Wróć do listy artykułów

Ciekawostki o Kubie, największej wyspie Karaibów

Czy wiesz, że... | 26-10-2018, Aktualizacja: 10-07-2023
karaiby kuba, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba last minute, kuba wakacje z niemiec, kuba ciekawostki, ciekawostki o kubie, czy wiesz, że, kubańczycy, kuba z czego słynie, kuba stare samochody, kuba życie codzienne, kuba zwyczaje, kuba hawana, kuba wyspa karaibów, kuba przyroda
Podczas wakacji na Kubie warto zobaczyć i przejechać się jednym ze starych samochodów jeżdżących ulicami Hawany przenieść się w czasie do Iat 50. ubiegłego wieku — foto: Pixabay.

Kuba to niezwykle interesująca wyspa pełna kontrastów, która kryje w sobie wiele niespodzianek. To kraj głośnej, radosnej muzyki, która rozbrzmiewa w każdym miejscu, tańczących na ulicy Kubańczyków, najlepszych cygar i wszechobecnego kubańskiego rumu oraz kolorowych amerykańskich samochodów z poprzedniego stulecia. 

 

W naszym cyklu "Czy wiesz, że…" prezentujemy ciekawostki o tej największej z wysp Karaibów.

 

 

Z czego słynie Kuba?

Czy wiesz, że…

 

♦ Kuba słynie ze starych, ale ciągle będących „na chodzie” samochodów, które można spotkać na ulicach i drogach całej wyspy. Większość z nich wyprodukowano w latach 50. ubiegłego wieku lub nawet wcześniej, ponieważ obowiązywał tu przepis, który nie pozwalał na kupno samochodów nowszych niż wyprodukowanych do 1959 r. Częstym widokiem są tu stare Fordy Mustangi, Cadillaki, Buicki, Chevrolety, a nawet… nasze rodzime Maluchy.  Kubańczycy uwielbiają Fiaty 126 p. i nazywają je El Polaquito, czyli Polaczek. 

Mechanicy na Kubie są zmuszeni do samodzielnego produkowania części samochodowych lub zastępowania ich przerobionymi z innych modeli. Niektóre pojazdy są zbudowane praktycznie na nowo, a przy tym często są tak zadbane, jakby dopiero zostały kupione w salonie. Oczywiście jeżdżą tu też pojazdy pordzewiałe i wyglądające, jakby za chwilę miały  się rozpaść.

 

Stare samochody na ulicach Hawany

Stare samochody na ulicach Hawany — foto: Pixabay

 

Stare samochody na ulicach Hawany

Stare samochody na ulicach Hawany — foto: Pixabay

 

♦ Na Kubie słynącej z najlepszych na świecie cygar, nadal skręca się je ręcznie. Najlepsze kubańskie cygara powstają z zachowaniem precyzyjnie określonego procesu obejmującego około 300 kolejnych działań roboczych. Ustanowiono tu nawet rekord i skręcono największe cygaro na świecie, które miało długość aż 90 m. Twórca tego rekordu Jose Castelar zwijał cygaro wraz z pięcioma pomocnikami, zużywając na nie 80 kg liści tytoniu. Rekord został ustanowiony na 90-lecie urodzin Fidela Castro.

 

Kubańskie cygara

Kubańskie cygara — foto: Pixabay

 

♦ Kuba jest ojczyzną tytoniu, który za sprawą wyprawy kierowanej przez Krzysztofa Kolumba trafił do Europy. Po przybyciu na wyspę w 1492 r. hiszpańscy odkrywcy poznali Indian Taino, którzy zwijali i palili tajemnicze liście.

 

♦ Kubański rum to niemal kultowy alkohol, który towarzyszy Kubańczykom przy każdej okazji. Zwykle pija się tu tańsze lokalne marki i to w stanie nierozcieńczonym i bez dodatków. Na najlepsze gatunki rumu, które oczywiście są najdroższe, mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. 

 

Kubański rum

Kubański rum — foto: Pixabay

 

♦ Na Kubie jest aż 9 miejsc, które znalazły się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich jest między innymi Stare Miasto w Hawanie, Dolina Viñales, Trinidad oraz Kastylijski System Fortyfikacji znajdujący się w Santiago de Cuba.

 

Kuba, Trinidad

Kuba, Trinidad — foto: Pixabay

 

Kubańska przyroda

Czy wiesz, że…

 

♦ Kuba jest domem dla wielu gatunków zwierząt, wśród których są krokodyle, flamingi i kolibry. W Parku Narodowym Zapata żyje wiele unikalnych gatunków ptaków, w tym kubańskie żurawie.

