyspę Mauritius, turyści z Polski powinni  przestawić zegarki latem o 2 godziny, a zimą 3 godziny do przodu. Mała różnica czasu nie powoduje uciążliwości związanych z jet – lagiem.

🏝️ Lot na Mauritius z Europy trwa ok. 12-15 godzin — długość przelotu zależy od lotniska wylotu.

🏝️ Polacy są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy pobycie nieprzekraczającym 90 dni — trzeba jednak mieć bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca pobytu oraz środki niezbędne do utrzymania się podczas pobytu. 

🏝️ Paszport musi być ważny do końca pobytu na Mauritiusie.

🏝️ Językiem urzędowym na Mauritiusie jest angielski, ale mieszkańcy komunikują się głównie w języku kreolskim. W powszechnym użyciu jest także język francuski.

🏝️ Na Mauritiusie napięcie prądu wynosi 230 V. i występują tam gniazdka typu C oraz G, dlatego udając się do tego kraju, należy zabrać adapter, który umożliwi ładowanie posiadanego sprzętu. 

🏝️ Po zachodzie słońca na wyspie zabronione jest chodzenie w szortach i strojach kąpielowych.

🏝️ Na Mauritiusie wprowadzono zakaz stosowania torebek foliowych.

🏝️ Na wyspie obowiązuje ruch lewostronny.

 

Jaka waluta jest na Mauritiusie?

Oficjalna waluta wyspy Mauritius to rupia maurytyjska, która jest określana międzynarodowym skrótem MUR. W obiegu znajdują się monety o wartościach 5 i 20 centów, 1, 5, 10 i 20 rupii. Za to banknoty występują w nominałach: 25, 50, 100, 200, 500, 1000 i 2000 rupii. Aktualny kurs NBP to:

1 MUR = 0,1090 PLN. (kurs NBP z 21 września 2022).


W polskich kantorach zakup rupii maurytyjskich jest praktycznie niemożliwy. Na egzotyczne wczasy all inclusive na Mauritiusie warto zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie, które można wymienić na lokalną walutę w kantorze już na miejscu. Kurs euro i dolara ustalany jest z góry przez rząd, a to oznacza, że w każdym punkcie wymiany walut jest on taki sam. Niestety przez kantory pobierana jest prowizja o wysokości ok. 50 rupii.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

turcja riwiera egejska, atrakcje riwiery egejskiej, wakacje all inclusive, turcja przyroda, turcja cuda natury, wypoczynek all inclusive, turcja wakacje 2022, riwiera turecka wakacje 2022, turcja atrakcje przyrodnicze, turcja atrakcje historyczne, turcja co zobaczyć, turcja egejska zwiedzanie
Warto wiedzieć
9 najpopularniejszych atrakcji Riwiery Egejskiej

Wakacje all inclusive w Turcji to nie tylko plaża — poznaj najciekawsze atrakcje historyczne i przyrodnicze Riwiery Egejskiej.

wakacje 2022, wczasy 2022, grecja 2022, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, kos wycieczki all inclusive, kos wycieczki last minute, kos wycieczki first minute, kos 2022, kos all inclusive, grecja 2022, wyspy greckie 2022
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

turcja wakacje 2022, turcja wczasy 2022, riwiera turecka wakacje all inclusive, riwiera turecka wczasy all inclusive, turcja wakacje all inclusive, turcja wczasy all inclusive, kurorty riwiery tureckiej, ruiny side, wodospad manavgat, jaskinia beldibi, side co zobaczyć, wypoczynek all inclusive, atrakcje side
Warto wiedzieć
Turcja — Side, Manavgat i Beldibi na wakacje 2022

Poznaj kurorty Riwiery Tureckiej — Side, Manavgat i Beldibi, idealne na wakacje 2022 oraz ich najciekawsze atrakcje turystyczne.

cayo coco wakacje, cayo coco wczasy, cayo coco wycieczki, cayo coco all inclusive, cayo coco last minute, cayo coco z niemiec, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba z niemiec
Wypoczynek z Amigos
Kuba – wyspa Cayo Coco

Co warto wiedzieć o wyspie Cayo Coco? Kiedy pojechać na wakacje i ile kosztuje wycieczka na kubańską wyspę?

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

COVID-19 — nowości w zasadach podróżowania

COVID-19 — nowości i zmiany w zasadach podróżowania i pobytu na wakacjach za granicą i powrotu z urlopu do kraju.

Wakacje w grudniu 2022

Gdzie wybrać się na egzotyczne wakacje w grudniu 2022? Zrelaksuj się na błogim wypoczynku all inclusive pod palmami.

Zima 2023 na Półwyspie Arabskim

Zimowe wakacje 2023 na Półwyspie Arabskim — Oman i Zjednoczone Emiraty Arabskie

Zimowe wakacje 2023 na Karaibach

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 na Karaibach – Dominikana, Kuba, Meksyk, Jamajka, Aruba, Curacao i Kostaryka

Wakacje zimą 2023 na południu Afryki

Egzotyczne, zimowe wakacje 2023 w Afryce — Kenia, Senegal, Tanzania i Zanzibar, WZP, Seszele, Mauritius i Madagaskar

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.