Wróć do listy artykułów

Mauritius — rajska wyspa na egzotyczne wakacje

Warto wiedzieć | 22-09-2022, Aktualizacja: 26-09-2023
mauritius atrakcje, wyspa mauritius, mauritius historia, mauritius ocean indyjski, mauritius egzotyczne wakacje, mauritius wczasy, mauritius all inclusive, mauritius aktywne wakacje, mauritius port louis, mauritius pogoda, mauritius informacje, gdzie leży mauritius, mauritius waluta, mauritius stolica
Mauritius — egzotyczna wyspa na Oceanie Indyjskim — foto: Pixabay

Tropikalna wyspa Mauritius słynie z przepięknych wodospadów, w tym podwodnego wodospadu, kolorowej ziemi i unikatowej przyrody. Turystów przyciąga też przepięknymi piaszczystymi plażami, turkusowymi wodami Oceanu Indyjskiego i bajeczną rafą koralową. Mauritius to jedno z bardziej ekskluzywnych wakacyjnych miejsc na świecie.

 

 

Jaka jest i gdzie leży wyspa Mauritius?

 

 

Mauritius to niewielka afrykańska wyspa leżąca w wulkanicznym archipelagu Maskarenów rozciągającym się na wodach Oceanu Indyjskiego. Archipelag ten wynurzył się z wód oceanu ok. 10 milionów lat temu w wyniku podwodnych erupcji wulkanicznych. Wyspa znajduje się ok. 2000 km na wschód od południowo-wschodniego wybrzeża Afryki ok. 900 km od Madagaskaru.

 

Mauritius

Mauritius — foto: Unsplash

 

Wnętrze wyspy to płaskowyż, który na północy łagodnie przechodzi w nadmorską równinę, natomiast w południowej i zachodniej części wyspy schodzi na wybrzeże stromymi urwiskami. Najwyższe wzniesienie na wyspie o nazwie Piton de la Petite Riviére Noire ma 826 m n.p.m., natomiast najdłuższą rzeką jest  Riviere des Creoles, która ma aż… 13 km długości.

 

Wyspa Mauritius

Wyspa Mauritius — foto: Unsplash

 

Wyspę otacza przepiękna rafa koralowa, która pod względem wielkości jest trzecią rafą na świecie. Na odizolowanej od stałego lądu i niezamieszkanej przez tysiące lat wyspie powstała unikatowa, endemiczna fauna i flora. Tylko na szczycie góry, Le Morne Brabant rośnie trochetia boutoniana — krzew, którego kwiaty uważane są za narodowe kwiaty Mauritiusa. Symbolem wyspy jest ptak dodo — wymarły nielot, który do XVII wieku występował tylko w tym miejscu. 

 

Historia wyspy

Żeglarze arabscy i malajscy znali już wyspę Mauritius w X w. Europejczycy poznali tę rajską wyspę, gdy w 1505 r. odkryli ją Portugalczycy.  Mauritius w tym czasie nie był zamieszkany. 133 lata później, w roku 1638 wyspa  została skolonizowana przez Holendrów i od imienia księcia Maurycego Orańskiego otrzymała nazwę Mauritius

 

W czasach kolonizacji wyspę porastały tropikalne lasy deszczowe z drzewami mahoniowymi. Ze względu na cenne, mahoniowe drewno, wytrzebili je Holendrzy.  

W XVIII wieku wyspę opanowali Francuzi w i zmienili jej nazwę na Île de France. Po przejęciu wyspy przez Brytyjczyków w 1810 r. powrócono do nazwy Mauritius. Brytyjczycy znieśli na wyspie niewolnictwo, a do prac na miejscowych plantacjach zaczęli sprowadzać robotników z Indii.

 

Mauritius uzyskał niezależność dopiero w 1968 r. W tym tez roku został członkiem ONZ, a w 1992 r. został republiką wchodząca w skład 56 państw Wspólnoty Narodów. 

 

Republika Mauritiusu i jej mieszkańcy

Wyspiarskie państwo Mauritius, oficjalnie funkcjonujący jako Republika Mauritiusu to oprócz głównej wyspy Mauritius także wyspy leżące w tym archipelagu — Rodrigues oraz niezamieszkane wysepki archipelagu Cargados Carajos i maleńkie Wyspy Agalega. Ten niewielki kraj o łącznej powierzchni 2024 km2 zamieszkuje niespełna 1,3 mln osób (dane z 2020 r.) - w przeważającej części Hindusi i Kreole. Mauritius jest najgęściej zaludnionym krajem wśród państw Afryki. Niemal połowa mieszkańców to wyznawcy hinduizmu. Są tu również chrześcijanie i muzułmanie. Kolonialna przeszłość wyspy przyczyniła się do tego, że jest to kraj wielokulturowy, a jego różnorodność widoczna jest na każdym kroku. Tubylcy są pogodni, pozytywnie nastawieni do życia i turystów, z dumą prezentują różnorodne atrakcje tego niezwykłego miejsca. 

 

Rynek na Mauritiusie

Rynek na Mauritiusie — foto: Pixabay

 

W związku z członkostwem we Wspólnocie Narodów Mauritius jest obecnie  jednym z nielicznych, demokratycznych krajów Afryki, w którym przestrzega się praw człowieka i regularnie organizowane są wolne wybory.

 

Dzięki prężnemu rozwojowi turystyki kraj ten jest licznie odwiedzany przez turystów z całego świata i dzięki temu uzyskuje wśród państw afrykańskich jeden z najwyższych dochodów na mieszkańca. 

 

Port Louis — stolica wyspy 

Stolicą i największym miastem Republiki Mauritiusu jest Port Louis, leżący w północno-zachodniej części wyspy. 

