Wróć do listy artykułów

Ciekawostki o Kubie, największej wyspie Karaibów

Czy wiesz, że... | 26-10-2018, Aktualizacja: 27-02-2023
karaiby kuba, kuba wakacje, kuba wczasy, kuba wycieczki, kuba all inclusive, kuba last minute, kuba wakacje z niemiec, kuba ciekawostki, ciekawostki o kubie, czy wiesz, że, kubańczycy, kuba z czego słynie, kuba stare samochody, kuba życie codzienne, kuba zwyczaje, kuba hawana, kuba wyspa karaibów
Podczas wakacji na Kubie warto zobaczyć i przejechać się jednym ze starych samochodów jeżdżących ulicami Hawany przenieść się w czasie do Iat 50. ubiegłego wieku — foto: Pixabay.

Kuba to niezwykle interesująca wyspa pełna kontrastów, która kryje w sobie wiele niespodzianek. To kraj głośnej, radosnej muzyki, która rozbrzmiewa w każdym miejscu, tańczących na ulicy Kubańczyków, najlepszych cygar i wszechobecnego kubańskiego rumu oraz kolorowych amerykańskich samochodów z poprzedniego stulecia. 

 

W naszym cyklu "Czy wiesz, że…" prezentujemy ciekawostki o tej największej z wysp Karaibów.

 

 

Z czego słynie Kuba?

Czy wiesz, że…

 

♦ Kuba słynie ze starych, ale ciągle będących „na chodzie” samochodów, które można spotkać na ulicach i drogach całej wyspy. Większość z nich wyprodukowano w latach 50. ubiegłego wieku lub nawet wcześniej, ponieważ obowiązywał tu przepis, który nie pozwalał na kupno samochodów nowszych niż wyprodukowanych do 1959 r. Częstym widokiem są tu stare Fordy Mustangi, Cadillaki, Buicki, Chevrolety, a nawet… nasze rodzime Maluchy.  Kubańczycy uwielbiają Fiaty 126 p. i nazywają je El Polaquito, czyli Polaczek. 

Mechanicy na Kubie są zmuszeni do samodzielnego produkowania części samochodowych lub zastępowania ich przerobionymi z innych modeli. Niektóre pojazdy są zbudowane praktycznie na nowo, a przy tym często są tak zadbane, jakby dopiero zostały kupione w salonie. Oczywiście jeżdżą tu też pojazdy pordzewiałe i wyglądające, jakby za chwilę miały  się rozpaść.

 

Stare samochody na ulicach Hawany

Stare samochody na ulicach Hawany — foto: Pixabay

 

Stare samochody na ulicach Hawany

Stare samochody na ulicach Hawany — foto: Pixabay

 

♦ Na Kubie słynącej z najlepszych na świecie cygar, nadal skręca się je ręcznie. Najlepsze kubańskie cygara powstają z zachowaniem precyzyjnie określonego procesu obejmującego około 300 kolejnych działań roboczych. Ustanowiono tu nawet rekord i skręcono największe cygaro na świecie, które miało długość aż 90 m. Twórca tego rekordu Jose Castelar zwijał cygaro wraz z pięcioma pomocnikami, zużywając na nie 80 kg liści tytoniu. Rekord został ustanowiony na 90-lecie urodzin Fidela Castro.

 

Kubańskie cygara

Kubańskie cygara — foto: Pixabay

 

♦ Kuba jest ojczyzną tytoniu, który za sprawą wyprawy kierowanej przez Krzysztofa Kolumba trafił do Europy. Po przybyciu na wyspę w 1492 r. hiszpańscy odkrywcy poznali Indian Taino, którzy zwijali i palili tajemnicze liście.

 

♦ Kubański rum to niemal kultowy alkohol, który towarzyszy Kubańczykom przy każdej okazji. Zwykle pija się tu tańsze lokalne marki i to w stanie nierozcieńczonym i bez dodatków. Na najlepsze gatunki rumu, które oczywiście są najdroższe, mogą pozwolić sobie tylko nieliczni. 

 

Kubański rum

Kubański rum — foto: Pixabay

 

Jacy są Kubańczycy?

Czy wiesz, że…

 

♦ Muzyka dla Kubańczyków jest jak powietrze — to ich dziedzictwo narodowe. Gorące rytmy na wyspie słychać wszędzie i bez nich nic nie funkcjonuje. To kubański sposób radzenie sobie z codziennymi problemami i wyrażanie emocji i samopoczucia. Na Kubie narodziła się cha-cha, mambo, rumba, najpopularniejszym tańcem na wyspie jest obecnie salsa. 