 

Krokodyle na Kubie

Krokodyle na Kubie — foto: Pixabay

 

♦ Kuba i kilka sąsiednich wysepek to jedyne miejsca na świecie, w których żyje endemiczny ssak hutia kubańska — duże, roślinożerne zwierzę przypominające wiewiórkę.

 

Hutia kubańska

Hutia kubańska — foto: Pixabay

 

♦ Na Kubie w prowincji Villa Clara leżącej w centralnej części wyspy nad Atlantykiem znajduje się najstarsze w Ameryce Łacińskiej aktywne gorące źródło Banos de Elguea. Jego wody mają właściwości odmładzające i lecznicze.

 

Jacy są Kubańczycy?

Czy wiesz, że…

 

♦ Muzyka dla Kubańczyków jest jak powietrze — to ich dziedzictwo narodowe. Gorące rytmy na wyspie słychać wszędzie i bez nich nic nie funkcjonuje. To kubański sposób radzenie sobie z codziennymi problemami i wyrażanie emocji i samopoczucia. Na Kubie narodziła się cha-cha, mambo, rumba, najpopularniejszym tańcem na wyspie jest obecnie salsa. 

 

Muzykę na Kubie słychać wszędzie

Muzykę na Kubie słychać wszędzie — foto: Pixabay

 

♦ Biały kolor dla Kubańczyków to znak czystości. Wierzą, że biel pozwoli im uniknąć wszelkich zmartwień. Wokół siebie — w domach, sklepach, czy w pracy, ustawiają białe kwiaty, które mają odpędzić problemy i zapewnić im spokój. Czasami, gdy uznają, że  to nie wystarczy, biorą kąpiel w wannie wypełnionej białymi kwiatami. Problemy odganiają też, polewając się wodą deszczową, która według nich ma moc oczyszczającą. 

Kolory zdominowały też życie codzienne Kubańczyków. Na biało zazwyczaj ubierają się w poniedziałki, aby cały tydzień minął im dobrze. W środy zakładają ubrania w kolorze fioletowym, który symbolizuje siłę, natomiast w soboty wybierają kolor czerwony, czyli symbol namiętności.

 

Zycie codzienne na Kubie

Czy wiesz, że…

 

♦ Prawdziwym luksusem na Kubie jest… wołowina, na którą mogę sobie pozwolić tylko najmłodsi Kubańczycy, bo w tym kraju jedynie dzieci dostają na nią kartkę i mogą jeść to mięso. Na Kubie ze względów religijnych za zabicie krowy można otrzymać wyrok więzienia od 15 do 20 lat.

 

♦ Na wyjeździe z większych kubańskich miast, ustawione są specjalne przystanki dla autostopowiczów. Każdy kierowca ma obowiązek zabrać czekającą tam osobę.

 

♦ Opieka zdrowotna na Kubie jest mizerna, pomimo że jest tu wielu dobrze wykształconych lekarzy — na 10 tys. mieszkańców przypada aż 67 lekarzy, czyli najwięcej na świecie. Niestety, 40% lekarzy pracuje za granicą lub w klinikach dla zagranicznych pacjentów. Do tego brak tu podstawowych leków i sprzętu medycznego. Płatne kliniki dla obcokrajowców  są natomiast doskonale wyposażone i nie brakuje w nich pacjentów z Ameryki i Europy.

 

♦ Oficjalnie podział na klasy społeczne w tym kraju nie istnieje i wszyscy obywatele są sobie równi. 

Choć oficjalnie Kuba jest państwem świeckim, wielu tu katolików, a najpopularniejszą religią jest kult santería, w którym czci się afrokubańskie bóstwa. 

 

♦ Dużym szokiem kulturowym dla turystów z Europy jest swoboda obyczajowa Kubańczyków. Prawienie komplementów kobietom na ulicy jest tak powszechne, że stanowi nawet element kubańskiej kultury narodowej. Kobiety tymi komplementami nie są w ogóle zażenowane i nie obrażają się.  

 

♦ Kuba to kraj rolniczy, ale rolnicy nie mają tu łatwego życia, bo mogą liczyć jedynie na prace własnych rąk i siłę mięśni. Maszyny rolnicze ułatwiające pracę to zwykle marzenie, a uprawiana ziemie jest własnością państwa. Państwo jest także właścicielem sklepów, restauracji, hoteli i wszystkich innych miejsc użyteczności publicznej.

 

Rolnictwo na Kubie

Rolnictwo na Kubie — foto: PixabayKuba Fidela Castro

Czy wiesz, że…

 

♦ W 1969 r. Fidel Castro zniósł na Kubie święta Bożego Narodzenia, ponieważ według niego święta obniżały wielkość produkcji kubańskiego cukru. Oficjalnie Boże Narodzenie powróciło do kalendarza świąt dopiero w 1997 r. przy okazji wizyty w tym kraju papieża Jana Pawła II. 