 

Mauritius — Port Luis — foto: Pixabay

 

Miasto skupia prawdziwą mieszankę różnych kultur — francuską, brytyjską, arabską, chińską oraz indyjską. To spuścizna epoki kolonializmu na wyspie.

W Port Luis można wydzielić na dwie części – starą, która zachowała kolonialną architekturę oraz nową, gdzie znajduje się centrum biznesowe z drapaczami chmur i nowoczesną zabudową. W stolicy warto odwiedzić promenadę Caudan Waterfront, miejsce nad oceanem z licznymi barami, restauracjami i dyskotekami. Nad promenadą zawieszone są kolorowe parasole — to charakterystyczny element tego deptaka.

 

Parasole nad promenadą w Port Luis

Parasole nad promenadą w Port Luis — foto: Pixabay

 

Stolica Mauritiusa znana jest również z wyścigów konnych, których organizację na Polach Marsowych w Port Louis zapoczątkowano w 1812 r. Odbywały się one na torze wyścigowym, będącym obecnie najstarszym na półkuli południowej i drugim najstarszym hipodromem na świecie. Wyścigi konne są popularnym sportem narodowym na Mauritiusie, ustępując jedynie futbolowi.

 

Hipodrom w Port Luis

Hipodrom w Port Luis — foto: Pixabay

 

Waluta na Mauritiusie

Oficjalna waluta obowiązująca na wyspie Mauritius to rupia maurytyjska, która jest określana międzynarodowym skrótem MUR. 1 MUR dzieli się na 100 centów.

 

1 MUR = 0,0970 (aktualny kurs NBP z dnia 20 września 2023 r.).

 

Aktualnie w obiegu są

⇒ monety 5 i 20 centów oraz  ½, 1, 5, 10 i 20 MUR;

⇒ banknoty o nominałach 25, 50, 100, 200, 500, 10000 i 2000 MUR.

 

W polskich kantorach zakup rupii maurytyjskich jest praktycznie niemożliwy. Na wakacje w tym kraju najlepiej zabrać EURO, które można wymienić na lokalną walutę w kantorze już na miejscu. Bez problemu na wyspie można też wymienić dolary amerykańskie. W kantorach na wyspie kurs euro i dolara ustalany jest z góry przez rząd, a to oznacza, że w każdym punkcie wymiany walut jest on taki sam. Niestety przez kantory pobierana jest prowizja o wysokości ok. 50 rupii.

 

1 EURO = 47,35 MUR

1 USD = 44,65 MUR

(kursy walut z dnia 25 września 2023 r.)

 

Na Mauritiusie dostępne są bankomaty, a w większości miejsc akceptowane są też karty kredytowe.

 

Mauritius — informacje praktyczne

🏝️ Wybierając się na wakacje na wyspę Mauritius, turyści z Polski powinni  przestawić zegarki latem o 2 godziny, a zimą 3 godziny do przodu. Mała różnica czasu nie powoduje uciążliwości związanych z jet – lagiem.

 

🏝️ Lot na Mauritius z Europy trwa ok. 12-15 godzin — długość przelotu zależy od lotniska wylotu.

 

🏝️ Polacy są zwolnieni z obowiązku posiadania wizy przy pobycie nieprzekraczającym 90 dni — trzeba jednak mieć bilet powrotny, potwierdzoną rezerwację miejsca pobytu oraz środki niezbędne do utrzymania się podczas pobytu. 

 

🏝️ Paszport musi być ważny do końca pobytu na Mauritiusie.

 

🏝️ W razie choroby warto mieć wykupione międzynarodowe ubezpieczenie zdrowotne, bo szpitale państwowe są niedostępne dla cudzoziemców, a turyści mogą jedynie korzystać z pomocy prywatnych szpitali i gabinetów lekarskich. Szczepienia nie są wymagane.

 

🏝️ Językiem urzędowym na Mauritiusie jest angielski, ale mieszkańcy komunikują się głównie w języku kreolskim. W powszechnym użyciu jest także język francuski.

 

🏝️ Na Mauritiusie napięcie prądu wynosi 230 V. i występują tam gniazdka typu C oraz G, dlatego udając się do tego kraju, należy zabrać adapter, który umożliwi ładowanie posiadanego sprzętu.

 

🏝️ Na wyspie należy spożywać wodę butelkowaną, ponieważ woda z kranu nie nadaje się do picia.

 

🏝️ Po zachodzie słońca na wyspie zabronione jest chodzenie w szortach i strojach kąpielowych.

 

🏝️ Na Mauritiusie wprowadzono zakaz stosowania torebek foliowych.

 

🏝️ Na Mauritiusie nie ma ograniczeń w podróżowaniu, dlatego bez problemu można dojechać do wszystkich atrakcji wyspy. Na Mauritiusie dostępne są taksówki, autobusy i można wypożyczyć samochód. Nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy, ale warto pamiętać, że na wyspie obowiązuje ruch lewostronny.

 

Szczegółowe, aktualne zalecenia dotyczące wjazdu i pobytu na Mauritiusie przed wyjazdem warto jeszcze sprawdzić na stronie MSZ. Warto też zgłosić swoją  podróży w systemie Odyseusz‎.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Wakacje 2024 dla rodzin

Rodzinne wakacje 2024 w formule all inclusive w najchętniej odwiedzanych miejscach przez rodziny z dziećmi – Turcja, Bułgaria, Grecja i Hiszpania

Indonezja — wakacje 2024 na wyspie Bali

Wakacje 2024 w Indonezji na egzotycznej wyspie Bali

Słoneczne wakacje — lato 2024

Beztroskie wakacje 2024 all inclusive dla singli, par i rodzin z dziećmi – Grecja, Hiszpania, Bułgaria, Portugalia, Cypr i Turcja

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.