 

Muzykę na Kubie słychać wszędzie

Muzykę na Kubie słychać wszędzie — foto: Pixabay

 

♦ Biały kolor dla Kubańczyków to znak czystości. Wierzą, że biel pozwoli im uniknąć wszelkich zmartwień. Wokół siebie — w domach, sklepach, czy w pracy, ustawiają białe kwiaty, które mają odpędzić problemy i zapewnić im spokój. Czasami, gdy uznają, że  to nie wystarczy, biorą kąpiel w wannie wypełnionej białymi kwiatami. Problemy odganiają też, polewając się wodą deszczową, która według nich ma moc oczyszczającą. 

Kolory zdominowały też życie codzienne Kubańczyków. Na biało zazwyczaj ubierają się w poniedziałki, aby cały tydzień minął im dobrze. W środy zakładają ubrania w kolorze fioletowym, który symbolizuje siłę, natomiast w soboty wybierają kolor czerwony, czyli symbol namiętności.

 

Zycie codzienne na Kubie

Czy wiesz, że…

 

♦ Prawdziwym luksusem na Kubie jest… wołowina, na którą mogę sobie pozwolić tylko najmłodsi Kubańczycy, bo w tym kraju jedynie dzieci dostają na nią kartkę i mogą jeść to mięso. Na Kubie ze względów religijnych za zabicie krowy można otrzymać wyrok więzienia od 15 do 20 lat.

 

♦ Na wyjeździe z większych kubańskich miast, ustawione są specjalne przystanki dla autostopowiczów. Każdy kierowca ma obowiązek zabrać czekającą tam osobę.

 

♦ Opieka zdrowotna na Kubie jest mizerna, pomimo że jest tu wielu dobrze wykształconych lekarzy — na 10 tys. mieszkańców przypada aż 67 lekarzy, czyli najwięcej na świecie. Niestety, 40% lekarzy pracuje za granicą lub w klinikach dla zagranicznych pacjentów. Do tego brak tu podstawowych leków i sprzętu medycznego. Płatne kliniki dla obcokrajowców  są natomiast doskonale wyposażone i nie brakuje w nich pacjentów z Ameryki i Europy.

 

♦ Oficjalnie podział na klasy społeczne w tym kraju nie istnieje i wszyscy obywatele są sobie równi. 

Choć oficjalnie Kuba jest państwem świeckim, wielu tu katolików, a najpopularniejszą religią jest kult santería, w którym czci się afrokubańskie bóstwa. 

 

♦ Dużym szokiem kulturowym dla turystów z Europy jest swoboda obyczajowa Kubańczyków. Prawienie komplementów kobietom na ulicy jest tak powszechne, że stanowi nawet element kubańskiej kultury narodowej. Kobiety tymi komplementami nie są w ogóle zażenowane i nie obrażają się.  

 

♦ Kuba to kraj rolniczy, ale rolnicy nie mają tu łatwego życia, bo mogą liczyć jedynie na prace własnych rąk i siłę mięśni. Maszyny rolnicze ułatwiające pracę to zwykle marzenie, a uprawiana ziemie jest własnością państwa. Państwo jest także właścicielem sklepów, restauracji, hoteli i wszystkich innych miejsc użyteczności publicznej.

 

Rolnictwo na Kubie

Rolnictwo na Kubie — foto: PixabayKuba Fidela Castro

Czy wiesz, że…

 

♦ W 1969 r. Fidel Castro zniósł na Kubie święta Bożego Narodzenia, ponieważ według niego święta obniżały wielkość produkcji kubańskiego cukru. Oficjalnie Boże Narodzenie powróciło do kalendarza świąt dopiero w 1997 r. przy okazji wizyty w tym kraju papieża Jana Pawła II. 

 

♦ Fidel Castro był wielkim fanem Beatlesów, a  Johna Lennona uważał za rewolucjonistę muzycznego. Z tego też powodu na jego rozkaz w hawańskim parku, który został nazwany imieniem brytyjskiego muzyka, w 2000 r. stanął pomnik Johna Lennona.