 

♦ Fidel Castro był wielkim fanem Beatlesów, a  Johna Lennona uważał za rewolucjonistę muzycznego. Z tego też powodu na jego rozkaz w hawańskim parku, który został nazwany imieniem brytyjskiego muzyka, w 2000 r. stanął pomnik Johna Lennona.

 

John Lennon w parku w Hawanie

John Lennon w parku w Hawanie — foto: Pixabay

 

Sławni ludzie na Kubie

Czy wiesz, że…

 

♦ Hawana — stolica Kuby  była ulubionym miejscem amerykańskiego pisarza, laureata nagrody Nobla Ernesta Hemingwaya, który mieszkał tu przez 23 lata. Pisarz podkreślał, że największa miłość jego życia to… Golfsztrom — ciepły prąd zatokowy opływający Kubę. Mieszkańcy wyspy i pasja do wielkich ryb w otaczającym Kubę morzu, zainspirowały pisarza do napisania powieści „Stary człowiek i morze”, za którą otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Pieniądze z nagrody przekazał na Caridad del Cobre — sanktuarium patronki Kuby.

 

♦ Kuba to ojczyzna wielu artystów, którzy przyczynili się do rozsławienia kubańskiej muzyki i tańca na całym świecie. Z Kuby pochodzi słynna tancerka Alicia Alonso oraz sławni muzycy — Celia Cruz, Compay Segundo i Ibrahim Ferrer.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

dominikana puerto plata, puerto plata wypoczynek, region puerto plata, puerto plata wakacje, puerto plata wczasy, puerto plata wycieczki, puerto plata all inclusive, puerto plata last minute, puerto plata z niemiec, puerto plata atlantyk, puerto plata bursztynowe wybrzeże, puerto plata co zobaczyć, puerto plata atrakcje, puerto plata plaże, puerto plata imprezy
Warto wiedzieć
Dominikana – egzotyczne Puerto Plata

Puerto Plata w Dominikanie to idealne miejsce na błogie, relaksujące wakacje all inclusive, szczególnie jesienią i zimą

kos atrakcje, kos ciekawe miejsca, kos zabytki, kos co warto zobaczyć, grecja wyspa kos, kos wakacje, kos wczasy, kos wycieczki, kos all inclusive, kos last minute, kos z niemiec
Warto wiedzieć
Wyspa Kos — pływające ogrody na Morzu Egejskim

Sprawdź, jaka jest grecka wyspa Kos, z czego słynie i jakie atrakcje warto tam zobaczyć.

dominikana, punta cana, puerto plata, dominikana wakacje, dominikana wczasy, dominikana wycieczki, dominikana punta cana, dominikana all inclusive, dominikana last minute, punta cana wakacje, punta cana wczasy, punta cana wycieczki, punta cana all inclusive
Polecane hotele
TOP 10 – najlepsze hotele w Dominikanie dla rodzin

Egzotyczne wakacje w rajskiej Dominikanie — rodzinne wakacje w najlepszych hotelach z formułą all inclusive.

bułgaria słoneczny brzeg, bułgaria wakacje, bułgaria last minute, bułgaria first minute, słoneczny brzeg plaża, słoneczny brzeg dla rodzin, bułgaria wakacje all inclusive, bułgaria wakacje last minute, słoneczny brzeg first minute, bułgaria burgas, wakacje słoneczny brzeg, słoneczny brzeg wczasy, bułgaria wakacje z rodziną
Warto wiedzieć
Bułgaria — Słoneczny Brzeg na wczasy z rodziną

Bułgarski kurort Słoneczny Brzeg to wspaniałe miejsce na wypoczynek dla całej rodziny i dla osób lubiących imprezować.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2024 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2024, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Wyspy Grecji na wakacje 2024

Greckie wakacje 2024 na słonecznych wyspach — Kreta, Rodos, Korfu, Kos, Santorini, Mykonos, Kefalonia i Zakyntos

Wakacje w lipcu 2024

Słoneczne wakacje 2024 w lipcu w wygodnej formule all inclusive dla par i rodzin z dziećmi

Cypr na wakacje 2024

Wakacje 2024 na Cyprze — Wyspie Afrodyty w południowej części greckiej lub na północy w części tureckiej

Lato 2024 z rodziną w Turcji

Lato 2024 w Turcji – Riwiera Turecka i Turcja Egejska na rodzinne wakacje z niemieckimi biurami podróży

Wakacje 2024 na wybrzeżach Hiszpanii

Wakacje 2024 na wybrzeżach kontynentalnej Hiszpanii w atrakcyjnych ofertach z wylotem z Niemiec

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.