 

John Lennon w parku w Hawanie

John Lennon w parku w Hawanie — foto: Pixabay

 

Sławni ludzie na Kubie

Czy wiesz, że…

 

♦ Hawana — stolica Kuby  była ulubionym miejscem amerykańskiego pisarza, laureata nagrody Nobla Ernesta Hemingwaya, który mieszkał tu 23 lata. Pisarz podkreślał, że największa miłość jego życia to… Golfsztrom — ciepły prąd zatokowy opływający Kubę. Mieszkańcy wyspy i pasja do wielkich ryb w otaczającym Kubę morzu, zainspirowały pisarza do napisania powieści „Stary człowiek i morze”, za którą otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Pieniądze z nagrody przekazał na Caridad del Cobre — sanktuarium patronki Kuby.

Poprzedni wpis
Następny wpis

Czytaj także

Może zainteresują cię poniższe wpisy

najlepsze hotele lanzarote, super hotele gran canaria, top hotele lanzarote, polecane hotele gran canaria, popularne hotele lanzarote, hotele dla dorosłych lanzarote, hotele dla dorosłych gran canaria
Polecane hotele
TOP 10 hoteli – Lanzarote i Gran Canaria

Wybierz się na wymarzone wakacje all inclusive na Wyspy Kanaryjskie do hoteli dla dorosłych na Lanzarote i Gran Canarii

grecja wyspa kos, grecja wakacje 2023, grecja all inclusive, grecja last minute, grecja first minute, grecja wakacje z niemiec, kos wczasy all inclusive, kos wczasy last minute, kos wczasy first minute, kos wakacje all inclusive, kos wakacje 2023, kos wakacje last minute, kos wakacje first minute, wyspy greckie 2023
Wypoczynek z Amigos
Wakacje w Grecji na wyspie Kos

Grecka wyspa Kos to doskonałe miejsce na aktywny wypoczynek oraz relaksujące wakacje all inclusive z plażowaniem.

lanzarote wakacje, lanzarote wczasy, lanzarote wycieczki, lanzarote all inclusive, lanzarote last minute, lanzarote z niemiec, wyspy kanaryjskie lanzarote, wakacje na lanzarote, wczasy na lanzarote, lanzarote
Wypoczynek z Amigos
Wakacje na wulkanicznej wyspie Lanzarote

Lanzarote to idealne miejsce połączenia błogiego relaksu na przepięknych plażach z aktywnym wypoczynkiem wśród wulkanów.

fuerteventura atrakcje, fuerteventura plaża, fuerteventura co zobaczyć, fuerteventura ciekawe miejsca, fuerteventura wakacje, fuerteventura wczasy, fuerteventura wycieczki, fuerteventura all inclusive, fuerteventura last minute, fuerteventura z niemiec
Warto wiedzieć
Fuerteventura – ogromna plaża Wysp Kanaryjskich

Fuerteventura słynie z piaszczystych plaż, najpiękniejszych na Wyspach Kanaryjskich, idealnych na błogie wakacje all inclusive.

Zainspiruj się

Wyszukaj idealną ofertę z wybranych kategorii

Tanie wakacje 2023 z Niemiec

Atrakcyjne oferty last minute i all inclusive niemieckich organizatorów wypoczynku na wakacje 2023, z wylotem z wielu lotnisk, w tym z Niemiec, Czech i Polski

Azja na egzotyczny urlop wiosną

Egzotyczny urlop wiosną 2023 w Azji południowo-wschodniej i na Półwyspie Arabskim

Wakacje w kwietniu 2023

Wczasy w kwietniu 2023 dla aktywnych turystów i plażowych leniuchów – Madera, Wyspy Kanaryjskie, Riwiera Turecka, Dominikana, Kuba i Meksyk i Wyspy Zielonego Przylądka

Turcja all inclusive dla rodzin

Długie weekendy i wakacje all inclusive 2023 w Turcji — atrakcyjne oferty dla rodzin z dziećmi na Riwierze Tureckiej i w Turcji Egejskiej

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich

Majówka 2023 na Wyspach Kanaryjskich — Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote

Majówka 2023 na hiszpańskich Balearach

Majówka 2023 na wyspach hiszpańskiego archipelagu Balearów

Pamiętaj o marzeniach

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najlepsze oferty na email!

Niniejsza strona korzysta z plików cookies oraz local storage przeglądarki. Przeglądając tę stronę zgadzasz się na niniejsze warunki. Możesz zapoznać się również z informacjami dotyczącymi danych osobowych.